Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

 

Ευχαριστω. Λογικο ειναι, εφοσον δεν ειναι επιδομα τοκετου.

Οχι οτι σωζει την κατασταση και το ποσο ειναι ελαχιστο σε σχεση με αυτα που τους εχουμε δωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε μπορώ άλλο, εκνευρίζομαι τόσο πολύ! Εμένα δε μου είπε για τις μειωμένες εισφορές, στην summer wine της είπε όχι για το επίδομα των 200ευρώ! Είναι αυτή η κυρία άτομο σοβαρό και υπεύθυνο να εξυπηρετεί εγκύους; Πείτε μου, δηλαδή!

Εγώ, επειδή ο άντρας μου αυτόν τον καιρό φεύγει νωρίς για δουλειά, και δε μπορώ να φύγω κι εγώ μέχρι να έρθει η κοπέλα που κρατάει τη μικρή, έστειλα σήμερα κιόλας έναν φίλο μου, που πάει καθημερινά κέντρο, να καταθέσει αίτηση. Τους στολίζω κανονικότατα σε αυτή, αλλά δε νομίζω να ιδρώσει το αυτί τους! Εν τω μεταξύ έχουν περάσει 7 μήνες από τότε που γέννησα, εάν υπάρχει καμία προθεσμία που έπρεπε να έχω κάνει αίτηση για μειωμένες εισφορές (τύπου 6μηνο) θα γίνει χαμός!

Επίσης, να κάνω μία ερώτηση; Εγώ ενημέρωσα κατευθείαν το ΤΣΜΕΔΕ ότι γέννησα, αφενός για τα διαδικαστικά του ΕΟΠΥΥ και αφετέρου για το επίδομα των 200ευρώ (το οποίο παραδόξως μου είχε πει η υπάλληλος ότι δικαιούμαι). Το Ταμείο, λοιπόν, γνώριζε ότι εγώ έχω γεννήσει. Δηλαδή πόσες αιτήσεις-ενημερώσεις πρέπει να τους κάνουμε για να μας δώσουν ό,τι δικαιούμαστε; Έλεος!

 

βρε osin μου είναι τόσο δικαιολογημένο το ξέσπασμά σου μα και τόσο αναμενόμενη η κατάσταση στη χώρα που ζούσαμε ακόμη κ πριν λίγα χρόνια, πόσο μάλλον τώρα που όλα έχουν γίνει λίγο έως πολύ χειρότερα.... θα σου πω εγώ τί κάνω για να βγάζω άκρη... μέχρι πρότινως έμενα στην επαρχία κ με εξυπηρετούσε το τσμεδε της πάτρας, το οποίο είναι σαφώς πιο ανθρώπινο κ επαινώ τους ανθρώπους που προσπαθούν να βοηθήσουν (αυτονόητο? όχι κ τόσο) λοιπόν ότι χρειάζομαι ακόμη κ τώρα που είμαι στην αθήνα επικοινωνώ με την πάτρα μέσω τηλεφώνου (ναι το σηκώνουν κ σου απαντούν με ευγένεια συνήθως) παίρνω τις πληροφορίες μου κ μετά πάω εδώ στην αθήνα για τα χαρτιά κτλ... όσο υπήρχαν τα υποκαταστήματα κ εδώ στην αθήνα ήταν καλύτερα, τώρα... άστα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αντιπαρέρχομαι ότι άλλα λένε στην κάθε μία από εμάς κάθε φορά που πάμε. Αντιπαρέρχομαι επίσης ότι έπιναν το καφεδάκι τους 2-3 υπάλληλοι, αγνοώντας με επιδεικτικά (ξαναλέω με την κοιλιά απέναντι-είχα πάει όταν ήμουν σχεδόν στον 8ο Αυγουστιάτικα, για να έχω όσο το δυνατόν πιο "φρέσκιες" πληροφορίες τρομάρα μου....).

Κι αναρωτιέμαι το εξής: εφόσον ενημέρωσα το ΤΣΜΕΔΕ ότι γέννησα (εγώ, και οποιαδήποτε άλλη κοπέλα), δε μπορούσαν αυτόματα να κινηθούν όσες διαδικασίες απαιτούνται για το όποιο επίδομα, έκπτωση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο δικαιούμαστε; Με αυτή τη λογική, κι αυτή τη στιγμή, δεν μπορεί καμία μας να είναι σίγουρη ότι αυτά είναι όλα όσα δικαιούμαστε από το Ταμείο. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα τα οποία δεν ξέρουμε. Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να ενημερωνόμαστε από ένα άσχετο φόρουμ με το Ταμείο, για τα όσα δικαιούμαστε από αυτό (κι ευτυχώς, δηλαδή, που υπάρχει το φόρουμ, γιατί βγαίνουν όπως βλέπετε διάφορα στη φόρα!). Για μία ακόμη φορά λυπάμαι πάρα πολύ για το Ταμείο μας, και την ασυνέπειά του.

Αλλά ειλικρινά, επειδή οι καιροί είναι τέτοιοι (που δεν περισσεύουν χρήματα για να τα χαρίζω στο ΤΣΜΕΔΕ), και επειδή η "κυρία" μου έλεγε επίμονα ότι γενικά δε δικαιούμαι τίποτα (λες και ό,τι απαλλαγή θα είχα, θα την κάλυπτε αυτή με δικά της χρήματα...) εάν μου πουν ότι καθυστέρησα και ότι το έχασα το δικαίωμα της έκπτωσης, θα το προχωρήσω, θα της κάνω καταγγελία, αναφορά, ό,τι παίρνει. Δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου να καταγγείλω υπάλληλο, αλλά αυτή τη φορά θα το κάνω, ειλικρινά. Εχθές, eliz8, έγινα έξω φρενών μόλις είδα αυτά που έγραψες σχετικά με το τι δικαιούμαστε!!! Και να φανταστείς ήμουν χαλαρή και έδινα πληροφορίες, νομίζοντας ότι ήμουν πλήρως κατατοπισμένη από το ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αντιπαρέρχομαι ότι άλλα λένε στην κάθε μία από εμάς κάθε φορά που πάμε. Αντιπαρέρχομαι επίσης ότι έπιναν το καφεδάκι τους 2-3 υπάλληλοι, αγνοώντας με επιδεικτικά (ξαναλέω με την κοιλιά απέναντι-είχα πάει όταν ήμουν σχεδόν στον 8ο Αυγουστιάτικα, για να έχω όσο το δυνατόν πιο "φρέσκιες" πληροφορίες τρομάρα μου....).

Κι αναρωτιέμαι το εξής: εφόσον ενημέρωσα το ΤΣΜΕΔΕ ότι γέννησα (εγώ, και οποιαδήποτε άλλη κοπέλα), δε μπορούσαν αυτόματα να κινηθούν όσες διαδικασίες απαιτούνται για το όποιο επίδομα, έκπτωση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο δικαιούμαστε; Με αυτή τη λογική, κι αυτή τη στιγμή, δεν μπορεί καμία μας να είναι σίγουρη ότι αυτά είναι όλα όσα δικαιούμαστε από το Ταμείο. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα τα οποία δεν ξέρουμε. Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να ενημερωνόμαστε από ένα άσχετο φόρουμ με το Ταμείο, για τα όσα δικαιούμαστε από αυτό (κι ευτυχώς, δηλαδή, που υπάρχει το φόρουμ, γιατί βγαίνουν όπως βλέπετε διάφορα στη φόρα!). Για μία ακόμη φορά λυπάμαι πάρα πολύ για το Ταμείο μας, και την ασυνέπειά του.

Αλλά ειλικρινά, επειδή οι καιροί είναι τέτοιοι (που δεν περισσεύουν χρήματα για να τα χαρίζω στο ΤΣΜΕΔΕ), και επειδή η "κυρία" μου έλεγε επίμονα ότι γενικά δε δικαιούμαι τίποτα (λες και ό,τι απαλλαγή θα είχα, θα την κάλυπτε αυτή με δικά της χρήματα...) εάν μου πουν ότι καθυστέρησα και ότι το έχασα το δικαίωμα της έκπτωσης, θα το προχωρήσω, θα της κάνω καταγγελία, αναφορά, ό,τι παίρνει. Δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου να καταγγείλω υπάλληλο, αλλά αυτή τη φορά θα το κάνω, ειλικρινά. Εχθές, eliz8, έγινα έξω φρενών μόλις είδα αυτά που έγραψες σχετικά με το τι δικαιούμαστε!!! Και να φανταστείς ήμουν χαλαρή και έδινα πληροφορίες, νομίζοντας ότι ήμουν πλήρως κατατοπισμένη από το ΤΣΜΕΔΕ...

 

έχεις όλα τα δίκια!!!! κ να το προχωρήσεις, μη σου πω ότι σκέφτομαι κ εγώ να τα ζητήσω αναδρομικά για το γιο μου τότε που δεν το ήξερα... ποτέ δεν ξέρεις! εμένα θα πάει ο άντρας μου που κατά ένα περίεργο τρόπο βγάζει άκρη στις δημόσιες υπηρεσίες το ακριβώς αντίθετο από εμένα δηλαδή... νομίζω ότι δεν θα έχεις θέμα πάντως να πας αναδρομικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

α καλα δεν παιζονται καποιοι υπαλληλοι τους ,,,πραγματικα λες και θα σου τα δωσουν από το μισθο τους ένα πραγμα,,, για ένα άλλο θεμα που με απασχολουσε ημουν τυχερη γαιτι κατά τυχη γνωρισα καποιον που ηταν ενημερωμένος ενώ αν ακολουθουσα αυτά που μου ειχε πει ένα υπάλληλος βραστα..............

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...