Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη

μέρος των εκτός θέματος δημοσιευμένων μεταφέρθηκαν στο αρχείο.

το θέμα ξανά άνοιξε και μπορείτε να συνεχίσετε την δημόσια συζήτηση λαμβάνοντας υπόψιν σας τα εξής :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=78132

Αγαπητά μέλη,

 

δυστυχώς δεν έχουμε δυνατότητα να παρεμβαίνουμε αποδίδοντας κυρώσεις στο 100%,

σε κάθε διαφωνία που υπάρχει στο φόρουμ - εξαιτίας του πολύ μεγάλου όγκου δεδομένων,

 

Η φιλοσοφία που έχουμε όσον αφορά τις διαμάχες, είναι ότι αφορούν γραπτά δεδομένα, τα οποία ανταλάσσονται απο άτομα τα οποία δεν γνωρίζονται, και το καθένα απο αυτά μπορεί να χρησιμοποιεί το φόρουμ για άλλο λόγο.

 

Είναι αναμενόμενο , να υπάρχουν μέλη τα οποία θα χρησιμοποιούν ένα δημόσιο φόρουμ, είτε για να εκτονώσουν ένταση, να εκφράσουν ανησυχία, είτε για να εκφράσουν συναισθήματα θυμού, είτε για να αναδείξουν τις απόψεις τους είτε για να παρέμβουν σε συζητήσεις που ίσως δεν τους αφορούν άμεσα/δεν είναι γνώστες του θέματος και για τις οποίες όμως παρόλα αυτά επιθυμούν να καταθέσουν την άποψή τους.

 

Έτσι, είναι αναπόφευκτο το γεγονός ότι θα υπάρχουν εντάσεις αλλά και προσβλητικά σχόλια.

 

Για αυτό το λόγο θα πρέπει να σας συμβουλέψουμε στο να αγνοείτε χρήστες που πιθανώς αισθάνεστε ότι δεν βρίσκονται για τον ίδιο λόγο με εσάς σε συγκεκριμένα θέματα,

και να σας παρακαλέσουμε να προσπαθήσετε να επικεντρώσετε στις θετικές δημοσιεύσεις που έχουν σχολιάσει στην συζήτηση στην οποία συμμετείχατε.

 

Με αυτό το τρόπο, αγνοώντας δηλαδή κάποιο σχόλιο που ίσως σας προκαλεί να απαντήσετε σε αυτό με αρνητικό τρόπο, μπορείτε να συνεισφέρετε στο να μην δίνεται απο εσάς αλλά και απο άλλους χρήστες περισσότερη προσοχή σε λογαριασμούς χρήστη ή κείμενα τα οποία εμφανίζονται ως ενοχλητικά για τους οποιουσδήποτε λόγους.

 

Αντιθέτως η απάντηση στην όποια πρόκληση, οδηγεί τις περισσότερες φορές σε μεγαλύτερες διαμάχες. Στην περίπτωση που προβείτε σε απάντηση/συνέχιση της πρόκλησης και η συζητηση εξελιχθεί σε διαμάχη, θα αναγκαστούμε δυστυχώς να κλειδώσουμε ένα θέμα, έτσι ώστε να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά και να μην παρεμβάλλει στα ενημερωτικά θέματα/δημοσιεύσεις που ίσως προυπάρχουν της διαμάχης.

 

Αναγκαστικά λοιπόν θα πρέπει να λύσετε εκτος φόρουμ τα όποια ζητήματα έχουν προκύψει, με συγκεκριμένους χρήστες, ή απλώς να αγνοήσετε την όποια πρόκληση, προχωρώντας στην δημοσίευση κειμένων που είναι ενημερωτικά και ενδιαφέρον, κσι που δεν επικεντρώνουν στην διαφωνία του όποιου μέλους με τα λεγόμενά σας.

 

Δυστυχώς, είτε κάποιος αρχίζει μια αντιπαράθεση, είτε απλώς την συνεχίζει, για τον οποιοδήποτε λόγο, το αποτέλεσμα της διαμάχης είναι η δυσλειτουργία του φόρουμ και η μή συνέχιση σημαντικών συζητήσεων εις βάρος όλων των υπολοίπων συμμετεχόντων.

 

ευχαριστούμε που σέβεστε τους κανόνες του φόρουμ και την φιλοσοφία αυτή

 

 

Αγαπητά μέλη,

στο πλαίσιο της οριοθέτησης των συζητήσεων του φόρουμ,

η ΕΕΕΓ δημοσιεύει 2 ανακοινώσεις

 

η μία αφορά το θέμα

 

Ομοφυλοφιλία που σχετίζεται και με το θέμα του ρατσισμού

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55591

 

ενώ η δεύτερη αφορά το θέμα

 

Άμβλωση - υπέρ και κατά

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55589

 

Πέραν των ανακοινώσεων αυτών

δημοσιεύτηκε και μια αναλυτικότερη περιγραφή των κυρώσεων που θα αποδίδονται στα μέλη,

στην περίπτωση δημοσίευσης κειμένων που είναι αντίθετα

στους κανόνες γενικότερα, ή αντίθετα με την πολιτική της ΕΕΕΓ για αυτά τα θέματα:

 

Κάρτες Ειδοποίησης infractions

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

(Οι κυρώσεις που επιβάλονται σε θέματα Ρατσισμου Διακρίσεων ή σε θέματα Άμβλωσης/Διακοπής εγκυμοσύνης θα επιδόδονται με πολύ μεγαλύτερη αυστηρότητα και ενδέχεται να μην έχουν την ίδια κλιμάκωση με την επίδοση άλλων ειδών κάρτας ειδοποίησης

 

στις κυρώσεις σε σχέση με αυτό το θέμα ισχύει η εξής κλιμάκωση

 

1) κάρτα ειδοποίησης χωρίς πόντους κίτρινη

2) κάρτα ειδοποίησης κόκκινη αποκλεισμού 7 ημερών με ενημέρωση ότι σε επόμενη χρήση κάρτας ο αποκλεισμός θα είναι διαπαντός

3) κάρτα ειδοποίησης ότι έγινε διαπαντός αποκλεισμός )

 

 

 

Οι ανακοινώσεις έχουν σαν στόχο τον περιορισμό συζητήσεων οι οποίες οδηγούν

σε αδιέξοδο,

σε διαμάχες,

σε όξυνση ατμόσφαιρας ανάμεσα στα μέλη,

σε παραπληροφόρηση

σε ενίσχυση ρατσιστικών συναισθημάτων οργής

σε στήριξη διακρίσεων

 

 

και έχουν βασικό γνώμονα την ενημέρωση του κοινού με τις πιο σύγχρονες πληροφορίες.

 

Η ιστοσελίδα της ΕΕΕΓ θέλουμε να αποτελεί βήμα για δημοσίευση

δημιουργικών ιδεών,

και παραγωγικών συζητήσεων.

 

 

Η δημοσίευση κειμένων που δεν συμβάλουν σ'αυτό,

(όπως αυτές που περιγράφονται πιο πάνω με μώβ γράμματα)

αλλά και τα μέλη που επανειλλημένως τις δημοσιεύουν,

δεν θα είναι επιθυμητά στην ιστοσελίδα της ΕΕΕΓ.

 

 

Οι κυρώσεις που επιβλήθηκαν σήμερα σε άτομα τα οποία το τελευταίο διάστημα έχουν προβεί σε δημοσιεύσεις που ανήκουν στις παραπάνω ομάδες, είναι ορατές εδώ:

(link αρχείου) ο συνδεσμος θα τοποθετηθεί αργότερα σήμερα

 

Ειδικά για το θέμα του ρατσισμού:

Κατανοούμε τα συναισθήματα των μελών τα οποία είναι αντιμέτωπα με δύσκολες καταστάσεις,

δυστυχώς όμως οι αποδέκτες αυτών των συναισθημάτων δεν είναι δυνατόν να είναι το σύνολο κοινωνικών ομάδων (μετανάστες), ειδικά όταν αυτές οι ομάδες είναι οι ίδιες θύματα μιας πολύ μεγαλύτερης κατάστασης για την οποία φταίχτης, είναι κάθε άλλο απο τα μέλη αυτής της ομάδας. Το φόρουμ δεν μπορεί να αποτελεί βήμα αυτών των συναισθημάτων καθώς αυτά, ενισχύουν τα συναισθήματα οργής, και νουθετούν αναγνώστες στην πεποίθηση ότι,(τα συναισθήματα οργής απέναντι σε μετανάστες) ειναι κάτι το αποδεκτό.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55596

 

επίσης :

http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Κανόνες του Forum

Infractions : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

ευχαριστούμε που σέβεστε τους κανόνες του φόρουμ και την φιλοσοφία αυτή

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η φτώχεια φέρνει γκρίνια.

Η έλλειψη ορθής μεταναστευτικής πολιτικής οδήγησε σε μεγάλη εισροή. Άρα και όλα τα αρνητικά του συνοστισμού...

 

Δε μας φταίει λοιπόν ο μετανάστης!!

Μη στοχοποιούμε λάθος υπαίτιο!

 

 

Εγώ προσωπικά σε όλα τα μηνύματά μου ουσιαστικά στηλίτευσα την απουσία οποιασδήποτε μεταναστευτικής πολιτκής . Φυσικά και η έλλειψη ελέγχου στην είσοδο μεταναστών, οδηγεί στην ανεξέλεγκτη εισροή και το συνωστισμό. Το πρόβλημα επομένως δημιουργήθηκε και είναι υπαρκτό. Προσωπικά διαφωνώ με όποιον υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι βλέπουμε παντού εχθρούς. Θα ήθελα να αναγνωριστεί ότι υπάρχει οξύ μεταναστευτικό πρόβλημα εξαιτίας ανικανότητας (ή σκοπιμότητας) των κυβερνήσεων και να προταθούν και να δωθούν άμεσα ριζικές λύσεις. Το να ισχυριζόμαστε ότι δεν υπάρχει θέμα και να κηρύττουμε ότι με την αγάπη όλα θα φτιάξουν, είναι ουτοπικό και εξωπραγματικό.

 

Όσον αφορά τις αρνητικές συνέπειες που δημιουργεί ο συνωστισμός, θα παραθέσω ένα παράδειγμα: Έστω ότι είμαι ιδιοκτήτρια μιας γκαρσονιέρας. Αν έρθουν μέσα στην γκαρσονιέρα μου και μείνουν απρόσκλητοι 20 άνθρωποι, είτε είναι Έλληνες, είτε είναι αλλοδαποί, σε όποια φυλή, θρησκεία και εθνικότητα και αν ανήκουν, όσο καλοί άνθρωποι και αν είναι, θα περιορίσουν άμεσα τα δικαιώματά μου της ιδιοκτησίας, της ανεξαρτησίας και της ελευθερίας μου, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν μεταξύ μας - ακόμα και μεταξύ των ιδίων- εντάσεις, διενέξεις και διαπληκτισμοί.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να πω κάτι άλλο

μονο αυτό ... μιλάμε για ανθρώπους

μιλάμε για ζωές

μιλάμε για προβληματικές ,ίσως, ζωες παιδικής ηλικίας

με γονείς που δεν είχαν τα μεσα να έχουν ούτε καν φόρουμ να ενημερωονται

(λεμε τώρα )

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΑΝΑΣ ....!

μιλάμε για το δικό μας παιδι που αύριο δε ξέρουμε τι μας ξυμερωνει και ποσα στρεματα μπορεί να χρειαστεί να περπατήσει για να φτασει στη....Γερμανία Τυνησία .... Τουρκία...Μπαγκλαντές .... Μαδαγασκάρη .....

 

ΑΠΟ ΠΌΤΕ ΟΙ ΆΝΘΡΩΠΟΙ έγιναν τόσο σκληροί θεε μου .??

Link to comment
Share on other sites

σε ποιους αναφέρεται Daf και χρησιμοποιείς το εσείς και το βλέπετε, προφανώς σε όλους εμάς που δεν έχουμε την ίδια άποψη με εσένα.Οκ προσωπικά εξαιρω εμένα.Και σε ικανοποιεί τόσο πολύ ναι είμαι ρατσιστρια,μη σας χαλασω το χατίρι βρε παιδιά.

 

οχι καλε, σκοτιστηκα τι εισαι ΕΣΥ η Dalia, κ τι δεν εισαι. ο β'πληθυντικος ξερεις, χρησιμοποιειται κ γενικα....οποιος θελει..τον κανει κ τροφη για σκεψη, ελευθερα! λυπαμαι που δεν διαβασα τι εγραψες, για να καταλαβω σε τι ακριβως αναφερεσαι με τα παραπανω, αλλα δεν τα διαβασα ολα οσα γραφτηκαν κ για να πω την αληθεια απλα απαντησα στον τιτλο του τοπικ ....οσο για το τι με ικανοποιει σε μια συζητηση...απλα να καταλαβαινει καποιος τι γραφω, αν οχι, δεν πειραζει καλη καρδια:rolleyes:

 

Είναι πολύ εύκολο να κολλάς την ταμπέλα ρατσιστής σε όποιον λέει μια άποψη που δεν είναι αμιγώς υπέρ των αλλοδαπών. Την ταμπέλα λοιπόν ''ρατσιστής/εθνικιστής'', τη χρησιμοποιεί κατά κόρον ένα 3% του ελληνικού πληθυσμού, κυρίως ακροαριστεροί, προκειμένου να λογοκρίνουν κάθε άποψη και κριτική που γίνεται για την άθλια και εκτός ελέγχου κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην ελληνική πραγματικότητα. Οι ταμπέλες λοιπόν ''ρατσιστής και εθνικιστής'' που κολλάνε αυτές οι ομάδες, είναι το ίδιο ακραίες, παράλογες και επικίνδυνες με τις απόψεις των ακροδεξιών στοιχείων, περί δήθεν Αρείας ελληνικής φυλής και ανωτερότητάς μας έναντι των αλλοδαπών.

 

να κ οι στατιστικες κ ελεγα που πηγαν....δεν πειραζει που δεν καταλαβες, να τα ξαναπω , μιλω για 'ρατσιστικες συμπεριφορες' (κ οχι για την ταδε που ειναι ρατσιστρια ή οχι) και για τη φραση που κολλαει παντου ''δεν ειμαι ρατσιστης αλλα μου βρωμαει ο ταδε κ ο δεινα''. κ αμα σε πληγωνει να σε λενε οι αλλοι ρατσιστρια,δεν ειμαι σακος του μποξ να ξεσπασεις:rolleyes: εκτος απο τα ποστ στο φορουμ κ στο συγκεκριμενο τοπικ -που δεν μπηκα στον κοπο να τα διαβασω ολα- κυκλοφορω κ στον κοσμο κ ακουω , ω ναι!

 

κ εχω βαρεθει το ατερμονο "αντιρατσιστης-αριστερος (κ μαλιστα ακρο- κιολας!!!:rolleyes:)-του κ@#ου" αυτο κ αν ειναι το παιχνιδι της ταμπελας!

 

α κ η αχρηστη πληροφορια της ημερας:ρατσισμος/εθνικισμος, δεν ειναι ταμπελιτσες της μοδος, ειναι ιδεολογιες.

 

Και βέβαια, το ορθό είναι να υπάρχει διαχωρισμός βάσει νομιμότητας. Είμαι προσωπικά υπέρ των νόμιμων μεταναστών και κατά των παράνομων.
επειδη το λες εσυ ορθο δεν σημαινει οτι ειναι, κατι ηξεραν καποιοι κ συνεταξαν ολολκηρη οικουμενικη διακηρυξη ανρωπινων δικαιωματων.

 

οπως ειπε κ φιλη αρια, υγεια, αγαπη, καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε απο την αρχή... πιστεύεται οτι υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο τη Αθήνας και σε άλλες μεγάλες πολεις της χώρας μας; Πιστεύεται οτι οι κάτοικοι αυτών των περιοχών δικαίως λένε οτι δεν μπορούν να κυκλοφορίσουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ΑΠΟ ΠΌΤΕ ΟΙ ΆΝΘΡΩΠΟΙ έγιναν τόσο σκληροί θεε μου .??

 

Aπό τότε που το αγάπα τον πλησίον σου αντικαταστάθηκε από το αγάπα τον πωπό σου.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Στίχοι: B.D Foxmoor, Μιχάλης Μυτακίδης

Μουσική: B.D Foxmoοr, Μιχάλης Μυτακίδης

Πρώτη εκτέλεση: Active Member

 

 

Κάποτε σʼ είδα στο πέρασμα του αιώνιου κόμβου,

στο καιρό του τρόμου και τ' αλλόκοτου φόβου,

να διπλώνεσαι, νʼ ανησυχείς και να τρομάζεις

και πριν καλάρουν οι μέρες το σκασμό να βγάζεις.

 

Nα μι' άπ' τα ίδια, ίδιοι δρόμοι ίδιοι κύκλοι

γαβγίζουν οι άνθρωποι σκιάζονται οι σκύλοι

θρηνούν μανάδες και που να ξαποστάσεις

όταν στη μνήμη σου μακραίνουν οι αποστάσεις.

Έτσι σκηνοθετούν το σήμερα άκριτοι κοσμοκράτορες

βαρέθηκα τα έγκυρα-είναι όλοι προβοκάτορες

που πιάνονται απ' το φόβο σου και φτιάχνουν ιστορίες

κι ενάντια στους άπιστους στήνουν σταυροφορίες

από χορτασμένους με το ίδιο ήθος και παράστημα

που θα εξοντώνουν, όσα τους μοιάζουν άσχημα

έτσι κι εγώ αφού σκιάζεσαι ξανά σε φτύνω

ψάχνω λοιπόν ότι φοβάσαι για να γίνω.

 

Γίνομαι τάφος αντάρτη στο Ιράκ

και μοιρολόι στην Παλαιστίνη

τυφλός στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη

πεινασμένος ιθαγενής στο Μεξικό

χίλιες επεξηγήσεις για το φόβο σου στο λεξικό

μοναχός στο Θιβέτ – κι aboriginal στην Αυστραλία,

τζαμί καμένο από φασίστες στην Ιταλία

εθελοντής γιατρός απʼ την Αβάνα

και παιδί στην Τεχεράνη απʼ ανύπαντρη μάνα

νεκρός κι άταφος δάσκαλος στη Σομαλία,

κυνηγημένος Τούρκος συγγραφέας στη Γαλλία,

εργάτης στα πετρέλαια στη Βενεζουέλα

και στο Μπέλφαστ μια ματωμένη φανέλα

Βραζιλιάνος με 8 σφαίρες στο κεφάλι στο Λονδίνο

- τι άλλο φοβάσαι, πες μου, και θα γίνω.

Εγώ που κάνω όνειρα κι έχω πολλά ωραία να χάσω

κάνω και την αρχή – δε γουστάρω να ησυχάσω.

 

Τι άλλο (Τι άλλο) φοβάσαι, πες μου, και θα γίνω (τι άλλο φοβάσαι, πες μου και θα γίνω)

κι ας έχω (τα πιο ωραία εγώ να χάσω) τόσα πολλά κι ωραία να χάσω.

(Έχω τόσα πολλά και ωραία... να ΧΑΣΩ;)

Κι ούτε στιγμή (κι ούτε στιγμή σου λέω, ούτε στιγμή) μη ρωτάς τι θα απογίνω,

(μη ρωτάς για μένα φοβισμένε, μη ρωτάς)

μου φτάνει (αλήθεια... μου ΦΤΑΝΕΙ!) που δε γουστάρω να ησυχάσω

(που είμαι εδώ και θέλω τη βολή σου να χαλάσω – πες μου, τι άλλο φοβάσαι!)

Τι άλλο.. (τι ΑΛΛΟ!) φοβάσαι πες μου (και θα γίνω)

Θα γίνω χρήστης που παλεύει για τη σωτηρία,

διψασμένος πρόσφυγας από τη Νιγηρία,

σαρίκι τυλιγμένο σε περήφανο κεφάλι

και μασάτι από αφρικάνικο ατσάλι.

Σφαγμένο θηλυκό απʼ τους γονείς του στην Κίνα

κι ορφανό σε φαβέλα που πεθαίνει απʼ την πείνα.

 

Τι άλλο φοβάσαι πες μου και θα γίνω… (φοβάσαι πες μου και θα γίνω)

Αλγερινός που ξημερώνεται σε γαλλικά λιμάνια

και μάτια που κοιτούν από πασαμοντάνια

Τούρκος αναλφάβητος που ζει στο Γκάζι

και μορφωμένος Αλβανός που σε τρομάζει

στο τείχος της ντροπής stencil απʼ τον Banksy

κι ο εφιάλτης σου πριν να χαράξει.

 

 

Τις καλημερες μου και τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους :-D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε απο την αρχή... πιστεύεται οτι υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο τη Αθήνας και σε άλλες μεγάλες πολεις της χώρας μας; Πιστεύεται οτι οι κάτοικοι αυτών των περιοχών δικαίως λένε οτι δεν μπορούν να κυκλοφορίσουν;

Ναι, το έγραψα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω οτι η εε και πρωτα απο ολα το κρατος μας αντι να τρωνε τα λεφτα μας να φτιαξουν υποδομες για ολους!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

να σας μιλησω ξεκαθαρα? με ενοχλει το οτι 'αντιρατσιστης' καποιοι θελουν να το κανουν συνωνυμο της αριστερας... και πατριωτες, ειναι μονο οι δεξιοι κι οι ακροδεξιοι...

 

 

δε γουσταρω ας πουμε, εγω, να διαμαρτυρηθω κατω απο καμια σημαια.. κκμλ, της αριστερας και τη προοδου, της ετσι, της αλλιως...

και μου γυρνανε τ αντερα και οι καρατζαφερηδες που την ειδαν εθνοσωτηρες...

 

κι οι αναρχικοι του κωλου με τις ταχτοποιημενες ζωουλες, απ την ασφαλεια της γεματης τσεπης τους, με ξενερωνουν

 

και τα βλαμενα φασιστοειδη, τα τελειωμενα πρεζακια, που αν δεν κυνηγουσαν μεταναστες, θα σπαγανε κερκιδες σε κανα γηπεδο...

 

γενικα, ολα μου γυρνανε τ αντερα, σιχαθηκα το συμπαν...

 

μια αηδια ολα..

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ειμαι σιγουρη χωρις να μπαλατζαρω

Η μαχη δινεται προς λαθος μερια.

 

Δεν φοβαμαι τον "αλλοδαπο" που θα ερθει με το μαχαιρι...

Φοβαμαι τον υπουργο που θα ερθει με το χαμογελο.

Αυτον θελω να πεταξω εξω απο την χωρα...

ΜΠΟΡΩ????

 

Τα σκατα δεν ειναι στην λεκανη τελικα , στην μπιζουτιερα μου ηταν (και τα ψαχνα ρε γμτ καιρο)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ειμαι σιγουρη χωρις να μπαλατζαρω

Η μαχη δινεται προς λαθος μερια.

 

Δεν φοβαμαι τον "αλλοδαπο" που θα ερθει με το μαχαιρι...

Φοβαμαι τον υπουργο που θα ερθει με το χαμογελο.

Αυτον θελω να πεταξω εξω απο την χωρα...

ΜΠΟΡΩ????

 

Τα σκατα δεν ειναι στην λεκανη τελικα , στην μπιζουτιερα μου ηταν (και τα ψαχνα ρε γμτ καιρο)

 

τα είπες απλά, λιτά, συνοπτικά και ουσιαστικά...!

 

κι αυτοί... οι υπουργοί με το χαμόγελο... μας έφτασαν εδώ :

 

nea_373_355.jpg

 

 

fasistas_me_maxairi_new_660_253_630_200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρομαζω με αυτα που διαβαζω στις εφημεριδες. Φοβαμαι γιατι οταν ερθουμε για διακοπες η μητερα μου θα παει στο ΙΚΑ στην Πλατεια Θεατρου. Περισυ την εριξαν κατω για να της παρουν την αλισιδιτσα που φοραγε.. Μενουμε στο κεντρο...

 

Οι μεταναστες ειναι και θα ειναι παντα ξενοι οπου και αν ειναι/ειμαστε. Δεν εχει σημασια ουτε το μοργοτικο επιπεδο ουτε οι οικονομικη κατασταση. Οι ντοπιοι παντα θα τους ξεχωριζουν / μας ξεχωριζουν. Και εδω μας φερονται υποτιμιτικα γιατι δεν μιλαμε καλα την γλωσσα. Δεν εχει σημασια ουτε ποσα πτυχια εχουμε οτι ποσα λεφτα εχει ο λοαγαριασμος μας ειμαστε ξενοι αρα δεν ειμαστε το ιδιο με αυτους που εχουν γεννηθει εδω (και ας ηταν οι γονεις τους μεταναστες)...

 

Σε ολες τις χωρες της Μεσογειου η κατασταση ειναι πολυ ασχημη. Και βεβαια μην νομιζεται οτι οι βορειοευρωπαιοι θα δεχτουν αλλους... Εδω βαζουν "πορτα" στους πολιτες απο τις καινουργιες χωρες... Γιαυτο και η Ελλαδα αναγκαζεται να τους κραταει και δεν μπορει να τους προοθεισει προς τα εξω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας μιλησω ξεκαθαρα? με ενοχλει το οτι 'αντιρατσιστης' καποιοι θελουν να το κανουν συνωνυμο της αριστερας... και πατριωτες, ειναι μονο οι δεξιοι κι οι ακροδεξιοι...

 

 

δε γουσταρω ας πουμε, εγω, να διαμαρτυρηθω κατω απο καμια σημαια.. κκμλ, της αριστερας και τη προοδου, της ετσι, της αλλιως...

και μου γυρνανε τ αντερα και οι καρατζαφερηδες που την ειδαν εθνοσωτηρες...

 

κι οι αναρχικοι του κωλου με τις ταχτοποιημενες ζωουλες, απ την ασφαλεια της γεματης τσεπης τους, με ξενερωνουν

 

και τα βλαμενα φασιστοειδη, τα τελειωμενα πρεζακια, που αν δεν κυνηγουσαν μεταναστες, θα σπαγανε κερκιδες σε κανα γηπεδο...

 

γενικα, ολα μου γυρνανε τ αντερα, σιχαθηκα το συμπαν...

 

μια αηδια ολα..

 

Κι εγώ μια από τα ίδια!

Αισθάνομαι απέραντη θλίψη για τα πάντα.

Αισθάνομαι ότι έχουν κλέψει το μέλλον των παιδιών μας και σίγουρα για αυτό δεν φταίνε οι αλλοδαποί.

Το χειρότερο που αισθάνομαι είναι ότι δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω, για να βοηθήσω την χώρα μου και τους συνανθρώπους μου.

Έχει κολλήσει το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έγραψα και παραπάνω.

Επειδή δεν μπήκαν στο κόπο άλλοι να απαντήσουν στην ερώτηση που έθεσα θα συνεχίσω μόνη. Ας δεχθούμε ως γεγονός οτι πραγματικά οι κάτοικοι βιώνουν πρόβλημα μεγάλο, τι μπορούν να κάνουν πέρα απο να συχτηρίσουν τους πολιτικούς που επέτρεψαν αυτή η κατάσταση να φτάσει σε αυτά το σημείο; Τίποτα, άρα λοιπόν πάνε στον επόμενο ''στόχο''. Σε αυτόν απο τον οποίο απειλήται σε είσαγωγικά και μη, και προσπαθεί να γλιτώσει το τομάρι του. Ωραία τα περι ανθρωπίνων δικαιωμάτων και αγάπης αλλά και οι κάτοικοι έχουν και αυτοί τα ίδια ανθρώπινα δικαιώματα και θέλουν την ιδια αγάπη. Και εξακολουθώ να λέω οτι οι κάτοικοι γίνονται σκληρότεροι όταν δε βλέπουν τους φορείς που υποστηρίζουν δικαιώματα μετανατών να μην υποστήρίζουν και τα δικα τους δικαιώματα. Που είναι αυτές οι οργανώσεις που διαμαρτύρωνται σε κάθε βαναυση συμπεριφορ΄΄α του κακού έλληνα, να αφήσουν ενα λουλούδι στον τόπο που δολοφονήθικε ο Μανώλης; Που είναι αυτες οι οργανώσεις να πάνε στο νοσοκομείο και να βγάλουν τα λογίρδια περι ανθρωπίνων δικαιωμάτων που καμια δεκαρια αλλοδαποι ξυλοφόρτωσαν τον λυκειάρχη επειδή είχε στο καπελάκι του την ελληνική σημαία; Ποιοί είναι στο πλεύρό τους; Και σε αυτή τη φάση θα πω οτι φταίνε αυτοί που μιλάνε για τον ρατσιστή έλληνα και τα δικαιώματα του μετανάστη που σπρώχνουν αυτούς τους ανθρώπους στην υποστήριξη ακραίων οργανώσεων. Και πριν βιαστήτε να πω οτι διαφωνω κάθετα αλλά ο άνθρωπος που θέλει να σωσει το τομάρι του θα πάει με όποιον νιώθει οτι θα τον προστατεύει. Πως νομίζετε οτι η χρυσή αυγή παίρνει ποσοστα στον Αγ. Παντελεήμονα; Προχθές συνομιλούσα με εναν κάτοικο της περιοχής και μου μιλούσε για την ''καλή'' Χ.Α. Το οτι φυλάει τη πλάτεία και διάφορα άλλα κουραφέξαλα. Του είπα που είδες φίλε το καλό; Ωραία εφυγαν απο εδω και πήγαν παρακάτω στη πλ. βικτωρίας. υτό θες ως λύση. Ναι μου λέει αλλά τουλάχιστον εδω που είμαι νιώθω ασφάλεια. Ε απο πότε δίνει η ΧΑ την ασφάλεια που θα έπρεπε να δώσει η πολιτεία; Να όμως που με με το να κατηγορούμε αυτούς τους ανθρώπους ως ρατσιστές (και θα ξαναπώ, ε δε μπορεί τόσο μεγάλο ποσοστό να ξύπνησε μια μέρα και να είπε ουτ ξένοι) τους κάνουμε πιο σκληρούς και πιο κάθετους και επιρεπεις σε κάθε ακραία προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε gioli συνέχισε μόνη

κι εγώ μόνη συνεχίζω ....;)

 

είδε κανένας να βάζει πχ τη φωτό του Αλέξη στη κουβέντα ;;;; :shock::shock::shock:

με όλο ο συσμπαθειο δλδ;;;; -η ερώτηση !!!! -

 

τι προσφέρει δλδ η φωτό :shock:αλήθεια πείτε μου ?:shock: μπορεί να μη βλέπω την ενηρεμωση στη παραθεση φωτογραφίας και να είμαι μηδαμηνή αλλα αλήθεια ....!η χήρα ,που θα μπει

ή που μπορεί πχ να είναι και μέλος (το ξέρετε αλήθεια ότι είναι ή όχι μέλος ;;;;)

τι προσφέρει στη συζητη η φωτό του άντρα της ;;;; ΚΑΙ ΕΔΩ ;;;;;

:shock::shock::shock::shock: δεν της φτανει το σταρ ???

να αρχίσουμε τις φωτό τώρα, με αστυνομική βια και νερκους πολιτες τι προσφέρει ; αλήθεια θέλω να μάθω ! :shock::shock::shock::shock:ξέρεις πόσοι νκροι εν καιρό ειρήνης έχουν πέσει ???

εκατεροθεν ; ακι ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΠΡΟΦΕΡΕΙ σε ένα τόσο συνηδητο και προσεγμένο φόρα- και καλά απο τα μελη συνειδητό φορα- αυτή η έκθεση ;;;;

γμτ γμτ

Link to comment
Share on other sites

ο αλλοδαπος και ο καθε αλλοδαπος προσπαθει να επιβιωσει οπως εγω...<για να μην παρεξηγηθω,χωρις εγκληματικες ενεργειες χωρις βια φονους κτλ>

δεν θα τα βαλω λοιπον με τον ξενο,θα τα βαλω με αυτον που μας εφτασε σε αυτην την κατασταση!!!να ελπιζουμε για τα βασικα!!!!

αληθεια, το κρατος τι κανει για τον πολεμο που μαινετε στους δρομους??βγηκαν να πουν τι μετρα θα παρουν??λιγο ειδα ειδησεις και τονιζαν συνεχως "οι αλλοδαποι δραστες"την ανεπαρκη αστυνομευση την τονισε κανεις?το ανυπαρκτο κρατος?

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Θα ήθελα στην πράξη, πέρα από ρομαντισμούς και συναισθηματισμούς, να προταθεί μια λύση.

 

Εγώ δεν ζητώ κάτι παράλογο, ζητώ να εφαρμόζεται ο νόμος. Ο νόμος διαμορφώνεται μέσα από τις κοινωνικές συνθήκες και ανάγκες κάθε εποχής και κοινωνίας. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις χώρες, θεσπίζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την είσοδο και παραμονή μεταναστών. Οι προϋποθέσεις αυτές διαμορφώνονται ανάλογα με τον πληθυσμό, την οικονομία και τις ανάγκες σε εργατικό δυναμικό κάθε χώρας. Επίσης, ο σκοπός θέσπισής τους είναι για να γνωρίζουμε τα στοιχεία, το ποινικό παρελθόν και την κατάσταση της υγείας αυτών που μπαίνουν και εγκαθίστανται στη χώρα. Όταν λοιπόν εισέρχονται με το έτσι θέλω -λαθραία και αθρόα- μετανάστες που δεν μπορεί να συντηρήσει η ελληνική κοινωνία και οικονομία (καλά-καλά δεν μπορεί να συντηρήσει τους Έλληνες), χωρίς μάλιστα να έχουν ούτε ένα έγγραφο που να πιστοποιεί την ταυτότητά τους και την ιδιότητά τους, πώς είναι δυνατόν να υπάρξει αρμονική συμβίωση μεταξύ μας, αλλά και μεταξύ των ίδιων των μεταναστών, οι οποίοι αλληλοεξοντώνται για ένα κομμάτι ψωμί και τρέφονται από τους κάδους των απορριμάτων?

 

πριν κλειδωθεί το θέμα είχα απαντήσει σε μέλη που με χαρακτήρισαν σκληρή, κυνική, εκμεταλλεύτρια, και χωρίς αισθήματα, κι αυτό γιατί διατύπωσα κάποιες σκόρπιες σκέψεις και προβληματισμούς, όπως όλοι, το τι είναι ή δεν είναι ο καθένας και πώς πορεύεται στη ζωή, ή πως μεγαλώνει τα παιδιά του μόνο ο ίδιος το ξέρει,

δε θέλω να πω τίποτα άλλο, η παραπάνω παράγραφος με εκφράζει απόλυτα, την επαναφέρω γιατί πιστεύω στην αξία του διαλόγου, και αυτά που πρεσβεύω και πιστεύω για το θέμα όπως διατύπωθηκε συμπίπτουν πάνω κάτω με τη θεώρηση που παραθέτω,

και κάτι τελευταίο: ποτέ δεν χάρηκα με το θάνατο ή τη σωματική τιμωρία κανενός, δεν θα το κάνω προφανώς ούτε τώρα, ούτε χαίρομαι για αυτές τις εικόνες που προβάλλονται τελευταία, δεν απολογούμαι, απλά προσπαθώ να εξηγήσω πράγματα που με πληγώνουν ως άνθρωπο και ως πολίτη, δεν είμαι συνωμοσιολάγνος, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι υπάρχουν πολλοί ανά τον κόσμο που εκμεταλλεύονται με κάθε τρόπο την ανθρώπινη δυστυχία προς όφελος των ίδιων και των ομάδων που ανήκουν,

και μια ευχή, τα παιδιά μας να ζήσουν σε ένα καλύτερο κόσμο,

αυτά και αποχωρώ

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aπό τότε που το αγάπα τον πλησίον σου αντικαταστάθηκε από το αγάπα τον πωπό σου.

 

Sam μου διαφωνώ διότι όσοι γράφουμε σε αυτό το θέμα δεν γνωρίζεις που πιστεύουμε , πως πιστεύουμε, αν πιστεύουμε και τι σχέση έχουμε μ΄αυτο ΄ου πιστεύουμε.Aria και εγώ λυπάμαι πολύ για αυτά που γράφεις διότι η αγάπη έχει πολλές μορφές και ο καθένας αγαπάει με τον δικό του μοναδικό τροπο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Alkyon επειδή επιμένεις παρολλο που νομίζω σου απάντησα κατανοώντας τι εννοείς.Διαβασεσς κάποιο ποστ που να δικαιολογεί το εγχώριο έγκλημα;Απλά οι σκέψεις το θέμα είναι για αυτά που συμβαίνουν τώρα.Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα με τους εγχώριους εγκληματίες να δεις τις απόψεις μας;

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει μια ταινιά παλιότερα που σατήριζε μια τάση των σύγχρονων αμερικανών, οι οποίοι από φόβο να μην χαρακτηριστούν ως ρατσιστές, γίνονται υπερβολικά συγκαταβατικοί με τους έγχρωμους συντοπίτες τους. Ήταν λοιπόν κωμωδία με έναν μανιακό δολοφόνο. Στο τέλος της ταινίας αποκαλύφθηκε ότι ο δολοφόνος ήταν ένας μαύρος. Και τότε όλοι μαζί οι πολίτες χτύπησαν συγκαταβατικά την πλάτη του μαύρου και γύρισαν και λυντσάρισαν τον άσπρο φίλο του.:rolleyes:

 

Εννοείται ότι δεν τα έχω με όλους τους μετανάστες απανταχού της Ελλάδας εξαιτίας του τελευταίου συμβάντος με τον άτυχο πατέρα...

 

Όμως όπως με νευριάζει ο ρατσισμός εναντίον όλων των μεταναστών αδιακρίτως, ως αντίδραση...

 

Με τσατίζει εξίσου και η άλλη όψη του ρατσισμού, η απενοχοποίηση της πράξης επειδή έγινε από μετανάστες.:shock:

Διάβασα παντού και εδώ στο φόρουμ επίσης: Οι καημένοι οι μετανάστες... Πεινάνε...(και ήθελαν να φάνε την βιντεοκάμερα) ... και εμείς φταίμε... και τι να κάνουν κι αυτοί οι έρμοι; ...

 

Ρε παιδιά....ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ανεξαρτήτου χρώματος, εθνικότητας, θρησκείας, κόμματος, κ.λπ. Είναι ρατσιστικό να κατηγορούμε όλους του ίδιου χρώματος, εθνικότητας, θρησκείας με τον δολοφόνο. Αλλά είναι και εξίσου ρατσιστικό να δικαιολογούμε έναν δολοφόνο μόνο και μόνο επειδή είναι διαφορετικού χρώματος, εθνικοτητας, θρησκείας.....ωστε να μη μας πουν ρατσιστές.

 

Και συμφωνώ μ' αυτό που είπε μια φίλη παραπάνω ότι αυτή η αδικαιολόγητη συγκαταβατικότητα σε απεχθή εγκλήματα μόνο και μόνο γιατί οι δράστες ήταν αλλοδαποί, φέρνει αντίθετα αποτελέσματα στην κοινή γνώμη.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ αλλά θα ήθελα να πιαστώ από τα λόγια της marandnik για να πω κ εγώ αυτά που σκέφτομαι

 

Με τσατίζει εξίσου και η άλλη όψη του ρατσισμού, η απενοχοποίηση της πράξης επειδή έγινε από μετανάστες.:shock:

Ένα έγκλημα είναι το ίδιο αποτρόπαιο άσχετα αν ο εγκληματίας είναι έλληνας ή αλλοδαπός, και η τιμωρία θα πρέπει να είναι η ανάλογη της πράξης και όχι της καταγωγής

 

Η ζωή που χάνεται έχει την ίδια αξία είτε είναι ζωή έλληνα είτε είναι ζωή ξένου. Δηλ δεν στενοχωρήθηκα λιγότερο στο άκουσμα της δολοφονιας του νεαρού από το Μπαγλαντές απ'ότι στενοχωρήθηκα στο άκουσμα της δολοφονίας του 44χρονου Έλληνα. Και ο νεαρός από το Μπαγκλαντές έχει μια οικογένεια και κάπου μια μανούλα θα κλαίει που έχασε το παιδί της.

 

Το να μην βγαινεις στο δρόμο και να πλακώνεις αδιακρίτως στο ξύλο όποιον κακομοιρη αλλοδαπό βρεις ως αντίποινα δεν νομίζω πως είναι απενεχοποίηση.

 

Και τέλος, επειδή σε κάποια ποστ διάβασα για αναρχικούς εκ του ασφαλούς με γεμάτες τσέπες (σε ελεύθερη μετάφραση ;)) και επειδή πριν λίγο καιρό είχα την ίδια κουβέντα, να σας θυμίσω πως δυο από τους μεγαλύτερους επαναστάτες του προηγούμενου αιώνα προέρχονταν από αστικές οικογένειες και είχαν σπουδές στην ιατρική και στην νομική. Μπορεί να ήταν τυχαίο μπορεί κ όχι

Link to comment
Share on other sites

 

Το να μην βγαινεις στο δρόμο και να πλακώνεις αδιακρίτως στο ξύλο όποιον κακομοιρη αλλοδαπό βρεις ως αντίποινα δεν νομίζω πως είναι απενεχοποίηση.

 

 

Φυσικά και όχι. Αλλά δεν αναφέρθηκε πουθενά κάτι τέτοιο.

 

Προσωπικά ανέφερα σαφώς τι εννοώ ως απενοχοποίηση. Και την διαπίστωσα έντονα σε αρκετά ποστς εδώ στο φόρουμ.

 

Επίσης, δεν έπεσε στην αντίληψή μου η προτροπή από κάποιον να πάμε να χτυπούμε αλλοδαπούς ως αντίποινα. (είδα βέβαια ότι κάποια ποστς μεταφέρθηκαν στο αρχείο, δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα)...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...