Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

Τους έβαλες ΙΚΑ;

Τους πλήρωσες κανονικό μεροκάματο;

Αν σου ζητούσαν ΙΚΑ και κανονικό μεροκάματο θα τα έδινες;;;;;

 

 

 

κι εγώ γι'αυτό σταμάτησα το baby-sitting για τα ένσημα...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jucca

    jucca 41 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 32 δημοσιεύσεις

  • elisaki

    elisaki 23 δημοσιεύσεις

  • gioli

    gioli 20 δημοσιεύσεις

κι εγώ γι'αυτό σταμάτησα το baby-sitting για τα ένσημα...

 

Και στη θέση σου πήραν μια αλλοδαπή που και λιγότερα χρήματα πήρε και χωρίς ένσημα....

Άρα και εμείς ως πολίτες φέρουμε ευθύνη! όσο μα ςβολεύουν και μας κάνουν τη δουλειά μας, όλα ΟΚ....

 

(και βάζω και τον εαυτό μου, αν και δεν παίρνω ούτε γυναίκα για τις δουλειές, ούτε παιδί έχω για να έχω εμπειρία από νταντά, ούτε χωράφια, ούτε χτίζω ή βάφω σπίτι, αλλά από τη στιγμή που δεν κάνω και τίποτα για να αλλάξω την κατάσταση, φταίω εξίσου!)

Link to comment
Share on other sites

Και στη θέση σου πήραν μια αλλοδαπή που και λιγότερα χρήματα πήρε και χωρίς ένσημα....

Άρα και εμείς ως πολίτες φέρουμε ευθύνη! όσο μα ςβολεύουν και μας κάνουν τη δουλειά μας, όλα ΟΚ....

 

(και βάζω και τον εαυτό μου, αν και δεν παίρνω ούτε γυναίκα για τις δουλειές, ούτε παιδί έχω για να έχω εμπειρία από νταντά, ούτε χωράφια, ούτε χτίζω ή βάφω σπίτι, αλλά από τη στιγμή που δεν κάνω και τίποτα για να αλλάξω την κατάσταση, φταίω εξίσου!)

 

 

επειδή τυγχάνει όλη η οικογένεια να ασχολείται με τα της οικοδομής σου λέω πως τώρα που έχουν πέσει οι δουλειές είναι τρισχειρότερα τα πράγματα...ούτε οι δικοί μας δεν κυνηγάνε τα ένσημα παρά μόνο το μεροκάματο....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή τυγχάνει όλη η οικογένεια να ασχολείται με τα της οικοδομής σου λέω πως τώρα που έχουν πέσει οι δουλειές είναι τρισχειρότερα τα πράγματα...ούτε οι δικοί μας δεν κυνηγάνε τα ένσημα παρά μόνο το μεροκάματο....

 

Μην κολάς σε αυτό. Μέχρι πέρυσι που τα πράγματα ηταν καλά τι γινόταν; Στα χωράφια τι γίνεται; Οι οικιακές βοηθοί τι γίνονται;

Ξέρεις ότι στα νηπιαγωγεία της Εκάλης φοιτούν σχεδόν αποκλειστικά παιδιά Φιλιπινέζων;

Και είναι τόσα τα παραδείγματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κολάς σε αυτό. Μέχρι πέρυσι που τα πράγματα ηταν καλά τι γινόταν; Στα χωράφια τι γίνεται; Οι οικιακές βοηθοί τι γίνονται;

Ξέρεις ότι στα νηπιαγωγεία της Εκάλης φοιτούν σχεδόν αποκλειστικά παιδιά Φιλιπινέζων;

Και είναι τόσα τα παραδείγματα!!!!!

 

 

 

όχι δεν κολλάω (απλά προς πληροφόρηση οι δουλειές στην οικοδομή έχουν πέσει την τελευταία 2,5ετία) απλώς σου λέω οτι πια και οι δικοί μας φτάνουν στα ίδια επίπεδα με αυτά των μεταναστών.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποία ήθελε και θέλει να βρει Έλληνα για δουλειά έβρισκε/βρισκει.Απλά όλοι βολευτηκαν και οι μεν και οι δε. Τλπ. Εγώ ας πούμε θα ήθελα να παρέχουμε περίθαλψη,φαγητο και ότι άλλο στους λαθρομετανάστες και να είναι ηζωη τους ευκολότερη να πανε όπου επιθυμούν.2) να ασχολιοταν κάποιος σοβαρά με το πόσους θα μπορούσαμε με δεχτούμε ως χωρα3) να ζητούσαν ποινικό μητρώο για αυτούς που θα ερχόταν.Λέμε τώρα!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός καλός καιρός.....

 

Αχχχ ναιιι.... Σε ένα δήμο κοντά στο κέντρο....

Ήσυχα ήμασταν....

 

Πράγματι, δεν είχαμε τότε λαθρομετανάστες!!

Τι καλοί καιροί!!

 

Μια μέρα θυμάμαι κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα....

και μας κατάκλεψαν! Μέσα ήμασταν ΟΛΟΙ !! Κοιμόμασταν!! Η αστυνομία μας είπε πως ήμασταν τυχεροί... γιατί συνήθως σε τέτοιου τύπου κλοπες, όποιος ξυπνήσει... τον "στέλνουν" στα θυμαράκια.

 

 

Επίσης... αχχχ ναι..... αθώες εποχές!

Είχα και το σκύλο τότε... και τον έβγαζα βόλτα λίγο παραπέρα από το σπίτι, που είχε ένα δείγμα βουνού... και λίγα χόρτα. Ααα ήταν εκεί που οι σατανιστές είχαν κάνει 1-2 φόνους.

 

Πάντως μετανάστες δεν είχαμε!!

 

Πολύ καλές εποχές.... Αυτός ο παλιός καλός καιρός... ήταν υπέροχος. Ένα δρόμο παρακάτω από το σπίτι μου (ήμουν τότε 5-6 ετών) είχαν πιάσει ένα βιαστή. Πόσες κοπέλες είχαν βρει εκεί τη "μοίρα" τους...

 

 

Τα παράθυρα όμως τα είχαμε και πάλι ανοιχτά... γιατί ξεθαρρέψαμε!

Και δεν τα είχαμε μόνο εμείς ανοιχτά, αλλά και οι γείτονες... θεωρούσαν πως "ως γειτονιά ήμασταν ήσυχη". Έτσι έκλεψαν εμάς, τον εφοριακό δίπλα μας, το δικηγόρο ένα στενό πιο πέρα, έναν μηχανικό του ναυτικού, και δύο γιατρούς. Παρεμπιμπτώντως... σε όλη τη γειτονιά... αυτοί ήταν όλη η "αφρόκρεμα".

 

edit: Ξέχασα να πω την υπέροχη εμπειρία που είχα, να βρίσκομαι στο μπαλκόνι μου και ξαφνικά μπροστά στα μάτια μου, να σταματά ένα αυτοκίνητο και να κατεβάζει δια της βίας έναν τύπο από το μηχανάκι του υπό τη θέα ενός όπλου νααααααααααα. Τον μπουζούριασαν και έφυγαν....!! :shock:

 

 

Ύστερα ήρθαν οι μετανάστες.

Και βασικά... δεν έγινε τίποτα στη γειτονιά.

 

 

Φταίνε οι μετανάστες λοιπόν! Πράγματι! Από τότε που ήρθαν... ηρεμίσαμε! Γιατί έγινε πάλι "αλάνα" η γειτονιά, και γέμισε κόσμο και παιδικές φωνές. Είχα να δω τη γειτονιά μου έτσι.... δεκαετίες ολόκληρες!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερή alkyon διότι δεν έχεις λόγο να λυπάσαι και να αναπολεις εκείνα τα χρόνια!!! Δεν έχεις λόγο να στεναχωριεσαι ότι τα παιδιά σου δεν θα ζήσουν αυτά που έζησε εσύ.Μακάρι να ήμουν στη θέση σου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που τότε δεν έφταιγαν οι μετανάστες.

 

Για μενα, οποιουδήποτε τύπου εγκληματικότητα, οφείλεται σε ανθρώπους (και όχι εθνικότητες).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός καλός καιρός.....

 

Αχχχ ναιιι.... Σε ένα δήμο κοντά στο κέντρο....

Ήσυχα ήμασταν....

 

Πράγματι, δεν είχαμε τότε λαθρομετανάστες!!

Τι καλοί καιροί!!

 

Μια μέρα θυμάμαι κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα....

και μας κατάκλεψαν! Μέσα ήμασταν ΟΛΟΙ !! Κοιμόμασταν!! Η αστυνομία μας είπε πως ήμασταν τυχεροί... γιατί συνήθως σε τέτοιου τύπου κλοπες, όποιος ξυπνήσει... τον "στέλνουν" στα θυμαράκια.

 

 

Επίσης... αχχχ ναι..... αθώες εποχές!

Είχα και το σκύλο τότε... και τον έβγαζα βόλτα λίγο παραπέρα από το σπίτι, που είχε ένα δείγμα βουνού... και λίγα χόρτα. Ααα ήταν εκεί που οι σατανιστές είχαν κάνει 1-2 φόνους.

 

Πάντως μετανάστες δεν είχαμε!!

 

Πολύ καλές εποχές.... Αυτός ο παλιός καλός καιρός... ήταν υπέροχος. Ένα δρόμο παρακάτω από το σπίτι μου (ήμουν τότε 5-6 ετών) είχαν πιάσει ένα βιαστή. Πόσες κοπέλες είχαν βρει εκεί τη "μοίρα" τους...

 

 

Τα παράθυρα όμως τα είχαμε και πάλι ανοιχτά... γιατί ξεθαρρέψαμε!

Και δεν τα είχαμε μόνο εμείς ανοιχτά, αλλά και οι γείτονες... θεωρούσαν πως "ως γειτονιά ήμασταν ήσυχη". Έτσι έκλεψαν εμάς, τον εφοριακό δίπλα μας, το δικηγόρο ένα στενό πιο πέρα, έναν μηχανικό του ναυτικού, και δύο γιατρούς. Παρεμπιμπτώντως... σε όλη τη γειτονιά... αυτοί ήταν όλη η "αφρόκρεμα".

 

edit: Ξέχασα να πω την υπέροχη εμπειρία που είχα, να βρίσκομαι στο μπαλκόνι μου και ξαφνικά μπροστά στα μάτια μου, να σταματά ένα αυτοκίνητο και να κατεβάζει δια της βίας έναν τύπο από το μηχανάκι του υπό τη θέα ενός όπλου νααααααααααα. Τον μπουζούριασαν και έφυγαν....!! :shock:

 

 

Ύστερα ήρθαν οι μετανάστες.

Και βασικά... δεν έγινε τίποτα στη γειτονιά.

 

 

Φταίνε οι μετανάστες λοιπόν! Πράγματι! Από τότε που ήρθαν... ηρεμίσαμε! Γιατί έγινε πάλι "αλάνα" η γειτονιά, και γέμισε κόσμο και παιδικές φωνές. Είχα να δω τη γειτονιά μου έτσι.... δεκαετίες ολόκληρες!!

 

 

Επομένως η εγκληματικότητα στο κέντρο τώρα είναι πολύ χαμηλότερη απ' ότι 20 χρόνια πριν? Πάντα υπήρχαν κλοπές, και άλλες εγκληματικές πράξεις σίγουρα, αλλά ήταν τόσο συνηθισμένο φαινόμενο? Τότε όλοι οι κάτοικοι του κέντρου λένε ψέματα για το ότι δεν τολμούν να βγουν από τα σπίτια τους. Και πόσα περιστατικά αποσιωπούνται...

 

Πιστεύω ότι οι Έλληνες σαν λαός έχουμε πολλά ελαττώματα. Όταν ένας Έλληνας κάνει κάποια εγκληματική πράξη, θα τον στηλιτεύσω και θα τον περιγράψω με τα μελανότερα χρώματα. Το ίδιο θα κάνω και για οποιονδήποτε αλλοδαπό. Όταν πέρυσι σκοτώθηκε ο μικρός Αφγανός και τυφλώθηκε η αδερφή του, ένιωσα πραγματικό μίσος για τα ελληνικά ζώα που έβαλαν βόμβα. Αν ήμουν ρατσίστρια, θα έλεγα καλά να πάθει.

Δεν μπορώ όμως να βλέπω σε μια πολύπαθη χώρα 10 -το πολύ- εκατομμυρίων, να εισέρχονται κατά χιλιάδες λαθρομετανάστες, χωρίς τον παραμικρό έλεγχο. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι αυτό είναι απάνθρωπο και γι' αυτούς. Λυπάμαι πραγματικά όταν ακούω για το θάνατο κάποιου αλλοδαπού, ο οποίος βρίσκεται εδώ χωρίς όνομα, και καταλήγει ως άγνωστο πτώμα στα αζήτητα. Οι δικοί του πίσω, δεν θα ξέρουν καν ότι πέθανε!

 

Η Ελλάδα όμως, δεν αντέχει την αθρόα προσέλευση λαθρομεταναστών. Οι εκάστοτε κυβερνήσεις αδιαφορούσαν -στην καλύτερη- ή προωθούσαν -στη χειρότερη- την κατάσταση αυτή, με αποτέλεσμα η κοινωνία να έχει γίνει καζάνι που βράζει. Επίσης, οι άνθρωποι αυτοί, προερχόμενοι από χώρες πάμφτωχες, από καθεστώτα δικατορικά, πιστοί μιας θρησκείας που εκμηδενίζει την αξία της γυναίκας και δικαιολογεί το φόνο, αφενός είναι πολύ μακριά από τη δική μας νοοτροπία. Έχουν μια τελείως διαφορετική κουλτούρα, που δεν ''δένει'' με την δική μας. Προσωπικά καταδικάζω κουλτούρες, που βλάπτουν τους άλλους. Π.χ. δεν μπορώ να δεχτώ την κουλτούρα του λιθοβολισμού ή πχ των ανθρωποφάγων!

 

Μια κοινωνία πρέπει να προσπαθεί να προοδεύει. Εμείς σαν Έλληνες ''καιγόμαστε'' από τα ελαττώματά μας και από τις διεφθαρμένες κυβερνήσεις. Είμαστε στον πάτο σχεδόν. Η κατάσταση αυτή μας τραβάει ακόμη πιο γρήγορα στον πάτο, μαζί με τους αλλοδαπούς.

 

Όταν δεν υπάρχουν δουλειές για τους ντόπιους, πτυχιούχους, έμπειρους κτλ, πώς θα απορροφηθούν οι αλλοδαποί?

 

Δυστυχώς είμαστε το μοναδικό κράτος στο οποίο επικρατεί αυτό το μπάχαλο. Δεν είμαστε χώρα σοβαρή για να διαχειριστούμε τέτοια θέματα. Κρίμα.........

 

ΥΓ: Κι εγώ πιστεύω ότι ακόμη κι αν πεινούσα, δεν θα έσφαζα τόσο εύκολα έναν άλλο άνθρωπο, έχω κάποιο φρένο στην ψυχή μου.

Επίσης, κάπου διάβασα ότι εμείς εκμεταλλευόμαστε τους αλλοδαπούς για να μας καθαρίζουν τα τζάμια? Πλέον σε κάθε φανάρι υπάρχει αλλοδαπός. Εγώ δεν έχω δει κανέναν οδηγό να τους εκμεταλλεύεται και να τους κοιτάει αφ' υψηλού, παρά μόνο εκνευρίζονται. Εγώ επειδή συχνά οδηγώ μόνη, έχω παρατηρήσει ότι στις μόνες γυναίκες είναι πιο πιεστικοί. Στην Πανόρμου λίγο πριν το Πάσχα, αρνήθηκα ευγενικά σε κάποιον να μου καθαρίσει το τζάμι (μου το είχε καθαρίσει κάποιος άλλος πριν) και ο τύπος έβρισε χυδαιότατα τους Έλληνες, εμένα προσωπικά, και μου χτύπησε το αυτοκίνητο. Σας ρωτώ, είναι κατάσταση αυτή?

 

ΥΓ2: Καλό είναι να κοιτάμε και τα ποσοστά. Εγκλήματα συνέβαιναν πάντα, και από Έλληνες φυσικά, αλλά στα 10.000.000 Έλληνες τί αριθμός εγκλημάτων συνέβαινε, και τί αριθμός τελείται από 1.000.000 πχ μεταναστών?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοω αυτό που θυμομαστε όλοι απο όταν είμασταν μικρά και λυπούμαστε που δεν ισχύει, δηλαδή τα παιδιά μόνα τους να παίζουν στους δρόμους και στις αλάνες. (Δεν εννοω να πας το παιδι σου σε πλατεία και πάρκο.) Ποιος θα αφήσει το πιτσιρίκι του να παίξει στην Αθήνα μόνο του στο δρόμο; Για αλάνα δεν ρωτάω γιατί απλά δεν υπάρχει. Και ο λόγος που δεν θα το αφήσει είναι οι λαθρομετανάστες; Αυτό ήταν το ερώτημα μου :cool:

ΟΚ ζω στο κόσμο της σοκοφρετας

εξακολουθώ να ζω σε μια συνοικία που ήρθαν μεν πολλοί ξένοι αλλα ΟΚ το παιδι το αφήνεις λάσκα

είναι ακόμα γειτονία

 

παρόλα ταυτα το ότι δεν αφήνουμε τα παιδιά έξω στο δρόμο έχει να κάνει και με τα αμάξια

οι τζιπαρες

και η αύξηση των οχημάτων τα τελευταία 20 χρόνια (γιατί όλες είμαστε κοντα στα 30 ) ...

 

παρτό κι έτσι όταν εγώ το 93 ήμουν χ χρονων πόσα αμαξια ήταν εδώ? δεκα μετά έφυγα ....

το 07 που ξάναρθα πόσα αμαξια ήταν εδώ ? 100

ούτε πάρκινγκ δε βρίκσω (κι εγώ που μεγάλωσα και έχω τουτου ) ;)

ρε Λέκγω πάμε σε κάνα χωρίο ; κι εκεί πάλι τα navara πανε κι έρχονται !

 

 

 

positive thinking,

μου αρέσει που γέμισαν οι πλατείες κόσμο και παιδιά αφού οι έλληνες τα σνόμπαραν, με το δίκιο τους πολλές φορές λόγω της βρωμιάς που ο δήμος δεν είχε καθαρίσει

"βρωμιάς " και ¨δεν¨ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ positive thinking :-)

οι αρνητικές εκφράσεις και λέξεις δεν είναι θετικές κάνε rephrase και ίσως να μεταφέρεις σωστά αυτό που θες και πάνω απ όλα θετικά !

 

 

 

positive thinking,

μου αρέσει που η πατρίδα μου είναι χώρος υποδοχής ανθρώπων κατατρεγμένων και όσο μπορούμε τους έχουμε βοηθήσει είτε δίνοντας δουλειές, ρούχα, στέγη, και πολλοί από αυτούς έκαναn οικογένεια, περιουσία, και τραπεζικούς λογαριασμούς

αυτό που γραφεις έχει εμπάθεια

και μισος δε έχει κάτι θετικό το εμπάθεια

κατατρεγμένος

δίνω (με την ένεοια του στερούμε εγώ για τον άλλο μη έτοιμος ) τραπεζικοί λογαριασμοί ... όχι λυπάμει δεν συμφωνώ και με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω phycology one o one ... ξέρω δλδ ότι δεν είμαι αναλυτική στην παρούσα \αλλα ξανά σκέψου το αυτό που γραφεις και πες μου που ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ !!!;;;; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΆΤΙ ΘΕΤΙΚΌ !

 

 

να συνεχίσω? ς
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΕΤΣΙ ΌΠΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΌΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΉΘΕΛΑ να συνεχήσεις γιατί πραγματικά αλλιώνεις κάτι όμορφο που ήθελα να μεταφέρω σε κάτι άσχημο

αν το κατάλαβα λάθος ζητώ συγνώμη αλλα η τοποθέτηση σου αυτό αφήνει να καταλάβω και λυπάμαι πολύ !

 

 

Μήπως τελικά αυτή η κατάσταση είναι που τους βολεύει ?

όποιος βολεύεται με την εξθαλίωση συνανθρωπων του είναι γελοίος !

 

είναι κάτι που με προβληματίζει καιρό, είσαι εντελώς σίγουρη ότι τα πληρώνουν μόνοι τους, ακούγεται ότι οι λαθρέμποροι ζητάνει καμιά 10000 ευρώ το κεφάλι, εγώ αν ξεπουληθώ τόσα δεν βρίσκω, εκείνοι, που είναι σαφώς σε χειρότερη θέση από μένα για να αποτολμήσουν να φύγουν από τις πατρίδες τους, που τα βρίσκουν?

μήπως κάποιοι τους τα δίνουν μαζί με ένα "διαβατήριο" για ευρώπη, μήπως τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα από ότι δείχνουν, ποιος κερδίζει από την αποσταθεροποίηση στην ευρώπη, και τι καλύτερο από την αποδυνάμωση εκ των έσω με αναταραχές, έγερση φυλετικών και μειονοτικών ζητημάτων, και διάφορα άλλα

 

ξέρω μερικούς που πούλησαν νεφρά

 

και να χρειαστεί να μεταναστεύσω γιατί πχ μου βιάζουν το παιδι μου για παραδειγματισμό και επειδή η κοινωτητα το επιτρέπει που ζω θα το κάνω

λυπαμε για τα σκληρά σου λόγια τα οποία δεν έχουν βάση

βάση έχουν μόνο για τα λόμπι και για την ανταλαγή υπερισιών ου υποκόσμου οπου εκεί δεν έχει καμάι σημασία από που είσαι αλλα τι δίνεις και πόσο !

 

με τρομάζουν οι σκέψεις σου....

όπως λέει κι ο Ξυλούρης σ'ενα τραγούδι

βοήθα αδελφέ μου μη φαγωθούμε μεταξύ μας....

κι επίσης:

 

"και να αδελφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ύσηχα-ύσηχα κι απλά...

καταλαβαινόμαστε τώρα,δε χρειάζονται περιοσσότερα

κι αύριο λέω θα γίνουμε πιο απλοί

θα βρούμε αυτά τα λόγια που παίρνουν το ίδιο βάρος σ'ολες τις καρδιές σ'ολα τα χείλη....."

ακούγεται κι ο Ρίτσος ο μεγάλος...

και εγώ τρόμαξα !

 

 

Οποία ήθελε και θέλει να βρει Έλληνα για δουλειά έβρισκε/βρισκει.Απλά όλοι βολευτηκαν και οι μεν και οι δε. Τλπ. Εγώ ας πούμε θα ήθελα να παρέχουμε περίθαλψη,φαγητο και ότι άλλο στους λαθρομετανάστες και να είναι ηζωη τους ευκολότερη να πανε όπου επιθυμούν.2) να ασχολιοταν κάποιος σοβαρά με το πόσους θα μπορούσαμε με δεχτούμε ως χωρα3) να ζητούσαν ποινικό μητρώο για αυτούς που θα ερχόταν.Λέμε τώρα!

όλοι βολέυτηκαν ντάλια μου όλοι !

δίκιο έχεις

και στις ιδανικές συνθήκες εισροής μεταναστών αυτά που γραφεις θα ήταν ιδανηκα

αλλα περπατάνε στα χωραφια μέρες και έρχονται εδώ με μια ελπίδα είναι κρίμα να τους βλέπουμε σαν ζώα

και ακόμα πιο κρίμα είναι ότι πολλοί ... τους βλέπουν σαν damage goods -δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω ελληνικά και ευγενικά ταυτόχρονα-

λυπάμαι πολύ για αυτά που διαβάζω

και ακόμα περισσότερο για αυτά που αφήνεται να υπονοηθούν

ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΟΝΤΑ

ΜΕ ΜΑΝΑ ΠΑΤΕΡΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΣΠΛΗΝΑ !

 

 

ΛΥΠΑΜΑΙ και ντρέπομαι που λέω ότι λυπάμαι !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω κάποια ακραία άποψη, και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να λυπάται για τις σκέψεις που ξεδιπλώνονται εδώ? Δηλαδή είναι λάθος που δεν δεχόμαστε άκριτα καταστάσεις? Δεν έχουμε δικαίωμα να έχουμε άποψη, για γεγονότα που ζούμε και μας αγγίζουν? Θεωρητικά όλα ωραία και καλά. Στην πράξη τί γίνεται?

 

Κάποια πράγματα είναι οφθαλμοφανέστατα.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να λυπάται για τις σκέψεις που ξεδιπλώνονται εδώ?

 

Ο Κάποιος δεν λυπάται με τις σκέψεις που ξεδιπλώνετε, αλλά με την ανθρωπιά που χάνετε.

 

Τι θα μάθουμε στα παιδιά μας μωρέ? Το μίσος? την απανθρωπιά? την κακία? το φόβο? Τι θα τους κληροδοτήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μπερδέψει τα πάντα όμως!!!!!!!!!!!!

......κανένας δε θέλει τους εγκληματίες από όποια χώρα κι αν έρχονται....και καλώς ή κακώς οι περισσότεροι λαθρομετανάστες είναι εγκληματίες......

Κανένας δε λέει πως ο Έλληνας κακοποιός είναι καλύτερος από τον ξένο....στην ίδια κατηγορία τους βάζουμε.....δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή της σύγκρισης.....

Απλά τους δικούς μας κακοποιούς δεν μπορούμε να τους ξεφορτωθούμε........τους άλλους όμως?

Γιατί δηλαδή πρέπει η Ελλάδα να είναι ο απόπατος της Ευρώπης και που θα οδηγήσει αυτό σε λίγα χρόνια?

Κανένας δεν αναφέρεται σε απλούς μετανάστες.......όλοι τα έχουν με την εγκληματικότητα που αυξάνεται όσο αυξάνονται οι ΛΑΘΡΟμετανάστες.....

Στην Πάτρα δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις από το χάλι που επικρατεί.....

Βιάζουν μικρούς μεγάλους, βιάζονται και σκοτώνονται μεταξύ τους, κλέβουν και ορμάνε στα φορτηγά στα φανάρια.....

Μπροστά στα μάτια μου άνοιξαν φορτηγό και χώθηκαν μέσα ούτε ξέρω πόσα άτομα......χώνονται ανάμεσα στα εν κινήσει αυτοκίνητα και παραβιάζουν τα φορτηγά....φοβάμαι συνέχεια....

Σε κοιτάνε λες και θα σε φάνε........

Τους λυπάσαι ναι, αλλά πέρα από το να κρεμάς τρόφιμα στους κάδους απέξω δεν μπορείς να τους βοηθήσεις αλλιώς......ούτε να τους πλησιάσεις μπορείς....απλά πας τα φαγητά τα κρεμάς και σε δευτερόλεπτα εξαφανίζονται......ψάχνουν και μέσα στους κάδους......σίγουρα τους λυπάσαι, αλλά κυρίως τους ΦΟΒΑΣΑΙ.......όποιος δεν το ζει δεν το καταλαβαίνει.....καλά τα παχιά λόγια, αλλά πως μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση?

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Θα ήθελα στην πράξη, πέρα από ρομαντισμούς και συναισθηματισμούς, να προταθεί μια λύση.

 

Εγώ δεν ζητώ κάτι παράλογο, ζητώ να εφαρμόζεται ο νόμος. Ο νόμος διαμορφώνεται μέσα από τις κοινωνικές συνθήκες και ανάγκες κάθε εποχής και κοινωνίας. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις χώρες, θεσπίζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την είσοδο και παραμονή μεταναστών. Οι προϋποθέσεις αυτές διαμορφώνονται ανάλογα με τον πληθυσμό, την οικονομία και τις ανάγκες σε εργατικό δυναμικό κάθε χώρας. Επίσης, ο σκοπός θέσπισής τους είναι για να γνωρίζουμε τα στοιχεία, το ποινικό παρελθόν και την κατάσταση της υγείας αυτών που μπαίνουν και εγκαθίστανται στη χώρα. Όταν λοιπόν εισέρχονται με το έτσι θέλω -λαθραία και αθρόα- μετανάστες που δεν μπορεί να συντηρήσει η ελληνική κοινωνία και οικονομία (καλά-καλά δεν μπορεί να συντηρήσει τους Έλληνες), χωρίς μάλιστα να έχουν ούτε ένα έγγραφο που να πιστοποιεί την ταυτότητά τους και την ιδιότητά τους, πώς είναι δυνατόν να υπάρξει αρμονική συμβίωση μεταξύ μας, αλλά και μεταξύ των ίδιων των μεταναστών, οι οποίοι αλληλοεξοντώνται για ένα κομμάτι ψωμί και τρέφονται από τους κάδους των απορριμάτων?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την αγάπη όμως δεν γεμίζει το στομάχι, ούτε έχει κάποιος τα προς το ζην για να επιβιώνει αξιοπρεπώς. Όταν δεν έχω εγώ η ίδια, πώς θα βοηθήσω τον αλλοδαπό?

 

με την αγαπη γεμίζει η καρδία ... όμως ! και η καρδια όλα τα μπορεί !

ούτε εγώ η ίδια έχω ,πως τα καταφέρνω να βοηθάω ;; και σίγουρα δεν είμαι καλύτερη από ΄σένα

:wink:

 

στα αλλα δεν απαντώ αλλα θα το κάνω !

Link to comment
Share on other sites

aria, δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά πραγματικά τα πράγματα είναι άσχημα.........

Σε πολλά μέρη της Ελλάδας είναι έως και τραγικά......πάντως αν ήμουν από το υπουργείο, μάλλον θα ήμουν στη βιλίτσα μου με δέκα αστυνομικούς να με φυλάνε και δε θα με ένοιαζε τίποτα όπως δε νοιάζει κι αυτούς τίποτα...άσε που θα ειχα λύσει και το οικονομικό μου......

 

Μερικές φορές πάντως σε πιάνει απελπισία......βλέπεις παιδιά να στιβάζονται στην άκρη του δρόμου με μόνη ελπιδα το φορτηγό και ψυχοπλακώνεσαι........μια φορά τα είδα να παίζουν στην άκρη του δρόμου μπάλα......έβαλα τα κλάματα...όλες είμαστε μανάδες εδώ και δε θέλουμε τα παιδιά μας να καταλήξουν έτσι....μετά τους ακούς να σε βρίζουν και να προσπαθούν να σε κλέψουν και ξεχνάς ότι είναι παιδιά...

Τα συναισθήματα είναι μια έτσι μια γιουβέτσι........πρέπει απαραίτητα να υπάρξει λύση.......στο κάτω κάτω της γραφής όσο αξίζει σε μας αυτό αξίζει και σε αυτούς....έστω σε "κάποιους" από αυτούς όπως λέει και μια διαφήμιση, γιατί , όσο κι αν αυτό είναι λυπηρό, το μεγαλύτερο ποσοστό από δαύτους είναι τελειωμένο ηθικά που σημαίνει ότι είναι ικανοί για κάθε κακό!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να έρθει στην ψωροελλάδα 1.000.000.000 πληθυσμού από χώρες φτωχές?

 

Μπορεί να φαίνεται εξωπραγματικό νούμερο αλλά υπάρχουν αρκετά δις φτωχών και εξαθλιωμένων ανθρώπων σε αυτό τον κόσμο που ψάχνουν μία καλύτερη μοίρα. Τώρα το βλέπουμε σαν πρόβλημά μας όταν είναι παγκόσμιο πρόβλημα και μόνο έτσι θα μπορέσει να δοθεί μία λύση. Νομίζαμε ότι όλοι αυτοί οι εξαθλιωμένοι είναι μακριά μας και εμείς είμαστε ασφαλείς στον κόσμο μας και τώρα είναι στην πόρτα μας. Προφανώς οι περισσότεροι δεν θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα και θέλουν να προωθηθούν σε άλλη πιο πλούσια χώρα. Πρέπει επειγόντως να μεταφέρουμε το πρόβλημα στην Ευρώπη και να δοθεί πανευρωπαϊκή λύση. Εξάλλου οι πολιτικές του πολιτισμένου κόσμου δημιουργούν τους πολέμους, την πείνα και τις στρατιές μεταναστών. Οι ευθύνες είναι και δικές τους. Ναι, υπάρχει φόβος όπως είναι έτσι η κατάσταση. Εγώ με το φόβο δεν μπορώ να ζήσω γιατί δεν μεγάλωσα έτσι και ήταν ακόμη ένας λόγος που την έκανα και δεν σκοπεύω να ξαναγυρίσω σε μεγάλη πόλη. Πραγματικά αισθάνομαι σαν να ζω σε άλλον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Θα ήθελα στην πράξη, πέρα από ρομαντισμούς και συναισθηματισμούς, να προταθεί μια λύση.

 

Εγώ δεν ζητώ κάτι παράλογο, ζητώ να εφαρμόζεται ο νόμος. Ο νόμος διαμορφώνεται μέσα από τις κοινωνικές συνθήκες και ανάγκες κάθε εποχής και κοινωνίας. Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις χώρες, θεσπίζονται συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την είσοδο και παραμονή μεταναστών. Οι προϋποθέσεις αυτές διαμορφώνονται ανάλογα με τον πληθυσμό, την οικονομία και τις ανάγκες σε εργατικό δυναμικό κάθε χώρας. Επίσης, ο σκοπός θέσπισής τους είναι για να γνωρίζουμε τα στοιχεία, το ποινικό παρελθόν και την κατάσταση της υγείας αυτών που μπαίνουν και εγκαθίστανται στη χώρα. Όταν λοιπόν εισέρχονται με το έτσι θέλω -λαθραία και αθρόα- μετανάστες που δεν μπορεί να συντηρήσει η ελληνική κοινωνία και οικονομία (καλά-καλά δεν μπορεί να συντηρήσει τους Έλληνες), χωρίς μάλιστα να έχουν ούτε ένα έγγραφο που να πιστοποιεί την ταυτότητά τους και την ιδιότητά τους, πώς είναι δυνατόν να υπάρξει αρμονική συμβίωση μεταξύ μας, αλλά και μεταξύ των ίδιων των μεταναστών, οι οποίοι αλληλοεξοντώνται για ένα κομμάτι ψωμί και τρέφονται από τους κάδους των απορριμάτων?

 

Αυτό λέω κι εγώ...όσο έρχονται και όσο μένουν εδώ...τα πράγματα θα γίνονται όλο και χειρότερα.......λύση μακάρι να είχα, και να τώρα που πραγματικά θα μου χρειαζόνταν ένα υπουργείο.......

Link to comment
Share on other sites

με την αγαπη γεμίζει η καρδία ... όμως ! και η καρδια όλα τα μπορεί !

ούτε εγώ η ίδια έχω ,πως τα καταφέρνω να βοηθάω ;; και σίγουρα δεν είμαι καλύτερη από ΄σένα

:wink:

 

στα αλλα δεν απαντώ αλλα θα το κάνω !

 

Πού ξέρεις, μπορεί κι εγώ να βοηθάω

 

Με μεμονωμένη όμως βοήθεια, δεν λύνεται το τεράστιο πρόβλημα.

 

Επίσης αυτή η νοσηρή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί, τους πρώτους που βλάπτει και θίγει είναι τους ίδιους τους αλλοδαπούς που ζουν εξαθλιωμένοι, και πέρα από Έλληνες, μαχαιρώνουν και τους ίδιους τους ομοεθνείς τους, για το ποιός θα φάει ένα ξεροκόματο.

Link to comment
Share on other sites

οταν 15 χρονια πριν μιλουσαμε για νομιμοποιησεις, εκπαιδευση με ισα δικαιωματα , ζωη με ισα δικαιωματα, καποια σφυριζαν αδιαφορα καποιοι αλλοι ξεσηκωναν τον κοσμο με ξενοφοβικες συμπεριφορες που δεν αργησαν να γινουν ρατσιστικες.

οταν σου φερονται χειροτερα κ απο κτηνος, οταν η καθημερινοτητα σου εχει φτωχια, πεινα, φονους, βιασμους...κ προσπαθεις να γλιτωσεις κ σε πατανε.......αντι να σου δωσουν μια ζωη με ισα δικαιωματα ή τουλαχιστον μια ευκαιρια για να την κερδισεις......η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη.......

κα μη μου λετε για λαθρομεταναστες κ νομιμους.......οταν βλεπετε ξενο κ σας γυριζουν τ'αντερα,. προφανως το πρωτο πραγμα που θα σκεφτειτε δεν ειναι ο διαχωρισμος βασει νομιμοτητας. θα ειναι ο διαχωρισμος βασει χρωματος , θρησκειας, κοινωνικης ταξης. (αλλο ο πακιστανος που εγινε χριστιανος κ ειναι γιατρος κ αλλο ο πακιστανος που καθαριζει τα τζαμια σωστα; )

 

η βια φερνει βια. κ ο ρατσισμος 'βλαπτει τους θυτες οσο κ τα θυματα'

 

("το εγω δεν ειμαι ρατσιστης αλλα...." ....δεν παιζει παιδια..........)

Link to comment
Share on other sites

Μα τώρα η κοπέλα μας φταίει. Ο καθένας έχει τις άμυνές του.

 

μονο αυτη δεν φταει και καταλαβαινω την καλη της προθεση και μακαρι να γινοταν ετσι οταν ο αλλος ερχεται να σε σφαξει να του λες σ αγαπω και να φευγει...

αλλα μια συζυγος εχασε τον συζυγο της και τον πατερα του παιδιου της...21 χρονων παλικαρακι σκοτωθηκε...γινεται ενας χαμος και λεμε για αγαπη......ελα τωρα ρε εσυ καλα ολα αλλα με μετρο και λιγο ρεαλισμο!

Link to comment
Share on other sites

aria, δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά πραγματικά τα πράγματα είναι άσχημα.........

Σε πολλά μέρη της Ελλάδας είναι έως και τραγικά......πάντως αν ήμουν από το υπουργείο, μάλλον θα ήμουν στη βιλίτσα μου με δέκα αστυνομικούς να με φυλάνε και δε θα με ένοιαζε τίποτα όπως δε νοιάζει κι αυτούς τίποτα...άσε που θα ειχα λύσει και το οικονομικό μου......

 

Μερικές φορές πάντως σε πιάνει απελπισία......βλέπεις παιδιά να στιβάζονται στην άκρη του δρόμου με μόνη ελπιδα το φορτηγό και ψυχοπλακώνεσαι........μια φορά τα είδα να παίζουν στην άκρη του δρόμου μπάλα......έβαλα τα κλάματα...όλες είμαστε μανάδες εδώ και δε θέλουμε τα παιδιά μας να καταλήξουν έτσι....μετά τους ακούς να σε βρίζουν και να προσπαθούν να σε κλέψουν και ξεχνάς ότι είναι παιδιά...

Τα συναισθήματα είναι μια έτσι μια γιουβέτσι........πρέπει απαραίτητα να υπάρξει λύση.......στο κάτω κάτω της γραφής όσο αξίζει σε μας αυτό αξίζει και σε αυτούς....έστω σε "κάποιους" από αυτούς όπως λέει και μια διαφήμιση, γιατί , όσο κι αν αυτό είναι λυπηρό, το μεγαλύτερο ποσοστό από δαύτους είναι τελειωμένο ηθικά που σημαίνει ότι είναι ικανοί για κάθε κακό!!!!!!!

 

Πολύ σωστά. Αυτή η μετέωρη κατάσταση μόνο δεινά προκαλεί σε όλα τα εμπλεκόμενα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

οταν 15 χρονια πριν μιλουσαμε για νομιμοποιησεις, εκπαιδευση με ισα δικαιωματα , ζωη με ισα δικαιωματα, καποια σφυριζαν αδιαφορα καποιοι αλλοι ξεσηκωναν τον κοσμο με ξενοφοβικες συμπεριφορες που δεν αργησαν να γινουν ρατσιστικες.

οταν σου φερονται χειροτερα κ απο κτηνος, οταν η καθημερινοτητα σου εχει φτωχια, πεινα, φονους, βιασμους...κ προσπαθεις να γλιτωσεις κ σε πατανε.......αντι να σου δωσουν μια ζωη με ισα δικαιωματα ή τουλαχιστον μια ευκαιρια για να την κερδισεις......η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη.......

κα μη μου λετε για λαθρομεταναστες κ νομιμους.......οταν βλεπετε ξενο κ σας γυριζουν τ'αντερα,. προφανως το πρωτο πραγμα που θα σκεφτειτε δεν ειναι ο διαχωρισμος βασει νομιμοτητας. θα ειναι ο διαχωρισμος βασει χρωματος , θρησκειας, κοινωνικης ταξης. (αλλο ο πακιστανος που εγινε χριστιανος κ ειναι γιατρος κ αλλο ο πακιστανος που καθαριζει τα τζαμια σωστα; )

 

("το εγω δεν ειμαι ρατσιστης αλλα...." ....δεν παιζει παιδια..........)

σε ποιους αναφέρεται Daf και χρησιμοποιείς το εσείς και το βλέπετε, προφανώς σε όλους εμάς που δεν έχουμε την ίδια άποψη με εσένα.Οκ προσωπικά εξαιρω εμένα.Και σε ικανοποιεί τόσο πολύ ναι είμαι ρατσιστρια,μη σας χαλασω το χατίρι βρε παιδιά.
rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν 15 χρονια πριν μιλουσαμε για νομιμοποιησεις, εκπαιδευση με ισα δικαιωματα , ζωη με ισα δικαιωματα, καποια σφυριζαν αδιαφορα καποιοι αλλοι ξεσηκωναν τον κοσμο με ξενοφοβικες συμπεριφορες που δεν αργησαν να γινουν ρατσιστικες.

 

Οι πιο δημοκρατικές χώρες που εφαρμόζουν τα προγράμματα που αναφέρεις έχουν την πιο αυστηρή νομοθεσία για την είσοδο μεταναστών. Δεν γίνεται Daf, είναι πάρα πολλά εκατομμύρια κόσμος. Φυσικά δεν κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε αλλά και πάλι δεν μπορούμε για όλους. Καλύτερα να νομιμοποιούνται και να προωθούνται στην Ευρώπη. Και φυσικά αυτή τη στιγμή η ΕΕ στρουθοκαμηλίζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...