Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

οταν 15 χρονια πριν μιλουσαμε για νομιμοποιησεις, εκπαιδευση με ισα δικαιωματα , ζωη με ισα δικαιωματα, καποια σφυριζαν αδιαφορα καποιοι αλλοι ξεσηκωναν τον κοσμο με ξενοφοβικες συμπεριφορες που δεν αργησαν να γινουν ρατσιστικες.

οταν σου φερονται χειροτερα κ απο κτηνος, οταν η καθημερινοτητα σου εχει φτωχια, πεινα, φονους, βιασμους...κ προσπαθεις να γλιτωσεις κ σε πατανε.......αντι να σου δωσουν μια ζωη με ισα δικαιωματα ή τουλαχιστον μια ευκαιρια για να την κερδισεις......η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη.......

κα μη μου λετε για λαθρομεταναστες κ νομιμους.......οταν βλεπετε ξενο κ σας γυριζουν τ'αντερα,. προφανως το πρωτο πραγμα που θα σκεφτειτε δεν ειναι ο διαχωρισμος βασει νομιμοτητας. θα ειναι ο διαχωρισμος βασει χρωματος , θρησκειας, κοινωνικης ταξης. (αλλο ο πακιστανος που εγινε χριστιανος κ ειναι γιατρος κ αλλο ο πακιστανος που καθαριζει τα τζαμια σωστα; )

 

η βια φερνει βια. κ ο ρατσισμος 'βλαπτει τους θυτες οσο κ τα θυματα'

 

("το εγω δεν ειμαι ρατσιστης αλλα...." ....δεν παιζει παιδια..........)

 

Είναι πολύ εύκολο να κολλάς την ταμπέλα ρατσιστής σε όποιον λέει μια άποψη που δεν είναι αμιγώς υπέρ των αλλοδαπών. Την ταμπέλα λοιπόν ''ρατσιστής/εθνικιστής'', τη χρησιμοποιεί κατά κόρον ένα 3% του ελληνικού πληθυσμού, κυρίως ακροαριστεροί, προκειμένου να λογοκρίνουν κάθε άποψη και κριτική που γίνεται για την άθλια και εκτός ελέγχου κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην ελληνική πραγματικότητα. Οι ταμπέλες λοιπόν ''ρατσιστής και εθνικιστής'' που κολλάνε αυτές οι ομάδες, είναι το ίδιο ακραίες, παράλογες και επικίνδυνες με τις απόψεις των ακροδεξιών στοιχείων, περί δήθεν Αρείας ελληνικής φυλής και ανωτερότητάς μας έναντι των αλλοδαπών.

 

Και βέβαια, το ορθό είναι να υπάρχει διαχωρισμός βάσει νομιμότητας. Είμαι προσωπικά υπέρ των νόμιμων μεταναστών και κατά των παράνομων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jucca

    jucca 41 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 32 δημοσιεύσεις

  • elisaki

    elisaki 23 δημοσιεύσεις

  • gioli

    gioli 20 δημοσιεύσεις

οταν 15 χρονια πριν μιλουσαμε για νομιμοποιησεις, εκπαιδευση με ισα δικαιωματα , ζωη με ισα δικαιωματα, καποια σφυριζαν αδιαφορα καποιοι αλλοι ξεσηκωναν τον κοσμο με ξενοφοβικες συμπεριφορες που δεν αργησαν να γινουν ρατσιστικες.

οταν σου φερονται χειροτερα κ απο κτηνος, οταν η καθημερινοτητα σου εχει φτωχια, πεινα, φονους, βιασμους...κ προσπαθεις να γλιτωσεις κ σε πατανε.......αντι να σου δωσουν μια ζωη με ισα δικαιωματα ή τουλαχιστον μια ευκαιρια για να την κερδισεις......η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη.......

κα μη μου λετε για λαθρομεταναστες κ νομιμους.......οταν βλεπετε ξενο κ σας γυριζουν τ'αντερα,. προφανως το πρωτο πραγμα που θα σκεφτειτε δεν ειναι ο διαχωρισμος βασει νομιμοτητας. θα ειναι ο διαχωρισμος βασει χρωματος , θρησκειας, κοινωνικης ταξης. (αλλο ο πακιστανος που εγινε χριστιανος κ ειναι γιατρος κ αλλο ο πακιστανος που καθαριζει τα τζαμια σωστα; )

 

η βια φερνει βια. κ ο ρατσισμος 'βλαπτει τους θυτες οσο κ τα θυματα'

 

("το εγω δεν ειμαι ρατσιστης αλλα...." ....δεν παιζει παιδια..........)

 

Daf μπορει 15 χρόνια πριν να μιλουσαΤΕ για ισα δικαιώματα και νομιμοποιήσεις,αλλά στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ υποδομή για μεταναστευτικά ρευματα,ποσο μάλλον στη συχνότητα και τον αριθμό που ερχόντουσταν και συνεχίζουν να έρχονται.Μπορεί να βλέπουΜΕ αλλοδαπο και να σκεφτούΜΕ αν ειναι η όχι νόμιμος,μπορεί να ΜΑΣ ενοχλει που είναι εδώ,αλλά όλα αυτα απο κάπου ξεκίνησαν.Χρόνια τώρα η κατάσταση πάει απο το κακό στο χειρότερο,για να φτάσουμε στο σημείο να αντιδρασουΜΕ.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χα χα ξέρεις ποιοι είναι αυτοί οι ακροαριστεροι ε; Κοκο σανελ και ζιβανσι αριστερός, που διαστραβλωνουν στο μυαλουδακι τους ότι έχει σχέση με Μαρξ και απλά έχουν την ανάγκη να ανήκουν κάπου.

 

 

Χαχα DALIA, κι εγώ όταν σπούδαζα είχα συμφοιτήτρια μια αριστερή ''των οπισθίων'', που δεν είχε πατήσει σε λαϊκές συνοικίες κι ο πατέρας της δεν ήξερε πόσες πολυκατοικίες είχε. Όταν λοιπόν τελείωσε η φοιτητική ζωή και βγήκε στην παραγωγή, δεν το έψαξε καθόλου, και πέρα από ιδεολογίες και πιστεύω, βολεύτηκε στις επιχειρήσεις και στην ασφάλεις του μπαμπά. Και ξέχασε και Μαρξ και Στάλιν και Λένιν και όλα αυτά τα φύκια για μεταξωτές κοσρδέλες που μας σερβίρουν. Οι περισσότεροι τέτοιοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

ι επειδη δεν μπορω να διαβαζω μ@λ@κιες την στιγμη που εχουν σκοτωθει ανθρωποι παρε την γεματη αγαπη καρδια σου και το παιδι σου απο το χερι και κατεβα μια απογευματινη βολτα στο κεντρο και εκει τριγυρω και μετα ξαναγραψε...

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τα πες ολα κοπελια.....συγχαρητηρια...δεν μπορω καν να σχολιασω, απλα παρακολουθω και μενω αναυδη

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει η τάση για τους "ντόπιους"... να ξεχνάνε την εγκληματικότητα των ομοεθνών τους, και ταυτόχρονα να υπερτονίζουν την εγκληματικότητα των αλλοδαπών.

 

2. Οι συνθήκες κάνουν τις συμπεριφορές (αποδεδειγμένο αυτό). Άρα, όντας χορτάτοι μπορεί να λέμε πολλά. Όμως αν ήμασταν στη θέση τους κανένας μα κανένας δε μπορεί να είναι σίγουρος. Γι' αυτό, όπως λέγανε οι παλιοί... μεγάλη μπουκιά φάε... μεγάλη κουβέντα μη λες!

 

Ας μην ξεχνάμε το "όνομα" που έχουμε σε άλλες χώρες π.χ. Γερμανία, USA, Αγγλία κτλ... Και μην πει κανείς πως εκεί είμαστε άψογοι, γιατί θα είναι μεγάλη πλάνη!

 

3. Οι ρατσιστές συνήθως βάζουν ετικέτες. Στον εαυτό τους θέτουν αυτή του "πατριώτη" ενώ σε όσους διαφωνούν, κολλάνε την ετικέτα του "ακροαριστερού" κτλ. Γενικώς όμως... η ετικέτα πάει κι έρχεται.

 

4. Όσο πιο πολύ ζοριζόμαστε -οικονομικά, πολιτικά, κτλ- χρειαζόμαστε κάποιον "φταίχτη", ένα εξειλαστήριο θύμα. Τι πιο εύκολο από τους "αλλοδαπούς"! Άλλωστε το ίδιο δε γινόταν στη Γερμανία με το Χίτλερ και τους Εβραίους;

 

 

Μήπως πρέπει λίγο να είμαστε σε εγρήγορση...; Μη γίνει ο καθένας από εμάς... ένας νέος Χίτλερ...! Ακραίο;;;.... Κι όμως.... ας ακούσουμε λίγο αυτά που λέγονται γύρω μας!! Πιστεύετε πως έχουν μεγάλη διαφορά;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τωρα που δεν ειμαι αριστερη....

 

ουτε δεξια....

 

ουτε πασοκ....

 

δεν ειμαι αναρχικη...

 

δεν ειμαι εξουσια...

 

δεν φοραω κοκο σανελ και δε μενω σε βιλα...

αλλα δεν πειναω κι ολας...

 

 

ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ?

ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΩ?

 

 

ΓΕΝΙΚΑ, ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΩ Σ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΟΣ????????????

 

αναθεμα κι αν ξερω... νιωθω οτι δεν ανηκω πουθενα, αφου ουτως η αλλως ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΝ τι σκατα γινεται... ποιος κανει κουμαντο, ποιος ειναι εχθρος και ποιος ειναι φιλος μου, ποιον να εμπιστευτω και ποιον να κοιταξω στραβα....

 

και σιγουρα δεν εχω λυσεις...

εδω κοντευω να μην εχω καν αποψη.................................................

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τα πες ολα κοπελια.....συγχαρητηρια...δεν μπορω καν να σχολιασω, απλα παρακολουθω και μενω αναυδη

 

 

οταν σβηνεις και αφηνεις οτι σε βολευει να σχολιασεις τουλαχιστον καντο σωστα...

Εισαι εμπαθης και ι δεν φταιω εγω αν κρατας αποθημενα απο αλλο θεμα!

Τα κοπελια στις φιλες σου....

για να δουμε θα παραμεινεις και αγραφη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω φυστικάκι μου γλυκό....

Μας εφαρμόζουν το "διαίρει και βασίλευε"... και το τρώμε αμάσητο! :(

 

Αντί να κοιτάξουμε τον πραγματικό μας εχθρό, μας φταίει ο γείτονας, ο ξένος, ο άγνωστος.

 

Επειδή αισθανόμαστε πως βουλιάζουμε και δυστυχούμε ως λαός, πρέπει να σταυρώσουμε κάποιον και να του φορτώσουμε όλες τις αμαρτίες και όλα μας τα προβλήματα.

 

Αντί να τα βάλουμε με αυτούς που παίζουν στις πλάτες μας... καθόμαστε και τα βάζουμε με όποιον είναι δίπλα μας, μόνο και μόνο επειδή είναι σε ακτίνα βολής! ... μόνο και μόνο επειδή έχουμε τη δύναμη να τον πονέσουμε!

 

 

 

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... είμαι εντελώς non-political. Τους σιχαίνομαι όλους, παντώς κατεύθυνσης!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Με ρε φυς δεν ανήκεις πουθενά γιατί δεν έχεις την ανάγκη να ανήκεις κάπου.Γιατί νομίζεις αυτοί που ανήκουν κάπου έχουν λύσεις; Alkyon το 3 μπορείς να το δεις και ανάποδα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι υπάρχουν νόμοι που δεν εφαρμόζονται. Όπως σ' όλα τα μεγάλα προβλήματα, το κράτος άφησε να δημιουργηθεί πρόβλημα, να γιγαντωθεί και τώρα λένε ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει από τον έλεγχο. Άφησαν το κέντρο της Αθήνας να βουλιάξει, πήραν σχεδόν όλες τις δημόσιες υπηρεσίες από το κέντρο, άφησαν να εξελιχθούν καταστάσεις που οδηγούν και τα μαγαζιά στο κλείσιμο κι έμεινε στο έλεος των παρανόμων. Πέρα από τους ξένους το πρόβλημα είναι η εγκληματικότητα, γιατί και οι νόμιμοι ξένοι φοβούνται να ζήσουν σ΄αυτό το περιβάλλον.

Αν κάποιοι σχεδιάζουν να μας διαλύσουν, δουλεύουν το σχέδιό τους ρολόι. Αν δεν υπάρχει τέτοιο σχέδιο, είμαστε αρκετά ανόητοι για να τρώμε τις σάρκες μας μόνοι μας. Διαλύεται ο κοινωνικός ιστός και οι πιο αδύναμοι πετιούνται έξω πρώτοι. Φταίει η φτώχεια, φταίει ο εγωισμός, φταίει η έλλειψη αξιών και παιδείας;

Νιώθω τεράστια λύπη για τον άνθρωπο που τον σκότωσαν άδικα. Φοβάμαι για κάθε άνθρωπο που θα πληρώσει τα σπασμένα αλλονών.

Έχετε παρατηρήσει ότι από προχθές το πρωί έχουν σχεδόν εξαφανιστεί αυτοί που καθαρίζουν τζάμια; Μόνο δυο συνάντησα χθες και κάνω μεγάλες αποστάσεις καθημερινά. Δεν θα το παίξω υπεράνω, δεν θέλω να μου επιβάλουν να μου καθαρίζουν το τζάμι και να με βρίζουν όταν λέω όχι και χτυπάω το παρμπριζ. Όμως θα προτιμούσα να μην είχε αφήσει από την αρχή η αστυνομία να απλωθεί αυτή η μαφία των φαναριών, παρά να μαζεύτηκαν από μόνοι τους γιατί φοβούνται τους χρυσαυγίτες.

Πάλι αυτοί που δεν φταίνε θα την πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αυτό λέω Dalia ! Πως όπου υπάρχει ετικέτα... υπάρχει και ρατσισμός... ;)

Πάει χέρι χέρι... οποιαδήποτε ετικέτα, με οποιουδήποτε είδους ρατσισμό.

 

Όσο υπάρχει κατηγοριοποίηση με υστεροβουλία.... ο ρατσισμός ζει και βασιλεύει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει η τάση για τους "ντόπιους"... να ξεχνάνε την εγκληματικότητα των ομοεθνών τους, και ταυτόχρονα να υπερτονίζουν την εγκληματικότητα των αλλοδαπών.

 

2. Οι συνθήκες κάνουν τις συμπεριφορές (αποδεδειγμένο αυτό). Άρα, όντας χορτάτοι μπορεί να λέμε πολλά. Όμως αν ήμασταν στη θέση τους κανένας μα κανένας δε μπορεί να είναι σίγουρος. Γι' αυτό, όπως λέγανε οι παλιοί... μεγάλη μπουκιά φάε... μεγάλη κουβέντα μη λες!

 

Ας μην ξεχνάμε το "όνομα" που έχουμε σε άλλες χώρες π.χ. Γερμανία, USA, Αγγλία κτλ... Και μην πει κανείς πως εκεί είμαστε άψογοι, γιατί θα είναι μεγάλη πλάνη!

 

3. Οι ρατσιστές συνήθως βάζουν ετικέτες. Στον εαυτό τους θέτουν αυτή του "πατριώτη" ενώ σε όσους διαφωνούν, κολλάνε την ετικέτα του "ακροαριστερού" κτλ. Γενικώς όμως... η ετικέτα πάει κι έρχεται.

 

4. Όσο πιο πολύ ζοριζόμαστε -οικονομικά, πολιτικά, κτλ- χρειαζόμαστε κάποιον "φταίχτη", ένα εξειλαστήριο θύμα. Τι πιο εύκολο από τους "αλλοδαπούς"! Άλλωστε το ίδιο δε γινόταν στη Γερμανία με το Χίτλερ και τους Εβραίους;

 

 

Μήπως πρέπει λίγο να είμαστε σε εγρήγορση...; Μη γίνει ο καθένας από εμάς... ένας νέος Χίτλερ...! Ακραίο;;;.... Κι όμως.... ας ακούσουμε λίγο αυτά που λέγονται γύρω μας!! Πιστεύετε πως έχουν μεγάλη διαφορά;

 

 

Σε καμία περίπτωση δεν διακρίνω εγκληματικότητα ημεδαπών και αλλοδαπών. Η εγκληματικότητα είναι κατακριτέα και καταδικαστέα από όποιον και αν προέρχεται.

 

Αυτό που λέω όμως, είναι ότι στην ήδη αυξημένη εγχώρια εγκληματικότητα έχει προστεθεί και πολλαπλάσια εισαγόμενη εγκληματικότητα, χωρίς να έχουμε επιδιώξει κάτι τέτοιο, χωρίς τη συναίνεση και χωρίς τη συγκατάθεσή μας.

 

Φυσικά και γνωρίζω πόσο κακή είναι η εικόνα μας στο εξωτερικό και πόσο ειρωνικά σχόλια ακούμε από τις λεγόμενες ''προηγμένες'' χώρες. Και βέβαια έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης σαν Έλληνες για την κατάντιά μας, για τους πολιτικούς που ψηφίζουμε και που κατόπιν βρίζουμε και γιαουρτώνουμε. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βάλουμε όλοι τα δυνατά μας ενωμένοι, να βγούμε από αυτή την άθλια κατάσταση και να τους διαψεύσουμε, ανεξαρτήτως παρατάξεως και ιδεολογίας, γιατί το μόνο που προσφέρουν τα κόμματα -σε όποιο χώρο κι αν ανήκουν- είναι αρνητισμό, διαφωνίες και κοκορομαχίες, χωρίς να κάνουν συγκεκριμένες προτάσεις και χωρίς να δίνουν λύσεις στα προβλήματα της καθημερινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω φυστικάκι μου γλυκό....

Μας εφαρμόζουν το "διαίρει και βασίλευε"... και το τρώμε αμάσητο! :(

 

Αντί να κοιτάξουμε τον πραγματικό μας εχθρό, μας φταίει ο γείτονας, ο ξένος, ο άγνωστος.

 

Επειδή αισθανόμαστε πως βουλιάζουμε και δυστυχούμε ως λαός, πρέπει να σταυρώσουμε κάποιον και να του φορτώσουμε όλες τις αμαρτίες και όλα μας τα προβλήματα.

 

Αντί να τα βάλουμε με αυτούς που παίζουν στις πλάτες μας... καθόμαστε και τα βάζουμε με όποιον είναι δίπλα μας, μόνο και μόνο επειδή είναι σε ακτίνα βολής! ... μόνο και μόνο επειδή έχουμε τη δύναμη να τον πονέσουμε!

 

 

 

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... είμαι εντελώς non-political. Τους σιχαίνομαι όλους, παντώς κατεύθυνσης!

 

Δηλαδή επειδή βουλιάζουμε και δυστυχούμε ως λαός, ψάχνουμε να σταυρώσουμε κάποιον?

Το ότι έχουμε ένα ντεφακτο γεγονός και εκατοντάδες άλλα δραματικά μεν αλλά όχι της τραγικότητας της πρώτης περίπτωσης δεν σου λεει τίποτα?

Αλήθεια αυτό πιστεύεις?

Πάρε τότε και εσύ το παιδί σου και την φίλη πιο πάνω (αυτη που αγαπάει πολύ) και άντε για μια απογευματινή βόλτα στο κέντρο.

Και άσε τις αμπελοφιλοσοφίες για μετά.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

..... Διαλύεται ο κοινωνικός ιστός και οι πιο αδύναμοι πετιούνται έξω πρώτοι. Φταίει η φτώχεια, φταίει ο εγωισμός, φταίει η έλλειψη αξιών και παιδείας;

............

 

Και λίγα λες!

 

 

Σημείωση: "κοινωνικός ιστός" .... η πιο ανθρωπιστική -και μη ρατσιστική- φράση που άκουσα έως τώρα! :rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επειδή βουλιάζουμε και δυστυχούμε ως λαός, ψάχνουμε να σταυρώσουμε κάποιον?

Το ότι έχουμε ένα ντεφακτο γεγονός και εκατοντάδες άλλα δραματικά μεν αλλά όχι της τραγικότητας της πρώτης περίπτωσης δεν σου λεει τίποτα?

Αλήθεια αυτό πιστεύεις?

Πάρε τότε και εσύ το παιδί σου και την φίλη πιο πάνω (αυτη που αγαπάει πολύ) και άντε για μια απογευματινή βόλτα στο κέντρο.

Και άσε τις αμπελοφιλοσοφίες για μετά.

 

να σου δωσω τη διευθυνση της, να πας να την πλακωσεις??? γιατι,για ετσι σε κοβω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγο ανέφερα ΠΡΟ μεταναστών, ... περιπτώσεις βιασμών, δολοφονιών κτλ...

Αλλά το περάσαμε στα "ψιλά". Μας φταίνε οι άλλοι.

 

Λες...

Αυτό που λέω όμως, είναι ότι στην ήδη αυξημένη εγχώρια εγκληματικότητα έχει προστεθεί και πολλαπλάσια εισαγόμενη εγκληματικότητα, χωρίς να έχουμε επιδιώξει κάτι τέτοιο, χωρίς τη συναίνεση και χωρίς τη συγκατάθεσή μας.

Δηλαδή οι δολοφονίες και οι βιασμοί που είχαν γίνει από ομοεθνείς μας έχουν τη συγκατάθεσή μας;;;;;;;;;

 

Τι εννοείς;;;

 

 

Το ότι έχουμε ένα ντεφακτο γεγονός και εκατοντάδες άλλα δραματικά μεν αλλά όχι της τραγικότητας της πρώτης περίπτωσης δεν σου λεει τίποτα?

Αλήθεια αυτό πιστεύεις?

 

Ποιο είναι το "ντεφακτο" ;;

 

Ξαναλέω.... όλα όσα ανέφερα γίνονταν στη γειτονιά μου. Μια "ήσυχη" κατά τα άλλα συνοικία, χωρίς μαγαζιά. Γειτονίτσα. Με αυλές (υπήρχαν ακόμα τότε). Πες μου τι το διαφορετικό προστέθηκε;; Περισσότερη βία; Περισσότερη απέχθεια; να βάλουμε βιαιό-μετρο....

 

Ναι πιστεύω πως οι συνθήκες οδηγούν τους ανθρώπους.

 

Ναι πιστεύω πως ψάχνουμε να σταυρώσουμε κάποιον για να του φορτώσουμε τις αμαρτίες μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

να σου δωσω τη διευθυνση της, να πας να την πλακωσεις??? γιατι,για ετσι σε κοβω

 

Μόνο κοίτα να δώσεις σωστά στοιχεία!!

Μην τις φάει κανένας άσχετος και πάνε κρίμα! :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ανέφερα ΠΡΟ μεταναστών, ... περιπτώσεις βιασμών, δολοφονιών κτλ...

Αλλά το περάσαμε στα "ψιλά". Μας φταίνε οι άλλοι.

 

Λες...

Δηλαδή οι δολοφονίες και οι βιασμοί που είχαν γίνει από ομοεθνείς μας έχουν τη συγκατάθεσή μας;;;;;;;;;

 

Τι εννοείς;;;

 

 

 

 

Ποιο είναι το "ντεφακτο" ;;

 

Ξαναλέω.... όλα όσα ανέφερα γίνονταν στη γειτονιά μου. Μια "ήσυχη" κατά τα άλλα συνοικία, χωρίς μαγαζιά. Γειτονίτσα. Με αυλές (υπήρχαν ακόμα τότε). Πες μου τι το διαφορετικό προστέθηκε;; Περισσότερη βία; Περισσότερη απέχθεια; να βάλουμε βιαιό-μετρο....

 

Ναι πιστεύω πως οι συνθήκες οδηγούν τους ανθρώπους.

 

Ναι πιστεύω πως ψάχνουμε να σταυρώσουμε κάποιον για να του φορτώσουμε τις αμαρτίες μας.

 

Έγραψα και πιο πάνω, ότι η εγκληματικότητα είναι καταδικαστέα ασχέτως εθνικότητας. Για ποιά ''ψιλά γράμματα μιλάς''?

 

Αν ήταν στο χέρι μου να διώξω τους ημεδαπούς εγκληματίες, θα τους έδιωχνα, δεν μπορώ όμως, επειδή έχουν δικαίωμα να μένουν εδώ, επειδή δυστυχώς είναι Έλληνες. Έχω γράψει πολλές φορές ότι η εγκληματικότητα για 'μένα έχει την ίδια βαρύτητα ανεξαρτήτως χρώματος και φυλής. Δεν μπορούμε όμως να εθελοτυφλούμε και να αρνούμαστε το γεγονός ότι μετά την αθρόα είσοδο τόσων αλλοδαπών στη χώρα, η εγκληματικότητα δεν έχει υπερπολλαπλασιαστεί.

 

Όσο για τη συναίνεση κα συγκατάθεση που έγραψα, αυτό αφορά το γεγονός ότι ουδέποτε επιδιώξαμε και επιζητήσαμε την ''εισαγωγή'' εγκληματικότητας από ξένες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις. Δε θεωρώ ότι οποιοσδηποτε από εμας έχει πρόβλημα με τους μετανάστες που ζουν και εργάζονται στην χώρα μας. Πάνε μαζί στα σχολεία τα παιδιά μας με τα παιδιά τους, παίζουν μαζί στα πάρκα. Τουλάχιστον δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα να δημιουργείται και μάλιστα και το δημοτικό που πάει ο μεγάλος και ο σταθμος που πάει ο μικρός μου υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί. Σήμερα το απόγευμα πήγα το μικρό στο πάρκο να παίξει και έπαιζε μαζί με παιδάκι από την Αλβανία. Μια χαρά τα πήγανε. Πρόβλημα υπάρχει με την εγκληματικότητα που κατά την γνώμη μου έχει αυξηθεί από παράνομους μετανάστες που ήρθαν στην χώρα μας με σκοπούς πονηρούς,με σκοπό το παράνομο κέρδος. Και δυστυχώς με όλα αυτά που γίνονται τους παίρνει όλους η μπάλα. Σωστό; σίγουρα όχι. Θυμάστε την παροιμία, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και εδώ πια γιατί ο κόσμος έχει αγανακτήσει με όλα όσα συμβαίνουν.

Κάπου πιο πάνω διάβασα και για κάτι ταμπελίτσες. Υπάρχουν ακόμα και σε αυτό το φόρουμ, όταν μου έδωσαν εμένα την κόκκινη κάρτα μου έδωσαν την ταμπελίτσα της ρατσίστριας. Γιατί με γνωρίζουν;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τους έβαλες ΙΚΑ;

Τους πλήρωσες κανονικό μεροκάματο;

Αν σου ζητούσαν ΙΚΑ και κανονικό μεροκάματο θα τα έδινες;;;;;

 

προφανώς, εσύ δεν έχεις πάρει κάποιον να σου κάνει ένα μερεμέτι, σου ζητάει ικα? και προφανώς κανονικό και πάνω από το κανονικό μεροκάματο πήραν, δηλ. από αυτά που ζήτησαν πήραν το διπλό, αλλά όπως και να έχει δεν είναι αυτό το ζήτημα, σίγουρα έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης όλοι όσοι εκμεταλλεύτηκαν και ξένους και έλληνες, όλοι αυτοί έχουν μερίδιο ευθύνης για τα μειωμένα μεροκάματα και τον εργασιακό μεσαίωνα, γιατί αυτή η αναρχία απλά βολεύει τους βολεμένους και όχι όλους τους υπόλοιπους που μας βάζουν να τσακωνόμαστε για 2 δουλίτσες,

το σημαντικό όντως είναι αυτοί οι άνθρωποι να έχουν τη δυνατότητα να μένουν στην πατρίδα τους και να μη χρειάζεται να ξενιτεύονται και συμφωνώ με την κοπέλα που αναφέρει τις ευθύνες της ΕΕ, και του ελληνικού κράτους

όσοι δε αποφασίσουν να έρθουν να μπουν κάτω από την ομπρέλα ενός συστήματος υποδοχής, που θα ελέγχει τον αριθμό αλλά και τις εργασιακές δυνατότητες όσων τελικά έρχονται, ώστε να μπορούν να βρουν δουλειά, για να ζήσουν αξιοπρεπώς και τελικά να νομιμοποιηθούν

τόσο παράλογο είναι όλο αυτό?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια ελεος αφηστε τον ρατσιστη τον εθνιοκιστη τον πατριωτη...εδω ο κοσμος χανετε!!επειτηδες αφηνουν τα μεγαλα κεφαλια να γινετε οτι γινετε για να περασουν καινουργια μετρα..καινουργια φπα..και εμεις αντι να ξεσπασουμε εκει που πρεπει..αντι να διαδηλωσουμε εκει που πρεπει τα εχουμε βαλει με ανθρωπους που αναζητουν μια καλυτερη ζωη....

 

εχουν ξεσπασει εχθροπραξιες και απο ελληνες και απο ξενους..θυματα υπαρχουν και απο της δυο πλευρες...περισσοτερο θα πονεσει η ελληνιδα μανα απο την αλλοδαπη??

ολοι βραζουμε στο ιδιο καζανι..μας αποσπουν την προσοχη και εμεις τσιμπαμε κανονικα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη...με το να τη λέμε η μία στην άλλη δεν καταφέρνουμε τιποτα.Σίγουρα έχουμε διαφορετικές αποψεις,αν ομως κλειδωθει και αυτό το θέμα δεν κερδίζουμε κάτι.Μπορουμε να διαφωνουμε πιο ήρεμα...πανω απ΄ολα είμαστε μαμαδες και πολίτες που μας αφορά άμεσα το τι γίνεται γύρω μας.

Ας ριξουμε λίγο τους τόνους...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα τόσο σοβαρό και δύσκολο θέμα, πρέπει ν' αποτινάξουμε (που λέει και μια φίλη μου) το σύνδρομο της πριμαντόνας... ποιός θα πει δηλαδή την καλύτερη και τελευταία ατάκα! Κι αν εδώ, σ' ένα φόρουμ δεν καταλαβαίνουμε ότι οφείλουμε να δείξουμε σύνεση - αυτοσυγκράτηση - ειλικρίνεια - (αυτο)γνωσία - ευθυκρισία... φανταστείτε τι γίνεται (ή τι μπορεί να γίνει) στους δρόμους κι εν θερμώ...

 

Λοιπόν... Μένω με την οικογένειά μου σ' ένα όμορφο κι ήσυχο (ακόμη) προάστιο της Αθήνας. Έχω όμως συγγενείς και φίλους που μένουν στο κέντρο της ντροπής και τους οποίους επισκέπτομαι. Επίσης, μέρος της δουλειάς μου και του άντρα μου (τον οποίο βοηθώ συχνά πυκνά) είναι να πηγαίνω σχεδόν καθημερινά τα τελευταία χρόνια στις περιοχές του τρόμου. Έτσι για αρκετές ώρες ζω ανάμεσα σ' Έλληνες και μετανάστες και στην αλήθεια τους. Στην πραγματική... όχι σ' αυτή που παρουσιάζουν οι δημοσιογράφοι της καρπαζιάς και οι φυλλάδες του αποχωρητηρίου μα ούτε κι αυτή που μοντάρουν τα κομματικά επιτελεία.

 

Από επιλογή, έχω στην κατοχή μου ένα κινητό της πλάκας αξίας 25 ευρώ. Κάθε πρωί που ξεκινάω για να μεταβώ στο κολαστήριο, ξέρω καλά πως μπορεί εύκολα να μου κόψουν την καρωτίδα για να μου αποσπάσουν την κινητή μπαχατέλα. Κάθε πρωί δεν ξέρω αν θα ξαναγυρίσω σπίτι μου το μεσημέρι να φιλήσω τον γιό μου, τον άντρα μου, την οικογένειά μου γενικότερα, τους φίλους μου.

Ναι, τόσο τραγικά είναι τα πράγματα... και το ξέρει καλά όποιος είναι αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας των καταστάσεων κι όχι μέγας θεωρητικός των καναπέδων. Δεν είμαι ηρωίδα, αναγκάζομαι να πηγαίνω όπως εκατοντάδες άλλοι εργαζόμενοι ή / και κάτοικοι. Και ναι, φοβάμαι και μάλιστα πολύ...

 

Πως θα νικήσω όμως τα φαντάσματα? Παίρνοντας πιστόλι, πυροδοτώντας πιστόλι? Θα γίνω / γίνεις / γίνετε ο Τσαρλς Μπρόνσον των Αθηνών? Θα λύσουμε τα όποια θέματα με την αυτοδικία? Θα πνίξουμε τους μετανάστες στα συντριβάνια μιας και πέφτει μακριά η θάλασσα? Θα τους μαντρώσουμε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης με στόχο την φυσική και ψυχική εξόντωσή τους? Θα τους περιλούσουμε με πετρέλαιο? Θα γίνουμε τάγματα θανάτου και θα σκορπάμε αδιακρίτως τον θάνατο? Θα κάνουμε διαγωνισμό νεκρών - ποιός έχει τους περισσότερους και τους καλύτερα σφαγμένους?

 

Λοιπόν και πάλι... Ας κάνουμε μια τίμια και σταράτη κουβέντα για το ποιός και τι ακριβώς έφταιξε (χωρίς αοριστίες και άσκοπη χολή επί δικαίω και αδίκω) κι ας προτείνουμε ρεαλιστικές και δίκαιες λύσεις.

 

Προσπαθώ, οφείλω να είμαι ψύχραιμη και αμερόληπτη ... γιατί ναι είμαι συντετριμένη από την σφαγή του 44χρονου συμπατριώτη μου Έλληνα αλλά και αηδιασμένη γιατί εχθές το απόγευμα ο καθ' όλα νόμιμος Αλί δεν μπορούσε / τολμούσε να βγει από το σπίτι του και να πάει στη δουλειά.

Όλα αυτά στην Αθήνα του 2011, την Ευρωπαική πρωτεύουσα, το μέλος της ΕΕ και τόσων άλλων ευαγών ιδρυμάτων...

 

Τέλος, προσπαθώ και να μην ξεχνώ πως είμαι αδελφή / ανηψιά / φίλη... μεταναστών μας... από την κοντινή Σουηδία μέχρι τον Καναδά και την μακρινή Αυστραλία...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ζω στο κόσμο της σοκοφρετας

εξακολουθώ να ζω σε μια συνοικία που ήρθαν μεν πολλοί ξένοι αλλα ΟΚ το παιδι το αφήνεις λάσκα

είναι ακόμα γειτονία

 

παρόλα ταυτα το ότι δεν αφήνουμε τα παιδιά έξω στο δρόμο έχει να κάνει και με τα αμάξια

οι τζιπαρες

και η αύξηση των οχημάτων τα τελευταία 20 χρόνια (γιατί όλες είμαστε κοντα στα 30 ) ...

 

παρτό κι έτσι όταν εγώ το 93 ήμουν χ χρονων πόσα αμαξια ήταν εδώ? δεκα μετά έφυγα ....

το 07 που ξάναρθα πόσα αμαξια ήταν εδώ ? 100

ούτε πάρκινγκ δε βρίκσω (κι εγώ που μεγάλωσα και έχω τουτου ) ;)

ρε Λέκγω πάμε σε κάνα χωρίο ; κι εκεί πάλι τα navara πανε κι έρχονται !

 

 

 

"βρωμιάς " και ¨δεν¨ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ positive thinking :-)

οι αρνητικές εκφράσεις και λέξεις δεν είναι θετικές κάνε rephrase και ίσως να μεταφέρεις σωστά αυτό που θες και πάνω απ όλα θετικά !

 

 

 

αυτό που γραφεις έχει εμπάθεια

και μισος δε έχει κάτι θετικό το εμπάθεια

κατατρεγμένος

δίνω (με την ένεοια του στερούμε εγώ για τον άλλο μη έτοιμος ) τραπεζικοί λογαριασμοί ... όχι λυπάμει δεν συμφωνώ και με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω phycology one o one ... ξέρω δλδ ότι δεν είμαι αναλυτική στην παρούσα \αλλα ξανά σκέψου το αυτό που γραφεις και πες μου που ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ !!!;;;; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΆΤΙ ΘΕΤΙΚΌ !

 

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΕΤΣΙ ΌΠΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΌΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΉΘΕΛΑ να συνεχήσεις γιατί πραγματικά αλλιώνεις κάτι όμορφο που ήθελα να μεταφέρω σε κάτι άσχημο

αν το κατάλαβα λάθος ζητώ συγνώμη αλλα η τοποθέτηση σου αυτό αφήνει να καταλάβω και λυπάμαι πολύ !

 

 

όποιος βολεύεται με την εξθαλίωση συνανθρωπων του είναι γελοίος !

 

 

 

ξέρω μερικούς που πούλησαν νεφρά

 

και να χρειαστεί να μεταναστεύσω γιατί πχ μου βιάζουν το παιδι μου για παραδειγματισμό και επειδή η κοινωτητα το επιτρέπει που ζω θα το κάνω

λυπαμε για τα σκληρά σου λόγια τα οποία δεν έχουν βάση

βάση έχουν μόνο για τα λόμπι και για την ανταλαγή υπερισιών ου υποκόσμου οπου εκεί δεν έχει καμάι σημασία από που είσαι αλλα τι δίνεις και πόσο !

 

 

και εγώ τρόμαξα !

 

 

 

όλοι βολέυτηκαν ντάλια μου όλοι !

δίκιο έχεις

και στις ιδανικές συνθήκες εισροής μεταναστών αυτά που γραφεις θα ήταν ιδανηκα

αλλα περπατάνε στα χωραφια μέρες και έρχονται εδώ με μια ελπίδα είναι κρίμα να τους βλέπουμε σαν ζώα

και ακόμα πιο κρίμα είναι ότι πολλοί ... τους βλέπουν σαν damage goods -δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω ελληνικά και ευγενικά ταυτόχρονα-

λυπάμαι πολύ για αυτά που διαβάζω

και ακόμα περισσότερο για αυτά που αφήνεται να υπονοηθούν

ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΟΝΤΑ

ΜΕ ΜΑΝΑ ΠΑΤΕΡΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΣΠΛΗΝΑ !

 

 

ΛΥΠΑΜΑΙ και ντρέπομαι που λέω ότι λυπάμαι !

 

όταν ζούμε σε μία κοινότητα που επιτρέπει βιασμό ανηλίκων τότε δε φεύγουμε, παλεύουμε για να την αλλάξουμε, αυτό έχω μάθει να κάνω, αν είναι κυνικό τότε δε θα έπρεπε κανείς να αγωνίζεται για κάτι καλύτερο αλλά απλά να φεύγει

κι αν αυτά που λέω ακούγονται λίγο λόγια του καναπέ, ακριβώς γιατί είναι εκ του ασφαλούς, τότε και η δική σας λύπη είναι 10 φορές εκ του ασφαλούς και μάλλον υποκριτική γιατί κι εσείς κι εμείς και όλοι εδώ είμαστε έξω από το χορό και πολλά τραγούδια ή μάλλον παρατράγουδα λέμε

και αφήστε τον ελύτη και τον ρίτσο απέξω, ψευτοκουλτούρα δε μας χρειάζεται στην παρούσα, αυτοί έκαναν το χρέος τους από το δικό τους μετερίζι, εμείς τι κάνουμε, ανταλλάσουμε πολεμικές κραυγές σε ένα φόρουμ καλυμμένοι πίσω από τον μανδύα της ανωνυμίας και μετά πηγαίνουμε για ύπνο καθησυχασμένοι ότι επιτελέσαμε το κοινωνικό και επαναστατικό μας χρέος

αν τα προηγούμενα είναι σκληρά και κυνικά αυτά που λέω τώρα τι είναι? μήπως απλά ρεαλιστικά?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

το θέματα κλειδώνεται προσωρινά

ευχαριστούμε

απο τη διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...