Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

ναι βρε gioli συνέχισε μόνη

κι εγώ μόνη συνεχίζω ....;)

 

είδε κανένας να βάζει πχ τη φωτό του Αλέξη στη κουβέντα ;;;; :shock::shock::shock:

με όλο ο συσμπαθειο δλδ;;;; -η ερώτηση !!!! -

 

τι προσφέρει δλδ η φωτό :shock:αλήθεια πείτε μου ?:shock: μπορεί να μη βλέπω την ενηρεμωση στη παραθεση φωτογραφίας και να είμαι μηδαμηνή αλλα αλήθεια ....!η χήρα ,που θα μπει

ή που μπορεί πχ να είναι και μέλος (το ξέρετε αλήθεια ότι είναι ή όχι μέλος ;;;;)

τι προσφέρει στη συζητη η φωτό του άντρα της ;;;; ΚΑΙ ΕΔΩ ;;;;;

:shock::shock::shock::shock: δεν της φτανει το σταρ ???

να αρχίσουμε τις φωτό τώρα, με αστυνομική βια και νερκους πολιτες τι προσφέρει ; αλήθεια θέλω να μάθω ! :shock::shock::shock::shock:ξέρεις πόσοι νκροι εν καιρό ειρήνης έχουν πέσει ???

εκατεροθεν ; ακι ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΠΡΟΦΕΡΕΙ σε ένα τόσο συνηδητο και προσεγμένο φόρα- και καλά απο τα μελη συνειδητό φορα- αυτή η έκθεση ;;;;

γμτ γμτ

 

Ο καθένας αποφασίζει πως θα συμμετάσχει σε μια συζήτηση - άλλοι κάνουν τον τροχονόμο, άλλοι διακατέχονται από ρεβανσισμό, άλλοι λύνουν ή δημιουργούν προσωπικές διαμάχες κι άλλοι λένε τη γνώμη τους.

 

Ανήκω στους τελευταίους και θεωρώ πως η ανάρτηση των δυο συγκλονιστικών (καθόλου όμως προσβλητικών) φωτογραφιών περιγράφει - σκληρά μεν αδιαμφισβήτητα δε - τις τραγικές απόψεις του ίδιου νομίσματος.

Άνετα στη θέση του σφαγιασθέντα 44χρονου μπορεί αύριο να είμαστε εμείς - ο άντρας μας - ο αδελφός μας. Άνετα στη θέση του θερμόαιμου νεαρού εκδικητή μπορεί να είναι σε λίγους μήνες ή χρόνια το παιδί μας. Άνετα..., αν δεν προσέξουμε, αν δεν αναλογιστούμε ευθύνες κι αν δεν βρούμε (χθες κιόλας) ρεαλιστική και δίκαιη λύση. Κι αυτό μόνο προσπάθησα να υπογραμμίσω. Και να υπενθυμίσω ότι για τις δύο αυτές συγκλονιστικές όψεις, την ευθύνη έχουν πρωτίστως και κυρίως οι πολιτικοί / η πολιτική...

 

Σέβομαι ότι κάποιους απωθεί ή σοκάρει η αποτυπωμένη αλήθεια σε εικόνες αλλά εγώ προτιμώ να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου. Κι άνετα σε αντίστοιχο θέμα, θα αναρτούσα το βίντεο των αστυνομικών που χτυπούν ανελέητα τον πεσμένο διαδηλωτή. Όχι γιατί φτιάχνομαι από την βία ή από τους νεκρούς αλλά γιατί τέτοιες εικόνες αποτελούν μέρος της αλήθειας - αν όχι... όλη την αλήθεια, χωρίς υποκειμενικότητες.

 

Τώρα... αν η γυναίκα του Μανώλη ή / και η μητέρα του οργισμένου νέου... έρθουν στο φόρουμ μας, αν διαβάσουν το θέμα, αν απ' όσα έγραψα (σε όλα μου τα μηνύματα) μέσα από τη καρδιά μου δεν καταλάβουν τίποτα, αν για οποιαδήποτε λόγο νοιώσουν θιγμένες ή λυπημένες ή πιεσμένες ή σοκαρισμένες, αν τέλος πάντων νοιώσουν ενοχλημένες από τις φωτογραφίες (αυτές που ανάρτησα εγώ καθώς και η κυρία Στυλιανάκη στο μήνυμα Νο 35 του παρόντος θέματος),

 

θα τους ζητήσω δημόσια συγνώμη.

 

Κατά τ' άλλα, θα παραμείνω να γράφω στο θέμα... όταν κι αν... νοιώθω ότι έχω να πω κάτι επί της ουσίας κι όχι να κάνω τσάμπα κουβέντα για το πάπλωμα (κατά το τσάμπα μάγκας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jucca

    jucca 41 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 32 δημοσιεύσεις

  • elisaki

    elisaki 23 δημοσιεύσεις

  • gioli

    gioli 20 δημοσιεύσεις

Πριν λίγο ανέφερα ΠΡΟ μεταναστών, ...

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά ως μεγαλύτερης ηλικίας θυμάμαι ότι το ρόλο των μεταναστών παλιά τον παίζαν οι τσιγγάνοι. Αυτοί έκαναν όποια δουλειά δεν καταδέχονταν οι έλληνες και ήταν επίσης οι βασικοί ύποπτοι για εγκληματικές πράξεις. (Όταν ήμουν παιδί έπαιζε πολύ η απειλή "θα σε πάρει ο γύφτος")

 

Κι εγώ μια από τα ίδια!

Αισθάνομαι απέραντη θλίψη για τα πάντα.

Αισθάνομαι ότι έχουν κλέψει το μέλλον των παιδιών μας και σίγουρα για αυτό δεν φταίνε οι αλλοδαποί.

Το χειρότερο που αισθάνομαι είναι ότι δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω, για να βοηθήσω την χώρα μου και τους συνανθρώπους μου.

Έχει κολλήσει το μυαλό μου.

 

Αυτό έχω πάθει και εγώ :(

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι έχει χαθεί η αξία της ανθρώπινης ζωής. Ήθελαν να κλέψουν την κάμερα απ' τον Μανώλη. Ήταν 3 άτομα, δεν μπορούσαν να του την πάρουν χωρίς να τον σκοτώσουν ?Μπαίνουν σ' ένα σπίτι να κλέψουν. Πρέπει να σκοτώσουν κιόλας ?Δηλαδή είναι σωστό να σκοτώνουν άοπλους ανθρώπους ?

Αυτοί κυκλοφορούσαν με μαχαίρια. Αν ο Μανώλης και ο κάθε Μανώλης είχε ένα πιστόλι στην τσέπη του, δεν θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι έχει χαθεί η αξία της ανθρώπινης ζωής. Ήθελαν να κλέψουν την κάμερα απ' τον Μανώλη. Ήταν 3 άτομα, δεν μπορούσαν να του την πάρουν χωρίς να τον σκοτώσουν ?Μπαίνουν σ' ένα σπίτι να κλέψουν. Πρέπει να σκοτώσουν κιόλας ?Δηλαδή είναι σωστό να σκοτώνουν άοπλους ανθρώπους ?

Αυτοί κυκλοφορούσαν με μαχαίρια. Αν ο Μανώλης και ο κάθε Μανώλης είχε ένα πιστόλι στην τσέπη του, δεν θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα ?

 

 

 

εννοείς δηλαδή εν ολίγεις αν ζούσαμε όλοι υπο ένα καθεστως τρόμου οτι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που ειπε η DEMS σκεφτομουν και γω...

 

παλια ηταν οι γυφτοι, μετα οι αλβανοι, τωρα οι πακιστανοι, αυριο ?

 

επισης, εχω την αισθηση οτι ολοι αυτοι που εχουν βγει για κυνηγι μαγισσων, αυτοι που πηραν τον νομο στα χερια τους δεν ειναι οι αγανακτησμενοι πολιτες... ειναι κατι τελειωμενα τυπακια... πεταμενα, τελευταια... κατι αχρηστα υπανθρωπακια.... που εχουν δεχτει και οι ιδιοι καποποιηση, που βγαζουν τ απωθημενα τους, που το παιζουν τζαμπα μαγκες..

 

ειναι τα ατομακια, που στη καθημερινη τους ζωη τρωνε ξυλο απο τη μανα τους, παντοφλα απο τη γυναικα τους, που τους εχει απορριψει η κοινωνια....

 

που μολις τελειωσουν να χτυπανε πακιστανους, τραβανε και μια χαρακια με το κλειδι στο αμαξι του γειτονα τους..... που εχει καλυτερες ζαντες απο τις δικες τους...

 

δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ενας ελληνας νορμαλ συνανθρωπος μας, ακομα και αγανακτησμενος, ακομα και ακροδεξιων πεποιθησεων, που θα σηκωνε μαχαιρι στα καλα καθουμενα εναντια σ εναν αλλο ανθρωπο επειδη δεν ειναι ελληνας! το πολυ πολυ, να ψηφισει στο φεης 'να απελαθουν αμεσα ολοι οι παρανομοι μεταναστες'

 

δεν εκφραζουν τον μεσο ελληνα, 10-20 κωλοπαιδα, με δολοφονικες τασεις..

 

δεν νομιζουν καν, οτι του προσφερουν αλλοθι..

 

 

το αλλο που βλεπω εγω και με ψιλοφρικαρει... ειναι οτι αλλοδαποι οικογενειαρχες, εργαζομενοι στην ελλαδα.. φευγουν μαζικα.... οσοι ηταν παραγωγικοι στην ελλαδα, αποχωρουν...

 

και μενουν τ αποβρασματα, που σφαζουν για μια καμερα.... κι αυτοι δεν θα φυγουν... κι αν απελαθουν, θα ξαναρθουν....

μ αυτους τι γινεται???

να βγουμε στο δρομο να τους σφαζουμε κι εμεις, προφανως δε γινεται...

 

τι μπορει να γινει Μ ΑΥΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε, σκοτιστηκα τι εισαι ΕΣΥ η Dalia, κ τι δεν εισαι. ο β'πληθυντικος ξερεις, χρησιμοποιειται κ γενικα....οποιος θελει..τον κανει κ τροφη για σκεψη, ελευθερα! λυπαμαι που δεν διαβασα τι εγραψες, για να καταλαβω σε τι ακριβως αναφερεσαι με τα παραπανω, αλλα δεν τα διαβασα ολα οσα γραφτηκαν κ για να πω την αληθεια απλα απαντησα στον τιτλο του τοπικ ....οσο για το τι με ικανοποιει σε μια συζητηση...απλα να καταλαβαινει καποιος τι γραφω, αν οχι, δεν πειραζει καλη καρδια:rolleyes:

 

 

 

να κ οι στατιστικες κ ελεγα που πηγαν....δεν πειραζει που δεν καταλαβες, να τα ξαναπω , μιλω για 'ρατσιστικες συμπεριφορες' (κ οχι για την ταδε που ειναι ρατσιστρια ή οχι) και για τη φραση που κολλαει παντου ''δεν ειμαι ρατσιστης αλλα μου βρωμαει ο ταδε κ ο δεινα''. κ αμα σε πληγωνει να σε λενε οι αλλοι ρατσιστρια,δεν ειμαι σακος του μποξ να ξεσπασεις:rolleyes: εκτος απο τα ποστ στο φορουμ κ στο συγκεκριμενο τοπικ -που δεν μπηκα στον κοπο να τα διαβασω ολα- κυκλοφορω κ στον κοσμο κ ακουω , ω ναι!

 

κ εχω βαρεθει το ατερμονο "αντιρατσιστης-αριστερος (κ μαλιστα ακρο- κιολας!!!:rolleyes:)-του κ@#ου" αυτο κ αν ειναι το παιχνιδι της ταμπελας!

 

α κ η αχρηστη πληροφορια της ημερας:ρατσισμος/εθνικισμος, δεν ειναι ταμπελιτσες της μοδος, ειναι ιδεολογιες.

 

επειδη το λες εσυ ορθο δεν σημαινει οτι ειναι, κατι ηξεραν καποιοι κ συνεταξαν ολολκηρη οικουμενικη διακηρυξη ανρωπινων δικαιωματων.

 

οπως ειπε κ φιλη αρια, υγεια, αγαπη, καληνυχτα

 

Τις ταμπέλες εσείς τις βάζετε, σε ανθρώπους που εκφράζουν διαφορετική άποψη από εσάς. Όσο κι αν δε σας αρέσει όμως, η άποψη της ελληνικής κοινωνίας για το οξύ πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης, είναι πλήρως ξεκάθαρη, γιατί κι εγώ κυκλοφορώ έξω και σε καθημερινή βάση είμαι στο κέντρο, βλέπω, αισθάνομαι και βιώνω καταστάσεις.

 

Υπάρχει ένας διάχυτος φόβος, μια γενική δυσαρέσκεια, μελαγχολία και θλίψη για αυτή την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί χωρίς να μας ρωτήσει κανείς, και όλοι θέλουν πλέον ριζικές και άμεσς λύσεις στο πρόβλημα.

 

Αν εσένα σου αρέσουν οι κλοπές στα ΜΜΜ, οι ληστείες, τα μαχαιρώματα, το να περπατάς στο πεζοδρόμιο και να πατάς στα ούρα του καθενός, και να βλέπεις ανθρώπους να τρώνε από τα σκουπίδια, εγώ αντιτίθεμαι σε όλα αυτά. Και δε νομίζω ότι είμαι λιγότερο ανθρωπίστρια από 'σένα, και ούτε πιστεύω ότι είμαι παράλογη που απαιτώ να σταματήσουν αυτές οι καταστάσεις. Όσο κι αν δε σ' αρέσει, εγώ θα εκφράζω ελεύθερα τη γνώμη μου.

 

Αυτή η εικόνα που έχει διαμορφωθεί στην Αθήνα, δεν υπάρχει σε καμία πολιτισμένη χώρα του κόσμου.

 

Όσον αφορά την Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, εσύ πιστεύεις, ότι με τις δεδομένες συνθήκες εξαθλίωσης υπό τις οποίες ζουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι, προστατεύονται τα ανθρώπινα δικαιώματά τους? Λαμβάνω υπ' όψη μου το συγκεκριμένο νομοθέτημα, αλλά λαμβάνω υπ' όψη μου κι άλλα νομοθετήματα, όπως είναι το Σύνταγμα και οι λοιπές διεθνείς συμβάσεις για την αυτοκυριαρχία του κάθε κράτους και την προστασία των πολιτών του.

 

Κι επειδή εσύ είσαι ανθρωπίστρια, πες μας ακριβώς, με συγκεκριμένα παραδείγματα τί ακριβώς έχεις κάνει για να βοηθήσεις αυτούς τους ανθρώπους?

 

Ρώτησα πολλές φορές όσους δεν παραδέχονται καν ότι υπάρχει πρόβλημα στην Αθήνα, τί προτείνουν πρακτικά να γίνει. Απάντηση δεν έλαβα, παρά μόνο θεωρητικά τσιτάτα περί αγάπης και ρατσισμού. Η δική μου πρόταση είναι σαφέστατη - όσοι είναι παράνομοι να επαναπροωθηθούν στις χώρες τους και να μείνουν όσοι έχουν άδεια παραμονής.

 

Έχω αναλύσει σε πολλά ποστς τις απόψεις μου, καταδικάζοντας και ανάλογες πράξεις Ελλήνων, στηλιτεύοντας όλες τις κυβερνήσεις και τα κόμματα, βλέπω όμως ότι αυτά δεν λαμβάνονται καν υπ' όψη και από μια φράση μου με χαρακτηρίζεις ρατσίστρια. Κι εγώ λοιπόν λέω ότι όσοι χαρακτηρίζουν ρατσιστές όσους εκφράζουν μια άποψη που δεν είναι υπέρ των παράνομων αλλοδαπών και χρησιμοποιούν ως επιχείρημα ότι ''και οι Έλληνες κάνουν τα ίδια'', είναι ρατσιστές έναντι των Έλλήνων.

 

Είναι κουραστικό να αναλύω την άποψή μου, γράφοντας για παράδειγμα ότι αναγνωρίζω τα ελαττώματα της φυλής μας και ότι καταδικάζω το έγκλημα απ' όπου κι αν προέρχεται, και να ακούω το επιχείρημα, ότι και οι Έλληνες ίδιοι και χειρότεροι είναι. Βλέπεις κάποια λογική σ' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Fistikaki έγραψες αυτό (συγγνώμη, δεν ξέρω πώς να κάνω quote σε μέρος του μηνύματος):

 

το αλλο που βλεπω εγω και με ψιλοφρικαρει... ειναι οτι αλλοδαποι οικογενειαρχες, εργαζομενοι στην ελλαδα.. φευγουν μαζικα.... οσοι ηταν παραγωγικοι στην ελλαδα, αποχωρουν...

 

και μενουν τ αποβρασματα, που σφαζουν για μια καμερα.... κι αυτοι δεν θα φυγουν... κι αν απελαθουν, θα ξαναρθουν....

μ αυτους τι γινεται???

να βγουμε στο δρομο να τους σφαζουμε κι εμεις, προφανως δε γινεται...

 

τι μπορει να γινει Μ ΑΥΤΟΥΣ?

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Μετανάστες που ζουν και εργάζονται νόμιμα εδώ για χρόνια, με οικογένειες, φεύγουν. Και καταδικάζουν κι αυτοί οι ίδιοι την κατάσταση. Κι αυτοί ρατσιστές είναι λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

 

- Τοποθετώ την εγκληματικότητα στα κίνητρα του κάθε ανθρώπου και ΟΧΙ της κοινωνικής ομάδας.

 

- Άρια... οι άνθρωποι ήταν ανέκαθεν σκληροι.

 

- Ο λόγος που ανέφερα το εγχώριο έγκλημα είναι για να εστιάσουμε στις ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ και όχι στην εθνικότητα.

 

- Επίσης δεν είμασταν ένα κράτος αγγελικά πλασμένο που ήρθαν οι "ξένοι" και μας το "χαλάνε".

 

- Άκουσα εχθές για "δικαίωμα στην αυτοδικία" !!! Είναι δυνατόν πολιτικό κόμμα να μιλά για "ΔΙΚΑΙΩΜΑ" και να τη βάζει δίπλα στη λέξη "ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ";;;

Αντί να αναλάβουν τις πολιτικές ευθύνες τους....

 

- Εδώ στην επαρχία είναι έντονη η ύπαρξη μεταναστών. Αλλά τα πιο απεχθή εγκληματα είναι "εγχώριο" προϊόν. Είναι συχνή η εγκληματικότητα όταν υπάρχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ συνθήκες.

 

 

- Εργαζόμουν, πέρσυ, σε "διαπολιτισμικό" σχολείο. Οι παραβατικές συμπεριφορές ΔΕΝ έχουν να κάνουν με την εθνικότητα. Όσοι δυσκολεύονταν στη γλώσσα (=είχαν λίγα χρόνια στη χώρα), ήταν πιο ζωηροί (όχι παραβατικοί όμως). Όσοι δεν δυσκολεύονταν με τη γλώσσα δεν ξεχώριζαν από θέμα συμπεριφορών. Κι ξαναλέω... τα πιο μεγάλα προβλήματα (=παιδιά που διαπράτουν ΑΞΙΟΠΟΙΝΕΣ πράξεις... ήταν ελληνάκια... και κόλλαγαν στα άλλα -ανεξαρτητα από την εθνικότητά τους-... για να φτιάξουν τις κλίκες τους).

 

 

 

Ας μη συγχέουμε την εγκληματικότητα και τις αιτίες της με τους αλλοδαπούς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τόσο διάχυτη εγκληματικότητα (ακόμη και μικρο-εγκληματικότητα αν θες) όμως, δεν υπήρχε ποτέ. Δεν σκοτωνόντουσαν άνθρωποι κάθε μέρα στο κέντρο για ένα κινητό. Δεν μπορεί κανείς να παραβλέψει αυτό το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί καθώς και η βία και όλες οι εκφράσεις της! Κανένας δεν αντιλέγει σε αυτό!!

 

 

Αυτό όμως δεν πρέπει να το αποδόσουμε στην ΟΜΑΔΑ, αλλά στις συνθήκες κάτω από τις οποίες ζει το ΑΤΟΜΟ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και ο χουλιγκανισμός αρχίζει πάλι να έχει έξαρση...

Και ο κόσμος είναι γενικά θυμωμένος...

Και γενικώς δεν πάμε καλά...

 

 

Αν π.χ. υπήρχε χαμηλότερη ανεργία, πιστεύετε πως η εγκληματικότητα θα ήταν τόσο αυξημένη;;

Όλα είναι θέμα... πολιτικής...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μολις διαβασα στο ΘΕΜΑ online, οτι χρυσαυγιτες εστειλαν λουλουδια στη συζυγο του ανθρωπου που σκοτωθηκε για την καμερα..

 

και ασφαλως, εκεινη τα εστειλε πισω...

 

αυτο κι αν ειναι τραγικο :mad::x:x

να εχεις τον πονο σου, και να σου στελνει και ο καραγκιοζακος ο χρυσαυγιτης λουλουδια :mad::x:x:x:x:x

 

λες και σε ξερει κι απο χτες, λες κι εισαι βλακας, και δεν καταλαβαινεις οτι παει να πατησει στη τραγωδια σου, για δικα του οφελη..

 

ουστ βρωμιαρηδες

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι ένα δεν καταλαβαίνω....γιατί πιάνεστε απο συγκεκριμένες κουβένετες;προφανώς γιατί όταν τα μάτια σας τρέχουν στο κείμενο περιμένετε με αγωνία εκείνη τη μία λέξη που θα πυροδοτήσει την απάντηση στην ήδη διαμορφομένη σας άποψη.....

Ρατσισμός είναι λοιπόν και απέναντι στον τσιγγάνο (στον Έλληνα πολίτη τσιγγάνο) στον ομοφυλόφυλο στον χεβιμεταλλά στον ροκά στον σκυλά στον σκουπιδιάρη στον καθαριστή στον μάυρο τον κινέζο τον ινδό τον πακιστανό τον αλβανό τον ρωσσο

Εθνικισμός είναι οταν αγαπάς την πατρίδα σου και την υπερασπίζεσαι όπου και να είσαι...την αγαπάς με τα καλά και τα κακά της με τα ελαττώματα και τις χάρες της (όπως αγαπάς τον άντρα σου,το παιδί σου,τη μάνα σου)

Υπερ-εθνικισμός είναι όταν διστρεβλώνεις μέσα στο κεφάλι σου αυτή την έννοια και τη χρησιμοποιείς ενάντια σε όλους όσους πιστεύεις (ή σε κάναν/μάθαν να πιστεύεις) οτι σου ρημάζουν την αγαπημένη σου πατρίδα.

 

 

ξεκολλήστε απο τις ταμπέλες.όλοι είμαστε μέρος ενός κύκλου....όσο ανακυκλώνεται αυτή η κατάσταση και συγκεκριμένες απόψεις γινόμαστε μέρος ενός φαύλου κύκλου.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΟ

ΥΠΟΥΛΟΣ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ: «Το Κέντρο της πόλης δείχνει να έχει παραδοθεί σε ομάδες που βιαιοπραγούν, υποκινούμενες από τις δικές τους επιδιώξεις (...) Γεγονότα όπως η αστυνομική βία σε διαδηλωτές στη μια περίπτωση και η ειδεχθής δολοφονία ενός ανύποπτου πολίτη από την άλλη, δίνουν τις αφορμές για ακρότητες και εκδηλώσεις βίας και αυτοδικίας. Οσοι διαμορφώνουν αυτή την κατάσταση δεν έχουν συνάφεια - αντίθετα συχνά συμπλέκονται μεταξύ τους. Αλλά το αποτέλεσμα της δραστηριότητάς τους λειτουργεί συμπληρωτικά στη μετατροπή του Κέντρου της Αθήνας σε επικίνδυνη ζώνη» (από το κύριο άρθρο στα ΝΕΑ).

 

δηλαδή μυρμιγκάκι κατάλαβε ότι

 

αστυνομική βία, δολοφονία 44-χρονου έλληνα

-------> οδηγούν σε -------->

τραμπουκισμoύς τύπου Κου Κλουξ Κλαν των παιδιών του ΛΑΟΣ

 

 

έτσι σε έναν κουβά μπαίνουν

 

η καταστολή των σοσιαλιστικότερων όλων (για να ξανακάτσεις στον καναπέ σου να 'ενημερώνεσαι' από τους Μπάμπηδες και τους Λυριτζίδες)

η δολοφονία ενός πατέρα

η ανεξέλεγκτη βία ενάντια σε 'μαύρους'

 

λες και όλα έχουν την ίδια αιτία, τον ίδιο στόχο και το ίδιο αποτέλεσμα...

 

 

(βέβαια εκεί δεν μπαίνει ο θάνατος του -επίσης 'μαύρου' - ναυτεργάτη του Ζενίθ - που ΠΟΥΘΕΝΑ και απο ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΑΦΟΥΖΟ Ή ΛΑΜΠΡΑΚΗ δεν μεταδόθηκε... αυτός είναι ατύχημα, συμβαίνουν αυτά βρε αδερφέ!)

 

Κορίτσια μου, μάνες μέλλουσες ή σημερινές, δώστε μάχη να ξεκαθαρίσετε το κουβάρι και να μην ακολουθήσετε το δρόμο που σας ετοιμάζουν.

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.

 

Η ΟΡΓΗ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΣΤΟΧΟ.

 

 

ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΝΕ

ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ ΜΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ!

 

Δεν θα έρθει η ώρα τους?...

Θά' ρθει...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί καθώς και η βία και όλες οι εκφράσεις της! Κανένας δεν αντιλέγει σε αυτό!!

 

 

Αυτό όμως δεν πρέπει να το αποδόσουμε στην ΟΜΑΔΑ, αλλά στις συνθήκες κάτω από τις οποίες ζει το ΑΤΟΜΟ.

 

Δεν αντιλέγω φυσικά, γι' αυτό έγραψα πιο πάνω ότι οι συνθήκες εξαθλίωσης υπό τις οποίες ζουν εδώ οι άνθρωποι αυτοί, αφενός θίγουν τα ανθρώπινα δικαιώματά τους, αφετέρου τους ωθούν σε εγκληματικές πράξεις. Γι' αυτό πρέπει να βρεθεί λύση, ώστε να ζήσουμε όλοι καλύτερα.

 

Βέβαια πάντα υπάρχουν άνθρωποι, σε όλες τις εποχές, σε όλες τις φυλές, που έχουν ροπή σε εγκληματικές πράξεις.

 

Η βία είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΑ σε όλες της τις μορφές.... Ανέφερες και τον χουλιγκανισμό... Άλλο πονεμένο θέμα....

 

Κι αυτό που λες για την ανεργία είναι σωστό. Το θέμα όμως είναι, ότι στην τελματωμένη χώρα που ζούμε, δουλειά, παραγωγή, λεφτά δεν υπάρχουν, ούτε καν για τους πολίτες της. Πώς θα συντηρηθούν και εκατομμύρια άλλοι? Η κατάσταση είναι τραγική, μας έχουν διαλύσει. Άρα, αφού φως στο τούνελ όσον αφορά την ανεργία δνε υπάρχει, και από τη στιγμή που η ανεργία και η φτώχεια έχει τις συνέπειες που λες, δεν πρέπει να γίνει κάτι? Δεν αντέχει αυτή η Ψωροελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

μολις διαβασα στο ΘΕΜΑ online, οτι χρυσαυγιτες εστειλαν λουλουδια στη συζυγο του ανθρωπου που σκοτωθηκε για την καμερα..

 

και ασφαλως, εκεινη τα εστειλε πισω...

 

αυτο κι αν ειναι τραγικο :mad::x:x

να εχεις τον πονο σου, και να σου στελνει και ο καραγκιοζακος ο χρυσαυγιτης λουλουδια :mad::x:x:x:x:x

 

λες και σε ξερει κι απο χτες, λες κι εισαι βλακας, και δεν καταλαβαινεις οτι παει να πατησει στη τραγωδια σου, για δικα του οφελη..

 

ουστ βρωμιαρηδες

 

 

Καλά οι χρυσαυγίτες μου γυρίζουν τ' άντερα....

Link to comment
Share on other sites

Και πιστέυω ότι σκεπτόμενα άτομα διαμορφώνουν γνώμη από τα βιώματά τους και από τις καταστάσεις τις οποίες βιώνουν. Δεν περιμένω κανένα ΜΜΕ και κανένα δημοσιογράφο να μου επηρεάσει την άποψή μου. Γιατί υπάρχουν οι κατευθυνόμενοι, από όλες τις πλευρές, που παρουσιάζουν τα πράγματα όπως θέλουν. Ούτε όλοι οι αλλοδαποί είναι εγκληματίες, ούτε όλοι οι άνθρωποι που ζουν την κατάσταση και φοβούνται και οργίζονται είναι φασίστες...

Link to comment
Share on other sites

εννοείς δηλαδή εν ολίγεις αν ζούσαμε όλοι υπο ένα καθεστως τρόμου οτι θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα;

 

Και τώρα υπό καθεστώς τρόμου ζούμε. Φυσικά και δεν εννοώ σε καμμιά περίπτωση να έχει ο καθένας από ένα όπλο, απλά είμαστε ανυπεράσπιστοι απέναντι στους ένοπλους κακοποιούς :cry:.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα υπό καθεστώς τρόμου ζούμε. Φυσικά και δεν εννοώ σε καμμιά περίπτωση να έχει ο καθένας από ένα όπλο, απλά είμαστε ανυπεράσπιστοι απέναντι στους ένοπλους κακοποιούς :cry:.

 

 

ανυπεράσπιστοι είμαστε ούτως ή άλλως....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη χώρα στον κόσμο που να έχει τόσους μετανάστες!!!!!!!!!!!

Και οι περισσότεροι παράνομοι!!!!!!!!!!!!!!!

Και να κάνουν και απεργίες να διεκδικούν δικαιώματα!!!!!!!!!!!!!!!!

Να θέλουν να αλλάξουν νόμους πού? ποιοί? αυτοί που αφήσαμε εμείς να είναι ΄λαθραιοι στη χώρα μας?

 

είναι απαράδεκτα όλα όσα γίνονται τις τελευταίες ημέρες και μας περιμένουν ακόμα χειρότερες μέρες.

Δεν είμαι ρατσίστρια αλλά έτσι όπως πάμε εκεί θα καταντήσω.

Θέλω τη χώρα μου και την ελευθερία μου πίσω.

Θέλω να κυκλοφορούν τα παιδιά μου άντε όπως εγώ στην ηλικία τους, που μας άφηνε η μαμά μου να παίζουμε έξω απο το σπίτι και πήγαινε μέσα στην κουζίνα να δει το φαγητό χωρίς να "φοβάται"

 

Δεν με νοιάζει αν αυτοί οι επικίνδυνοι είναι Έλληνες Μαύροι Κινέζοι και δεν ξέρω γω τί άλλο με νοιάζει απλά να εξαλειφθούν.

Δε νομίζω να μπορούσες να τα εκφράσεις καλύτερα.

Ρατσιστής γίνεσαι, δε γεννιέσαι!

Ρατσιτής είναι όποιος θεωρεί τη φυλή του, το έθνος του υπερ άνω όλων και δε θέλει κανέναν άλλο, πέραν ομοεθνών του.

Το να είμαστε επιφυλακτικοί με 2-3 εθνότητες, αυτό δε μας καθιστά ρατσιστές.... Μαλλόν ρεαλιστές. Για να είναι έτσι μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων, με κάποιες συγκεκριμένες εθνότητες, κάτι δε πάει καλά τότε....

Μέσα σε ένα μήνα 2 συμπατριώτες μας βρήκαν το θάνατο από αλλοδαπούς ληστές (στη Πάτρα ο πυροσβέστης και στην Αθήνα ο άτυχος 44 χρονος). Ε, δε μπορώ να εθελοτυφλήσω και να πω ''φταίει η ανέχεια''!

Θλίβομαι που νιώθω ξένη στη Χώρα μου.

Θυμώνω που φοβάμαι να κατέβω στο κέντο μόνη μου.

Οργίζομαι που όταν κατεβαίνω στο κέντρο, αφήνω κινητά κτλ. σπίτι κι έχω πάνω μόνο 50e.

Θυμώνω που η Ελλάδα δεν αγαπάει τα παιδιά της.

Φοβάμαι για το πού θα πάει όλο αυτό....

 

Έχουμε μια κοινωνία που τον λογαριασμό τον πληρώνει όποιος έμεινε τελευταίος στο τραπέζι.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπορούσες να τα εκφράσεις καλύτερα.

Ρατσιστής γίνεσαι, δε γεννιέσαι!

Ρατσιτής είναι όποιος θεωρεί τη φυλή του, το έθνος του υπερ άνω όλων και δε θέλει κανέναν άλλο, πέραν ομοεθνών του.

Το να είμαστε επιφυλακτικοί με 2-3 εθνότητες, αυτό δε μας καθιστά ρατσιστές.... Μαλλόν ρεαλιστές. Για να είναι έτσι μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων, με κάποιες συγκεκριμένες εθνότητες, κάτι δε πάει καλά τότε....

Μέσα σε ένα μήνα 2 συμπατριώτες μας βρήκαν το θάνατο από αλλοδαπούς ληστές (στη Πάτρα ο πυροσβέστης και στην Αθήνα ο άτυχος 44 χρονος). Ε, δε μπορώ να εθελοτυφλήσω και να πω ''φταίει η ανέχεια''!

Θλίβομαι που νιώθω ξένη στη Χώρα μου.

Θυμώνω που φοβάμαι να κατέβω στο κέντο μόνη μου.

Οργίζομαι που όταν κατεβαίνω στο κέντρο, αφήνω κινητά κτλ. σπίτι κι έχω πάνω μόνο 50e.

Θυμώνω που η Ελλάδα δεν αγαπάει τα παιδιά της.

Φοβάμαι για το πού θα πάει όλο αυτό....

 

Έχουμε μια κοινωνία που τον λογαριασμό τον πληρώνει όποιος έμεινε τελευταίος στο τραπέζι.

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας.Και να πω οτι προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο να ακουω τέτοια περιστατικά οτι έγιναν απο λαθρομετανάστες παρα απο Ελληνες.Η κλοπή,η δολοφονία κτλ είναι ίδια σαν πράξη αλλά αν με κλέψει κάποιος Ελληνας θα έχω την ελπίδα οτι θα τον πιάσουν γιατί ειναι γραμμένος πολίτης όχι φαντομάς που μπορέι να κάνει ο,τι θέλει χωρίς επιπτώσεις αφού δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά!Βρίσκουν και τα κάνουν λοιπόν!

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι οτι ως συνήθως όλο αυτό θα το πληρώσουν οι ξένοι που είναι οικογενειάρχες και δουλεύουν εδώ και όχι τα κακοποιά στοιχεία:(

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αφηνουμε (για λιγο) στην ακρη τις ταμπελες "ρατσιστης", "εθνικιστης", "αριστερος" κλπ κ να πιασουμε την ουσια του προβληματος?

Τι γινεται τελικα? Ολοι ειμαστε ισοι, αλλα μερικοι ειναι πιο ισοι απο τους αλλους?

Οποιος διαπραττει βια ειναι εγκληματιας, ελληνας ή μεταναστης, λαθραιος ή νομιμος. Οι λογοι που αναγκαζουν καποιον να φτασει στη βια θα επρεπε να μας απασχολουν κ οχι να προσπαθουμε να βρισκουμε δικαιολογιες για να υποστηριξουμε τη γνωμη μας, απο την ανεση του καναπε μας (μιλαω για μενα αλλα κ για την πλειοψηφια του Ελληνα).

Οποιος καταλαβε απο ολες τις παραπανω αποψεις οτι δικαιολογουνται οι φονιαδες του Μανωλη επειδη ειναι αλλοδαποι κ πεινανε, καλο θα ηταν να ξαναδιαβασει προσεχτικα. Φυσικα κ δεν δικαιωνεται το εγκλημα, ουτε το κανει απεχθεστερο επειδη το θυμα ηταν Ελληνας. Δυστυχως ομως, εχω σοβαρους λογους να πιστευω οτι αν το θυμα ηταν αλλοδαπος, πολυ που θα ασχολιομασταν.

Για να απαντησω σε παραπανω ερωτηση, ναι, το κεντρο της Αθηνας ειναι απλησιαστο, ειναι τρομακτικο να ζει καποιος εκει, η ανασφαλεια για την ανθρωπινη ζωη ειναι διαχυτη. ΟΜΩΣ, δεν φταινε μονο οι μεταναστες γιαυτο. Φταινε αυτοι που τους δεχτηκαν κ παρατησαν μεσα στη χωρα μας χωρις διαπιστευτηρια, που το μονο που τους ενοιαξε ποτε ειναι οι ψηφοι κ το "καλο ονομα" στη πιατσα της ΕΕ. Αρα, πανω απο ολα φταιμε ολοι εμεις που αφηνουμε μια τετοια κατασταση να διαιωνιζεται χωρις να απαιτουμε την αλλαγη. Κ η βια στην βια δεν ειναι λυση, ειναι υποκρισια κ ξεσπασμα απωθημενων μερικων ανεγκεφαλων. Δεν εχω συγκεκριμενη λυση να προτεινω, αν ειχα θα την ακολουθησα πρωτη εγω. Ομως για αρχη, μια ομαδικη διαμαρτυρια απεναντι σε ολους αυτους που μας κανουν να τσακωνομαστε μεταξυ μας ισως περασει ενα (μικρο?) μηνυμα.

Προσοχη..... ο φονος του 44χρονου ειναι η αρχη σε μια σειρα απο πολλα τραγικα γεγονοτα που θα δουν τα ματακια μας....κ δεν θα ειναι παντα οι θυτες αλλοδαποι κ τα θυματα ελληνες... Θα φτασουμε να κανουμε κακο στον διπλανο μας επειδη εχει ενα καρβελι ψωμι να φαει, ή επειδη δεν εχει απολυθει ακομα... Σε μια χωρα που παραπαιει φυσικα κ θα αυξηθει η εγκληματικοτητα προς πασα κατευθυνση. Κ βεβαια, οι πρωτοι θυτες θα ειναι αυτοι που η 'κριση" τους βρισκει ηδη πεινασμενους.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη μα χαζη ενελως ερωτηση....:oops:

τους χρυσαυγητες γιατι τους αφηνουν ελευθερους??στην ουσια ρατσιστες-χουλιγκαν δεν ειναι??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...