Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκέψεις για τα γεγονότα των τελευταίων ημερών


Recommended Posts

Και τι πρέπει να γίνει εμμάκι, να μου σκοτώσουν τον άντρα ή το παιδί και να πω τους καταλαβαίνω γιατί πεινάν και θα σκοτώσουν για να ταίσουν το παιδί τους; Φαντάσου να ακουγε ο συγγενής κάθε τραυματισμένου και σκοτωμένου αυτή τη φράση. Και ξαναρωτώ, τον λυκειάρχη που χτύπησαν 10 αλλοδαποι γιατι είχε την ελληνική σημαία στο καπέλο του, πείναγαν και το έκανα, για την ιστορία αυτή η επίθεση προηγήθικε της ρατσιστικής επιθεσης τψν ελληνων έναντι μεταναστών. Αλλά για τον έλληνα λυκειάρχη το έχω αναφέρει 3 φορές και κανείς δε σχολίασε το παραμικρό, το περνάμε στα ψηλά αυτό μάλλον.

Και εγω το περιστατικό αυτό το είδα αργά το βράδυ σε μικρό κανάλι.Και γιατί δηλ θα πρέπει να φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε στη χώρα μας?Εγώ δεν ήμουν ποτέ ρατσίστρια και στα μέρη μου έχει πολλούς μετανάστες,αλλά πλεον εχω γίνει...Γιατί αλλο οι άνθρωποι που ήρθαν και δουλεύουν και είναι φιλήσυχοι και άλλο τα αποβράσματα που είναι εδώ λαθραία και ευημερούν πουλώντας ναρκωτικά ή οτιδήποτε και σκοτώνουν και δέρνουν χωρίς συνέπειες.Αυτούς γιατί πρέπει να τους καταλάβω ως φτωχούς μετανάστες?Ούτε μπορώ ούτε και θέλω.

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 446
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γι' αυτήν την κατάσταση έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

Εξίσωση των κοινωνικών διαφορών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολυτα με την marandnik...

Οπως επίσης διαφωνώ με την άποψη κάποιων οτι αιτία είναι η πείνα και η εξαθλίωση στο συγκεκριμένο γεγονός.Δηλάδη 3 άτομα πεινούσαν και σκότωσαν τον άνθρωπο για να του πάρουν την κάμερα;;;

Αν την έπαιρναν χωρίς να τον σκοτώσουν θα συνέχιζαν να πεινάνε,ενώ τώρα που τον καθάρισαν χορτασαν;;;

Μην κοροιδευόμαστε...η βία είναι βία,το εγκλημα ειναι έγκλημα και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία,καμία αιτιολογία,όπως θέλετε πείτε το.

Το τραγικό είναι οτι προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε μόνο και μόνο επειδή οι δράστες είναι αλλοδαποι.

Αυτό πόσο ρατσιστικό είναι απο μόνο του;;;

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικό είναι οτι προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε μόνο και μόνο επειδή οι δράστες είναι αλλοδαποι.

Αυτό πόσο ρατσιστικό είναι απο μόνο του;;;

 

Γράφουμε τις σκέψεις μας απλά και κανείς δεν έχει κάνει καμία προσπάθεια για να δικαιολογήσει αυτά που συμβαίνουν.

Ένας εγκληματολόγος έχει πει πως η πείνα είναι ο χείροτερος εχθρός του ανθρώπου, σε μετατρέπει σε τέρας.

Η πείνα δεν κοιτάει φυλές, χτυπάει την πόρτα όλων των ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τι ακριβώς δεν γίνεται κατανοητό στο νόημα του να ψάχνεις την αιτία;;;

Η ρημάδα η αιτια βοηθάει την ρημάδα την πρόληψη που είναι και το πιο βασικό. Αλλιώς μπορούμε να τα αφήσουμε όλα στη μοίρα τους.

Σε ποιο σημείο φαίνεται να παίζουμε με τις λέξεις; Λέω παραπάνω ένα παράδειγμα ασχετο... ένας πατέρας βιάζει το παιδί του και ο μαθαίνουμε ότι έχει βιαστεί και ο ίδιος σαν παιδί. Δικαιολογούμε την πράξη; ΟΧΙ! Είναι ένα κάθαρμα που θες να τον περάσουν δέκα (με το συμπάθειο). Βοηθάει στο να μάθεις την αιτία; Ναι γιατί μπορεί να σε βοηθησει στο να χειριστείς καταστάσεις στη ρίζα τους. Αυτό το τόσο απλό.

Υπάρχει κάποιος που να δικαιολόγησε την σφαγή του ανθρώπου για μία γ@μοκάμερα γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι πρέπει να γίνει εμμάκι, να μου σκοτώσουν τον άντρα ή το παιδί και να πω τους καταλαβαίνω γιατί πεινάν και θα σκοτώσουν για να ταίσουν το παιδί τους; Φαντάσου να ακουγε ο συγγενής κάθε τραυματισμένου και σκοτωμένου αυτή τη φράση. Και ξαναρωτώ, τον λυκειάρχη που χτύπησαν 10 αλλοδαποι γιατι είχε την ελληνική σημαία στο καπέλο του, πείναγαν και το έκανα, για την ιστορία αυτή η επίθεση προηγήθικε της ρατσιστικής επιθεσης τψν ελληνων έναντι μεταναστών. Αλλά για τον έλληνα λυκειάρχη το έχω αναφέρει 3 φορές και κανείς δε σχολίασε το παραμικρό, το περνάμε στα ψηλά αυτό μάλλον.

 

Δεν δικαιολίογησα ΚΑΝΕΝΑΝ. Προσπάθησα να δείξω την αιτία, το λόγο, που βρίσκεται πίσω από μια πράξη. Η φτώχεια και η εξαθλίωση, θέλουμε δεν θέλουμε, οδηγούν το άνθρωπο σε παράνομες πράξεις.

Φυσικά και είναι καταδικαστέες, φυσικά και όποιος και αν προβεί σε παράνομη πράξη πρέπει και επιβάλεται να τιμωρηθεί.

Όμως, ας μην ξεχνάμε και ποιοί βρίσκονται πίσω από την εξαθλίωση αυτών των ανθρώπων. Ποιοί είχαν συμφέρον να τους φέρουν εδώ και ποιοί έχουν συμφέρον να τους κρατάμε εδώ.

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης είναι πολύ μεγάλο, και έχει βαθιές ρίζες. Και φυσικά η αντιμετώπηση του δεν είναι να βγούμε στους δρόμους και να σφάξουμε όποιον μελαχροινό βρούμε μπροστά μας.

(Παρεπιμπτόντως, φίλος μου που κάνει ειδικότητα σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας, και το βράδυ των επεισοδείων είχε εφημερία, μου είπε ότι η τηλεόραση δεν έδειξε τίποτα. Όλη νύχτα έραβαν ανθρώπους. Τραυματισμένοι από μαχαίρια και άλλα αιχμηρά αντικέιμενα σε πρόσωπο, χέρια, πλάτη, κοιλιά....Σπασμένα κεφάλια...)

Link to comment
Share on other sites

Τη φτώχεια και την εξαθλίωση νομίζω την καταλαβαίνουμε όλοι.Να καταλάβω οτι πεινάς και κλέβεις ενα πορτοφόλι...Το θέμα είναι οτι για το συγκεκριμένο είπαν οτι τόσο στυγερό έγκλημα πιθανόν έγινε απο ατομα που ήταν υπο την επηρρεια ναρκωτικών ουσιών...ναρκομανείς και ντηλερς που σκοτώνουν δίχως δισταγμό...

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τι ακριβώς δεν γίνεται κατανοητό στο νόημα του να ψάχνεις την αιτία;;;

Η ρημάδα η αιτια βοηθάει την ρημάδα την πρόληψη που είναι και το πιο βασικό. Αλλιώς μπορούμε να τα αφήσουμε όλα στη μοίρα τους.

Σε ποιο σημείο φαίνεται να παίζουμε με τις λέξεις; Λέω παραπάνω ένα παράδειγμα ασχετο... ένας πατέρας βιάζει το παιδί του και ο μαθαίνουμε ότι έχει βιαστεί και ο ίδιος σαν παιδί. Δικαιολογούμε την πράξη; ΟΧΙ! Είναι ένα κάθαρμα που θες να τον περάσουν δέκα (με το συμπάθειο). Βοηθάει στο να μάθεις την αιτία; Ναι γιατί μπορεί να σε βοηθησει στο να χειριστείς καταστάσεις στη ρίζα τους. Αυτό το τόσο απλό.

Υπάρχει κάποιος που να δικαιολόγησε την σφαγή του ανθρώπου για μία γ@μοκάμερα γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε;

 

Λέγκω, να πάρω το παράδειγμα που ανέφερες, το άσχετο, για να σου εξηγήσω πού ακριβώς παίζεις με τις λέξεις.

 

Ο πατέρας λοιπόν που βίασε το παιδί του.

Και βρήκαμε και την αιτία... ότι έχει βιαστεί κι αυτός σαν παιδί...

 

Και;

Βγάλαμε ως συμπέρασμα ότι καλό θα ήταν να μην βιάζονται τα μικρά παιδιά γιατί μπορεί να γίνουν βιαστές όταν μεγαλώσουν; Γιατί, χρειαζόμασταν κάποια έξτρα αιτιολογία για να θεωρήσουμε κακό τον βιασμό των παιδιών;:shock:

 

Ή μήπως, αυτή η αιτιολόγηση βοηθήσει στην πρόληψη... Δηλαδή, αν έχουμε έναν πατέρα που ξέρουμε ότι έχει βιαστεί ως παιδί να προλάβουμε να μη βιάσει το παιδί του.... Μα δεν γίνονται ΟΛΟΙ όσοι έχουν κακοποιηθεί σεξουαλικά όταν ηταν παιδιά, βιαστές όταν μεγαλώσουν.

 

Ένα αρνητικό γεγονός, μπορεί κάποιος να το μετουσιώσει σε μια θετική για το κοινωνικό σύνολο συμπεριφορά. Και μπορεί το κακοποιημένο παιδί να γίνει όταν ενηλικιωθεί "προστάτης" των άλλων ανηλίκων και όχι βιαστής τους. Να ακολουθήσει π.χ. το επάγγελμα του γιατρού, του κοινωνικού λειτουργού ή απλά το δρόμο του εθελοντή.

 

Καλώς ή κακώς ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος, αλλά οι άνθρωποι που κάνουν αυτό το ένα βήμα στο να αφαιρέσουν χωρίς λόγο τη ζωή ενός συνανθρώπου τους, δεν έχουν αιτία, ζητούν αφορμή.

 

Και εκτός και αν κάποιοι γνωρίζετε προσωπικά τους δράστες, δεν μπορώ να καταλάβω πώς είστε τόσο σίγουροι ότι αυτοί πεινούσαν ή το έκαναν για να θρέψουν τα παιδιά τους.

 

Πώς είστε τόσο σίγουροι ότι αυτοί οι τρεις οι συγκεκριμένοι έψαξαν για δουλειά και δεν τους έδωσαν; Πώς ξέρετε τόσο καλά ότι ήθελαν να ζήσουν τίμια και δεν τους άφησαν; Πώς μπορείτε να "αιτιολογείται" όταν το μόνο που γνωρίζετε γι' αυτούς είναι το χρώμα τους;:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω, να πάρω το παράδειγμα που ανέφερες, το άσχετο, για να σου εξηγήσω πού ακριβώς παίζεις με τις λέξεις.

 

Ο πατέρας λοιπόν που βίασε το παιδί του.

Και βρήκαμε και την αιτία... ότι έχει βιαστεί κι αυτός σαν παιδί...

 

Και;

Βγάλαμε ως συμπέρασμα ότι καλό θα ήταν να μην βιάζονται τα μικρά παιδιά γιατί μπορεί να γίνουν βιαστές όταν μεγαλώσουν; Γιατί, χρειαζόμασταν κάποια έξτρα αιτιολογία για να θεωρήσουμε κακό τον βιασμό των παιδιών;:shock:

 

Ή μήπως, αυτή η αιτιολόγηση βοηθήσει στην πρόληψη... Δηλαδή, αν έχουμε έναν πατέρα που ξέρουμε ότι έχει βιαστεί ως παιδί να προλάβουμε να μη βιάσει το παιδί του.... Μα δεν γίνονται ΟΛΟΙ όσοι έχουν κακοποιηθεί σεξουαλικά όταν ηταν παιδιά, βιαστές όταν μεγαλώσουν.

 

Ένα αρνητικό γεγονός, μπορεί κάποιος να το μετουσιώσει σε μια θετική για το κοινωνικό σύνολο συμπεριφορά. Και μπορεί το κακοποιημένο παιδί να γίνει όταν ενηλικιωθεί "προστάτης" των άλλων ανηλίκων και όχι βιαστής τους. Να ακολουθήσει π.χ. το επάγγελμα του γιατρού, του κοινωνικού λειτουργού ή απλά το δρόμο του εθελοντή.

 

Καλώς ή κακώς ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος, αλλά οι άνθρωποι που κάνουν αυτό το ένα βήμα στο να αφαιρέσουν χωρίς λόγο τη ζωή ενός συνανθρώπου τους, δεν έχουν αιτία, ζητούν αφορμή.

 

Και εκτός και αν κάποιοι γνωρίζετε προσωπικά τους δράστες, δεν μπορώ να καταλάβω πώς είστε τόσο σίγουροι ότι αυτοί πεινούσαν ή το έκαναν για να θρέψουν τα παιδιά τους.

 

Πώς είστε τόσο σίγουροι ότι αυτοί οι τρεις οι συγκεκριμένοι έψαξαν για δουλειά και δεν τους έδωσαν; Πώς ξέρετε τόσο καλά ότι ήθελαν να ζήσουν τίμια και δεν τους άφησαν; Πώς μπορείτε να "αιτιολογείται" όταν το μόνο που γνωρίζετε γι' αυτούς είναι το χρώμα τους;:roll:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τις 2 τελευταίες παραγράφους σου. Γιατί παίρνουμε ως δεδομένο ότι όλοι οι λαθρομετανάστες που βρίσκονται εδώ, είναι κατατρεγμενοι άνθρωποι, οικογενειάρχες, που θέλουν να θρέψουν τα παιδιά τους? Γιατί να μην δεχτούμε ότι κάποιοι είναι δολοφόνοι, κλέφτες, απαίδευτοι, χωρίς κανένα σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή? Σκεφτείτε μόνο σε τί συνθήκες ζουν αυτοί οι άνθρωποι στις χώρες τους, όπου ο φόνος μπορεί να θεωρείται καθημερινή τακτική, ακόμη και μέρος της κουλτούρας τους και της θρησκείας τους. Η άποψη που έχουν πολλοί από αυτούς για τις γυναίκες λόγω της θρησκείας τους, δεν σας τρομάζει? Εγώ λοιπόν δεν θέλω στη χώρα μου την κουλτούρα του λιθοβολισμού, του κοψίματος του χεριού και των καμικάζι. Και όχι, οι Έλληνες μπορεί να είναι λαμόγια, κάφροι, παρτάκηδες, αλλά στυγνοί δολοφόνοι συνολικά δεν είναι.

 

Μια χαρά πάντως μας χρησιμοποιεί η Ευρώπη σαν τη χωματερή της. Λόγω θέσης και θάλασσας, περνάνε εδώ όλοι οι λαθρομετανάστες (με την ευγενική χορηγία της Τουρκίας), και όλα καλά. Ποιά άλλη χώρα θα το δεχόταν αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι πρέπει να γίνει εμμάκι, να μου σκοτώσουν τον άντρα ή το παιδί και να πω τους καταλαβαίνω γιατί πεινάν και θα σκοτώσουν για να ταίσουν το παιδί τους; Φαντάσου να ακουγε ο συγγενής κάθε τραυματισμένου και σκοτωμένου αυτή τη φράση. Και ξαναρωτώ, τον λυκειάρχη που χτύπησαν 10 αλλοδαποι γιατι είχε την ελληνική σημαία στο καπέλο του, πείναγαν και το έκανα, για την ιστορία αυτή η επίθεση προηγήθικε της ρατσιστικής επιθεσης τψν ελληνων έναντι μεταναστών. Αλλά για τον έλληνα λυκειάρχη το έχω αναφέρει 3 φορές και κανείς δε σχολίασε το παραμικρό, το περνάμε στα ψηλά αυτό μάλλον.

 

Γίνεται συχνά αυτό gioli (να προσπερνάνε κάποιοι συγκεκριμένα γραφόμενα και να σχολιάζουν άλλα, χωρίς επιχειρήματα από την πλευρά τους). Μην περιμένεις σχόλιο. Όσοι καταλαβαίνουν, καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα εγώ δεν ξέρω καν αυτοί οι τρεις αν ήταν έλληνες ή ξένοι γιατί και για τις δολοφονίες των αστυνομικών ξένους περιμένανε. Αλλά όπως και να χει ότι και να είναι δεν θα αλλαξει το γεγονός. Για μένα δεν θα είναι λιγότερο τραγικό το γεγονός αν ο ένας ή όλοι οι δολοφόνοι είναι έλληνες.

Και δεν νομίζω ότι πουθενά δικαιολόγησα καμία πράξη.

Σε σχέση με το άσχετο παράδειγμα όχι δεν θα περιμένεις από αυτό να καταλήξεις ότι ο βιασμός είναι κακός αλλά ναι ότι αυτό το παιδί χρειάζεται συγκεκριμένη στήριξη και βοήθεια... και αλήθεια όλα αυτά τα θεωρείς δεδομένα; Γιατί εγώ όχι. Δυστυχώς δεν ζούμε στην ιδανική κοινωνία και στον ιδανικό κόσμο. Εδώ δεν ξέρω αν είναι όλοι πεισμένοι ότι το ίδιο πονο νοιώθεις απ'το μαχαίρι αν το δέρμα σου είναι άσπρο ή αν το δερμα σου είναι μαύρο. Το ίδιο πόνο προκαλείς αν το δέρμα σου είναι άσπρο ή αν το δερμα σου είναι μαύρο.

Αλλά όχι δεν πιστεύω ότι οι μετανάστες φταίνε που είμαι άνεργη, που στα μέσα του μήνα δεν έχουμε μία, που ο σύντροφός μου δουλεύει δεκάωρα στην καλύτερη και γενικά το μέλλον των παιδιών μου και των παιδιων σας είναι σκατένιο.

Πρέπει να γίνει κάτι με το γκέτο που κέντρου της αθήνας; ΝΑΙ! Αλλά θέλουν να γίνει κάτι; Δεν είμαι και σίγουρη, γιατί θα είχε γίνει. Άσε που δεν τους χαλάει που σφαζόμαστε μεταξύ μας και τους αφήνουμε στην ησυχία τους να ξεπουλήσουν ότι έχει μείνει όρθιο.

Επεξεργάστηκαν by Λέγκω
ορθογραφικό

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα εγώ δεν ξέρω καν αυτοί οι τρεις αν ήταν έλληνες ή ξένοι γιατί και για τις δολοφονίες των αστυνομικών ξένους περιμένανε. Αλλά όπως και να χει ότι και να είναι δεν θα αλλαξει το γεγονός. Για μένα δεν θα είναι λιγότερο τραγικό το γεγονός αν ο ένας ή όλοι οι δολοφόνοι είναι έλληνες.

Και δεν νομίζω ότι πουθενά δικαιολόγησα καμία πράξη.

Σε σχέση με το άσχετο παράδειγμα όχι δεν θα περιμένεις από αυτό να καταλήξεις ότι ο βιασμός είναι κακός αλλά ναι ότι αυτό το παιδί χρειάζεται συγκεκριμένη στήριξη και βοήθεια... και αλήθεια όλα αυτά τα θεωρείς δεδομένα; Γιατί εγώ όχι. Δυστυχώς δεν ζούμε στην ιδανική κοινωνία και στον ιδανικό κόσμο. Εδώ δεν ξέρω αν είναι όλοι πεισμένοι ότι το ίδιο πονο νοιώθεις απ'το μαχαίρι αν το δέρμα σου είναι άσπρο ή αν το δερμα σου είναι μαύρο. Το ίδιο πόνο προκαλείς αν το δέρμα σου είναι άσπρο ή αν το δερμα σου είναι μαύρο.

Αλλά όχι δεν πιστεύω ότι οι μετανάστες φταίνε που είναι άνεργοι, που στα μέσα του μήνα δεν έχουμε μία, που ο σύντροφός μου δουλεύει δεκάωρα στην καλύτερη και γενικά το μέλλον των παιδιών μου και των παιδιων σας είναι σκατένιο.

Πρέπει να γίνει κάτι με το γκέτο που κέντρου της αθήνας; ΝΑΙ! Αλλά θέλουν να γίνει κάτι; Δεν είμαι και σίγουρη, γιατί θα είχε γίνει. Άσε που δεν τους χαλάει που σφαζόμαστε μεταξύ μας και τους αφήνουμε στην ησυχία τους να ξεπουλήσουν ότι έχει μείνει όρθιο.

 

Ναι, μια χαρά τους βολεύει. Ούτε θέλουν να γίνει κάτι. Ούτε καν πατάνε το πόδι τους στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Άντε και συμφωνούμε όλοι ότι οι μετανάστες και οι λαθρομετανάστες φταίνε για όοοολη την εγκληματικότητα σε όοοοολη χώρα. Αυτοί κάνουν τα πάντα!

Τι πρέπει να γίνει; Να βγούμε με τα μαχαίρια και να τους σφάξουμε; Γιατί προχθές αυτό προσπάθησαν να κάνουν.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μην παίζουμε με τις λέξεις.

Με την ίδια λογική ΟΛΕΣ οι εγκληματικές πράξεις έχουν κάποια αιτιολογία.

Αν ήταν Έλληνες όμως οι τρεις δολοφόνοι στο συγκεκριμένο έγκλημα, δεν ξέρω αν θα βρίσκονταν κάποιος να "αιτιολογήσει" το γεγονός ότι τον έσφαξαν για μια βιντεοκάμερα.

Εγω παλι πιστευω πως αν το εκανε ενας ελληνας τωρα δεν θα το συζητουσαμε καν.....απλα η λεξη αλλοδαπος απο μονη της δημιουργει εντασης,η βια και το εγκλημα πρεπει να καταδικαζεται απο που και αν προερχεται,ομως δεν μπορει να λεμε να φυγουν ολοι οι αλλοδαποι εγκληματιες απο τη χωρα μας δεν μπορουμε να περπατησουμε στο δρομο κλπ αλλα πρεπει να λεμε να καταδικαστουν ολοι οσοι ειναι υπευθυνοι για το εγκλημα,μην πιπιλαμε συνεχεια την ιδια πιπιλα "ο εγκληματιας αλλοδαπος"....αυτοι οι τυποι που σκοτωσαν τον ανθρωπο δεν ειναι αλλοδαποι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ οι τυποι που σκοτωνουν για να παρουν εκδικηση για τον θανατο καπιου ελληνα δεν ειναι ελληνες ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία! Άντε και συμφωνούμε όλοι ότι οι μετανάστες και οι λαθρομετανάστες φταίνε για όοοολη την εγκληματικότητα σε όοοοολη χώρα. Αυτοί κάνουν τα πάντα!

Τι πρέπει να γίνει; Να βγούμε με τα μαχαίρια και να τους σφάξουμε; Γιατί προχθές αυτό προσπάθησαν να κάνουν.......

Εμμακι, γιατι το κάνεις αυτό; Γιατί δημιουργείς την εντύπωση αυτή; Που είπαμε οτι οι μετανάστες φταίνε για όλα; Λέμε οτι όταν έχεις το εγχώριο έγκλημα και σου φορτώνουν και το εξ αλλοδαπής εγκλημα, δεν μπορείς να το διαχειριστείς. Δεύτερον μια περιοχή είναι γκέτο, και οι κάτοικοι περνάν τα χίλια όσα, και έχει και κάποιους να λένε οτι αυτά που τους κάνουν είναι λόγω εξαθλίωσης τόσο πιο σκληρόι θα γίνονται απέναντι σε αυτούς. Και ένα τελευταίο, πολλοί μπορει να έχουμε περάσει την εξαθλίωση, δεν γνωρίζετε πόσοι έλληνες ζήσαν σε υπόγεια, σε συνθήκες πολύ άσχημες. Δεν σκοτώνουν όμως για μια κάμερα, ουτε για ένα ποδήλατο. Προτιμούν να πάνε να μαζέψουν χόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμμακι, γιατι το κάνεις αυτό; Γιατί δημιουργείς την εντύπωση αυτή; Που είπαμε οτι οι μετανάστες φταίνε για όλα; Λέμε οτι όταν έχεις το εγχώριο έγκλημα και σου φορτώνουν και το εξ αλλοδαπής εγκλημα, δεν μπορείς να το διαχειριστείς. Δεύτερον μια περιοχή είναι γκέτο, και οι κάτοικοι περνάν τα χίλια όσα, και έχει και κάποιους να λένε οτι αυτά που τους κάνουν είναι λόγω εξαθλίωσης τόσο πιο σκληρόι θα γίνονται απέναντι σε αυτούς. Και ένα τελευταίο, πολλοί μπορει να έχουμε περάσει την εξαθλίωση, δεν γνωρίζετε πόσοι έλληνες ζήσαν σε υπόγεια, σε συνθήκες πολύ άσχημες. Δεν σκοτώνουν όμως για μια κάμερα, ουτε για ένα ποδήλατο. Προτιμούν να πάνε να μαζέψουν χόρτα.

 

Θεωρείς ότι δημιουργώ εντυπώσεις;

Εγώ σχολιάζω την εικόνα που είδα στις ειδήσεις και την εικόνα που μου περιέγραψε ο γιατρός φίλος μου (την περιέγραψα παραπάνω).

Και θέτω το ερώτημα, είναι λύση να βγούμε στους δρόμους και όπου βλέπουμε μελαχροινο ή μαύρο να το σφάζουμε/πυροβολούμε/σκοτώνουμε στο ξύλο; Γιατί, όπως πάλι είπα παραπάνω, αυτό έγινε προχθές!

Υπήρξε ένα ειδεχθές έγκλημα. Κανένας δεν αντιλέγει! Αυτοί που το έκαναν πρέπει να τιμωρηθούν. Κανένας δεν αντιλέγει! Η μπάλα όμως να τους πάρει όλους;

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψαν απόλυτα η marandnik,η jucca και η gioli.

Το έγκλημα το καταδικάζουμε όλοι απο όπου κι αν προέρχεται...οσο για τις αιτίες εμένα προσωπικά δεν με αφορούν.Δεν θα πιάσει κανείς όλους αυτούς να τους κάνει ψυχοθεραπεία να καταλάβει τελικά γιατί σκοτώνουν.Το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.

Η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί κατα πολύ τα τελευταία χρόνια και ναι...ενας απο τους λόγους είναι η ανεξέλεγκτη είσοδος αλλοδαπών στην Ελλάδα.Οποιος δεν θέλει να το δει και να το καταλάβει,απλά εθελοτυφλεί.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα εγώ δεν ξέρω καν αυτοί οι τρεις αν ήταν έλληνες ή ξένοι γιατί και για τις δολοφονίες των αστυνομικών ξένους περιμένανε.

 

Έχουν καταγραφεί οι δράστες από κάμερες ασφαλείας.

Και γνωρίζουμε το χρώμα τους.

Γι' αυτό σου είπα ότι η "αιτιολόγηση" που έγινε από μερικούς στηρίχθηκε μόνο στο χρώμα τους, χωρίς να ξέρουμε τίποτε άλλο γι' αυτούς.

 

Αλλά όπως και να χει ότι και να είναι δεν θα αλλαξει το γεγονός. Για μένα δεν θα είναι λιγότερο τραγικό το γεγονός αν ο ένας ή όλοι οι δολοφόνοι είναι έλληνες.

 

Εννοείται!

 

Και δεν νομίζω ότι πουθενά δικαιολόγησα καμία πράξη.

Σε σχέση με το άσχετο παράδειγμα όχι δεν θα περιμένεις από αυτό να καταλήξεις ότι ο βιασμός είναι κακός αλλά ναι ότι αυτό το παιδί χρειάζεται συγκεκριμένη στήριξη και βοήθεια... και αλήθεια όλα αυτά τα θεωρείς δεδομένα; Γιατί εγώ όχι.

 

Δεν το συνειδητοποιείς μάλλον αλλά δικαιολογείς.

Στήριξη χρειάζονται όλα τα κακοποιημένα παιδιά, άσχετα με το γεγονός ότι κάποια από αυτά μπορεί να γίνουν βιαστές ως ενήλικες.

 

 

Δυστυχώς δεν ζούμε στην ιδανική κοινωνία και στον ιδανικό κόσμο. Εδώ δεν ξέρω αν είναι όλοι πεισμένοι ότι το ίδιο πονο νοιώθεις απ'το μαχαίρι αν το δέρμα σου είναι άσπρο ή αν το δερμα σου είναι μαύρο. Το ίδιο πόνο προκαλείς αν το δέρμα σου είναι άσπρο ή αν το δερμα σου είναι μαύρο.

Αλλά όχι δεν πιστεύω ότι οι μετανάστες φταίνε που είμαι άνεργη, που στα μέσα του μήνα δεν έχουμε μία, που ο σύντροφός μου δουλεύει δεκάωρα στην καλύτερη και γενικά το μέλλον των παιδιών μου και των παιδιων σας είναι σκατένιο.

 

Μην μου απαντήσεις εμένα... αλλά κάτσε και σκέψου ΓΙΑΤΙ; Γιατί όταν εγώ σου αναφέρω για ανθρώπους που διέπραξαν μια δολοφονία εσύ βγάζεις αντιρατσιστικές ομιλίες; Σου είπα ποτέ ότι φταίνε οι μετανάστες που είσαι άνεργη;

Γιατί το γύρισες πάλι στον ρατσισμό; Σου μίλησα εγώ γενικά για μετανάστες;

 

 

Πρέπει να γίνει κάτι με το γκέτο που κέντρου της αθήνας; ΝΑΙ! Αλλά θέλουν να γίνει κάτι; Δεν είμαι και σίγουρη, γιατί θα είχε γίνει. Άσε που δεν τους χαλάει που σφαζόμαστε μεταξύ μας και τους αφήνουμε στην ησυχία τους να ξεπουλήσουν ότι έχει μείνει όρθιο.

 

"Αυτοί" δεν θέλουν να γίνει κάτι. "Εμείς" θέλουμε; Ξέρουμε τι θέλουμε για να το απαιτήσουμε;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τελευταίο και δεν ξανασυμμετέχω στο θέμα για δικούς μου λόγους.

Όσο και να μην θέλουμε νατο ακούμε, όσο και να μας στεχωρεί/θυμώνει/απογοητεύει, η εξαθλίωση και η φτώχεια οδηγούν στη βία.

Και δεν υπάρχει μεγαλύτερο παράδειγμα από χώρες που βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση από ό,τι η Ελλάδα (προς τα εκεί βαδίζουμε και μεις, μην νομίζετε).

 

Ακόμα και αν αύριο γίνει μια από τις λεγόμενες επιχειρήσεις σκούπα και μαζέψουν όλους τους λαθρομετανάστες και τοπυς στείλουν πίσω, το πρόβλημα του γκέτο της Αθήνας δεν πρόκειται να λυθεί. Και δεν πρόκειται να λυθεί γιατί πολύ απλά βολέυει κάποιους αυτή η κατάσταση. Και ποιοί είναι αυτοί; Σίγουρα όχι οι κάτοικοι, οι οποίοι είναι τα θύματα αυτής της κατάστασης. Το πράγμα πάει πολύ πιο ψηλά και πιο βαθιά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δημιουργώ εντυπώσεις;

Εγώ σχολιάζω την εικόνα που είδα στις ειδήσεις και την εικόνα που μου περιέγραψε ο γιατρός φίλος μου (την περιέγραψα παραπάνω).

Και θέτω το ερώτημα, είναι λύση να βγούμε στους δρόμους και όπου βλέπουμε μελαχροινο ή μαύρο να το σφάζουμε/πυροβολούμε/σκοτώνουμε στο ξύλο; Γιατί, όπως πάλι είπα παραπάνω, αυτό έγινε προχθές!

Υπήρξε ένα ειδεχθές έγκλημα. Κανένας δεν αντιλέγει! Αυτοί που το έκαναν πρέπει να τιμωρηθούν. Κανένας δεν αντιλέγει! Η μπάλα όμως να τους πάρει όλους;

Δεν είπα οτι θες να δημιουργείς εντυπώσεις, τα λεγόμενα σου όμως μπορεί να δημιουργήσουν. Για μενα δεν είναι λύση αυτή. Είναι λύση οπου βλέπουν αλληνική σημαία να μας σπάνε στο ξύλο; Οπως αναφέρεσε σε ενα γεγονος, σου αντιπαραβάλω άλλο. Είναι λύση να μου λές εμένα ως κάτοικο ποιά είναι η αιτία; Σκασίλα μου στη τελική η αιτία, οταν προχθές εμένα πήγε να μου σκοτώσει ένας το παιδί, θα με νοιάξει η αιτία; Και δε κάνω πλάκα, πηγε να μου σκοτώσει το ΠΑΙΔΙ μου. Τι θες να πω......Δεν θα απολογηθώ για οτι πω, αλλά δεν είναι όλοι που εκφράζουν αυτες τις απόψεις ρατσιστές. Απο την άλλη τσακώθηκα με κατοίκους στη Πλ. Αττικης γιατι τα είχαν βάλει με μια οικογένεια Βουλγάρων ενώ κατα την άποψή μου δε τους πείραξε, πιαστήκαμε στα χέρια γιατί λέει οτι είμαι προβοκατόρισα και κατά των ελληνων. Πως μπορεί για άλλους οι απόψεις μου να είναι ρατσιστικές και για άλλους εντελώς αντίθετες δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχω διαβασει ολα πολυ πολυ λιγα ομως....Λεγκω μου αν λεμε για τον ιδιο 21χρονο,τον σκωτοσαν καθαρα για ξεκαθαρισμα λογαριασμων και δεν νομιζω ελληνες......Και δη χρυσαυγιτες οπως ειπαν...Δεν συμφωνω με ολα αυτα που γινονται στο να πλακωνονται στο ξυλο ελληνες και ξενοι....Θελω ομως να φυγουν ολοι οι ξενοι απο την ελλαδα.....Το οτι υπαρχουν ομως καθαρματα ελληνες δεν θα μας παρει ολους η μπαλα και θα ανεχτουμε και μερικα καθαρματα ξενους....εχω προσωπικη εμπειρια οταν το 2004(που δεν ειχε τοσους αλοδαπους η ελλαδα) την μανα μου την κανανε μαυρη στο ξυλο 2αλβανοι...εγω τοτε τι επρεπε να κανω????Και παμε στους αριστερους τωρα....Οταν σκοτωθηκε ο 44χρονος το περασανε με ψιλα γραμματα...την μολοτοφ που πεταξανε στην λαικη ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ για να ξεφυγουν απο τα ματ και αυτο με ψιλα γραμματα...Αν ομως χτυπουσαν κανενα αλλοδαπο να οι πορειες και το καψιμο της αθηνας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν αύριο γίνει μια από τις λεγόμενες επιχειρήσεις σκούπα και μαζέψουν όλους τους λαθρομετανάστες και τοπυς στείλουν πίσω, το πρόβλημα του γκέτο της Αθήνας δεν πρόκειται να λυθεί. Και δεν πρόκειται να λυθεί γιατί πολύ απλά βολέυει κάποιους αυτή η κατάσταση. Και ποιοί είναι αυτοί; Σίγουρα όχι οι κάτοικοι, οι οποίοι είναι τα θύματα αυτής της κατάστασης. Το πράγμα πάει πολύ πιο ψηλά και πιο βαθιά.

Εδω θα συμφωνήσω 10000+.

Δε θα ήθελα πάντως να μη συμμετέχεις λόγω αντίθετης άποψής ή για το ότι μπορεί να σε έθιξα (αν έγινε κάτι τέτοιο, δεν έγινε με πρόθεση). Καλό είναι να αλλάζουμε απόψεις και θα ήταν βαρετό αν είχαμε όλοι τις ίδιες απόψεις:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια γυναίκα έχασε τον άνδρα της ή μάλλον τον δολοφονησαν βίαια. Τώρα πρέπει αυτή η γυναίκα να εξηγήσει και στα δύο της παιδιά τον τρόπο που ο πατέρας τους χάθηκε από αυτήν την ζωή. Να τρέξει σε ψυχολόγο για την ίδια έτσι ώστε να βρεί τη δύναμη να συνεχίσει, να μεγαλώσει αυτά τα παιδιά, να σταθεί μάνα και πατέρας και ταυτόχρονα να συμβουλευτεί και παιδοψυχολόγους για να χειριστεί την κατάσταση. Αραγε τα τραύματα θα κλείσουν ποτέ και πώς; Σας φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Όχι είναι αληθινό. Τι πάμε να δικαιολογήσουμε; τους στυγνούς εγκληματίες που δεν υπολογίζουν τίποτα; Όσοι έχουν έρθει εδώ πεινασμένοι έχουν βρει δουλειά να ζήσουν. Όλοι οι υπόλοιποι ήρθαν με άλλο σκοπό. Ας ευχηθούμε μόνο να μην βρεθούμε στην θέση αυτής της γυναίκας γιατί τότε αναρωτιέμαι κάποιοι, κάποιες, θα σκέφτονται το ίδιο με τώρα;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, παίρνουμε λοιπόν ως δεδομένα ότι

 

α) η φτώχεια προκαλεί βία και εγκληματικότητα και

 

β) ότι η Ελλάδα, στα όρια της χρεωκοπίας, χωρίς δουλειές, χωρίς παραγωγή, χωρίς βιομηχανία, δεν προβλέπεται να χρειάζεται εργατικό δυναμικό και να μπορεί να θρέψει τόσο κόσμο.

 

Άρα λογικά, οι εγκληματικές πράξεις θα συνεχίζονται. Να μείνει έτσι το θέμα λοιπόν? Να συνεχιστεί η παράνομη είσοδος μεταναστών, να έρχονται στην Αθήνα, να μένουν στα πεζοδρόμια, να ουρούν και να αφοδεύουν στους δρόμους, να μας κλέβουν και να μας σκοτώνουν? Και πόσοι ακριβώς να έρθουν? Εκατομμύρια? Και ξαναλέω, αφού μιλήσαμε για ανθρώπινα δικαιώματα, έτσι δεν καταπατούνται τα δικαιώματά τους ΚΑΙ τα δικαιώματά μας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...