Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καμια περίπτωση να μη νομιμοποιηθεί. Δε με αφορούν οι έρευνες και δε γνωρίζω ποιοί τις έχουν κάνει και πόσες άλλες με τα αντίθετα συμπεράσματα μας κρύβουν. Είναι επιχείρημα οτι κάτι μη παράνομο δεν είναι και κουλ; Τότε ας δίνουμε δίπλωμα οδήγησης στα παιδιά απο τα 15 για να μη πέρνουν κρυφά τα αμάξια των γονιών τους γιατι αν είναι νόμιμο δε θα είναι και τόσο κουλ. Μιλάμε για ναρκωτικά ή για κάτι άλλο; Τα ναρκωτικά είναι ναρκωτικά και δε θα έπρπεπε να υπάρχει κάν συζήτηση νομιμοποίησης. Και αν οι περισσότεροι το κάνουν ή το έχουν κάνει στην εφηβεία τους δε μου λέει κάτι γιατι εγω ξέρω πολλούς, πάρα πολλούς που δε τα έχουν αγγίξει καν.

 

λες δεν σε αφορούν οι έρευνες!

δηλαδή δεν θα σταματήσεις να προσφέρεις μια παιδική τροφή στα παιδιά σου όταν έρευνες δείξουν ότι θα τους κάνουν κακό??

 

λες τα ναρκωτικά είναι ναρκωτικά.

βέβαια και τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη! απλά η κάναβη όπως και πολά άλλα δεν είναι ναρκωτικά με την ένοια που τους δίνουν μερικοί σήμερα.

δεν είναι η γνώμη μου! απλά δεν είναι ναρκωτικά! ούτε εσύ ούτε εγώ μπορούμε να το αλάξουμε αυτό ! μοναχά η φύση.

 

να υποθέσω ότι αυτές τις αρχές θα τις περάσεις και στα παιδιά σου.. θεωρείς ότι τα εισαγάγεις σε μια δημιουργική σκέψη ή μήπως τα κάνεις ενοιοφοβικά , ουσιοφοβικά ??? μήπως η μεταφορά τέτοιων «αξιωμάτων» τελικά φυλακίζει τα παιδιά περισσότερο παρά να τα προστατεύει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Frinda, υπάρχουν έρευνες και στατιστικά στοιχεία να στηρίζουν τις σκέψεις σου;

 

Ρε αγαπη τι ερευνες να υπαρχουν; Υπαρχει αμφιβολια οτι η αναγκη μας για μεθη ή το αλλο ειναι καθαρα ψυχολογικη; Και ποτε την εχουμε αυτη την αναγκη; Οταν δεν μπορουμε με κανεναν αλλον τροπο να ξεπερασουμε το προβλημα μας; Τι κανουμε λοιπον εκεινη την ωρα;

Το ξεχναμε για λιγο και το πρωι που ξυπναμε το προβλημα ειναι παλι μπροστα μας και ειναι τεραστιο. Δεν θα ηθελα το παιδι μου να κοιμιζει με αυτο τον τροπο τα προβληματα του και τις σκεψεις του. Θεωρω οτι στη ζωη πρεπει να τα ζουμε ολα. Και τη θλιψη και τον πονο και την απωλεια και το πενθος. Ολα ειναι ανθρωπινα συναισθηματα που πρεπει να τα βιωσουμε.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ακριβως πιστευω,αλλα προσφατα ειδα μια εκπομπη στο ΜΕGA για τις φυλακες ανηλικων κ τα περισσοτερα ηταν μεσα για απλη χρηση...αυτο το βρισκω τελειως αδικο κ ανουσιο...τρομαξα με οσα ειδα,σκεφτηκα αν το δικο μου παιδι το κανει θα εχει αυτην την αντιμετπιση?οχι λυπαμαι,αλλα για απλη χρηση δεν νομιζω οτι μπορω να δεχθω την φυλακιση καποιου...

 

υσ.το πιο τραγικο ειναι οτι βγαινοντας απο την φυλακη αντι να σωφρονιστει(????) εχει μαθει κ οτι δεν ηξερε...

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mariandik (sory αν στο σκότωσα)

σε οτι αφορά στην ερωτηση που μου εκανες για την αντιμετώπιση του χρηστη κλπ. Υποθετικο σενάριο. Αν ΕΓΩ παρασκευη βράδυ που θα φυγω απο το γραφειο εχω πάνω μου ποσοτητα ιση για 2 τσιγαρα σκάρτα, πέσω στον οποιονδηποτε έλεγχο το σενάριο ειναι το εξής

- ακολουθειται η νομιμη διαδικασία

- τα διασ με αφηνουν και φευγω.

Νομιμη διαδικασία = Συλληψη, τμήμα, σωματικός έλεγχος (ΠΛΗΡΗΣ που σημαινει οτι θα με αναγκάσουν να κάτσω στο πάτωμα χωρίς εσώρουχο σε σταση τουρκικης τουαλέτας για να δουν αν εχω και κάτι αλλο) διανυχτερευση στην σουιτα του τμήματος (οπου ειτε 8α με βαλουν σε κρατητηριο μαζι με τα άλλα ταλεντα που εχουν μαζεψει ειτε επειδη ειμαι γυναικα 8α με βαλουν σε κανενα γραφειο). Εννοειται και η ανάλογη πλακιτσα τυπου καλα ρε κοπελια μια χαρα μουθ φαινεσαι τι 8ελεις και την πινεις κλπ κλπ. Τηλέφωνο στους οικειους μου απο εμένα για ενημερωση.Πρωί πρωί με την αυγη, χειροπέδες, ΓΑΔΑ, φωτογραφίες, αποτυπώματα, χλευη απο τα μπατσοσκυλα (και τον ενοώ αυτον τον χαρακτηρισμο για ορισμένους απο αυτούς),ευελπίδων κτιριάκι 16 εισαγγελεία, απολογία και μετα εισαι στην διακριτική ευχερεια του εισαγγελέα να σε κρατήσουν μέσα ή να μεινεις έξω μεχρι δευτερα πρωί που 8α περάσεις αυτόφωρο. ΑΝ μεινεις μεσα περνας θεσπέσια αλουστη απλυτη και βρωμικη στο κρατητήριο παρέα με ΟΠΟΙΑ μαλακια σου πουν εκει μέσα... δευτερα πρωί με χειροπέδες πάλι (θα με εχουν δεμένη στο ενα χερι και στο αλλο 8α εχουν δεμενο..συναδελφο κρατητιριουρχο που μπορει να ειναι πχ πρεζάκι στα τελειώματα του και να κάνει εμετο σαν το γατί) τσουπ στην ευελπιδων για την δικη. ΑΝ γινει η δικη και δεν πάρει αναβολη για λογους πχ περας ωραρίου (3 η ωρα το μαγαζι κλεινει) εισαι στην διακριτική ευχερεια του δικαστη αν θα το περάσει ώς ατιμωρητέα πράξη λόγω εντιμου βιου, αν θα σου ριξει 18μηνο με αναστολή, ή θα σου πει μανδαμ περάστε μεσα για 16 μηνες. Αν πάι σου ριξουν κάτι εξαγοράσιμο θα πρέπει να εχεις δικο σου ανθρωπο απικο να τσακιστει να πάει να πληρώσει ΠΡΙΝ κλεισει το ταμειο, ειδάλλως.. άλλο ένα βράδυ μεσα. Σε κάθε περίπτωση το ποινικο σου μητρώω έχει "κάτι¨", στην ΓΑΔΑ εχουν φωτο και αποτυπώματα σου οποτε ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβει

 

και ερωτώ.. αυτο το ξεφτιλικι..το θέλουμε για τα παιδιά μας; γιατι οκ να συμβει σε μενα σιγα τα λάχανα 8α το γράψω και στα απομνημονευματα μου...αλλα για τα παιδιά μας που τεσπα για χ λογους αποφάσισαν να κανουν μια μαλακια... το θέλουμε αυτο;

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε αγαπη τι ερευνες να υπαρχουν; Υπαρχει αμφιβολια οτι η αναγκη μας για μεθη ή το αλλο ειναι καθαρα ψυχολογικη; Και ποτε την εχουμε αυτη την αναγκη; Οταν δεν μπορουμε με κανεναν αλλον τροπο να ξεπερασουμε το προβλημα μας; Τι κανουμε λοιπον εκεινη την ωρα;

Το ξεχναμε για λιγο και το πρωι που ξυπναμε το προβλημα ειναι παλι μπροστα μας και ειναι τεραστιο. Δεν θα ηθελα το παιδι μου να κοιμιζει με αυτο τον τροπο τα προβληματα του και τις σκεψεις του. Θεωρω οτι στη ζωη πρεπει να τα ζουμε ολα. Και τη θλιψη και τον πονο και την απωλεια και το πενθος. Ολα ειναι ανθρωπινα συναισθηματα που πρεπει να τα βιωσουμε.

 

Γενικώς συμφωνώ στο ότι είνα ψυχολογική ανάγκη. Μόνο σε αυτό.

 

Οφείλω όμως για την ιστορία να ενημερώσω πως υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι ο εθισμός είναι στο dna μας. Μη μου ζητήσετε να τις βρω.Δεν παίζει. Αν γουγλάρετε σίγουρα θα τις βρείτε.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας το θέμα, έχω μπερδευτεί. Αποποινικοποίηση, νομιμοποίηση, να πουλιέται στα περίπτερα, στα καφέ, στο δρόμο... Δεν ξέρω. Την έχασα την μπάλα.:(

Οπότε θα πω τι θέλω. Θέλω να μην πηγαίνουν φυλακή παιδιά που απλώς δοκίμασαν ένα - δύο τσιγάρα. Γιατί εκεί θα μάθουν και τα υπόλοιπα. Γιατί θα αποκτήσουν ....εκρού ποινικό μητρώο, χωρίς λόγο. Αυτό θέλω.

Επίσης θέλω, να μην είναι εύκολο να τα βρεις, ούτε και το απλό τσιγάρο. Το οποίο εγώ κατατάσω στα ναρκωτικά. Μαλάκά? Μπορεί. Ναρκωτικά όμως. Και για μένα, το μαλακά δεν λέει και πολλά. Το θέμα είναι να μην ξεκινήσεις, γιατί δεν ξέρεις που θα σε βγάλει. Οπως και με το τσιγάρο. Ξεκινάς για πλάκα, κάνεις 2-3, μετά γίνονται 13, 23, 43 και μετά, άντε κόφτο....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ολλανδική κυβέρνηση αποφάσισε να απαγορεύσει στους τουρίστες να αγοράζουν κάνναβη από τα "κόφι σοπ" και να επιβάλει περιορισμούς και στους Ολλανδούς πελάτες μέχρι το τέλος του έτους.

 

Η Ολλανδία έχει μία από τις πιο φιλελεύθερες πολιτικές όσον αφορά τα λεγόμενα "μαλακά" ναρκωτικά, γεγονός που έχει καταστήσει δημοφιλή τουριστικό προορισμό τα πολλά καταστήματα που διαθέτουν κάνναβη, ιδίως στο Άμστερνταμ.

 

Η κυβέρνηση συνασπισμού, με την υποστήριξε του ακροδεξιού πολιτικού Γκέερτ Βίλντερς, ανακοίνωσε το σχέδιό της να περιορίσει το "ναρκοτουρισμό" στο πλαίσιο του ευρύτερου προγράμματός της για την καταπολέμηση του εγκλήματος.

"Για να αντιμετωπίσουμε την εγκληματικότητα που συνδέεται με τα κόφι σοπ και το εμπόριο ναρκωτικών, η πολιτική των ανοιχτών θυρών των κόφι σοπ θα τερματιστεί" ανέφεραν οι υπουργοί Υγείας και Δικαιοσύνης σε επιστολή τους προς το κοινοβούλιο.

 

Με τη νέα νομοθεσία, μόνο οι Ολλανδοί κάτοικοι της χώρας θα επιτρέπεται να γίνονται μέλη των κόφι σοφ. Το κάθε κατάστημα θα μπορεί να έχει μέχρι και 1500 μέλη, διευκρίνισε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Δικαιοσύνης.

Το μέτρο θα εφαρμοστεί αρχικά στις νότιες επαρχίες της Ολλανδίας και θα επεκταθεί σε όλη τη χώρα το 2012. Ορισμένες μεθοριακές πόλεις πάντως, όπως το Μάαστριχτ και το Τερνόιζεν, έχουν ήδη απαγορεύσει την πώληση μαριχουάνας στους ξένους.

 

Στο Άμστερνταμ, που διαθέτει περίπου 220 κόφι σοπ, έχουν ήδη αρχίσει να κλείνουν ορισμένα. Τοπικοί αξιωματούχοι ωστόσο εκφράζουν το φόβο ότι με το μέτρο αυτό το εμπόριο μαλακών ναρκωτικών θα περάσει στα χέρια του υπόκοσμου.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=80062&catid=7

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

αποποινικοποίηση της χρήσης μαλακών, αλλά και σκληρών ναρκωτικών ουσιών προχωρά η κυβέρνηση, με ένα νομοσχέδιο το οποίο αναμένεται να φέρει αντιδράσεις.

 

Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο έχει επεξεργαστεί από την συσταθείσα από τον υπουργό Δικαιοσύνης νομοπαρασκευαστική επιτροπή και προβλέπει τη μη δίωξη του χρήστη, σε περίπτωση που αυτός συλληφθεί για κατοχή μικροποσοτήτων που δικαιολογείται για αποκλειστική χρήση.

 

Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα το παραπάνω θα ισχύει είτε πρόκειται για χασίς, είτε για κοκαΐνη, είτε για άλλα σκληρά ναρκωτικά.

 

Οι προτάσεις της επιτροπής για την αποποινικοποίηση των ναρκωτικών βρίσκονται ήδη στα χέρια του Χ. Καστανίδη ο οποίος τις επόμενες μέρες θα προβεί σε σχετικές ανακοινώσεις.

 

«Οι ανακοινώσεις θα γίνουν σε συνέντευξη τύπου όταν το νομοσχέδιο είναι πλήρως έτοιμο και προς ψήφιση στη Βουλή», αναφέρουν συνεργάτες του υπουργού Δικαιοσύνης.

 

«Το συγκεκριμένο σχέδιο νόμου αποποινικοποιεί τη χρήση και την μικροπαραβατικότητα που πιθανόν συνοδεύει τον εξαρτημένο χρήστη», δηλώνει στην εφημερίδα η πρόεδρος του ΟΚΑΝΑ, Μένη Μαλλιώρη και συμπληρώνει πως «όποιος προσαχθεί έχοντας στην κατοχή του οποιαδήποτε ουσία και βρεθεί εξαρτημένος χρήστης τότε δε θα συντρέχουν λόγοι σύλληψης».

 

Σύμφωνα πάντα με την πρόεδρο του ΟΚΑΝΑ η επιτροπή ομόφωνα απεφάνθη και εισηγείται στον υπουργό Υγείας, ότι πρέπει τα ναρκωτικά να αντιμετωπιστούν το ίδιο απʼ όλους τους φορείς και δη από τη δικαιοσύνη, καθώς έρευνες απέδειξαν ότι οι ποινές των δικαστηρίων για κατοχή και χρήση αλλάζουν δραματικά από πόλη σε πόλη.

 

Παράλληλα η Μ. Μαλλιώρη ανακοίνωσε τη λειτουργία 17 μονάδων του ΟΚΑΝΑ μέσα στα νοσοκομεία για τη χορήγηση υποκατάστατων ουσιών, εκ των όποιων οι δύο θα είναι στη Θεσσαλονίκη. http://www.newstoday.gr/article/52113/amsterdam-e-ellada

 

 

Να πω μια χαζη ισως ερωτηση? Δλδ αν καποιος κανει χρηση εξω απο ενα σχολειο (το θεμα με την συριγγα με ταραξε) ή σε μια πλατεια, διπλα απο το παιδι μου που παιζει..... ποιος με προστατευει ?

 

Απορια 1η : Πεταει κατω την συριγγα εκεινη την στιγμη

Απορια 2η : Ξεφευγει το μυαλο του απο την χρηση ή οτιδηποτε...

 

Γενικα διασφαλιζει κανενας νομος το τι θα αντικρυσει το παιδι μου σε μια παιδικη χαρα? Θα μου πεις αυτο σε μαρανε τωρα εσενα :lol: αλλα ετσι ρωταω να μαθαινω βρε παιδι μου (αχρειαστα να ειναι :?)

6204872954552622438-6831480739920457601?l=tro-ma-ktiko.blogspot.com

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα ηθελα να μην αποποινικοποιηθει για δυο λογους: Πρωτον γιατι ετσι θα μπορουν τα παιδια μας να το προμηθευονται πολυ μα πολυ πιο ευκολα απ οτι σημερα και νομιζω οτι σε καμμια μας δεν αρεσει η εικονα ενος 12χρονου αγοριου που πισω απο τα καγκελα του σχολειου του το προμηθευεται ειτε απο τον μεγαλυτερο ειτε απο τον εμπορο ειτε απο τον οποιονδηποτε,και δευτερον γιατι σε ορισμενα πραγματα πρεπει να λεμε οχι.

Εχουν καταστραφει ολοκληρες γεννιες με τα ναρκωτικα και το γνωριζουμε ολοι. Δεν χρειαζεται λοιπον να αποποινικοποιουμε πια και τον θανατο. Γιατι το θεμα αποποινικοποιηση δεν ειναι μονο νομικο ειναι ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ. Και μη μου πειτε τωρα οτι το χασις δεν ειναι στα σκληρα ναρκωτικα κ.λ.π κ.λ.π .... Το γνωριζω οτι δεν συγκαταλεγεται στα σκληρα ναρκωτικα αλλα ποσοι χρηστες εμειναν στο χασις; Πολλοι λιγοι. Γιατι; Γιατι ο εθισμος θελει παντοτε κατι πιο δυνατο. Επισης δεν θεωρω μοντελο την Ολλανδια γιατι εκει ζουν μονιμα ο θειος μου και τα ξαδελφια μου και ξερω καλα τι γινεται. Εσυ Αρια γνωριζεις μηπως ποσες αυτοκτονιες εχουν στην Ολλανδια καθε χρονο; Γνωριζεις σε τι ποσοστο εξαρτησης βρισκεται η νεολαια τους απο αλκοολ και ναρκωτικα; Ξερετε ποσα παιδια ηλικιας κατω των 25 νοσηλευονται με παθησεις οπως κυρωση υπατος σε κρισιμες καταστασεις και ποσα χανουν τη ζωη τους; Ξερεις ποσοι χρηστες νυν και τεως νοσηλευονται σε ψυχιατρικα ιδρυματα και ποσο εχουν αυξηθει τα ψυχιατρικα προβληματα;

 

Φριντα εχεις δοκιμασει ποτε Χασις?

Σου ειναι γνωστο οτι η κανναβη δεν ειναι εξαρτησιογονα?

Κανεις λογο για ναρκωτικα,γνωριζεις οτι η κανναβη δεν ειναι ναρκωτικο?

Επισης θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μην βαζεις παθησεις απο ναρκωτικα (κυρωση του υπατος) σε ποστ που αναφερεται στην αποποινικοποιηση της ΚΑΝΝΑΒΗΣ.

Κανενας χρηστης Ινδικης Κανναβης δεν εχει πεθανει απο (υπερβολικη δοση) που πραγματικα ειναι αδοκιμος ορος για την χρηση κανναβης.

Επαναλαμβανω οτι η δημοσκοπηση ειναι για την αποποινικοποιηση της κανναβης και οχι για αποποινικοποιηση των ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε αγαπη τι ερευνες να υπαρχουν; Υπαρχει αμφιβολια οτι η αναγκη μας για μεθη ή το αλλο ειναι καθαρα ψυχολογικη; Και ποτε την εχουμε αυτη την αναγκη; Οταν δεν μπορουμε με κανεναν αλλον τροπο να ξεπερασουμε το προβλημα μας; Τι κανουμε λοιπον εκεινη την ωρα;

Το ξεχναμε για λιγο και το πρωι που ξυπναμε το προβλημα ειναι παλι μπροστα μας και ειναι τεραστιο. Δεν θα ηθελα το παιδι μου να κοιμιζει με αυτο τον τροπο τα προβληματα του και τις σκεψεις του. Θεωρω οτι στη ζωη πρεπει να τα ζουμε ολα. Και τη θλιψη και τον πονο και την απωλεια και το πενθος. Ολα ειναι ανθρωπινα συναισθηματα που πρεπει να τα βιωσουμε.

 

Κατσε ρε φριντα γιατι πηρες φορα...

Οταν πινεις πχ κρασι πρεπει να εχεις ψυχολογικη αναγκη?

Εγω προχτες εκανα ψησταρια (κατι αρνησια παιδακια,τρελα) και ηπια 3 λιτρα κρασι,πρεπει να δω ψυχολογο ή μηπως πεσανε τα καραβια μου εξω?

Οταν εχω προβλημα προσπαθω να ειμαι νηφαλιος για να μπορεσω να βρω λυση και δεν το ριχνω στα χαπια και στα ξυδια,ουτε καπνιζω τσιγαριλικια (δεν βοηθανε στην συγκεντρωση).

Πιστευω οτι οι περισσοτεροι αυτο κανουν.

Τωρα αν καποιος εχει προβληματα και το ριχνει στο αλκοολ ή στα ναρκωτικα(η κανναβη δεν συγκαταλεγετε σε αυτα) ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι θα αποκτησει ενα επιπλεον προβλημα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δε νομίζω πως υπάρχουν οφέλη στην υγεία για να προβεί η Κυβέρνηση - η όποια Κυβέρνηση ελληνική ή μη - σε αυτή την ενέργεια, νομιμοποίησης της μαριχουάνα.

Βέβαια εάν γίνει κάι τέτοιο στην Ελλάδα τα οφέλη θα είναι μόνον οικονομικά. Αλλά δε νομίζω πως αυτό πρέπει να αποτελέσει κινητήριος δύναμη προς νομιμοποίηση. Σε περίπτωση που κάτι τέτοιο συμβεί, δίνουμε κίνητρο προς λάθος κατεύθυνση των νέων κι όχι μόνο (ψυχολογικά πιεσμένα άτομα, άτομα σε αδιέξοδο κλπ.).

Επίσης δε με νοιάζει τί γίνεται στην Ολλανδία ή σε όποια άλλη χώρα έχει προβεί σε νομιμοποίηση. Δε μ'αρέσει να παίρνω λάθος πρότυπα και να τα κάνω παράδειγμα.

περα απο τη χρηση της ως "ναρκωτικο" εχει και αλλες χρησεις και εφαρμογες

ΟΙ ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ

  • ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ ΜΕΣΟ :Οι σπόροι της κάνναβης αποτελούν βασικό διατροφικό μέσο στο οποίο περιέχονται φυτικές πρότεινες υψηλής ποιότητας και αμινοξέα που ενισχύουν το αμυντικό σύστημα απέναντι σε διάφορους λοιμογόνους παράγοντες


  • ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΜΕΣΟ:H κάνναβη και τα παράγωγα της κατείχαν εξέχουσα θέση στην καθημερινή θεραπευτική πρακτική σε όλη τη διάρκεια της γνωστής ιστορίας της ανθρωπότητας


  • ΕΥΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ:Οι ευφορικές δράσεις των παραγόντων της κάνναβης (μαριχουάνα και χασίς)υπερτερούν των αντιστοιχών του καπνού και του οινοπνεύματος και τα καθιστούν επίφοβους ανταγωνιστές τους.Η κάνναβη είναι πλέον ατοξική απ΄ολες τις ψυχοτρόπους ουσίες στον πλανήτη


  • ΕΝΕΡΓΕΙΑ:Η βιομάζα που παρέχετε από την κάνναβη μπορεί να μετατραπεί σε μεθανιο,μεθανολη ή υγρό καύσιμο πολλών οκτανίων (με μια διαδικασία που η πατέντα της ανήκει στην εταιρία Mobil Oil),το οποίο έχει μικρότερο κόστος από αποιδηποτε άλλο και είναι ευεργιτηκο για το περιβάλλον


  • ΧΑΡΤΙ:Το χαρτί που χρησιμοποιούσαν σε όλο τον κόσμο μέχρι τον 19ο αιώνα και προερχόταν από την κάνναβη είναι 50-100 φορές διαρκέστερο από οποιοδήποτε άλλο. Σε χαρτί από κάνναβη έχουν τυπωθεί όλα τα σημαντικότερα κείμενα που σφράγισαν των νεότερο δυτικό πολιτισμό ,από τη βίβλο του Γουτεμβέργιου και την Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων του Lewis Crroll,μεχρι τις 2 πρώτες διατυπώσεις της Διακήρυξης της Ανεξαρτησίας των Η.Π.Α το 1776


  • ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ:Το 90% του εξοπλισμού όλων των πλοίων από τον 5ο π.χ. αιώνα μέχρι τον 19ο αιώνα κατασκευαζόταν από κάνναβη.Ολα τα πανιά ,τα σχοινια,οι χάρτες τα ημερολόγια ,τα βιβλία και οι σημαίες των ποιων ήταν προϊόντα κάνναβης


  • ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΦΑΝΤΑ:To 80% των υλικών που χρησιμοποιούσε η ανθρωπότητα για να κατασκευάσει ρούχα ,τέντες, λίνα, κουβέρτες, πετσέτες, χαλιά, πάνες μωρων,και πολλά αλλά ,προέρχονται απ'την κάνναβη


  • ΣΧΟΙΝΙΑ,ΝΗΜΑΤΑ,ΚΟΡΔΟΝΙΑ:Τ0 70-90% της παγκόσμιας παραγωγής των κάθε είδους σχοινιών ,νημάτων ,και κορδονιών προέρχονταν απ'την κάνναβη ,και ήταν 100%ανακυκλωσημα.Μετα την απαγόρευση της,το 1937,ολλα αυτά αντικαταστάθηκαν από μη ανακυκλώσιμα πετροχημικά προϊόντα που το μονοπώλιο τους είχε πάρει η εταιρία DuPort ύστερα από συμφωνία με την γερμανική IG που κατείχε τις σχετικές πατέντες


  • ΚΑΜΒΑΔΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ:Ολες οι δημιουργίες των μεγάλων ζωγράφων από τον Καραβατσο μέχρι τον Βαν Γκογκ, αποτυπώθηκαν σε καμβάδες φτιαγμένους από κάνναβη


  • ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΦΕΣ:Για χιλιάδες χρόνια όλα σχεδόν τα χρώματα και τα βερνίκια που χρησιμοποιούσε ο άνθρωπος παράγονταν από την κάνναβη ή περιείχαν λαδί από τους σπόρους της.Μετα το 1937 ,αυτές οι βαφές αντικαταστάθηκαν από πετροχημικά προϊόντα


  • ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ: Ο πολτός της κυτταρίνης που βγαίνει από την κάνναβη προσφέρει ένα άριστο οικοδομικό και κατασκευαστικό υλικό που είναι πρακτικό ,φθηνό ,ανθεκτικό στη φωτιά ,με θαυμάσια θερμική και ηχητική μόνωση


  • ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΛΑΔΙ:Ως το 1800 ,το λαδί των σπόρων της κάνναβης κάλυπτε το μεγαλύτερο μέρος της παγκόσμιας κατανάλωσης φωτιστικού λαδιού .Την περίοδο 1800-1870 περιορίσθηκε σε δεύτερη θέση λόγο της διάδοσης του λαδιού της φάλαινας ,αλλά μετά το 1870 και τα δυο άρχισαν να αντικαταστουντε από τα προϊόντα του πετρελαίου


  • Η αντικατάσταση των υλικών που προσέρχονται από την ξύλευση των δασών με αυτά που προέρχονται από την κάνναβη είναι αναγκαία για να διαφυλαχθούν οι δασικές εκτάσεις που έχουν μειωθεί σε επικίνδυνο βαθμό .Γιατί α)η κάνναβη σε αντίθεση με τα δέντρα , αυτοανανεωνετε κάθε χρόνο και β)από κάθε 1 στρέμμα κάνναβης παράγετε πολτός ίσος με αυτόν που βγαίνει από 4 στρέμματα άλλων δέντρων


Link to comment
Share on other sites

Νομοσχέδιο για την πλήρη αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών προωθεί η κυβέρνηση.Πταίσμα η προμήθεια και κατοχή για ατομική χρήση.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_03/08/2011_400883

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει παντα τα βαπορακια θα την πληρωνουν και οσοι πιανονται με λιγα γραμμαρια παραπανω απ την επιτρεπομενη ποσοτητα, οι μεγαλεμποροι που εχουν ακρες παντου και λαδωνουν καθονται μεσα ενα μηνα κ μετα παλι εξω. και καλα για την κανναβη, οι εμποροι ομως ηρωινης κοκας χαπιων κλπ που συχνα οδηγουν τους χρηστες στο θανατο κατ εμε θα πρεπε να δικαζονται ισοβια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα επειδη υπαρχουν πολλα παιδια στο σπιτι ειμαστε μαλλον απο τις λιγες οικογενειες που δεν βλεπουν ειδησεις( ειδικα το καλοκαιρι που ειναι ολα στο σπιτι).

Ακουσα οτι τα ναρκωτικα απο δω και περα θα ειναι ελευθερα αληθευει? και αν ναι ποσο ακομα που οπου γυρισεις το κεφαλι σου βλεπεις σε καθε γωνια "παρεες" να κανουν χρηση πεσμενους τα ανασκελα, που οι πιο πολλες οικογενειες εχουν παιδια δικα τους που προσπαθουν να τα γλυτωσουν απο αυτη την μαστιγα.

Τι αλλο να περιμενουμε Θεε μου?

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα επειδη υπαρχουν πολλα παιδια στο σπιτι ειμαστε μαλλον απο τις λιγες οικογενειες που δεν βλεπουν ειδησεις( ειδικα το καλοκαιρι που ειναι ολα στο σπιτι).

Ακουσα οτι τα ναρκωτικα απο δω και περα θα ειναι ελευθερα αληθευει? και αν ναι ποσο ακομα που οπου γυρισεις το κεφαλι σου βλεπεις σε καθε γωνια "παρεες" να κανουν χρηση πεσμενους τα ανασκελα, που οι πιο πολλες οικογενειες εχουν παιδια δικα τους που προσπαθουν να τα γλυτωσουν απο αυτη την μαστιγα.

Τι αλλο να περιμενουμε Θεε μου?

δεν ειναι τοσο τρομαχτικο οσο το λες... το νομοσχεδιο προβλεπει πιο ευνοϊκη μεταχηρηση ως προς τους χρηστες "μαλακων". ψαξε στις ειδησεις του ιντερνετ και θα βρεις πολλα σχετικα αρθρα με λεπτομεριες που προβλεπονται.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν τα βλεπω τραγικα.... αλλα οπως και να εχει ολα αυτα ειναι μια αρχη για να ερθουν τα χειροτερα....

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα καλοκαίρι αποποινικοποιείται η χρήση ναρκωτικών και νομιμοποιείται ο τζόγος...Η χώρα των ονείρων μου γίνεται πραγματικότητα! Το μόνο που έμεινε είναι να απελευθερώσει τις άδειες για οίκους ανοχής....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα καλοκαίρι αποποινικοποιείται η χρήση ναρκωτικών και νομιμοποιείται ο τζόγος...Η χώρα των ονείρων μου γίνεται πραγματικότητα! Το μόνο που έμεινε είναι να απελευθερώσει τις άδειες για οίκους ανοχής....

Χωρίς καμία διάθεση να ειρωνευτώ, έχω την εντύπωση πως οι οίκοι ανοχής ελέγχονται και γενικά είναι προτιμότεροι από την ελεύθερη και ανεξέλεγκτη πορνεια, όχι μόνο για λόγους εισπρακτικούς (νομίζω κόβουν και αποδείξεις) αλλά κυρίως για λόγους δημόσιας υγειας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση να ειρωνευτώ, έχω την εντύπωση πως οι οίκοι ανοχής ελέγχονται και γενικά είναι προτιμότεροι από την ελεύθερη και ανεξέλεγκτη πορνεια, όχι μόνο για λόγους εισπρακτικούς (νομίζω κόβουν και αποδείξεις) αλλά κυρίως για λόγους δημόσιας υγειας.

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ.... Εχτές παρακολουθούσα ένα ρεπορτάζ στον Alpha για τη πορνεία στο κέντρο της Αθήνας κι όλα τα συνεπακόλουθα για τη δημόσια υγεία.

Αλλά για φαντάσου να άνοιγε ο καθένας ένα τέτοιο οίκο, να πουλούσε ναρκωτικά και τα κέρδη από τις ''επιχειρήσεις'' του να τις πόνταρε στο τζόγο..... :P

Πού πάμε οεο;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά για φαντάσου να άνοιγε ο καθένας ένα τέτοιο οίκο, να πουλούσε να ναρκωτικά και τα κέρδη από τις ''επιχειρήσεις'' του να τις πόνταρε στο τζόγο..... :P

Πού πάμε οεο;;;;;

Ε όχι, δεν νομίζω να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο αν είναι ελεγχόμενα τα πράγματα. Τώρα που ο τζόγος γινεται (και) παράνομα (αφού μπορεί να γίνει και νόμιμα μεσω ΟΠΑΠ πχ), όπως και η πορνεια ή η διακίνηση ναρκωτικών τότε ναι, αυτό που περιγράφεις σίγουρα γίνεται ήδη.

Αντίθετα νομίζω ότι η νομιμοποίηση διασφαλίζει κάποια πράγματα. Η νομιμοποίηση της πορνειας για παράδειγμα διασφαλίζει την δημόσια υγεια. Η νομιμοποίηση του τζόγου εξασφαλίζει τις αποδόσεις των στοιχημάτων αφού θα πάρεις τα λεφτά σου και δεν θα σε εξαπατήσει ο κάθε απατεώνας. Για να μην σκεφτούμε τι άλλο μπορεί να γίνει ανάμεσα σε παράνομους τζογαδόρους.

Γιατί να μην γίνει κάτι παρόμοιο και με την νομιμοποίηση - ή αποποινικοποίση?- κάποιων ναρκωτικών? Πχ να εξασφαλίζεται η ποιότητα, να αποφεύγονται τα επεισόδια με τους εμπόρους κλπ

Αφού κάποια πράγματα δεν πρόκειται να εκλείψουν (η πορνεια υπάρχει όσο υπάρχει το ανθρώπινο γένος), δεν είναι προτιμότερο να συμβαινουν ελεγχόμενα?

Και εν τέλει, ας δούμε τα αποτελέσματα από την εφαρμογή του όποιου μέτρου και ας βγάλουμε μετά τα συμπεράσματά μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση της μαριχουάνας. Δεν θα μου άρεσε να μπορεί ο οποιοσδήποτε (ανήλικος) να τη βρίσκει στα περίπτερα και στα ψιλικατζίδικα. Είμαι βέβαιη ότι ο κάθε έφηβος σε αυτή την περίπτωση θα δοκιμάσει! Όπως κι εμείς, στην ηλικία των 15-16 ετών δοκιμάσαμε τσιγάρο. Αγοράζαμε ένα πακέτο, το μοιραζόμασταν 3-4 άτομα και μετά το πετούσαμε μαζί με τα εναπομείναντα τσιγάρα για να μη μας πιάσουν οι γονείς μας. Επίσης φοβάμαι ότι η εξάρτηση από τη μαριχουάνα ενδεχομένως να οδηγήσει στη χρήση πιο βαριών ναρκωτικών ουσιών. Αυτό είναι στο χέρι του κάθε εφήβου για το πως θα το χειριστεί, τι παιδεία θα έχει από το σπίτι του και κυρίως με τι παρέες θα συναναστρέφεται.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε πως ζούμε στην Ελλάδα. Δεν έχουμε μέτρο για το τίποτα!!!!!!! Προσπαθούμε να γίνουμε σκανδιναβική Ευρώπη, ενώ δεν έχουμε καν τα βασικά. Πολύ ανορθόδοξα προσπαθούμε να εξευρωπαϊστούμε.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε πως ζούμε στην Ελλάδα. Δεν έχουμε μέτρο για το τίποτα!!!!!!! Προσπαθούμε να γίνουμε σκανδιναβική Ευρώπ, ενώ δεν έχουμε καν τα βασικά. Πολύ ανορθόδοξα προσπαθούμε να εξευρωπαϊστούμε.

Δεν νομιζω πως ό,τι γίνεται γίνεται μόνο για να γίνουμε σκανδιναβική χώρα. Έχει βγει το σχετικό νομοσχέδιο? Μπορεί όταν θα βγει να έχει λάβει υπόψη του τις όποιες ιδιαιτερότητες έχει η Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σωστό έχει γίνει στην Ελλάδα για να γίνει σωστό κι αυτό το νομοσχέδιο?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...