Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν εδώ οι δημοσιεύσεις off topic

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2112347#post2112347

Παρακαλούμε μείνετε εντός της θεματολογίας του συγκεκριμένου thread.

Για καθημερινού τύπου δημοσιεύσεις και την προσωπική σας συννενόηση

κάντε χρήση είτε του parentscafe.gr είτε των προσωπικών μηνυμάτων είτε του τσατ.

Eπίσης, ζητούμε την προσοχή σας στο παρακάτω κείμενο

http://parents.org.gr/forum/showthre...12#post1842012

(παρεμβάσεις σε συζητήσεις)

 

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή

ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Infractions : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο ξανά, καλά έκανες και το πόσταρες όμως..Τα οφέλη της χρήσης της μαριχουάνας για ιατρικούς λόγους επαληθεύονται συνέχεια..Και σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε αυτοί οι άνθρωποι να ονομάζονται χρήστες, ίσα-ίσα που θα έπρεπε να βοηθούνται. Πώς θα μπορέσει να τραβηχτεί αυτή η γραμμή όμως και να διαφοροποιηθεί η χρήση της;

Και η κοκαΐνη χρησιμοποιείται ευρέως στα χειρουργεία, αλλά τι θα γίνει, θα την αποποινικοποιήσουμε κι αυτή μια μέρα; :rolleyes:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος ποια ειναι η διαρκεια της δημοσιας διαβουλευσης ;

Μετα τη δημοσια διαβουλευση ψηφιζεται αμεσως (αυτο που ειναι να ψηφιστει);

Και απο ποτε εχει ισχυ στα δικαστηρια ο νεος νομος; Απο τη στιγμη της ψηφισης ή ακολουθουν και αλλα;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
Στην Ολλανδία που το έκαναν γεμάτοι ναρκομανείς είναι, συνεπώς η αποποινικοποίηση δεν ωφέλησε στην πρόληψη των εξαρτήσεων

 

 

έχεις πάει Ολλανδία?? έχεις ζήσει εκει???

 

Κανεις τραγικό λαθος....Κατι ξέρουμε και μεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι έχεις δίκιο Μαμά Βάσω για την Ολλανδία. Δυστυχώς επισκέφθηκα το Αμστερνταμ και ήταν σαν να είμαι σε μια πολύ μεγάλη Πλατεία Ναυαρίνου Θεσ/νίκης , πρίν απομακρύνουν από εκεί τους τοξικομανείς( όσοι είναι από Θεσ/νίκη και είναι κάποιας ηλικίας γνωρίζουν πολύ καλά τί εννοώ). Δεν ξέρω να εξηγήσω επιστημονικά το κατά πόσο όλα αυτά είναι εξαρτιοσογόνα. Αυτό που ξέρω δυστυχώς από προσωπική πείρα , είναι οτι ένα παιδί-έφηβος , αν κάνει το λάθος και πεί ναι στο απλό και αθώο χασισάκι , δεν θα διστάσει, προκειμένου να γίνει ακόμη πιο κούλ στους φίλους του να πεί ναι και στα χαπάκια , στην κόκα , στην πρέζα κλπ. Αν κάποιος είχε προσωπική πείρα θα γνώριζε να πεί πόσο κοντά είναι όλα αυτά και πώς όταν το ένα -λόγω της συχνής χρήσης- σταματάει να σε βοηθάει να την ακούς και να ταξιδέυεις , πας δυστυχώς στο επόμενο.....Κάποιοι γλίτωσαν από αυτά , με πολύ κόπο και μετά από πολλά χρόνια. Κάποιοι όμως όχι. Δεν θέλω με τίποτα σαν μάνα να βρεθώ στην θέση αυτής της μάνας που ξέρω οτι έχασε τον γιό της μόλις στα 23 του.....

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που λέτε για την Ολλανδία και δεν βλέπετε τι γινετε στην Ομόνοια που ούτε καν έχουμε αποποινικοποιησει τα ναρκωτικά...

 

Πριν μιλήσετε για άλλη χώρα να κοιτάτε πρώτα την δική μας καμπούρα στην χώρα μας....Και όχι η Ολλανδία δεν έχει πρεζάκια , εσεις όταν πάτε για αναψυχη εκει αυτα που βλέπετε είναι άλλοι τουρίστες που έχουν πάει για να την "πιούν" και κάνουν μ@κ@κίες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως θα συγχέει κάποιος την Ολλανδία με την Ελλάδα γιατί πρώτη η Ολλανδία αποποινικοποιήσε κάποιες ουσίες και εννοείται ότι δεν πήγε καλά ..και δεν το λέω εγώ αλλά όποιος ψάξει στο ιντερνετ θα δεί ότι τα λένε υπουργοί και γιατροί της χώρας.

Εδώ δεν μπορεί να συμβεί αυτό..έχει γίνει άτυπη αποποινικοποίηση εδώ και χρόνια όταν δεν κάνει απολύτως τίποτα η πολιτεία για αυτό το θέμα.Δεν έχουν φροντίσει να εντάξουν τους ήδη ναρκομανείς σε κάποια κέντρα θα το κάνουν όταν θα ξεφύγουν τα πράγματα?Δεν νομίζω! Ηδη το καλοκαίρι σε κάποια νησιά πιο εύκολα βρίσκεις lsd παρά μια τσίχλα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που λέτε για την Ολλανδία και δεν βλέπετε τι γινετε στην Ομόνοια που ούτε καν έχουμε αποποινικοποιησει τα ναρκωτικά...

 

Πριν μιλήσετε για άλλη χώρα να κοιτάτε πρώτα την δική μας καμπούρα στην χώρα μας....Και όχι η Ολλανδία δεν έχει πρεζάκια , εσεις όταν πάτε για αναψυχη εκει αυτα που βλέπετε είναι άλλοι τουρίστες που έχουν πάει για να την "πιούν" και κάνουν μ@κ@κίες.....

Με συγχωρείς πολύ , αλλά πήγα το 2003( σημειώστε το έτος) , μπαίνουμε με φίλη μου σε κατάστημα με ρούχα , δίσκους κλπ. Εκεί που κοιτούσαμε είδαμε ένα διαφανές κουτί , σαν αυτά που έχουν δίπλα στα περίπτερα και ρίχνεις κέρμα για να πάρεισ κάποιο δωράκι ( τσίχλα κλπ). Σε αυτό λοιπόν το κουτί περιέχονταν άλλα μικρά σαν μπαλάκια διαφανή , με διάφορα σκευάσματα ( δεν θέλω να τα ονομάσω χάπια ... αν και ήταν και μάλιστα τεχνητά ναρκωτικά , αν με πιάνεις) και εκτός του χαπιού , περιείχαν και οδηγίες για το πώς να τασ χρησιμοποιήσεις για να την ακούσεις. Σημειωτέον δε οτι έμπαινε εκεί και αγόραζε αυτά τα μαραφέτια , άτομο χωρίς να υπάρχει έλεγχος ηλικίας. Επομένως μην λες πράγματα που δεν ισχύουν. Εσεύ αν πήγες εκεί , ζήτησες ταυτότητα από όλους τους μαστουρωμένους και διαπίστωσες οτι ήταν τουρίστες?.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Με συγχωρείς πολύ , αλλά πήγα το 2003( σημειώστε το έτος) , μπαίνουμε με φίλη μου σε κατάστημα με ρούχα , δίσκους κλπ. Εκεί που κοιτούσαμε είδαμε ένα διαφανές κουτί , σαν αυτά που έχουν δίπλα στα περίπτερα και ρίχνεις κέρμα για να πάρεισ κάποιο δωράκι ( τσίχλα κλπ). Σε αυτό λοιπόν το κουτί περιέχονταν άλλα μικρά σαν μπαλάκια διαφανή , με διάφορα σκευάσματα ( δεν θέλω να τα ονομάσω χάπια ... αν και ήταν και μάλιστα τεχνητά ναρκωτικά , αν με πιάνεις) και εκτός του χαπιού , περιείχαν και οδηγίες για το πώς να τασ χρησιμοποιήσεις για να την ακούσεις. Σημειωτέον δε οτι έμπαινε εκεί και αγόραζε αυτά τα μαραφέτια , άτομο χωρίς να υπάρχει έλεγχος ηλικίας. Επομένως μην λες πράγματα που δεν ισχύουν. Εσεύ αν πήγες εκεί , ζήτησες ταυτότητα από όλους τους μαστουρωμένους και διαπίστωσες οτι ήταν τουρίστες?.....

 

Εγω πήγα εκει και έζησα, δεν πήγα για "να την πιώ"....Και δεν ειδα καθόλου παιδιά να κυκλοφορούν εκει μέσα...τουλάχιστον στους δρόμους της Red Light District που ήταν τα περισσότερα seed shops και coffee shops και coca leaf experience.

 

Και ναι για να γνωρίζεις κοπελιά η Ολλανδία ιδιαιτέρως στις περιοχη του Αμστερνταμ που ανεφερα παραπάνω, τις καθημερινές είναι ΣΧΕΔΟΝ νεκρή, που και που κανενα γκρουπάκι ΑΛΛΑ το μεγάλο το τσερτζελο και το μεγάλο πανηγυρι γινετε ΠαρασκευοΣαββατοκυριακο που μαζεύονται ΟΛΑ τα Αγγλάκια και άλλα τουριστάκια με λαχτάρα να βρούν το πρώτο coffee shop που θα τους δείξει την πόρτα του παραδεισου....

 

προς ενημερωση σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν το βλεπω να ψηφιζεται Εχει "κολλησει" στην επεξεργασια επι της δημοσιας διαβουλευσης Βεβαια λογικα θα παρει την πορεια του για καταθεση προς συζητηση και ψηφιση..αλλα το βλεπω να αργει πολυ πια...

Ενα καλο πηγε να κανει ο ΓΑΠ ....παει κι αυτο...

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Δεν ειμια υπερ της οποιας αποποινικοποιησης, εξαρτησιογονων ουσιων.

Για το αλκοολ και το απλο τσιγαρο νικοτινης- που αποδεδειγμενα περιεχουν εξαρτησιογονες ουσιες - ποια η γνωμη σου;

Εισαι υπερ της ποινικοποιησης τους;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το αλκοολ και το απλο τσιγαρο νικοτινης- που αποδεδειγμενα περιεχουν εξαρτησιογονες ουσιες - ποια η γνωμη σου;

Εισαι υπερ της ποινικοποιησης τους;

Εαν διαβασεις λιγο καλυτερα το μνμ μου, θα δεις πως μιλαω για καθε εξαρτησιογονο ουσια. Χωρις να επικεντρωνομαι μοναχα στα ναρκωτικά.

Στις εξαρτησιογονες ουσεις συμπεριλαμβανεται και το αλκοολ και η νικοτινη κ.α.

Αρα οχι, δεν ειμαι υπερ.

Ακατορθωτο βεβαια στη πραξη κατι τετοιο.

85MJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Αφού διάβασα με μεγάλη προσοχή τα σχόλια σας θα ήθελα να απαντήσω και εγώ με την σειρά μου μιας και είμαι χρήστης ινδικής κάνναβης αρκετό καιρό. Πρώτον εκνευρίζομαι πάρα πολύ όταν κάποιοι άνθρωποι είναι αρνητικοί με την νομιποιήση χωρίς να έχουν ιδέα τι είναι η φούντα. Κύριοι και κυρίες έχετε καμια ιδέα ( απευθύνομαι σε μη χρήστες κάνναβης ) τι προσφέρει η φούντα στον απλό άνθρωπο; Γνωρίζει κανείς σας ότι μεθυσμένος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ενώ μαστουρωμένος μπορείς; Μην τα βάζουμε όλα στην ίδια κατηγορία. Τα ναρκωτικά σε ναρκώνουν. Κοκα, Πρεζα , Χαπια , Αλκοολ και παρα πολλά ακόμα ναρκωτικα ΟΛΑ βασικά είναι θανατηφόρα. Πέθανε ποτέ κανείς απο υπερβολική δόση φούντας? Μπα δεν νομίζω τάκη, το πολύ πολύ να ξεράθηκε μετά στο κρεβάτι του και να κοιμόταν για ώρες. Γιατί θέλω εγώ την νονιμοποιήση? Γιατί να δίνω τα λεφτά μου κάπου ( τα οποία είναι δικά μου ) χωρίς να ξέρω απόλυτα τι αγοράζω? Γιατί να μην έχω την ελευθερία να κάνω χρήση χωρίς να αγχώνομαι. Δηλαδή κάτσε δολοφόνος είμαι η μήπως λήστεψα κανέναν; Γιατί ο αλκοολικός και μη να μπορεί να πηγαίνει στο περίπτερο να αγοράζει την Αμστελ η την χαινικεν του? Αυτός δεν είναι επικύνδινος; Πόσα ατυχήματα γίνονται το χρόνο εξαιτίας υπερκατανάλωσης αλκοόλ; Ολοι εσείς που είστε εναντίον της νονιμοποίησης έχετε αράξει πότε με ανθρώπου που κάνουν χρήση κάνναβης? Φαντάζομαι καποιοι ναι καποιοι όχι. Εγώ σαν άνθρωπος όταν κάνω χρήση απλά χαλαρώνω γελάω ίσως λίγο παραπάνω και ναι έχω λιγούρες για γλυκά μετά. Η φούντα είναι κάτι σαν το τσιγάρο. Μετά απο ένα καλό σεξ η μετά απο ενα πλούσιο γεύμα γουστάρεις να κάνεις ενα τσιγάρο να ελαφρύνεις.

Η διαφορά με την κάνναβη έιναι ότι όλα στα κάνει πιο ωραία. Και το σεξ και οι φακές της μαμάς μοιάζουν με μπριζόλες. Που θέλω να καταλήξω; Είμαι εγκληματίας επειδή γουστάρω που και που να κάνω χρήση; Ενοχλώ κανέναν; Εσείς γιατί με ενοχλείτε? Η μάλλον γιατί κρίνετε τους ανθρώπους επειδή κάνουν χρήση? Άλλο χρήση άλλο κατάχρηση. Τα ναρκωτικά σε σκοτώνουν η ΜΠΑΦΟΣ ΟΧΙ. Οποτε για μενα ΔΕΝ Ειναι ναρκωτικο. Ναρκωτικό είναι η πρέζα , η κόκά , τα χάπια , το αλκοόλ και τέλος το τσιγάρο.

 

Βεβαίως και νομιμοποίηση! Δεν ενοχλήσαμε ποτέ κανέναν.

 

Και τέλος η φούντα δεν κάνει κακό ούτε καλό. Δεν σημαίνει ότι ειναι για όλους ομως ετσι; Εντάξει το καταλάβαμε? ΔΩΣΤΕ ΦΟΥΝΤΑ ΣΤΟ ΛΑΟ

Link to comment
Share on other sites

Ουπς.. Αυτό δεν το περίμενα στο γκάλοπ! Οι πιο πολλές μαμάδες να θέλουν αποποινικοποιηση;;; Εγω μάλλον είμαι στα έγκατα της προοδου.. Είμαι τελείως αντίθετη στην αποποινικοποιηση και στο διαχωρισμο μαλακών κ σκληρών. Προσφατο παράδειγμα στη χώρα η υπόθεση με τα ανηλικα στη Χιο. Έχει κάνει δύο εκπομες στους Πρωταγωνιστες με το θέμα για όποιον δεν το έχει υπόψιν του κ θέλει να δει τι έγινε εκεί με πάνω απο 50 ανήλικα.

Στην Ολλανδια η χρήση μετα τη νομιμοποιηση έχει αυξηθεί κατα 300%. Το οτι κάποιος κάνει χρήση δεν είναι επιχειρημα, με την ίδια λογικη να αποποινικοποιηθει κι η πρεζα. Φυσικά και δε με ενοχλεί οταν κάποιος γουστάρει να πιει, κι άλλωστε κανεις δεν πάει φυλακη επειδη κάνει χρηση. Αλλα σε ότι με αφορά δε γουστάρω να κάνω παιδιά εξαρτημένα απ το γυμνάσιο και μάλιστα με την απόλυτη ανοχή των πάντων. Και μιλάω για τα παιδιά ολονών κι όχι μόνο τα δικά μου. Και σε ότι αφορά το διαχωρισμό των ναρκωτικών εγώ δεν ξέρω κανέναν να ξεκίνησε με κόκα ή με πρεζα.

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Και σε ότι αφορά το διαχωρισμό των ναρκωτικών εγώ δεν ξέρω κανέναν να ξεκίνησε με κόκα ή με πρεζα.

 

θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ....... αντε μια μπυρα στην αρχη, ενα κρασακι και παει λεγοντας.........οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην τα απαγορέψουνε και αυτα εφοσον ειναι η ριζα του κακου! ΦΙΛΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑ...........

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ευκαιρία για ενημέρωση (και διασκέδαση) είναι εδώ:

 

94040g-a5web.jpg

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

δε διαβασα ολα τα ποστ και συγνωμη αν απαντηθηκε αλλα η φαρμακευτικη μαριχουανα τι ειναι και που χρησιμοποιειται? μαριχουανα δεν ειναι και αυτη?

 

Μιά καλή αρχή είναι εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_cannabis

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ποια είναι η γνώμη σας για την απελευθέρωση και τη νόμιμη πώληση ινδικής κάνναβης στην Αμερική, πχ. στη πολιτεία του Colorado και του Seattle;

 

[YOU TUBE]FsizpH6Y_JI[/YOU TUBE]

 

[YOU TUBE]b8RMZRFbjYc[/YOU TUBE]

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...