Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραξενιές στην εγκυμοσύνη.Τι μας βρωμάει και τι μας μυρίζει!


Recommended Posts

Κατά τη διάρκεια της 1ης εγκυμοσύνης σταμάτησα να βάζω αρώματα, με ενοχλούσε οποιαδήποτε μυρωδιά, ακόμα και της κρέμας σώματος... Αυτό με τα αρώματα μου έμεινε:oops:

Ένα άλλο που είχα, δεν μπορούσα να μυρίζω ψητό κρέας. Μου ερχόταν αναγούλα...καλό αυτό!

Στη 2η εγκυμοσύνη, με επιαναν μέσα στο καταχείμωνο λιγούρες για σαλάτες και φρούτα, τι φράουλες, τι πεπόνια, τι καρπούζια ήθελα... πώς εξηγείται το ότι πήρα περισσότερα κιλά τότε, είναι άλλο θέμα... :lol:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην εγκυμοσύνη μου με ενοχλούσαν μόνο οι μυρωδιές από χημικά. Δεν άντεχα την μυρωδιά της βενζίνης και των απορρυπαντικών. Ευτυχώς φασίνα έκανε ο άντρας μου ;) Τα αρώματα δεν με πείραζαν καθόλου

Από φαγητά δεν μου μυριζε σχεδόν τιποτα, εκτός από την αρχή που δεν άντεχα τις σάλτσες και τα βαριά φαγητά.

Το μόνο που δεν μπορούσα να πιω ήταν ο καφές. Από εκει που έπινα 2-3 την ημέρα όταν έμεινα έγκυος δεν κατέβαινε ούτε μια γουλιά :shock: Αφού σιγουρεύτηκα πως τελικά είμαι έγκυος, όταν εκτός από την καθυστέρηση που είχα, δεν μπορούσα να πιω το καφεδάκι μου...αυτό δεν ήταν φυσιολογικό :P

Link to comment
Share on other sites

Ax, τι θεμα και αυτο... Να πω καλυτερα τι αντεχα και αντεχω; Πιο λιγα θα γραψω :rolleyes:.

Λοιπον, τους πρωτους 5 μηνες δεν αντεχα ΤΙΠΟΤΑ! Δεν μπορουσα να φαω τιποτα, μονο χορτα που εβαζα την πεθερα μου και μας εκανε και κεφτεδακια :confused:, δεν πλησιαζα την κουζινα γιατι με ενοχλουσαν οι μυρωδιες, μπανιο εκανα με κλειστη μυτη γιατι δεν μπορουσα τα αρωματα και μπορω να γραφω μεχρι αυριο! (ειχα φτασει τους 10 εμετους την ημερα, ειχα χασει καπου 5 κιλα..)

Μετα φτιαξαν λιγο τα πραγματα, μπορω και τρωω, εκτος απο γαλακτοκομικα που ουτε να τα δω δεν θελω, δεν μπορω ακομη τα γλυκα αλλα εχω πεσει με τα μουτρα στα αλμυρα. Η πιεση μου εχει φτασει στο 20 (πλακα κανω, αλλα με τοσο αλατι; :P) τρελαινομαι για μηλα πρασινα και σαλατες. Μακαρονια-ρυζι δεν τα θελω, θελω μονο λαδερα και λιγο κιμα...

Α, εννοειται οχι καφε, και γενικα οχι ροφηματα.

Αυτα:D:D

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτες οι μυρωδιες!!Καταρχας δεν αντεχω το πρωι τη μυρωδια του νες που κανει ο αντρουλης μου πριν τη δουλεια, το αποσμητικο που βαζει κ το αρωμα...Μετα οταν βγαινω στο μπαλκονι κ μαγειρευουν οι γειτονισσες μου'ρχεται να τα βγαλω..το εκοψα κ το μπαλκονι.Καλα το τσιγαρο δεν το συζητω οποιος κ να καπνιζει τον βαζω κ το σβηνει χιχιχι...κοντινος μου εννοειται.Επισης μου βρωμανε οι φρυγανιες:confused: κ το βραδυ δεν μπορω να φαω σχεδον τιποτα μετα τις 8 γιατι δεν μπορω να χωνεψω ολη νυχτα.Αλλα ολη μερα του δινω κ καταλαβαινει!Τα τρωω ολα!Παραδοξως εχω παρει 1 κιλο μονο αλλα νωρις ειναι ακομα... Α, μονο το κοτοπουλο στο φουρνο δεν αντεχω να φαω ενω το τσακιζα.Επισης τρελαινομαι για αναψυκτικα ενω πριν δεν επινα τα θεωρω αχρηστα αλλα εχω τετοια λαχταρα που δεν με νοιαζει!Κ με τα φουτα κατι εχω παθει μπορω να κατεβασω καφασια ενω πριν σαπιζανε στο ψυγειο:)Ο,τι να'ναι δηλαδη!!:wink:Γερα να ειναι τα νινακια κ αξιζουν λιγη ταλαιπωρια....

naiqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε στη λίστα μου με τα ανεπιθύμητα και το φρικασέ!!!Μα τι θα τρώω πειτε μου!!Τιποτα δεν με συγκινεί!!!Α!!Σήμερα δεν μου άρεσε και ο καφές ο ελληνικος.Ξεχασα να σας το πω...παει και ο καφές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Αχ! Τι καλά να σας διαβάζω!

Νιώθω νορμάλ άνθρωπος και όχι μια παράξενη,που όλα της μυρίζουν και όλα της βρωμάνε!

Η μεγαλύτερη γλυκατζού (η αφεντιά μου) κατήντησε να μην θέλει να βλέπει γλυκό.Είναι από αυτά που δεν φανταζόμουν ποτέ!

Αρώματα;Μακριά,υποφέρω λέμε.

Μόνο αλμυρά θέλω(πατατάκια;),τυράκια και ελιές).

Περιέργα πράγματα!

Αντε να δούμε τι άλλο θα αλλάξει μ αυτή την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ρηνούλα σε ποιό μήνα είσαι?

Οταν με πλησιάζουν και μυρίζουν κολώνια ή ιδρωτίλα νιώθω το ίδιο απαίσια, ανοίγω πόρτες στη δουλειά! Να δω το καταχείμωνο τί θα κάνω!

Φανατική καπνίστρια και τώρα κλείνω και την μπαλκονόπορτα του άντρα μου όταν καπνίζει στο μπαλκόνι.

Κιμά, γιουβαρλάκια, παστίτσιο δεν έτρωγα ποτέ και τώρα είναι τα αγαπημένα μου!

Αναψυκτικά, μπύρες-ποτά, σαλάτες πράσινες έξω και έτοιμες σως με μαγιονέζα ,μουστάρδα και μαλακά τυριά (όλα αυτά που απαγορεύονται δηλαδή και έχω κόψει) τώρα τα θέλω σαν τρελή, ενώ πρίν δεν τα αποζητούσα!

Αυτό που μου μυρίζει επίσης είναι η ευαίσθητη περιοχή μου, τις οποίας ενώ ποτέ δε μου άρεσε η μυρωδιά (!!!) τώρα μου μυρίζει ευχάριστα!

 

Α και μου μοσχομυρίζει κάθε καφές, μου λείπει πολύ!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Dimmi μου,είμαι στον δεύτερο,δηλαδή στην πολύ αρχή.

Και όμως,έχουν ήδη αλλάξει πολλά!

Η όσφρησή μου είναι σε φάση υπερευαισθησίας.

Εσύ σε ποιο μήνα είσαι;

Άραγε καποια στιγμή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης "περνάνε" αυτά

ή θα το τραβήξουμε όλο το 9μηνο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε σιγά τα βάσανα! Μακάρι να είναι μόνο αυτά! Θα μας πάρουν στην αστυνομία αντί για λαγωνικά με τέτοια όσφρηση!!! 2 μηνών παρά μια εβδομάδα είμαι, κοντά σου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα γιατι δεν μου μυριζει τπτ συγκεκριμενο? Απο παντα ημουν λιχουδα, αλλα τωρα ειδικα δεν εχω κατι συγκεκριμενο που να θελω η να μου μυριζει αχημα... Ψεματα! Τουρσι (μπορω να φαω εναν κουβα ολοκληρο!). Μονο αυτο, τπτ αλλο! Ουτε αναγουλες, ουτε τιποτα. Αφου αναρωτιεμαι αμα ειναι φυσιολογικο!:)

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ με τα φαγητά δεν είχα πάρα πολύ πρόβλημα. Μόνο που σε συγκεκριμένες ώρες ήθελα συγκεκριμένα φαγητά. Αν μου τα έφερνες μερικές ώρες αργότερα δεν ήθελα ούτε να τα δω.

Τώρα θέλω να τρώω πολύ συγκεκριμένα πράγματα όπως ελιές και ντομάτα...???

 

Στις μυρωδιές με ενοχλούσε απίστευτα οτιδήποτε είχε να κάνει με την καθαριότητα. Και δε μπορούσα να μπω σε κλειστό χώρο π.χ ανσανσέρ, ή το διάδρομο στον όροφο της πολυκατοικίας μου όταν ερχόταν η καθαρίστρια και έκλεινε τα παράθυρα. Το πιο παράξενο είναι ότι ένα από τα μπάνια μας δεν έχει παράθυρο και δουλεύει μόνο με εξαερισμό. Δε μπορώ ούτε να το χρησιμοποιήσω, ούτε να το χρησιμοποιεί άλλος ενώ είμαι στο σπίτι. Αν ανοίξει την πόρτα ο άντρας μου, ακόμα κι αν βρίσκομαι στην άαααλλη άκρη του σπιτιού θα αρχίσω τις φωνές. Και μιλάμε για ΤΡΟΜΕΡΗ αναγούλα...

Link to comment
Share on other sites

αν τα γραψω ολα θα γραφω για μερες... λιοιπον στην πρωτη εγκυμοσυνη δε μπορουσα γλυκα, κρεας, γενικα ξεηρα φαγητα, αρωματα, οδοντοκρεμα -στ,διαλυμα, ετρωγα μονο αρμυρα, σουπες και κυριως λαχανικα. δε θυμαμαι κατι αλλο περασε κ τοσος καιρος. το τσιγαρο μ ενοχλουσε μετα την εγκυμοσυνη για αρκετο καιρο ενω οσο ημουν εγκυος καπνιζα που κ που κανενα.

στη δευτερη απο τις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσυνης δε μπορουσα τσιγαρο, αποσμητικο, αρωματα, χλωρινη, γαριδακοειδη (ετρωγε καμια φορα ο αντρας μου με την κορη μου κι εγω ετρεχα να ξερασω, ), οδοντοκρεμα, γλυκα, λαδερα και σουπες, ουτε ν ακουω τη λεξη σεξ μεχρι τον 5ο (αυτο κι αν ειναι παραξενο), δε μπορουσα παλι μεχρι τον 5ο να πιω νερο, μιλαμε μια γουλια επινα κι εκανα καυτευθειαν εμετο, τους πρωτους 5 μηνες την εβγαζα σχεδον αποκλειστικα με χυμους και φρουτα, οτι αλλο ετρωγα το εβγαζα, και φυσικα ενω εκανα μεχρι και δεκα εμετους τη μερα πηρα κιλα αντι να χασω. μετα τον 6ο ξερνουσα μονο οατν μυριζα τσιγαρο, αρωμα, γαριδακια, αεροζολ και χλωρινη ανακατεμενη με αζαξ (αν και εχω πει απειρες φορες στην πεθερα μου να μην τα ανακατευει γιατι ελευθερωνεται χλωριο συνεχιζει να το κανει), και παντα οταν επλενα τα δοντια μου καπακι εμετος. εννοειται οτι ειχα γινει λαγωνικο και μυριζα τα παντα σε μεγαλη αποσταση, αφου με ενοχλουσε το αρωμα της γειτονισσας που μας χωριζει και μια αυλη.

 

τωρα 2 μηνες μετα, μου εχει μεινει η οσφρηση αλλα εκτος απο γαριδακια, βαρια αρωματα και τη λεβαντα δε μ ενοχλει κατι αλλο. προχτες μαλιστα εκανα και μισο τσιγαρο που το ειχα στερηθει τοσους μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ξεκινησω αντιστροφα λέγοντας ότι έχασα 14 κιλά στην εγκυμοσυνη μου..ΓΙΑΤΙ????

 

Με αναγουλιαζαν τα ΠΑΝΤΑ και φυσικά είχα γύρω στις 13-14 εξαγωγες ημερισιως μπορεί και περισσότερες...

 

Αποτέλεσμα:

 

1) Είχα φτάσει σχεδόν να πλένω με σκέτο νερό τα πιάτα και τα ρούχα γιατι είχα αλλάξει 20 απορρυπαντικά πιάτων και ΟΛΑ μου βρωμούσαν...ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ με τα μαλακτικά....Επίσης και σαμπουάν και αφρόλουτα (σχεδόν ΜΟΝΟ με νερό έκανα μπάνιο)

 

2)Μαγειρευα για τον σύζηγο με πανι στην μύτη λες και ήμουν τρομοκράτης καθημερινα γιατι δεν μπορούσα να μυριζω κρεμμυδι και βοτανα (κυρίως) - μπαχαρικά στην κουζίνα.

 

3) Μου βρώμαγε απίστευτα άσχημα το αγγούρι (ναι ναι το αγγούρι) περίεργο ε?

 

4) Είχα κλειστά πορτοπαράθυρα ανοιξη αντι να ανοιγω άνετα να αεριζετε ο χώρος γιατι μαγειρευε η γειτονιά και αντι να μοσχοβολίζομαι εγώ την έβγαζα στην τουαλέτα!!!

 

5) Αποσμητικό αν έκανες το λάθος να βάλεις πάνω σου (γιατι πάνω μου το είχα ξεχάσει όσο καιρό ήμουν έγκυος) εξαφανιζόμουν ΜΑΚΡΥΑ, το γλυκό έδενε αν είχες βάλει και κολώνια....Τον κακομοιρη τον άνδρα μου τον έκανα να ξυριζετε στεγνά γιατι ΔΕΝ τομούσε να βάλει after shave...

 

6)Επλενα τα δόντια μου με σκέτη την οδοντοβουρτσα χωρίς οδοντοκρεμα για τον ίδιο λόγο

 

7)Δεν καπνίζω αλλά γενικώς η μυρωδια του τσιγάρου είχε γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ δυσβασταχτη για μένα και γινόμουν γκρινιάρα όπου πηγαιναμε βολτούλα και μύρισα ίχνος καπνου..

 

Είναι και άλλα πολλά, τα κυριοτερα όμως είναι αυτα!!!

 

Το περιεργο απο ΟΛΑ ξέρετε πιο ειναι??? Ότι έχω γεννησει εδώ και 8 μηνες και κάποιες μυρωδιες ακόμα δεν τις θέλω και με αναγουλιάζουν ...ΓΙΑΤΙ???

Link to comment
Share on other sites

Stellinula διαβασα το μνμ σου κ τρομοκρατηθηκα! ΗΡΩΑΣ!!!

 

εμενα με εχουν ανακατεψει πχ μπιφτεκια με πατατες που δεν ειναι και κανενα ιδιαιτερο φαγητο. τις πρωτες εβδομαδες αυτης της εγκυμοσυνης εμπαινα να χαζεψω στο σαιτ της Αργυρως με τις συνταγες και μου ανεβαινε το στομαχι στο λαιμο! χαλια!

γενικα μου μυριζει ολη η κουζινα, δεν μπορω να μαζεψω το νεροχυτη - βαζω τον αντρουλη κ βαζει τα πιατα στο πλυντηριο, μου μυριζει το ψυγειο :shock:

εχω περασει μερες τρωγοντας ρυζι λαπα για μεσημερι, εχω αηδιασει με τη μυρωδια του ψωμιου.

παντως και στις 2 εγκυμοσυνες εχω χαλια στομαχι, ανακατωσουρες, απαισια γευση στο στομα μπλιαααααααξ!!

Link to comment
Share on other sites

Stellinula διαβασα το μνμ σου κ τρομοκρατηθηκα! ΗΡΩΑΣ!!!

Οντως!!! Απίστευτο αυτό. Και μπήκα να "κλαφτώ" ότι μου βρωμάει το κρεμμυδι που έβαλα στις φακές και ότι άρχισαν οι συχνοουρίες (μη φανταστείτε κάτι φοβερό, ανά 2 ή 3-4 ώρες). Τυχερή είμαι που δεν έχω τα της στελινούλας!:rolleyes:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μάλλον είμαι στις τυχερές γιατί προς το παρόν δεν με ενοχλεί τίποτε, βέβαια η όσφρησή μου έχει γίνει απίστευτα έντονη αλλά αν εξαιρέσεις τη μυρωδιά του τσιγάρου, ούτε φαγητά ούτε άλλες μυρωδιές που δημιουργούν πρόβλημα, όπως ήμουν είμαι και τώρα.

tta929a.aspx
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πως και πως να βγούν τα μπρόκολα, λιγουρεύομαι μπρόκολο με καρότο βραστό και μπόοοοοοοοοολικο λεμόνι, σε σημείο να τρέχουν τα σάλια μου!

Χθες όμως μου είχαν λείψει τα σπαράγγια, μου τα έφερε σπίτι αλλά τελικά μου βρωμούσαν απίστευτα!!! Πάμε καλά?

Α άρχισε πάλι το κόλλημα με τις πορτοκαλάδες, γέμισα το ψυγείο με πορτοκάλια πάλι. Αυτό με τις πρώτες αναγούλες μου είχε φύγει, τώρα πάλι ξανά!

Εχω κολλήσει και με το σπανακόρυζο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που έλεγα τι ωραία δεν έχω ναυτίες, με επισκέφτηκαν κι αυτές...χθες ήταν οδυνηρή η μέρα, ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι δεν μπορούσα όλη μέρα...

tta929a.aspx
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πως και πως να βγούν τα μπρόκολα, λιγουρεύομαι μπρόκολο με καρότο βραστό και μπόοοοοοοοοολικο λεμόνι, σε σημείο να τρέχουν τα σάλια μου!

 

Χθες όμως μου είχαν λείψει τα σπαράγγια, μου τα έφερε σπίτι αλλά τελικά μου βρωμούσαν απίστευτα!!! Πάμε καλά?

Α άρχισε πάλι το κόλλημα με τις πορτοκαλάδες, γέμισα το ψυγείο με πορτοκάλια πάλι. Αυτό με τις πρώτες αναγούλες μου είχε φύγει, τώρα πάλι ξανά!

Εχω κολλήσει και με το σπανακόρυζο!

 

 

Αυτό με το μπρόκολο το είχα και εγώ! κάθε μέρα βρωμούσε το σπίτι από το βράσιμο!!! Το κακό είναι πως ο μικρός μου το βαρέθηκε μάλλον 9 μήνες στην κοιλιά το ίδιο πράγμα και δεν θέλει ούτε να το δει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που έλεγα τι ωραία δεν έχω ναυτίες, με επισκέφτηκαν κι αυτές...χθες ήταν οδυνηρή η μέρα, ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι δεν μπορούσα όλη μέρα...
αχ πόσο σε νιώθω, μάλιστα έρχονται εκεί που λέω "μια χαρά είμαι, δεν έχω τίποτα, κάτι έπαθε το μωρό" :lol: λες και με ακούει το άτιμο και με ρίχνει στο κρεβάτι για να πεί "έι εδώ είμαι":lol::lol::lol:

Από τη μια χαίρομαι και από την άλλη υποφέρω όταν έρχονται...

 

Αυτό με το μπρόκολο το είχα και εγώ! κάθε μέρα βρωμούσε το σπίτι από το βράσιμο!!! Το κακό είναι πως ο μικρός μου το βαρέθηκε μάλλον 9 μήνες στην κοιλιά το ίδιο πράγμα και δεν θέλει ούτε να το δει...
:lol: τί να κάνουμε κολλήματα είναι αυτά! Εσύ τρώς μπρόκολο πλέον ή δεν το θέλεις? Μια γνωστή έτρωγε μανταρίνια, και δώστου μανταρίνια, καφάσια! Δεν ξαναέφαγε ποτέ μετά :-D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω καταλήξει ότι η κατάσταση της εγκυμοσύνης είναι λίγο ανώμαλη, πονάς- υποφέρεις χαίρεσαι, δεν έχεις τίποτε ανησυχείς μήπως κάτι δεν πάει καλά......

tta929a.aspx
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πεινάω πολύ πεινάω, σα λύκος, αλλά ότι τρώω το βγάζω. Ποιος είπε ότι κάθε εγκυμσύνη είναι διαφορετική; Με αυτή την ελπίδα είμαι κάθε φορά αλλά πάλι τα ίδια και τώρα.

Αφρόλουτρα, μαλακτικά, αρωματα, αποσμητικά κομμένα. Ανάβει τσιγάρο ο γείτονας του πάνω ορόφου και τρέχω στην τουαλέτα στο κάτω όροφο. Εννοείται ότι το αρωματάκι που κρεμάμε στην τουαλέτα είναι ήδη στα σκουπίδια. Και αυτό γίνεται όλο το 24ωρο όχι μόνο το πρωί. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη της κόρης μου κοιμήθηκα στο χαλάκι της τουαλέτας κουράστηκα από το πήγαινε - έλα. Δεν ανάψαμε καθόλου καλοριφέρ γιατί με ενοχλούσε η μυρωδιά του.Άλλαξα κρεβάτι γιατί με ενοχλούσε όταν άλλαζε πλευρό ο άνδρας μου, δεν ήθελα ούτε να με κουνάνε. Οι μυρωδιές απο τα φαγητά δεν με ενοχλούν καθόλου, όπως είπαμε πεινάω αλλά... ήδη έχω χάσει 1 κιλό. Και αυτά κράτησαν μέχρι τον 5ο.

Link to comment
Share on other sites

Α καλά, άμα πιάσουμε τις μυρωδιές κι εμένα αρκετά μου βρωμάνε. Αλλά νόμιζα πως λέγαμε μόνο για φαγητά. :oops:

 

Όλα τα αποσμητικά χώρου μου φέρνουν αναγούλα. Η μυρωδιά του πλαστικού στο αυτοκίνητο, τα σκουπίδια, η αμμολεκάνη των γατιών (κι ας είναι στο μπαλκόνι, τη μυρίζω από μακριά), ο ιδρώτας του άντρα μου, η ανάσα του... αλλά το χειρότερο όλων είναι το τσιγάρο. :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...