Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κλείσαμε για διακοπές στη Βόρεια Εύβοια...δεν έχουμε ξαναπάει και θα πάμε μαζί με το μωρό ...οι τρείς μας. Κλείσαμε σε μια τοποθεσία που λέγεται...Ωρεοί, είναι κοντά στην Αιδηψό.Είναι κανείς απο κει..ή να ξέρει την περιοχή για να μου πει τι λέει απο παραλίες??Ειδικά με τη μικρή θέλω να έχει άμμο .Κλείσαμε σε studios..σε μία ήσυχη τοποθεσία με πολύ πράσινο..όπου μπορεί να παίξει το παιδί και να ηρεμήσουμε εμεἰς. Αυτό είναι http://www.chromastudios.gr/index.htm

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το συγκρότημα δείχνει πολύ καλό...το ίδιο και η τιμή , σύμφωνα πάντα με αυτό που βλέπω στις φωτός.

Η περιοχή είναι καλή ( έχει μάλιστα και νυχτερινή ζωή αν βρείτε χρόνο).

Να προσέξεις αυτό που λέει για υγροβιότοπο , όπου υπάρχουν τέτοια λογικό είναι να υπάρχουν και πλήθος από κουνούπια , γι αυτό λοιπόν μια καλή κουνουπιέρα μαζί σας τουλάχιστον για το παιδί .

Δίπλα είναι η Ιστιαία με τα κανατάδικα με ψαροταβέρνες , πιο πέρα το πευκί με λούνα παρκ πλήθος καφετέριες και κάθε λογής φαγάδικα.

Μου αρέσει που βλέπω πως το μέρος δείχνει ασφαλές για μικρά παιδιά.

Αν και το δικό σου είναι αρκετά μικρό....................του χρόνου ένα τέτοιο μέρος θα σου είναι πιο χρήσιμο :wink:

Καλά να περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΤΟ ΠΕΥΚΙ, ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ... Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΥΒΟΙΚΟ. ΗΣΥΧΟ ΜΕΡΟΣ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΣΤΟΥΣ ΩΡΕΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΙΑΙΑ ΚΑΙ ΑΙΔΗΨΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.

ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΦΕΤΟΣ... ΚΛΑΨ

 

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Η θάλασσα πόσο κοντά είναι από το ξενοδοχείο; Η Ιστιαία έχει κέντρο υγείας ή νοσοκομείο; Ενδιαφερόμαστε και εμείς να πάμε με τα δύο παιδιά μας 1 +3 ετών, γι΄αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Η Ιστιαία έχει σίγουρα κέντρο υγείας.

Η θάλασσα γενικός είναι τόσο κοντά που πας με τα πόδια , είτε είσαι στους Ωραιούς είτε είσαι στο Πευκί. Γενικός αυτές οι περιοχές είναι πολύ καλές για οικογένειες με παιδάκια.

Εμείς σχεδόν κάθε χρόνο "περνάμε" και από το πευκί :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουνούπια ε???? Δε το είχα σκεφτεί αυτο...

Εκτος απο κουνουπιέρα τι άλλο μπορούμε να βάζουμε για τα κουνούπια?

Κάτι αλοιφές για το σώμα για να μην σε πλησιάζουν είνια καλές?? κάνουν για το μωρό?

Πάντως λένε ότι η περιοχή είναι πολύ καλή για οικογένειες...Το συγκρότημα το διαλέξαμε γιατι το παιδί είνια μικρό και ζωηρό και δεν θα μπορούσαμε να το κλείσουμε στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου,ενώ αυτό εχει κήπο,παιδική χαρά και πιστεύω θα ευχαριστηθεί...εστω και για 1 εβδομάδα που θα πάμε..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ Η ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΑΝ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΠΕΥΚΙ. :cry::cry::cry:

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΒΡΕΦΙΚΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΑΛΕΙΦΑ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑ, ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ, Η' ΑΦΗΝΑ ΛΙΓΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να βάλω κουνουπιέρα στη μικρή θα πρέπει να βάλω και σε μας...γιατί απλά η μικρή κοιμάται μόνο μαζί μας!!!!! :D:D:D

Γεια σου!

Να σου πω τι κάναμε εμείς με τα κουνούπια. Κατ' αρχήν κάπου στο δωμάτιο αλλά και στην μπαλκονόπορτα κολλάγαμε αυτά τα cer'otto, καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Και τα ανανεώναμε κάθε δεύτερη μέρα. Δεν είναι για κόλλημα στο καρότσι ή απ' ευθείας στο δέρμα γιατί είναι πολύ έντονη η μυρωδιά. Στο δωμάτιο όμως κάνουν δουλειά και δεν είναι και χημικά. Μετά, στις βόλτες άλοιφα τη μικρούλα με ένα σπρέϋ του Κορρέ για τα κουνούπια, με το μειονέκτημα όμως ότι δεν μυρίζει και πολύ ωραία. Υπάρχει όμως ποικιλία στα φαρμακεία από αντικουνουπικά σπρέυ για παιδάκια. Πρόσεξε όμως να είναι φυτικά. Αυτά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

To cer'otto όντως κάνει δουλειά και το σπρέυ το Κορρέ - και τα δυο μας τα σύστησε παιδίατρος - αλλά δεν ξέρω πόσο ακάκα είναι τελικά, έχουμε τρομάξει με όλα αυτά που ακούμε. Το ασφαλέστερο σίγουρα είναι η κουνουπιέρα και για την κούνια και το καρότσι.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

To cer'otto όντως κάνει δουλειά και το σπρέυ το Κορρέ - και τα δυο μας τα σύστησε παιδίατρος - αλλά δεν ξέρω πόσο ακάκα είναι τελικά, έχουμε τρομάξει με όλα αυτά που ακούμε. Το ασφαλέστερο σίγουρα είναι η κουνουπιέρα και για την κούνια και το καρότσι.

 

Κοίτα, το cer'otto δεν είναι παρά συμπυκνωμένη σιτρονέλλα. Αν είναι και μακριά.. δεν νομίζω ότι μπορεί να βλάψει. Του Κορρέ το σπρέυ που είχα τσεκάρει τα συστατικά ήταν όλα φυτικά. Έχει βάση ένα φυτό που διώχνει τα κουνούπια. Πώς το λένε.. δεν θυμάμαι. Φοβάμαι δηλαδή ότι οι κουνουπιέρες δεν αρκούν πάντα, ειδικά όταν το παιδάκι είναι εκτός καροτσιού.

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω κουνουπιέρα στη μικρή θα πρέπει να βάλω και σε μας...γιατί απλά η μικρή κοιμάται μόνο μαζί μας!!!!! :D:D:D
Με καμιά 15αριά ευρώ αγοράζεις τούλι να καλύψεις όλο το υπνοδωμάτιο ( αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου).

Από την άλλη άμα σου περισσεύουν ευρά νομίζω πως με 30~40 ευρώ βρίσκεις έτοιμη που την κρεμάς πάνω από το κρεβάτι (στο φωτιστικό) ή πάνω από το προσκέφαλο(στον τοίχο) και καλύπτεις όλο το κρεββάτι.

Αυτά που λέτε για τσιρότα αλοιφές σπρεϋ άοσμα κτλ κτλ είναι όλα ΟΥΚΡΑΝΙΚΑ ορυκτέλαια .

Άντε σε μια βόλτα να του βάλω καμιά αλοιφή του παιδιού.....όχι όμως και όταν κοιμάται :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να βάλω κουνουπιέρα στη μικρή θα πρέπει να βάλω και σε μας...γιατί απλά η μικρή κοιμάται μόνο μαζί μας!!!!! :D:D:D
Με καμιά 15αριά ευρώ αγοράζεις τούλι να καλύψεις όλο το υπνοδωμάτιο ( αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου).

Από την άλλη άμα σου περισσεύουν ευρά νομίζω πως με 30~40 ευρώ βρίσκεις έτοιμη που την κρεμάς πάνω από το κρεβάτι (στο φωτιστικό) ή πάνω από το προσκέφαλο(στον τοίχο) και καλύπτεις όλο το κρεββάτι.

Αυτά που λέτε για τσιρότα αλοιφές σπρεϋ άοσμα κτλ κτλ είναι όλα ΟΥΚΡΑΝΙΚΑ ορυκτέλαια .

Άντε σε μια βόλτα να του βάλω καμιά αλοιφή του παιδιού.....όχι όμως και όταν κοιμάται :wink:

 

Εννοείται στη βόλτα μόνο η αλοιφή! Εγώ κόλλαγα στο δωμάτιο τα cer'otto συνέχεια γιατί τα κουνούπια τσιμπάγαν και τη μέρα όσο ήμασταν μέσα! Έχουν μεταλλαχτεί κι αυτά. τι να κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέτε για τσιρότα αλοιφές σπρεϋ άοσμα κτλ κτλ είναι όλα ΟΥΚΡΑΝΙΚΑ ορυκτέλαια .

Το συγκεκριμένο σπρέυ δεν είναι καθόλου άοσμο! Γι αυτό κάνει και δουλειά. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέτε για τσιρότα αλοιφές σπρεϋ άοσμα κτλ κτλ είναι όλα ΟΥΚΡΑΝΙΚΑ ορυκτέλαια .

Το συγκεκριμένο σπρέυ δεν είναι καθόλου άοσμο! Γι αυτό κάνει και δουλειά. :wink:

Για πέρνα το ΚΤΕΟ το πρεϋ να δούμε :shock::shock:
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι απο Β. Ευβοια, συγκεκριμενα απο το χωριο Αγριοβοτανι!

Θα σου αρεσει πολυ ο τοπος μας. Στο Πευκι θα βρεις ωραιες ταβερνες, καφε, λουνα παρκ, τελεια παραλια κατα μυκος του χωριου κλπ Μαλιστα αν με ρωτουσες απο πριν θα σου ελεγα για τα στουντιο που εχουν εκει τα αδερφια του μπαμπα μου. Σε καποια αλλη κοπελα εστειλα πμ. Στην Ιστιαια (Ξηροχωρι) θα βρειτε τα παντα... Στην Αιδηψο υπεροχα κλαμπ, αλλα με το νινι που να πατε??? Οτιδηποτε αλλο σε ενδιαφερει ρωταμε να σου πω.

Καλα να περασετε! Σας ζηλευω :P

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς πέρυσι πήγαμε στους Ωρεούς με το γιο μας που ήταν τότε 2,5 ετών και άλλη μεγάλη παρέα που είχαν έρθει από την Ιταλία -16 άτομα ήταν και οικογένειες με άλλα παιδάκια-. Μείναμε στη Βίλλα Έλια http://www.eliaapartments.gr αν δεν κάνω λάθος που είναι 6 μεζονέτες καινούριες σε έναν τεράστιο κήπο με γκαζόν, μικρή παιδική χαρά, μπάρμπεκιου και όχι μόνο, ολόκληρη κουζίνα έξω και τραπέζια να μη χρειάζεται να μαγειρεύεις στο σπίτι σου. Είναι στο δρόμο για Κανατάδικα. Μείναμε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι και οι ιδιοκτήτες ήταν πάρα πολύ καλοί, ευχάριστοι και εξυπηρετικοί. Στους Ωρεούς τρως καταπληκτικό ψάρι (απίστευτο ψάρι) που πρέπει όμως να το παραγγέλνεις στο εσθιατόριο από το πρωί γιατί μετά δεν βρίσκεις, στα ορεινά χωριά έχει καταπληκτικό κρέας και παϊδάκια και η Αιδηψός είναι στα 10 λεπτά. Η Ιστιαία έχει ιατρικό κέντρο (δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί αλλά υπάρχει) και απέχει 5 λεπτά.

Μόνο έχω να πω για τα κουνούπια (που δεν τσίμπησαν τα παιδιά γιατί ήμασταν πολύ προσεκτική και τα αλοίφαμε με κρέμες, αλλά εμάς που μπορει και να ξεχνιώμαστε) ότι είναι μοναδικά στο είδος τους. Όχι σε μέγεθος αλλά σε τσίμπημα. Μιλάμε για τσίμπημα-πρήξιμο σαν τεράστιο καρούμπαλο που έκανε να φύγει πέντε ημέρες. Και εγώ δεν είμαι αλλεργική. Μία φίλη από Ιταλία που ήταν αλλεργική, τα χρειάστηκε. Δεν χρειάζεται πανικός όμως. Μετά τις 6 που αρχίζει και πέφτει ο ήλιος βάλτε κρέμα. Εμάς κανένα παιδί δεν το τσίμπησε κουνούπι. Το βράδυ μέσα στο σπίτι (παρόλο που ήμασταν στη μέση του πράσινου) ούτε ένα κουνούπι δεν βρήκα μέσα. Προσοχή έξω.

Καλές διακοπές και καλή διασκέδαση.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα..μετά απο γνώμες που πήραμε απο δω κι απο κει για τη Βόρεια ΕΎΒΟΙΑ δεν θα πάμε τελικά!! Όλοι μας είπαν ότι δεν εχει τίποτα το ιδιαίτερο η περιοχή και θα βαρεθούμε τόσες μέρες. Τελικά τελευταία στιγμή κλείσαμε στην ΑΝΔΡΟ!!!!! Ελπίζω να είναι καλά εκεί..που θα είναι σίγουρα δηλαδη!! :)

Ξέρεις κανείς σας το νησἰ να μου πει απόψεις??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! εχω παει Ανδρο πριν 10 χρονια ομως.Εμεινα Μπατσι.Πολυ γραφικο, εχει τα παντα, πολυ καλα ταβερνακια, πεντακαθαρη θαλασσα,καφετεριες, φουρνους, τραπεζα.Δεν ειχα παει με παιδι βεβαια.Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη για οικογενεια.Μονο που η θαλασσα ειναι κρυα.Φοβερη αμμουδια καθαρη και μεγαλη.Εμενα στο ΧΡΥΣΗ ΑΚΤΗ που ειναι πανω ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.Με ενα μαγιο ημουν ολη μερα.Αν θελαμε κατι απο το δωματιο πχ, αφηναμε τα πραγματα στην ξαπλωστρα και επιστρεφαμε παλι, γιατι τα βλεπαμε χαλαρα απο το μπαλκονι μας.Τοτε ηταν απλο ξενοδοχειο.Τωρα εχει ανακαινισθει πληρως.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...