Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

oikat και εγώ ψάχνω για πευκι και ωρεούς, προς το παρόν δεν βρίσκω γιοα της ημερομηνίες που θέλω και όπως το θέλω...δυστυχώς

δες σ'αυτό που έβαλε η elepet στο πρώτο μυν του ποστ..φαίνεται πολύ σούπερ, πολύ καλές τιμές...έχει όμως μετά τις 23/8 εκεί..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμαστε να πάμε ροβιές, αγ.ανδρέα και πευκί με μωρό 8 μηνών. Ξέρετε αν είναι καλά; Προτέινετε κάποιο ξενοδοχείο;

 

Καλημέρα.

Ροριές θα πάμε εμείς φέτος.Έχουμε περάσει αρκετές φορές αλλά όχι για διαμονή.Φέτος το αποφασίσαμε,κλείσαμε ένα πολύ ωραίο δωμάτιο δίπλα στη θάλασσα ακριβώς.

Γενικά όλη η περιοχή είναι καλή.

Πευκί ήμασταν πέρισυ,Θάλασσα καλή αλλά είχε τόσο κόσμο που δεν είχα ξαναδεί,πραγματικά βούλιαζες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια οι Ροβιές πόση ώρα είναι από Πευκί γιατί εμάς μας αρέσει η βαβούρα στις διακοπές..Τα πλοιαράκι από που φεύγουν για Σποράδες ??

πρέπει να είναι κοντα στη μια ωρα. Τελικα δε βρηκαμε στις ροβιες και θα παμε ολες τις μερες στο πευκι και απο κει θα πηγαινουμε και στ'αλλα μερη. σως να'ναι καλυτερα ετσι γιατι με το μωρο αγχωνομουν στις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα..

ευτυχώς τελικά βρήκαμε στο πευκι...

θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει τι αξίζει να κάνουμε εκτός από τα παρακάτω που έχω στα υπόψη μου,,,

 

1) λουτρά αιδηψού

2) Λίμνη, Ωρεοί ( γραφικά ψαροχώρια )

3) να περάσουμε απέναντι σποράδες

4) Χαλκίδα "αλλαγή νερών" τι ώρα γίνεται ??

 

 

επίσης γνωρίζεται που σε αφήνουν τα καραβάκια στη σκιάθο και που στη σκόπελο ?

 

και τέλος στο πευκί έχει οργανωμένες παραλίες για να μην κουβαλάμε ένα σωρό τσιμπράγκαλα ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..

ευτυχώς τελικά βρήκαμε στο πευκι...

θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει τι αξίζει να κάνουμε εκτός από τα παρακάτω που έχω στα υπόψη μου,,,

 

1) λουτρά αιδηψού

2) Λίμνη, Ωρεοί ( γραφικά ψαροχώρια )

3) να περάσουμε απέναντι σποράδες

4) Χαλκίδα "αλλαγή νερών" τι ώρα γίνεται ??

 

 

επίσης γνωρίζεται που σε αφήνουν τα καραβάκια στη σκιάθο και που στη σκόπελο ?

 

και τέλος στο πευκί έχει οργανωμένες παραλίες για να μην κουβαλάμε ένα σωρό τσιμπράγκαλα ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αγαπητή φίλη,

στο Πευκί περάσαμε φέτος τις πιο όμορφες οικογενειακές διακοπές μας!!!:D

Πήγαμε στις **/* και επιστρέψαμε στο σπίτι μας το Σάββατο **/**/2009.

Μείναμε σε έναν πανέμορφο ξενώνα "Όπως αγαπάτε" με πολύ καλά δωμάτια, πανέμορφο μεγάλο κήπο για να παίζουν τα παιδιά, σπιτικό πρωινό και πολύ ευγενικό προσωπικό!

Αν και πολλοί κολυμπούσαν στην οργανωμένη παραλία στο Πευκί, εμείς προτιμούσαμε την Παραλία "'Αγιος Νικόλαος" στα Ελληνικά (πολύ ρηχή, καθαρή, με άμμο, όχι οργανωμένη, με όχι πολύ κόσμο το πρωί και τις καθημερινές, με θέα στο Αιγαίο και στις Σποράδες), αν και είδαμε άλλες εννιά παραλίες!!:cool: Προσοχή, όταν φυσάει στο Αιγαίο εκεί έχει λίγο κύμα!

Στο Πευκί είχε τόσο κόσμο όσο για να περνάμε όμορφα! Μπορώ να σου προτείνω και εστιατόρια, αν θέλεις! Κάθε απόγευμα κάναμε βόλτα στο μεγάλο πεζόδρομο!

Στη Χαλκίδα και στις Σποράδες δεν πήγαμε, αν και αρχικά προγραμματίζαμε και τις δύο εκδρομές, επειδή ήταν μακριά, κάναμε άλλες εκδρομές και περνούσαμε πολύ καλά στην περιοχή που βρισκόμασταν! Ωστόσο, η Χαλκίδα είναι περίπου δύο ώρες μακριά από το Πευκί και τα νερά αλλάζουν κάθε έξι ώρες (έτσι διάβασα). Επίσης, από το Πευκί φεύγει καραβάκι κάθε μέρα για Σκιάθο(μένει 3 ώρες)- Κουκουναριές (3 ώρες για μπάνιο), και τα Σαββατοκύριακα για Σκιάθο και Σκόπελο.

Οι Ωρεοί είναι ένα συνηθισμένο ψαροχώρι. Έχει καλύτερο λούνα παρκ από το Πευκί, επειδή είναι μέσα στον οικισμό, αλλά, όταν πήγαμε είχε υγρασία, ενώ στο Πευκί πάντα είχε ένα ευχάριστο, όχι κρύο, αεράκι! Στους Ωρεούς να δείτε τον περίφημο ταύρο στο προαύλιο της εκκλησίας.

Στα λουτρά Αιδηψού είναι πολύ όμορφα! Είναι μία λουτρόπολη με αναψυκτήρια, παϊτόνια, ζαχαροπλαστεία...Σε γυρίζει η πόλη σε άλλες εποχές! Είναι φανταστικά στο εστιατόριο και στο μπαρ στο ξενοδοχείο Θέρμαι Σύλλα!

Η Λίμνη είναι ένα πανέμορφο χωριό! Αξίζει να το επισκεφθείτε βραδάκι για να το δείτε φωτισμένο. Εκεί φάγαμε μία καταπληκτική πίτσα δίπλα στο κύμα. Να συνδυάσετε την εκδρομή αυτή με επίσκεψη στο μοναστήρι του Οσίου Δαυίδ (φανταστική διαδρομή) αλλά όχι στους κοντινούς καταρράκτες, διότι αυτή την εποχή δεν έχουν νερό! Μπορείτε να πάτε μέσω Ιστιαίας είτε μέσω Λουτρών Αιδηψού.

Επισκεφθήκαμε και την εκκλησία στο Προκόπι, τον άγιο Ιωάννη το Ρώσο. Πολύ όμορφη διαδρομή με πολλές στροφές!:-(

Την τελευταία μέρα πήγαμε στη Λιχάδα αλλά όχι και στα Λιχαδονήσια , τα οποία λένε ότι είναι πολύ όμορφα και μπορείτε να δείτε εκεί και φώκιες!;)

Γενικά, ήταν ήρεμα, όμορφα, με ευγενικούς ανθρώπους! Ξεκουραστήκαμε, αλλά είδαμε και ωραία μέρη με πεύκα και καταγάλανες θάλασσες!:cool:

Καλές διακοπές και σε εσάς!

Link to comment
Share on other sites

ροβιές- πευκί...1 ώρα περίπου.

από πευκί φεύγουν για σποράδες.

είναι ο άντρας από ιστιαία και πάμε κάθε χρόνο το δεκαπεντάυγουστο.

ωρεοί (ουζερί πολύ ωραία)και πευκί είναι πολύ καλά για οικογένειες.

εμείς εκεί κοντά βαφτίζουμε 16 αυγούστου την μικρή.

αν θέλετε κάτι ρώτήστε.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή φίλη,

στο Πευκί περάσαμε φέτος τις πιο όμορφες οικογενειακές διακοπές μας!!!:D

Πήγαμε στις **/* και επιστρέψαμε στο σπίτι μας το Σάββατο **/**/2009.

Μείναμε σε έναν πανέμορφο ξενώνα "Όπως αγαπάτε" με πολύ καλά δωμάτια, πανέμορφο μεγάλο κήπο για να παίζουν τα παιδιά, σπιτικό πρωινό και πολύ ευγενικό προσωπικό!

Αν και πολλοί κολυμπούσαν στην οργανωμένη παραλία στο Πευκί, εμείς προτιμούσαμε την Παραλία "'Αγιος Νικόλαος" στα Ελληνικά (πολύ ρηχή, καθαρή, με άμμο, όχι οργανωμένη, με όχι πολύ κόσμο το πρωί και τις καθημερινές, με θέα στο Αιγαίο και στις Σποράδες), αν και είδαμε άλλες εννιά παραλίες!!:cool: Προσοχή, όταν φυσάει στο Αιγαίο εκεί έχει λίγο κύμα!

Στο Πευκί είχε τόσο κόσμο όσο για να περνάμε όμορφα! Μπορώ να σου προτείνω και εστιατόρια, αν θέλεις! Κάθε απόγευμα κάναμε βόλτα στο μεγάλο πεζόδρομο!

Στη Χαλκίδα και στις Σποράδες δεν πήγαμε, αν και αρχικά προγραμματίζαμε και τις δύο εκδρομές, επειδή ήταν μακριά, κάναμε άλλες εκδρομές και περνούσαμε πολύ καλά στην περιοχή που βρισκόμασταν! Ωστόσο, η Χαλκίδα είναι περίπου δύο ώρες μακριά από το Πευκί και τα νερά αλλάζουν κάθε έξι ώρες (έτσι διάβασα). Επίσης, από το Πευκί φεύγει καραβάκι κάθε μέρα για Σκιάθο(μένει 3 ώρες)- Κουκουναριές (3 ώρες για μπάνιο), και τα Σαββατοκύριακα για Σκιάθο και Σκόπελο.

Οι Ωρεοί είναι ένα συνηθισμένο ψαροχώρι. Έχει καλύτερο λούνα παρκ από το Πευκί, επειδή είναι μέσα στον οικισμό, αλλά, όταν πήγαμε είχε υγρασία, ενώ στο Πευκί πάντα είχε ένα ευχάριστο, όχι κρύο, αεράκι! Στους Ωρεούς να δείτε τον περίφημο ταύρο στο προαύλιο της εκκλησίας.

Στα λουτρά Αιδηψού είναι πολύ όμορφα! Είναι μία λουτρόπολη με αναψυκτήρια, παϊτόνια, ζαχαροπλαστεία...Σε γυρίζει η πόλη σε άλλες εποχές! Είναι φανταστικά στο εστιατόριο και στο μπαρ στο ξενοδοχείο Θέρμαι Σύλλα!

Η Λίμνη είναι ένα πανέμορφο χωριό! Αξίζει να το επισκεφθείτε βραδάκι για να το δείτε φωτισμένο. Εκεί φάγαμε μία καταπληκτική πίτσα δίπλα στο κύμα. Να συνδυάσετε την εκδρομή αυτή με επίσκεψη στο μοναστήρι του Οσίου Δαυίδ (φανταστική διαδρομή) αλλά όχι στους κοντινούς καταρράκτες, διότι αυτή την εποχή δεν έχουν νερό! Μπορείτε να πάτε μέσω Ιστιαίας είτε μέσω Λουτρών Αιδηψού.

Επισκεφθήκαμε και την εκκλησία στο Προκόπι, τον άγιο Ιωάννη το Ρώσο. Πολύ όμορφη διαδρομή με πολλές στροφές!:-(

Την τελευταία μέρα πήγαμε στη Λιχάδα αλλά όχι και στα Λιχαδονήσια , τα οποία λένε ότι είναι πολύ όμορφα και μπορείτε να δείτε εκεί και φώκιες!;)

Γενικά, ήταν ήρεμα, όμορφα, με ευγενικούς ανθρώπους! Ξεκουραστήκαμε, αλλά είδαμε και ωραία μέρη με πεύκα και καταγάλανες θάλασσες!:cool:

Καλές διακοπές και σε εσάς!

 

ακριβώς όπως τα λέει !!!

κατατοπιστική!!!

ο άντρας μου σε ευχαριστεί για τα καλά σου λόγια που λες για τον τόπο του!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε φέτος στις Ροβιές και μείναμε στα δωμάτια της Κικής, ήταν καταπληκτικά www.zouzouli.gr . Aπίθανο μέρος, ήσυχο για οικογένεια που θέλει να ζήσει λίγες μέρες στην φύση κοντά. Με επιβλητικό το μοναστήρι του Οσίου Δαυίδ ακριβώς από πάνω καθώς και αυτό της Αγ.Ειρήνης Χρυσοβαλάντω, με τους καταρράχτες του Δρυμώνα και τις δυο κοντινές φάρμες με άλογα(τα πιτσιρίκια ξετρελλάθηκαν με την ιππασία!). Με το καταπληκτικό μπαράκι Αλλαντίν χύμα στο κύμα, το Μουσείο της θάλασσας Ναυτίλος...

Οι πιο ξέγνοιαστες διακοπές μας και ας είχαμε πάει άλλες 5-6 φορές!

Καταπληκτική η γαλάζια ακτή με τις φυσικές σκιές της και τα λιγοστά αλλά έντιμα ταβερνάκια....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε ολους! Εμεις θα πάμε στην Ευβοια αρχές Σεπτέμβρη για μια βάφτιση στον Αι Γιάννη το Ρωσσο. Θα μείνουμε στο Πήλι αλλά λέω να συνδιάσουμε με λίγες μέρες διακοπές κάπου εκει κοντά. Μας είπανε για τη Λίμνη αλλά δεν ξέρω αν έχει καλή θάλασσα για τη ζουζουνα μας (16 μηνών)! Μήπως έχει πάει κανείς? Έχετε κανένα καλό ξενοδοχείο να μου προτείνετε στη Λίμνη ή κάπου αλλού εκεί κοντά?

fFzup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στην θέση σου θα απέφευγα να μείνω στην Λίμνη! Όχι ότι δεν είναι όμορφο μέρος, ίσα ίσα είναι πολύ γραφικά εκεί αλλά πολύ στενά....Δεν μπορείς να κάνεις βόλτα με καρότσι εκεί μιας και ο δρόμος περνά κοντά στη θάλασσα και ό,τι πεζοδρόμιο υπάρχει έχει καταληφθεί από τις καφετέριες και τις ταβέρνες.

Θυμάμαι ότι είχαμε ξεκινήσει κι εμείς για την Λίμνη αλλά φύγαμε γιαυτόν ακριβώς τον λόγο(πρόβλημα με το καρότσι-βγαίναμε στον δρόμο) και μετά πήγαμε στις Ροβιές που είναι ούτε ένα 20λεπτο από την Λίμνη. Εκεί έχει άπλα, κούνιες στην θάλασσα κοντά.....Από τότε πάμε συνεχώς εκεί!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στην θέση σου θα απέφευγα να μείνω στην Λίμνη! Όχι ότι δεν είναι όμορφο μέρος, ίσα ίσα είναι πολύ γραφικά εκεί αλλά πολύ στενά....Δεν μπορείς να κάνεις βόλτα με καρότσι εκεί μιας και ο δρόμος περνά κοντά στη θάλασσα και ό,τι πεζοδρόμιο υπάρχει έχει καταληφθεί από τις καφετέριες και τις ταβέρνες.

Θυμάμαι ότι είχαμε ξεκινήσει κι εμείς για την Λίμνη αλλά φύγαμε γιαυτόν ακριβώς τον λόγο(πρόβλημα με το καρότσι-βγαίναμε στον δρόμο) και μετά πήγαμε στις Ροβιές που είναι ούτε ένα 20λεπτο από την Λίμνη. Εκεί έχει άπλα, κούνιες στην θάλασσα κοντά.....Από τότε πάμε συνεχώς εκεί!

Πολύ χρήσιμη και σημαντική πληροφορία!!! Ευχαριστώ vasdeli!!! Μήπως έχεις υπ'οψη σου κανένα καλό ξενοδοχείο στην περιοχή? Βασική προυπόθεση να είναι δίπλα η θάλασσα!!

fFzup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν πάμε στις Ροβιές μένουμε στα ενοικιαζόμενα δωμάτια της κ.Κικής. Δές στο www.zouzouli.gr . Είναι πολύ όμορφα τα δωμάτια της Κικής και η ίδια εξαιρετική σπιτονοικοκυρά! Κάθε φορά που φεύγουμε από κει βάζουμε σίγουρα 1 με 2 κιλά από τα υπέροχα πρωινά που μας ετοιμάζει!(σπιτικές πίτες, κέικ, αυγουλάκια κτλ!!!). Η θάλασσα είναι στα 50 μέτρα και έχει φυσικές σκιές! Το μόνο αρνητικό είναι ότι η θάλασσα έχει πέτρες μέχρι να μπεις μέσα αλλά το ξεπερνάς με παπουτσάκια...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεινει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το οστρια http://www.ostria-apartments.gr/ , 5 λεπτα περιπου απο την λιμνη, εχω καθισει για μπανιο και φαι εγγυος, ηταν πολυ ομορφα, και για αυτο http://www.bungalowskaterina.gr/cms/en/ . Πηρα και στα 2 φετος και δεν ειχαν δωματιο... Εμ, το ηθελα και για αυγουστο. Οπου πας τελικα πες μας εντυπωσεις, γιατι η περιοχη μου αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμείς όταν πάμε στις Ροβιές μένουμε στα ενοικιαζόμενα δωμάτια της κ.Κικής. Δές στο www.zouzouli.gr . Είναι πολύ όμορφα τα δωμάτια της Κικής και η ίδια εξαιρετική σπιτονοικοκυρά! Κάθε φορά που φεύγουμε από κει βάζουμε σίγουρα 1 με 2 κιλά από τα υπέροχα πρωινά που μας ετοιμάζει!(σπιτικές πίτες, κέικ, αυγουλάκια κτλ!!!). Η θάλασσα είναι στα 50 μέτρα και έχει φυσικές σκιές! Το μόνο αρνητικό είναι ότι η θάλασσα έχει πέτρες μέχρι να μπεις μέσα αλλά το ξεπερνάς με παπουτσάκια...

Σ'ευχαριστώ πολύ vasdeli! Μια χαρα μου φαίνονται τα δωμάτια. Θα παρω ενα τηλ. να ρωτησω για διαθεσιμότητα. Το θετικό είναι τα 50μ. από τη θάλασσα και η σκιά... τώρα για τις πέτρες θα το παλέψουμε, αρκεί να μη φαέι καμία η μικρή μας!!!:lol:

fFzup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεινει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το οστρια http://www.ostria-apartments.gr/ , 5 λεπτα περιπου απο την λιμνη, εχω καθισει για μπανιο και φαι εγγυος, ηταν πολυ ομορφα, και για αυτο http://www.bungalowskaterina.gr/cms/en/ . Πηρα και στα 2 φετος και δεν ειχαν δωματιο... Εμ, το ηθελα και για αυγουστο. Οπου πας τελικα πες μας εντυπωσεις, γιατι η περιοχη μου αρεσει πολυ!

Θα τσεκάρω και αυτά τα 2 πριν αποφασίσω! Thank u anyway!

fFzup3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέψαμε και εμείς...:(

Λοιπόν εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου καλοκαιρινές διακοπές στη βόρεια ευβοια. Δεν είχε το κάτι άλλο, έτσι για να αλλάξει λίγο το μάτι μας παραστάσεις.

Συγκεκριμένα μέναμε στο Πευκί και γυρνούσαμε.

Στο πευκί καθόλου περιποιημένα μαγαζιά...

Δεν πειράζει όμως γιατί περάσαμε ωραία.

Απλά δεν ξαναεπιχειρώ καλοκαιρινές διακοπές άλλη φορά πουθενά εκτός κυκλάδες...το άσπρο μπλε και τα σοκάκια με "ταξιδεύουν"..

Το απέραντο πράσινο το ζω όποτε θέλω με κοντινούς προορισμούς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...