Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με αντισυλληπτικά & χάπι επόμενης μέρας


Recommended Posts

Ακουστε και τη δικη μου περιπτωση:

 

Ειμαι 28 χρονων και εχω πολυκυστικες ωοθηκες απο το 2005 και για αυτο το λογο παιρνω αντισυλληπτικα (Τα επαιρνα πιο παλια για 1 χρονο,τα σταματησα, οι πολυκυστικες εμειναν στη θεση τους και τα ξαναρχισα τον περασμενο Αυγουστο).

 

Απο απροσεξια ξεχασα να αρχισω το καινουριο κουτι στην ωρα του (επρεπε να το ξεκινησω τη Δευτερα 24/12 και το θυμηθηκα σημερα, 29.

Σημερα το πρωι ηρθαμε σε επαφη με το αγορι μου με προφυλακτικο, ΑΛΛΑ εγινε διεισδυση για λιγο "χωρις". Ξερω οτι στα προ-εκσπερματικα υγρα υπαρχουν σπερματοζωαρια, και ειχαμε αρκετες μερες να κανουμε ερωτα, αρα το "φορτιο" φανταζομαι οτι ηταν αρκετο, αν καταλαβαινετε...οποτε αφου πανικοβληθηκα και φρικαρα για λιγο μολις καταλαβα οτι ειχαν περασει 5 μερες που δεν εχω παρει το χαπι, πηρα τη γυναικολογο μου, η οποια με συμβουλεψε καταρχας να μην παρω αντισυλληπτικα τωρα, εχοντας περασει τοσες μερες χωρις, αλλα να περιμενω την επομενη περιοδο. Οσον αφορα την αντισυλληψη, ειχα δυο επιλογες: να παρω λεει 8 αντισυλληπτικα (2 το πρωι, μεσημερι, βραδυ κοκ), ή το χαπι της επομενης μερες (ειναι ισχυρο αντισυλληπτικο απο μονο του).

 

Πηρα το χαπι τελικα (25 ευρω παρεπιπτοντως, ετσουξε αρκετα), και τωρα περιμενω. Ελπιζω να μην εχω περενεργειες, και το πιο σημαντικο, ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην κανω παιδακι χωρις να το θελω (βεβαια επειδη ειμαι φανατικα κατα της εκτρωσης, αν ερθει, δεν προκειται να το ριξω).

 

Εχει καμμια ακουσει ή ζησει καποια περιπτωση εγκυμοσυνης μετα απο τη χρηση χαπιου απο επαφη χωρις εκσπερματωση; (τωρα με το δικιο σας θα με πειτε υπερβολικη και οτι αγχωνομαι πολυ, αλλα δεν με πειραζει. Οτιδηποτε με βοηθησει να ηρεμησω λιγακι ωστε η επομενη περιοδος να ερθει οσο το δυνατον ομαλα, καλοδεχουμενη ακομα και με κριτικη!)

 

Εννοειται οτι για ν αβοηθησω κι εγω με τη σειρα μου οποιον αγχωμενο ψαχνει παρομοια φορουμ για απαντησεις, θα ενημερωσω για την οποιαδηποτε εξελιξη.

 

Καλη τυχη μου!

 

Α και καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπέρα,

είμαι 36 ετών με σταθερο κύκλο 26-28 ημερων,

την 7η μέρα του κύκλου μου έκανα ελεύθερα με τον φίλο μου (υπερμετρο πάθος!!). Σε 30 ώρες πήρα το χάπι της επομενης μέρας (ellaone -30mg- το οποίο αναφέρει οτι μπορεί να γίνει η λήψη του μέσα σε 120 ώρες).

Την 14 ημέρα του ίδου κύκλου μας εσπασε το προφυλακτικό..

Υπάρχει πιθανότητα να είμαι εγκυος?

ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρα σε ολους!

 

Ηθελα να ενημερωσω οτι τελικα αδιαθετησα κανονικα μετα απο 36 μερες. Ξαναρχισα τα αντισυλληπτικα μου κι απο δω και μπρος τα ματια μου 114!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας ειμαι νεα στο forum σας και θα θελα την βοηθεια σας.

Πριν 2 εβδομαδες ειχα μια εγκυμοσηνη αν και δεν την ηθελα κατεληξε σε αποβολη στις 9/3 ειχα την αποβολη και αρχισα και αντισυλιπτικα χαπια μετα απο μια εβδομαδα ειχα σεξ.επαφη με τον φιλο μου και αν και τραβιχτικε και δεν τελειωσε μεσα μου απο τον φοβο μου μην μεινω ξανα εγκυος πηρα την επομενη μερα το χαπι της επομενης μερας.Λετε να εμεινα ξανα εγκυος????

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Να σας πω .. οτι ειχα ακομη καφε υγρα και λιγο περιοδο οταν το καναμε τελευτεες μου μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω το εξής: θα αρχίσω την χρήση αντισυλληπτικών χαπιών. Η επαφή κατά τη διάρκεια, και μερικές μέρες μετά την περίοδο, είναι ασφαλής;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

πριν απο λιγες μερες ειχαμε μια διαφωνια με τις φιλες μου!

Γινεται να εισχωρησουν τα προσπερματικα υγρα (αν υπαρχει αυτος ο ορος) μεσα απο τα ρουχα ή ακομα και το σπερμα ετσι ωστε να υπαρξει κινδυνος εγκυμοσηνης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

πριν απο λιγες μερες ειχαμε μια διαφωνια με τις φιλες μου!

Γινεται να εισχωρησουν τα προσπερματικα υγρα (αν υπαρχει αυτος ο ορος) μεσα απο τα ρουχα ή ακομα και το σπερμα ετσι ωστε να υπαρξει κινδυνος εγκυμοσηνης;

 

Δλδ τι να γινει διυσδειση πανω απο το εσωρουχο?????? μα απο μονο του καποιο ρουχο η εσωρουχο (πιο λογικο μου ακουγεται το εσωρουχο) συγκρατει καθες ειδους υγρο....ποσο μαλλον τα προσπερματικα υγρα (υπαρχει αυτος ο ορος) που ειναι παχυρευστα...και μην ξεχναμε δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση η εγκυμοσυνη μιας που για να επιτευχθει πρεπει να κανει ολοκληρο ταξιδι το σπερμα δυνατο, αυτονομο και "καθαρο"....αφου θα εχει εισχωρησει στον κολπο πρωτα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω το εξής: θα αρχίσω την χρήση αντισυλληπτικών χαπιών. Η επαφή κατά τη διάρκεια, και μερικές μέρες μετά την περίοδο, είναι ασφαλής;

 

Εφοσον κανεις χρηση αντισσυληπτικων τοτε ειναι ασφαλης η επαφη οποιαδηποτε ημερα του κυκλου....το μη ασφαλεσ ειναι αν ξεχασεις να λαβεις τα χαπια....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εαν ειναι δυνατο να λαβω μια απαντηση κ απο ιατρο. Παίρνω yasminelle αλλα δυστυχως αργησα να τα ξεκινησω μια μερα, δηλ. 8 μερεσ μετα απο την ληψη της τελευταιας ταινιας και επισης μετα απο 4 ή5 μερες, δεν θυμαμαι καλα, δεν πηρα ενα χαπι κ το πηρα την επομενη μερα.. τωρα ειμαι στην 11 μερα του κυκλου κ ειχα μια επαφη με τον φιλο μου χωρις προφυλακτικο αλλα τελειωσε εξω..ειμαι καλυμενη ή χρειάζεται να παρω το χαπι της απομενης μερας?? Θα εκτιμούσα πολύ μια απαντηση, γιατι δεν βρισκω τον γιατρο μου..ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εαν ειναι δυνατο να λαβω μια απαντηση κ απο ιατρο. Παίρνω yasminelle αλλα δυστυχως αργησα να τα ξεκινησω μια μερα, δηλ. 8 μερεσ μετα απο την ληψη της τελευταιας ταινιας και επισης μετα απο 4 ή5 μερες, δεν θυμαμαι καλα, δεν πηρα ενα χαπι κ το πηρα την επομενη μερα.. τωρα ειμαι στην 11 μερα του κυκλου κ ειχα μια επαφη με τον φιλο μου χωρις προφυλακτικο αλλα τελειωσε εξω..ειμαι καλυμενη ή χρειάζεται να παρω το χαπι της απομενης μερας?? Θα εκτιμούσα πολύ μια απαντηση, γιατι δεν βρισκω τον γιατρο μου..ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Για απάντηση από γιατρό, γράψε στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ!!! Έχεις δει ότι υπάρχει;;;

 

Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία navbits_finallink_ltr.gif Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας σήμερα με το αγόρι μου είχαμε ελεύθερη επαφή κατά τις 7-8...

Τελείωσε έξω αλλά μετά απ'λίγη ώρα ξαναμπήκε αλλά δεν τελείωσε..

Εδώ και 4 μήνες περίπου παίρνω τα αντισυλληπτικά yasminelle.

Τα παίρνω τακτικά χωρίς να έχω ξεχάσει κάποιο χάπι .

Όμως αυτή την βδομάδα ξέχασα 2 χάπια της Δευτέρας και της Τετάρτης.

και δεν τα πήρα..καν..

Φοβάμαι μην υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης. Η περίοδος μου είχε έρθει 2 με 7 Ιουλίου.

(να πω ότι τα χάπια τα έπαιρνα για να μου φτιάξει ο κύκλος μου όχι για μέτρο αντισύλληψης αλλά ενημερώθηκα και για αυτό στην συνέχεια...

Πληροφορήθηκα ότι μπορώ να πάρω το χάπι της επόμενης μέρας απλά φοβάμαι γιατί λένε ότι δεν πρέπει να το παίρνουμε μόνο για σοβαρή ανάγκη.

Δεν ξέρω τι να κάνω αύριο το μεσημέρι θα πάω να το πάρω για να αποκλείσω κάθε φόβο.

Απλά θέλω μια γνώμη από εσάς.

Ευχαριστώ πολύ ... Αναμένω απάντηση σας.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας. Είχαμε κάνει σεξ με τον φίλο μου σε μέρα που το Calendar Tracker το Application που έχουν πολλες γυναίκες μου έλεγε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να μέινω έγκυος και πήρα το χάππι της επομενης. Μετα από μια ή από δυο εβδομάδες ξανακάναμε μεπροφυλακτικό σε μερα που ήταν ψηλή πιθανότητα να μείνω έγκυος όμως το προφυλακτικό είχε βγεί και δε ξέραμε που είχε τελειώσει ο φίλος μου! Τώρα έχω 2-3 μέρες καθυστέρηση περιόδου και πέθανα από το άγχος! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον αυτα τα ημερολογια κανουν μια προβλεψη ποτε θα ειναι η γονιμη μερα σου αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι εκει

Δευτερον δεν κανουμε πειραματα με τετοια πραγματα

Τριτον το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι αντισυληπτικο, δεν το παιρνουμε δηλαδη καθε φορα που κανουμε ελευθερα. Αν διαβασεις τις οδηγιες μεσα θα δεις οτι μπορεις να το παρεις το πολυ τρεις φορες μεσα σε ενα χρονο.

Τωρα το μονο που μπορει να σε ησυχασει ειναι ενα τεστ εγκυμοσηνης καλυτερα να το κανεις οποτε αμα βγει αρνητικο να σου ερθει γιατι μπορει να εχεις καθυστερηση και απο το αγχος σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας. Είχαμε κάνει σεξ με τον φίλο μου σε μέρα που το Calendar Tracker το Application που έχουν πολλες γυναίκες μου έλεγε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να μέινω έγκυος και πήρα το χάππι της επομενης. Μετα από μια ή από δυο εβδομάδες ξανακάναμε μεπροφυλακτικό σε μερα που ήταν ψηλή πιθανότητα να μείνω έγκυος όμως το προφυλακτικό είχε βγεί και δε ξέραμε που είχε τελειώσει ο φίλος μου! Τώρα έχω 2-3 μέρες καθυστέρηση περιόδου και πέθανα από το άγχος! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!

 

όντως το χάπι της επόμενης ημέρας δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.. οπότε μην καταφεύγεις εκεί.. τώρα μόνο με ένα τεστ θα ξέρεις σίγουρα... δες το θέμα της αντισύλληψης για να μην αγχώνεσαι και τρελαίνεσαι... ελπίζω να μην έχει συμβεί κάτι... καλή τύχη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
όντως το χάπι της επόμενης ημέρας δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης.. οπότε μην καταφεύγεις εκεί.. τώρα μόνο με ένα τεστ θα ξέρεις σίγουρα... δες το θέμα της αντισύλληψης για να μην αγχώνεσαι και τρελαίνεσαι... ελπίζω να μην έχει συμβεί κάτι... καλή τύχη....

Θα ηθελα απλα να πω και την δικη μου εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα. Πριν ακριβως απο ενα χρονο ειχα ενα ατυχημα με το φιλο μ, εδπασε το προφυλακτικο χωρις να εχει τελειωσει και μαλιστα επειδη εγω φοβηθηκα πηρα και χαπι της επομενης μερες. Σημερα, ενα χρονο μετα κοιταω το γιο μου που ειναι ξαπλωμενος διπλα μ!!! Ο μονος λογος που το λεω εινσι να μην επαναπαυεστε και να το ψαχνετε ενδελεχως το θεμα καθως εγω στα 21 μου πιστευα οτι το χαπι πιανρι σιγουρα αλλα τελικα χαιρομαι που δεν επιασε γιατι κοιταω το νινακι μ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα να ρωτησω κατι κ εγω.. μετα απο ποσες μερες καθυστέρησης ( εφόσον εχει γινει χρηση χαπιου επ.ημ.) πρεπει να ανυσηχησουμε?? Μπορει να φερει καθυστέρηση. ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!!! κατα την επαφη με το αγορι μου εσπασε το προφιλακτικο και τυχαια βρισκομουν στην γονιμη ημερα του κυκλου μου!!! πηρα το χαπιτ της επομενης μερας!!! τωρα μετα απο 2 1/2 βδομαδες η περιοδος ηρθε την αναμενομενη ημερομηνια αλλα δεν εχω την κανονικη ροη ουτε διηρκησε τις μερες που διαρκει παντα αλλα τις μισες! αυτες τις μερες επισης υποφερω απο απιστευτες ανακατοσουρες και εχω πολλες ατονιες και αδυναμια καθως η ψυχολογια μου εχει εντονες μεταπτωσεις στη διαρκεια της μερας!!! υπαρχει περιπτωση και μετα τη χρηση του χαπιου οπου να τονισω η ληψη του εγινε 2 ωρες μετα το ατυχημα να ειμαι εγκυος;;; :?::?::?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα είχα πάρει τον προηγούμενο μήνα το χάπι της επόμενης μέρας.... Έκανα μια βλακια αντί να πάρω ένα χάπι πήρα δύο χάπια της επόμενης μέρας.... Μετά από πέντε μέρες είχα σκούρο αίμα και ξεκίνησα αντισυλληπτικα... Τελείωσα το κουτάκι και εδώ και δύο μέρες έχω πάλι σκούρο αίμα και πονάω χαμηλά..... Υπάρχει πιθανότητα για εγκυμοσύνη ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...