Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Α! Στις αρχες επειδη ειναι λιγη η ποσοτητα και συνηθως δεν χορταινουν, δινουν συμπληρωμα γαλα. Εγω δεν χρειαστηκε να το κανω γιατι η δικια μου ειναι φαγανουλα και ετρωγε κανονικη ποσοτητα, οποτε δεν ξερω να σε κατατοπισω πανω στο θεμα αυτο. Οποια αλλη μανουλα ξερει ας ριξει τα φωτα της!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ χρήσιμο αυτό που μου είπες για το πως του έδωσες το πρώτο του γεύμα... Επίσης αχ σας έχω τρελάνει συγνώμη..... μου είπε να δίνω και λίγο νερό. Δεν του έχω ξαναδώσει. Αν του δώσω το ρυζάλευρο μετά να του δώσω και νεράκι? Επίσης το νερό του το ζεστένετε να του δώσετε ή έτσι κατευθείαν απο την βρύση? Ο γιατρος μου είπε κατευθείαν απο την βρύση. Η μάνα μου μου λέει όχι ακόμα κατευθείαν απο την βρύση..........

Εσύ τι λες ή τι έκανες

Link to comment
Share on other sites

Αν λέω αν δείξει ότι του αρέσει να συνεχίσω να του δίνω κουταλίτσες μέχρι να τελειώσει το πιατάκι του ή δεν κάνει επειδή θα ειναι πρώτη φορά?

Καλό είναι να ξεκινήσεις με κουταλίτσες και συμπλήρωμα γάλα για καμιά εβδομάδα.Γιατί ακόμη είναι μικρό το στομαχάκι τους κ πρέπει να συνηθίσει στη στερα τροφη....2 κουταλιες σημερα-αυριο 4 κτλ μεχρι να φαει ολο το πιατακι και να μη χρειαστει συμπληρωμα γαλα.και συνηθως κανουν μια εβδομαδα.

Αντε και καλη αρχη!!!!!!

Και οσο για το νερο του εβαζα απο τη βρυση.Το εβραζα μεχρι που ξεκινησαμε στερεες τροφες!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια καλησπερα κ απο εμενα.

Να ξερεις οτι παιδι με παιδι διαφερει στα κιλα.Εμενα ο μικρος 6,5 μηνων ηταν οσο ο μεγαλος ακριβως 5 μηνων.Επισης μη ξεχνας οτι οι γιατροι δεν θελουν παχουλα μωρα, και η αληθεια ειναι οτι εχει μεινει το κατοχικο συνδρομο στις μαναδες μας κ μας λενε να ταιζουμε τα παιδια:D

Και εγω 5,5 μηνων ξεκινησα ρυζαλευρο κ μετα απο μια εβδομαδα φρουτα σιγα σιγα.Δεν σου εδωσε οδηγιες ο παιδιατρος σου πως να του δωσεις?

Αν οχι θα σου π ω εμενα τι μου ειπε: την 1η φορα 2-3 κουταλιες κ συμπληρωμα με γαλα.Σταδιακη αυξηση τις επομενες μερες κ καταργεις το γαλα οταν φαει περιπου 150ml ετοιμης κρεμας.Το ιδιο ισχυει κ στα φρουτα κ στο φαγητο..

 

Για το νερακι, εγω του εδεινα εμφιαλωμενο σε θερμοκρασια δωματιου.Τωρα του δινω βρυσης.

 

Καλη αρχη!!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! :lol: :lol: Κι εγω ετσι εκανα στις αρχες! Ημουν πολυ αγχωμενη, οποτε σε καταλαβαινω, δεν με κουραζεις!

Λοιπον! Το νερο στις αρχες το εβραζα και το αφηνα να κρυωσει και της το εδινα βρασμενο. Εκεινη ομως δεν το ηθελε! :shock: Ολα τα κουλα το δικο μου το παιδι τα εχει κανει.! Ετσι, της εδωσα κατευθειαν απο τη βρυση και το ηπιε κανονικα! ΟΜΩΣ: Μεχρι να καταληξω να το δινω απο τη βρυση, ειχαν περασει δυο εβδομαδες περιπου, οποτε δεν ξερω αν το ηπιε επειδη ηταν αβραστο ή επειδη απλα συνηθισε να το πινει.. Να ξερεις κι εσυ πως συνηθως δεν το θελουν γιατι δεν εχει γευση... Αν ο παιδιατρος σας δεν εχει προβλημα, τοτε δωστου απο τη βρυση. Α! Και κατι τελευταιο! Εμεις που εχουμε ΓΟΠ με το νερο βγαζαμε πολλες γουλιτσες. Δεν ξερω αν κατι τετοιο ισχυει και για τα παιδακια που δεν εχουν προβλημα, αλλα να το εχεις στο μυαλο σου για να μην πανικοβληθεις αν τελικα σας τυχει. Και βεβαια ισχυει ο,τι και για την κρεμα! Μην τον πιεσεις να πιει παραπανω απο οσο θελει!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια .... τελικά βλέπω ότι είστε αρκετές μανούλες που αρχίσατε το ρυζάλευρο όταν έκλεισε τον 5ο μήνα το μωράκι σας.... για να μην νοιώθω ότι κάνω κάτι λάθος για αυτό

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου 5 μηνων ξεκινησε κρεμα βανιλια και φρουτα.δεν χρειαστηκε ποτε να του μετραω τις κουταλιτσες γιατι στην αρχη εφτιαχνα 150 και τα ετρωγε την επομενη 200 γρ και παλι τα ετρωγε.τωρα εχει φτασει να τρωει 300 γρ κρεμα καθε απογευμα.οσο για τα φρουτα μεχρι αβοκαντο τρωμε!!μην αγχωνεσαι καθολου δωσε στο παιδι σου να φαει.αν και το βαρος του νομιζω οτι ειναι μια χαρα.εμενα 6 μηνων ηταν 8170 και 74 εκατοστα και μου μοιαζει αδυνατος.σκεψου ομως οτι το δικο σου ειναι 68 εκατοστα στους 5 μηνες οποτε θεωρειτε ψηλο παιδακι.αρα ποτε δεν προκειται να δουμε παχουλα τα παιδια μας αν συνεχισουν να αναπτυσονται στο υψος με τους ιδιους ρυθμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι θηλάζεις το απόγευμα?

 

Εμείς που θηλάζαμε αποκλειστικά όταν ξεκινήσαμε με το ρυζάλευρο το απόγευμα, για να μην κοπεί απότομα το γεύμα εκείνο του θηλασμού, μου είπε να κάνω το εξής:

1η μέρα - 20 Ml νερό για ρυζάλευρο + θηλασμός κανονικά

2η μέρα - 40 ml νερό για ρυζάλευρο + θηλασμός κανονικά (όσο θέλει)

3η μέρα - 60 ml ....κοκ

4η μέρα - 80 Ml κοκ

 

Μέχρι να φτάσω να δίνω κρέμα που να χορταίνει και να μη χρειάζεται να θηλάσει. Όχι όμως πάνω από 200 ml κρέμα. Αυτό μου πήρε αρκετό καιρό μέχρι να σταματήσει να θηλάζει εκείνο το γεύμα - κάπου 12-14 μέρες - αλλά το αποτέλεσμα ήταν εκείνο το γεύμα το στήθος μου να το "παραλείψει" γιατί συνήθισε και δεν πρηζόμουν. Αυτό το κάναμε από όταν έγινε 6 μηνών και ΕΝΑ γεύμα τη φορά. Δηλ. αφού κόψαμε το απογευματινό γεύμα, μετά από καμιά δεκαριά μέρες, κόψαμε το πρωινό, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Να μην στα πολυλογώ, όλο αυτό με τα γεύματα μας πήρε πάνω από 2 μήνες (έφτασε να είναι 8 μηνών) αλλά δεν πρήστηκα ΠΟΤΕ, το στήθος μου συνήθισε καταπληκτικά και τώρα θηλάζουμε πρωί-βράδυ (είναι πάνω από 10 μηνών).

 

Αυτό που λες για το βάρος:όχι, δεν έπαιρνε πιο γρήγορα με τις στερεές, μάλιστα όταν θήλαζα μόνο, έπαιρνε πιο πολύ βάρος, αλλά είναι λογικό, όπως λέει και η Φαιη1986.

 

Όσο για το αν χορταίνει με το γάλα σου:αν δεν γκρινιάζει, μάλλον χορταίνει, τουλάχιστον έτσι μου είχε πει η παιδίατρος, όταν με έπιανε η κρίση ότι δεν έχω γάλα...Αν πεινάει, σε μισή ώρα από τον θηλασμό θα κλαίει (δε μιλάω για νεογέννητα, αλλά για την ηλικία που είναι ο δικός σου). Τελικά και γάλα είχα και χόρταινε (σκέψου, με ένα γεύμα το βράδυ στις 9, θα ξυπνήσει να φάει πάλι το πρωί 7.30-8. Δε χορταίνει?).Οπότε μην αγχώνεσει ότι δεν έχεις γάλα...Μπορεί να έχεις, ανεξάρτητα από το αν το νιώθεις πρησμένο ή όχι..Εσένα λες ξυπνάει 2 φορές το βράδυ, δεν το βρίσκω υπερβολικό...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μιας και τον θηλάζεις μόνο το απόγευμα και το πρωί του δίνει η μαμα σου ξένο γάλα, θα ήταν καλύτερα να του δίνει αντι για το ενα μπουκάλι γάλα το ρυζάλευρο το πρωί. Αυτό θα είναι καλύτερο για να μην μειώσεις τους θηλασμούς το απόγευμα. Μη σου πω οταν μπει η φρουτόκρεμα να την δίνει και αυτή το πρωί. (Δεν τα διάβασα όλα και δεν προσεξα αν στο προτεινε και αλλη κοπελα αυτο.)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μιας και τον θηλάζεις μόνο το απόγευμα και το πρωί του δίνει η μαμα σου ξένο γάλα, θα ήταν καλύτερα να του δίνει αντι για το ενα μπουκάλι γάλα το ρυζάλευρο το πρωί. Αυτό θα είναι καλύτερο για να μην μειώσεις τους θηλασμούς το απόγευμα.

 

Συμφωνώ, πολύ καλή σκέψη, μιας και το πρωί δεν τον θηλάζεις. Εκτός βέβαια και αν θες να κόψεις τον θηλασμό.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως ναι, γιατί αν δεις πάνω στο κουτί αναφέρει κάποιες συγκεκριμένες θερμοκρασίες που χρειάζεται για να λιώσει.

Εγώ βέβαια αντλώ κάθε 2η μέρα το πρωί, που είναι ευκολότερη η άντληση και αναγκαστικά το ζεσταίνω. Αλλά και πάλι, θα δεις πως το γάλα είναι χλιαρό έως κρύο, γι' αυτό κάντε μια δοκιμή και βλέπετε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι 6.950 πήρε μόνο 45ογρμ απο τον προηγούμενο μήνα. Ο γιατρος κοιτώντας την καμπύλη μου είπε οτι ειναι καλός. Είναι μέτριος δηλαδή. Μου είπε λόγο του ότι είναι και λίγο υπερκινητικός (κουνάει μονίμως όλο του το σώμα) είναι καλό το βάρος του......

Τι να πω και εγώ............ είναι τώρα 68εκατοστά. Νοιώθω όμως ότι δεν χορταίνει τουλάχιστον το απόγευμα που τον ταίζω πιο συχνά το νοιώθω ότι δεν έχω πολύ γάλα και για αυτό ισως να μην παίρνει το παιδί. Ο άντρας μου τώρα πριν λίγο μιλάγαμε επιμένει να του ξεκινήσουμε απο σήμερα.

 

Σωτηρία, σε περίμενα τον προηγούμενο μήνα να γράψεις τις μετρήσεις του μωρού και λεπτομέρειες για τις αντλήσεις, αλλά μάλλον ήσουν αγχωμένη και με ξέχασες :D

Ίσως θες να το κάνεις τώρα.

 

Τα σημάδια ετοιμότητας για τις στερεές τροφές σύμφωνα με την LLL είναι:

- να είναι κοντά στους 6 μήνες

- να κάθεται μόνο του χωρίς υποστήριξη

- να φαίνεται πεινασμένο παρά τους συχνούς θηλασμούς - εδώ να σημειώσω ότι, αν προσφέρεις συχνά και το μωρό ικανοποιείται, τότε δεν τίθεται θέμα επάρκειας. Τα παιδιά περνούν άλματα ανάπτυξης και μπορει να θηλάζουν πιο εντατικά για λίγες μέρες.

- δεν φτύνει ενστικτωδώς το φαγητό που του προσφέρεται

- μπορεί να πιάνει πράγματα με τον δείκτη και τον αντίχειρα

 

Τα ξυπνήματα μπορεί να οφείλονται σε πολλές αιτίες (με πιο συνηθισμένη την οδοντοφυΐα) και δεν είναι ένδειξη ότι δεν φτάνει το γάλα σου. Τα πιο πολλά παιδιά ξυπνάνε τη νύχτα, κι ας μην θηλάζουν.

 

Το ρυζάλευρο είναι μια άδεια τροφή. Αν το μωρό σου είναι όντως αδύνατο, θα χρειαστεί να τρώει υγιεινές τροφές με μεγάλη θρεπτική αξία και όχι απλώς θερμίδες, ώστε να χτίσει έναν γερό οργανισμό και να αποφύγει τις κακές διατροφικές συνήθειες στο μέλλον.

Μετά, όπως αναφέρθηκε, το ξεκίνημα με τις στερεές δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα βάλει περισσότερο βάρος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μιας και τον θηλάζεις μόνο το απόγευμα και το πρωί του δίνει η μαμα σου ξένο γάλα, θα ήταν καλύτερα να του δίνει αντι για το ενα μπουκάλι γάλα το ρυζάλευρο το πρωί. Αυτό θα είναι καλύτερο για να μην μειώσεις τους θηλασμούς το απόγευμα. Μη σου πω οταν μπει η φρουτόκρεμα να την δίνει και αυτή το πρωί. (Δεν τα διάβασα όλα και δεν προσεξα αν στο προτεινε και αλλη κοπελα αυτο.)

 

αυτο θα προτεινα κι εγω...

 

επισης να πω συμφωνα με την δικη μου εμπειρια οτι....

1ον... ο γιος μου οταν ξεκινησε τις στερεες τροφες ξεκινησε και να ξυπναει τα βραδια...( ενω μεχρι τοτε κοιμοταν 8ωρο ανετα...)

και 2ον.....ξεκινοντας τις στερεες αρχισε να βαζει λιγοτερο βαρος και απο την 80η καμπυλη επεσε στην 50η....)

βγαλε λοιπον τα συμπερασματα σου..:D

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

έχω έναν έντονο προβληματισμό τις τελευταίες μέρες και θα ήθελα την βοήθειά σας. Ο γιος μου είναι 7 μηνών και έχει αρχίσει να τρώει κανονικά στερεές τροφές.Δηλαδή, το γάλα του το πρωί (δεν θηλάζω) στο οποίο έχουμε μειώσει την ποσότητα που έτρωγε (240ml), φρουτόκρεμα (250 ml), κρεατοχορτόσουπα (300ml), γιαούρτι κανονικό (200ml) και γάλα (240ml). Έχουμε μια υποψία ότι μπορεί να πονάνε τα δοντάκια του γιατί έχει αρχίσει να βγάζει, αλλά μια επιπλέον υποψία που έχουμε είναι πως πεινάει. Χθες για παράδειγμα έφαγε όλο το γιαούρτι του και έκλαιγε μετά από λίγη ώρα γοερά μέχρι που ήπιε ένα μπουκάλι γάλα και ηρέμησε. Το ίδιο συνέβη και προχθές που ξύπνησε στις 05:30 το πρωί (κάτι που έχουμε να δούμε από τότε που ήταν νεογέννητος) και έκλαιγε απαρηγόρητος, του δώσαμε depon γιατί νομίσαμε πως είναι τα δόντια και στο καπάκι γάλα. Με το που ήπιε το γάλα, κοιμήθηκε. Μήπως δεν του φτάνει το απογευματινό- βραδινό φαγητό του; Είναι δυνατόν τα δόντια να τον πονάνε μόνο το βράδυ;;;Επειδή δεν θέλω να του δίνω κρέμες εμπορίου, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο για απογευματινό;;; Σας ευχαριστώ:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Χρειάζομαι (πάλι) τη βοήθειά σας!:)

Έχω μπερδευτεί λιγάκι...:roll:

Η παιδίατρος μου είπε ότι όταν πάει η μικρή 5 μηνών και 1 βδομάδας να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο. Δεν είναι νωρίς αυτό;

Και μετά δε θέλω να δώσω αυτά τα ''ετοιματζίδικα''....

Απ ότι διάβασα δεν είναι απαραίτητο το ρυζάλευρο, αλλά δεν έχω καταλαβει πως θα γίνει η εισαγωγή στις στερεές τροφές και πότε.

Δηλαδή, συνεχίζω αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον έκτο και μετά δίνω φρούτα; Και φαγητό πότε;;;:roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί βιαζεται η παιδίατρος?

Ολες οι επίσημες οδηγίες για τη βρεφική διατροφή αναφερουν ότι η εισαγωγή στερεων τροφών ξεκινά αφού το μωρό κλείσει τον 6ο μήνα. Όταν λοιπόν έρθει με το καλό αυτή η ώρα, θα πάρεις ένα μηλαράκι και ένα αχλαδάκι, θα τα αλέσεις στο μουλτι και θα ξεκινήσεις να δίνεις στο μωράκι σου, λίγες κουταλίτσες για αρχή και θα αυξάνεις σιγά σιγά, συνεχίζοντας τον θηλασμό κανονικά. Μη μπλέξεις με ρυζάλευρα και έτοιμες αηδίες, δε θα της προσφέρουν τίποτα. Υπάρχει και σχετικό υπομνημα στην ενότητα αυτή, διαβασε εκεί εχει πολλές πληροφορίες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βιαζεται η παιδίατρος?

 

Έλα μου ντε....:?

Βασικά τη ρώτησα πότε αρχίζουμε τις κρέμες και μου είπε για το ρυζάλευρο. Μετά όμως σκέφτηκα ότι πέρα από το ότι είναι νωρίς, προτιμώ να μη δώσω σκόνες.

 

Ολες οι επίσημες οδηγίες για τη βρεφική διατροφή αναφερουν ότι η εισαγωγή στερεων τροφών ξεκινά αφού το μωρό κλείσει τον 6ο μήνα.

 

Ακριβώς γιατί είχα διαβάσει αυτό που λες.

 

Όταν λοιπόν έρθει με το καλό αυτή η ώρα, θα πάρεις ένα μηλαράκι και ένα αχλαδάκι, θα τα αλέσεις στο μουλτι και θα ξεκινήσεις να δίνεις στο μωράκι σου, λίγες κουταλίτσες για αρχή και θα αυξάνεις σιγά σιγά, συνεχίζοντας τον θηλασμό κανονικά.

 

Πάντα με αυτά τα δύο ξεκινάμε; Μπανανίτσα;;;:roll::mrgreen:

 

Υπάρχει και σχετικό υπομνημα στην ενότητα αυτή, διαβασε εκεί εχει πολλές πληροφορίες.

 

Θα το διαβάσω και αυτό! Να' σαι καλα, σ'ευχαριστώ!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα με αυτά τα δύο ξεκινάμε; Μπανανίτσα;;;:

 

Βασικα θα ξεκινησεις με φρουτα εποχης.

Τωρα για την μπανανα, δεν ξερω, βλεπω οτι καποιες κοπελες τη δινουν απο νωρις.

Απλα ο δικος μου παιδιατρος μου συστησε μπανανα και φραουλα μετα τον ενατο. Αν και οπως ειπα δεν τον εμπιστευομαι απολυτα στα θεματα διατροφης, αυτη τη συμβουλη λεω να την ακολουθησω, ποτε δεν ξερεις... Θα ξεκινησεις με ενα ενα φρουτο, θα το δινεις 4-5 μερες (για να σιγουρευτεις οτι το δεχεται και δεν πειραζει το μωρο) και σιγα σιγα θα προσθετεις φρούτα και θα κανεις συνδιασμούς, γιατί ξερεις, τα μωρά βαριούνται συνέχεια τα ίδια και τα ίδια!

Αντε με το καλό και χωρίς βιασύνες!

:)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά βρε zouzounel!!!:-D

Οπότε αφού κλείσει τους 6 μήνες θα αρχίσω με μηλαράκι!!! Για να δούμε αντιδράσεις! :rolleyes:

Πιστεύω θα το φάει με ευχαρίστηση, έτσι φαγανούλα που είναι! :lol:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι (πάλι) τη βοήθειά σας!:)

Έχω μπερδευτεί λιγάκι...:roll:

Η παιδίατρος μου είπε ότι όταν πάει η μικρή 5 μηνών και 1 βδομάδας να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο. Δεν είναι νωρίς αυτό;

Και μετά δε θέλω να δώσω αυτά τα ''ετοιματζίδικα''....

Απ ότι διάβασα δεν είναι απαραίτητο το ρυζάλευρο, αλλά δεν έχω καταλαβει πως θα γίνει η εισαγωγή στις στερεές τροφές και πότε.

Δηλαδή, συνεχίζω αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον έκτο και μετά δίνω φρούτα; Και φαγητό πότε;;;:roll:

 

 

αυτα που σου λεει η zouzounel ειναι πολυ σωστα!

θα σου πω και εμεις πως ξεκινησαμε για να εχεις εναλλακτικη;) (παντα μετα απο συμβουλη της συμβουλου θηλασμου!)

λοιπον εμεις δεν ξεκινησαμε με φρουτα (ηταν και καλοκαιρι και θα επρεπε να ξεκινησουμε με νεκταρινια και τετοια και δεν ηθελα).

μου ειπε λοιπον η συμβουλος και πηρα βιολογικο γλασσε ρυζακι το οποιο εβρασα καλα, το περασα στο Multi και μετα προσεθεσα μητρικο γαλα ωστε να δεσει καλυτερα και να γινει ωραια κρεμουλα,λιγο την πρωτη μερα και σιγα σιγα πιο πολυ!

αυτο ηταν το πρωτο που εφαγε, μετα λαχανικα και τελος τα φρουτα, που ειχε μπει και το φθινοπωρο πια και ειχε καλα μηλαρακια, αχλαδακια και μπαμπανιτσες ;)

καλη αρχη...αφου κλεισετε τον εκτο....;):D

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

6 μηνών και μιας μερας ξεκινάς στερεες.

Το ρυζάλευρο το δοκιμάσαμε κι εμείς, βιολογικό του πήρα και έβαζα γάλα δικό μου, αλλά του δημιούργησε δυσκοιλιότητα και του το έκοψα. Απ' οσο διάβαζα πάντως, δεν είναι απαραίτητο, πιο πολλά θα πάρει απ' τα φρούτα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

6 μηνών και μιας μερας ξεκινάς στερεες.

 

αυτο ειπα και εγω!;) (αφου κλεισει τον εκτο)

 

Το ρυζάλευρο το δοκιμάσαμε κι εμείς, βιολογικό του πήρα και έβαζα γάλα δικό μου, αλλά του δημιούργησε δυσκοιλιότητα και του το έκοψα.

 

αλλο το ρυζαλευρο το τυποποιημενο το βιολογικο(πχ. Holle) και αλλο αυτο που της φτιαχνω εγω. παντως η συμβουλος μου τα ειχε προτεινει και τα δυο, μα ως καλυτερη επιλογη το απλο βρασμενο ρυζακι ,αν εχω το χρονο, οπως και εκανα.

εμας δε μας εκανε ποτε δυσκοιλιοτητα, καθε παιδακι αντιδρα διαφορετικα!!

 

 

Απ' οσο διάβαζα πάντως, δεν είναι απαραίτητο, πιο πολλά θα πάρει απ' τα φρούτα.

 

συμφωνω απολυτα, εγω απλως προτεινα μια εναλλακτικη οπως την εζησα εγω. υπαρχουν και μανουλες που ξεκινουν με λαχανικα. η συμβουλος μου ειχε προτεινει και τις 3 εναλλακτικες ως πρωτη τροφη (φρουτα, λαχανικα και ρυζακι) και εγω διαλεξα αυτη που θεωρησα πιο σωστη τη δεδομενη στιγμη και που με βολευε και ως εποχη!

τωρα ισως να ξεκινουσα με φρουτα!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με φρούτα και λαχανικά μέχρι τώρα έχουμε αποτύχει παταγωδώς, σκεφτομουνα να δοκιμάσω και το ρυζάλευρο παρόλο που δεν το προτιμώ.

Η εναλλακτική με το ρυζάκι μ' αρέσει επίσης.

ds, γίνεται και χωρίς γάλα?:confused: Γιατί εγώ και το θήλαστρο...άστο καλύτερα:|

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ds μια χαρά τα λες, δεν είχα κανενα λόγο αντιπαράθεσης, απλά συνέχισα το προηγούμενο μήνυμά μου, εννοείται πως κάθε παιδάκι αντιδρά διαφορετικά και να σου πω την αλήθεια αυτό που κάνεις με το βρασμένο ρυζάκι σκεφτομαι να το κανω κι εγώ, ίσως μια φορά τη βδομάδα, όχι καθε μέρα, ας στρώσει πρώτα ο πωπός μας και βλέπουμε :)

 

Eliza τι εννοείς ότι αποτύχατε? Δεν αρέσουν στο μωράκι σου? Αλλαξε συνδιασμούς, δώσε του και λίγο χρόνο και ξαναπροσπάθησε λίγες μερες αργότερα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza τι εννοείς ότι αποτύχατε? Δεν αρέσουν στο μωράκι σου? Αλλαξε συνδιασμούς, δώσε του και λίγο χρόνο και ξαναπροσπάθησε λίγες μερες αργότερα.

Βασικά της δίνω (λέμε τώρα) φρούτο εδώ και 1 μήνα. Γενικά αντιμετωπίζω στόμα ερμητικά κλειστό. Και εννοώ ότι δεν τρώει ούτε μια κουταλίτσα. ΤΙΠΟΤΑ.΄

Εχει φάει ΜΟΝΟ 1 φορά που άνοιξε το στόμα και καθάρισε 1/2 μήλο+ 1/2 μπανάνα :shock::confused: με μεγάλη ευχαρίστηση.Μετά πάλι τίποτα.

Το γύρισα στα λαχανικά...πάλι τίποτα

Οπότε λέω να δοκιμάσω και κρεμούλα

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι σε 10-15 μέρες ξεκινάω δουλειά και δεν ξέρω τι θα κάνω:?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...