Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσκοπισμός! Πως να τον πείσω?


Recommended Posts

Θέλω πάρα πολύ να γίνει ο γιος μου πρόσκοπος. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Κυρίως, όμως για την κοινωνικοποίηση λόγω του ότι είναι μοναχοπαίδι.

Ετσι, λοιπόν, σήμερα τον πήγα στο σύστημα της περιοχής μας. Είχα συννενοηθεί από πριν με τον αρχηγό και υπαρχηγό. Μας περίμεναν, τον υποδέχτηκαν πολύ ωραία, μας έδειξαν το χώρο και εν συνεχεία έφυγα. Πήγα και τον πήρα μετά από 2 ώρες.

Το κακό είναι ότι δεν του άρεσε. Μου είπε ότι βαρέθηκε, ότι έπαιξαν πολύ λίγο γρήγορα παιχνίδια, (του γιου μου του αρέσει το τρέξιμο, το κρυφτό και γενικώς ότι εμπεριέχει κίνηση) και εν ολίγοις μου είπε ότι δε θέλει να ξαναπάει. :-(

Να πω επίσης, ότι και πριν πάμε, όταν του είπα ότι θα πηγαίναμε, δεν ήταν ιδιαίτερα θετικός (και λίγα λέω).

Του είπα σε 1η φάση, ότι σαφώς δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά θα έπρεπε να δώσει στον προσκοπισμό άλλη μία ευκαιρία. Οτι έχω ακούσει πολλά παιδάκια που στην αρχή δεν τους άρεσε αλλά μετά ξετρελάθηκαν.

 

Εχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να τον πείσω να πάει ξανά? Από τη μία δε θέλω να τον πιέσω αλλά από την άλλη είμαι σίγουρη ότι εάν συνεχίσει θα του αρέσει. Εν πάσει περιπτώσει, θέλω να τον πείσω να πάει άλλες μία ή δύο φορές και αν δεν του αρέσει, δε θα τον ζορίσω.

Εχετε καμιά συμβουλή πως να τον καταφέρω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω θαλεγα να τον αφησεις να επιλεξει μονος του. αν δε θελει, δεθελει τι να κανουμε..

 

 

Εντάξει supermama. Μια συμβουλή ζήτησα, για να πειστεί να πάει άλλη μία φορά. Δεν είπα να πάει σε καταναγκαστικά έργα, ούτε για πάντα...

 

Σκέψου να έλεγε δε θέλω να πάω σχολείο. Η απάντηση ποια θα ήταν? Ε, αν δε θέλει, δε θέλει, τι να κάνουμε...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητή φίλη Alex Cross γιατί θα πρέπει ντε και καλά το παιδάκι να γίνει πρόσκοπος?Δεν έχω δυστυχώς συμβουλή για το πως θα το πείσετε,αλλά θα σας έλεγα να συζητήσετε μαζί του για το τι πραγματικά θα του άρεσε να κάνει.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οντας στον προσκοπισμό για πολλά χρόνια θα ήθελα και εγώ τα παιδιά μου να τον αγαπήσουν καθώς εγώ έχω υπέροχες εμπειρίες. Αυτό που θα σου έλεγα έιναι να μην τον πάς την ερχόμενη εβδομάδα , άφησέ τον λίγο καιρό και μέτα να τον πάς όταν έχουν κάποιο παιχνίδι χαμένου θυσαυρού, ή κάποια κατασκευή ή κάποια δραστηριότητα με πιο πολύ ενδιαφέρων.Καλή τύχη:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάρα πολύ να γίνει ο γιος μου πρόσκοπος. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Κυρίως, όμως για την κοινωνικοποίηση λόγω του ότι είναι μοναχοπαίδι.

Ετσι, λοιπόν, σήμερα τον πήγα στο σύστημα της περιοχής μας. Είχα συννενοηθεί από πριν με τον αρχηγό και υπαρχηγό. Μας περίμεναν, τον υποδέχτηκαν πολύ ωραία, μας έδειξαν το χώρο και εν συνεχεία έφυγα. Πήγα και τον πήρα μετά από 2 ώρες.

Το κακό είναι ότι δεν του άρεσε. Μου είπε ότι βαρέθηκε, ότι έπαιξαν πολύ λίγο γρήγορα παιχνίδια, (του γιου μου του αρέσει το τρέξιμο, το κρυφτό και γενικώς ότι εμπεριέχει κίνηση) και εν ολίγοις μου είπε ότι δε θέλει να ξαναπάει. :-(

Να πω επίσης, ότι και πριν πάμε, όταν του είπα ότι θα πηγαίναμε, δεν ήταν ιδιαίτερα θετικός (και λίγα λέω).

Του είπα σε 1η φάση, ότι σαφώς δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά θα έπρεπε να δώσει στον προσκοπισμό άλλη μία ευκαιρία. Οτι έχω ακούσει πολλά παιδάκια που στην αρχή δεν τους άρεσε αλλά μετά ξετρελάθηκαν.

 

Εχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να τον πείσω να πάει ξανά? Από τη μία δε θέλω να τον πιέσω αλλά από την άλλη είμαι σίγουρη ότι εάν συνεχίσει θα του αρέσει. Εν πάσει περιπτώσει, θέλω να τον πείσω να πάει άλλες μία ή δύο φορές και αν δεν του αρέσει, δε θα τον ζορίσω.

Εχετε καμιά συμβουλή πως να τον καταφέρω?

 

Πολλα χρονια πριν οταν οι δικοι μου προσπαθουσαν να πεισουν εμενα και τον αδερφο μου μια υπηρξε η μαγικη λεξη...ΕΚΔΡΟΜΕΣ!!!

Το κανονισαν και τη δευτερη φορα μας πηγαν να γραφτουμε μια βδομαδα περιπου πριν απο καποια εκδρομη που θα γινοταν...

:)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το (υποχρεωτικο) σχολειο με τον προαιρετικο προσκοπισμο;:rolleyes:

νομιζω ειναι αρκετα μεγαλος να τον ρωτησεις αν θα του αρεσε κατι, πχ ποδοσφαιρο ή μπασκετ ή κολυμβηση ή καρατε ή........απειρα πραγματα.

γιατι οπωσδηποτε προσκοπισμος;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να του εξηγήσεις πρώτα πρώτα τί είναι ο προσκοπισμός΄(με τα καλύτερα λόγια0, και γιατί θέλεις ΕΣΥ να πάει. Μετά να του πεις ότι, φυσικά, αν δεν θέλει, ή αν δεν του ταιριάζει, δεν θα πάει με το ζόρι. Μετά να του πεις ότι σε όλα τα πράγματα στη ζωή δίνουμε μία δεύτερη και μία τρίτη ευκαιρία και ότι θέλεις να πάει για χάρη σου έναν μήνα, δηλαδή τέσσερις φορές. Αν μετά από αυτό, δεν θέλει να συνεχίσει, τότε.... τί να πω, προφανώς δεν του ταιριάζει, οπότε δοκίμασε κάτι άλλο.

Εννοείται ότι στην ηλικία αυτή καθοδηγούμε τα παιδιά σε δραστηριότητες. Πρώτα από όλα τα μαθαίνουμε να δίνουν ευκαιρία στα πράγματα, να δοκιμάζουν και να είναι συνεπή στις επιλογές τους. Καλή τύχη, κι εγώ εύχομαι να του αρέσει ο προσκοπισμός του γιου μου (εμένα πχ. δεν μου άρεσε καθόλου, τότε)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν ήθελε και κάποιος φίλος του και πήγαιναν μαζί; Αν τα άλλα παιδάκια είναι ήδη μαζί από το Σεπτέμβριο μπορεί να του φαίνεται δύσκολο να μπει σε παρέα. Αν δηλαδή υπάρχει και εκεί κάτι σαν σχολικό έτος, ίσως είναι καλύτερα να πάει από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δες το λίγο διαφορετικά,

θέλεις κάτι για την κοινωνικοποίηση

του αρέσει το τρέξιμο κλπ

κάτι που να σας ευχαριστήσει και τους 2 πχ ομάδα ποδοσφαίρου?

 

Δε θέλω τον προσκοπισμό μόνο για την κοινωνικοποίηση. Είναι και για να αισθανθεί περισσότερη αυτοπεποίθηση, να γίνει πιο αυτόνομος, να μάθει ενδιαφέροντα πράγματα, να μάθει να μοιράζεται, να μάθει την έννοια του εθελοντισμού και πολλά, πολλά άλλα.

Το ποδόσφαιρο το δοκιμάσαμε πέρισυ, μάλιστα εκείνος το ζήτησε. Του άρεσε αλλά μετά από κάποιους μήνες το βαρέθηκε.

Σίγουρα πάντως, εάν δεν μπορέσω να τον πείσω, θα σκεφτούμε κάτι άλλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητή φίλη Alex Cross γιατί θα πρέπει ντε και καλά το παιδάκι να γίνει πρόσκοπος?Δεν έχω δυστυχώς συμβουλή για το πως θα το πείσετε,αλλά θα σας έλεγα να συζητήσετε μαζί του για το τι πραγματικά θα του άρεσε να κάνει.:rolleyes:

 

Αντονέλα μου, δεν είπα ότι ντε και καλά πρέπει να γίνει πρόσκοπος. Είπα ότι θα ήθελα να δώσει άλλη μία ευκαιρία. Οσο για τα θετικά του προσκοπισμού, μερικά τα αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα. Νομίζω ότι έχεις κι εσύ ένα παιδάκι. Ισως θα έπρεπε να το σκεφτείς κι εσύ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οντας στον προσκοπισμό για πολλά χρόνια θα ήθελα και εγώ τα παιδιά μου να τον αγαπήσουν καθώς εγώ έχω υπέροχες εμπειρίες. Αυτό που θα σου έλεγα έιναι να μην τον πάς την ερχόμενη εβδομάδα , άφησέ τον λίγο καιρό και μέτα να τον πάς όταν έχουν κάποιο παιχνίδι χαμένου θυσαυρού, ή κάποια κατασκευή ή κάποια δραστηριότητα με πιο πολύ ενδιαφέρων.Καλή τύχη:lol:

 

Ωραία ιδέα. Σ' ευχαριστώ twinmama. Εάν δε σου κάνει κόπο, μπορείς να γράψεις κάποιες από τις δραστηριότητες που κάνατε στον προσκοπισμό για να του πω? Οπως για παράδειγμα, το κυνήγι του χαμένου θησαυρού που ανέφερες. Ξέρω ότι θα γυαλίσει το μάτι του όταν του το πω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα χρονια πριν οταν οι δικοι μου προσπαθουσαν να πεισουν εμενα και τον αδερφο μου μια υπηρξε η μαγικη λεξη...ΕΚΔΡΟΜΕΣ!!!

Το κανονισαν και τη δευτερη φορα μας πηγαν να γραφτουμε μια βδομαδα περιπου πριν απο καποια εκδρομη που θα γινοταν...

:)

 

Δυστυχώς, με το γιο μου δεν έπιασε. :(Του ανέφερα και εγώ τις εκδρομές που θα πήγαινε με τους πρόσκοπους. Με ρωτάει : Θα έρχονται και οι γονείς? Του λέω : Οχι αγάπη μου, θα πηγαίνετε, όλα τα παιδάκια με τον αρχηγό σας. Απάντηση : Τι? Κι εκεί χωρίς γονείς? Οπως στο σχολείο? Που πάμε εκδρομή χωρίς γονείς? Δε θέλω.

 

Είναι άλλος ένας από τους λόγους που θέλω να ασχοληθεί με τον προσκοπισμό....

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το (υποχρεωτικο) σχολειο με τον προαιρετικο προσκοπισμο;:rolleyes:

νομιζω ειναι αρκετα μεγαλος να τον ρωτησεις αν θα του αρεσε κατι, πχ ποδοσφαιρο ή μπασκετ ή κολυμβηση ή καρατε ή........απειρα πραγματα.

γιατι οπωσδηποτε προσκοπισμος;:confused:

 

Το σχολείο το έφερα ως παράδειγμα. Εννοείται πως πρέπει να αφήσουμε τα παδιά να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους, να μην τα ευνουχίσουμε, να καταθέτουν την άποψή τους και να γίνεται σεβαστή, από την άλλη όμως, νομίζω πως με πειθώ (ιδίως όταν αφορά μικρά παιδιά), πρέπει να προσπαθούμε να τα κατευθύνουμε (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η λέξη), ενδεχομένως σε κάποιες δραστηριότητες από τις οποίες θα ωφεληθούν.

 

Πιστεύως πως από τα προηγούμενα posts, κατάλαβες γιατί θα ήθελα να ασχοληθεί με τον προσκοπισμό. Ξαναλέω, θα ήθελα να ασχοληθεί, δεν εννοώ οπωσδήποτε. Βρε παιδιά ακόμα δεν έχει γίνει κατανοητό? Δεν είμαι καμιά αυταρχική αφέντρα...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να του εξηγήσεις πρώτα πρώτα τί είναι ο προσκοπισμός΄(με τα καλύτερα λόγια0, και γιατί θέλεις ΕΣΥ να πάει. Μετά να του πεις ότι, φυσικά, αν δεν θέλει, ή αν δεν του ταιριάζει, δεν θα πάει με το ζόρι. Μετά να του πεις ότι σε όλα τα πράγματα στη ζωή δίνουμε μία δεύτερη και μία τρίτη ευκαιρία και ότι θέλεις να πάει για χάρη σου έναν μήνα, δηλαδή τέσσερις φορές. Αν μετά από αυτό, δεν θέλει να συνεχίσει, τότε.... τί να πω, προφανώς δεν του ταιριάζει, οπότε δοκίμασε κάτι άλλο.

Εννοείται ότι στην ηλικία αυτή καθοδηγούμε τα παιδιά σε δραστηριότητες. Πρώτα από όλα τα μαθαίνουμε να δίνουν ευκαιρία στα πράγματα, να δοκιμάζουν και να είναι συνεπή στις επιλογές τους. Καλή τύχη, κι εγώ εύχομαι να του αρέσει ο προσκοπισμός του γιου μου (εμένα πχ. δεν μου άρεσε καθόλου, τότε)

 

Kyra, σ' ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες. Συμφωνώ απόλυτα με τη λογική σου. Μέσες άκρες, αυτά έκανα. Θα εφαρμόσω ενδεχομένως αυτό που έγραψες, να πάει για χατήρι μου τέσσερις φορές και αν δεν κάτσει, τι να κάνουμε, θα πάμε για άλλα..:-D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν ήθελε και κάποιος φίλος του και πήγαιναν μαζί; Αν τα άλλα παιδάκια είναι ήδη μαζί από το Σεπτέμβριο μπορεί να του φαίνεται δύσκολο να μπει σε παρέα. Αν δηλαδή υπάρχει και εκεί κάτι σαν σχολικό έτος, ίσως είναι καλύτερα να πάει από την αρχή.

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Να είναι και κάποιος φίλος του μαζί. Σίγουρα θα ήταν ένα κίνητρο επιπλέον. Ωραία ιδέα. Θα σκεφτώ το υποψήφιο θύμα. :D

Οχι από όσο κατάλαβα δεν είναι σα σχολικό έτος. Προφανώς και έχουν κάνει τις παρέες τους, αλλά από ότι μου εξήγησαν, συνέχεια έρχονται καινούργια παιδάκια. Το πρόβλημα του γιου μου δεν είναι αυτό. Το περίεργο δε, είναι ότι όπως είχα γράψει στο 1ο μου post, ήταν αρνητικός πριν καν πάει. Με το που άκουσε τη λέξη προσκοπισμός, χωρίς καν να ξέρει τι είναι. Μυστήριο πράγμα βρε παιδί μου. :(

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάρα πολύ να γίνει ο γιος μου πρόσκοπος. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Κυρίως, όμως για την κοινωνικοποίηση λόγω του ότι είναι μοναχοπαίδι.

Ετσι, λοιπόν, σήμερα τον πήγα στο σύστημα της περιοχής μας. Είχα συννενοηθεί από πριν με τον αρχηγό και υπαρχηγό. Μας περίμεναν, τον υποδέχτηκαν πολύ ωραία, μας έδειξαν το χώρο και εν συνεχεία έφυγα. Πήγα και τον πήρα μετά από 2 ώρες.

Το κακό είναι ότι δεν του άρεσε. Μου είπε ότι βαρέθηκε, ότι έπαιξαν πολύ λίγο γρήγορα παιχνίδια, (του γιου μου του αρέσει το τρέξιμο, το κρυφτό και γενικώς ότι εμπεριέχει κίνηση) και εν ολίγοις μου είπε ότι δε θέλει να ξαναπάει. :-(

Να πω επίσης, ότι και πριν πάμε, όταν του είπα ότι θα πηγαίναμε, δεν ήταν ιδιαίτερα θετικός (και λίγα λέω).

Του είπα σε 1η φάση, ότι σαφώς δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά θα έπρεπε να δώσει στον προσκοπισμό άλλη μία ευκαιρία. Οτι έχω ακούσει πολλά παιδάκια που στην αρχή δεν τους άρεσε αλλά μετά ξετρελάθηκαν.

 

Εχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να τον πείσω να πάει ξανά? Από τη μία δε θέλω να τον πιέσω αλλά από την άλλη είμαι σίγουρη ότι εάν συνεχίσει θα του αρέσει. Εν πάσει περιπτώσει, θέλω να τον πείσω να πάει άλλες μία ή δύο φορές και αν δεν του αρέσει, δε θα τον ζορίσω.

Εχετε καμιά συμβουλή πως να τον καταφέρω?

 

πότε τον ξεκίνησες; τωρα το μάρτιο; η ομαδα εχει ηδη δεθεί και ισως ειανι αυτο που τον ενοχλέι. αν ξεκινούσε μαζι με τα υπόλοιπα παιδιά, ισως εαν ειχε και κάποιον φιλο μαζι του... να ταν διαφορετικά τα πράγματα.

πόσο χρονών είναι;

εγω είμαι πιο "αυστηρη" σε αυτά. παραδειγμα... ξεκίνησε κάτι (στη συγκεκριμένη περιπτωση, προσκοπισμό); θα φτασει μεχρι το τελος, να παει και τις μονοήμερες, τις διήμερες του, την κατασκήνωσή του; με μια φορά, δεν μπορει να απορρίπτει.

την ωρα που πηγατε στους προσκόπους, τις αλλες κυριακές, τι έκανε; εβλεπε τηλεόραση; επαιζε nintendo; εμμμμ αυτο προτιμάει το παιδί. εμεις ξερουμε ομως τι είναι καλύτερο γι αυτά.

τα παραπάνω που σου γράφω, σε συνάρτηση με την ηλικία του.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

πότε τον ξεκίνησες; τωρα το μάρτιο; η ομαδα εχει ηδη δεθεί και ισως ειανι αυτο που τον ενοχλέι. αν ξεκινούσε μαζι με τα υπόλοιπα παιδιά, ισως εαν ειχε και κάποιον φιλο μαζι του... να ταν διαφορετικά τα πράγματα.

πόσο χρονών είναι;

εγω είμαι πιο "αυστηρη" σε αυτά. παραδειγμα... ξεκίνησε κάτι (στη συγκεκριμένη περιπτωση, προσκοπισμό); θα φτασει μεχρι το τελος, να παει και τις μονοήμερες, τις διήμερες του, την κατασκήνωσή του; με μια φορά, δεν μπορει να απορρίπτει.

την ωρα που πηγατε στους προσκόπους, τις αλλες κυριακές, τι έκανε; εβλεπε τηλεόραση; επαιζε nintendo; εμμμμ αυτο προτιμάει το παιδί. εμεις ξερουμε ομως τι είναι καλύτερο γι αυτά.

τα παραπάνω που σου γράφω, σε συνάρτηση με την ηλικία του.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ο γιος μου είναι επτάμισι ετών. Συμφωνώ κι εγώ ότι με μία φορά δε μπορεί, δεν πρέπει να απορρίπτει. Χθες, πήγαμε για 1η φορά, ήταν αρνητικός πριν καν δει τι είναι και ενώ του είχα πει τα καλύτερα.

 

Ο γιος μου είναι μοναχοπαίδι. Εχει πολλή προσοχή από γιαγιά και παππού που όπως καταλαβαίνεις του έχουν αδυναμία και προτιμά να παίζει μαζί τους. Εάν τον ρωτήσεις αυτό θα σου πει. Προτιμώ να παίζω με τη γιαγιά και τον παπού. Θέλω να ελπίζω ότι το πρόβλημά του δεν είναι ότι στους πρόσκοπους δεν είναι το επίκεντρο, καθώς είναι πολλά τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα και μονο μιλωντας δεν μου αρεσει καθολου ο προσκοπισμος αν και ημουν στελεχος παιδικης κατασκηνωσης για 17 χρονια(καλοκαιρινη)

Κανουν καποια πραγματα που μου θυμιζουν αλλες εποχες ..τωρα απλα γιατι να τον πεισεις?αν δεν θελει καλως κανει ..θα μπορουσες ανετα να τον πας ΟΠΟΥ θελει...

Ναυτοπροσκοπος ισως που πολλα παιδια τρελαινονται με το νερο?αθλητισμο?θεατρικο παιχνιδε?εχει τοσα πολλα πραγματα που μπορει να ασχοληθει...

αληθεια εσυ γιατι τοσο παθος με τον προσσκοπισμο?

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το (υποχρεωτικο) σχολειο με τον προαιρετικο προσκοπισμο;:rolleyes:

νομιζω ειναι αρκετα μεγαλος να τον ρωτησεις αν θα του αρεσε κατι, πχ ποδοσφαιρο ή μπασκετ ή κολυμβηση ή καρατε ή........απειρα πραγματα.

γιατι οπωσδηποτε προσκοπισμος;:confused:

 

( κάτι κακό θα συμβεί, 2η φορά που συμφωνώ απόλυτα με daf ):lol:

alex cross και εγώ διαφωνώ "να τον πείσω", είναι ήδη 6 ετών και ξέρει τι του αρέσει.Για κοινωνικοποίηση πήγαινε τον κάπου που του αρέσει.Απλά ρώτησε τον...

Ο γιος μου πηγαίνει ποδόσφαιρο, μετράει τις μέρες πως και πως να πάει ποδόσφαιρο. Υπάρχουν παιδάκια στην ομάδα που έρχονται με το ζόρι.Πίστεψε με είναι πολύ άσχημο γι'αυτά τα παιδιά...αφού δεν και απορώ, μα καλά οι γονείς δεν βλέπουν ότι "ταλαιπωρούν" τα παιδιά ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εάν τον ρωτήσεις αυτό θα σου πει. Προτιμώ να παίζω με τη γιαγιά και τον παπού. Θέλω να ελπίζω ότι το πρόβλημά του δεν είναι ότι στους πρόσκοπους δεν είναι το επίκεντρο, καθώς είναι πολλά τα παιδάκια.

 

μπορεις ανετα να του εξηγήσεις οτι μπορεις να παιζεις με τον παππου και τη γιαγιά, τις αλλες μερες. και την κυριακή θα παιζει με παιδιά.

εφ' οσον λοιπον ειναι μοναχοπαίδι... η γνώμη μου είναι οτι θα του κάνει καλο να "ξεκολλήσει" από την οικογένεια.

να επιμείνεις...νομιζω κερδισμένοι θα βγειτε και οι δυο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα και μονο μιλωντας δεν μου αρεσει καθολου ο προσκοπισμος αν και ημουν στελεχος παιδικης κατασκηνωσης για 17 χρονια(καλοκαιρινη)

Κανουν καποια πραγματα που μου θυμιζουν αλλες εποχες ..τωρα απλα γιατι να τον πεισεις?αν δεν θελει καλως κανει ..θα μπορουσες ανετα να τον πας ΟΠΟΥ θελει...

Ναυτοπροσκοπος ισως που πολλα παιδια τρελαινονται με το νερο?αθλητισμο?θεατρικο παιχνιδε?εχει τοσα πολλα πραγματα που μπορει να ασχοληθει...

αληθεια εσυ γιατι τοσο παθος με τον προσσκοπισμο?

 

ειναι διαφορετικο το στελεχος παιδικής κατασκήνωσης και διαφορετικο ο προσκοπισμός.

οι καιροι προχωράνε και ο προσκοπισμός το ίδιο. δεν εχεις δικιο που μιλάς για "αλλες αποχές". εχουν αλλαξει τα πραγματα!

 

για να γινεις ναυτοπρόσκοπος, πρεπει να υπάρχει σύστημα κοντα στη θάλασσα, καθως και δασοπρόσκοπος, κοντα σε δάσος.

 

και οαθλητισμός και το θεατρικο παιχνίδι, περιλαμβάνονται στους προσκόπους!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

να μην του αφησεις περιώριο να πει όχι. "Θα πας (πχ 5 φορές) και μετά θα αποφασίσεις".

Ετσι περιπου εκανα και εγω με τον δικο μου και το κολυμβητηριο.

του ειπα θα πας μεχρι να μαθεις μπανιο. τελος. Πλέον πηγαινει χωρις γκρίνια, αλλα ουτε με τρελλη χαρα:cry:. Παντως οταν σταματησει θα ξερω οτι πραγματι δεν του αρεσε.

Και στον παιδικο δεν ηθελε να παει και στο νηπιαγωγειο στην αρχη, και πολλα πραγματα στην αρχή φαινονατι δυσκολα και βουνο για τα παιδιά. Λίγη πιεση δε βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λανθασμένη άποψη του προσκοπισμού, ότι δηλαδή τα παιδιά κάνουν στρατιωτική εκπαίδευση, είναι μασόνοι οι μεγαλοπρόσκοποι, κλπ. Εγώ πέρασα αρκετά χρόνια στον προσκοπισμό και μόνο καλές εμπειρίες έχω να θυμάμαι, άσε που έγινα πολύ πιο κοινωνική, λιγότερο εγωίστρια, πιο υπομονετική, αλλά περνούσα και τέλεια!!! Θα σου έλεγα ό,τι πρότειναν και κάποιες από τις κοπέλες παραπάνω. Δηλαδή, να του πεις να ξαναπάει άλλες δυο-τρεις φορές, σε κυνήγι θησαυρού, κλπ. Μου έκανε επίσης εντύπωση που είπε ότι δε θέλει να πάει εκδρομή χωρίς γονείς. Νομίζω ότι είναι στην ηλικία που πρέπει να περνάει καλά και χωρίς εσάς, μαζί με άλλα παιδάκια!

Εγώ θα προσπαθήσω να στείλω τη μικρή μου στους προσκόπους μόλις μεγαλώσει, αφού όμως ελέγξω πολύ καλά το σύστημα και τους υπεύθυνους εκεί (και αφού πείσω και τον μπαμπά της, γιατί φοβάται... :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...