Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα το ξαναπώ!

 

Η διάγνωση του αυτισμού δεν βγαίνει πριν τα 3-4 (πιο κοντά στα 4), με εξαίρεση περιπτώσεις πολύ καραμπινάτες, που βγαίνει γύρω στα 2μιση.

 

Για να θεωρηθεί ένα παιδί αυτιστικό (ή ό,τι άλλο) πρέπει να παρουσιάζει ένα σύνολο χαρακτηριστικών και σε συγκεκριμένη συχνότητα (π.χ. να μην γυρνάει καθόλου όταν το φωνάζεις ενώ ακούει καλά ΚΑΙ να μην κάνει συμβολικό παιχνίδι ΚΑΙ να μην ξέρει πώς να συμπεριφερθεί όταν είναι με άλλους (ο αυτισμός είναι διαταραχή κυρίως στις κοινωνικές επαφές) ΚΑΙ να μην κάνει βλεματική επαφή ΚΑΙ/Ή να κάνει στερεοτυπίες κλπ). Αν παρουσιάζει ένα ή κάποια από αυτά, δεν σημαίνει ότι έχει αυτισμό.

(Το ίδιο ισχύει και για άλλα πράγματα/παθήσεις)

 

Από εκεί και πέρα (πάλι επαναλαμβάνομαι το ξέρω) ένα οποιοδήποτε παιδί για να ανταποκριθεί σε κάτι πρέπει αυτό να το ενδιαφέρει και να θέλει να το κάνει. π.χ. αν πάει κάποιος και το φωνάζει συνέχεια "Γιώργο, Γι'ωργο" και αυτό να επαναλαμβάνεται κάθε λεπτό, το παιδί θα γυρίσει την πρώτη φορά, θα γυρίσει τη δεύτερη, την τρίτη δεν θα γυρίσει γιατί θα έχει βαρεθεί.

Ομοίως, αν ένα παιδί δεν του δίνεται η ευκαιρία να μιλήσει αλλά κάθετι το παρέχεται στο χέρι (γιατί ξέρεουμε ανάλογα με την ώρα τι μπορεί να θέλει) χωρίς καν να δείξει, δεν πρόκειται να μπει στον κόπο να μιλήσει! Ο λόγος υπάρχει για την επικοινωνία και την έκφραση των αναγκών. Αν αυτές ικανοποιούνται, για ποιο λόγο να μιλάμε; Γιατί να κουράζουμε το μυαλό μας; Καλύτερα δεν είναι να παίζουμε, και όταν έρθει η ώρα για φαί, απλά να φάμε αυτό που είναι μπροστά μας, γιατί κάποιος το έφερε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να προσθέσω στα παραπάνω ότι στο βιντεάκι, το κομμάτι με το παιδί που "ανταποκρινόταν" σωστά ήταν κομμένο και ραμμένο, δεν ήταν σε πραγματικό χρόνο. Δηλαδή το παιδί που θεωρείται φυσιολογικό δεν συμπεριφερόταν "φυσιολογικά" συνέχεια αλλά σε συγκεκριμένες στιγμές. Αν περιμένεις το κάθε παιδί να δείχνει συνέχεια, να ανταποκρίνεται συνέχεια, να κάνει συμβολικό παιχνίδι συνέχεια, τότε λογικό είναι να απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι στο βιντεάκι, το κομμάτι με το παιδί που "ανταποκρινόταν" σωστά ήταν κομμένο και ραμμένο, δεν ήταν σε πραγματικό χρόνο. Δηλαδή το παιδί που θεωρείται φυσιολογικό δεν συμπεριφερόταν "φυσιολογικά" συνέχεια αλλά σε συγκεκριμένες στιγμές. Αν περιμένεις το κάθε παιδί να δείχνει συνέχεια, να ανταποκρίνεται συνέχεια, να κάνει συμβολικό παιχνίδι συνέχεια, τότε λογικό είναι να απογοητευτείς.

 

 

Σαφώς!!!!!!

 

Μα και εμείς οι "φυσιολογικοί" ενήλικες κάθε στιγμή, όλη μέρα, συμπεριφερόμαστε "όπως πρέπει" σε όλους τους τομείς; Δεν υπάρχουν στιγμές που βαριόμαστε και θέλουμε απλά να κοιτάμε το ταβάνι; Δεν υπάρχουν στιγμές που χανόμαστε κοιτάζοντας στο πουθενά; Δεν υπάρχουν στιγμές που θέλουμε να πέσουμε κάτω και να χτυπιόμαστε; Δεν υπάρχουν στιγμές που παίρνουμε ένα μολύβι στο χέρι και το βάζουμε ανάμεσα στα δάχτυλα και το κουνάμε για να περάσει η ώρα;

Ε! Όλα αυτά και το καθένα χωριστά είναι στοιχεία που υπάρχουν στη ΔΑΔ.... Τουλάχιστον εγώ ξέρω ότι δεν έχω ΔΑΔ και όμως αυτά τα κάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη σελίδα με τους κωδικούς των κλινικών του Αγία Σοφία αλλά αυτό που θέλουμε όχι....:(

 

σ'ευχαριστω μητσουκο, και μια αλλη κοπελα ειδε οτι δεν υπηρχε ο κωδικος των ειδικων παθησεων

 

δευτερα θα παρω στο 11880 να μαθω το τηλ του νοσοκομειου μπας και κλεισω ραντεβου απο μεσα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ti eidous tantrums exei o dikos sou?

 

exei ki o dikos mou, pleon xtupaei to stomaxi tou sunexomena :(

 

Ο δικός μου για καθετί περιμένει να τον βοηθήσω και αν δεν το κάνω κλαίει - ακούγεται απλό αλλά δεν είναι, για αυτο κάνουνε θεραπεία που έχει βοηθήσει αφάνταστα

Το οτι ο δικό σου χτυπάει το στομάχι σου απλα μπορεί να το κάνει γιατι το έχει μάθει και τον ικανοποιεί.. Πως αντιδράς όταν το κανει;

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου για καθετί περιμένει να τον βοηθήσω και αν δεν το κάνω κλαίει - ακούγεται απλό αλλά δεν είναι, για αυτο κάνουνε θεραπεία που έχει βοηθήσει αφάνταστα

Το οτι ο δικό σου χτυπάει το στομάχι σου απλα μπορεί να το κάνει γιατι το έχει μάθει και τον ικανοποιεί.. Πως αντιδράς όταν το κανει;

 

τι θεραπεια κανετε? αν θες μου λες.

 

εμενα ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ για τιποτα. απλα θα συγχιστει αμα κατι δεν μπορει να το κανει μονος του. αμα δεν τον αφηνω να παρει/κανει κατι μερικες φορες χτυπαει το στομαχι του οσο κλαιει.

 

γενικα επειδη χτυπαγε κεφαλι στο τζαμι, στο πατωμα, στο συνθετο, στην αρχη του ελεγα "οχι καλο μου, δεν κανει, θα πονεσεις" κλπ, αλλα μετα δοκιμασα να τον αγνοω και το σταματησε.

βεβαια που και που το κοπαναει στην μπαλκονοπορτα της κουζινας.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω πρόβλημα.. Είναι occupational therapy δεν ξέρω πως είναι ελληνικά κυρίως επειδή φοβάται μερικά πράγματα και δεν θέλει να παίρνει ρίσκα εκτός και αν τον βοηθάω που δεν είναι σωστο για την ηλικία του (μπορεί να πηγαίναμε σε ενα καινούριο σπίτι γνωστής και να έκλαιγε για κανά 20λεπτο γιατι δεν ήξερε το μέρος ). Έχουμε κάνει μόνο 4 sessions μέχρι τώρα και η πρόοδος είναι απίστευτη και εγω η ίδια έπαθα σοκ, είναι σαν διαφορετικό παιδι! Όπως λέει και η ειδικός που πάω και που έχει γενικώς μεγαλύτερα παιδάκια όσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο γιατι είναι παρά πολυ εύκολο να επανάπρογραματισεις το μυαλό του! Δεν είχα πολλές αποδείξεις οτι κάτι δεν πήγαινε καλα, το ένστικτο μου μόνο και αποδείχτηκε σωστό, και πίστεψε με η θεραπεία είναι τόσο εύκολη σχεδόν γελοία αλλά είναι απο ειδικό και δουλεύει

Γνώμη μου οτι και να σου λέμε, αν νοιωθεις οτι κάτι δεν παει καλα πήγαινε να δεις καποιον. Αυτισμό μπορεί να μην έχει αλλά κάτι άλλο μπορεί να τον έχει πειράξει που είναι κρίμα να επηρεάσει το υπόλοιπο της ζωής του που μπορεί να φτιαχτεί τόσο εύκολα σε αυτήν την ηλικια

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω πρόβλημα.. Είναι occupational therapy δεν ξέρω πως είναι ελληνικά κυρίως επειδή φοβάται μερικά πράγματα και δεν θέλει να παίρνει ρίσκα εκτός και αν τον βοηθάω που δεν είναι σωστο για την ηλικία του (μπορεί να πηγαίναμε σε ενα καινούριο σπίτι γνωστής και να έκλαιγε για κανά 20λεπτο γιατι δεν ήξερε το μέρος ). Έχουμε κάνει μόνο 4 sessions μέχρι τώρα και η πρόοδος είναι απίστευτη και εγω η ίδια έπαθα σοκ, είναι σαν διαφορετικό παιδι! Όπως λέει και η ειδικός που πάω και που έχει γενικώς μεγαλύτερα παιδάκια όσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο γιατι είναι παρά πολυ εύκολο να επανάπρογραματισεις το μυαλό του! Δεν είχα πολλές αποδείξεις οτι κάτι δεν πήγαινε καλα, το ένστικτο μου μόνο και αποδείχτηκε σωστό, και πίστεψε με η θεραπεία είναι τόσο εύκολη σχεδόν γελοία αλλά είναι απο ειδικό και δουλεύει

Γνώμη μου οτι και να σου λέμε, αν νοιωθεις οτι κάτι δεν παει καλα πήγαινε να δεις καποιον. Αυτισμό μπορεί να μην έχει αλλά κάτι άλλο μπορεί να τον έχει πειράξει που είναι κρίμα να επηρεάσει το υπόλοιπο της ζωής του που μπορεί να φτιαχτεί τόσο εύκολα σε αυτήν την ηλικια

 

 

ετσι ειμαι εγω σαν ενηλικας, τι μου λες τωρα! μπραβο που το ξεπερναει το παιδακι <3 καλα εκανες!!! το ενστινκτο ειναι το σημαντικοτερο ολων.

 

θα τον παω γιατι οπως λες κι εσυ, μπορει να ειναι κατι ασχετο ή κατι άλλο. κι εγω δεν εχω ιδεα απο παιδια, ειμαι μικρη μαμα και μονη.

αυτο ακριβως, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο. για τον αυτισμο βλεπω οτι απο 6 μηνων μπορουν να κανουν καποια τεστ (κινητικα κυριως) και συνηθως στους 16-18 μηνες στα πιο πολλα παιδακια φαινεται. και λενε οτι αμα το εντοπισεις νωρις, μπορεις να φερεις την προοδο του σε νορμαλ επιπεδα και να μην καταλαβαινεις διαφορα απο ενα υγιες παιδακι.

 

(αναφερω τον αυτισμο γιατι πανω σε αυτο συζηταμε)

 

μπορει απλα να εχει μπερδευτει. μεχρι 6 μηνων του μιλουσα αγγλικα

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ για τιποτα. απλα θα συγχιστει αμα κατι δεν μπορει να το κανει μονος του. αμα δεν τον αφηνω να παρει/κανει κατι μερικες φορες χτυπαει το στομαχι του οσο κλαιει.

 

γενικα επειδη χτυπαγε κεφαλι στο τζαμι, στο πατωμα, στο συνθετο, στην αρχη του ελεγα "οχι καλο μου, δεν κανει, θα πονεσεις" κλπ, αλλα μετα δοκιμασα να τον αγνοω και το σταματησε.

βεβαια που και που το κοπαναει στην μπαλκονοπορτα της κουζινας.

Αυτά ΟΛΑ είναι φυσιολογικά για παιδάκι της ηλικίας του και θα δεις ότι σε λίγο καιρό, ειδικά όπως θα αρχίσει να ωριμάζει και να μιλάει, θα τα κόψει.

 

Αυτό που έλεγες για τους 16 μήνες το βρήκα σε κάποια σάιτ και αν προσέξεις αναφέρονται σε μωρά που μέχρι τους 16 μήνες δεν λένε καμία λέξη, δηλαδή δεν έχουν γλωσσική επικοινωνία, πράγμα που με βάση αυτά που λες, δεν ισχύει στην περίπτωσή σας.

 

Δεν προσπαθώ απλά να σε καθησυχάσω για να μην ανησυχείς, πραγματικά αυτά που λες δεν μου χτυπάνε καμπανάκι αυτισμού.

 

Όταν ήσουν έγκυος, ποια γλώσσα μιλούσες περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά ΟΛΑ είναι φυσιολογικά για παιδάκι της ηλικίας του και θα δεις ότι σε λίγο καιρό, ειδικά όπως θα αρχίσει να ωριμάζει και να μιλάει, θα τα κόψει.

 

Αυτό που έλεγες για τους 16 μήνες το βρήκα σε κάποια σάιτ και αν προσέξεις αναφέρονται σε μωρά που μέχρι τους 16 μήνες δεν λένε καμία λέξη, δηλαδή δεν έχουν γλωσσική επικοινωνία, πράγμα που με βάση αυτά που λες, δεν ισχύει στην περίπτωσή σας.

 

Δεν προσπαθώ απλά να σε καθησυχάσω για να μην ανησυχείς, πραγματικά αυτά που λες δεν μου χτυπάνε καμπανάκι αυτισμού.

 

Όταν ήσουν έγκυος, ποια γλώσσα μιλούσες περισσότερο?

 

αυτα δεν τα ανεφερα σαν ενδειξεις αυτισμου... συζητηση ειχα με την κοπελα για τα tantrums.

 

τα δικα του (babbling) δεν θεωρουνται οτι μιλαει!!!

 

Αγγλικα μιλουσα

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα είπες ότι λέει μαμά, γεια, και ότι χαιρετάει (τώρα θα μου πεις ότι τα έκοψε, αλλά είσαι σίγουρη γι' αυτό?).

 

Στη θέση σου θα άρχιζα να του μιλάω αγγλικά πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μα είπες ότι λέει μαμά, γεια, και ότι χαιρετάει (τώρα θα μου πεις ότι τα έκοψε, αλλά είσαι σίγουρη γι' αυτό?).

 

Στη θέση σου θα άρχιζα να του μιλάω αγγλικά πάλι.

 

μα το ανέφερα ήδη πολλές φορες οτι μονο αυτα ελεγε και τα εκοψε.

το μαμα το λέει ακομα, αλλα πιο πολυ σαν μαμαμαμ δλδ επαναλαμβανομενο κι οχι ξεκαθαρο.

 

ελεγε και κιτρινο, κοκκινο, ενα, δυο, τρια, πεντε, ναι, γεια, γιαγια, αντε.

 

ΕΛΕΓΕ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ζορίζεσαι. Να σε βοηθήσω προσπαθώ. Αν είναι να σε κουράζω, καλύτερα να σταματήσω να ασχολούμαι. Έτσι κι αλλιώς, θα το πας να το δει ειδικός. Καλή τύχη εύχομαι και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μην ζορίζεσαι. Να σε βοηθήσω προσπαθώ. Αν είναι να σε κουράζω, καλύτερα να σταματήσω να ασχολούμαι. Έτσι κι αλλιώς, θα το πας να το δει ειδικός. Καλή τύχη εύχομαι και καλή συνέχεια.

 

δε με ζοριζεις ουτε με κουραζεις.

αμα ηταν ετσι δε θα απαντουσα, οπως κανω με συγκεκριμενα μελη και μηνυματα, κι εδω απαντησα αναλυτικα.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ειμαι εγω σαν ενηλικας, τι μου λες τωρα! μπραβο που το ξεπερναει το παιδακι <3 καλα εκανες!!! το ενστινκτο ειναι το σημαντικοτερο ολων.

 

θα τον παω γιατι οπως λες κι εσυ, μπορει να ειναι κατι ασχετο ή κατι άλλο. κι εγω δεν εχω ιδεα απο παιδια, ειμαι μικρη μαμα και μονη.

αυτο ακριβως, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο. για τον αυτισμο βλεπω οτι απο 6 μηνων μπορουν να κανουν καποια τεστ (κινητικα κυριως) και συνηθως στους 16-18 μηνες στα πιο πολλα παιδακια φαινεται. και λενε οτι αμα το εντοπισεις νωρις, μπορεις να φερεις την προοδο του σε νορμαλ επιπεδα και να μην καταλαβαινεις διαφορα απο ενα υγιες παιδακι.

 

(αναφερω τον αυτισμο γιατι πανω σε αυτο συζηταμε)

 

μπορει απλα να εχει μπερδευτει. μεχρι 6 μηνων του μιλουσα αγγλικα

 

Εγω μικρή μαμα δεν είμαι αλλά και πάλι ιδέα δεν έχω!!!! :wink:

Ναι καλύτερα να τον πας, κάτι τον έχει πειράξει μάλλον και τα αγόρια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητα! Για το οτι δεν μιλάει πάντως μην ανυσηχεις πολυ και ο δικός μου τα ίδια και αυτή μου είπε να βλέπει αν επικοινωνεί με άλλους τρόπους, οι λέξεις έρχονται μετα, και αν του μιλούσες αγγλικά στην αρχή μην συζητάς

 

Γνώμη μου όπως λες και εσυ το χειρότερο είναι να περιμένεις μέχρι τα 4! Πίστεψε με οτι και να είναι θα λυθεί αν τον δει ένας ειδικός τώρα

 

Λοιπόν τώρα βρήκα την ελληνική μετάφραση, είναι εργοθεραπεια αυτο που έκανε ο δικός μου

Για δες αυτο το άρθρο στα ελληνικά

http://kids.in.gr/kid-related/care/article/?aid=5444241

Link to comment
Share on other sites

Εγω μικρή μαμα δεν είμαι αλλά και πάλι ιδέα δεν έχω!!!! :wink:

Ναι καλύτερα να τον πας, κάτι τον έχει πειράξει μάλλον και τα αγόρια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητα! Για το οτι δεν μιλάει πάντως μην ανυσηχεις πολυ και ο δικός μου τα ίδια και αυτή μου είπε να βλέπει αν επικοινωνεί με άλλους τρόπους, οι λέξεις έρχονται μετα, και αν του μιλούσες αγγλικά στην αρχή μην συζητάς

 

Γνώμη μου όπως λες και εσυ το χειρότερο είναι να περιμένεις μέχρι τα 4! Πίστεψε με οτι και να είναι θα λυθεί αν τον δει ένας ειδικός τώρα

 

Λοιπόν τώρα βρήκα την ελληνική μετάφραση, είναι εργοθεραπεια αυτο που έκανε ο δικός μου

Για δες αυτο το άρθρο στα ελληνικά

http://kids.in.gr/kid-related/care/article/?aid=5444241

 

μηπως να τον παω καλυτερα σε παιδοψυχολογο?

 

κοιταω τη λιστα και εχω μια απορια (γενικα, δε ξερω αν μπορεις να απαντησεις εσυ), ο δικος μου τη μια ειναι ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, δεν εχει ησυχια, σε σημειο που δε μπορει να αναπνευσει, πεφτει κατω πτωμα και συνεχιζει, δεν τον σταματαει τπτ και την αλλη ειναι υποτονικος, θελει μονο να καθεται στον καναπε ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να μην κανει ΤΠΤ, μενει το ματι του, κοιταει στο κενο, θελει βιντεο και αγκαλια με τη μαμα.

 

και δεν ειναι και τα δυο στη διαρκεια της ημερας, ειναι μερικες μερες υποτονικος και μερικες υπερκινητικος.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως να τον παω καλυτερα σε παιδοψυχολογο?

 

κοιταω τη λιστα και εχω μια απορια (γενικα, δε ξερω αν μπορεις να απαντησεις εσυ), ο δικος μου τη μια ειναι ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, δεν εχει ησυχια, σε σημειο που δε μπορει να αναπνευσει, πεφτει κατω πτωμα και συνεχιζει, δεν τον σταματαει τπτ και την αλλη ειναι υποτονικος, θελει μονο να καθεται στον καναπε ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να μην κανει ΤΠΤ, μενει το ματι του, κοιταει στο κενο, θελει βιντεο και αγκαλια με τη μαμα.

 

και δεν ειναι και τα δυο στη διαρκεια της ημερας, ειναι μερικες μερες υποτονικος και μερικες υπερκινητικος.

Αν ο παιδοψυχολογος μπορεί να κάνει ενα αναπτυξιακό assessment τότε ναι, αλλά δεν ξέρω αν το κάνουνε σε αυτή την ηλικία

 

Γνώμη μου - και επειδή και εγω αυτο έκανα- καλύτερο για εργοθεραπεια γιατι βλέπουνε γενικά την ανάπτυξη του και ξεκινάνε απο εκεί, βλέπουνε πως αντιδραει σε καινούριο περιβάλλον, καινούριους ανθρώπους παιχνίδια και τι κάνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις.. Και βάση με αυτο που παρατηρούν σου λένε τι να κανείς η κάνετε όλοι μαζί κάποια sessions

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι κοίτα για αναπτυξιολόγο. Έχει και στο παίδων και στο τζάννειο. Θα δει το παιδί σου ολόκληρη ομάδα από ειδικότητες και θα σου πουν. Φυσικά θα πάρεις τηλέφωνο την Δευτέρα και το παιδί θα το δουν σε τρεις τέσσερεις μήνες. Αλλά από το τίποτα....

 

Μην τρομάζεις όμως, τα παιδιά βρίσκουν τα δικά τους πατήματα στη σκάλα της ανάπτυξης, όχι του μέσου όρου. Δίνε σωστά ερεθίσματα και σωστή τροφή (αγάπη και υποστήριξη παίρνει άφθονη, από ό,τι φαίνεται από αυτά που γράφεις, οπότε δε χρειάζεται να το προτείνω) και παρατήρησέ τον. Όλα θα πάνε μια χαρά.

 

κοίτα κι εδώ http://www.firstpediatrics-uoa.gr/monades/monada-anaptyxiakis-paidiatriki/

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

euxaristw polu kai tis duo sas, twra vrika ligo xrono na apantisw, an kai ka8etai anamesa sta podia mou kai de ftanw na grapsw :P hahaha

 

o anaptuksiologos den einai sto tmima autismou? :/ egw auto nomiza!

 

argotera 8a prospa8isw na anevasw ena (apo ta pollaaaaaaaaaa) video alla 8a to exw private, opoia 8elei mporw na tis to steilw se pm na mou pei mia gnwmi.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τμήμα αυτισμού. Τη διάγνωση τη δίνει αναπτυξιολόγος. Το βίντεο κράτα το για την αξιολόγησή σας εκεί, και όχι για τυχαίες γνώμες από άλλους, θα σου πρότεινα. Κι εγώ νηπιαγωγός είμαι, αλλά δεν παίρνω την ευθύνη να σου πως γνώμη για κάτι τόσο σοβαρό από ένα βιντεάκι. Δεν επαρκεί ένα μεμονομένο περιστατικό, είναι ιδιαίτερη η διαδικασία της αξιολόγησης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να το δω

 

Ναι πιστεύω όπως είπα πριν αναπτυξιολογος (η εργοθεραπεια κάνουν το ίδιο πράγμα στην δική μου περίπτωση αλλά παρτους πριν τηλέφωνο να σιγουρευτεις)

Με βάση αυτο που θα σου πουν τότε θα βρεις ειδικό για αυτισμό , αλλά πραγματικά πιστεύω οτι μπορεί να είναι κάτι άλλο που μπορούν να το λύσουν

 

Αν θες βέβαια βρίσκεις και ειδικό για αυτισμό να πας κατευθείαν (θα προσπαθήσω να σου βρω)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να το δω

 

Ναι πιστεύω όπως είπα πριν αναπτυξιολογος (η εργοθεραπεια κάνουν το ίδιο πράγμα στην δική μου περίπτωση αλλά παρτους πριν τηλέφωνο να σιγουρευτεις)

Με βάση αυτο που θα σου πουν τότε θα βρεις ειδικό για αυτισμό , αλλά πραγματικά πιστεύω οτι μπορεί να είναι κάτι άλλο που μπορούν να το λύσουν

 

Αν θες βέβαια βρίσκεις και ειδικό για αυτισμό να πας κατευθείαν (θα προσπαθήσω να σου βρω)

 

anaptuksiologo 8elw ki egw na dw, giati niw8w oti *kati* den paei kala, de mporw na kserw an auto einai autismos, protimw na to vgalei eidikos to sumperasma=diagnwsi.

 

prospa8w na vrw tropo na mikrunw to mege8os tou file giati exei periorismo to photobucket.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η (σωστή) διάγνωση γίνεται από αριθμό ειδικών.

Ο καθένας βλέπει και ένα κομμάτι της ειδικότητας του και μετά βγάζουν πόρισμα (αυτισμός, ΔΕΠΥ, νοητική ανεπάρκεια, τίποτα κλπ κλπ).

 

Ειδικά για τον αυτισμό στη διάγνωση πρέπει οπωσδήποτε να συμμετέχει είτε παιδοψυχίατρος είτε αναπτυξιολόγος. Δεν πρόκειται για αντικείμενο ψυχολόγου. Ακόμα και στα ΚΕΔΔΥ, όταν δεν υπάρχει παιδοψυχίατρος, γίνεται παραπομπή σε Ιατροπαιδαγωγικό για εξέταση από ΠΨ αν υπάρχουν υπόνοιες αυτισμού.

 

Και θα το ξαναματαπω, οι 16 μήνες είναι πααααααααρα πολύ νωρίς για διάγνωση. Ό,τι και να σου λέει ο ένας και ο άλλος που δεν είναι ειδικοί, ό,τι και να βλέπεις στα βίντεο ή να διαβάζεις στο διαδίκτυο, η διάγνωση παγκοσμίως γίνεται μετά τα 3 και κοντά στα 4 (με εξαίρεση πολύ καραμπινάτες περιπτώσεις που γίνεται στα 2μιση).

 

10 χρόνια δουλέυω στην Ειδική Αγωγή και συνεργάζομαι με κάποιους από τους κορυφαίους ειδικούς στην Ελλάδα αλλά και αλλού. Ποτέ δεν έχω δει διάγνωση πριν από τα 4!

 

(Μάλιστα για σύνδρομο Rett που θεωρείται είδος αυτισμού στα κορίτσια και τα χαραλτηριστικά του είναι ξεκάθαρα -σταμάτημα ομιλίας στους 36 μήνες, πισωγύρισμα στην ανάπτυξη, χαρακτηριστικό "πλακουτσωτό" κεφάλι - η διάγνωση γίνεται γύρω στα 3μιση, αν και υπάρχουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...