Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ.....


Recommended Posts

Συμφωνώ με την demmy!Κι εγώ χωρίς επισκληρίδιο γέννησα από επιλογή κ το δεύτερο όταν έρθει η ώρα πάλι έτσι θα το γεννήσω!Δεν είμαι μαζόχα αλλά αξίζει να ζήσετε την εμπειρία της γέννας.

Θα μου πείτε "γιατί να πονάω αφού μπορώ να το αποφύγω " Γιατί ξέρω ότι δεν είναι απλή υπόθεση μια ένεση στη μέση ειδικά όταν ο αναισθησιολόγος δεν είναι έμπειρος!Γνωστή μας έμεινε ανάπηρη από το ένα της πόδι αμέσως μετά την ένεση κ τώρα δεν το αισθάνεται!Δεν μπορώ να κρίνω την επιλογή ενός ανθρώπου να μην πονάει αλλά από την άλλη έχει γίνει "καραμέλα" η επισκληρίδιος όπως και οι καισαρικές, όταν βέβαια δεν υπάρχει σοβαρός λόγος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΙΤΑΑΑ!!! δηλαδή όταν δεν υπήρχε η επισκληρίδιος,οι γυναίκες πως γεννούσαν?? δεν έχω ξαναγεννήσει,αλλά είμαι σίγουρη πως τη εμπειρία αυτή θέλω να την ζήσω και εν πάσει περιπτώσει ΑΞΙΖΕΙ να το ζήσει κανείς...στη ζωή 2 κατα μέσω όρο..ααααντε 3 φορες να το νιώσουμε...επισκληρίδιο στα καλά του καθουμένου ...όχι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Επισκληρίδιο δεν έκανα στον γιο μου, κόψιμο-ράψιμο δεν κατάλαβα, ούτε ξέρω αν μου έκανε τοπική ένεση ή όχι. Η τελευταία επώδυνη στιγμή ήταν όταν μου είπαν να σπρώξω δυνατά για να βγει ο πλακούντας. Τα ράμματα με ενοχλούσαν τον πρώτο καιρό, όμως σε ένα μήνα ήμουν μια χαρά και το σεξ δε με ενόχλησε καθόλου. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πρέπει όμως να είναι και ο γιατρός "μάστορας"... :wink:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τρεεεεεμωωωωωωωω :shock::shock::shock::?:? αν και ειμαι με καισαρικη..φοβαμαι πολυ ολου του ειδους της ενεσεις :shock:

 

κουραγιο μανουλες κουραγιο :wink: ολα θα πανε καλα και για μας και για τα μπουμπουκια μας!!! με το καλο !!!

Link to comment
Share on other sites

"Γνωστή μας έμεινε ανάπηρη από το ένα της πόδι αμέσως μετά την ένεση κ τώρα δεν το αισθάνεται!"

 

Ε εντάξει ρε παιδιά ας μην τρομοκρατείτε και εμάς που έχουμε επιλέξει να κάνουμε επισκληρίδιο με τέτοιες περιπτώσεις. Ελεος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εκανα καισαρικη λογω αποκολησης πλακουντα και μειωσης παλμων.ηταν αμεση αναγκη.ειχα προετοιμαστει με μαθηματα ανωδυνου τοκετου και ηθελα πολυ να ζησω αυτην την εμπειρια.φυσικα φοβομουν οπως καθε ανθρωπος αλλα ηθελα να ζησω αυτην την εμπειρια αλλα ο θεουλης ειχε αλλα σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

"Γνωστή μας έμεινε ανάπηρη από το ένα της πόδι αμέσως μετά την ένεση κ τώρα δεν το αισθάνεται!"

 

Ε εντάξει ρε παιδιά ας μην τρομοκρατείτε και εμάς που έχουμε επιλέξει να κάνουμε επισκληρίδιο με τέτοιες περιπτώσεις. Ελεος!!!!!!!!

 

Ναι κοριτσια απο το πρωι που το διαβασα εχω φοβηθει πιο πολυ :shock: δεν φτανει που δεν εχω αντρα :shock: πω πω!!! δεν μπορω ουτε να το σκεφτω οχι να το γραψω ...!!! ελεος!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλέ ....η επισκληρίδιος είναι SUPER δεν καταλαβαίνεις τίποτα από πόνο, αλλά και να μην τη κάνετε αντέχονται οι πόνοι.

Εγώ γέννησα σε 2 ώρες και τους κατάλαβα τους πόνους κανονικότατα....αλλά μου είχε κολήσει να κάνω επισκληρίδιο και την έκανα τελικά, ενώ και ο γιατρός μου έλεγε όχι οτι τώρα τελείωσε γεννάς, την έκανα για τα τελευταία 15 λεπτά, οπότε έχω νιώσει όλο το σετ και με και χωρίς επισκληρίδιο. Το 2ο μωρό ίσως το κάνω χωρίς επισκληρίδιο τελικά γιατί σας ξανα λέω αντέχονται οι πόνοι.

Ασε που η διπλανή μου στο δωμάτιο που γέννησε με καισαρική πονούσε και δεν μπορούσε να σηκωθεί, συν οτι έπινε μόνο τσαί και εγώ μετά από 2 ώρες σουλατσάριζα στο καφέ και έφαγα και τρελλά φαγητά και τα πρωινά μου και όλα :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

όσες θέλουν να αυξήσουν τις πιθανότητές τους να γεννήσουν φυσιολογικά καλύτερα να ΜΗ ΖΗΤΗΣΟΥΝ επισκληριδιο. Με επισκληρίδιο, κινδυνεύετε να μην είστε σε θέση να σπρώξετε αποτελεσματικά όταν χρειαστεί και μπορεί να χρειαστείτε εμβρυουλκό ή ακόμα και καισαρική την τελευταία στιγμή για να βγάλουν το μωρό. Αυτά μας τα έλεγε η μαία στον ανώδυνο τοκετό. Επίσης, τα διαπίστωσα και από μόνη μου, εκεί που γεννούσα το 2ο παιδί μου. Μία κοπέλα, με τέλεια διαστολή είχε κάνει επισκληρίδιο και δε μπορούσε να σπρώξει δυνατά στο τέλος-έτσι την πήγανε για καισαρική!!!! Ένας ιατρός που εφημέρευε βγήκε και έλεγε στους ειδικευόμενους (κάπου εκεί δίπλα με είχανε και μένα και άκουσα) ότι θα μπορούσε η συγκεκριμένη να γεννήσει φυσιολογικά αν δεν έκανε επισκληρίδιο και ήταν πιο "συνεργάσιμη" εκείνη την ώρα στο σπρώξιμο. Επίσης στο δωμάτιο που με είχαν, η κοπέλα δίπλα από εμένα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τέλεια διαστολή, επισκληρίδιος και επειδή στο τέλος δεν έσπρωχνε σωστά για κατέβει και να βγεί το παιδί, κατέληξε με μια ωραιότατα καισαρική αφού είχε περάσει όλους τους ΠΟΝΟΥΣ του φυσικού τοκετού!!!! Επίσης εφόσον νοιάζεστε για το μωρό σας και θέλετε αυτό να έρθει με τον σωστό και υγιή τρόπο στη ζωή, γιατί να το υποβάλλετε και αυτό στη διαδικασία της νάρκωσης; Να ξέρετε ότι η επισκληρίδιος επιδρά και στο παιδί, γεννιέται πιο νωθρό και πολλές φορές δυσκολεύεται να θηλάσει αμέσως. Αφού λοιπόν κάνατε 9 μήνες υπομονή, δεν πήρατε ούτε ασπιρίνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης επειδή νοιαζόσασταν για τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού σας, γιατί στο τέλος δηλαδή στον τοκετό να κοιτάξετε τον εαυτό σας (πώς εσείς θα πονέσετε λιγότερο) και όχι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ; Και σας τα λέω αυτά, χωρίς να θέλω να κατακρίνω ή να το παίξω ανώτερη από τις κοπέλες που τελικά επέλεξαν ή θα επιλέξουν επισκληρίδιο. Γιατί και εγώ στην πρώτη μου γέννα ΥΠΕΦΕΡΑ απίστευτα και ήρθαν στιγμές που λύγισα και ήθελα επισκληρίδιο σαν τρελή. Ευχαριστώ όμως το Θεο που τα έφερε έτσι (γέννησα βράδυ σε δημόσιο νοσοκομείο) και δεν μπόρεσα να κάνω. Γιατί αν είχα κάνει, πραγματικά δεν ξέρω τί εξέλιξη θα είχε αυτή η πρώτη γέννα μου. Αγαπήστε το σώμα σας και εμπιστευτείτε το, αγαπήστε τον εαυτό σας και πιστέψτε ότι μέσα σας κρύβεται μία απίστευτη και αστείρευτη ψυχική δύναμη που θα σας βοηθήσει να τα βγάλετε πέρα εκείνη την ώρα ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ και αν είναι και πάνω από όλα αγαπήστε το μικρο σας ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ που θεωρεί δεδομένο ότι τη μέρα της γέννησής του η μαμά του θα τα ΔΩΣΕΙ ΟΛΑ προκειμένου να το ΦΕΡΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες Vag αλλά εκείνη τη στιγμή δε ξέρεις πώς θα σου κάτσει..

Μακάρι να γεννήσουμε φυσιολογικά και μ'ενα πόνο που λένε, αρκεί τα παιδάκια μας να είναι καλά! :)

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

όσες θέλουν να αυξήσουν τις πιθανότητές τους να γεννήσουν φυσιολογικά καλύτερα να ΜΗ ΖΗΤΗΣΟΥΝ επισκληριδιο. Με επισκληρίδιο, κινδυνεύετε να μην είστε σε θέση να σπρώξετε αποτελεσματικά όταν χρειαστεί και μπορεί να χρειαστείτε εμβρυουλκό ή ακόμα και καισαρική την τελευταία στιγμή για να βγάλουν το μωρό. Αυτά μας τα έλεγε η μαία στον ανώδυνο τοκετό. Επίσης, τα διαπίστωσα και από μόνη μου, εκεί που γεννούσα το 2ο παιδί μου. Μία κοπέλα, με τέλεια διαστολή είχε κάνει επισκληρίδιο και δε μπορούσε να σπρώξει δυνατά στο τέλος-έτσι την πήγανε για καισαρική!!!! Ένας ιατρός που εφημέρευε βγήκε και έλεγε στους ειδικευόμενους (κάπου εκεί δίπλα με είχανε και μένα και άκουσα) ότι θα μπορούσε η συγκεκριμένη να γεννήσει φυσιολογικά αν δεν έκανε επισκληρίδιο και ήταν πιο "συνεργάσιμη" εκείνη την ώρα στο σπρώξιμο. Επίσης στο δωμάτιο που με είχαν, η κοπέλα δίπλα από εμένα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τέλεια διαστολή, επισκληρίδιος και επειδή στο τέλος δεν έσπρωχνε σωστά για κατέβει και να βγεί το παιδί, κατέληξε με μια ωραιότατα καισαρική αφού είχε περάσει όλους τους ΠΟΝΟΥΣ του φυσικού τοκετού!!!! Επίσης εφόσον νοιάζεστε για το μωρό σας και θέλετε αυτό να έρθει με τον σωστό και υγιή τρόπο στη ζωή, γιατί να το υποβάλλετε και αυτό στη διαδικασία της νάρκωσης; Να ξέρετε ότι η επισκληρίδιος επιδρά και στο παιδί, γεννιέται πιο νωθρό και πολλές φορές δυσκολεύεται να θηλάσει αμέσως. Αφού λοιπόν κάνατε 9 μήνες υπομονή, δεν πήρατε ούτε ασπιρίνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης επειδή νοιαζόσασταν για τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού σας, γιατί στο τέλος δηλαδή στον τοκετό να κοιτάξετε τον εαυτό σας (πώς εσείς θα πονέσετε λιγότερο) και όχι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ; Και σας τα λέω αυτά, χωρίς να θέλω να κατακρίνω ή να το παίξω ανώτερη από τις κοπέλες που τελικά επέλεξαν ή θα επιλέξουν επισκληρίδιο. Γιατί και εγώ στην πρώτη μου γέννα ΥΠΕΦΕΡΑ απίστευτα και ήρθαν στιγμές που λύγισα και ήθελα επισκληρίδιο σαν τρελή. Ευχαριστώ όμως το Θεο που τα έφερε έτσι (γέννησα βράδυ σε δημόσιο νοσοκομείο) και δεν μπόρεσα να κάνω. Γιατί αν είχα κάνει, πραγματικά δεν ξέρω τί εξέλιξη θα είχε αυτή η πρώτη γέννα μου. Αγαπήστε το σώμα σας και εμπιστευτείτε το, αγαπήστε τον εαυτό σας και πιστέψτε ότι μέσα σας κρύβεται μία απίστευτη και αστείρευτη ψυχική δύναμη που θα σας βοηθήσει να τα βγάλετε πέρα εκείνη την ώρα ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ και αν είναι και πάνω από όλα αγαπήστε το μικρο σας ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ που θεωρεί δεδομένο ότι τη μέρα της γέννησής του η μαμά του θα τα ΔΩΣΕΙ ΟΛΑ προκειμένου να το ΦΕΡΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις και όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ, μετά από 13 ώρες ωδίνων μόλις μπήκα στην αίθουσα τοκετών (δημόσιο νοσκομείο, χαράματα) ζήτησα επισκληρίδιο. Η γιατρός μου είπε πως αν μείνω ψύχραιμη και συνεργαστώ θα γεννήσω σε 10 λεπτά, ενώ η επισκληρίδιος θα καθυστερήσει πολύ τον τοκετό. Την άκουσα και όντως γέννησα σε 10 λεπτά ακριβώς και έχω την εξής απορία.΄Επρεπε να βάλω τεράστια δύναμη στις εξωθήσεις και αυτό έγινε με πολύ κόπο. Πώς είναι δυνατόν αυτό αν δε νιώθεις τίποτα από τη μέση και κάτω?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι οτι δεν νιώθεις τίποτα, απλά δεν πονάς, και τις συσπάσεις αισθάνεσαι και τα πάντα, εγώ παρόλο που έκανα επισκληρίδιο τελικά με 4 εξωθήσεις βγήκε το μωρό, αρκεί να σπρώχνεις σωστά...και είχε και διπλή περιτύλιξη και ο λόρος το ξανατράβαγε μέσα!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

mpiskotaki,

Με ένα πόνο και πρωτότοκη λίγο δύσκολο! Εκτός εαν ανήκεις στις εξαιρέσεις! Και η γέννα δεν είναι "πως θα σου κάτσει" αλλά "τί είσαι εσύ διατεθειμένη από την πλευρά σου να κάνεις για να σου κάτσει καλά".

Προετοιμάσου ψυχολογικά και σωματικά, κάνε μαθήματα ανώδυνου τοκετού (βοηθάει πολύ να γνωρίζεις τί σου συμβαίνει εκείνη την ώρα και πώς μπορείς να "ξεχάσεις" τον πόνο) και προσευχήσου για το καλύτερο για εσένα και το παιδί σου. Τώρα αν συμβούν επιπλοκές πριν ή κατά τη γέννα και η καισαρική επιβάλλεται, τότε αλλάζουν τα πράγματα! Εσύ από την πλευρά σου πάντως θα έχεις κάνει ο,τι καλύτερο μπορούσες.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι οτι δεν νιώθεις τίποτα, απλά δεν πονάς, και τις συσπάσεις αισθάνεσαι και τα πάντα, εγώ παρόλο που έκανα επισκληρίδιο τελικά με 4 εξωθήσεις βγήκε το μωρό, αρκεί να σπρώχνεις σωστά...και είχε και διπλή περιτύλιξη και ο λόρος το ξανατράβαγε μέσα!! :shock:

 

Α πα πα! Τι λες τώρα! :shock::shock::shock: Τότε προφανώς παίζει ρόλο η σωστή καθοδήγηση να υποθέσω ή μήπως και η δόση του φαρμάκου?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

όσες θέλουν να αυξήσουν τις πιθανότητές τους να γεννήσουν φυσιολογικά καλύτερα να ΜΗ ΖΗΤΗΣΟΥΝ επισκληριδιο. Με επισκληρίδιο, κινδυνεύετε να μην είστε σε θέση να σπρώξετε αποτελεσματικά όταν χρειαστεί και μπορεί να χρειαστείτε εμβρυουλκό ή ακόμα και καισαρική την τελευταία στιγμή για να βγάλουν το μωρό. Αυτά μας τα έλεγε η μαία στον ανώδυνο τοκετό. Επίσης, τα διαπίστωσα και από μόνη μου, εκεί που γεννούσα το 2ο παιδί μου. Μία κοπέλα, με τέλεια διαστολή είχε κάνει επισκληρίδιο και δε μπορούσε να σπρώξει δυνατά στο τέλος-έτσι την πήγανε για καισαρική!!!! Ένας ιατρός που εφημέρευε βγήκε και έλεγε στους ειδικευόμενους (κάπου εκεί δίπλα με είχανε και μένα και άκουσα) ότι θα μπορούσε η συγκεκριμένη να γεννήσει φυσιολογικά αν δεν έκανε επισκληρίδιο και ήταν πιο "συνεργάσιμη" εκείνη την ώρα στο σπρώξιμο. Επίσης στο δωμάτιο που με είχαν, η κοπέλα δίπλα από εμένα έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τέλεια διαστολή, επισκληρίδιος και επειδή στο τέλος δεν έσπρωχνε σωστά για κατέβει και να βγεί το παιδί, κατέληξε με μια ωραιότατα καισαρική αφού είχε περάσει όλους τους ΠΟΝΟΥΣ του φυσικού τοκετού!!!! Επίσης εφόσον νοιάζεστε για το μωρό σας και θέλετε αυτό να έρθει με τον σωστό και υγιή τρόπο στη ζωή, γιατί να το υποβάλλετε και αυτό στη διαδικασία της νάρκωσης; Να ξέρετε ότι η επισκληρίδιος επιδρά και στο παιδί, γεννιέται πιο νωθρό και πολλές φορές δυσκολεύεται να θηλάσει αμέσως. Αφού λοιπόν κάνατε 9 μήνες υπομονή, δεν πήρατε ούτε ασπιρίνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης επειδή νοιαζόσασταν για τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού σας, γιατί στο τέλος δηλαδή στον τοκετό να κοιτάξετε τον εαυτό σας (πώς εσείς θα πονέσετε λιγότερο) και όχι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ; Και σας τα λέω αυτά, χωρίς να θέλω να κατακρίνω ή να το παίξω ανώτερη από τις κοπέλες που τελικά επέλεξαν ή θα επιλέξουν επισκληρίδιο. Γιατί και εγώ στην πρώτη μου γέννα ΥΠΕΦΕΡΑ απίστευτα και ήρθαν στιγμές που λύγισα και ήθελα επισκληρίδιο σαν τρελή. Ευχαριστώ όμως το Θεο που τα έφερε έτσι (γέννησα βράδυ σε δημόσιο νοσοκομείο) και δεν μπόρεσα να κάνω. Γιατί αν είχα κάνει, πραγματικά δεν ξέρω τί εξέλιξη θα είχε αυτή η πρώτη γέννα μου. Αγαπήστε το σώμα σας και εμπιστευτείτε το, αγαπήστε τον εαυτό σας και πιστέψτε ότι μέσα σας κρύβεται μία απίστευτη και αστείρευτη ψυχική δύναμη που θα σας βοηθήσει να τα βγάλετε πέρα εκείνη την ώρα ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ και αν είναι και πάνω από όλα αγαπήστε το μικρο σας ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ που θεωρεί δεδομένο ότι τη μέρα της γέννησής του η μαμά του θα τα ΔΩΣΕΙ ΟΛΑ προκειμένου να το ΦΕΡΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις και όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ, μετά από 13 ώρες ωδίνων μόλις μπήκα στην αίθουσα τοκετών (δημόσιο νοσκομείο, χαράματα) ζήτησα επισκληρίδιο. Η γιατρός μου είπε πως αν μείνω ψύχραιμη και συνεργαστώ θα γεννήσω σε 10 λεπτά, ενώ η επισκληρίδιος θα καθυστερήσει πολύ τον τοκετό. Την άκουσα και όντως γέννησα σε 10 λεπτά ακριβώς και έχω την εξής απορία.΄Επρεπε να βάλω τεράστια δύναμη στις εξωθήσεις και αυτό έγινε με πολύ κόπο. Πώς είναι δυνατόν αυτό αν δε νιώθεις τίποτα από τη μέση και κάτω?

 

 

αυτό που λές για την τεράστια δύναμη, για κάποιους δεν είναι πολύ καλό, εγώ έχω μυωπία και ο γιατρός μου είπε ότι θα ελέγξουμε την ένταση των εξωθήσεων, δεν ξέρω γενικά έχω μπερδευτεί, μία φίλη γιατρός μου είπε να κάνω, η μητέρα μου δεν έκανε γιατί έπρεπε να βγω γρήγορα, και γενικά άντεξε, μπορεί ο γιατρός ή εσύ να το κρίνεις εκείνη την ώρα ανάλογα με το πώς θα παέι?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό που λές για την τεράστια δύναμη, για κάποιους δεν είναι πολύ καλό, εγώ έχω μυωπία και ο γιατρός μου είπε ότι θα ελέγξουμε την ένταση των εξωθήσεων, δεν ξέρω γενικά έχω μπερδευτεί, μία φίλη γιατρός μου είπε να κάνω, η μητέρα μου δεν έκανε γιατί έπρεπε να βγω γρήγορα, και γενικά άντεξε, μπορεί ο γιατρός ή εσύ να το κρίνεις εκείνη την ώρα ανάλογα με το πώς θα παέι?

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να το κρίνεις εκείνη την ώρα που όλα πρέπει να γίνουν ταχύτατα.΄Εχω ακούσει ότι οι κοπέλες που έχουν αρκετή μυωπία δεν μπορούν να έχουν φυσιολογικό τοκετό γιατί δεν κάνει να βάλουν δύναμη στις εξωθήσεις. Σίγουρα παίζει ρόλο ο βαθμός μυωπίας. Θα το κρίνει πιστεύω ο γιατρός σου πριν φτάσετε στον τοκετό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eleanax,

πρέπει να πας να σε δεί από τώρα που είναι νωρίς ένας οφθαλμίατρος και να αποφασίσει αυτός αν μπορείς να κάνεις φυσιολογικό τοκετό ή όχι. Δεν παίζει ρόλο αν έχεις μυωπία ή πόσους βαθμούς αλλά σε τί κατάσταση βρίσκεται ο αμφιβληστροειδής σου χιτώνας και αυτό για να το ξέρεις πρέπει να κάνεις βυθοσκόπηση. Ο γυναικολόγος δεν μπορεί να κρίνει γιατί δεν εξετάζει μάτια αλλά γεννητικά όργανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού κορίτσια,δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να σας τρομοκρατήσω αλλά να σας να προβληματίσω!Όταν έχεις την επιλογή να γεννήσεις με ΦΤ και χωρίς επισκληρίδιο γιατί να μην το κάνεις?!

Πριν μείνω έγκυος είχα εμπιστοσύνη στους γιατρούς και γιαυτό επέλεξα να με παρακολουθεί ένας γιατρός που εμπιστευόμουν σαν επιστήμονα αλλά και σαν άνθρωπο.

Όταν πλησίαζε ο καιρός να γεννήσω,μου τα χάλασε και μου έλεγε ότι οι πιθανότητες για ΦΤ ήταν 50-50 ενώ όλα πήγαιναν τέλεια!Εγώ τσατιζόμουν κι όταν του ζητούσα να μου εξηγήσει το λόγο άρχιζε τα ακαταλαβίστικα επιστημονικά του!

Σε μια εξέταση ρουτίνας ΝON STRESS 2 εβδομάδες πριν γεννήσω προσπάθησε να μου προκαλέσει τοκετό γιατί ήθελε να φύγει σε συνέδριο,δεν σας λέω τον τρόπο για να μην σας τρομοκρατήσω.Αυτό το συνειδητοποίησα γιατί το έψαξα από άλλους γιατρούς και μαίες!Και 1 εβδομάδα πριν γεννήσω έμαθα από την κοπέλα που μου έκανε NS ότι με έψαχνε!!Είναι δυνατόν να με ψάχνει όλοκληρος διευθυντής κλινικής εμένα μια κοινή θνητή!?Ενδιαφέρθηκε για την υγεία μου ξαφνικά!??

Όποτε μπορείτε να φανταστείτε τι ψυχολογία είχα λίγες μέρες πριν γεννήσω!! :(

Τελικά γέννησα όταν ήρθε η ώρα μου με τη βοήθεια του μαιευτήρα και την συμπαράσταση του άντρα μου!Ο γιατρός ήρθε όταν ήταν να βγει το μωρό.Κατά τη διάρκεια ενημερωνόταν τηλεφωνικά από τον μαιευτήρα.

Από τότε έμαθα πολλά για τους γιατρούς!! :evil:

Πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους γιατί μας κάνουν ό,τι θέλουν εκμεταλλευόμενοι την άγνοιά μας και επεμβαίνουν στο σώμα μας επειδή έτσι τους βολεύει!Δεν ισοπεδώνω τα πάντα απλά έχουν φροντίσει να μας πιπιλίσουν τον εγκέφαλό μας με την επισκληρίδιο και τις καισαρικές χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε!

Από όλα αυτά κατάλαβα ότι έχουμε τεράστια δύναμη μέσα μας και δεν πρέπει να αφήνουμε κανένα να μας καταστρέφει την πιο όμορφη και πιο γλυκιά εμπειρία της ζωής μας!

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού κορίτσια,δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να σας τρομοκρατήσω αλλά να σας να προβληματίσω!Όταν έχεις την επιλογή να γεννήσεις με ΦΤ και χωρίς επισκληρίδιο γιατί να μην το κάνεις?!

Πριν μείνω έγκυος είχα εμπιστοσύνη στους γιατρούς και γιαυτό επέλεξα να με παρακολουθεί ένας γιατρός που εμπιστευόμουν σαν επιστήμονα αλλά και σαν άνθρωπο.

Όταν πλησίαζε ο καιρός να γεννήσω,μου τα χάλασε και μου έλεγε ότι οι πιθανότητες για ΦΤ ήταν 50-50 ενώ όλα πήγαιναν τέλεια!Εγώ τσατιζόμουν κι όταν του ζητούσα να μου εξηγήσει το λόγο άρχιζε τα ακαταλαβίστικα επιστημονικά του!

Σε μια εξέταση ρουτίνας ΝON STRESS 2 εβδομάδες πριν γεννήσω προσπάθησε να μου προκαλέσει τοκετό γιατί ήθελε να φύγει σε συνέδριο,δεν σας λέω τον τρόπο για να μην σας τρομοκρατήσω.Αυτό το συνειδητοποίησα γιατί το έψαξα από άλλους γιατρούς και μαίες!Και 1 εβδομάδα πριν γεννήσω έμαθα από την κοπέλα που μου έκανε NS ότι με έψαχνε!!Είναι δυνατόν να με ψάχνει όλοκληρος διευθυντής κλινικής εμένα μια κοινή θνητή!?Ενδιαφέρθηκε για την υγεία μου ξαφνικά!??

Όποτε μπορείτε να φανταστείτε τι ψυχολογία είχα λίγες μέρες πριν γεννήσω!! :(

Τελικά γέννησα όταν ήρθε η ώρα μου με τη βοήθεια του μαιευτήρα και την συμπαράσταση του άντρα μου!Ο γιατρός ήρθε όταν ήταν να βγει το μωρό.Κατά τη διάρκεια ενημερωνόταν τηλεφωνικά από τον μαιευτήρα.

Από τότε έμαθα πολλά για τους γιατρούς!! :evil:

Πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους γιατί μας κάνουν ό,τι θέλουν εκμεταλλευόμενοι την άγνοιά μας και επεμβαίνουν στο σώμα μας επειδή έτσι τους βολεύει!Δεν ισοπεδώνω τα πάντα απλά έχουν φροντίσει να μας πιπιλίσουν τον εγκέφαλό μας με την επισκληρίδιο και τις καισαρικές χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε!

Από όλα αυτά κατάλαβα ότι έχουμε τεράστια δύναμη μέσα μας και δεν πρέπει να αφήνουμε κανένα να μας καταστρέφει την πιο όμορφη και πιο γλυκιά εμπειρία της ζωής μας!

 

Πάρα πολύ καλά τα είπες! Το ίδιο συμβαίνει και με τον προγεννητικό έλεγχο. Υπάρχουν πλεονάζουσες εξετάσεις που σε βάζουν να τις κάνεις για να πάρουν τα ποσοστά τους. Εκμεταλλεύονται όσο μπορούν εγκυμοσύνη και τοκετό για να τα τσεπώσουν. :evil::evil::evil:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, δεν φοβάμαι την γέννα. Μου φαίνεται περισσότερο βουνό το πως θα περάσουν οι επόμενοι 4 μήνες, που θα έχω γίνει σαν το θορηκτό Ποτέμκιν, παρά το πως θα καταφέρουν να βγάλουν το μωρό απο μέσα μου.

Το μόνο που ίσως φοβάμρι λίγο, είναι μήπως μπλεχτεί με τον λώρο, μήπως πάθω αποκόλλυση πλακούντα κλπ κλπ

Τον τοκετό πάντως και τους πόνους δεν τους φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Eleanax,

πρέπει να πας να σε δεί από τώρα που είναι νωρίς ένας οφθαλμίατρος και να αποφασίσει αυτός αν μπορείς να κάνεις φυσιολογικό τοκετό ή όχι. Δεν παίζει ρόλο αν έχεις μυωπία ή πόσους βαθμούς αλλά σε τί κατάσταση βρίσκεται ο αμφιβληστροειδής σου χιτώνας και αυτό για να το ξέρεις πρέπει να κάνεις βυθοσκόπηση. Ο γυναικολόγος δεν μπορεί να κρίνει γιατί δεν εξετάζει μάτια αλλά γεννητικά όργανα!!!

 

έχω διαβάσει ότι σε υπερβολικό βαθμό μυωπίας έχεις πρόβλημα αλλά εσύ μου λες ότι δεν εξαρτάται από το βαθμό γι' αυτό θα φροντίσω να κάνω μια βόλτα και στο οφθαλμίατρο μου ο οποίος με παρακολουθεί από μικρή και γνωρίζει το ιστορικό μου, για καλό και για κακό, θα προτιμούσα βέβαια να αποφύγω την καισαρική, αυτό με τη βυθοσκόπηση δε θα έπρεπε να μου το προτείνει και ο γυναικολόγος? εκείνος από ότι κατάλαβα έκρινε επίσης από τους βαθμούς μυωπίας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πήγα στον οφθαλμίατρό μου όταν ο γυναικολόγος μου είπε ότι πάμε για καισαρική λόγω μυωπίας. Τον εμπιστεύομαι. Έχω 7 στο ένα μάτι και 7,5 στο άλλο, για να μη βάλω και τον αστιγματισμό. Ο γιατρός μου είπε ότι γυναίκες με πάνω από 5 βαθμούς κινδυνεύουν με σοβαρότατα προβλήματα όρασης λόγω των εξωθήσεων. Το είχα διαβάσει το θέμα εδώ στο forum αλλά έκανα τη χαζή και περίμενα εκείνος να θίξει το θέμα τοκετός και υψηλή μυωπία.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κ εγω υψηλη μυωπια ο γιατρος μου με εστειλε στον οφθαλμιατρο για να μας πει αν μπορουμε να προχωρησουμε σε φ.τ.

με μια απλη εξεταση, βυθοσκοπηση λεγετε, μου εδωσε το οκ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει laser για διορθωση μυωπιας ....ο γιατρος μου είπε οτι αν ο οφθαλμιατρος δωσει το οκ ( και δεν εχει υποστει καποια βλάβη ) ..τοτε προχωραμε σε Φ.Τ ...

σκεφτομαι να παω περιπου τον Ιουνιο ..θα είμαι περιπου 6 μηνων

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θίγετε ένα πολύ σημαντικό θέμα... γιατί στις μέρες μας, δυστηχώς, πολλές κοπέλες έχουν υψηλή μυωπία...

Εχω 7 βαθμούς και πολύ ευαίσθητα μάτια, δεν δέχονται φακούς επαφής κλπ. Δεν ρώτησα ακόμα τον οφθαλμίατρό μου, αλλά και οι τρεις γυναικολόγοι που ρώτησα ήταν σχεδόν κατηγορηματικοί για καισαρική... Βασικά γι αυτό και δοκίμασα να πάω και σε δεύτερο και τρίτο... Τελικά γύρισα στον πρώτο γιατρό και έκανα μια συζήτηση μαζί του, μου είπε ότι αν όλα φαίνονται καλά και το μωρό είναι μικρό, θα δοκιμάσουμε. Ομως, έχω μια απορία. Πώς να συνεργαστώ εγώ εκείνη τη στιγμή, με τόσα που μου είπαν και με φόβισαν???? Δηλαδή, και να παμε με ΦΤ, πώς να σπρώξω, χωρίς να φοβάμαι μην πάθω τίποτα???? Ειναι φοβερό....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...