Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol::lol:

 

εγω παντως καταλαβαινα μονο την κινηση του γιατρου την ωρα που με εραβε ... (πως ακουγεται... λες και ημουν κανα σακι και με μπαλωνε :lol: ) αλλα πονο καθολου!!

κρατουσα και το μωρακι μου αγκαλια και τις δυο φορες που γεννησα και δεν εδινα καν σημασια τι γινοταν απο τη μεση και κατω :lol:

 

τα ραμματα ισως να ειναι ενοχλητικα μετα...

φαγουρα, τραβηγμα αλλα και αυτο περναει :)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

 

εγω παντως καταλαβαινα μονο την κινηση του γιατρου την ωρα που με εραβε ... (πως ακουγεται... λες και ημουν κανα σακι και με μπαλωνε :lol: ) αλλα πονο καθολου!!

κρατουσα και το μωρακι μου αγκαλια και τις δυο φορες που γεννησα και δεν εδινα καν σημασια τι γινοταν απο τη μεση και κατω :lol:

 

τα ραμματα ισως να ειναι ενοχλητικα μετα...

φαγουρα, τραβηγμα αλλα και αυτο περναει :)

 

Ερώτηση... :oops: μετά είσαι όπως πρίν ή υπάρχουν αλλαγές;; :oops:

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ερώτηση... :oops: μετά είσαι όπως πρίν ή υπάρχουν αλλαγές;; :oops:

 

 

μην ανησυχεις... και εγω την ιδια απορια ειχα... :oops:

 

ναι, εισαι οπως πριν... ασχετα απο τους... μυθους που κυκλοφορουν :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ερώτηση... :oops: μετά είσαι όπως πρίν ή υπάρχουν αλλαγές;; :oops:

 

 

μην ανησυχεις... και εγω την ιδια απορια ειχα... :oops:

 

ναι, εισαι οπως πριν... ασχετα απο τους... μυθους που κυκλοφορουν :wink:

 

Thanks!! :D Με ηρέμισες τώρα!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορα το θέμα του πως είσαι μετά...έχω ακούσει πως στο σεξ τη διαφορά την καταλαβαίνει ο άντρας για τον απλό λόγο ότι η περιοχή είναι λίγο πιό χαλαρή και πιό ανοικτή,και οχι τόσο "σφιχτη" όσο είναι σε μία γυναίκα που δεν έχει γεννήσει ποτε.Κατά τα αλλα δεν υπάρχει καμία αλλή διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι για το μετα εχω ακουσει οτιειναι θεμα ραψιματος. Αν δηλαδη θα σε ραψουν οπως πρεπει. καλο ειναι λεει να σε σκισουν πριν ομοιομορφα και να σε ραψουν ομοιομορφα. Εχω ακουσει οτι ο γιατρουλης κανει πολυ καλο ραψιμο με τον κομπο απο μεσα! Μακαρι να ειναι ετσι. Ξερω και κοπελα που ραψανε στραβα και ειχε προβλημα...μετα. ευτυχως ειναι εγκυος και πιστευει να της το διορθωσουνε... Οποτε μαλλον καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω τουλαχιστον εκεινη την ωρα ημουνα τοσο συγκεντρωμενη στο να σπρωχνω που ουτε ψαλιδι ειδα ουτε και καταλαβα τιποτα.και χωρις επισκληρηδιο παρακαλω.το σωμα εκεινη τη στιγμη ειναι μουδιασμενο απο μονο του.ο αντρας μου μετα μου ειπε οτι με εκοψαν γιατι ηταν μαζι μου.ο πλακουντας δεν καταλαβα ποτε βγηκε,ισως με ειχανε ηδη ναρκωσει για το ραψιμο.τα ραμματα μετα με τραβουσαν για λιγες ημερες.οσο για το αν επανερχεται...εγω δεν καταλαβα καμια διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

ο κολπος ειναι απο τη φυση του ελαστικος και η φυση εχει φροντισει να μπορει να ανταπεξελθει στον τοκετο και να επανελθει μετα στα φυσιολογικα του!

ποσο μαλλον τωρα που εχει επεμβει και η επιστημη και με τα ραμματα που σου κανουνε τοσο εσωτερικα οσο και εξωτερικα... δεν καταλαβαινεις καν αν μια γυναικα εχει γεννησει ή οχι :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koitakse oxi kai den to katalabainoun otan uparxoun kai ramata. emena pou mou ekane arketa ramata i perioxi ekei oxi oti kanei bam alla ksexwrizei(ase pou den bgainoun pia trixes) alla o kolpos den tha elega oti allazei idietera. egw to niwthw idio kai o antras mou.

twra ta ramata ta katalaba ase pou eimoun kai anupomoni na teleiwsei olo auto gia na paw sto paidi, to kopsimo omos oxi kai eida kai tin enesi pou mou ekane prin.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,γερά με τσαμπουκά!! :) Γέννησα πριν πέντε μήνες και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα πολύ άγχος ειδικά όταν μπήκα στον μήνα μου!Είμαι από τους ανθρώπους που δεν τα πάω καλά ούτε με τα νοσοκομεία ούτε με τους γιατρούς ούτε με τις βελόνες! Η γέννα είναι η πιο δυνατή εμπειρία της ζωής μου.Θα πονέσετε αλλά πιστέψτε με, έχετε τόση δύναμη μέσα σας που δεν το φαντάζεστε :wink: Η στιγμή που βγαίνει το μωρό είναι απερίγραπτη ειδικά όταν τη ζεις μαζί με τον άντρα σου!Το κόψιμο ούτε που το κατάλαβα.Το μόνο που ένοιαζε εκείνη την ώρα ήταν να πάρω αγκαλιά το μωρό μου!!ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα......

Εγω δε φοβαμαι απλα....τρεμω να το πω??????

Ειναι και που δε κανουν επισκληριδιο εδω που θα γεννησω και σε οσες κοπελες το λεω μου λενε "καλα εισαι τρελη ,πως θα γεννησεις ετσι???"

Ελα ντε πως θα γεννησω ετσι????????????????????????

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα......

Εγω δε φοβαμαι απλα....τρεμω να το πω??????

Ειναι και που δε κανουν επισκληριδιο εδω που θα γεννησω και σε οσες κοπελες το λεω μου λενε "καλα εισαι τρελη ,πως θα γεννησεις ετσι???"

Ελα ντε πως θα γεννησω ετσι????????????????????????

 

που θα γεννήσεις και δεν κάνουν επισκληρίδιο;

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν κανουν επισκληριδιο......

madalena το σκεφτηκα και γω αυτο αλλα λιγο δύσκολο να πραγματοποιηθεί...

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σας πώ από φίλες μου που δεν έκαναν επισκληρίδιο είναι ότι ναι μεν πονάει η γέννα αλλά δεν θυμάσαι τίποτα. Μόλις δεις το μωράκι σου τα ξεχνάς όλα!!! :wink:

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

και τη νάρκωση κάνουν :?: φαντάζομαι κατι θα κάνουν :!: εστω και στο τελος για το ραψιμο απο οτι εχω ακούσει απο άλλες κοπέλες..

παντως φαντάζομαι οτι δε μπορεις να φέρεις εξωτερικο γιατρό σε δημοσιο νοσοκομειο :roll:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να φερεις γιατρο απο εξω, και που θα τον βρεις στην τελικη? εγω μενω στη Χιο..ποιος θα ερθει εδω? και ποτε? ξερεις ποτε θα γεννησεις?

Αχ......"μανα κουραγιο" που λενε......!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια κι εμας εδω στο νοσοκομειο μας ελεγαν οτι δεν κανουν αλλα αν επιμεινεις (οπως η κουμπαρα μου) τελικα σου κανουνε. Απλα το κακο ειναι οτι δεν ειναι τοσο εμπειροι οι ναισθησιολογοι στα δημοσια νοσοκομεια διοτι δεν κανουνε συχνα.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

den elega na ferw ap eksw anaistisiologo alla na plirwsw tou nosokomeiou na mou kanei mias pou kanoun kaisarikes me episkliridio edw se mas. pantos oti ta skexnas ta ksexnas alla otan erxete i wra ta ksanathumasai kai eidika an exeis taleporithei polu den thes na ta ksanaperaseis. kanoun topiki alla den krataei poli+argei na piasei apote i to kopsimo i to rapsimo to katalabaineis.

Link to comment
Share on other sites

οταν εκανα τον πρωτο σε νοσοκομειο πριν με κοψουν με εκαναν τοπικη και μια ακομη οταν με εραψαν!δεν καταλαβα τιποτα!στον δευτερο σε κλινικη μου εκαναν τοπικη για να με κοψει και ολικη στο ραψιμο το οποιο μετανοιωσα γιατι ημουν ζαβλακωμενη μετα!επισκληριδιο δεν εκανα σε κανεναν!στον πρωτο ειλικρινα δεν την ηξερα και στον δευτερο δεν χρειαστηκε βγηκε πολυ γρηγορα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοβάμαι πολύ. Μιας και δεν τα πάω καλά και με τις βελόνες, τους γιατρούς και γενικά τα νοσοκομεία τρέμω τώρα που θα γεννήσω ειδικά τώρα που κοντεύει ο καιρός αγχώνομαι από τώρα :?

Και εγώ σε δημόσιο θα γεννήσω και δεν κάνουν επισκλιρίδιο την αποφεύγουν και για να σου κάνουν πρέπει να είναι εκεί η αναισθησιολόγος γιατί στα δημόσια δεν υπάρχει συνέχεια αναισθησιολόγος. Τώρα για τα ράμματα δεν ξέρω φαντάζομαι δεν νιώθεις διότι μετά από τους πόνους της γέννας δεν σε συγκινούν καν τα ράμματα ίσως και να βάζουν και αναισθητική ένεση δεν ξέρω. Αχ ελπίζω να έχουν όλες οι κοπέλλες μια εύκολη γέννα και με ένα πόνο!!!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αχ πόσο φοβάμαι !!!

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω γεννησα χωρις επισκληριδιο απο επιλογη και δεν το μετανιωσα!θα συμβουλευα να μην κανετε αν δεν ειναι εμπειρος ο γιατρος σε αυτο το θεμα γιατι μπορει να σας κανει μεγαλη ζημια.δεν ειναι και τοσο ακινδυνη μια ενεση στη μεση...ξερω καποια περιστατικα γι αυτο και το λεω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...