Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ.....


Recommended Posts

Τώρα θίγετε ένα πολύ σημαντικό θέμα... γιατί στις μέρες μας, δυστηχώς, πολλές κοπέλες έχουν υψηλή μυωπία...

Εχω 7 βαθμούς και πολύ ευαίσθητα μάτια, δεν δέχονται φακούς επαφής κλπ. Δεν ρώτησα ακόμα τον οφθαλμίατρό μου, αλλά και οι τρεις γυναικολόγοι που ρώτησα ήταν σχεδόν κατηγορηματικοί για καισαρική... Βασικά γι αυτό και δοκίμασα να πάω και σε δεύτερο και τρίτο... Τελικά γύρισα στον πρώτο γιατρό και έκανα μια συζήτηση μαζί του, μου είπε ότι αν όλα φαίνονται καλά και το μωρό είναι μικρό, θα δοκιμάσουμε. Ομως, έχω μια απορία. Πώς να συνεργαστώ εγώ εκείνη τη στιγμή, με τόσα που μου είπαν και με φόβισαν???? Δηλαδή, και να παμε με ΦΤ, πώς να σπρώξω, χωρίς να φοβάμαι μην πάθω τίποτα???? Ειναι φοβερό....

Καλη μου εχω 8 βαθμους μυωπια και θα γεννησω φυσιολογικα με επισκληριδιο για να μη ζοριστω πολυ. Κανονικα ο γιατρος σου επρεπε να σε ενημερωσει οτι απλα προς το τελος της κυησης θα κανεις βυθοσκοπιση και αν δεν εχει προβλημα ο βυθος του ματιου τοτε δεν εχεις να φοβιθεις τιποτα. Αυτα τα κατ'ευθειαν για καισαρικη δεν ισχυουν για το συγκεκριμενο προβλημα πλεον. Σου ευχομαι πραγματικα να σου πανε ολα καλα.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα θίγετε ένα πολύ σημαντικό θέμα... γιατί στις μέρες μας, δυστηχώς, πολλές κοπέλες έχουν υψηλή μυωπία...

Εχω 7 βαθμούς και πολύ ευαίσθητα μάτια, δεν δέχονται φακούς επαφής κλπ. Δεν ρώτησα ακόμα τον οφθαλμίατρό μου, αλλά και οι τρεις γυναικολόγοι που ρώτησα ήταν σχεδόν κατηγορηματικοί για καισαρική... Βασικά γι αυτό και δοκίμασα να πάω και σε δεύτερο και τρίτο... Τελικά γύρισα στον πρώτο γιατρό και έκανα μια συζήτηση μαζί του, μου είπε ότι αν όλα φαίνονται καλά και το μωρό είναι μικρό, θα δοκιμάσουμε. Ομως, έχω μια απορία. Πώς να συνεργαστώ εγώ εκείνη τη στιγμή, με τόσα που μου είπαν και με φόβισαν???? Δηλαδή, και να παμε με ΦΤ, πώς να σπρώξω, χωρίς να φοβάμαι μην πάθω τίποτα???? Ειναι φοβερό....

Καλη μου εχω 8 βαθμους μυωπια και θα γεννησω φυσιολογικα με επισκληριδιο για να μη ζοριστω πολυ. Κανονικα ο γιατρος σου επρεπε να σε ενημερωσει οτι απλα προς το τελος της κυησης θα κανεις βυθοσκοπιση και αν δεν εχει προβλημα ο βυθος του ματιου τοτε δεν εχεις να φοβιθεις τιποτα. Αυτα τα κατ'ευθειαν για καισαρικη δεν ισχυουν για το συγκεκριμενο προβλημα πλεον. Σου ευχομαι πραγματικα να σου πανε ολα καλα.

 

εγώ έχω 4.25 στο δεξί και 4.5 στο αριστερό μάτι, δεν ξέρω την άλλη φορά θα τον ρωτήσω για τη βυθοσκόπηση, πάντως δε μου ανέφερε τίποτα για καισαρική, δεν υπάρχει λόγος μου είπε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω αστιγματισμό,και τα δύο μάτια,2βαθμούς στο δεξί και 1,75 στο αριστερο.Λέτε να έχω πρόβλημα στην φυσιολογική γεννα??δεν το σκεφτηκα καθόλου να το αναφέρω στο γιατρό μου...δεν με βλέπει και εκείνος με γυαλιά... :roll: λέτε να είνια πρόβλημα?? :?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θίγετε ένα πολύ σημαντικό θέμα... γιατί στις μέρες μας, δυστηχώς, πολλές κοπέλες έχουν υψηλή μυωπία...

Εχω 7 βαθμούς και πολύ ευαίσθητα μάτια, δεν δέχονται φακούς επαφής κλπ. Δεν ρώτησα ακόμα τον οφθαλμίατρό μου, αλλά και οι τρεις γυναικολόγοι που ρώτησα ήταν σχεδόν κατηγορηματικοί για καισαρική... Βασικά γι αυτό και δοκίμασα να πάω και σε δεύτερο και τρίτο... Τελικά γύρισα στον πρώτο γιατρό και έκανα μια συζήτηση μαζί του, μου είπε ότι αν όλα φαίνονται καλά και το μωρό είναι μικρό, θα δοκιμάσουμε. Ομως, έχω μια απορία. Πώς να συνεργαστώ εγώ εκείνη τη στιγμή, με τόσα που μου είπαν και με φόβισαν???? Δηλαδή, και να παμε με ΦΤ, πώς να σπρώξω, χωρίς να φοβάμαι μην πάθω τίποτα???? Ειναι φοβερό....

Καλη μου εχω 8 βαθμους μυωπια και θα γεννησω φυσιολογικα με επισκληριδιο για να μη ζοριστω πολυ. Κανονικα ο γιατρος σου επρεπε να σε ενημερωσει οτι απλα προς το τελος της κυησης θα κανεις βυθοσκοπιση και αν δεν εχει προβλημα ο βυθος του ματιου τοτε δεν εχεις να φοβιθεις τιποτα. Αυτα τα κατ'ευθειαν για καισαρικη δεν ισχυουν για το συγκεκριμενο προβλημα πλεον. Σου ευχομαι πραγματικα να σου πανε ολα καλα.

 

Ευχαριστώ πολύ... Κι εγώ έτσι περίμενα να μου πουν. Γι αυτό άλλαξα γιατρό στην αρχή, και μετά ξανά. Μετά είδα ότι και ο τρίτος στη σειρά τα ίδια μου έλεγε... Και στους τρεις έλεγα "αν κάνω επισκληριδιο?" και μου απαντούσαν ότι δεν έχει σημασία, το ίδιο θα χρειαστεί να σπρώξεις. Τι να πω πια, ίσως πέτυχα τις περιπτώσεις. Ισως επειδή το δικά μου μάτια έχουν ήδη αιμορραγική διάθεση και γενικα είναι πολύ ευαίσθητα, να φοβήθηκαν. Δεν ξέρω.... σκοπεύω πάντως στο γ τρίμηνο να πάω στον οφθαλμίατρο να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θίγετε ένα πολύ σημαντικό θέμα... γιατί στις μέρες μας, δυστηχώς, πολλές κοπέλες έχουν υψηλή μυωπία...

Εχω 7 βαθμούς και πολύ ευαίσθητα μάτια, δεν δέχονται φακούς επαφής κλπ. Δεν ρώτησα ακόμα τον οφθαλμίατρό μου, αλλά και οι τρεις γυναικολόγοι που ρώτησα ήταν σχεδόν κατηγορηματικοί για καισαρική... Βασικά γι αυτό και δοκίμασα να πάω και σε δεύτερο και τρίτο... Τελικά γύρισα στον πρώτο γιατρό και έκανα μια συζήτηση μαζί του, μου είπε ότι αν όλα φαίνονται καλά και το μωρό είναι μικρό, θα δοκιμάσουμε. Ομως, έχω μια απορία. Πώς να συνεργαστώ εγώ εκείνη τη στιγμή, με τόσα που μου είπαν και με φόβισαν???? Δηλαδή, και να παμε με ΦΤ, πώς να σπρώξω, χωρίς να φοβάμαι μην πάθω τίποτα???? Ειναι φοβερό....

Καλη μου εχω 8 βαθμους μυωπια και θα γεννησω φυσιολογικα με επισκληριδιο για να μη ζοριστω πολυ. Κανονικα ο γιατρος σου επρεπε να σε ενημερωσει οτι απλα προς το τελος της κυησης θα κανεις βυθοσκοπιση και αν δεν εχει προβλημα ο βυθος του ματιου τοτε δεν εχεις να φοβιθεις τιποτα. Αυτα τα κατ'ευθειαν για καισαρικη δεν ισχυουν για το συγκεκριμενο προβλημα πλεον. Σου ευχομαι πραγματικα να σου πανε ολα καλα.

 

ΥΓ Σου εύχομαι κι εσένα να πάνε όλα καλά... μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ, ήθελα πολύ να πάω για ΦΤ... αλλά και να κάνω καισαρική, δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην τρελαίνεστε! Είπαμε πάνω από 5 βαθμούς τίθεται υπό εξέταση το θέμα καισαρική. Λίζα, η επισκληρίδιος γίνεται για τους πόνους, τις εξωθήσεις τις κάνεις κανονικά, επομένως αν έχεις όντως σοβαρό πρόβλημα στα μάτια, σε όσους γιατρούς και να πας, για καισαρική θα σου πούνε. Στεναχωρήθηκα όταν μου είπε για καισαρική αλλά δεν σκοπεύω να το ψάξω παραπάνω. Όπως προείπα, έχω εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο μου.

Πάντως πιστεύω πως οι γυναικολόγοι λένε απευθείας για καισαρική για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και αυτοί που παραπέμπουν σε οφθαλμίατρο απλά το κάνουν ούτως ώστε αν ω μη γένοιτω συμβεί κάτι να μετακυλήσουν την ευθύνη στον οφθαλμίατρο.

Δεν ξέρω, εγώ και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να χάσω την όρασή μου, προτιμώ το μαχαίρι στην εγκυμοσύνη. Γι αυτό και δεν θα το ψάξω

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια γεια σας και με το καλο να γεννησετε ολες.Συγνωμη που ηρθα στον καφε σας γιατι η ερωτηση που θελω να σας κανω ειναι λιγο ασχετη!!ειχα 2 υδροσαλπιγγες και μου τις ανοιξε ο γιατρος μου.Σαλπιγγογραφια που εκανα μετα απο 1 χρονο ηταν διαβατη,απλα δε μπορουμε να ξερουμε κατα ποσο ειναι λειτουργικες εσωτερικα.Τωρα θελω να ρωτησω εσας που ειστε ολες εγκυες αν εστω και μια εμεινε εγκυος φυσιολογικα μετα απο ανοιγμα υδροσαλπιγγων,και για να μην γεμιζουμε τον καφε σας με ασχετα θεματα ας εχω απαντηση μονο αν εχει συμβει το συγκεκριμενο σε καποια απο εσας,για συμβουλες παω και σε αλλα καφε!ευχαριστω και με το καλο:-P

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω πως εχω ενα παιδακι απο εξωσωματικη αλλα λεμε να προσπαθησουμε φυσιολογικα αφου ειναι διαβατες οι σαλπιγγες.Περιμενω αν υπαρχει εστω μια που να εμεινε εγκυος ετσι!

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα μια υδροσάλπιγγα την οποία άνοιξα με λαπαροσκόπηση και μετά από έναν χρόνο έμεινα έγκυος χωρίς να το περιμένω, τώρα είμαι στον έβδομο, σου εύχομαι καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω ντοριτα και με το καλο και στην ωρα του το μωρό σου!Υπάρχει κάποια άλλη που να ηταν και οι 2 υδροσαλπιγγες και τις ανοιξανε και να μεινε έγκυος;Ευχαριστω εγκυμονουσες για την φιλοξενια στον καφέ σας!

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Hahahaha !!!! Exo luthei sta gelia me auta pou grafoume ! Oxi gia tin sobarotita tou thematos ,alla me ton tropo pou i kathemia ekfrazei tous fovous tis !

Ego gia na po tin alitheia , eimai 6 minon tora , den exo katsei na skefto KAN tin ora tis gennas , gia an to kano , tha thelo na ekfsafaniso auto pou uparxei mesa mou apo tous fovous mou gia ekeini tin stigmi ! Ego ena lipoma piga na bgalo , kai mas akouse olo to nosokomeio , kai malista , den ponesa kan ! Diladi milame , pos kai mono i idea me trelainei ! Tora , otan tha erthei ekeini i stigmi , :-) , as elpisoume , den ksero pos , tha matho omos , na eimai se mia nirvana katastasi , iremi , xalari , giati allios me blepo na to kratao mesa mou !

SUMBOULI MOU : Min diabazete kai min akoute tipota ! Tha pathete sok me osa leei i kathemia gia tin dikia tis monadiki genna ! i kathemia mas tha gennisei , kaneis den kserei pos tha gennisei ! GIAUTO , oses fobaste , min to psaxnete toso polu ! Osa perissotera kseroume gia ekeini tin stigmi , toso perissotero tha fobomaste :-) i agnoia se auto to thema nomizo pos einai sotiria !

I xestra :-)

Smile !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη φοβόμουν αρκετά. Όταν όμως έσπασαν τα νερά και πήγαμε στην κλινική ήμουν αρκετά χαλαρή. Δεν ξέρω, μάλλον αισθανόμουν αρκετά ασφαλής και βέβαια αυτό που έλεγα ήταν πως ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, τώρα που φτάσαμε στο τέλος θα τα υποστούμε όλα. Τελικά γέννησα μετά από 13 ώρες, οι πόνοι δεν ήταν τραγικοί, κρατάνε λίγο, παίρνεις και μια βαθιά αναπνοή και περνάνε, με επισκληρίδιο ήμουν τις 5 τελευταίες ώρες (μια χαρά η ενεσούλα, κοιμήθηκα κιόλας κάποια στιγμή, τώρα στο δεύτερο σκέφτομαι να την κάνω απ' το σπίτι) και ενώ μέχρι τις 12 το πρωί η μπέμπα ήταν ακόμα ψηλά, γέννησα στις 13:05 με τρεις εξωθήσεις. Μέσα σε πέντε λεπτά. Το μόνο που ένιωσα ήταν να αδειάζει η κοιλιά μου.

Α, να σημειώσω ότι δεν είμαι και η πιο θαρραλέα του κόσμου!!!! Όπως επίσης και ότι τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη αγχώνομαι περισσότερο, γιατί η εμπειρία της πρώτης γέννας ήταν μια χαρά, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα είναι το ίδιο και η δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν τελικά γεννήσω φυσιολογικά, φοβάμαι οτι θα τρέμω απο τον φόβο μου όσο θα πλησιάζουν οι μέρες! Δεν τον αντέχω καθόλου τον πόνο! Ασε πια τι έχουν να τραβήξουν οι δικοί μου και όσοι θα είναι διπλα μου στο κρεββάτι του πόνου! :D

Τέλος Αυγούστου έχω τα μαθήματα ανώδυνου. Λέτε να βοηθήσουν, ή θα αγχωθώ περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Γεια σου κοριτσάκι, λογικό είναι να φοβάσαι, να αγχώνεσαι και όλα τα σχετικά. Ολες τα περάσαμε. Εγώ φοβόμουν ναι μεν αλλά δεν το σκεφτόμουν και ιδιαίτερα. Επειδή ταλαιπωρήθηκα πολύ να μείνω έγκυος με ενδιέφερε μόνο να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. Η αδελφή μου όμως είχε σοβαροοοο πρόβλημα στην 1η εγκυμοσύνη. Από όταν έμεινε έγκυος μέχρι και την ημέρα του τοκετού σχεδόν λιποθυμούσε στην ιδέα της γέννας. Ακου σκηνικό, ήταν έγκυος 4 μηνών πήγαμε να ψωνίσουμε και στο μαγαζί συναντώ έναν φίλο που μόλις είχε γεννήσει η γυναίκα του, αρχίζουμε να λέμε λοιπόν τα σχετικά και ξαφνικά την έχασα, την βρήκα στο πάτωμα, λύγισαν τα πόδια της, δεν το ήθελε την επηρέαζε πάρα πολύ. Να μην στα πολυλέω και σε κουράζώ από τον 7ο μέχρι και την γέννα δεν κοιμόταν τα βράδια. Οταν γέννησε με το καλό και την έβγαλαν να την δούμε η πρώτη κουβέντα που μου είπε ήταν "ημουν πάρα πολύ ... χαζή... (αλλιώς μου το είπε αλλά τέλος πάντων) που με άγχωνε η γέννα" Να σημειωθεί ότι γέννησε φυσιολογικά. Σήμερα έχει δύο κοριτσάκια. Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί δεν είχα διαστολή μετά και από τεχνητούς πόνους. Τελος πάντων εκει που ήθελα να καταλήξω είναι οτι ναι μεν μπορεί να πονάς (οπως λένε) αλλά ειναι οι μόνοι πόνοι που ξεχνιούνται αυτόματα όταν κρατήσεις το ζουζουνάκι σου αγκαλιά. Ελπίζω να μην σε κούρασα, σου εύχομαι να έχεις μία υπέροχη εγκυμοσύνη και να απολαύσεις το θαύμα που ζεις, μην χαλιέσαι με τέτοιες σκέψεις, έχεις καιρο ακόμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την απαντηση! τοθεμα ειναι μεχρι να κρατησεις το ζουζουνακι σου τι γινεται

κι εγω οταν σκεφτομαι οτι θα βγει κατι τοσο μεγαλο απο "κει" λιποθυμαω

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν το σκεφτεσαι. Και δεν εχει νοημα γιατι ποτε δεν ειναι οπως το φανταζομαστε. Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και ασε το φοβο για εκεινη την ωρα που θα τον αντιμετωπισεις. Και πιστεψε με, θα εντυπωσιαστεις απο τις αντοχες σου...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...