Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ....ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ....ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Η ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω κατι που τωρα απλα θα το προσπερασετε ομως οταν με το καλο γεννησετε θα το δειτε και μονες σας .

 

Οπως μα οπως και να γεννησετε -καισαρικη , φυσιολογικά , με ή χωρις επισκληριδιο - θα πειτε στο τελος ... ε και τι ,αυτο ήταν ολο ?

 

Δυστυχως δεν ξερω πως μας έχει περασει η εντυπωση πως η γέννα ειναι κατι πολυ επωδυνο , κατι φοβερό και επικίνδυνο !

Εγω ειχα πεισει τον εαυτό μου οτι δεν θα αντέξω , θα κανω οπωσδήποτε επισκληριδιο και γενικα ειχα φοβο και αγχος .

Τωρα αν με ρωτήσετε θα θελα αλλες 100 φορες να γεννησω την μικρή μου να ξαναζήσω καθε δευτερόλεπτο που είναι τοσο ομορφο και μαγικό :D

 

Με το καλο κορίτσια !!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα αρχικα για προγραμματισμενη καισαρικη,η οποια στη συνεχεια αναβληθηκε και τελικα μπηκα 2 εβδομαδες μετα για προκληση.Οποτε εζησα 2 φορες το σκηνικο "προγραμματισμενος τοκετος". Μπορω να σας πω οτι δεν ειχα αγχωθει καθολου,ουτε το πρηγουμενο βραδυ,ουτε το ιδιο πρωι ουτε τιποτα,αλλα οχι επειδη ειμαι μαγκας ή κατι τετοιο.Ο λογος προφανως ηταν οτι εκανα "αμυνα" και πολεμησα το αγχος με το να σκεφτω "σιγα μωρε,δεν τρεχει τιποτα,ολος ο κοσμος γενναει,ολες οι γυναικες το ζουν αυτο".

Καποια στιγμη κατα τη διαρκεια των ωδινων,με επιασε αγχος για το αν ολα πανε καλα,για το μωρο,για το ποτε θα τελειωσουν οι πονοι (που σημερα ουτε καν τους θυμαμαι,κοριτσια ειλικρινα δε θα τους θυμαστε την αλλη μερα,δεν ειναι τιποτα) και οταν καταλαβα οτι παω να πανικοβληθω ειπα το εξης στον εαυτο μου: "Μην εισαι χαζη.Ολες οι γυναικες του κοσμου,η μανα σου,η μαια,η μανα της μαιας,η μανα του γιατρου,η προγιαγιαδες σου,ΟΛΕΣ,περασαν αυτο που περνας εσυ τωρα.Η ανθρωποτητα δε θα ειχε δημιουργηθει αν δε γεννουσαν οι γυναικες οπως εσυ αυτη τη στιγμη.Δεν ειναι τιποτα,ειναι εντελως φυσιολογικο,μην αγχωνεσαι λοιπον,ολα γινονται οπως πρεπει!!! " :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ δεν ξέρω , όταν είμαι καλά λέω εντάξει μωρέ όλες οι γυναίκες το περνάνε αυτό, αλλά σας λέω, είναι διαφορετικά να πονάς και να σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου και πολύ διαφορετικά όταν κουβαλάς ακόμη μια ζωούλα που εξαρτάται απο εσένα!

γι' αυτό και φοβήθηκα χθες πολύ πολύ

 

:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα εγω λοιπον ενω ειμαι πολυ αγχωδης ανθρωπος στο θεμα τοκετου ημουν πολυ χαλαρη απο τη μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος ανυπομονουσα ποτε θα ερθει η στιγμη του τοκετου μπορω να σας πω οτι αυτο που με ενχωνε περισσοτερο ηταν μην με πιασουν οι πονοι το βραδυ και τρεχω πανικοβλητη τελικα γεννησα με προκληση κι ετσι λυθηκε αυτο το ζητημα.πηγα στη κλινικη μεσ'τη τρελη χαρα!!!!!παντως κοριτσια οσο κι αν πονεσεις μολις παιρνεις το μωρο σου αγκαλια τα ξεχνας ολα!!!!!!

ευχομαι σε ολες σας που περιμενεται τα μωρακια σας καλη λευτερια και ολα να πανε καλα!!!!!! 186495bna73841p9.gif

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως μα οπως και να γεννησετε -καισαρικη , φυσιολογικά , με ή χωρις επισκληριδιο - θα πειτε στο τελος ... ε και τι ,αυτο ήταν ολο ?

 

Eτσι ακριβως,χαρακτηριστικοτατη η φραση της Λαμπρινούλας!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.οι παρενέργειες των χαπιάν είναι χάλια!!εμένα μου φέρνουν τρομερή νύστα, λες και έχω να κοιμηθώ χρόνια. :?:?

πάντως δεν έχω ακούσει καμία μαννούλα να παραπονιέται για την γέννα,΄λες λένε ότι πονάς αλλά δεν είναι τιποτα σε σχέση με το θαύμα που θα κρατάμε μόλις τελειώσει στα χέρια μας :):)

και εγώ τρόμαζα πολύ αλλά όταν είχα τις συαπάσεις και τους πόνους κατάλαβα ότι δεν πολυσκέφτεσαι τον πόνο.σκέφτεσαι το μωρό και όλα να πάνε καλά!!μάλλον λειτουργεί το ένστικτο της μανούλας και ξεχνάς τον εαυτό σου :D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν πολυσκέφτεσαι τον πόνο.σκέφτεσαι το μωρό και όλα να πάνε καλά!!μάλλον λειτουργεί το ένστικτο της μανούλας και ξεχνάς τον εαυτό σου :D

 

ακριβώς αυτό, περισσότερο ανησυχώ για το μωρό μου παρά για εμένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

afto pou xero ego einai pos rotisa tin giatro mou deila-deila an einai yper tis episkliridiou kai mou ta masage.. "e, katse na erthei ekeini i ora kai an doume pos o oros me tis pafsipones den se pianei kai den gennas grigora, tha skeftoume tin lysi tis episkliridiou.." eipe me tosi aplotita.. otan loipon to akousa afto katourithika apo ton tromo mou!! tora prospatho na to paro apofasi.. me dyo logia, den xero an tote tha anisiho gia to moro perissotero apo emena, pantos tora to mono pou skeftomai einai o ... golgothas mou!!

 

:?:?

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα εχει αρχισει να με απασχολει το θεμα τοκετου. Δεν ειχα βεβαια μεχρι τωρα τιποτα πονους ή συσπασεις για να με ανησυχησουν ομως φοβαμαι αρκετα 1) μηπως δε μπορεσω να ανταποκριθω στις εξωθησεις που θα πρεπει να κανω και πανικοβληθω απο τον πονο 2) μηπως δυσφορησει η μπεμπουλινα, μηπως πιεστει, πονεσει κλπ κι εκει ειναι που δεν αντεχω ουτε να το σκεφτομαι. Απο την αλλη συμφωνω με ολες τις κοπελες που γραφουν οτι τοσες γυναικες γεννανε και κακα τα ψεμματα σκεφτειτε εκεινες των υπαναπτυκτων χωρων οχι εμας με τα μαιευτηρια, τους γιατρους , τις νοσοκομες και τα χιλια δυο βοηθηματα.......

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ε, κανα μικρό πονάκι θα νιώσεις αλλά η επισκληρίδιος είναι ΑΓΙΑ και σε βοηθά να έχεις μια ξεκούραστη και πολύ λίγο επίπονη διαδικαασία τοκετού! Μη φοβάσαι καθόλου, ειδικά με την επισκληρίδιο η γέννα δεν είναι τίποτα :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ, είμαι το πλέον ακατάλληλο άτομο για να σε συμβουλέψω γιατί ακόμη δεν έχω γεννήσει.Αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι όταν φτάσει εκείνη η ώρα θα μου κάνει επισκληριδιο και θα γεννήσω χωρίς πόνους.Μην φοβάσαι και μην το σκέφτεσαι, να σκέφτεσαι μόνο ευχάριστα πράγματα όπως τη στιγμή που θα κρατήσεις το μωράκι σου. Πάντως, η κουμπάρα μου όταν γεννούσε την έκαναν επισκληρίδιο πολύ αργά και δεν την έπιασε και γέννησε φυσιολογικά (ο πόνος τελικά είναι υποφερτός λέει). Φρόντισε να σου κάνει επισκληρίδιο την κατάλληλη στιγμή κι όχι πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

mariantinos, τα ίδια ακριβώς με εσένα έλεγα κι εγώ, αλλά.....

Δεν ήθελα να κάνω επισκληρίδιο, διότι έχω κ μιά κήλη στη μέση κ φοβόμουνα.

Τελικά όμως μου κάνανε χωρίς να το πάρω χαμπάρι κ δεν πόνεσα καθόλου.

Άντεξα πολλές ώρες με πόνους, περίπου στις 20 ώρες δηλαδή, αλλά η διαστολή δεν προχωρούσε σωστά, αργούσε πολύ...

Κάποια στιγμή λοιπόν εξαντλήθηκα από τους πόνους κ άρχισα να μην πολυεπικοινωνώ γενικά με το περιβάλλον κ με έπιασε κ παραλήρημα κ παρακαλούσα να με κάνουν καισαρική με ολική νάρκωση για να σταματήσω να πονάω. Φυσικά δεν το θυμάμαι αυτό κ άλλα πολλά που έλεγα, κι έτσι με κάνανε επισκληρίδιο για να φύγουν οι πόνοι, η διαστολή είχε φτάσει στο 8 κ σε μισή ώρα γέννησα.

Αν δεν πονούσα όμως τόσες ώρες, θα είχα γεννήσει κανονικά κ χωρίς επισκληρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

mariantinos, τα ίδια ακριβώς με εσένα έλεγα κι εγώ, αλλά.....

Δεν ήθελα να κάνω επισκληρίδιο, διότι έχω κ μιά κήλη στη μέση κ φοβόμουνα.

Τελικά όμως μου κάνανε χωρίς να το πάρω χαμπάρι κ δεν πόνεσα καθόλου.

Άντεξα πολλές ώρες με πόνους, περίπου στις 20 ώρες δηλαδή, αλλά η διαστολή δεν προχωρούσε σωστά, αργούσε πολύ...

Κάποια στιγμή λοιπόν εξαντλήθηκα από τους πόνους κ άρχισα να μην πολυεπικοινωνώ γενικά με το περιβάλλον κ με έπιασε κ παραλήρημα κ παρακαλούσα να με κάνουν καισαρική με ολική νάρκωση για να σταματήσω να πονάω. Φυσικά δεν το θυμάμαι αυτό κ άλλα πολλά που έλεγα, κι έτσι με κάνανε επισκληρίδιο για να φύγουν οι πόνοι, η διαστολή είχε φτάσει στο 8 κ σε μισή ώρα γέννησα.

Αν δεν πονούσα όμως τόσες ώρες, θα είχα γεννήσει κανονικά κ χωρίς επισκληρίδιο.

 

 

nai se tetoia periptwsh symfwnw k epayksanw gia episkliridio!!!

Link to comment
Share on other sites

να μαι και γω..που φοβαμαι πολυ και το δηλωνω συνεχεια..σκεφτομαι σιγουρα επισκληριδιο και παλι φοβαμαι..

δεν ξερω αν καταφερω να συνεργαστω και διαφορα τετοια...υπομονη κοριτσια..

μαλλον δεν πρεπει να το σκεφτομαστε και πολυ..κανει κακο..\

οτι γινει θα γινει και να ειμαστε ετοιμες να το δεστουμε...

υπομονη και καλη επιτυχια μας!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

να μαι και γω..που φοβαμαι πολυ και το δηλωνω συνεχεια..σκεφτομαι σιγουρα επισκληριδιο και παλι φοβαμαι..

δεν ξερω αν καταφερω να συνεργαστω και διαφορα τετοια...υπομονη κοριτσια..

μαλλον δεν πρεπει να το σκεφτομαστε και πολυ..κανει κακο..\

οτι γινει θα γινει και να ειμαστε ετοιμες να το δεστουμε...

υπομονη και καλη επιτυχια μας!!!!!

 

merikes wres einai...pou tha pane? tha perasoun!na eiste dinateeees!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις κακές σκέψεις κορίτσια όπως λέει και το βιβλίο "Το Μυστικό" ότι σκεφτόμαστε μας έρχεται τελικά, καλό η κακό οπότε μην φοβάστε για καισαρικές και τέτοια γιατί ειναι σαν να τα προκαλείτε.

 

ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ε, κανα μικρό πονάκι θα νιώσεις αλλά η επισκληρίδιος είναι ΑΓΙΑ και σε βοηθά να έχεις μια ξεκούραστη και πολύ λίγο επίπονη διαδικαασία τοκετού! Μη φοβάσαι καθόλου, ειδικά με την επισκληρίδιο η γέννα δεν είναι τίποτα :D

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...