Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ.....


Recommended Posts

Είναι στη φύση της γυναίκας να είναι έγκυος και να γεννάει. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα don't worry!!

 

σαφως αλλα εφοσον υπαρχει και η λυση της επισκληριδιου γιατι θα πρεπει να κοιλοποναμε με τις ωρες δηλαδη δε το καταλαβαινω!!

 

στον 21ο αιωνα ειμαστε δεν ειμαστε πρωτογονοι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι στη φύση της γυναίκας να είναι έγκυος και να γεννάει. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα don't worry!!

 

σαφως αλλα εφοσον υπαρχει και η λυση της επισκληριδιου γιατι θα πρεπει να κοιλοποναμε με τις ωρες δηλαδη δε το καταλαβαινω!!

 

στον 21ο αιωνα ειμαστε δεν ειμαστε πρωτογονοι..

 

 

χμμμμ :roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι στη φύση της γυναίκας να είναι έγκυος και να γεννάει. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα don't worry!!

 

σαφως αλλα εφοσον υπαρχει και η λυση της επισκληριδιου γιατι θα πρεπει να κοιλοποναμε με τις ωρες δηλαδη δε το καταλαβαινω!!

 

στον 21ο αιωνα ειμαστε δεν ειμαστε πρωτογονοι..

 

GIA PSAKS TO LIGO APO GNWSTES SOY GIA PROVLIMATA POU VGAZEI META H EPISKLIRIDIOS....

Link to comment
Share on other sites

οσες εχω ρωτησει και αλλα και απο τη ξαδερφη μου που εχει κανει ηδη δυο το ενα με επισκ. και το αλλο χωρις δεν ανεφερε κανενα προβλημα.

 

Ισα ισα που στο δευτερο που το εκανε χωρις γιατι δε προλαβε μου ειπε χαρακτηριστικα "Τα ειδα ολα"

 

Μη τρελενομαστε τωρα με την επισκληριδιο, αν πατε ετσι τοτε ολα τα φαρμακα που παιρνουμε προκαλουν παρενεργειες. Γιατι τα παιρνουμε τοτε??

 

Και εν πασει περιπτωση ειναι στην προσωπικη εκτιμηση της καθε μιας αν θελει να κανει η οχι.

 

Η επισκληριδιος χρησιμοποιιειτε ευρεως οχι μονο στο τοκετο αλλα και σε χιλιαδες αλλες εγχειρησεις. Προσωπικα θεωρω πως πιο επικινδυνη ειναι η ολικη ναρκωση παρα η επισκλ.

Link to comment
Share on other sites

Η επισκληριδιος χρησιμοποιιειτε ευρεως οχι μονο στο τοκετο αλλα και σε χιλιαδες αλλες εγχειρησεις. Προσωπικα θεωρω πως πιο επικινδυνη ειναι η ολικη ναρκωση παρα η επισκλ.

 

Όχι, δεν ισχύει πάντα. Αν κάποιος έχει αναπνευστικά ή καρδιολογικά προβλήματα, μπορεί να προτιμηθεί το κανονικό χειρουργείο, καθότι εξασφαλίζεται η παροχή οξυγόνου, ζήτημα το οποίο είναι επισφαλές με επισκληρίδιο. Βέβαια, πάντα συνεκτιμώνται όλοι οι παράγοντες από τους γιατρούς.

 

Καλή γέννα σε όλες, ανεξάρτητα από το πώς! :D

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η επισκληριδιος χρησιμοποιιειτε ευρεως οχι μονο στο τοκετο αλλα και σε χιλιαδες αλλες εγχειρησεις. Προσωπικα θεωρω πως πιο επικινδυνη ειναι η ολικη ναρκωση παρα η επισκλ.

 

Όχι, δεν ισχύει πάντα. Αν κάποιος έχει αναπνευστικά ή καρδιολογικά προβλήματα, μπορεί να προτιμηθεί το κανονικό χειρουργείο, καθότι εξασφαλίζεται η παροχή οξυγόνου, ζήτημα το οποίο είναι επισφαλές με επισκληρίδιο. Βέβαια, πάντα συνεκτιμώνται όλοι οι παράγοντες από τους γιατρούς.

 

Καλή γέννα σε όλες, ανεξάρτητα από το πώς! :D

 

σαφως αλλα μιλαμε για γενικες περιπτωσεις. Εννοειται πως ο γιατρος εκτιμαει τι ειναι καλυτερο για την καθε γυναικα ωστε να μη διακινδυνεψει την υγεια τη δικια της και του μωρου της.

 

 

Ηθελα απλα να τονισω στην πρωτη απαντηση οτι εφοσον εχουμε τη δυνατοτητα να χαρουμε τη γεννα μας χωρις να σφαδαζουμε στο πονο γιατι να μη το επιλεξουμε. Τωρα ειναι αλλο θεμα οι παρενεργειες της επισκληριδιου και οποιασδηποτε αναισθησιας. Καλη γεννα σε ολες βεβαια, με επισκλη. και μη! :P:P

Link to comment
Share on other sites

Σωτήριο πράγμα η επισκληρίδιος, αν στο επιτρέπει η υγεία σου σκέψου το εκείνη την ώρα και ανάλογα με τους πόνους σου αποφάσισε.

Εγώ γέννησα τον πρώτο σε ηλικία 21 χωρίς επισκληρίδιο με τον μικρό να ζυγίζει 4 κιλά, τα είδα όλα.

Στον δεύτερο επειδή φοβόμουν την ένεση είπα στον γιατρό ότι θα αποφασίσω εκείνη την στιγμή. Τελικά το αποφάσισα προς το τέλος οπότε δεν γλίτωσα και πολλούς πόνους.

Στην μικρή δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ και πολύ, αν με ρωτήσεις.... ήταν η καλύτερη γέννα μου.

Πραγματικά απόλαυσα και χάρηκα την κάθε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πλέον μπορώ να πω και εγώ την άποψη μου μετά την εμπειρία μου.

Γέννησα πριν μια εβδομάδα ακριβώς. Σχεδόν 3 εβδομάδες νωρίτερα...

Ένα θα σας πω. Πίνω νερό στο όνομα του κυρίου/κυρίας που ανακάλυψε την επισκληρίδιο!!!

Είχα τρομερούς πόνους για 2 ώρες. Είχα εξαντηθεί και εξασθενήσει εντελώς. Ένιωθα ότι δεν άντεχα άλλο. Ήθελα να ουρλιάξω ότι δεν μπορώ να αντέξω άλλο. Και τότε ζήτησα επισκληρίδιο. Ξαφνικά όλα άλλαξαν. Ούτε πόνοι ούτε τίποτα. Μίλαγα άνετα με τον άντρα μου και του έλεγα και αστεία. Όσο περιμένα να κατέβει η μικρή, παραλίγο να κοιμηθώ κιόλας από την εξάντληση. Μετά στην εξώθηση μου πέρασαν και μια δεύτερη δόση και όταν γέννησα το μόνο που ένιωθα ήταν η ανάγκη να σφιχτώ για να βγεί το παιδάκι μου. Θείο δώρο η επισκληρίδιος. Το λέω και θα το λέω για πάντα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω κι εγω, αν υπαρχει τροπος να μην πονας και να μην ταλαιπωρηθεις γιατι να μην το κανεις?

 

Αααααχχχχχ!!! anthula και summerday τι πανεμορφα μωρακια!!!

Ζηλευω θελω κι εγω το δικο μου τωρα!!! :lol:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

κοριτσια φοβάστε να γεννησετε ή ειμαι η μοναδικη? τρεμω στην ιδεα πως θα βγει το παιδι. και σκεφτομαι την καισαρικη. αλλα αν δεν με αφηνει ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν φοβάμαι. Θέλω να απολαύσω κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης και να ζήσω την εμπειρία του τοκετού. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. Το σώμα μας είναι φτιαγμένο ώστε να αντέξει όλη τη διαδικασία και να βγούμε πιο δυνατές.

 

Πάντως δεν είσαι η μοναδική που φοβάται, μην ανησυχείς. Είναι φυσιολογικό να φοβάσαι κάτι που δεν έχεις ξαναζήσει

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε μια συμβουλη επειδη ειναι η 2 γεννα που θα κανω,

μην εχετε αγχος απο τωρα, δεν ποναει καθολου η γεννα, το μονο που ποναει λιγακι ειναι οι ωδηνες που λενε.. δλδ απο την ωρα που θα σου σπασουν τα νερα αλλα φαντασου πως ο πονος ειναι σαν την περιοδο

το αντεχουμε ολες γιατι ειναι στιγμιαιος για 1 λεπτο μονο ,

ποιο πολυ ποναει η καισαρικη απο τον φυσιολογικο τοκετο τωρα αν θεωρουμε εγω σκληρη δεν ξερω αλλα και αλλες που εχουν γεννησει φυσιολογικα δεν θυμουνται τπτ μετα απο την γεννα,,

 

οταν πηγα να γεννησω για πρωτη φορα ηταν 2 κοπελες η μια ηταν τσιγγανα ,, λοιπον η τσιγγανα εβγαλε εναν παιδαρο 4 κιλα κ δεν ακουστηκε καν!! κ η δικια μας εκανε λεσ κ την σκοτωναν,

 

ηρεμια,ανασουλες,και θετικεσ σκεψεις κατα τον τοκετο και μην ειμαστε εγωιστριες ε?? το μωρακι υποφερει ποιο πολυ απο εμας :roll:

Link to comment
Share on other sites

Όχι , δεν φοβάμαι, ίσα-ίσα ανυπομονώ!!!

Θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και μάλλον με επισκληρήδιο.

Δεν με τρομάζει η ώρα του τοκετού , θα το ζήσω κι αυτό!

Απλά ελπίζω να μη με ζορίσει πολύ ο μπέμπης μου!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΕΤΡΕΜΑ!!! Πριν με παρουν μέσα ειχα πλανταξει στο κλαμα... Τελικα ολα εγιναν πολύυυυ χαλαραααα!!! χωρίς καν επισκληρίδιο.. Και ειχε και μια κεφαλα το παιδί μου!! ΝΑ!!! Οι μαίες γελάγανε οταν την ειδαν!! Μοσχαρακι εβγαλα..Ουτε να το σκεφτεσαι για καισαρική!!!

Link to comment
Share on other sites

ακουω άλλες που λενε οτι καλυτερα να αυτοκτονησεις παρα να ζησεις αυτους τους πονους, ότι δεν αντεχονται , ότι σαν τους πονους της γεννας τίποτα δεν υπάρχει κτλ. και τα έχω παιξει :cry:

μα πως είναι πια? αν είναι σαν της περιοδου, τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάποια θίγει το θέμα!!!!!

ΝΑΙ φοβάμαι και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Εχω ήδη απηυδήσει με τα συμπτώματα και μόνο της εγκυμοσύνης: το στομάχι μου που έχει καταστραφεί, το σώμα μου που αλλάζει...και μετά από όλα αυτά, και μετά από τόσους μήνες, θα πρέπει να γεννήσω!!! Θαυμάζω πολύ όσες όχι μονο δεν φοβούνται αλλά το χαίρονται κι όλας...

Link to comment
Share on other sites

Σωματικά όλες οι γυναίκες μπορούν να αντέξουν τους πόνους της γέννας. Έτσι έχει αποδειχθεί εδώ και δις χρόνια. Τα "ψυχολογικά" όρια στον πόνο είναι αυτά που αλλάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Υπάρχουν άνθρωποι που τσιριζουν για ένα τσιμπιματάτι. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απαντάς σε όσες θα προτιμούσαν να αυτοκτονήσουν να κρατήσουν τις εμπειρίες τους για τον εαυτό τους για να μην επηρεάζεσαι.

 

Πάντως φαντάζομαι τους πόνους πιο έντονους από της περιόδου

Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος του τοκετού είναι κάτι που σήμερα αντιμετωπίζεται με πολλές μεθόδους (καισαρική ή επισκληρίδιο) οπότε να χαίρεστε που έχετε την επιλογή.

Προσωπικά δεν με αγχώνει...πιο πολύ με αγχώνει να πάνε όλα καλά ως τότε!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι φοβάμαι.

Αρχικά δεν συζητούσα τον φυσιολογικό τοκετό νομίζωντας ότι η καισαρική είναι εύκολη υπόθεση. όσο όμως το κοριτσάκι μου μεγαλώνει τόσο ανυπομονώ να το έχω αγκαλιά μου από την πρώτη στιγμή που θα βγει στον κόσμο, χωρίς να με δυσκολεύουουν ράμματα και σωληνάκια.

Ελπίζω λοιπόν αυτοί οι πόνοι της γέννας να είναι όντως σαν έντονοι πόνοι περιόδου - όπως λέτε - και να μην μας το λέτε μόνο και μόνο για να μη μας τρομάζετε! Καθώς και αυτή η επισκληρίδιος να είναι τόσο θαυματουργή όσο φαντάζομαι!

Πάντως έχω σταματήσει να σκεφτομαι την καισαρική σαν λύση κι απλά επλίζω να μη χρειαστεί να γίνει....

Gxp7p3.png yBZjp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους πόνους της περιόδου το χετε πάρει πολύ χαλαρά! Κορίτσια, εξαρτάται πως βιώνει καθεμιά μας την περίοδό της! Εγώ περνάω πολύ δύσκολα τις περισσότερες ημέρες της περιόδου, επομένως όταν μου λένε ότι οι πόνοι της γέννας είναι εφάμιλλοι αυτών της περιόδου, σε καμία περίπτωση δεν λέω "σιγά μην είναι τόσο εύκολο!".

Μια φίλη, οταν έχει περίοδο λυποθυμάει από τους πόνους στην κυριολεξία.

Δεν έχουμε όλες εύκολη περίοδο

 

Όσο για το αν φοβάμαι να γεννήσω, αν γεννούσα φυσιολογικά μπορεί και να μη φοβόμουν τόσο. Λόγω καισαρικής, ναι φοβάμαι. Για το παιδί και για μένα. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά για όλες μας

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εγω ημουν απο εκεινες που δεν φοβοντουσαν τιποτα!

Δεν ετρεμα στην ιδεα, το μονο που ειχα αγωνια να παρω αγκαλια την κορη μου, αυτο ηθελα κ δεν με ενοιαζε αν κ ποσο θα πονεσω.

Πραγματικα οταν με επιασαν οι πονοι, τους ενιωθα σαν δυνατους πονους περιοδους, βεβαια να σημειωσω πως δεν ποναω στην περιοδο δηλ. δεν νιωθω πονο, ειμαι ανθεκτικη γενικοτερα, δεν φοβαμαι κ δεν ποναω.

Για να καταλαβετε μου ειπαν οτι επρεπε να κανω καισαρικη γιατι το μωρο ερχοταν με προσωπικη προβολη κ ταυτοχρονα δεν ειχα ουτε ενα εκατοστο διαστολη κ εγω εκλαιγα κ φωναζα οτι θελω να γεννησω φυσιολογικα..

Και οι πονοι κ οι διαστολες που ειχα ηταν της γεννας ετσι?

Το μονο που με ποναγε αρκετα αλλα κ αυτο το αντεχα ηταν η μεση μου γιατι η μικρη μου ερχοταν με το προσωπο κ φυσικα με ταραξε η spinal οταν πηγαν να μου την κανουν για την καισαρικη (αυτο ειναι το μονο σημειο που θυμαμαι να ειπα "ποναω").

Μην ανησυχειτε ειναι υπεροχες στιγμες κ κανενας πονος δεν μπορει να σας τις χαλασει!

Με το καλο σε ολες σας κ με το καλο κ σε μενα κ στο 2ο μου κ στο 3ο μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερθει με το καλο η ωρα να γεννησουμε θα γινει οπως το απαιτει η κατασταση. Αν το μωρο ειναι λωροδεμενο ή δεν εχει παρει θεση αναγκαστικα πας για καισαρικη. Ας ερθει οπως θελει αρκει να πανε ολα καλα. Οσο για τους πονους ολα τα θηλυκα πλασματα του κοσμου γεννανε αβοηθητα εκτος απο την γυναικα. Τι να που και τα ζωα... :?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...