Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

και εγω αναρωτιεμαι για ολα αυτα ..αν και ο γιατρος μας επιμενει στην κληρονομικοτητα..εμεις εχουμε στο μαγαζι μας αυτα που ψεκαζουν εντομοαποθητικα καθε 3 λεπτα(καταλαβατε πιστευω ποια λεω)9 μηνες δηλαδη τα ειχα συνεχεια λετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάντως από γκάλοπ που έκανα σε άλλες μητέρες που τα παιδιά τους παρουσίασαν υποσπαδία, διαπίστωσα ότι το 95% είχε πάρει ορμόνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε γιατί κάνανε εξωσωματική είτε για άλλους ιατρικούς λόγους.

NAI καποια συγκεκριμενα φαρμακα σε μανουλες που καναν εξωσωματικη:cry: , αλλα και αλλες τα παιρναν και η αδελφη μου, τωρα το θυμηθηκα......κατι για το αιμα αν δεν απατομαι.........και η αδελφη μου ναι μεν δεν εκανε εξωσωματικη αλλα τα επαιρνε γιατι ειχε προβλημα με την εγκυμοσυνη της. ευτυχως εκανε 2 κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από γκάλοπ που έκανα σε άλλες μητέρες που τα παιδιά τους παρουσίασαν υποσπαδία, διαπίστωσα ότι το 95% είχε πάρει ορμόνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε γιατί κάνανε εξωσωματική είτε για άλλους ιατρικούς λόγους.

 

Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα πάντως.

 

Ο παιδίατρος που πρώτος το είδε, ότι είχε ο μικρός, μου είπε ότι επηρεάζει κυρίως η μόλυνση της ατμόσφαιρας, η μόλυνση στα τρόφιμα (μολυσμένοι υδροφόροι ορίζοντες), κλπ.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας περιπτωση παντως θα ελεγα οτι ειναι κληρονομικό γιατι και ο μπαμπας μας εχει μια μικρη θα ελεγα υποσπαδία αρα καποιος αλλος θα το ειχε που δεν το γνωριζαμε ευτυχώς εμενα ο δευτερος γεννηθηκε καλα αφου ειχα τετοιο αγχος που με τον που τον εβγαλε ο γιατρος η ερωτηση μου ηταν εχει υποσπαδία???

 

Κι εγώ το σκεφτόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ότι αν είναι αγόρι το δεύτερο αμέσως την τσουτσού θα κοιτάξω! :mrgreen:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το παιδάκι μας μετά απο 3 εβδομάδες περίπου από το 2ο χειρουργείο (με το Hadidi) φαίνεται να πηγαίνει πολύ καλά. Το ίδιο εύχομαι για όλα τα παιδάκια. Σχετικά με το θέμα του υποσπαδία, όσους γιατρούς είχαμε ρωτήσει μας είχαν πεί για τα χημικά (επηρεάζουν τα οιστρογόνα όπως είπε και η αγάπη πιο πάνω). Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι κανείς να ανέφερε την κληρονομικότητα ως την κύρια αιτία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ που επιτελους οι γονείς θα έχουν κι άλλες επιλογές και μάλιστα με χαμηλό κόστος, ειδικά τώρα με αυτή την οικονομική κρίση.Μακάρι ο Professor Christian Radmayr να μην παραδειγματιστεί από τα δικά μας τα "λαμόγια" κι ανεβάσει την ταρίφα του.

έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα το παρακάτω:

Professor Radmayr's clinical practice has been focused on pediatric urology since 1996, when he took over the Department of Pediatric Urology at Innsbruck University. The department is the only academic department of pediatric urology in Austria, and admits over 1,000 children per year, covering the whole spectrum of diagnostics and therapy. Professor Radmayr is additionally a member of the educational committee of the European Society for Pediatric Urology and of the European Academy of Pediatric Urology, as well as many other international societies.

Link to comment
Share on other sites

Στις 17 Φεβρουαρίου που είχε έρθει ο Hadidi και τον είχα επισκεφτεί , τον είχα ρωτήσει για την αιτία του υποσπαδία γιατι στην εγκυμοσύνη μου έπαιρνα ορμονες επειδη είχα πάθει αποκολληση πλακούντα, και ύστερα από ερωτήσεις από αλλες μητέρες που έιχαν παρομοιο προβλημα με τα παιδιά τους καταλαβα οτι το προβλημα παρουσιαστηκε γιατι και αυτες παιρναν αυτές τις ορμόνες. Τις Γερμανίδες μαμάδες που είχα ρωτησει τους παρουσιαστηκε το προβλημα χωρις να έχουν παρει κατι αλλα και ούτε να έχουν κληρονομικο. Οταν το είπα στο Hadidi μου είπε οτι οι ερευνες δεν ενοχοποιουν τις ορμονες, απλα είναι κατι το οποιο συμβαίνει χωρις να έχει αιτία και οπως συνεβαινε σε παλαιοτερες εποχες που δεν υπηρχαν ορμονες ετσι συμβαινει και τωρα. Εγω απλα πιστευω οτι οι ορμονες αυξανουν τις πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματιικά κι εμένα με απασχολεί η αιτία του υποσπαδία.

Ορμόνες δεν έπαιρνα κατα τις εγκυμοσύνες ούτε πριν ούτε γενικά ποτέ ειχα θέμα με τις ορμόνες μου.

Για κληρονομικότητα δεν γνωριζω, δεν μας εχει πει καποιος οτι ειχε, αλλα

και παλαιοτερα που δεν υπήρχε χειρουργική αποκατασταση ευκκολα υπήρχε και ταμπού,δεν νομίζω οτι το ελεγαν.

Εμένα εχει ο γιος μου 2 ετών, χειρουργήθηκε.

Γένησα πριν 45 μέρες γιο και έχει και αυτος!!!

Από ότι ειχα διαβάσει στο ιντερνετ ειναι αρκετα σπάνιο να εχουν και τα δυο παιδια.

Ο αντρας μου πριν 3 χρονια εκει που δουλευε ειχε κεραία νομίζω κινητης τηλεφωνιας.

Για την τωρινη του δουλεια θα τον ρωτησω απο περιεργεια.

Εχει καμια σας δυο γιους με υποσπαδια??

 

Όσο σκέφτομαι οτι και αυτος πρεπει να ταλαπωρηθει...

 

 

 

Κοπέλα μου μου φαινεται αδιανόητο αυτο το οποιο σου έχει συμβει. Έχω και εγω ομοιως ακουσει οτι είναι μηδαμινή η πιθανότητα να εμφανιστεί και στο δεύτερο παιδί. Μήπως είναι κάτι αλλο το οποίο το προκαλεί. Πχ εντομοκτόνα η περιοχη με μεγαλη ρυπανση περιβαλλοντος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια ,ηθελα να σας ρωτησω εσας τις παλιοτερες που εχετε χειρουργηθει σε δημοσια νοσοκομεια γιατι ειμαι να σκασω σημερα ,ποσες μερες νοσηλευτικατε και ποσες ωρες ηταν το χειρουργειο;γιατι εμενα μου ειπε 12 μερες νοσηλειας και 5 ωρες χειρουρειο,εχουμε ανω πεικο να σας θυμησω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε στο Ιασώ Θεσσαλίας για τον τυπικό έλεγχο αφού ο γιατρός μας χειρουργεί σε όλο τον όμιλο Αθήνα και Λάρισα. Η επουλωση προχώρησε φυσιολογικά χωρίς συρίγγια. Θα μας ξαναδεί σε 6 μήνες και μετά αφού βγάλουμε τα παμπερς. Πάντως μια ψιλοαγωνία την είχαμε πάλι με όλα αυτά που ακούμε κορίτσια. Δόξα το θεό όλα καλά. Εύχομαι καλή επιτυχία στις νέες μαμάδες που συνάντησα και σε όλα τα μωράκια του parents.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια ,ηθελα να σας ρωτησω εσας τις παλιοτερες που εχετε χειρουργηθει σε δημοσια νοσοκομεια γιατι ειμαι να σκασω σημερα ,ποσες μερες νοσηλευτικατε και ποσες ωρες ηταν το χειρουργειο;γιατι εμενα μου ειπε 12 μερες νοσηλειας και 5 ωρες χειρουρειο,εχουμε ανω πεικο να σας θυμησω.

 

 

Και εμεις μεσο πεικό ειχαμε και μου ειχε πει ο γιατρος μασ για 12 μερες μέσα και 3-4 ωρες επεμβαση τελικα μείναμε 20 μέρες γιατι χρειάσθηκε και κράτησε 3 ωρες και 45 λεπτά που τελικα πήγαν ολα καλα μην σε αγχώνη αυτο καλητερα να κατσεις οσο χρεισθή εγω νιωθω μεγαλητερη συγουρια μεσα πάντως:wink:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ,ηθελα να σας ρωτησω εσας τις παλιοτερες που εχετε χειρουργηθει σε δημοσια νοσοκομεια γιατι ειμαι να σκασω σημερα ,ποσες μερες νοσηλευτικατε και ποσες ωρες ηταν το χειρουργειο;γιατι εμενα μου ειπε 12 μερες νοσηλειας και 5 ωρες χειρουρειο,εχουμε ανω πεικο να σας θυμησω.

 

Εμεις στο Παιδων Πεντελης φυγαμε στην 8η ημέρα. Το χειρουργια κρατησε κανα δυωρο. Ειχαμε στεφανιαιας αυλακας.

as1cF540g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMDQ1ZGJ8R2VvcmdlIGlzIA.gif

 

 

as1cM8J0g410000MDAwMDI4N2R8MDAwMTIzNWR8TWFya29zIGlzIA.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας ήταν πεικός κράτησε δυόμισι ώρες και το απόγευμα γυρίσαμε σπίτι με τον αφρό και καθετήρα να στάζει στο πάμπερ. Εμείς θέλαμε να μείνουμε και άλλο όμως ο γιατρός μας ήταν ανένδοτος. Έτσι δεν είχαμε καμία μόλυνση αλλά ούτε γκρίνια γιατί ο μπόμπιρας κοιμήθηκε στο κρεβατάκι του και στη ζεστασιά του σπιτιού μας. Τον αφρό τον βγάλαμε στις 4 μέρες και μαζί και το σωληνάκι και ο μικρός μας ούρησε αμέσως μετά με επιτυχία και ένα μικρό κλάμα

Link to comment
Share on other sites

οι δωδεκα μερες μου φαινονται πολλες ..αλλα και στην μια ημερα δεν θα γυρναγα σπιτι μου με τιποτα!!

 

στα δημοσια νοσοκομεια τα κρατανε περισσοτερο.Το αγορακι απο ενα φιλικο ζευγαρι χειρουργηθηκε στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου στη Θεσσαλονικη κι εμεινε μεσα 2 εβδομάδες σχεδόν.Θα σας βάλουν 2 καθετήρες ή εναν??? γιατί παίζει ρόλο κι αυτό για το πόσο καιρό θα μείνετε.Η εγχείριση πάντως ήταν επιτυχής κι εαν κάποιος απο Θεσσαλονίκη ενδιαφέρεται να ρωτήσω ποιός γιατρός τον χειρούργησε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν το ρωτησα αυτο με τους καθετηρες για να ειμαι ειλικρινης...οσο για τις μερες τι να κανω θα κανω υπομονη,απλα σκεφτομαι και τα αλλα 2 παιδακια μου που θα αφησω πισω..και παρουσιαστηκε και αλλο προβλημα ,ο γιος μου ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα και θηλαζω ακομη αν και 16 μηνων εκεινες τις ημερες μπορουμε να τα παρουμε αγκαλια να θηλασουν;μαλλον οχι ε;

Link to comment
Share on other sites

δεν το ρωτησα αυτο με τους καθετηρες για να ειμαι ειλικρινης...οσο για τις μερες τι να κανω θα κανω υπομονη,απλα σκεφτομαι και τα αλλα 2 παιδακια μου που θα αφησω πισω..και παρουσιαστηκε και αλλο προβλημα ,ο γιος μου ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα και θηλαζω ακομη αν και 16 μηνων εκεινες τις ημερες μπορουμε να τα παρουμε αγκαλια να θηλασουν;μαλλον οχι ε;

 

γιατί να μην μπορείς να το πάρεις αγκαλιά?εμείς είχαμε 2 καθετήρες και τον πήγαινα βόλτα με το καρότσι γιατί δεν περπατούσε, ήταν μόνο 7 μηνών.Την δεύτερη φορά που εγχειρίστηκε 14 μηνων, περπατούσε και μας δένανε το σακουλάκι του καθετήρα στην μεση για να μην το σέρνει κι έκανε βόλτες κανονικά.Ήταν αδύνατον να τον κρατησω στο κρεβάτι.Είχε γυρίσει όλους τους θαλάμους....το μόνο που χρειάζεται είναι προσοχή για να μην τραβήξει τα σωληνάκια αλλά λες και τα δίνει φώτιση ο θεός και δεν το κάνουν, τα περισσότερα τουλάχιστον....

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην μπορείς να το πάρεις αγκαλιά?εμείς είχαμε 2 καθετήρες και τον πήγαινα βόλτα με το καρότσι γιατί δεν περπατούσε, ήταν μόνο 7 μηνών.Την δεύτερη φορά που εγχειρίστηκε 14 μηνων, περπατούσε και μας δένανε το σακουλάκι του καθετήρα στην μεση για να μην το σέρνει κι έκανε βόλτες κανονικά.Ήταν αδύνατον να τον κρατησω στο κρεβάτι.Είχε γυρίσει όλους τους θαλάμους....το μόνο που χρειάζεται είναι προσοχή για να μην τραβήξει τα σωληνάκια αλλά λες και τα δίνει φώτιση ο θεός και δεν το κάνουν, τα περισσότερα τουλάχιστον....

καλα μην συγκρινεις με την γερμανικη νοοτροπια ειναι πολυ μπροστα ..εδω απο οτι εχω ακουσει ειναι δεμενα τις πρωτες μερες...

Link to comment
Share on other sites

καλα μην συγκρινεις με την γερμανικη νοοτροπια ειναι πολυ μπροστα ..εδω απο οτι εχω ακουσει ειναι δεμενα τις πρωτες μερες...

 

Έχω ακούσει διάφορες τακτικές που ακολουθούνε στα δημόσια νοσοκομεία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται το παιδί να είναι δεμένο ή ναρκωμένο.Απλά μην τους αφήσεις, ειναι δικαίωμα σου.

Καλό θα ήταν όλα αυτά να τα συζητήσεις με τον γιατρό σου πριν την εγχείριση για να είσαι προετοιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμενα και της τρεις φορες σε δημοσια χειρουργια εκανε στα δυο πρωτα ποναγε τρελα και η ναρκωση τον ειχε ενοχληση πολύ και δεν τον εδεσαν ποτε, στο τριτο μας παντως δεν καταλαβε τιποτα και ο μονος πονος ηταν μονο οταν εκανε τσισα για πρωτη φορα :wink:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με τον γιατρο ,μιας και ηθελα να μαθω κυριως αν θα μπορω να θηλαζω μου ειπε λοιπον οτι δεν θα μπορω τις πρωτες δυο τουλαχιστον μερες γιατι δεν θα ειναι δεμενο αλλα θα εχει ορους καθετηρες κ.α και δεν θελει να βγουν και οτι δεινουν παυσιπονα αλλα ηπια οχι μορφινη...θα δειξει !!

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με τον γιατρο ,μιας και ηθελα να μαθω κυριως αν θα μπορω να θηλαζω μου ειπε λοιπον οτι δεν θα μπορω τις πρωτες δυο τουλαχιστον μερες γιατι δεν θα ειναι δεμενο αλλα θα εχει ορους καθετηρες κ.α και δεν θελει να βγουν και οτι δεινουν παυσιπονα αλλα ηπια οχι μορφινη...θα δειξει !!

Μπαίνω στο θεματάκι σας μονο για να σου γράψω πως όταν νοσηλεύτηκε ο μικρός μου στο Παιδων Αγ.Κυριακού(για άσχετο λόγο) το παιδάκι δίπλα μας που είχε κάνει υποσπανδία, θήλαζε.Τα κατάφεραν με την μαμά του,παρόλους τους ορούς και τους καθετήρες.Οχι οτι ήταν εύκολο (έγινε η μαμά λίγο...λάστιχο), αλλά μπόρεσαν.

Ευχομαι σε όλα τα παιδακια οτι καλύτερο.

(κάτσαμε στο Παιδων 11 μέρες και στο δωμάτιο μας "πέρασαν" 3 περιστατικά υποσπανδία.Αναρρωτιέμαι γιατί τόσα πολλά...)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,ειμαι καινουριοσ εδω και εχω και εγω το γιο μου με στεφανιαιο,οριακα πεικο υποσπαδια.ο μικρος τωρα ειναι 1.5 χρονων.θα κανουμε εγχειρηση περιπου σε ενα χρονο με τον κ.Μπαλτογιαννη,ειμαστε πολυ αγχωμενοι.θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας η τις εμπειριες σας με αυτον τον γιατρο.σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...