Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

θελω με λιγα λογια να γραψω την εμπειρια μου σαν πατερας μετα την επεμβαση που καναμε στις 15/2 στον μικρουλη μας.ειχε υποσπαδια πε'ι'κο κ ηδη ειμαστε στη 2η μερα μετα το χειρουργειο.η επεμβαση κρατησε 2 ωρες(γεματες αγωνια).ειναι 8 μηνων ο Βασιλακης μου κ πραγματικα τα περιμενα λιγο χειροτερα τα πραγματα μετα το χειρουργειο δηλ οτι θα πονουσε παρα πολυ.αναφερω οτι μονο 2 φορες του δωσαμε ντεπον κ οτι η ανησυχια κ η γκρινια που ειχε ηταν απ το οτι ηταν πολυ νηστικος κ δεν μπορουσε να φαει.τωρα ο αναισθησιολογος ο γιατρος κ το προσωπικο ηταν πραγματικα αψογο απ ολες τις αποψεις,συνεχεια μας ενημερωναν καθε 20 λεπτα πως παει το χειρουργειο κ τι κανει ο μπομπηρας μας.βγηκε με 2 καθετηρες εναν υπερηβικο κ εναν στο πουλακι του.τωρα θα βγαλουμε το σαββατο τον εναν κ την τριτη τον 2ο.σ ενα μηνα θα φανει αν ολα πηγαν καλα.μακαρι να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστει αλλη επεμβαση γιατι οτι κ να λενε κανενας δεν θα σου πει με σιγουρια κ 100% οτι τελειωσε με τη 1η.οποιος θελει να με ρωτησει οτιδηποτε ας μου στειλει pm για να του δωσω το τηλ.μου.με τη βοηθεια του θεου ελπιζω να παμε καλα,ευχομαι κ για σας το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχομαι περαστικα, μακαρι ολα καλα να πανε!:-)

Οντως ,το προσωπικο της κλινικης ειναι αψογο! (αν τολμουν ασ μην ειναι! θα φανε πορτα!χε,χεχε).

Να φανταστεις, εκτος που μου ζητησαν τη γνωμη μου, αν ολοι απο το προσωπικο, μας φερθηκαν αψογα,μου εστειλαν επιστολη στο σπιτι μου , αν τυχον καποιος δεν με εξυπηρετησε και αν με δυσαρεστησε κατι απο την παραμονη μας εκει!(ειναι τακτικη τους στην εν λογω κλινικη που την ξερω σαν την παλαμη μου!), αλλα αυτα δεν ειναι να τα δινεις σημασια, σημασια εχει να ειναι καλα το παιδι σου....και στο ευχομαι!

Αααα και εκεινη η κυρια (με τα γυαλια τα πατομπουκαλα) η μελαχροινη, που βγαινει ολη την ωρα και ενημερωνει....την πρωτη φορα καλα ηταν και μου αρεσε...μετα ομως οταν συνεχιζε τα πηγαινε-ελα, μου κοβοταν η καρδια απο την αγωνια βρε παιδι μου! Ομως ειναι πολυ γλυκεια και εξυπηρετικη!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον εχω αρχήσει να πιστευω οτι ο γιατρος ειναι λίγο θέμα τύχης μια αποτυχία μπορει να τύχει και στον πιο κορυφαίο τι να πω δεν γνωρίζω μονο οταν ξεμπερδεψουμε και εμεις θα μπορω να εκφέρω ελευθερα αποψη για πολούς προς το παρόν δεν μηλάω μονο διαβάζω και ακουω πάντως ολα ειναι θέμα τύχης καθαρά και οτι ειναι να συμβεί θα συμβεί οποτε ψυχραιμία!!!! κοιτα ποια το λεει ε??? δεν μπορω ομως αλλο κουράστηκα και ειπα να χαλαρώσω λίγο και δεν θα την βγάλω καθαρη και επειδη πρεπει να ειμαι καλα για να κάνω και το παιδι καλά θα κουλάρω!!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά μια αποτυχία μπορεί να συμβεί και στον πιο κορυφαίο γιατρό, το θέμα είναι να μην είναι συνεχομένες και ταλαιπωρούνται τα ζουζούνια μας. Εμένα αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ όταν έψαχνα για γιατρό ήταν ότι όλοι τον αναλάμβαναν για να τον χειρουργήσουν αλλά κανείς δεν είχε την ανάλογη εμπειρία για την περίπτωση μας.Όλοι ήταν θετικοί και αισιόδοξοι, αλλά τι να το κάνω όταν δεν έχουν χειρουργήσει πάνω από 5 παιδιά με την δική μας περίπτωση(και πολλές μπορεί να είπα!!!), τότε τα ποσοστά αποτυχίας δεν μεγαλώνουν????Τότε μπορείς να μιλάς για τύχη ή για κακή επιλογή γιατρού???

Link to comment
Share on other sites

φυσικά μια αποτυχία μπορεί να συμβεί και στον πιο κορυφαίο γιατρό, το θέμα είναι να μην είναι συνεχομένες και ταλαιπωρούνται τα ζουζούνια μας. Εμένα αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ όταν έψαχνα για γιατρό ήταν ότι όλοι τον αναλάμβαναν για να τον χειρουργήσουν αλλά κανείς δεν είχε την ανάλογη εμπειρία για την περίπτωση μας.Όλοι ήταν θετικοί και αισιόδοξοι, αλλά τι να το κάνω όταν δεν έχουν χειρουργήσει πάνω από 5 παιδιά με την δική μας περίπτωση(και πολλές μπορεί να είπα!!!), τότε τα ποσοστά αποτυχίας δεν μεγαλώνουν????Τότε μπορείς να μιλάς για τύχη ή για κακή επιλογή γιατρού???

 

 

Και βεβαια ειναι θέμα και να εχει και πείρα συμφωνω αλλα πως γίνεται να εχω παει σε καλους γιατρους να μου εχουν πει θα στο φτιάξω να μου εχουν μηληση για επυτηχίες τους και τζίφος, οπως πιστευω οτι οσα περισσοτερα περιστατικά εχει ενας γιατρος τοσο το καλήτερο γιατι μαθαίνει συγχρόνος οσο και αν μας φαίνετε καπως πανω στα παιδιά μας μαθαίνουν για σκεφτήτετο λίγο εχουν σπουδάση εχουν διαβάσει αλλα απο την πρακτική τους και την πορεία τους μαθαίνουν οποτε λεω μακάρι θεε μου να μας βοηθήσεις να τελειωσουμε καποια στιγμή!!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο εμενα ,θα ηθελα να ρωτησω τον kaliafa εαν εμεινε αυχαριστημενος απο τον κυριο Μιχαηλ η οποιον αλλο γονεα γνωριζει κατι ..καθως και για τον καπουλεα στο παιδων γιατι εχω μπερδευτει πολυ αλλος λεει πρεπει να γινει 6 μηνων και αλλος 18..τι θα κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κλείσαμε ημερομηνία χειρουργείου στις 15 Μαρτίου, έχω φοβερό άγχος. Ελπίζω με την βοήθεια του θεού να πάνε όλα καλά. Θα μείνουμε 15 μέρες λόγο της σοβαρής μορφής που έχουμε. Οφείλω και θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Agape-s και στην Μαμά Νεφέλη για τις από καρδιάς πληροφορίες που μου δώσανε και την βοήθεια τους.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, αν και ο γιατρός ήταν ειλικρινής είπε ότι θα χρειαστούμε και δεύτερο χειρουργείο σε 6 μήνες , ελπίζω όμως να είμαι μόνο αυτά τα δυο. Δύσκολη απόφαση η επιλογή γιατρού αλλά δυστυχώς ρισκάρεις όποιος και αν είναι αυτός ,ποτέ δεν είσαι σίγουρη αν η απόφαση σου ήταν η σωστή απλά ελπίζεις για το καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μαμα σου ευχομαι να πανε ολα καλα ,μπορω να καταλαβω την αγωνια που νιωθεις και μακαρι αυτα να ειναι τα τελευταια ασχημα που θα περασεις με το παιδακι σου αν θελεις στειλε μου π.μ ποιον γιατρο διαλεξες και ποσο ειναι το μωρακι σου;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη

 

παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που πραγματοποιήθηκε και την οποία σας την κοινοποιούμε εδω : (με τίτλο : Βαλανικη υποσπαδια - οι ειδικοί συζητούν )

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82949

με αφορμή δημοσιεύσεις που πραγματοποιήθηκαν στο παρόν θέμα

 

με εκτίμηση

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

τι κανουμε λοιπον με αυτη την τεστοστερονη...τα ιδια ακριβως μου ειπε σημερα το απογευμα και ενας ουρολογος στο τηλεφωνο..οτι αυτες οι 3 δοσεις των 25 μονο καλο μπορουν να κανουν στο παιδι και στο μηκος αλλα και για την επιτυχια του χειρουργειου και οτι αυτες οι 3 δοσεις δεν επηρεαζουν καθολου το υψος,να τον εμπιστευτω ας μου δοσει καποιος τα φωτα του!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά... μια ερώτηση.

Οι καμπύλες μεγέθους του πέους, αφορούν πέος σε στύση ή όχι;

Αμάν πια αυτά τα ακαταλαβίστικα.

 

Εγω δεν την καταλαβα καθολου ουτε σε στυση ουτε οχι ,μπορει να μας βοηθησει καποιος;;και αυτα που λεει ο ενδικρονολογος ποιος μας τα εγγυαται;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απ οτι μου ειπε μια φιλη γιατρος , η ερευνα αυτη που επικαλουνται ειναι παλια , απο το 1995. Δεν καταλαβα ουτε κι εγω και αυτα τα σχεδιαγραμματα μου τη δινουν ασχημα! Ο γιος μου δεν ειναι σχεδιαγραμμα και δεν τον αφορα αυτη η ερευνα παντως μιας και η ερευνα αναφερεται σε περιπτωσεις που το πεος ειναι ανυπαρκτο(ελαχιστα ορατο) και οι ορχεις μεγαλωνουν μεσα στη βουβωνικη περιοχη και υπαρχει και η υποψια ερμαφροδιτισμου!

Δηλαδη, σε πολυ-πολυ βαριες μορφες! Αλλωστε , σημερα , με το που γεννιεται ενας υποσπαδιας λιγο βαρυτερος απο εναν βαλανικο, οι μαιετηρες και οι παιδιατροι, αμεσως προτεινουν ορμονολογικο ελεγχο και υπερηχο νεφρων, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ειναι περιπτωσεις πααααρα πολυ βαριες που οι ενεσεις νομιζω οτι πρεπει να ειναι απαρραιτητες, αλλα ενας γιατρος (ενδοκρινολογος) θα πρεπει να μας απαντησει μια και ειναι ο ειδικος!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και αυτα:

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Supportive%20testosterone%20treatment%20in%20surgical%20repair%20of%20hypospadias

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Supportive%20testosterone%20treatment%20in%20surgical%20repair%20of%20hypospadias

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9759289

 

Βεβαια και αυτες παλιες δημοσιευσεις ειναι...

 

Αυτο που ξερω επισης ειναι οτι η τεστοστερονη μπορει να κανει πιο αιματηρο το χειρουργειο. Αλλα το ποσο ενοχλει ενα bloody χειρουργειο, εχει να κανει με το χειρουργο και οχι με εμας....

 

Παντως εμεις επιλεξαμε να μην κανουμε προεγχειρητικα τεστοστερονη. Μας ειπαν οτι μετα το χειρουργειο το παιδι θα παρακολουθειται απο παιδοενδοκρινολογο και αν κριθει οτι χρειαζεται να διορθωθει το μεγεθος, θα γινει μονο με τη συνεργασια του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως δε κάναμε ποτέ ενδοκρινολογικές.

Κανένας γιατρός δε μας ζήτησε τέτοιες εξετάσεις.

Και σε ουρολόγους και σε παιδοχειρουργούς που πήγαμε.

Ίσως επειδή ο υποσπαδίας ήταν κοντά στη βάλανο.

Μόνο υπέρηχο νεφρών, ουροδόχου κύστης και οσχέου

(για να δούμε αν όλο το ουροποιητικό σύστημα είναι εντάξει... που ευτυχώς ήταν!!!).

 

Μωρέ τί είναι αυτά πάλι;;;

Ουφ.. καλά είχα ησυχάσει τόσο καιρό.

Αν και πιστεύω πως από μέγεθος δεν έχουμε πρόβλημα.

Όταν ρωτούσα μου έλεγαν όλοι πως είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

"Εάν αυτές οι απόψεις περάσουν στο ευρύ κοινό, πολλοί γονείς θα εγκληματήσουν αδιαφορώντας για το μέγεθος του πέους του παιδιού τους, το οποίο αν χρήζει «διόρθωσης» όσον αφορά στο μήκος, αυτό μπορεί να γίνει μέχρι την ηλικία των 3-4 ετών ή μόλις το παιδί μπει στην ήβη και μέχρι την ηλικία των 16 ετών, καθώς το πέος στον άντρα μεγαλώνει φυσιολογικά σε συγκεκριμένες μόνο περιόδους. "

 

 

Απο αυτο που γραφει ο παιδοενδοκρινολογος καταλαβαινω οτι μιλαει για μονιμη διορθωση. Θα το ψαξω και παραπανω και θα ενημερωσω αν βρω κατι...

Link to comment
Share on other sites

μιλησα και με την παιδιατρο μου αλλα και με τον ουρολογο που εχει δει το παιδι μου και μου ειπαν τα εξης:αν οι 3 δοσεις τεστοστερονης γινου απο 3 μηνων μεχρι 6 μηνων δηλαδη μια δοση καθε μηνα το αποτελεσμα του μηκους θα παραμεινει στο παιδι αλλα θα βοηθησει και το χειρουργειο,αν παλι γινουν μετα τους 6 μηνες το αποτελεσμα της αυξησης ειναι παροδικο και βοηθα μονο για το χειρουργειο και στις δυο ομως περιπτωσεις δεν επηρεαζει αυτη η δοση το υψος...δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

μιλησα και με την παιδιατρο μου αλλα και με τον ουρολογο που εχει δει το παιδι μου και μου ειπαν τα εξης:αν οι 3 δοσεις τεστοστερονης γινου απο 3 μηνων μεχρι 6 μηνων δηλαδη μια δοση καθε μηνα το αποτελεσμα του μηκους θα παραμεινει στο παιδι αλλα θα βοηθησει και το χειρουργειο,αν παλι γινουν μετα τους 6 μηνες το αποτελεσμα της αυξησης ειναι παροδικο και βοηθα μονο για το χειρουργειο και στις δυο ομως περιπτωσεις δεν επηρεαζει αυτη η δοση το υψος...δεν ξερω...

 

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7609189

 

διαβασε και αυτο

Link to comment
Share on other sites

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7609189

 

διαβασε και αυτο

 

το διαβασα εντελως αντιθετα δηλαδη απο οτι μου ειπαν αν καταλαβα καλα με τα καλα αγγλικα μου...τι θα κανω; θα μου σαλεψει το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε Λέγκω.. το ίδιο πράγμα λέω και εγώ.

Καλά ησυχάσαμε.

 

Ας μη στενοχωριόμαστε... όλα καλά είναι!

Νομίζω αν ήταν μικρό θα το καταλαβαίναμε και δεν θα περιμέναμε

να δούμε κανένα πίνακα για να το υποψιαστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους 5 μήνες ο μέσος όρος μήκους είναι 3.9 εκ +-0.8 σταθερά απόκλιση. Μήκος 1.9 εκ δηλαδή μικρότερο κατά 2.5 (0.8εκ χ 2.5= 2.0εκ) σταθερές αποκλίσεις από το μέσο όρο συνιστά μικρό πέος.

 

Τους επόμενους 6 μήνες οι αντίστοιχες μετρήσεις είναι 4.3 εκ +- 0.8 σταθερά απόκλιση. Μήκος 2.3 εκ συνιστά μικρό πέος.

 

3-4 ετών ο μέσος όρος είναι 5.5+-0.9. Μήκος 3.3 εκ συνιστά μικρό πέος.

 

10-11 ετών μέσος όρος 6.4+-1.1. Μήκος 3.7 εκ συνιστά μικρό πέος.

 

Ο πίνακας συνεχίζεται έως και την ενήλικη ζωή.

 

Εύχομαι να απάντησα στα ερωτήματά σας.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

 

 

 

Απο οσα γνωριζω, τετοιες τιμες και πινακες προκυπτουν μετα απο στατιστικη μελετη πληθυσμων μιας συγκεκριμενης χωρας. Η συγκεκριμενη αφορα δειγμα παιδιων απο την αμερικη? Και να ναι, μπορουν τα δικα μας παιδια να υπαχθουν στις συγκεκριμενες τιμες αυστηρα? Γιατι οι μεσοι οροι λογικα διαφερουν απο χωρα σε χωρα.

Κατι αναλογο γινεται και με τις καμπυλες αυξησης των παιδιων. Αν και εχουν το ιδιο σχημα, καθε χωρα εχει τις δικες της. Δεν μπορει πχ ο Κινεζος να χρησιμοποιησει τις καμπυλες των Γερμανων...

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαπίστωσα και οι συνάδελφοι ενδοκρινολόγοι συμβουλεύονται πίνακες και καμπύλες σταθμισμένες σε άλλη χώρα από τη δικιά μας. Φοβάμαι ότι ανάλογη μελέτη δεν έχει κοινοποιηθεί στην Ελλάδα πιθανώς λόγω μικρού ενδιαφέροντος.

Φυσικά ο μέσος όρος μπορεί να διαφέρει όπως και στις ανάλογες καμπύλες ύψους-βάρους-περιμέτρου κεφαλής αλλά η χρησιμότητα των ξένων πινάκων έγκειται στο ότι το άκρο του φάσματος όπου ταξινομείται το micropenis δεν απέχει πολύ από χώρα σε χώρα λόγω των 2,5 SD σταθερών αποκλίσεων από τη μέση τιμή.

Βέβαια καλό θα ήταν να είχαμε στα χέρια μας μελέτη σταθμισμένη για τον ελληνικό πληθυσμό για μεγαλύτερη ακρίβεια.Μέχρι να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο είμαστε αναγκασμένοι να συμβουλευόμαστε τις ξένες.

Για να ανακεφαλαιώσω και να επαναφέρω τον προβληματισμό στην αφετηρία του, οι τιμές αυτές ξένες ή μη μας δίνουν να καταλάβουμε εύκολα ότι οι περισσότεροι υποσπαδίες δεν χαρακτηρίζονται ώς micropenis και κατά συνέπεια η ορμονική θεραπεία δεν είναι αποδεδειγμένα απαραίτητη και ωφέλιμη.

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...