Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογένεια με μουσουλμάνο σύζυγο, τι παίζει;;


beba09

Recommended Posts

Έχω διαβάσει και το ''Λουλούδι της ερήμου'' κι ένα άλλο με μία Ελληνίδα δημοσιογράφο που είχε παντρευτεί έναν Άραβα Μουσουλμάνο και μέτα την είχε φυλακισμένη σπίτι του, που εκείνη το έσκασε και στο τέλος είχε μπλεξίματα με την αστυνομία εκεί....

Εάν ήσουν φίλη μου θα σε συμβούλευα να μη το κάνεις. Καλύτερα να έχετε σχέση, παρά γάμο. Είναι πολύ κτητικοί!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσα γράφετε, προφανώς η κοπέλα τα ξέρει. Γι αυτό και ζήτησε από γυναίκες που το έχουν ήδη τολμήσουν να της γράψουν. Πάντως beba εδώ στο φόρουμ πέρυσι νομίζω μια μανούλα παντρεμένη με μουσουλμάνο έγραφε την ιστορία της και πόσα χρόνια έχει να δει τα παιδιά της τα οποία απήχθησαν από τον πατέρα. Αν ψάξεις θα το βρεις.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγώ......

εχετε διαβάσει το ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ, η εχετε δει την ταινια?

αληθινη ιστορία!

Το τι κλαμα εχω ριξει με το συγκεκριμενο βιβλιο δεν λεγεται...και μαλιστα πριν γινω μανουλα.....τωρα ουτε τολμω να το ξαναανοιξω γαι να το διαβασω.....:-(

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για το off topic αλλα επειδη το εχω απορια.Αν παντρευτειτε και χωρισετε και ο συζυγος παρει το παιδι και παει Σαουδικη Αραβια ποιο δικαιο καλυπτει την υποθεση σας το ελληνικο ή το αραβικο?Συγγνωμη και παλι για το εκτος θεματος.:rolleyes:

 

δεν νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος, νομίζω ότι είσαι ακριβώς εντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν ειναι η ιδια ταινια αυτη που θα πω με αυτη που ειδε η sabrina παντως στο λυκειο ειχαμε δει ενα εργο με μια γυναικα που εμεναν αμερικη και παντρευτηκε μουσουλμανο.κανανε μια κορη και οσο ηταν αμερικη ολα καλα.καποια στιγμη πηγαν ταξιδι στη χωρα του αντρα οπου ζουσαν και οι γονεις του.οι μερες κυλουσαν και οσο εμεναν εκει τοσο ο αντρας της γινοταν πιο κτητικος και αγριος.ενω στην αμερικη δεν εκανε ουτε τις προσευχες και τα λοιπα αρχισε σιγα σιγα να ξαναασπαζεται το τροπο ζωης των μουσουλμανων.τελικα τους ειχε παει σε αυτο το ταξιδι με σκοπο να μεινουν εκει χωρις η γυναικα να το ξερει και οταν το καταλαβε προσπαθησε να το σκασει,γιατι σα γυναικα εκει δεν ειχε κανενα δικαιωμα ουτε πανω στον εαυτο της ουτε πανω στη κορη της.αρχισε λοιπον ενας γολγοθας με εκεινη να προσπαθει να βρει την αμερικανικη πρεσβεια και να σωθει.τα καταφερνει τελικα αλλα με πολλες δυσκολιες και νομιζω ειναι αληθινη ιστορια.δε ξερεις ποτε κατα ποσο μπορει να επιρεαστει ο αλλος και να αλλαξει 180 μοιρες!θελει μεγαλη προσοχη και πολυ ψαξιμο το θεμα!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος, νομίζω ότι είσαι ακριβώς εντός θέματος.

 

Αυτο δεν μπορει να το απαντησει κ καποια που εχει παντρευτει καποιον απο οποιαδηποτε χωρα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, αρχικα να συμφωνησω με την itsme, αν υπαρχει σεβασμος και αγαπη ολα τ'αλλα ειναι βλακειες.

Δεν ειμαι το σο σιγουρη οτι γινονται οι μουσουλμανοι "κτητικοι". Δηλαδη εδω οι ελληναρες, που δεν θα φοβομασταν να τους παντρευτουμε, και αραζουν στον καναπε και περιμενουν τη γυναικα να τους πλυνει το σωβρακο (ενω πριν το γαμο αλλα εδειχναν)πως να τους χαρακτηρισουμε. (εγω αυτα δεν τα πιστευα οτι γινονται, αλλα εχω διαβασει τοσα σ'αυτο το φορουμ που μου εχουν πεσει τα μισα μαλλια).

 

Οσον αφορα το "ποτε χωρις την κορη μου" και συναφεις ιστοριες: σε πολλα αραβικα κρατη τη κηδεμονια των παιδιων εχει ο πατερας οσο βρισκονται και τα παιδια και ο πατερας μεσα στη χωρα. Δηλαδη αν αποφασισει ο πατερας κατι γι'αυτα, δεν εχει κανενας το νομικο δικαιωμα να του φερει αντιρρηση.

Αλλα το να μην παντρευτεις καποιον γι'αυτο το λογο ειναι σα να λεει καποιος ελληνας οτι δε θα παντρευτει ελληνιδα γιατι σε περιπτωση που χωρισουνε το δικαστηριο θα της δωσει επιμελεια κι αυτος θα ζητιανευει για να περασει δυο ωρες με τα παιδια του (οπως συνηθως γινεται δηλαδη).

 

Εγω στη θεση σου δε θα τον παντρευομουν. Οχι γιατι ειναι μουσουλμανος, αλλα γιατι το γενονος οτι θετεις μια τετοια ερωτηση σε ασχετους σ'ενα φορουμ δειχνουν οτι δεν τον εμπιστευεσαι. Ψαξε βαθια μεσα σου, ισως η θρησκεια του να ειναι μονο η αφορμη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορει να το απαντησει κ καποια που εχει παντρευτει καποιον απο οποιαδηποτε χωρα;

 

 

Δεν γινεται ομως. Εμενα ας πουμε ο αντρας μου ειναι αγγλος, αλλα δε νομιζω το τι εχω εγωνα πω για το γαμο μου θα καλυπτε τις ανησυχιες της beba09.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ομως. Εμενα ας πουμε ο αντρας μου ειναι αγγλος, αλλα δε νομιζω το τι εχω εγωνα πω για το γαμο μου θα καλυπτε τις ανησυχιες της beba09.

Άγγλος, όχι Μουσουλμάνος όμως.....:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου ειναι μουσουλμανος και εχει ελληνικη και τουρκικη υπηκοοτητα, γεννηθηκε Ελλαδα και μεγαλωσε εδω και αυτος και η οικογενεια του (οχι Ξανθη, σε νησι). Ειμασταν 6 χρονια ζευγαρι, οποτε θεωρω οτι τον ηξερα καλα...

Δεν ηταν πιστος, δηλαδη δεν πηγαινε ποτε στο τζαμι ουτε νηστευε ουτε τιποτα τετοιο.

Ηταν παλαιων αρχων σαν χαρακτηρας αλλα το απεδιδα στο οτι μεγαλωσε σε επαρχεια και οχι στο θρησκευμα του.

Παντρευτηκαμε με πολιτικο και συμφωνησαμε το παιδι να μην εχει θρησκευμα αλλα να αποφασισει μονο του, θα του διναμε 2 ονοματα ενα Ελληνικο και ενα Τουρκικο που θα εμοιαζαν (αρχαιο Ελληνικο που ακουγεται το ιδιο στα τουρκ.) και θα του μαθαιναμε και τουρκικα και εγω συμφωνησα να του κανουμε περιτομη. Αυτα πριν το γαμο και τη γεννα.

Λοιπον μολις παντρευτηκαμε ναι ειδα αλλαγη... Αρχισαμε να τσακωνομαστε για το ονομα, ηθελε να βαλουμε πρωτο το Τουρκικο και να το φωναζουμε με αυτο, εγω διαφωνουσα. Μετα αρχισε να μου λεει να παμε στην Τουρκια να του κανουμε την περιτομη γιατι δεν εμπιστευεται τους Ελληνες γιατρους, εκει ειναι επεμβαση ρουτινας κτλ... Μετα προεκυψε θεμα υπηκοοτητας του παιδιου, εγω δεν ηθελα να παρει και την Τουρκικη, οχι για ρατσιστικους λογους αλλα επειδη μονο μπερδεμα θα δημιουργουσε με το στρατο κτλ.

Περα απο αυτα ειδα διαφορα στη συμπεριφορα του προς εμενα, δεν με υπολογιζε τοσο, εγινε ο ''αντρας ειμαι και το κεφι μου θα κανω'',γκομενιαζε και η οικογενεια του τον καλυπτε, δεν ηθελε να μιλαω καθημερινα με τη μητερα μου (ειχα μετακομισει στην πολη του), γενικα με τον τροπο του προσπαθουσε να με κοψει απο τους δικους μου και συναναστρεφομασταν μονο την οικογενεια του, και διαφορα αλλα που δεν θα ηθελα να πω απο εδω.

Στους 2 μηνες γαμου χωρισαμε (πριν γεννησω) και για το παιδι δεν εχει ενδιαφερθει ουτε αυτος ουτε η οικογενεια του, ουτε το εχουν δει ουτε τηλεφωνο τιποτα.

Τωρα θελω να του δωσω ονομα και να το βαφτισω αλλα αν δεν συμφωνει ο πατερας δεν γινεται και αμφιβαλω να συμφωνησει οποτε μαλλον δικαστικα θα το παω και αυτο.

Πριν παντρευτω τα εβλεπα ολα ευκολα με τα μεικτα ζευγαρια, τωρα εχω να πω ''παπουτσι απο τον τοπο σου...'' .

Εχουμε διαφορετικη νοοτροπια με τους μουσουλμανους, η θεση της γυναικας ειναι πολυ διαφορετικη απο οτι στους Ελληνες. Αν σε κερατωσει ο αντρας σου φυσικα δεν ειναι σωστο και δεν πρεπει να το ξανακανει αλλα δεν ειναι λογος διαζυγιου, θεωρησε υπερβολικη. Αν εσυ τον κερατωσεις... ψαξε μερος να κρυφτεις!!

Ειναι σαν να ζουνε στη δεκαετια του '50-'60..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω οτι έχει ιδιαίτερη σημασία το θρήσκευμα, όσο η θέση της γυναίκας σε αυτές τις χώρες. Όταν κάποιος έχει μεγαλώσει σε μία κοινωνία όπου η γυναίκα θεωρείτε κτήμα του άντρα της, κάποια στιγμή αυτά τα βιώματα θα βγουν στην επιφάνεια, είτε μετά το γάμο, είτε μετά από κάποιο ταξίδι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Άγγλος, όχι Μουσουλμάνος όμως.....:roll:

 

αα, τωρα καταλαβα, εννοουσε μουσουλμανο απο οποιαδηποτε χωρα, εγω καταλαβα οποιονδημοτε μη ελληνα :oops::oops::oops::oops::oops:

Ε, ειναι δυσκολη η ωρα :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, αρχικα να συμφωνησω με την itsme, αν υπαρχει σεβασμος και αγαπη ολα τ'αλλα ειναι βλακειες.

 

Καμια φορα ο τροπος που εκφραζουμε την αγαπη μας και τον σεβασμο μας στον αλλο επηρρεαζονται απο τα πιστευω μας τα οποια επηρρεαζονται αμεσα απο το κοινωνικοπολιτικογεωθρησκευτικοοικονομικο περιβαλλον μεσα στο οποιο εχουμε γαλουχηθει.

 

Δεν ειμαι το σο σιγουρη οτι γινονται οι μουσουλμανοι "κτητικοι". Δηλαδη εδω οι ελληναρες, που δεν θα φοβομασταν να τους παντρευτουμε, και αραζουν στον καναπε και περιμενουν τη γυναικα να τους πλυνει το σωβρακο (ενω πριν το γαμο αλλα εδειχναν)πως να τους χαρακτηρισουμε. (εγω αυτα δεν τα πιστευα οτι γινονται, αλλα εχω διαβασει τοσα σ'αυτο το φορουμ που μου εχουν πεσει τα μισα μαλλια).

 

Φυσικα και εδω ισχυει το παραπανω απλα στην περιπτωση αυτη υπαρχουν καποια κοινα σημεια-πιστευω που χαρακτηριζουν την ελληνικη κοινωνια στο συνολο της οποτε οι διαφορες μεταξυ των ατομων κατα καποιο τροπο αμβλυνονται.

 

Οσον αφορα το "ποτε χωρις την κορη μου" και συναφεις ιστοριες: σε πολλα αραβικα κρατη τη κηδεμονια των παιδιων εχει ο πατερας οσο βρισκονται και τα παιδια και ο πατερας μεσα στη χωρα. Δηλαδη αν αποφασισει ο πατερας κατι γι'αυτα, δεν εχει κανενας το νομικο δικαιωμα να του φερει αντιρρηση.

Αλλα το να μην παντρευτεις καποιον γι'αυτο το λογο ειναι σα να λεει καποιος ελληνας οτι δε θα παντρευτει ελληνιδα γιατι σε περιπτωση που χωρισουνε το δικαστηριο θα της δωσει επιμελεια κι αυτος θα ζητιανευει για να περασει δυο ωρες με τα παιδια του (οπως συνηθως γινεται δηλαδη).

 

Εστω και ετσι τουλαχιστον ο ελληνας πατερας εχει την ελπιδα οτι θα απευθυνθει στη δικαιοσυνη για να βρει το δικιο του ενω αντιθετα μια γυναικα σε μια μουσουλμανικη-φονταμενταλιστικη χωρα δεν εχει δικαιωμα στη δικαιοσυνη

 

Εγω στη θεση σου δε θα τον παντρευομουν. Οχι γιατι ειναι μουσουλμανος, αλλα γιατι το γενονος οτι θετεις μια τετοια ερωτηση σε ασχετους σ'ενα φορουμ δειχνουν οτι δεν τον εμπιστευεσαι. Ψαξε βαθια μεσα σου, ισως η θρησκεια του να ειναι μονο η αφορμη....

 

διορατικοτατη!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

δες την ταινια που ανεφεραν πριν τα κοριτσια και θα καταλαβεις γιατι ειμαστε τοσο αντιθετες

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Eπι 15 χρονια(μεχρι πριν 5 χρονια)ζουσα απο κοντα μια τετοια σχεση...ελληνιδα χριστιανη με ιορδανο μουσουλμανο.Σκηνες,φασαριες,απαγωγες των παιδιων τους στην Ιορδανια να τον ψαχνει η ιντερπολ επιστροφη μετα απο ενα χρονο,απατη,εξωγαμο και ενα σωρο ιστοριες απειρου καλλους.Εννοειται οτι τα παιδια ειναι αβαφτιστα και οτι τωρα πια δε θελουνε να δουνε το πατερα τους ουτε σε φωτογραφια.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπεμπα στο ειπα και περυσι.Απο αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους απο σενα και ο τροπος που εχεις μαθει να ζεις δεν συναδουν κοριτσακι μου με την μουσουλμανικη νοοτροπια.

Αφου ξερεις τι ηθελε απο σενα ο κυριος.Δεν τον ξεπερνας να πας παρακατω?

Link to comment
Share on other sites

BEBA αρχικα νομιζα οτι εισαι σε καποια σχεση και ρωτας απο περιεργεια,μετα διαβασα την ιστορια σου και θα σου πω το εξης ως ατομο θρησκευομενο που δεν θα παντρευομουν μουσουλμανο(για τους δικους μου λογους).Η αληθεια ειναι νομιζω καπου στη μεση....καλο ειναι να κρινουμε καθε ανθρωπο χωριστα κι οχι με βαση την θρησκεια του γιατι εξ αρχης αυτο ειναι λαθος εκτος αν μιλας γνωριζοντας οτι προκειται για καποιον φονταμενταλιστη που η μαμα του φοραει μπουρκα.Φυσικα και υπαρχουν καποια κοινα στους μουσουλμανους οπως και στους χριστιανους αλλα και παλι αυτο απο μονο του δεν ειναι κριτηριο.Πολλες ελληνικες οικογενειες ακομα και σημερα κατι παθαινουν στην σκεψη οτι το παιδι τους μπορει να τους φερει γαμπρο η νυφη απο καποιες συγκεκριμενες περιοχες της Ελλαδας.Πολλοι Ελληνες παντρευτηκαν χριστιανες Ρωσσιδες,Βουλγαρες κτλ και τωρα ψαχνουν τα παιδια τους....Για να μην μακρυγορω και σε κουραζω και υπεραπλουστευοντας θα σου ελεγα μην παρεις μουσουλμανο,ΑΛΛΑ,επειδη εδω υπαρχει ενα αλλα κι αυτο ειναι ενα παιδι που ηδη υπαρχει και ειναι καλυτερο να μεγαλωνει με εναν πατερα κι ας ειναι μουσουλμανος και σαφως ειμαι της αποψης οτι ειναι καλυτερο και για το παιδι να ειναι οι γονεις του παντρεμενοι,θα σου ελεγα να σκεφτεις τα εξης.Τι χαρακτηρας ειναι?Ειναι εργατικος,τιμιος?Τι πατερας ειναι?Βλεπει το παιδι του κι αν ναι πως του φερεται?Κι αφου ειχατε σχεση και προεκυψε το παιδακι γιατι δεν σε παντρευτηκε νωριτερα?Θελω να πω οτι πρεπει να ριξεις πολυ βαρος στα ποιοτικα χαρακτηριστικα αυτου του ανθρωπου,για να καταλαβεις αν αξιζει τον κοπο να κανεις οικογενεια μαζι του.Αν καταληξεις σε θετικη απαντηση,τοτε συμβουλεψου κι εναν νομικο για να σε συμβουλευσει σχετικα με τις υπολοιπες αποριες σου κι απο εκει κι επειτα κανεις τον σταυρο σου και προχωρας(η δεν προχωρας).Καλη τυχη σε οτι κι αν αποφασισεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα ποιοτικα?Οπως π.χ. την αφηνει εγκυο για να τον παντρευτει και να παρει αυτος την ελληνικη .....!!!

Καλημερα μπουμ-μπουμ,εγω αυτον τον ανθρωπο δεν τον γνωριζω και γιαυτο το λογο δεν τον υπερασπιζομαι και δεν τον καταδικαζω.Η κοπελα που ειχε σχεση μαζι του γνωριζει κατι παραπανω.Οσο οτι την εγκατελειψε ειναι ο πρωτος η ο τελευταιος που το βαζει στα ποδια?Ο λογος που το κανει ο καθενας μου ειναι αδιαφορος,το αποτελεσμα μετραει....απλως ενα δεν εχω καταλαβει αν μπορεις μπεμπα εξηγησε μου σε παρακαλω.Εγω καταλαβα οτι σε εγκατελειψε αλλα το παιδι το αναγνωρισε ετσι?Και το βλεπει....(αρα δεν εγκατελειψε το παιδι του).Και τωρα σου εκανε προταση γαμου??Η η προταση γαμου ειναι μεσα στο μυαλο σου σαν μια ελπιδα για το τι θα ηθελες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή της μητριας μου έχει παντρευτει έναν μουσουλμάνο αραβικής καταγωγής....Βρε κορίτσι δεν σου λέω τίποτα είναι Άγιος ανθρωπος, πολύ καλό παλικάρι....

 

Το πάν σε αυτές τις καταστάσεις είναι να σέβεσε την θρησκεία του και αυτος την δική σου.....

 

Να τον αφήνεις να προσευχετε τις ώρες που πρέπει χωρίς να τον ενοχλείς και να κάνει το ραμαζάνι του επίσης ανενόχλητος και να του φτιάχνεις τα φαγητά που επιβάλετε να τρώει. Επίσης αυτος να σέβετε τις δικές σου θρησκευτικές πεποιθησεις χωρίς να θέλει να σε αλλάξει.

 

Βέβαια να ξέρεις ότι θα υπάρξει ένα μικρό προβληματάκι όταν κάνετε μωράκι, διότι μπορεί αυτος να θέλει να το κάνει μουσουλμανάκι και εσύ φυσικά Χριστιανό ορθόδοξο...Όμως αν υπάρχει αγάπη μεταξύ σας θα το ξεπεράσετε και αυτο!!!

 

Στα λέω απο πείρας...Θυμάμαι όταν γέννησε η γυναικα που σου είπα πιο πάνω, τσακωνόντουσαν για το θέμα θρησκέιας του παιδιού....Εν τέλη η κοπέλα δεν έκανε πίσω και του είπε με το έτσι θέλω ότι το παιδί θα γίνει Χ.Ο και θα βαπτιστεί...Αποτέλεσμα δεν μιλιόντουσαν για αρκετές μέρες και στην εκκλησία όταν βαπτιζόταν το παιδί του φυσικά δεν πάτησε το πόδι του, αφού ούτε η θρησκεία του το το επέτρεπε, όμως περνόντας ο καιρός το αποδέχτηκε και όλα πλέον κυλούσαν και πάλι ομαλά....Επίσης υπάρχει ένα θέμα τώρα που η μικρή μεγάλωσε πλέον και είναι ολόκληρη κοπελα, με το θέμα εξόδους και σχέσεις, αλλά και πάλι τα βρίσκουν ....

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον σεβεται ο ενας την θρησκεια και τα εθιμα του αλλου τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Αυτο που θα σε βοηθησει να καταλαβεις ποια θα ειναι η συμπεριφορα του μετα το γαμο ειναι να δεις τους γονεις του.

Ποια ειναι η θεση της μητερας του μεσα στο σπιτι, στη ληψη αποφασεων, πως της φερεται ο αντρας της.

Δηλαδη ειναι η ανατολιτικη οικογενεια με τη γυναικα στην κουζινα και τον αντρα πασα ή ειναι πιο ''δυτικοι'', δηλαδη ισοτιμοι, σεβονται ο ενας τον αλλον, η γυναικα δουλευει, εχει ζωη, εχει φιλοδοξιες κτλ.

Οσο πιο πολυ μοιαζει η οικογενεια σου με τη δικη του τοσο το καλυτερο, να εχετε δηλαδη κοινα προτυπα, ενα παρομοιο μοτιβο συμπεριφορας ως γονεις και συζυγοι.

Δεν ξερω την ιστορια σου αλλα να ξερεις παιζει ρολο και το φυλλο του παιδιου.

Στα αγορια εχουν μεγαλυτερη αδυναμια, τα κοριτσια συνηθως ουτε να σπουδασουν δεν τα αφηνουν και τα μικροπαντρευουν (οπως στα ελληνικα χωρια πριν απο καποιες δεκαετιες, δεν ειναι δηλαδη θεμα θρησκειας αλλα νοοτροπιας)

Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια να ξέρεις ότι θα υπάρξει ένα μικρό προβληματάκι όταν κάνετε μωράκι, διότι μπορεί αυτος να θέλει να το κάνει μουσουλμανάκι και εσύ φυσικά Χριστιανό ορθόδοξο...Όμως αν υπάρχει αγάπη μεταξύ σας θα το ξεπεράσετε και αυτο!!!

 

Στα λέω απο πείρας...Θυμάμαι όταν γέννησε η γυναικα που σου είπα πιο πάνω, τσακωνόντουσαν για το θέμα θρησκέιας του παιδιού....Εν τέλη η κοπέλα δεν έκανε πίσω και του είπε με το έτσι θέλω ότι το παιδί θα γίνει Χ.Ο και θα βαπτιστεί...Αποτέλεσμα δεν μιλιόντουσαν για αρκετές μέρες και στην εκκλησία όταν βαπτιζόταν το παιδί του φυσικά δεν πάτησε το πόδι του, αφού ούτε η θρησκεία του το το επέτρεπε, όμως περνόντας ο καιρός το αποδέχτηκε και όλα πλέον κυλούσαν και πάλι ομαλά....Επίσης υπάρχει ένα θέμα τώρα που η μικρή μεγάλωσε πλέον και είναι ολόκληρη κοπελα, με το θέμα εξόδους και σχέσεις, αλλά και πάλι τα βρίσκουν ....

 

 

Αυτο με τη βαπτιση δε μου ακουγεται και πολυ σαν αμοιβαιος σεβασμος :roll:

Και πως το εκανε, αφου πρεπει να συνεναισουν και οι δυο γονεις; Και γιατι να μην αφησουν το παιδι ελευθερο ν'αγαπησει και τις δυο θρησκειες και να βρει τη δικη του αληθεια :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τη βαπτιση δε μου ακουγεται και πολυ σαν αμοιβαιος σεβασμος :roll:

Και πως το εκανε, αφου πρεπει να συνεναισουν και οι δυο γονεις; Και γιατι να μην αφησουν το παιδι ελευθερο ν'αγαπησει και τις δυο θρησκειες και να βρει τη δικη του αληθεια :confused::confused::confused:

 

 

αυτο είπα και εγω παραπάνω ότι έιχαν πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα αλλά εν τέλη τα βρήκαν μεταξύ τους...δεν ξέρω και περισσότερα διότι δεν μπαίνω και στα οικογενειακά του καθενός.....;););)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εγώ νομίζω ότι ο άνθρωπος αυτός για να ζητάει γάμο ενώ με έχει εγκαταλείψει σε ουσιαστικό επίπεδο επικοινωνίας (δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή), μάλλον απλά θέλει γάμο είτε για την υπηκόοτητα είτε για να μπορέσει να πάρει το παιδί, είτε και τα δυο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω και θέλω απλά να δω έαν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία. Προσωπικά δεν νομίζω ότι μετράνε οι εμπειρίες από κάποιες που έχουν παντρευτεί αλλά δεν έχουν κάνει δικά τους παιδιά με μουσουλμάνο. Εγώ δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη σε βαθμό που δεν του επιτρέπω παρά να βλέπει το παιδί αποκλειστικά και μόνο στο σπίτι μου.

 

Λοιπόν ο ανθρωπος αυτός έχει πει πάρα πολλά αντικρουόμενα πράγματα (σε απλή γλώσσα ψέμματα) που πλέον δεν μπορώ να συννενοηθώ.

 

Όχι δεν σκοπεύω να τον παντρευτώ απλά να βρε κορίτσια θέλω να μου φύγουν οι τύψεις που δεν τον παντρεύομαι, και να σας πω κάτι......όταν έμεινα έγκυος μου είπαν πολλά άτομα να την κάνω και να μην πω ούτε καν ότι το παιδί είναι δικό του, και ακόμα και την αναγνώριση που έκανε το έχω μετάνοιωσει. Μου έχει δημιουργηθεί τεράστιο άγχος γιατί με απείλησε ότι θα πάρει το παιδί και θα φύγει επειδή δεν τον παντρεύομαι. Συγνώμη αλλά νοιώθω τελείως βλάκας που τον έβαλα στην ζωή του παιδιού αρχικά. Τώρα με απειλεί ότι αν δεν τον παντρευτώ δεν θα ξανασχοληθεί με το παιδί...ούτε που με απασχολεί βέβαια.

 

Δεν έχω πρόβλημα να είμαι άγαμη, γιατί τι νόημα θα είχε να παντρευτώ και να χωρίζω απλά δεν θα ήθελα να νοιώθω ότι δεν έδωσα στο παιδί μου την ευκαιρία να έχει τον πατέρα της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...