Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έτσι θα πάει ο γάμος μου από 'δω και πέρα;


betty_

Recommended Posts

Για να μην παει ο γαμος σου ετσι απο εδω και περα θα πρεπει να καταλαβεις οτι σε ενα γαμο και σε ενα σπιτι χωρανε μονο δυο.

 

Η μητερα σου μπορει να ερχεται καποιες ωρες την ημερα να σε βοηθαει και να μην ειναι εκει οταν γυρναει ο αντρας σου. Με αυτο τον τροπο και βοηθεια θα εχεις και σιγα σιγα θα μπει και ο αντρας σου στο τρυπακι να βοηθαει περισσοτερο και κυριως να σε καταλαβαινει περισσοτερο. Δεν μπορεις να του πεις γιατι πηγαινεις στην μητερα σου οταν εσυ εχεις φερει την δικη σου και ζει μεσα στο σπιτι σας.

 

Στην αρχη θα σου φανει καπως αλλα μετα ολα θα βρουν τον δρομο τους. Σπιτι με πεθερα μεσα δυσκολα στεριωνει.

 

Θα πρεπει να καταλαβεις πια ειναι η οικογενεια σου πλεον και να την στηριξεις γιατι αλλιως θα εχεις σιγουρα προβληματα. Και η δικη μου η μητερα οταν γεννησα προτεινε να μενει ακριβως διπλα μας που εχουμε γκαρσονιερα για να με βοηθαει γιατι ειχα και εχω παρα πολλα προβληματα υγειας αλλα δεν το δεχτηκα με τιποτα, πρωτον γιατι θα εχανα σιγουρα τον ρολο μου επαναπαυομενη στην ισχυρη βοηθεια της μητερας μου λογω της κουρασης και της αδυναμιας που ενιωθα. Και δευτερον ουτε σε εμενα δεν θα μου αρεσε να φερει ο αντρας μου την μητερα του μεσα στο σπιτι σε μια τοσο ρευστη και καινουργια φαση της ζωης μας. Τωρα μπαινουν οι ισορροπιες και αν συνεχισεις ετσι θα εχεις μεγαλα προβληματα.

 

Φιλικα στο λεω, αλλαξε τροπο που βλεπεις την κατασταση γιατι θα το βρεις μπροστα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Betty ο πρωτος καιρος πάντα είναι δυσκολος, για όλα τα ζευγαρια. Φαντασου κ με μας που εχουμε διδυμα. Εμενα με βοηθάνε πολυ οι γιαγιαδες, ομως ποτε δεν έβγαλα τον άντρα μου απ' εξω. Μαθε του να ασχολειται με το μωρο, έτσι θα το πονάει πιο πολυ, θα δεθει μαζι του. Πες την μαμα σου να έρχεται οταν ο αντρας σου λειπει για δουλεια. Μην επαναπαευεσαι στην βοηθεια της μαμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι κοπέλα μου φυσικά και δεν θα πάει έτσι ο γάμος σου..ΟΛΑ θα αλλάξουν σιγά-σιγά..με τον καιρό!Έχεις ΜΟΝΟ 23 μέρες που γέννησες και φυσικά έχεις ανάγκη απο βοήθεια..φαντάζομαι οτι η μαμά σου ζει σε άλλη πόλη και ήρθε τώρα που γέννησες αλλιώς θα συμφωνήσω οτι δεν υπάρχει λόγος να μένει μαζί σας αλλά μην ακούς κανέναν!!Αν ακόμα χρειάζεσαι τη βοήθεια της μην την διώχνεις..σίγουρα οι πρώτες μέρες είναι πολύ δύσκολες και ειδικά αμα θηλάζεις δεν προλαβαίνεις να κάνεις και δουλειές(εγώ αν δεν είχα τη μαμά μου να μου μαγειρεύει θα έμενα νηστική γιατί θήλαζα όλη μέρα)εννοείται οτι σε 5-10 μέρες θα φύγει δεν θα μετακομίσει σπίτι σας για πάντα..και εννοείται πως μετά θα είναι και ο άντρας σου πιο άνετος και θα στρώσουν τα πράγματα λίγο υπομονή να κάνεις είναι νωρίς ακόμα..μόλις γέννησες!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρα μου και οι δυο πρεπει να απογαλακτιστειτε. Τωρα τι να σου πω, στειλε την μανουλα σου σπιτι, χαλαει ο γαμος σας? Δεν θα με ακουσεις. Εχεις την ανασφαλεια της πρωτομανας. Αλλα μην το βλεπεις μονο απο την πλευρα σου. Και εμενα θα με ενοχλουσε να ερχοταν η πεθερα μου σπιτι να με βοηθαει με την λατζα. Θα με χαλαγε τα μαλα......το λεω απο την πλευρα του αντρα σου. Παρτο αλλιως, γιατι με το παιδι ΟΛΕΣ οι ισσοροπιες αλλαζουν τα πραγματα μονο ευκολα δεν ειναι (ποιος ηλιθιος μας πειθει για αυτο πριν γεννησουμε δεν ξερω) και οι περισσοτεροι γαμοι ετσι χαλανε. απο την γεννηση και μετα. Οποτε μετρα, ζυγισε και πραξε.....παντως οπως φαινεται δεν εισαι η μονη που δεν εισαι ικανοποιημενη με το πως εχουν τα πραγματα. Και ο αντρας σου δεν ειναι, για αλλους λογους. Που ειναι ο ρολος του μεσα εκει ετσι ως εχει βρε συ?........σκεψου

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου με τις κοπέλες που υποστηρίζουν ότι "στους 2 τρίτος δεν χωρεί"!! ΟΚ να μας βοηθάνε οι γονείς μας αλλά διακριτικά όχι να μπουν στο σπίτι μας επί καθημερινης βάσης και στο κρεβάτι μας (που λεει ο λόγος). Όχι βρε κοριτσάκι μου, αυτό είναι υπερβολή! Κακώς που τη φώναξες να εγκατασταθεί και κακώς που κι εκείνη δέχτηκε να έρθει να μείνει μαζί με το ζευγάρι. Συγνώμη, αλλά έτσι είναι. Αλήθεια τον άντρα σου τον ρώτησες για τη συγκατοίκηση και δέχτηκε;

Νομίζω επίσης ότι είναι άδικο για τον άντρα σου γιατί λόγω της κατάστασης δεν του δίνεις την ευκαιρία να αναλάβει το ρόλο του πατερα. Πώς να το κάνει άλλωστε όταν ο χριστιανός δεν νιώθει άνετα μέσα στο ίδιο του το σπίτι;

Ποτέ δεν είναι αργά όμως να αλλάξουν τα πράγματα.. όλα στο μυαλό σου είναι...θα δεις με τον καιρό ότι και μόνη σου -και με τη βοήθεια του άντρα σου- μπορείς να κάνεις τα πάντα!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω θα συμφωνησω με τη Δημητρα , οτι επαναπευεσαι στη μαμα σου . Τι παει να πει κανει τις οικιακες δουλειες , πραγματικα ειναι ενα πραγμα που αδυνατω να καταλαβω . Εκανα 2 μωρα και ποτε μα ποτε δεν ηρθε καμια μαμα και καμια μαμα του αντρα μου , ουτε δουλειες να μας κανει , ουτε μωρα να μας φροντισει . Οι 2 μας ειμασταν σε ολα . Προσωπικα ουτε λοχειες εδωσα σημασια , ουτε τιποτα , απο την 5η μερα ημασταν ε3ω και στα 2 μωρα (οκ στον μεγαλο ημασταν πιο ψαρωμενοι και βγηκαμε στις 9 ),και στο σουπερ , και στις ε3ωτερικες δουλειες . Στις εγκυμοσυνες δε ,ειχαμε μοιρασει τις δουλειες , και στην 2η ειχα και εναν πιτσιρικα να φροντιζουμε . Ο αντρας μου εκανε πολλα 24ωρα εκει νη την εποχη για να μην τα εχουμε μετα με το 2ο μωρο και εμενα πολλες ωρες και νυχτες μονη με εναν πιτσιρικα οπου δυσκολα κοιμοτανε και το βραδυ .

Δεν στα λεω ολα αυτα για να πεις "μπραβο" κτλ , προς Θεου , στα λεω για να δεις οτι ολοι μας μπορουμε να λειτουργησουμε χωρις καμια μαμα ή πεθερα . Καλυτερα ειναι χωρις εκεινες , μοιραζομαστε πραγματα με τον ανθρωπο μας , κανουμε μαζι πραγματα . Οντως βρε κοριτσι μου καλο πως να σε πλησιασει ο ανθρωπος με τη μανουλα σου αναμεσα σας ? ντρεπεται κιολας , ισως τον ενοχλει κιολας , ισως ειναι και νευριασμενος κιολας αλλα δεν θελει να στο πει γιατι βλεπει οτι σε βοηθαει αλλα να του βγαινει ετσι . Κοιτα αμα φυγει η μαμα και εκιενος συνεχιζει την αδιαφορια μαζι σου ειμαι και θα θελει να κανεις μια πολυ σοβαρη κουβεντα και να του τρι3εις τα δοντια , ομως για καλο εμεις λεμε να διω3εις τη μανουλα σου και να μοιραστειτε εσεις οι 3 ( η οικογενεια δηλαδη ) το υπεροχο τα3ιδι που σας περιμενει . Και εγω ειμαι σιγουρη οτι αυτο θα τον ενοχλει δηλαδη .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διώξε τη μάνα σου κούκλα μου. Μια χαρά θα τα καταφέρεις και μόνη σου με το παιδί και επίσης θα είστε στο σπίτι μόνο η οικογένεια. Τώρα είναι περίεργα τα πράγματα γι'αυτό και ο άντρας σου φέρεται περίεργα. Μόλις φύγει η μαμά σου, να δεις που τότε θα "νιώσει" τι θα πει οικογένεια και θα δεις θαύματα!;)

 

 

οποιασδηποτε μορφης βοηθεια προσφερει η μαμα σου,ειναι ο τριτος ανθρωπος στο σπιτι σας...και απο την στιγμη που δεν μιλαμε για λιγες ωρες βοηθειας,αλλα για εγκατασταση...τοτε μπορω να καταλαβω την αντιδραση του καλου σου...διοτι δεν εγινε το παιδακι σας 3 χρονων και αλλαξε η σταση του αντρα σου,ειναι μολις 20 ημερων...αρα,η μαμα σου να ξαναπαει στο σπιτι της και εσυ και ο αντρας σου να μπειτε στους ρυθμους που πρεπει...και αν χρειαζεσαι για λιγο την μαμα σου,εστω για τις δουλεις και το μαγειρεμα,ας ερχεται τις ωρες που ο αντρας σου λειπει στην δουλεια του...η μαμα στο ζευγαρι δεν χωρα καλη μου,οπως δεν χωρα η πεθερα,ο πεθερος η ο δικος μας πατερας...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε θα έλεγα ότι είχαμε ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα.Περνάγαμε καλά,μιλάγαμε αλλά η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ήταν πιο θερμός στη σχέση.Μετά κάπου το θεωρήσαμε δεδομένο.Εγώ προσπαθώ να τον πλησιάσω κυρίως όταν κοιμάται η μικρή αλλά ρε γαμώτο είμαι πολύ κουρασμένη.Εκείνος γιατι δεν με καταλαβαίνει,να με πλησιάσει λίγο,να μου πει μια γλυκιά κουβεντά.Τρέχω όλη μέρα,δεν κάνω διακοπές.Μου τη δίνει που δεν προσπαθεί!

Η μητέρα μου είχε άλλη άποψη για κεινον και της κάνει κακή εντύπωση η στάση του.Παρολαυτά τον προσέχει κι εκείνον όπως εμένα,μέχρι και το φαγητό στο πιάτο έτοιμο του 'χει.Έχει στραβώσει κι αυτή που τον βλέπει έτσι

 

Κρατάω τα τελευταία σου λόγια και ελπίζω σε αυτά.Μακάρι!

 

λοιπον καπως ετσι ηταν κ ο δικος μου.ολο σουλατσο ο κυριος....

ε αφου εχεις την μανα σου τωρα τι με χρειαζεσαι???? του εκανα απο την αρχη εξηγηση! αν θελεις τις βολτες σου, θα μαθεις να φροντιζεις το μωρο ωστε να πηγαινω κ εγω καπου οταν το χρειαζομαι αλλιως κομμενα ΟΛΑ!

η μανα μου ανελαβε να του μαθει τα βασικα με το μωρο (γιατι εγω απο υπομονη γιοκ... αλλα απο νευρα φουλ!)τελικα τον αφησα με 28 ημερων μωρο μιση μερα μονο του μια χαρα τα καταφερε! συμπερασμα επαναπαυονται με τις μαναδες κ δεν αναλαμβανουν τις ευθυνες τους. οσο κ να σε βοηθαει η μανουλα σου ας παει σπιτακι της να βρειτε μονοι σας τους ρυθμους σας.

ισως εκπλαγεις. αν παλι οχι, δωσε του χρονο αρκετο.... αλλα ΜΙΛΑ ΤΟΥ! πες του πως νιωθεις. κ οχι εν θα ειναι ο γαμος σας ετσι απο εδω κ στο εξης στο χερι σας ειναι να ξεπερασετε την φαση προσαρμογης;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειλικρινά πέσατε να τη φάτε τη κοπέλα λες και κάνει κανένα έγκλημα που για λίγες μέρες ήρθε η μαμά της να τη βοηθήσει!!Πραγματικά ΕΛΕΟΣ!!Μπράβο σας που όλες σας τα καταφέρατε!!Εντελώς μόνες σας!!Συγχαρητήρια!!Δεν είμαστε όμως όλες ίδιες.Εγώ τουλάχιστον στο περιβάλλον μου σχεδόν όλες οι γνωστές-φίλες-συγγενείς είχαν για κάποιο διάστημα τη βοήθεια της μαμάς!Εντάξει δεν λέω να μείνει στο σπίτι η μαμά αλλά προφανώς είναι απο άλλη πόλη αλλιώς πως γίνετε? και το δικός τη σπίτι ποιός το φροντίζει?Ποιός μαγειρεύει στο μπαμπά της?Τεσπα κοπέλα μου μην ακούς κανέναν!Λίγο υπομονή θα κάνετε όλοι σας!Όταν θα φύγει η μαμά σου θα πάρουν τα πράγματα τη σειρά τους και θα δεις που θα έχεις και τη βοήθεια του άντρα σου.Είναι πολύυυυ νωρίς ακόμα!Δεν 40ντισες καλά-καλά!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειλικρινά πέσατε να τη φάτε τη κοπέλα λες και κάνει κανένα έγκλημα που για λίγες μέρες ήρθε η μαμά της να τη βοηθήσει!!Πραγματικά ΕΛΕΟΣ!!Μπράβο σας που όλες σας τα καταφέρατε!!Εντελώς μόνες σας!!Συγχαρητήρια!!Δεν είμαστε όμως όλες ίδιες.Εγώ τουλάχιστον στο περιβάλλον μου σχεδόν όλες οι γνωστές-φίλες-συγγενείς είχαν για κάποιο διάστημα τη βοήθεια της μαμάς!Εντάξει δεν λέω να μείνει στο σπίτι η μαμά αλλά προφανώς είναι απο άλλη πόλη αλλιώς πως γίνετε? και το δικός τη σπίτι ποιός το φροντίζει?Ποιός μαγειρεύει στο μπαμπά της?Τεσπα κοπέλα μου μην ακούς κανέναν!Λίγο υπομονή θα κάνετε όλοι σας!Όταν θα φύγει η μαμά σου θα πάρουν τα πράγματα τη σειρά τους και θα δεις που θα έχεις και τη βοήθεια του άντρα σου.Είναι πολύυυυ νωρίς ακόμα!Δεν 40ντισες καλά-καλά!

καλε δεν την φαγαμε την κοπελα οσες μπορουσαμε να εχουμε την πολυτιμη βοηθεια της μαμας μας δν νομιζω να την αρνηθηκαμε:lol::lol::lol: απλα της εξηγουμε την σερα των πραγματων μαμα εκει - αντρας απων , μαμα φευγει - αντρας ενεργοποιητε!!!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την black rose, κι εγώ είχα την μητέρα μου στο σπίτι αλλιώς δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω. Το παιχνίδι του θηλασμού για κάποιες είναι πανεύκολο και για άλλες (όπως εγώ) δύσκολο. Για την 2η κατηγορία ο θηλασμός κρίνεται τον 1ο μήνα και εκεί είναι που χρειάζεσαι έναν άνθρωπο για τις δουλειές. Μην πτοείσαι, θα φτιάξουν όλα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

καλε δεν την φαγαμε την κοπελα οσες μπορουσαμε να εχουμε την πολυτιμη βοηθεια της μαμας μας δν νομιζω να την αρνηθηκαμε:lol::lol::lol: απλα της εξηγουμε την σερα των πραγματων μαμα εκει - αντρας απων , μαμα φευγει - αντρας ενεργοποιητε!!!!!!!!!

 

Δεν διαφωνώ.Έτσι είναι,δεν είπα το αντίθετο!Αλλά σχεδόν όλες της λέτε να διώξει τη μαμά της!Εντάξει δεν θα μείνει και για πάντα μαζί τους!Θα φύγει κάποια στιγμή η γυναίκα και εξάλλου μόνη της είπε οτι τη μαμά της τη θέλει άρα ας κάτσει και λίγο παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος!Ούτε ο γάμος της πρόκειται να χαλάσει αν κάτσει ενα μήνα ή 40 μέρες η μαμά της.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου,

 

εχεις αναρωτηθει γιατι θες τη μαμα σου τοσο πολυ μεσα στο σπιτι σου? Εχεις καποιο προβλημα υγειας ή ειναι καθαρα ψυχολογικο? Αν εχεις προβλημα υγειας, οκ...Αν ειναι ψυχολογικο, τι ακριβως συμβαινει ?

 

Και κατι αλλο...δουλευεις? Οχι τωρα που εισαι λεχωνα....γενικα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την black rose, κι εγώ είχα την μητέρα μου στο σπίτι αλλιώς δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω. Το παιχνίδι του θηλασμού για κάποιες είναι πανεύκολο και για άλλες (όπως εγώ) δύσκολο. Για την 2η κατηγορία ο θηλασμός κρίνεται τον 1ο μήνα και εκεί είναι που χρειάζεσαι έναν άνθρωπο για τις δουλειές. Μην πτοείσαι, θα φτιάξουν όλα σιγά σιγά.

 

Είσαι η μόνη που με υποστηρίζεις:D:D Εντάξει πέρα απο τη πλάκα δεν ξέρω πόσες απο σας θηλάσατε αλλά εγώ αν δεν είχα τη μαμά μου στην αρχή δεν θα τα κατάφερνα!!Θηλάζω εδω και 10 μηνες(δεν έδωσα ποτέ ξένο γάλα και είχα δύσκολο μωρό που θήλαζε 3ωρα)και συνεχίζω!Αν θέλεις betty μου να θηλάσεις αποκλειστικά χρειάζεσαι βοήθεια μέχρι να εδραιώσεις γαλουχία ο γάμος σου δεν κρίνεται απο το αν θα κάτσει η μαμά σου λίγες μέρες παραπάνω!Αν είναι να σκεφτόμαστε πάει καήκαμε!!Λεχώνα είσαι χρειάζεσαι ξεκούραση!!Και οι τρυφερότητες που έχεις ανάγκη θα έρθουν με τον καιρό.Μην βιάζεσαι!!Και μην τα θέλεις όλα δικά σου!Και βοήθεια απο τη μαμά και βοήθεια απο το σύζυγο και τρυφερότητες και τα πάντα!!Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά!Τώρα θα δώσεις βάση στο θηλασμό και στο μωρό σου και όταν θα μείνετε μόνοι σας σπίτι θα φτιάξουν όλα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις betty μου να θηλάσεις αποκλειστικά χρειάζεσαι βοήθεια μέχρι να εδραιώσεις γαλουχία

 

Black rose, αυτο ειναι λιγο....καπως. Δε νομιζω οτι ισχυει γενικα....

(αποψη μου)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και καταρχας να σου ζησει το κοριτσακι σου!Εγω απλα θα σου πω πως ειναι πολυ προσφατη η γεννα κ η ψυχολογια σου ισως ειναι λιγο ασχημη λογω ορμονων(τουλαχιστον σε εμενα ετσι ηταν)Κανε λιγο υπομονη,ειναι μια νεα κατασταση και για σενα και για το συζυγο σου,θα μπειτε σε ρυθμο,θα νιωσεις και εσυ σιγουρια και θα τα καταφερεις κ μονη σου χωρις βοηθεια και το σπιτι και το μωρο.και να δεις που και ο αντρας σου σιγα σιγα θα αρχισει να αλλαζει,να δενεται με τη μικρη και μαζι σου περισσοτερο.Λιγο υπομονη τον πρωτο καιρο θελει και μετα ερχονται μονο ευτυχισμενες στιγμες!Αληθεια:)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν επεσε να την φαει την κοπελα ισα ισα που ολες τις λεμε να παρει την βοηθεια απο την μαμα αλλα οχι να εγκατασταθει και στο σπιτι τους. Ολα ανατρεπονται οταν ερχεται το μωρο και η καλη αρχη ειναι σημαντικος παραγοντας στην ψυχολογια και των δυο γονιων.

 

Και να θηλασει μπορει κι ας μεινουν πισω οι δουλειες κι ας φανε delivery καποιες φορες δεν χαλασε και ο κοσμος, αλλα σημασια εχει να μεινουν οικογενεια οι τρεις τους και να δεθουν με την νεα ζωη που ξεκιναει. Αυτο ειναι κομματι δυσκολο οταν υπαρχει τριτος ανθρωπος μεσα στο σπιτι ο οποιος ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα επηρεαζει τις ισσρροπιες και της λεχωνας και του νεου πατερα που τα εχει χαμενα και βρισκει ευκαιρια να βγαλει την ουρα του απο τη δυσκολη αυτη φαση.

 

Εντελως με καλη διαθεση πραγματικα γραφω αυτες τις κουβεντες κι οχι για να την πικρανω φυσικα. Ειναι σε ευαλωτη φαση και μπορει να της κοστισει πολυ ακριβα ενα λαθος ξεκινημα της νεας τους ζωης.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει κ εσυ κ αυτος να ξεκολλησετε απο της μαμαδες σας.εσυ δηλαδη γιατι θες ο ιδιος να ξεκολλησει απο τη δικη του απο τη στιγμη που εσυ δε μπορεις χωρις τη δικη σου?κιεσυ με τη μαμα σου δε κοιμασαι??(αν το παρουμε κ ετσι)

σου ειπα οτι διαφωνω καθετα που παει στη μαμα του.αλλα διαφωνω κ με τη δικη σου σταση.επισης δεν ειναι ολοι οι αντρες ιδιοι κ ειδικα στο πρωτο παιδι.κ εγω ξερω αντρα που μονο που δε το θηλαζε.ολα τα αλλα τα εκανε.η γυναικα του το μονο που εκανε ηταν να το εχει στο βυζι .αυτος το κρατουσε να ρευτει να το αλλαξει να το μπανισει να το ντυσει και δουλευε κιολας!

ο δικος μου παντα για να κανει κατι πρεπει να το πω εγω 8 στις 10 φορες.αν το πω θα το κανει βεβαια.αλλα απο μονος του να το κανειι πολυ σπανια.εχει τυχει μερα που εχει κανει μπανιο κ τα 3 απο μονος του αλλα εχει τυχει κ μετα που για να κανει μπανιο το 1 επρεπε να του το πω εγω.

μη περιμενεις να ειναι οπως ο ταδε αντρας της ταδε.ο καθε ενας ειναι διαφορετικος.

τελος θα επιμεινω.πρεπει να κοψετε τις μαμαδες.οκ να σας το κρατησει αν ειναι να πατε καπου η αργοτερα οταν μεγαλωσει για να πατε καπου ενα ταξιδακι (το εχω αχτι που δε μπορεσα να τα κανω αυτα ποτε!!) αλλα στην προκειμενη φαση πρεπει να μεινετε οι 3 σας για να μπειτε κανονικα στο κλιμα.

δημητρα γνωριζεις τον αντρα μου?δε το ηξερα!!!λοιπον betty ακου εδω τι ειχα εγω.ειχα και μαμα και πεθερα μεσα στο σπιτι.πως σου φαινεται?η πεθερα ηθελε να ερθει και πριν γεννησω!τρελλα δηλαδη!και μου κοιμοντουσαν και οι δυο εδω!ενταξει δε λεω με βοηθησαν αρκετα αλλα επειδη εγω και ο αντρας μου δε πολυγουσταρουμε κοσμο μεσα στα ποδια μας,μας κακοφαινοταν.ερχοντουσαν οοοοοολη μερα στο μαιευτηριο και δε καταλαβαιναν οτι ηθελα λιγο χρονο με τον αντρα μου να κατσουμε οι δυο μας με το μωρο μας.ηταν οοοοολη μερα εκει!ε ειναι να μη τα παρεις??μετα απο κανα 2 βδομαδες νομιζω η πεθερα εφυγε(!)και μετα και η μαμα!δεν τις ηθελα εγω εδω εκεινες ειχαν κατσικωθει και δεν ελεγαν να ξεκουβαλησουν!βαλτα ολα κατω να δεις τωρα πως ειναι!εκλαιγε το μωρο στις 3 το πρωι μπουκαρανε και οι δυο μεσα στο δωματιο!!!!ε τι να σου κανει και ο αντρας με αυτη τη κατασταση!?η γνωμη μου λοιπον ειναι η εξης αν θες τη μαμα σου ακομα μεσα στο σπιτι τοτε θα πρεπει να περιμενεις και τα αναλογα αποτελεσματα.ειμαι σιγουροι οτι οταν θα μεινουν στο σπιτι αυτοι που πρεπει να μεινουν ολα θα φτιαξουν!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διώξε τη μάνα σου κούκλα μου. Μια χαρά θα τα καταφέρεις και μόνη σου με το παιδί και επίσης θα είστε στο σπίτι μόνο η οικογένεια. Τώρα είναι περίεργα τα πράγματα γι'αυτό και ο άντρας σου φέρεται περίεργα. Μόλις φύγει η μαμά σου, να δεις που τότε θα "νιώσει" τι θα πει οικογένεια και θα δεις θαύματα!;)
συμφωνω απολυτα..το μωρο μπορεις και μονη σου να το περιποιηθεις..τη μαμα σου τι τη θελεις..αν θελεις βοηθεια θα υπαρχει ο αντρας σου..μονο ετσι θα καταλαβει και αυτος οτι ειναι χρησιμος..αλλιως θα λεει αφου εχει τη μανα της εγω θα αραξω..εγω παντως μονη μου με τον αντρα μου φροντιζουμε το παιδι μας..η γιαγια ειναι μονο για επειγουσες καταστασεις..παντως πρεπει να του μιλησεις γιατι οσο το αφηνεις τοσο το προβλημα θα μεγαλωνει και αυτος δεν θα καταλαβαινει οτι σε απασχολει το θεμα......ελπιζω να μην σε στεναχωρησα...
Link to comment
Share on other sites

Είσαι η μόνη που με υποστηρίζεις:D:D Εντάξει πέρα απο τη πλάκα δεν ξέρω πόσες απο σας θηλάσατε αλλά εγώ αν δεν είχα τη μαμά μου στην αρχή δεν θα τα κατάφερνα!!Θηλάζω εδω και 10 μηνες(δεν έδωσα ποτέ ξένο γάλα και είχα δύσκολο μωρό που θήλαζε 3ωρα)και συνεχίζω!Αν θέλεις betty μου να θηλάσεις αποκλειστικά χρειάζεσαι βοήθεια μέχρι να εδραιώσεις γαλουχία ο γάμος σου δεν κρίνεται απο το αν θα κάτσει η μαμά σου λίγες μέρες παραπάνω!Αν είναι να σκεφτόμαστε πάει καήκαμε!!Λεχώνα είσαι χρειάζεσαι ξεκούραση!!Και οι τρυφερότητες που έχεις ανάγκη θα έρθουν με τον καιρό.Μην βιάζεσαι!!Και μην τα θέλεις όλα δικά σου!Και βοήθεια απο τη μαμά και βοήθεια απο το σύζυγο και τρυφερότητες και τα πάντα!!Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά!Τώρα θα δώσεις βάση στο θηλασμό και στο μωρό σου και όταν θα μείνετε μόνοι σας σπίτι θα φτιάξουν όλα!

 

1.νομιζω οτι αρκετες κοπελες εδω μεσα εδραιωσαμε αποκλειστικο θηλασμο χωρισ την μητερα μας.Εκτος και αν ηθελες να γραψεις συμβουλο θηλασμου...

 

2.ναι οι γαμοι χαλανε ακομα και για λιγες ωρες που θα μεινει η μαμα μας σπιτι ειδικα οταν η πεθερα εχει τεθει απο την νυφη σε εμπαργκο.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω ρε κοριτσια μονο εμεις εχουμε μαναδες οι αντρες δηλαδη φυτρωσαν?

 

3.η γιαγια μου χθες μου ειπε μια σοφη κουβεντα και την αναφερω προς γνωση και συμμορφωση "οι γονεις ειναι για να βοηθανε (τα παιδια τους) και οχι να αναλαμβανουν"

 

4.οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι και αγορομανα και θιγομαι.Δηλαδη αυριο μεθαυριο θα εχει ο γιος μου την πεθερα μεσα στο σπιτι και εγω θα ειμαι στην απ εξω?Μωρε θα πεσει τρελο μαλλιοτραβηγμα...Που καθομαι και ξενυχταω για να τον θηλαζω καθε μια ωρα για να ερθει αυριο καποια και να μου πει δεν σε θελω σπιτι μας, θελω μονο τη μαμα μου.Αι σιχτιρ!:lol::lol::lol:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Πεστη μανουλα σου να παει σπιτι και κατσε να ευχαριστηθεις καινουργια σου οικογενεια!Δεν νομιζω οτι αν φυγει η μαμα σου ο αντρας σου θα σε αφηνει μονη σου!Κι αυτος εχει βγει αποτα νερα του και ισως με την μαμα σου στα ποδια του να δυσκολευεται χειροτερα!Μια χαρα θα τα καταφερεις,μην εχεις ανασφαλεια!Ασε και λιγη σκονη στο τραπεζι...δεν χαθηκε ο κοσμος!Η μαμα σου ολη μερα δεν νομιζω οτι κανει δουλειες!

Εγω εκανα καισαρικη,μαμα και πεθερα ερχοντουσαν μερα παρα μερα γαι καμια 10-αρια μερες για κανα 4ωρο το πολυ ισα να κανουν ενα φαι και καμια δουλιτσα.Ο αντρας μου δουλευε 8-10 ωρες τη μερα και το μωρο ηταν οοοολη μερα στο βυζι!16-18 φορες τη μερα ετρωγε!ανα 45' με 1 ωρα!38 ημερων εκανα μετακομοιση!Στο ενδοιαμεσο ανεβοκατευενα με τομωρο φαληρο-γλυφαδα για δουλειςε και κουτες μαζι με το μωρο!

Ηταν παρα πολυ δυσκολο για μενα αλλα οταν ερχονταν το βραδυ ο αντρας μου περιμενα πως και τι να κατσουμε οι 3μας να κανουμε αγκαλιτσες!Ηταν οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗς ΗΜΕΡΑΣ!Δεν θα τις αλλαζα για για να εχω βοηθεια στο σπιτι!

Ειμαι σιγουρη οτι με μαμα-πεθερα στο σπιτι δεν θα ενιωθα ανετα ουτε εγω...

Μιλα με τον αντρουλη σου...η επικοινωνια κανει θαυματα!

Βαλ τον κι αυτον να συμμετεχει με το μωρο περισσοτερο...μπορει να ¨φοβαται"μη κανει καμια πατατα...Αν εχεις βοηθεια απο αλλον ειναι λογικο να το παιζει κινεζος!Εχουμε οι γυναικες πολυ δυναμη...Οι αντρες ειναι λιγο φλουφλιδες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλες έχουμε περάσει τ' αντίστοιχα...

μια φυσιολογική λοχεία μ' ένα υγιές μωρό, δεν δικαιολογούν την μία μητέρα να έχει εγκατασταθεί στο ένα σπίτι με τη μαμά του μωρού και την άλλη μητέρα να παρέχει φιλοξενία στο μπαμπά του παιδιού...

 

Αυτό δεν είναι ούτε κατανόηση ούτε βοήθεια...

 

Κι αν τώρα η φίλη που άνοιξε το θέμα, θέλει να εδραιώσει θηλασμό κι άρα χρειάζεται κάποιον αποκλειστικά δίπλα της - αύριο μεθαύριο με τα δόντια / φαγητό / περπάτημα / εμβόλια / ομιλία / αρρώστειες / κ.λ.π. κ.λ.π., τι θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα χαρακτηρα.

 

Η αδερφη μου μολις γεννησε, ειχε τρομερους πονους στα ραμματα. Επι 20 μερες την επαιρνε ο γαμπρος μου στα χερια σηκωτη (στην κυριολεξια!) να παει τουαλετα, την εκανε μπανιο αυτος, η αδερφη μου θηλαζε ταυτοχρονα....αλλα τη μανα μου (που μενει και διπλα)...εξω απο την πορτα! (με την καλη εννοια, φυσικα). Ομως...μια χαρα τα καταφεραν οι 3 τους. Και το θηλασμο τον καταφεραν, και η αδερφη μου εγειανε, και ολα καλα....

 

Θα ερθουν για ολους μας και πιο δυσκολες μερες (το απευχομαι, αλλα ολα μεσα στη ζωη ειναι....) Τι θα κανουμε? Καθε φορα θα φωναζουμε τη μαμα μας να μας ξεσκονιζει? Στη τελικη...αυτο ειναι το κυριο? Ας μεινουν και ξεσκονιστα, ας φαμε και κανενα τοστ, ας φορεσουμε και ασιδερωτα....δε τρεχει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα χαρακτηρα.

 

Η αδερφη μου μολις γεννησε, ειχε τρομερους πονους στα ραμματα. Επι 20 μερες την επαιρνε ο γαμπρος μου στα χερια σηκωτη (στην κυριολεξια!) να παει τουαλετα, την εκανε μπανιο αυτος, η αδερφη μου θηλαζε ταυτοχρονα....αλλα τη μανα μου (που μενει και διπλα)...εξω απο την πορτα! (με την καλη εννοια, φυσικα). Ομως...μια χαρα τα καταφεραν οι 3 τους. Και το θηλασμο τον καταφεραν, και η αδερφη μου εγειανε, και ολα καλα....

 

 

το ιδιο ακριβως επαθα εγω στην πρωτη γεννα.καισαρικη να ειχα κανει πιο γρηγορα θα ειχα γινει καλα.κιεγω 20-25 μερες ουτε να περπατησω μπορουσα.απορω πως θηλαζα κιολας:shock: ουτε να κατσω ουτε να ξαπλωσω ουτε να βηξω ουτε να ανασανω βαθεια.καθε μερα εκλαιγα.ο αντρας μου δουλευε 12 ωρες (μεχρι κ πριν 4 μηνες.τωρα κανει 8ωρο) ερχοταν απο τη δουλεια κ με εβρισκε χαλια :evil:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...