Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεπαρκεια τραχηλου τι γινεται?


ev@ki

Recommended Posts

Καλά κάνεις με το καλό στο νέο σπίτι!μπράβο πολύ θετικά νέα θα αντέξεις με ξεκούραση κι αφού ο τράχηλος είναι καλά.εμεις πήγαμε για ντοπλερ όλα καλά έκλεισα χτες τις 33 εβδομάδες και προχωράμε.ειναι κάπου στα δύο κιλα ο μπεμπης κι ο τράχηλος σταθερός Άπτον Αύγουστο που είναι θετικό. το πρωινό ζΑχαρο είναι ψηλά τελευταια και μου χουν σπάσει τα νευρα επίσης σημερα νομίζω έχω συσπάσεις αλλά μάλλον Μπράξτον εκτός κι αν είμαι πια τόσο αναίσθητη τι να πω.απλα πληθυναν απότομα κι όλο το βράδυ ήμουν λίγο περίεργα όταν έκανα ένα ντους βέβαια είδα οτι χαλάρωσα λίγο.θα δω πως θα πάει και μες στο βραδυ ελπίζω να μην είναι κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, Shakiraki είπε:

Καλά κάνεις με το καλό στο νέο σπίτι!μπράβο πολύ θετικά νέα θα αντέξεις με ξεκούραση κι αφού ο τράχηλος είναι καλά.εμεις πήγαμε για ντοπλερ όλα καλά έκλεισα χτες τις 33 εβδομάδες και προχωράμε.ειναι κάπου στα δύο κιλα ο μπεμπης κι ο τράχηλος σταθερός Άπτον Αύγουστο που είναι θετικό. το πρωινό ζΑχαρο είναι ψηλά τελευταια και μου χουν σπάσει τα νευρα επίσης σημερα νομίζω έχω συσπάσεις αλλά μάλλον Μπράξτον εκτός κι αν είμαι πια τόσο αναίσθητη τι να πω.απλα πληθυναν απότομα κι όλο το βράδυ ήμουν λίγο περίεργα όταν έκανα ένα ντους βέβαια είδα οτι χαλάρωσα λίγο.θα δω πως θα πάει και μες στο βραδυ ελπίζω να μην είναι κάτι άλλο..

Μην αγχώνεσαι. Είναι λογικό να έχεις συσπάσεις σε αυτή τη φάση. Πετρώνει η κοιλιά για καποια δευτερόλεπτα και μετά μαλακώνει πάλι. Γυμνάζεται η μήτρα. Αν δεν εχεις πόνους εντονους και σταθερές συσπάσεις που όσο προχωράει η ώρα επιδεινώνονται, τότε δεν είναι ανησυχητικό. Εισαι σε πολύ καλή φάση στις εβδομάδες σου! Θα πάει πολύ καλά! Εγώ χθες έκανα nst Και πήγε καλά. Σήμερα βέβαια έχω κάμποσες συσπάσεις και πονάκια περιόδου. Εύχομαι κι εγώ να είναι από την κούραση. Το παρακολουθώ. Για το ζαχαρο, υπομονή. Λίγος καιρός έμεινε για να το προσέχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλες!Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και προς θεού δεν θέλω να αποθαρρύνω καμία κοπέλα που κάνει αγώνα για να κρατήσει τον τράχηλο της σταθερό.Περισυ ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι την β επιπέδου.Μεχρι που κόλλησα κάποιο μικρόβιο το οποίο πέρασε στην μήτρα και προκάλεσε πρόωρο τοκετό.Ο τράχηλος μου από 29mm μειώθηκε σε 10 μέρες στα 6mm και έτσι έχασα το μωρό μου στις 23 εβδομάδες.Το συμπερασμα του τότε γιατρού μου ήταν "τυχαίο γεγονός",πράγμα που δεν μου ταίριαζε κι έτσι έκανα από μόνη μου όλες τις εξετάσεις.Βρεθηκε κληρονομική θρομβοφιλια πράγμα που δεν ήταν η αιτία .Όπως αποδείχθηκε στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην οποία και απέβαλα στις 15 εβδομάδες ,η ανεπάρκεια τραχηλου.Απο την αυχενική μέσα σε 2 εβδομάδες από 24mm σε 6mm χωρίς κάποια λοίμωξη.Ημουν ήδη ξάπλα με vasclor και μαγνήσιο και χωρίς συσπάσεις.Δεν έκαναν τιποτα.Περιδεση δεν προλάβαμε να κάνουμε γιατί κανείς δεν πίστευε ότι θα είναι τόσο μαλακός ο τράχηλος.Τωρα είμαι πάλι στο μηδέν και περιμένω να ξαναπροσπαθήσω αυτή τη φορά ασυζητητί με περίδεση ακόμα και πεσσο με το που βγει η αυχενική.

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2022 at 11:27 ΜΜ, rena851 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και προς θεού δεν θέλω να αποθαρρύνω καμία κοπέλα που κάνει αγώνα για να κρατήσει τον τράχηλο της σταθερό.Περισυ ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι την β επιπέδου.Μεχρι που κόλλησα κάποιο μικρόβιο το οποίο πέρασε στην μήτρα και προκάλεσε πρόωρο τοκετό.Ο τράχηλος μου από 29mm μειώθηκε σε 10 μέρες στα 6mm και έτσι έχασα το μωρό μου στις 23 εβδομάδες.Το συμπερασμα του τότε γιατρού μου ήταν "τυχαίο γεγονός",πράγμα που δεν μου ταίριαζε κι έτσι έκανα από μόνη μου όλες τις εξετάσεις.Βρεθηκε κληρονομική θρομβοφιλια πράγμα που δεν ήταν η αιτία .Όπως αποδείχθηκε στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην οποία και απέβαλα στις 15 εβδομάδες ,η ανεπάρκεια τραχηλου.Απο την αυχενική μέσα σε 2 εβδομάδες από 24mm σε 6mm χωρίς κάποια λοίμωξη.Ημουν ήδη ξάπλα με vasclor και μαγνήσιο και χωρίς συσπάσεις.Δεν έκαναν τιποτα.Περιδεση δεν προλάβαμε να κάνουμε γιατί κανείς δεν πίστευε ότι θα είναι τόσο μαλακός ο τράχηλος.Τωρα είμαι πάλι στο μηδέν και περιμένω να ξαναπροσπαθήσω αυτή τη φορά ασυζητητί με περίδεση ακόμα και πεσσο με το που βγει η αυχενική.

Αχ κουραγιο… πολυ δυσκολο αυτο που περνας, που περασες .

Δεν μπορω να σου πω τι φταιει, ουτε να σου δωσω ιατρικες συμβουλες.

Θα σου πω την εμπειρια μου και τη γνωμη μου βασει αυτης.

Στη β επιπεδου ο τραχηλος μου πηγε 11mm μπηκα για εκτακτη περιδεση(αφου αποκλεισαμε μικροβιο) κ μετα ξαπλα μεχρι την 37η που γεννησα.

Στην β επιπεδου στην πρωτη σου εγκυμοσυνη μετρησαν τραχηλο σιγουρα, εκει ισως θα πρεπε να γινει μια παρεμβαση.

Στη δευτερη ή επομενη εγκυμοσυνη κανεις προληπτικη περιδεση ή πεσσο και με στενη παρακολουθηση και προσοχη ολα βαινουν καλως.

Αυτο που επαθα αμεσως μου θυμησε τη μαμα μου. Τοτε ειχε χασει δυο παιδακια (5ο και 6ο μηνα) μετα αλλαξε γιατρο και με περιδεση εκανε δυο παιδακια ακομα.

Εφοσον βρηκες το θεμα σου, ολα θα πανε καλα. Στο ευχομαι πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

 Σ ευχαριστω πάρα πολύ!Μακάρι καμία να μην περνάει τέτοιες δυσκολίες η τουλάχιστον να έχει αίσιο τέλος. Σχετικά με την περίδεση εννοείται ότι θα το κάνω απλά φοβάμαι μήπως ακόμα και αυτό δεν κρατήσει. Βλέπω ότι όσες έχουν κάνει πάνε καλά αλλά με έχει φοβίσει τόσο πολύ η κατάσταση που είμαι εντελώς απαισιόδοξη.Εαν έχει κάποια τον χρόνο και την διάθεση να μου στείλει αν θέλει ιδιωτικό μήνυμα να μου πει την εμπειρία της με την περίδεση θα χαιρομουν πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Χρόνια πολλά σε όλες! Ειμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και προχθές 12 εβδομαδα έκανα αυχενική και ο τράχηλος ήταν 3 εκ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα θέμα με τον τράχηλο είχε φτάσει μέχρι 2 εκ και ήμουν κρεβάτι, αλλά όχι πλήρη ακινησία. Τώρα έχω αλλάξει γιατρό, έχω πάει σε 3 κ κανένας δεν δίνει σημασία στον τράχηλο. Ο πρώτος μου είπε ότι ο τράχηλος για να κόντυνει πρέπει να έχει μικρόβιο, ο δεύτερος ότι για να έκανα 11 ώρες να γεννήσω δεν είχα θέμα με τράχηλο και ο τρίτος ότι τον ενδιαφέρει να είναι πάνω από 2,5 στην Β επιπέδου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Όσες είχατε θέμα με τον τράχηλο πόσο ήταν στην αυχενική; είχατε και σε δεύτερη εγκυμοσύνη πρόβλημα; και αν κάποια μπορεί να μου συστήσει έναν γιατρό γιατί ακόμα είμαι στο ψάξιμο 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! δείτε και εδώ

https://parents.org.gr/forum/search/?q=τράχηλος&sortby=relevancy&search_in=titles

όλα τα θέματα με  την λέξη  τράχηλο στον τίτλο τους ! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, maria_tweety said:

Χρόνια πολλά σε όλες! Ειμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και προχθές 12 εβδομαδα έκανα αυχενική και ο τράχηλος ήταν 3 εκ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα θέμα με τον τράχηλο είχε φτάσει μέχρι 2 εκ και ήμουν κρεβάτι, αλλά όχι πλήρη ακινησία. Τώρα έχω αλλάξει γιατρό, έχω πάει σε 3 κ κανένας δεν δίνει σημασία στον τράχηλο. Ο πρώτος μου είπε ότι ο τράχηλος για να κόντυνει πρέπει να έχει μικρόβιο, ο δεύτερος ότι για να έκανα 11 ώρες να γεννήσω δεν είχα θέμα με τράχηλο και ο τρίτος ότι τον ενδιαφέρει να είναι πάνω από 2,5 στην Β επιπέδου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Όσες είχατε θέμα με τον τράχηλο πόσο ήταν στην αυχενική; είχατε και σε δεύτερη εγκυμοσύνη πρόβλημα; και αν κάποια μπορεί να μου συστήσει έναν γιατρό γιατί ακόμα είμαι στο ψάξιμο 

Καλά σου τα είπανε οι γιατροί, δεν έχεις θέμα. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! Γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί και άλλες φορές το θέμα, όμως ο πόνος παραμένει αβάσταχτος. Πριν 2 μήνες χάσαμε την μπέμπα μας στις 23 εβδ και 5 ημέρες. Έζησε μονάχα 2 ώρες. Στις 18 εβδομάδες ο τράχηλος μου έκανε χοάνη και ο γιατρός διέγνωσε ανεπάρκεια τραχηλου, με μήκος <3 και πολυ μεγάλη ελαστικότητα. Προχωρήσαμε σε έκτακτη περιδεση και έπειτα έμεινα στο κρεβάτι. Στις 23 εβδομάδες είδα λίγο αίμα και ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει τον τράχηλο μου ανοικτό και πάλι (με ειδε με κολποδιαστολεα και κολπικο υπέρηχο) και το μήκος ήταν 2,8. Προχωρήσαμε σε δεύτερη περιδεση γιατί τα ράμματα της πρώτης δεν συγκρατουσαν τον τράχηλο πια. Στην δεύτερη περιδεση τα ράμματα μπήκαν πιο εσωτερικά, ωστόσο μετά από 5 ημέρες αυστηρής κατάκλισης στο νοσοκομείο ανέβηκαν οι δείκτες φλεγμονής μου. Χοριοαμνιονιτιδα και έπρεπε να γίνει τοκετός. Η μπέμπα μου ήταν υγιέστατη (είχαμε κάνει και την β επίπεδου). Γεννήθηκε με καισαρική για να της δώσουμε μια ευκαιρία να ζήσει, αλλα ήταν πολύ μικρή και δεν τα κατάφερε :cry:ήτανη πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 37. Ο άντρας μου στάθηκε και στέκεται δίπλα μου βράχος αλλά εγώ έχω πέσει σε βαρύ πένθος. Πάω και σε ψυχολόγο αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Μας είπαν ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε σε 5-6 μήνες και την επόμενη φορά να κάνω προληπτική περιδεση στη 12η εβδομάδα και να μην κουράζομαι. Τα έχει καταφέρει κάποια κοπέλα? Εννοείται θα την κάνω την προληπτική περιδεση. Υπάρχει ωστόσο κάποιος τρόπος ο τράχηλος να γίνει πιο σκληρός ώστε να αντέξει μια εγκυμοσύνη? Οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη θα με βοηθούσε πολύ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...