Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...

 

Whispering απο όλα όσα έχω και εγώ διαβάσει και ψάξει όντως η υδροσάλπιγγα μπορεί να δημιουργήσει τοξικό περιβάλλον στο ενδομήτριο καθώς και αυξημένες πιθανότητες εξωμήτριου. Βέβαια νομίζω (πάλι απο ότι εχω διαβάσει) οτι υπάρχουν στάδια - ήπια, μέτρια και βαριά μορφή.

Ο γιατρός σου σε έχει ενημερώσει για όλα αυτά; Αν δεν σου έχει πεί τίποτα απολύτως και δεν έχεις καμία ενημέρωση απο αυτόν για το τί μπορεί να σημαίνει πρακτικά η ύπαρξη μιας υδροσάλπιγγας, ίσως θα ήταν εύλογο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

 

Sorry αλλά δεν έχω καταλάβει, έκανες σαλπιγγογραφία, σου βρήκε υδροσάλπιγγα και σου είπε τι; - προσπάθησε λίγο καιρό και βλέπουμε, έτσι χωρίς εξηγήσεις ή εναλλακτικές; Καμμία φορά ρε κορίτσια νιώθω οτι και αυτοί οι γιατροί είναι ή του ύψους ή του βάθους. Ή που θα σε καραξετινάζουν στις εξετάσεις (πολλές απο αυτές χωρίς βάση και πανάκριβες) ή που θα στο παίζουν τύπου έλα μωρέ χαλάρωσε, δεν έχεις τίποτα το άγχος φταίει και τέτοια. Η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στη μέση και το παν είναι η σωστή ενημέρωση και ο γιατρός να είναι άνθρωπος και όχι απλά διεκπεραιωτικός....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Fofi καλημέρα,

Ναι, κάπως έτσι έγινε. Αυτός βέβαια, είδε την υδροσάλπιγγα στον υπέρηχο και με έστειλε για σαλπιγγογραφία, όπου όντως φάνηκε η δεξιά υδροσάλπιγγα. Με την εξέταση άνοιξε ελάχιστα (ενώ πριν ήταν κλειστή), πράγμα που με φοβίζει περισσότερο, γιατί και περισσότερο τοξική θα είναι και η σύλληψη από εκείνη την πλευρά έχει περισσότερες πιθανότητες για εξωμήτριο.

Ίσως επειδή με τον συντροφό μου δεν προσπαθούμε συστηματικά για πολύ καιρό, ο γιατρός μου άφησε ένα διάστημα. Εγώ ρώτησα για όλα τα σχετικά. Τι μπορεί να γίνει κ.τ.λ. Μου ανέφερε την επέμβαση, αλλά μου έδωσε ένα περιθώριο μέχρι το Πάσχα. Του ανέφερα την πιθανότητα εξωμήτριου και μου απάντησε ότι ναι υπάρχει πιθανότητα αλλά ότι υπάρχει περίπτωση να συλλάβω κανονικά...Τι να πώ;

Ειδικά στις γόνιμες που έρχονται τώρα, το ωάριο θα κατέβει από τη δεξιά πλευρά και δεν ξέρω τι να κάνω. Να ενδώσω ή να το αποφύγω;:confused:

Fofi μου ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μάλλον θα δω κι άλλο γιατρό έτσι ώστε να πάρω μια απόφαση λίγο πιο σίγουρη.

Εσύ πως είσαι; Ηθικόν;

Χαιρετώ προς το παρόν....

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, κοριτσάκι μου, θα σε συμβούλευα να την αφαιρέσεις....Οι γιατροί δεν ενδιαφέρονται τελικά! Τι πάει να πει ότι μπορεί και να κάνεις εξωμήτριο; Τόσο απλό είναι δηλαδή το εξωμήτριο; Ελεος....Εμένα μετά το εξωμήτριο που έκανα μού άφησε ένα κομμάτι από την σάλπιγγα μέσα ( γύρω στο 1,5 εκατοστό). Ουτε που μου είπε κανείς ότι υπάρχει φόβος έστω και σε ένα εκατοστό να ξανακάνω εξωμήτριο. Οταν μου το επισήμανε ένας γιατρός έμεινα άναυδη. Αυτός λοιπόν ο γιατρός είπε να το αφαιρέσω το παλιοεκατοστό, γιατί μπορεί να με βάλει σε μπελάδες....Κάποιοι άλλοι μού είπαν να προσπαθήσω λίγο ακόμη, αλλά παραδέχτηκαν ότι υπάρχει κίνδυνος νέου εξωμητρίου. Δεν το σκέφτηκα καθόλου. Την αφαίρεσα.....Εγώ εζησα εξωμήτριο και ξέρω. Αυτοί δεν ξέρουν......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται να ενδώσεις, ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσει η μοίρα και η τύχη. Κι αν σου κάτσει;;;;

Εγω προς το παρόν ηθικόν ακμαίο. Σήμερα είμαι στην 10η μέρα και έχω σκοπό τις επόμενες μέρες να έρχομαι καθημερινά σε επαφή. Ξέρεις έρχεται και το 3ήμερο και συνήθως όταν δεν παίζει δουλειά υπάρχει και περισσότερη όρεξη για τρέλες!!! Πήραμε και την Δευτέρα άδεια και οι δύο οπότε καταλαβαίνεις το τερπνόν....

 

Εξάλλου τώρα με τα "κουρέματα" και τις αηδίες με τα οικονομικά έχει κοπεί και το πολύ εξω οπότε κορίτσια καλά γλέντια με indoor sports...... :-)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια όπως λέει και η συμπάσχουσα margi είναι οτι δεν είναι και ότι καλύτερο το εξωμήτριο... Ξέρεις τι είναι να έχεις δει το θετικό τεστ εγκυμοσύνης και όταν πας στο γιατρό για υπέρηχο να βλέπεις τη μήτρα άδεια αλλα παρόλα αυτά να ακούς την καρδούλα του;;; Εμένα το οτι άκουσα καρδιακό παλμό έστω και μέσα στη σάλπιγγα μου κόστισε πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου, το ξέρεις ότι το ίδιο έκανε και σε μένα ο προηγούμενος γιατρός (τον οποίο και άλλαξα φυσικά). Όταν λοιπόν έκανα την καισαρική για να γεννήσω τη μικρή, ακούω να λένε οι γιατροί "αυτό στη σάλπιγγα να το τακτοποιήσουμε". Όταν συνήλθα και είδα τον γιατρό στο ιατρείο του (μετά από μέρες) τον ρώτησα τι είχε συμβεί, καθώς φοβήθηκα ότι και η άλλη σάλπιγγα είχε πάθει κάτι. Και μου απάντησε όχι απλώς σου είχε αφήσει ένα κομμάτι από τη δεξιά σάλπιγγα και δεν υπήρχε λόγος να μείνει γιατί κινδυνεύεις και για νέο εξωμήτριο. Είναι δυνατόν κάποιοι γιατροί να είναι τόσο άθλιοι?

Όσο για τη υδροσάλπιγγα, πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος γυναικολόγος δεν είπε στη φίλη μας την Whispering από κακό να κάνει προσπάθειες. Προφανώς ποντάρει λίγο και στη δύναμη της φύσης σε περίπτωση που δεν είναι έντονο το πρόβλημα της υδροσάλπιγγας. Αυτό όμως που έπρεπε να σου πει κατα τη γνώμη μου είναι γιατί δημιουργείται μία υδροσάλπιγγα. Δημιουργείται μετά από απανωτές λοιμώξεις (σαλπιγγίτιδες). Επομένως, σου ζήτησε να κάνεις κάποιες εξετάσεις για μικρόβια? Στον άνδρα σου καλλιέργεια σπέρματος ή προστατικού υγρού?

Αυτό πιστεύω ότι ήταν το μόνο του λάθος... Το ότι την άφησε να προσπαθήσει και έτσι δεν είναι απολύτως λάθος, γιατί η δύναμη της φύσης είναι μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες...Με βοηθάτε αφάνταστα

Φαντάζομαι τι θα περάσατε με το εξωμήτριο...τι σωματικό και ψυχικό κόστος!!!

 

Mummy…όχι δεν μου έδωσε να κάνω άλλες εξετάσεις, ούτε για μικρόβια, ούτε καλλιέργειες, ούτε τίποτα…Εν τω μεταξύ, μου είπε ότι μάλλον την έχω χρόνια την υδροσάλπιγγα, του λέω «πώς χρόνια;;;…στον περσινό υπέρηχο (σε άλλο γιατρό και όνομα υποτίθεται) δεν φάνηκε τίποτα…» Με άφησε με την απορία!!!!!:confused:

Τι να πω;

Θα δω οπωσδήποτε κι άλλο γιατρό. Είμαι από Θεσσαλονίκη. Αν έχετε προτάσεις για γιατρούς, θα με βοηθούσατε πολύ:(

 

 

Και μια ακόμη ερώτηση…ελπίζω να μη σας κουράζω

Η αφαίρεση γίνεται με λαπαροσκόπηση; Πόσες μέρες είσαι off; Θα μπορούσατε να μου κάνετε μια περιληπτική ενημέρωση. Και που κατά τη γνώμη σας είναι καλύτερα να γίνει;

 

Margi μου, εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα;

Είσαι καλά;

 

Fofi μου, χαίρομαι πολύ για τις διαθέσεις σου. Να περάσετε υπέροχα και να «χτυπήσετε» αυτή τη φορά κέντρο!!!! Μου φαίνεται επίσης ότι το σαββατοκύριακο

θα «γλεντάμε» παρέα γιατί και ʽμένα τότε αρχίζουν οι γόνιμες…

 

 

 

Φιλιά σε όλες

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα !!!!14/11 θα κανω σαλπιγγογραφια και θελω να ρωτησω αν ποναει!! και ποσο σας κοστισε γιατι εμενα θα μου τη κανει η γυναικολογος μου και μου ζητησε 150ε και 90 ιδιωτικο νοσοκομειο 240 συνολο .μηπως ειναι πολλα!ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μαρίλ, καλά αποτελέσματα με τη σαλπιγγογραφία σου. Προσωπικά δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφία ίσως κάποια άλλα κορίτσια μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα. Από τις εμπειρίες όμως που έχω ακούσει από φίλες μου είναι πως είναι θέμα οργανισμού. Δηλαδή άλλες δεν πονούν καθόλου κι άλλες νιώθουν πόνους σαν πολύ έντονου περιόδου αλλά είναι τόσο σύντομο το διάστημα που ούτε θα καταλάβεις πότε βγήκες!!!

Whispering μου, έχει δίκιο ο καινούργιος σου γιατρός ότι για να έχει γίνει υδροσάλπιγγα είναι καιρό, γιατί είναι αυτό που σου είπα, χρόνιες λοιμώξεις που δεν θεραπεύονταν και έφραξαν τη σάλπιγγα. Ο προηγούμενος γιατρός προφανώς δεν είχε "καλό μάτι" που λέμε και δε σου είπε τίποτα ο τωρινός για να μην τον κατηγορήσει.

Κοίταξε εγώ δυστυχώς κατοικώ στην Αθήνα και δεν μπορώ να σου προτείνω το δικό μου γιατρό. Αλήθεια αυτός ο Ζησόπουλος που έχει και το gyn.gr μήπως θα μπορούσες να τον επισκεφτείς. Θα ρωτήσω αύριο και μία φίλη μου που κατάγεται από Θεσσαλονίκη και έχει πατέρα γιατρό και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

whispering, εγώ είμαι από Γιάννενα κι ανέβηκα στην Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι για να διορθώσω το "πρόβλημα" της μισης σάλπιγγας και για να αφαιρέσω έναν πολύποδα- υπόλειμμα από προηγούμενη απόξεση- αποτυχημένη που είχα κάνει τον Φλεβάρη. Μπορώ να πω πως αυτός ο χρόνος ήταν ο χρόνος των πολλαπλών χειρουργείων για μένα και για αυτό με ακούς να είμαι τόσο "φορτωμένη" με τους γιατρούς...

Λοιπόν, για να έλθω στο θέμα μας. Ο γιατρός στην Θεσσαλονίκη που εμπιστεύτηκα είναι ο κύριος Αργυρίου Χρήστος. Χειρουργεί στον Αγιο Λουκά. Μια φίλη διαδικτυακή μου τον συστησε και την εμπιστεύτηκα ( μακάρι να βγει σωστή και να με βοήθησε ο άνθρωπος, τι να πω!). Ηταν ο πρώτος που έίδε την σαλπιγγογραφία και μου είπε για την σάλπιγγα! ( να φανταστεις την είχαν δει τουλάχιστον 3 γιατροί ακόμη και κανείς δεν έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου)....Είπε να κάνουμε λαπαροσκόπηση...΄Δεν ξέρω γιατι, αλλά τον εμπιστεύτηκα. Εκανα την επέμβαση, αφαίρεσα σάλπιγγα, 2 ινομυώματα και τον πολύποδα....Δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου. Την μία μέρα χειρουργήθηκα, την άλλη ταξίδεψα οδικώς για Γιάννενα. Πολύ καλό χέρι ο άνθρωπος....Και να φανταστείς την φοβόμουν την λαπαροσκόπηση γιατί στο εξωμήτριο πονούσα μέχρι λιποθυμίας μια βδομάδα μετά την επέμβαση. Νομιζα πως θα ήταν έτσι, αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα....Ούτε φουσκωμένη ήμουν!

Εχουν περάσει 3 μήνες από τότε. Προσπαθούμε ακόμη χωρίς να έχουμε πετύχει κάτι. Ο γιατρός είπε ως τα Χριστούγεννα να προσπαθήσω και μετα να κοιτάξω για εξωσωματικη΄.......Ας ελπίσω μέχρι τότε να μείνω έγκυος, γιατί δεν έχουμε λεφτά για εξωσωματική ( έφυγαν όσα είχαμε μαζέψει στην λαπαροσκόπηση/ υστεροσκόπηση). Με ταμείο δημοσίου πλήρωσα 900 στο νοσοκομείο, 350 στον ανισθησιολογο, 1100 στο γιατρό, 200 στην ιστολογική, βάλε και τα έξοδα βενζίνης για 3 φορές που ανεβήκαμε, ξεπαράδιασμα...

Οπως και να έχει, εγώ σου συστήνω τον γιατρό. Είναι καλός. Θα σου πει αλήθειες. Βρίσκεται στην Τσιμισκή....Αν θες κι άλλες πληροφορίες, πες μου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλ καλησπέρα,

οι πόνοι της σαλπιγγογραφίας είναι σαν αυτους της περιόδου. Μέτριοι, υποφερτοί και διαρκούν για μερικά δευτερόλεπτα.

Μην ανησυχείς.

Εμένα σe Euromedica μου πήραν 130? χωρίς συνταγή γιατρού. Νομίζω πάντως ότι είχα μια μικρή έκπτωση επειδή είμαι στο ΙΚΑ. Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση τηλεφωνικά;

Εγώ έμεινα πολλή ευχαριστημένη από τις υπηρεσίες και από την συμπεριφορά.

Μη φοβάσαι και να είσαι όσο μπορείς πιο χαλαρή. Όλα θα πάνε καλά:D! Καλά αποτελέσματα....

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mammy ευχαριστώ πολύ για όλα!

Θα περιμένω για το γιατρό. Όποτε μπορέσεις....

 

Μargi, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είσαι πολύ κατατοπιστική. Θετικό το ότι μετά την επέμβαση μπορείς να σηκωθείς και να συνεχίσεις τις υποχρεώσεις σου (είναι κι αυτές...τι να κάνουμε;). Το ποσό είναι τσουχτερό:(. Που να τα βρεις ξαφνικά τόσα λεφτά. Τέλος πάντων...Θα βρεθούν φαντάζομαι...(διακοπές στην πόλη το καλοκαίρι...χα..χα)

Θα κοιτάξω για το γιατρό που μου είπες. Νομίζω ότι τον έχω ξανακούσει...

Μακάρι margi οι ταλαιπωρίες που πέρασες να γίνουν μακρινό παρελθόν...

Σου εύχομαι να μείνεις έγκυος σύντομα, με όλη μου την καρδιά και να είσαι η αρχή για όλες μας....;)

 

Φιλιά σε όλες

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

whispering, όταν έψαχνα το θέμα και ρωτούσα για τιμές, τα είχα παίξει. Δεν σου κρύβω ότι είχα μαζεμένα κάποια χρήματα, αλλά τα κρατούσα με νύχια και με δόντια, μήπως και χρειαζόταν να κάνω εξωσωματική. Το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα, δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά. Ολοι οι γιατροί που ρώτησα μού είπαν ότι αν αποφασίσω να κάνω εξωσωματική, πρέπει οπωσδήποτε να κάνω και την λαπαροσκόπηση πριν. Δεν σου κρύω πως κάποιοι μού είπαν να προσπαθήσω για 6 μήνες και μετά να προχωρήσω σε αφαίρεση. Ο φόβος όμως του εξωμητρίου δεν με άφηνε να κοιμηθώ....Εντάξει, θα μου πεις, ποτε δεν ξέρεις αν θα κάνεις εξωμήτριο ή όχι ( και τώρα που έκανα το χειρουργείο δεν το ξέρω τι θα μου συμβεί) αλλά τουλάχιστον ό,τι και να γίνει δεν θα κατηγορώ τον εαυτό μου ότι κάτι δεν έκανα σωστά. Το σκεφτόμουν νυχθημερόν, τσακώθηκα με τον άντρα μου που μου είπε να μην κάνω το χειρουργείο και να περιμένω μήπως και μείνω έγκυος και χωρίς την επέμβαση. Εγινα έξω φρενών. Εγώ πέρασα εξωμήτριο, εγώ κόντεψα να πεθάνω, εγώ δεν μπορούσ να σηκωθώ μέρες από το κρεβάτι.....κανείς δεν θα μου πει να πάρω ρίσκο και ό,τι γίνει. Ουτε γιατρός, ούτε κανείς. Επαναλαμβάνω πως δεν ξέρω τι μου ξημερώνει, αλλά, αν δεν έκανα το χειρουργείο κι εμενα έγκυος με εξωμήτριο πάλι, θα αυτοκτονούσα που λυπήθηκα τα λεφτά μου και τα έβαλα πάνω από εμένα....Από εδώ και πέρα ό,τι είναι να συμβεί θα συμβεί....Εγώ τουλάχιστον δεν θα πω ότι με παραμέλησα. Χαλάλι τα λεφτά αν είναι να γίνει κάτι καλό....

Συγγνώμη αν είπα πολλά και με τρόπο που μπορεί να σε άγχώνω....Εγώ σου γράφω τις σκέψεις μου με κάθε ειλικρίνεια.

Ευχαρσιτώ για τις ευχές σου. Μακάρι να τα καταφέρω, να τα καταφέρεις, να τα καταφέρουμε όλες να φέρουμε γερά παιδάκια στον κόσμο και στην αγκαλιά μας!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi δεν με αγχώνεις καθόλου. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τις σκέψεις και την ιστορία σου (όπως και όλων των γυναικών στο forum, γιατί νομίζω ότι εδώ μιλάμε σαν γυναίκα προς γυναίκα με την πρόθεση κυρίως να μοιραστούμε αυτή την πορεία προς τη μητρότητα και να βοηθήσουμε η μία την άλλη). Αισθάνομαι ανακούφιση που υπάρχει αυτή η δυνατότητα, γιατί τον τελευταίο καιρό αυτό το θέμα με απασχολεί όλο και περισσότερο και ανακαλύπτω πόσες πλευρές έχει καθημερινά!!! Δεν τις φανταζόμουνα. Και εδώ μέσα καταλαβαινόμαστε ευτυχώς...και μάλιστα με διακριτικότητα!:P

 

Νομίζω ότι πήρες σωστές αποφάσεις. Έκανες πολύ καλά. Είμαι βέβαιη ότι όποια γυναίκα θέλει να γίνει μητέρα, αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρει. Πιθανόν με κάποια ταλαιπωρία, αλλά νομίζω ότι -όπως και τα πάντα στη ζωή- κάπως έτσι συμβαίνουν τα πράγματα (τουλάχιστον εγώ έτσι τα έζησα). Εντάξει, μας ήρθαν έτσι και όχι πιο εύκολα. Πόσο καιρό θα θλιβόμαστε γι'αυτό; Είναι νομίζω καλύτερα να το παίρνουμε απόφαση και να προχωράμε βήμα-βήμα προς το ποθητό!

 

Αυτό έκανες κι εσύ. Και συνέχισε να το κάνεις χωρίς στενοχώρια. Κοίτα το στόχο σου, παρακολούθησε με το γιατρό σου την κατάστασή σου από κοντά και προχώρα στο επόμενο και στο επόμενο...Θα γίνει. Είμαι σίγουρη ότι θα γίνει (δεν θα επαναλάβω τα γνωστά για την επιστήμη). Το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι η στάση η δική μας και η συνεργασία με τίμιους και καλούς επιστήμονες...

Επομένως είναι μόνο θέμα χρόνου...Καλή διάθεση και στοχευμένη. Αυτό εύχομαι για όλες μας...

Φιλιά πολλά:P

:rolleyes:Whispering:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια. έχω διαβάσει τα μημύματά σας και θέλω να σας πω και τα δικά μου μπάς και βοηθήσει καποια ή βοηθήστε εμένα.

πήγα σε καινούργιο γιατρό και του πήγα ΟΛΕΣ τις εξετάσει που είχα κάνει: αιματολογικές- ανδρογονα - γονημότητα, του θυροειδή αναλυτικές -

σαλπιγγογραφία

σπερμοδιάγραμμα

υπέρηχο μαστου και θυροειδους

pcr ιστο περιόδου για χλαμύδια και την τελικη εξέταση του αντρα μου καθαρες και οι δυο...

.... αυτα;

ναι.

βλεπει την σαλπιγγογραφία μου λεει "μην μου πεις το ονομα του γιατρου που σε εστειλε εκει (medimall) να μην ξερω ποιον να βρησω. ΛΑΘΟΣ ειναι." και μου διεχνει που θα επρεπε να φαινεται ποιο καθαρα η μητρα και οτι δεν ηταν σαφες οι εικονες απο τις σαλπιγγες μου που υποτιθεται ειναι η μια φραγμενη.

μου ειπε οτι αφου τωρα καθαρισαμε απο χλαμυδια πρεπει να εχουμε καινουργια εικονα απο τις σαλπιγγες που απο οτι απο τις παλιες "εικονες" βλεπει φαινεται να ειναι πιθανων και οι δυο πρισμενες και ισως οχι φραγμενες οπως εχουν γραψει.

αλλα μου προτεινει να σκεφτουμε να κανουμε διαγνωστικη λαμπαροσκοπιση μην τυχων και υπαρχει κατι για καθαρισμα η αφαιρεση και να παρακαμψουμε την σαλπιγγογραφια εντελως.

μου ειπε 1000 ευρω για διαγνωστικη λαμπαροσκοπιση και αν χρειαστει επέμβαση ειναι εξτρα 500. η τιμη συμπεριλαμβανει τα παντα.

εαν λεει θελουμε αφου δουμε οτι ειναι ολα καλα μπορουμε να ξεκινησουμε με κλομιφεν γιατι εχω μικροπολυκυστικες και πιθανων να μην κανω ωορηξια καθε μηνα και να προσπαθησουμε μονοι μας.

ή προχωραμε σε σπερματεχυση παλι αφου δουμε οτι οι σαλπιγγες ειναι καθαρες.

αλλα σε καποια φαση ηρθε και ο πατερας του γιατρου που ειναι επισης γυναικολογος και ειπε οτι λογο ηλικια να παμε κατευθιαν για σπερματεχυση γιατι εχουν περασει 2 χρονια. μου εει (ο μπαμπας γιατρος) οτι μετα τα 36 αυξανεται η πιθανοτητα για down syndrome. μολις εκλεισα τα 34. με τρομαξε ο βλακας.

ειμαστε λιγο οκονομικα στριμογρμένοι τωρα και σκεφτομαστε να ρισκαρουμε κανοντας πρωτα την σαλπιγγογραφια ελπιζοντας οτι δεν χρειαζεται τιποτα επεμβατικο. ο αντρας μου κυριως... εγω θελω να τελιωνων και να κανω λαμπαροσκοπιση...

α και μας εργαψε βιταμινες για την κινητικοτητα του σπερματος wellman conception. τι λετε κοριτσια. τι να κανω;;;; σορρυ αν σας ζαλισα...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α και αλλο ενα που ειπε που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οταν κανουμε εξωσωματικη παρακαμπτουμε εντελως τις σαλπιγγες γιατι με βελονα περνουμε τα ωοα απο τις ωοθηκες και αφου τα γονημοποιησουμε τα/το; τοποθετουμε μεσα στην μητρα και περιμενουμε. βασικα οτι η λαμπαροσκοπιση και ή η σαλπιγγογραφια παρακάμπτονται εντελως. οποτε το εξοδο ειναι μονο τα φαρμακα και τα ποσα θα ζητανε γιατρος και κεντρο.

και η τιμη για την λαμπαροσκοπιση ειναι ειδικη σε κεντρο που συνεργαζεται και οχι στο νοσοκομειο που δουλευει λητω και ρεα. ειπε εκει θα πληρωσουμε και 3 χιλιαρικα για την φιλοξενια του λουξ ξενοδοχειου...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

lucciola,τα βάσανά μας δεν έχουν τελειωμό τελικά, ε; Η γνώμη μου είναι να κάνεις εκ νέου μία σαλπιγγογραφία και αναλόγως των αποτελεσμάτων προχωράς ή όχι σε λαπαροσκόπηση.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

lucciola,τα βάσανά μας δεν έχουν τελειωμό τελικά, ε; Η γνώμη μου είναι να κάνεις εκ νέου μία σαλπιγγογραφία και αναλόγως των αποτελεσμάτων προχωράς ή όχι σε λαπαροσκόπηση.

 

ασε. πολλα βασανα. και τι ηθελε τον πατερα του μεσα να με τρομαζει; σαν να ηθελε να πιεσει τον γιο του να ειναι πιο απολυτος. ενω ο γιατρος μου ο γιος ηταν της αποψης "να δουμε αν ειναι ολα καλα και μετα η αποφαση ειναι δικια σας." αυτος μας εδωσε λυσεις ο αλλος με μπερδεψε. 34 και ειμαι πολυ μεγαλη και πρεπει να παω και γρηγορα για σπερματεχυση;;; και του ειπε (μαλλον να κολακεψει τον γιο μπροστα μου) οτι εκεινος δεν θα εκανε τοση καλη τιμη για την λαμπαροσκοπιση.

και σορρυ για τα ορθογραφικα λαθη. ζαλισμενη και βιαζομαι να γραψω...

 

εσυ τι κανεις margi μου;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια. έχω διαβάσει τα μημύματά σας και θέλω να σας πω και τα δικά μου μπάς και βοηθήσει καποια ή βοηθήστε εμένα.

πήγα σε καινούργιο γιατρό και του πήγα ΟΛΕΣ τις εξετάσει που είχα κάνει: αιματολογικές- ανδρογονα - γονημότητα, του θυροειδή αναλυτικές -

σαλπιγγογραφία

σπερμοδιάγραμμα

υπέρηχο μαστου και θυροειδους

pcr ιστο περιόδου για χλαμύδια και την τελικη εξέταση του αντρα μου καθαρες και οι δυο...

.... αυτα;

ναι.

βλεπει την σαλπιγγογραφία μου λεει "μην μου πεις το ονομα του γιατρου που σε εστειλε εκει (medimall) να μην ξερω ποιον να βρησω. ΛΑΘΟΣ ειναι." και μου διεχνει που θα επρεπε να φαινεται ποιο καθαρα η μητρα και οτι δεν ηταν σαφες οι εικονες απο τις σαλπιγγες μου που υποτιθεται ειναι η μια φραγμενη.

μου ειπε οτι αφου τωρα καθαρισαμε απο χλαμυδια πρεπει να εχουμε καινουργια εικονα απο τις σαλπιγγες που απο οτι απο τις παλιες "εικονες" βλεπει φαινεται να ειναι πιθανων και οι δυο πρισμενες και ισως οχι φραγμενες οπως εχουν γραψει.

αλλα μου προτεινει να σκεφτουμε να κανουμε διαγνωστικη λαμπαροσκοπιση μην τυχων και υπαρχει κατι για καθαρισμα η αφαιρεση και να παρακαμψουμε την σαλπιγγογραφια εντελως.

μου ειπε 1000 ευρω για διαγνωστικη λαμπαροσκοπιση και αν χρειαστει επέμβαση ειναι εξτρα 500. η τιμη συμπεριλαμβανει τα παντα.

εαν λεει θελουμε αφου δουμε οτι ειναι ολα καλα μπορουμε να ξεκινησουμε με κλομιφεν γιατι εχω μικροπολυκυστικες και πιθανων να μην κανω ωορηξια καθε μηνα και να προσπαθησουμε μονοι μας.

ή προχωραμε σε σπερματεχυση παλι αφου δουμε οτι οι σαλπιγγες ειναι καθαρες.

αλλα σε καποια φαση ηρθε και ο πατερας του γιατρου που ειναι επισης γυναικολογος και ειπε οτι λογο ηλικια να παμε κατευθιαν για σπερματεχυση γιατι εχουν περασει 2 χρονια. μου εει (ο μπαμπας γιατρος) οτι μετα τα 36 αυξανεται η πιθανοτητα για down syndrome. μολις εκλεισα τα 34. με τρομαξε ο βλακας.

ειμαστε λιγο οκονομικα στριμογρμένοι τωρα και σκεφτομαστε να ρισκαρουμε κανοντας πρωτα την σαλπιγγογραφια ελπιζοντας οτι δεν χρειαζεται τιποτα επεμβατικο. ο αντρας μου κυριως... εγω θελω να τελιωνων και να κανω λαμπαροσκοπιση...

α και μας εργαψε βιταμινες για την κινητικοτητα του σπερματος wellman conception. τι λετε κοριτσια. τι να κανω;;;; σορρυ αν σας ζαλισα...

Lucciola και γω παίρνω τα clomiphene Εδώ και δυο μήνες. Μάλιστα Τώρα τον Οκτώβριο που πήγα για υπέροχο ο γιατρός είδε ότι εκανα αρκετά ωαρια( τέσσερα) , μου είπε ότι ο οργανισμός ανταποκρίθηκε Πολύ Καλα στο φάρμακο! Δεν θυμάμαι την δική σου ιστορία, ΕΣΥ είχες κάνει εξωμητριο; Σου αφαιρεσανε σαλπιγγα; ΕΜΈΝΑ μου αφαίρεσαν την αριστερή!!!

 

Εγώ Έχω άλλο θέμα κάθε μήνα, το οποίο δεν ξέρω αν το έχει και άλλη Από εσάς κορίτσια: όταν πλησιάζει ο καιρός να μου έρθει η περίοδος( όλα αυτα μετα το εξωμητριο) φανταζομαι Μάλλον διάφορους πόνους χαμηλά, όπως Είχα τότε με το εξωμητριο και φαντάζομαι τα χειρότερα.... Βέβαια πάντα έρχεται η περίοδος και με διαψεύδει....αλλα ποτε Από τότε εγκυμοσυνη :-(((((((

Link to comment
Share on other sites

Lucciola και γω παίρνω τα clomiphene Εδώ και δυο μήνες. Μάλιστα Τώρα τον Οκτώβριο που πήγα για υπέροχο ο γιατρός είδε ότι εκανα αρκετά ωαρια( τέσσερα) , μου είπε ότι ο οργανισμός ανταποκρίθηκε Πολύ Καλα στο φάρμακο! Δεν θυμάμαι την δική σου ιστορία, ΕΣΥ είχες κάνει εξωμητριο; Σου αφαιρεσανε σαλπιγγα; ΕΜΈΝΑ μου αφαίρεσαν την αριστερή!!!

 

Εγώ Έχω άλλο θέμα κάθε μήνα, το οποίο δεν ξέρω αν το έχει και άλλη Από εσάς κορίτσια: όταν πλησιάζει ο καιρός να μου έρθει η περίοδος( όλα αυτα μετα το εξωμητριο) φανταζομαι Μάλλον διάφορους πόνους χαμηλά, όπως Είχα τότε με το εξωμητριο και φαντάζομαι τα χειρότερα.... Βέβαια πάντα έρχεται η περίοδος και με διαψεύδει....αλλα ποτε Από τότε εγκυμοσυνη :-(((((((

 

 

δεν εχω κανει εξωμητριο ουτε αφαιρεση σαλπιγγας. απλα μετα απο μια σαλπιγγογραφια το καλοκαιρι του 10 ειδαμε μια φραγμενη σαλπιγγα και μετα απο περιπου 9-10 μηνες (ας πω λαθος γιατρου γι' αυτο η καθηστερηση) πηγα για εξεταση για χλαμυδια (ιστο περιοδου) και αφου καθαρισαμε εντελως προσπαθουμε 3 μηνες χωρις αποτελεσμα.

εχεις παρενεργιες απο τα φαρμακα; τα ψιλοφοβαμαι αλλα τι να κανω; οτι μου πει ο γιατρος θα το κανω.

παντως καλυτερα μια καλη και 9 μηνη εγκυμοσυνη παρα εξωμητριο ή παλινδρομη. ετυχε σε φιλη μου παλινδρομηση και δεν το ευχομαι σε καμια. χειροτερο μου φαινεται ειναι να χασεις παρα να μην ειχες πιασει καθολου.

υπομονη και καλη δυναμη σε ολες μας.

αυτο το αχγος ομως πως το διωχνουμε;;;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παρενέργειες εννοείς Από το κλομιφεν; Κάτι εμφανές ως οαρενεργεια δεν Έχω...μόνο πόνους , σε φυσιολογικά πλαίσια όταν μεγαλώνουν τα ωαρια. Πόνους που Είχα και πριν τα φάρμακα , απλά Τώρα είναι και περισσότερα τα ωαρια οπότε γίνονται αντιληπτά περισσότερο

 

Να σε ρωτήσω για τις εξετασεις για τα χλαμυδια, πως είναι; Πονάει ; Σε ποιες μερες του κύκλου μπορεί να γίνει; Πήρες χαπια γι αυτα;

Link to comment
Share on other sites

φίλη lucciola,

επειδή μάλλον δεν το κατάλαβα καλά: ο γιατρός σου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση εξωμητρίου στην εξωσωματική? γιατί αν στο είπε ο γιατρός συγγνώμη που θα στο πω έτσι αλλά είναι άσχετος!!! Βεβαίως και υπάρχει περίπτωση εξωμητρίου στην εξωσωματική,αν κάποια σάλπιγγα έχει βλάβη, καθώς όταν βάζουν το έμβρυο μέσα στη μήτρα αυτό μπορεί να παλινδρομήσει και αν γυρίσει προς τα πίσω, στη σάλπιγγα. Μου το είχε πει ξεκάθαρα ο γιατρός μου (που μου έκανε την εξωσωματική) και μάλιστα μετά τη θετική χοριακή περίμενα σαν τρελή να κάνω υπέρηχο και να δω ότι το μωρό ήταν αυτή τη φορά ενδομήτριο!! Είναι μεν μειωμένες οι πιθανότητες αλλά δυστυχώς υπάρχει πιθανότητα και το έχω ακούσει να συμβαίνει...

Διάβασε πχ εδώ:

http://www.gynfert.gr/information_det.asp?faq_id=12

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38105

Κορίτσια μου, δε θέλω να σας αγχώνω, αλλά δεν μπορώ να μην σας πω την αλήθεια και να βασανίζεστε άδικα!!!

Όσον αφορά τη σαλπιγγογραφία, προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις πάλι σαλπιγγογραφία, όπως πρότεινε και η margi μας. Η λογική του χειρουργείου χωρίς σε γυναίκα που δεν έχει γεννήσει δε μ αρέσει. Κι εκεί έπρεπε να σου πει ότι ακόμα και να βρει κάτι και να το διορθώσει υπάρχει μόνο ένα μικρό ποσοστό βελτίωσης. Άσε που με το χειρουργείο μπορεί να δημιουργηθούν και νέες συμφύσεις.

Νέα σαλπιγγογραφία μετά τη θεραπεία και θα σου πρότεινα και τη γνώμη και τρίτου και τέταρτου γιατρού!!!

Link to comment
Share on other sites

mammy30 ναι, ετσι το καταλαβα. εχω αλλη μια επιλογη - να βρω καλο γιατρο του ικα - δυσκολο;; μαλλον. εχω βαρεθει. εκει που λες α αυτος ξερει καλυτερα απο τον προηγουμενο, ειναι πιο διαβασμενος τρως παλι τα μουτρα σου. θελω λυσεις απο ενα γιατρο που δεν σκεφτεται την τσεπη του μονο αλλα να ξερει και την δουλεια του-γινεται;;;

καμια ιδεα;;;; προταση γιατρου στον πειραια ή και αθηνα και να ειναι του ικα; πολλα ζηταω;

Angelinaki3 η εξεταση "ανιχνευση και ποσοτικοποιηση του dna της οικογενειας χλαμυδιων με real time PCR" γινεται σε ειδικο κεντρο μοριακης την 2η, 3η του κυκλου σου ή οποια μερα εχεις περισσοτερο αιμα με ενα απλο δειγμα αιματος περιοδου (ιστο περιοδου). και για τον αντρα ενα δειγμα σπερματος παλι για dna της οικογενειας χλαμυδιων. εγω την πρωτη φορα (3 φορες πηγα) με εξετασανε για ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα και χλαμυδια αλλα αφου ηταν τα πρωτα δυο αρνητικα ξεκινησα θεραπεια για τα χλαμυδια με κλαριπεν για 30 μερες, δεν καθαρισα. μετα αλλες 15 μερες με σιπροξιν. μου ειπαν μαλιστα (ο μοριακος του κεντρου) να περιμενω 1 μηνα να καθαρισω πριν ξανακανω εξεταση γιατι υπηρχε περιπτωση να βγει θετικο -και να ξαναεξεταστω ενα μηνα μετα χωρις θεραπεια και να ειναι αρνητικο.

αλλα! προσοχη! η αντιβιωση η δευτερη ειναι δυνατη και πειραζει το στομαχι και την καρδια εαν προυπαρχει προβλημα. ο αντρας μου χωρις να τον εξετασουμε πρωτα για χλαμυδια εκανε κολπικη μαρμαρυγη απο το σιπροξιν! ο καρδιολογος το απαγορεψε!

ρωτα τον γιατρο σου....

φιλια

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παρενέργειες εννοείς Από το κλομιφεν; Κάτι εμφανές ως οαρενεργεια δεν Έχω...μόνο πόνους , σε φυσιολογικά πλαίσια όταν μεγαλώνουν τα ωαρια. Πόνους που Είχα και πριν τα φάρμακα , απλά Τώρα είναι και περισσότερα τα ωαρια οπότε γίνονται αντιληπτά περισσότερο

 

Να σε ρωτήσω για τις εξετασεις για τα χλαμυδια, πως είναι; Πονάει ; Σε ποιες μερες του κύκλου μπορεί να γίνει; Πήρες χαπια γι αυτα;

 

σορρυ δεν απαντησα ολες τις αποριες σου...

δεν ποναει, δεν περνεις χαπια, ειναι απλα μια εξεταση αιματος απο ιστο περιοδου. :)

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λουσιόλα, μην ακούς τι σου λέει ο κάθε γιατρός. Οσο για την ηλικία σου, τι να που κι άλλες γυναίκες που πλησιάζουν τα 40; Εγώ είμαι 36 μισό! Με την λογική του γιατρού σου δεν θα έπρεπε να προσπαθήσω αυτή την στιγμή ούτε και με εξωσωματική, γιατί είμαι ήδη μεγάλη !!! Τι πράγματα είναι αυτά;;; Και μικρές και μεγάλες γυναίκες το ίδιο άγχος έχουν για το αν θα γεννήσουν γερά παιδιά. Ούτε μία νεαρή γυναίκα μπορεί να είναι ΄σίγουρη 100% ότι όλα θα πάνε καλά, αλλά ούτε και μια μεγαλύτερη γυναίκα πρέπει 100% να έχει πρόβλημα. Σίγουρα αυξάνονται οι πιθανότητες όσο μεγαλώνουμε, αλλά τι να κάνουμε; Θα καταθέσουμε τα όπλα, επειδή μεγαλώνουμε;

Να πας να κάνεις σαλπιγγογραφία. Να δεις που θα είναι καθαρή! Αν ο άντρας σου είναι καλά, δεν θα ξαναπάς σε κανέναν γιατρό κια θα προσπαθήσετε μόνοι σας μέχρι το Καλοκαίρι. Αν δεν τα καταφέρετε, μετά κάνε ό,τι θες.....Αν πάλι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να διορθωθει, θα το διορθώσεις....

Εγώ, λουσιόλα, παιδεύομαι ακόμη. Μαλλον με περιμένει μακρύς δρόμος πόνου και θλίψης,μ γιατί δεν τα καταφέρνουμε φυσιολογικά και δυστυχώς δεν έχουμε καθόλου χρήματα για εξωσωματική....Οπότε...άδηλον το μέλλον μας. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. 25 μέρα του κύκλου κι άρχισα να ΄χω πόνους περιόδου για μια ακόμη φορά!!! Εμένα μάλλον η περίοδος θα σταματήσει να έρχεται όταν μπω στην εμμηνόπαυση και μόνο.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...