Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει πώς αισθάνεται η μανούλα.

Αν αισθάνεσαι άνετα, ξεκούραστη και βοηθάει ο καιρός...γιατί να κάτσεις μέσα?

 

Εγώ γέννησα Μάρτιο - το μωρό δεν το έβγαλα έξω αμέσως γιατι φοβόμουν

το κρύο.

Εγώ βγήκα μόλις γύρισα απο την κλινική όχι όμως για καφέ :lol:

Ημουν πολύ πτώμα για κάτι τέτοιο, έβγαινα για δουλίτσες, ψώνια και μετά βουρ....σπίτι γιατί δεν είχε πρόγραμμα ο θηλασμός μας τότε και μπορεί να με χρειαζόταν το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


wraia idea ayto pou otan thes na apofigeis kapoion les gia ton sarantismo sou!kale egw akousa k ot prin sarantiseis dn kanei na pas se kseno spiti giati einai gantemia(pros to piti pou tha pas) xm....gia na skeftw gia na skeftw....poious den xoneyw na me exoun kathe mera spiti tous!!!xaxaxaxaxaxaxaax.to pisteyete oti tis kyriakes pou den douleyw varieme?siga mhn katsw spiti 40 meres!!!mipws apo ayto pathainoun katathlipsh kapoies?

Link to comment
Share on other sites

prosopika de nomizo pos yparhei logos na kleisteis mesa se 4 teihous apla gia na...sarantisei to moro. nomizo pos afto einai mia paradosi kai oute emeis ehoume skopo na tin akolouthisoume. par'ola afta, to moraki tis protes meres tha einai arketa evaisthito. skepsou oti ligo prin vriskotan prostatevmeno mesa stin koilitsa sou. ego stin thesi sou tha evgaina kanonika, alla den tha afina polla heria na to aggizoun gia ligo kairo..

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου προληπτικό αλλά το 40αντισμα κορίτσια θα το κάνω...Ίσως να είναι προκαταλήψεις αλλά δεν θα νιώθω άνετα να κυκλοφορήσω χωρίς τουλάχιστον να έχω πάρει στις 20 μέρες τη μισή ευχή. Μεγάλωσα με αυτές τις ιδέες και ολοι τριγύρω μου το κάνουν και για να νιώθω ότι κάνω το καλο για το μωράκι μου θα το κάνω και εγώ.Σωστό; Λάθος; Δεν έχει σημασία...σημασία έχει πως νιώθεις εσύ καλά...Σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ πάω για γέννα Νοέμβριο δεν το βλέπω να βγάζω το παιδί έξω πολύ νωρίς μόνο και μόνο από φόβο μη κολλήσει τίποτα και μην αρρωστήσει. Όσον αφορά τις επισκέψεις θα αποφύγω με αυτή τη δικαιολογία όσους θέλω αλλά πιστεύω οτι με το ξενύχτι και την ταλαιπωρία που τραβάς γενικότερα δεν είσαι για πολλά-πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου προληπτικό αλλά το 40αντισμα κορίτσια θα το κάνω...Ίσως να είναι προκαταλήψεις αλλά δεν θα νιώθω άνετα να κυκλοφορήσω χωρίς τουλάχιστον να έχω πάρει στις 20 μέρες τη μισή ευχή. Μεγάλωσα με αυτές τις ιδέες και ολοι τριγύρω μου το κάνουν και για να νιώθω ότι κάνω το καλο για το μωράκι μου θα το κάνω και εγώ.Σωστό; Λάθος; Δεν έχει σημασία...σημασία έχει πως νιώθεις εσύ καλά...Σωστά;;;

 

 

 

απο οτι με ειπε ο πατερ τις ενοριας που ειρθε σπιτι για να μου δωσει την ευχη αφου γεννησα,δεν υπαρχει μισος σαραντισμος. ο σαραντισμος ειναι ενας κ γινεται μονο στις σαραντα μερες.επισης οι ευχες ειναι τρεις κ δινονται η πρωτη αφου γεννησεις μεσα στην κλινικη αν μπορει να ερθει ο παππας,στις οχτω μερες που του δινει το κ ονομα του κ τελος ο σαραντισμος.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω στο 40αντισμα για θρησκευτικους λογους, αλλα ειναι καλο να ειστε προσεκτικοι με το νεογέννητο διοτι ο μικρος του οργανισμος ειναι πολύ ευαισθητος τις πρώτες εβδομαδες και πολλά κυκλοφορούν έξω. Επισης εξαρτάται και απο το αν θα θηλάσεις το μωρό. Εάν θηλασεις, θα εχεις πολύ λιγοτερο χρονο στην αρχη απο οτι νομιζεις τωρα! Σου μιλάω εκ πειρας...διοτι κι εγώ τις ιδιες προθεσεις με εσενα ειχα, αλλα στην πράξη αλλιως ηταν τα πράγματα! Με το καλο το παιδακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΕΠΙΔΕΙΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΡΟΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΕΠΤΕΒΡΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΙΟΣΕΙΣ

 

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΙΣΤΙΚΑ

ΔΕ ΤΟ ΓΡΑΦΗ ΜΕΣΑ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΕΤΙΑ

ΑΠΛΟΣ ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΤΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΕΝΟΥΡΓΙΕΣ ΔΕ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ

ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΣ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙ

ΣΕΒΑΣΤΟ

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΕΙΣ ΕΧΩ ΧΑΜΙΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΙΝΩΝΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΘΙΜΕΡΙΝΑ ΕΤΡΩΓΑ ΚΡΕΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΛΑ ΝΑ ΚΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΕΙΣΕ ΕΓΚΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΙΤΟ

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΙΝΩΝΙΣΑ

ΑΛΟΣΤΕ ΔΕ ΠΥΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΓΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ!!

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ένα νόημα όλα αυτά αν σκεφτεί κανείς τη θέση που είχε η γυναίκα πριν μερικά χρόνια... Δηλαδή και στο σπίτι είχε να κάνει δουλειές, και στα χωράφια να τρέχει, και να τραπεζώνει τους συγγενείς που πήγαιναν σπίτι και ξεχναγαν να φύγουν και να ανταποκρίνεται τα συζυγικά της καθήκοντα κλπ κλπ... Έτσι τουλάχιστον για 40 μέρες μετά τη γέννα είχε την ησυχία της, αφού ούτε έξω μπορούσε να βγει, ούτε πολλές πολλές επισκέψεις να δεχθεί... Σημερα πια κρατάμε τα συγκεκριμένα έθιμα εαν θέλουμε, και κατά βούληση αναλογα τι μας συμφέρει! :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαστε σε ξένη χώρα , χωρίς ιδιαίτερο κυκλο , χωρις βοηθεια απο κανέναν , με τις εδω συμβουλές των παιδιάτρων και του γυναικολόγου βγήκαμε την 3η μέρα ζωής της μπουμπουκένιας μου :)

 

Η πρωτη έξοδος ήταν για να πάμε στον παιδίατρο και μετά πηγαμε στο πάρκο , θηλάσαμε για πρωτη φορα δημόσια, αναπνευσαμε καθαρό αερα και λιαστηκαμε λιγακι γιατι είχαμε και 17 ίκτερο ! Μετά απο καμια ωρίτσα γυρισαμε σπιτακι μας :)

 

Μερα παρα μέρα τουλάχιστον βγαιναμε μια βόλτα ή για να κανουμε τις δουλιτσες μας . Οταν περασε ο καιρος πήγαμε και μια Κυριακή στην εκκλησία να παρουμε την ευχουλα :)

 

Γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται και η μητέρα και το μωράκι , καθαρό αέρα και βόλτες να "ξεσκάνε" . Εγω Δοξα τον Θεο πρωτο φαβορί ημουν για επιλοχειο κατάθλιψη αλλα μάλλον την γλίτωσα :D

 

Το να βγεις και να πας σε καφετερια /ταβέρνα που θα φυσα ο καθενας τον καπνο του πανω στο μωρο το θεωρω απαράδεκτο! Εδω καθαρό αερα αναπνέουν τα μωρακια και φταρνίζονται συνέχεια απο τις σκονίτσες .

 

Οι Γερμανίδες βρέξει χιονίσει βγάζουν βολτες τα μωρά τους και πραγματικά ειναι υγιέστατα . Δεν αφηνουν κανεναν ομως να φτύνει το μωρο τους μην το ματιάσει ή δεν φιλάν οποιον δουν στο δρόμο τους οπως κάνουμε οι Ελληνες :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς με το καλό θα γεννηθούμε μέσα Οκτωβρίου που ο καιρός μπορεί να είναι από πολύ καλός μέχρι πολύ κακός. Για βόλτες σε συμπεθέρια και τέτοια το αποκλείω :evil: , μια βολτούλα όμως μέχρι καμιά μαρίνα με βαρκούλες μπορεί να την κάνουμε αν ένα Σάββατο πρωί ο καιρός είναι καλός. Μετά την κλεισούρα των 9 μηνών που τραβάω, νομίζω ότι είναι φυσικό να θέλω να βγούμε στον καθαρό αέρα όσο πιο γρήγορα γίνεται. Θα ντυθούμε καλά, θα φορέσουμε και σκουφάκι αν είναι απαραίτητο και θα κάνουμε μια μικρή βολτούλα να ξεσκάσουμε. Ούτε καφετέριες, ούτε πολυκοσμία, αλλά λίγος καθαρός αέρας χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς με τη μπέμπα μας βγαίνουμε κανονικότατα!!!! απλά να μην την πηγαίνεις σε μέρη με συνοστισμό και να μην έρχονται από πάνω της άσχετοι να το φτύνουν!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια,

 

εγώ γέννησα το μωράκι μου στις 18 Ιουλίου. Η μαμά μου με έπρηζε να πάω να πάρω μισή ευχή γιατί όταν ήταν 10 ημερών το μωρό θα ταξιδεύαμε για το εξοχικό των γονιών μου. Απλά απάντησα ότι δεν χρειάζεται γιατί θα παμε στους γονείς μου, δεν θά πάμε σε ξένο σπίτι. Στις 20 περίπου ημέρες πήρα όλη την οικογένεια και βγήκαμε σε ταβέρνα, ήσυχη έξω στην αυλή. Το μωρό έριξε κάτι ύπνους. Σαν να μην τον είχαμε μαζί. Ενδιάμεσα και βόλτες πήγα αφού τον κράταγε η μαμά μου και στα μαγαζιά. Έφαγα τέτοια κλεισούρα στο σπίτι με την εγκυμοσύνη επειδή δεν μπορούσα καθόλου που τώρα ήταν σαν να ήθελα να ξεδώσω και για τους 9 μήνες. Και αισθάνομαι μια χαρά. Το θεωρώ βλακεία να τρώμε κλεισούρα για 40 ημέρες. Όταν σαραντίσω θα πάω και θα πάρω κανονικά ολόκληρη την ευχή και θα έχω εκπληρώσει και αυτό το κομμάτι για να αισθάνομαι καλύτερα. Αυτάαααααα

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

VGALA, γέννησα στις 17/07! Αν έμενα 40 νμέρες μέσα θα με κλείναν στο Δαφνί σε superlux! Με πιάσαν που με πιάσαν τα ψυχολογικά μου (λόγο της πτώσης της προγεστερόνης) να έμενα και κλεισμένη μέσα... ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.

Η παιδίατρος μου (η οποία είναι παιδιάτρος στην εντατική του ΙΑΣΩ) μου είπε ότι μπορώ από την αρχή να τον βγάλω έξω αρκεί να είναι σωστά ντυμένος και όχι σε κλειστό χώρο (όπως κλειστά εμπορικά κέντρα). Ετσι και έκανα. με το που το θήλαζα το απόγευμα κατευθείαν έξω (τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα).

Το μωρό όταν μπαίνει μέσα στο αμάξι κοιμάται και όταν ξυπνάει ενώ είμαστε έξω το βλέπω πιο ήρεμο!

Γενικά οι σαράντα μέρες είναι για τη μάνα να κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο για την ίδια ώστε να μπει στο ρυθμό της. Αν κάποια προτιμάει να μείνει μέσα να το κάνει.. όμως είμαι κατά του να υποχρεώνεται μια μάνα να μένει μέσα τη στιγμή που θα νιώσει καλύτερα αν βγει έξω...

Το θέμα είναι να νιώθει καλύτερα στις 40 μέρες και όχι χειρότερα.

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη 27/06γεννησα,το Σαββατο ηρθαν τα δυο μου παιδια να μας δουν και τα πηγα "βολτα στα Goodies" με εντολη γυναικολογου :wink:

Το επομενο Σαββατο ολη η οικογενεια ψωνια στα Carrefour και το παραπανω Σαββατο(15 ημερων ο μπεμπης)οργωσαμε μαζι την αγορα του Ηρακλειου ψαχνωντας φορεμα για την βαφτιση της ανηψιας μου

Σε αυτο το μωρο δεν εκατσα ουτε εγω ουτε αυτο μεσα καθολου

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να πω ότι η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία συνιστά ότι:

"ο καθαρός αέρας και η αλλαγή περιβάλοντος θα οφελήσουν τόσο εσάς όσο και το μωρό σας, ακόμα και στον πρώτο μήνα τηε ζωής του, γιαυτό βγείτε από το σπίτι για βόλτα όταν ο καιρός είναι καλός. Φροντίστε όμως να το ντύσετε σωστά" Η φροντίδα του μωρού & του μικρού σας παιδιού

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Όσο έψαξα δεν βρήκα αντίστοιχο topic..και πήρα το θάρρος να το ανοίξω εγώ και να ξεστραβωθώ όσον αφορά το σαραντισμό!Ελπίζω να μην σας φαίνεται χαζό αλλά δεν έχω ιδέα τι ισχύει σε αυτήν την περίοδο!

Μπορείτε λοιπόν να μου εξηγήσετε εν συντομία τι γίνεται ακριβώς?

πχ.. διαρκεί 40 μέρες ή έτσι το λέμε? ( :oops: )

Γιατί δεν πρέπει να βγείς από το σπίτι (αν όντως ισχύει)?Είναι θέμα θρησκείας ή υπάρχουν άλλοι λόγοι?

Τι να πω.. αν δεν βαριέστε να απαντήσετε σε τέτοιες χαζές ερωτήσεις..εγώ θα σας ήμουν ευγνώμων να ξέρω..

Βλέπετε..αν γεννήσω στην ΠΗΤ μου (3/12) σημαίνει ότι όλα τα χριστούγεννα θα τα φάω μέσα.. και εγώ ονειρευόμουν βόλτες με το νινί μου στη στολισμένη πλατεία!

α..και επίσης δεν πρέπει να έρχονται στο σπίτι άτομα?δηλαδή ούτε καν οι γιαγιάδες???

δώστε μου λίγο από τα φώτα σας please...

Link to comment
Share on other sites

Ο σαραντισμος ειναι αυτο που λεει η λεξη δηλαδη διαρκει 40 ημερες.

Δεν ειναι απαραιτητο να τις τηρησεις , ειναι θεμα δικο σου!!!

Μπορεις να παρεις και τη μιση ευχη δηλαδη στις 20 ημερες.Παιρνεις τηλ το παπα και ερχεται σπιτι διαφορετικα πας εσυ στις 40 μερες για να ευλογησει το παιδακι..

Δεν ειναι θεμα θρησκειας απλα εχει καθιερωθει και καλο ειναι να το ευλογησει ο παπουλης....Μπορεις να βγαινεις και κατευθειαν...

Ισως να εχει να κανει και μετο παιδακι οτι δεν κανει να βγει μη κολλησει τιποτα και αυτο ισχυει και στους συγγενεις...

Οχι πολλα ατομα και ειδικα παιδακια να ερχονται σε επαφη με το μωρακι σου γιατι δεν εχει αντισωματα και κολλαει ευκολα αρρωσιες....

Ελπιζω να σε κατατοποπισα...

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.. :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς βλακείες αυτά που θα σου πω αλλά τα λένε όλοι οι άλλοι κι αφού έχεις την περιέργεια.

 

Διαρκεί 40 μέρες αλλά μπορείς να πας στον παπά στις 20 μέρες να πάρεις αυτό που λένε "μισή ευχή" για να μπορείς να βγαίνεις έξω. Είναι μερικοί παπάδες που δεν στην δίνουν αν δεν είσαι 40 ημερών.

 

Δεν κάνει να σε επισκέπτονται μετά τη δύση του ηλίου. Δεν κάνει να βγαίνεις έξω και να κάνεις εσύ επισκέψεις μέχρι να σαραντίσεις και να πάρεις όλη την ευχή (λένε ότι είσαι γρουσούζα, ΗΜΑΤΡΟΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ). Δεν πρέπει να αφήνεις ρουχαλάκια του μωρού έξω το βράδυ. Αν θυμιθώ κι άλλα θα τα συμπληρώσω.

 

Λένε επίσης ότι αν πάρεις νωρίτερα την ευχή (πχ 38 ημερών) το επόμενο παιδί σου θα είναι αγόρι.

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

Εκτός του ότι θα πρέπει να πας στην εκκλησία και στον παπά να σε ευλογήσει όταν κλείσεις 40 ημέρες από τη γέννα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις..

να συμπληρώσω το ερώτημα μου..εσείς τι κάνατε με το όλο θέμα?full σαραντισμό ή half?

και εγώ κάποια από αυτά τα θεωρώ πολύ χαζά!αλλα ήθελα να έχω μια άποψη.θα ρωτήσω και τον παπά μας, ο οποίος είναι νέος και πολύ καλός και δεν έχει κολλήματα! αλλά ήθελα να ακούσω και κάποιες απόψεις από εσας πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δε χρειάζεται να τα τηρείς αυτά αν δεν το θέλεις...τα περισσότερα είναι δυσειδαιμονίες.

Ομως οι επισκέψεις πρέπει πράγματι να είναι ελάχιστες γιατι το νεογέννητο είναι πολύ ευαίσθητο τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του.

Εγώ το έλεγα "ελάτε σε ένα μήνα ναμας δείτε"

Μερικοί ξύνισαν...........δεν καταλαβαίνει ο κόσμος....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επειδή και εγώ είμαι λίγο άσχετη με το θέμα.

Μέχρι δηλαδή το παιδί να πάρει ευχή δεν πρέπει να βγει από το σπίτι?

Και το ίδιο ισχύει και για τη μαμά? Χωρίς την ευχή ούτε μέχρι το φούρνο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στις 40 ημέρες. Καθαρά για θρησκευτικούς λόγους, τα υπόλοιπα δεν με αγγίζουν.

 

Πέρα από τη μαμά, την πεθερά και την κολλητή μου δεν άφηνα κανέναν να έρθει μέχρι να σαραντίσω. Με βοηθούσαν με βάρδιες γιατί είχα κάνει καισαρική η οποία πονούσε πάρα πολύ. Ο άντρας μου συγκερκιμένα είχε πει, "οι υπόλοιποι να έρθετε όταν σαραντίσει, ειδικά οι γιαγιάδες που είναι ΟΙ φορείς μικροβίων". Η μια γιαγιά μου παρεξηγήθηκε αλλά δεν πειράζει. Υπάρχει και το ξύδι.

Παιδάκια άλλα δεν είχαμε στην οικογένεια οπότε δεν χρειάστηκε να πω τίποτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επειδή και εγώ είμαι λίγο άσχετη με το θέμα.

Μέχρι δηλαδή το παιδί να πάρει ευχή δεν πρέπει να βγει από το σπίτι?

Και το ίδιο ισχύει και για τη μαμά? Χωρίς την ευχή ούτε μέχρι το φούρνο?

 

 

Δεν υπάρχει πρέπει, έτσι κάνανε οι παλιές, αν θες το κάνεις- είναι πιο πολύ σαν έθιμο που τείνει να εξαφανιστεί απο ότι βλέπω.

Εγώ βγήκα όταν ένιωσα οτι μπορώ γύρω στην εβδομάδα δηλαδή αλλά ήμουν ενα ερείπιο....το μωρό άργησα να το βγάλω λόγω καιρού.

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή...κάνεις αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, μην τρελαινεστε!!!!Αν θελετε τα τηρείτε!!!!

Εγω παντως ειχα παρει τη μιση ευχη και μετα ειμασταν ολο βολτες!!!

Πιο πριν μονο αν δεν μπορουσα αλλιως πχ ηταν μεσα στο αυτοκινητο με τον ανδρα μου οσο εγω ημουν στο ΙΚΑ !!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...