Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψηλή FSH


mir

Recommended Posts

γιατι σας το ειπαν αυτο? το αιτιολογησαν? Εγω εχω κανει εξετασεις σε διαφορα μικροβιολογικα και κατα την αποψη μου το χειροτερο ειναι ο βιοτυπος. Μου βγαλαν κατι εξετασεις ασχετες. Αφου καποια στιγμη σκεφτηκα να τους κανω μηνυση.

Δεν εχω ακουσει αλλη φορα αρνητικα σχολεια για την βιοιατρικη.

 

Δεν ξερω sanna μου.τι να σου πω. παντως ευχομαι αυτο που εχουμε σκεφτει για την fsh να ισχυει. Συγνωμη που θα σε ρωτησω γιατι δεν θυμαμαι εσυ εχεις παιδακι η εισαι στην προσπαθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς πονάει και εμένα πολύ, καθώς ανήκω σε αυτές που έχουν σταθερά υψηλή FSH στο 13-15. Και η δική μου AMH είναι πολύ καλή, αλλά από ότι φαίνεται η FSH παίζει μεγαλύτερο ρόλο, γιατί όχι μόνο δηλώνει υπογονιμότητα, άλλα και μεγάλο ποσοστό αποβολών.

Μετά από προσπάθειες ενός έτους και δύο μήνων, έμεινα για πρώτη φορά έγκυος το Γενάρη που μας πέρασε, αλλά η κύηση παλινδρόμησε σε μερικές εβδομάδες.

Έχω δει ήδη δυο εξωσωματικούς, οι οποίοι μου δώσανε περιθώριο μέχρι το καλοκαίρι για φυσιολογική σύλληψη, μετά μία εξωσωματική και αν δεν πετύχει δανεικά. Αυτό που μου είπανε και οι δύο είναι, ότι υπερηχογραφικά έχω πολλές καταβολές ωαρίων και στις δύο ωοθήκες (πράγμα που συνάδει με την καλή AMH), αλλά προφανώς η ποιότητα τους δεν είναι καλή (για αυτό και η υψηλή FSH).

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς πονάει και εμένα πολύ, καθώς ανήκω σε αυτές που έχουν σταθερά υψηλή FSH στο 13-15. Και η δική μου AMH είναι πολύ καλή, αλλά από ότι φαίνεται η FSH παίζει μεγαλύτερο ρόλο, γιατί όχι μόνο δηλώνει υπογονιμότητα, άλλα και μεγάλο ποσοστό αποβολών.

Μετά από προσπάθειες ενός έτους και δύο μήνων, έμεινα για πρώτη φορά έγκυος το Γενάρη που μας πέρασε, αλλά η κύηση παλινδρόμησε σε μερικές εβδομάδες.

Έχω δει ήδη δυο εξωσωματικούς, οι οποίοι μου δώσανε περιθώριο μέχρι το καλοκαίρι για φυσιολογική σύλληψη, μετά μία εξωσωματική και αν δεν πετύχει δανεικά. Αυτό που μου είπανε και οι δύο είναι, ότι υπερηχογραφικά έχω πολλές καταβολές ωαρίων και στις δύο ωοθήκες (πράγμα που συνάδει με την καλή AMH), αλλά προφανώς η ποιότητα τους δεν είναι καλή (για αυτό και η υψηλή FSH).

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

 

Καταλαβα.......τι να πω.......ποσο χρονων εισαι; οι γιατροι που σε ειδαν ποιοι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 34 και προσπαθώ ουσιαστικά από τα 32.

Πήγα στο Λαϊνά και στον Τσιριγώτη, αλλά τα ίδια μου είπε και ο Μαντούδης, με τον οποίο συνδεόμαστε φιλικά.

Οπότε.. τα πράγματα δεν είναι εύκολα με την fsh. Μην αφήνεις το χρόνο να περνάει και προγραμμάτισε το τι θα κάνεις. Αυτό που είπε η προηγούμενη κοπέλα, ότι τα δανεικά τα βρίσκεις όποτε θες, δεν ισχυεί γιά μένα απόλυτα, γιατί ναι μεν τα βρίσκεις, αλλά και τα δανεικά δεν θα επιβιώσουν σε ακατάλληλη μήτρα. Τα ωάρια είναι το ένα, το ενδομήτριο το άλλο.. όλα παίζουν ρόλο και σίγουρα τον καθοριστικότερο τον παίζει η ηλικία.

Με τον άντρα μου έχουμε πλέον συμβιβαστεί και με την ιδέα, ότι δεν θα κάνουμε παιδιά, γιατί ούτε για μένα αποτελούν λύση τα δανεικά.

Ό,τι βρέξει, θα κατεβάσει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω sanna μου.τι να σου πω. παντως ευχομαι αυτο που εχουμε σκεφτει για την fsh να ισχυει. Συγνωμη που θα σε ρωτησω γιατι δεν θυμαμαι εσυ εχεις παιδακι η εισαι στην προσπαθεια;

 

στην προσπαθεια ειμαι και ειμαι πολυ ταλαιπορημενη και ωρες -ωρες τωρα τελευταια αισθανομαι και απελιπισμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 34 και προσπαθώ ουσιαστικά από τα 32.

Πήγα στο Λαϊνά και στον Τσιριγώτη, αλλά τα ίδια μου είπε και ο Μαντούδης, με τον οποίο συνδεόμαστε φιλικά.

Οπότε.. τα πράγματα δεν είναι εύκολα με την fsh. Μην αφήνεις το χρόνο να περνάει και προγραμμάτισε το τι θα κάνεις. Αυτό που είπε η προηγούμενη κοπέλα, ότι τα δανεικά τα βρίσκεις όποτε θες, δεν ισχυεί γιά μένα απόλυτα, γιατί ναι μεν τα βρίσκεις, αλλά και τα δανεικά δεν θα επιβιώσουν σε ακατάλληλη μήτρα. Τα ωάρια είναι το ένα, το ενδομήτριο το άλλο.. όλα παίζουν ρόλο και σίγουρα τον καθοριστικότερο τον παίζει η ηλικία.

Με τον άντρα μου έχουμε πλέον συμβιβαστεί και με την ιδέα, ότι δεν θα κάνουμε παιδιά, γιατί ούτε για μένα αποτελούν λύση τα δανεικά.

Ό,τι βρέξει, θα κατεβάσει..

 

Rodopetalo εχεις δικιο....τα ιδια λεμε και εμεις....αν ειναι να ερθει θα ερθει..θα κανουμε οτι περναει απο το χερι μας απο εκει και περα...αυτα τα αποφασιζει ο θεος.... σου ευχομαι καλο βραδυ.θα σε ενημερωσω οταν θα εχω νεοτερα απο τον γιατρο..;)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια rodopetalo ποση ειναι η ΑΜΗ σου?

 

Εγω εχω καλη ΑΜΗ καλη FSH αλλα εχω ταλαιπορηθει παρα πολυ και εχω παρει και δανεικα ωαρια αλλα δυστυχως.

Σε μενα δεν βρισκουν κατι, ο αντρας μου εχει προβλημα με το σπερμα του αλλα οχι σε τετοιο επιπεδο που να χρειαζεται σπερμα δοτη. Τι να πω? Εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα και τελευταια εχω χασει και τις ελπιδες μου.

Link to comment
Share on other sites

στην προσπαθεια ειμαι και ειμαι πολυ ταλαιπορημενη και ωρες -ωρες τωρα τελευταια αισθανομαι και απελιπισμενη.

 

να εχουμε την υγεια μας Sanna μου,εμεις και οι συντροφοι μας. και εγω ετσι αισθανομαι ωρες ωρες αλλα δεν γινεται να ειμαστε ετσι....αν ειναι να μας ερθει το παιδακι θα ερθει....θα κανουμε οτι μπορουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια rodopetalo ποση ειναι η ΑΜΗ σου?

 

Εγω εχω καλη ΑΜΗ καλη FSH αλλα εχω ταλαιπορηθει παρα πολυ και εχω παρει και δανεικα ωαρια αλλα δυστυχως.

Σε μενα δεν βρισκουν κατι, ο αντρας μου εχει προβλημα με το σπερμα του αλλα οχι σε τετοιο επιπεδο που να χρειαζεται σπερμα δοτη. Τι να πω? Εχω κουραστει πολυ ψυχολογικα και τελευταια εχω χασει και τις ελπιδες μου.

 

Είναι 2,95 ng/ml. Και εγώ έχω κουραστεί πραγματικά πάρα πολύ, για αυτό εν μέρει δε θέλω να το σκέφτομαι. Βέβαια και αυτό είναι πολύ δύσκολο, καθώς περιτριγυρίζομαι από εγκύους και μωρά, αλλά τι να κάνεις.. Προσπαθώ να είμαι καλά με τον άντρα μου και από εκεί και πέρα θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω κοριτσακια. Εγώ νομιζω ότι αν (η τυχη, ο Θεός, το Συμπαν, όπως θέλεις πέστο) θέλει να στο δώσει θα στο δώσει. Εχω μια φιλη που έκανε 9 εξωσωματικές και 7 σπερματεγχυσεις από 30 έως 41 και έπιασε στα 41. Γιατί δεν της ερχοταν πιο νωρις που ειχε όλες τις καλές προυποθέσεις από άποψη ωαριων; Και δευτερη παρομοια περιπτωση ξερω που έπιασε στα 42. Γι΄ αυτό μην απογοητευεστε έστω και με ψηλή FSH.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα! εχτες ειδε τις εξετασεις ο γιατρος μου,και μου ειπε οτι επειδη εχω tsh 7,12 μπορει να φταιει αυτο που οι ορμονικες πχ η fsh ειναι19,9,και εχω ανωμαλια στη περιοδο,πρεπει οπωσδηποτε να δω ενδικρινολογο.εκλεισα ρεντεβου την δευτερα το απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στο κλαμπ...

μετά από μία αποτυχημένη παταγωδώς εξωσωματική (2ωοθυλάκια που ήταν κενά), η νέα μέτρηση ορμονών έδειξε FSH 14,4.

H AMH μου 0,9

Τόσο ο προηγούμενος εξωσωματικός, όσο και ο τωρινός θεωρούν ότι θα είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά όχι απαγορευτικά κι ότι πρέπει να ξαναπροσπαθήσω το συντομότερο....

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους σας.Είμαι 33 χρόνων και είχα ΑΜΗ 0,54 και FSH 21,81 και 13,1 και 28,39!!!Ο γιατρός που συμβουλεύτηκα με έστειλε σε εξωσωματιστή(στο ebryo clinic Θεσσαλονίκη) ο οποίος μας μίλησε ΜΟΝΟ για τη λύση της δότριας…το πόσο μας απογοήτευσε δεν λέγεται γιατί μου το ξέκοψε ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί,όσα χάπια κι αν πάρω,όσες ενέσεις κι αν κάνω!Εννοείται με το ηθικό στο πάτωμα αλλά χωρίς να σταματάμε να το ψάχνουμε(ειδικά ο άντρας μου που έμπαινε στα φόρουμ και από εδώ παίρναμε ελπίδες) πήγαμε σε γιατρό που ασχολείται με εξωσωματικές ο οποίος πίστευε πως άξιζε να προσπαθήσουμε με ενέσεις.Μετά από μια προσπάθεια 4 ημερών με ενέσεις, δεν είχα ούτε ένα αβγό…να πω εδώ ότι έχω μπει σε κλιμακτηριακή φάση και τους τελευταίους μήνες έχανα κύκλους μέσα στο χρόνο ώσπου μου σταμάτησε η περίοδος…Εδώ και 50 μέρες για να κατέβει η FSH μου παίρνω τα λεγόμενα DHEA (φυτικά χάπια)και για δύο κύκλους το cyclacur για να μου έρθει η περίοδος.Την πρώτη φορά με τα cyclacur που είναι 21 χάπια αδιαθέτησα σε 4 μέρες αφού τα τελείωσα.Τη δεύτερη φορά…ήμουν έγκυος!!!Είχαμε αγοράσει τις ενέσεις για μια ακόμη προσπάθεια πιο παρεμβατική από την πρώτη φορά,πιο μεγάλη δόση και πιο ενισχυμένες ενέσεις στην 3η μέρα της περίοδου…αλλά δεν θα χρειαστεί!Είμαι 15 ημερών έγκυος!Ό,τι κι αν λένε οι γιατροί σίγουρα δεν είναι θεοί!!Ψάξτε κι αλλού,προσέξτε σε ποιο κέντρο εξωσωματικής θα πάτε.Εγώ απευθύνθηκα τελικά στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ κι εκεί βρήκα ανθρώπους!!!Δεν ξέρω αν θα προχωρήσει αυτή η κύηση,το εύχομαι,αλλά όπως και ναʼχει συλλάβαμε μόνοι μας,παίρνοντας μόνο τα DHEA.Ελπίζω να σας βοήθησα,καλή τύχη σε όλες μας και ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ!!!

ΥΓ:Αν κάποια θέλει πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!! και εγω με υψηλη fsh και χαμηλη ΑΜΗ, εχω μεινει 3 φορες εγκυος!! δυστιχως ομως παλλινδρομησαν και τα 3! δεν εφταιγε ομως σε εμενα οι τιμες αυτες. και εμενα μου ειχαν πει οτι δεν προκειται να μεινω εγκυος, και τους διεψευσα!!! με το καλοοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους σας.Είμαι 33 χρόνων και είχα ΑΜΗ 0,54 και FSH 21,81 και 13,1 και 28,39!!!Ο γιατρός που συμβουλεύτηκα με έστειλε σε εξωσωματιστή(στο ebryo clinic Θεσσαλονίκη) ο οποίος μας μίλησε ΜΟΝΟ για τη λύση της δότριας…το πόσο μας απογοήτευσε δεν λέγεται γιατί μου το ξέκοψε ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί,όσα χάπια κι αν πάρω,όσες ενέσεις κι αν κάνω!Εννοείται με το ηθικό στο πάτωμα αλλά χωρίς να σταματάμε να το ψάχνουμε(ειδικά ο άντρας μου που έμπαινε στα φόρουμ και από εδώ παίρναμε ελπίδες) πήγαμε σε γιατρό που ασχολείται με εξωσωματικές ο οποίος πίστευε πως άξιζε να προσπαθήσουμε με ενέσεις.Μετά από μια προσπάθεια 4 ημερών με ενέσεις, δεν είχα ούτε ένα αβγό…να πω εδώ ότι έχω μπει σε κλιμακτηριακή φάση και τους τελευταίους μήνες έχανα κύκλους μέσα στο χρόνο ώσπου μου σταμάτησε η περίοδος…Εδώ και 50 μέρες για να κατέβει η FSH μου παίρνω τα λεγόμενα DHEA (φυτικά χάπια)και για δύο κύκλους το cyclacur για να μου έρθει η περίοδος.Την πρώτη φορά με τα cyclacur που είναι 21 χάπια αδιαθέτησα σε 4 μέρες αφού τα τελείωσα.Τη δεύτερη φορά…ήμουν έγκυος!!!Είχαμε αγοράσει τις ενέσεις για μια ακόμη προσπάθεια πιο παρεμβατική από την πρώτη φορά,πιο μεγάλη δόση και πιο ενισχυμένες ενέσεις στην 3η μέρα της περίοδου…αλλά δεν θα χρειαστεί!Είμαι 15 ημερών έγκυος!Ό,τι κι αν λένε οι γιατροί σίγουρα δεν είναι θεοί!!Ψάξτε κι αλλού,προσέξτε σε ποιο κέντρο εξωσωματικής θα πάτε.Εγώ απευθύνθηκα τελικά στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ κι εκεί βρήκα ανθρώπους!!!Δεν ξέρω αν θα προχωρήσει αυτή η κύηση,το εύχομαι,αλλά όπως και ναʼχει συλλάβαμε μόνοι μας,παίρνοντας μόνο τα DHEA.Ελπίζω να σας βοήθησα,καλή τύχη σε όλες μας και ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ!!!

ΥΓ:Αν κάποια θέλει πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως!

 

Marilena κααρχην συγαχαρητηρια και σου ευχομαι μια ωραια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Εκτος απο τα DEHA επαιρνες και αλλα φαρμακα για βελτιωση των ωαριων , ??

Εχω διαβασει οτι δεν εχει εγκριθει απο καποιους φορεις αυτο το σκευασμα και οτι ειναι και επικινδυνο. Ισχυει?

Σου ειχαν πει για παρενεργειες εσενα ? Και σε ποσο διαστημα το επαιρνες και ειδες αποτελεσματα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους σας.Είμαι 33 χρόνων και είχα ΑΜΗ 0,54 και FSH 21,81 και 13,1 και 28,39!!!Ο γιατρός που συμβουλεύτηκα με έστειλε σε εξωσωματιστή(στο ebryo clinic Θεσσαλονίκη) ο οποίος μας μίλησε ΜΟΝΟ για τη λύση της δότριας…το πόσο μας απογοήτευσε δεν λέγεται γιατί μου το ξέκοψε ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί,όσα χάπια κι αν πάρω,όσες ενέσεις κι αν κάνω!Εννοείται με το ηθικό στο πάτωμα αλλά χωρίς να σταματάμε να το ψάχνουμε(ειδικά ο άντρας μου που έμπαινε στα φόρουμ και από εδώ παίρναμε ελπίδες) πήγαμε σε γιατρό που ασχολείται με εξωσωματικές ο οποίος πίστευε πως άξιζε να προσπαθήσουμε με ενέσεις.Μετά από μια προσπάθεια 4 ημερών με ενέσεις, δεν είχα ούτε ένα αβγό…να πω εδώ ότι έχω μπει σε κλιμακτηριακή φάση και τους τελευταίους μήνες έχανα κύκλους μέσα στο χρόνο ώσπου μου σταμάτησε η περίοδος…Εδώ και 50 μέρες για να κατέβει η FSH μου παίρνω τα λεγόμενα DHEA (φυτικά χάπια)και για δύο κύκλους το cyclacur για να μου έρθει η περίοδος.Την πρώτη φορά με τα cyclacur που είναι 21 χάπια αδιαθέτησα σε 4 μέρες αφού τα τελείωσα.Τη δεύτερη φορά…ήμουν έγκυος!!!Είχαμε αγοράσει τις ενέσεις για μια ακόμη προσπάθεια πιο παρεμβατική από την πρώτη φορά,πιο μεγάλη δόση και πιο ενισχυμένες ενέσεις στην 3η μέρα της περίοδου…αλλά δεν θα χρειαστεί!Είμαι 15 ημερών έγκυος!Ό,τι κι αν λένε οι γιατροί σίγουρα δεν είναι θεοί!!Ψάξτε κι αλλού,προσέξτε σε ποιο κέντρο εξωσωματικής θα πάτε.Εγώ απευθύνθηκα τελικά στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ κι εκεί βρήκα ανθρώπους!!!Δεν ξέρω αν θα προχωρήσει αυτή η κύηση,το εύχομαι,αλλά όπως και ναʼχει συλλάβαμε μόνοι μας,παίρνοντας μόνο τα DHEA.Ελπίζω να σας βοήθησα,καλή τύχη σε όλες μας και ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ!!!

ΥΓ:Αν κάποια θέλει πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως!

Γεια σου Μαριλένα, σου εύχομαι να σου παν όλα καλά! Οταν ρώτησα τον γιατρό μου μου είπε ότι μόνο κατεβάζει την DHEA δεν βελτιώνει την ποιότητα ή δεν προσφέρει κάτι! Εσένα σου είπαν ότι μπορεί να σου δώσει καλά ωάρια? Σε ποιόν απευθύνθηκες στο Διαβαλκανικό και ποιό σκεύασμα DHEA σου πρότειναν?

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Ολα να πανε καλα!

Κοριτσια η dhea βοηθαει να παραχθει ωαριο σε γυναικες με προωρη εμμηνοπαυση. Δεν βελτιωνει ομως την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των παραγομενων ωαριων. Η θεματοθετρια ειναι 33 χρονων και το ωαριο που τελικα κατεβασε πολυ πιθανον καλο. Νομιζω οτι ειναι μια καλη λυση για γυναικες με προωρη εμμηνοπαυση. Με την ποιοτητα τι γινεται???

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Ολα να πανε καλα!

Κοριτσια η dhea βοηθαει να παραχθει ωαριο σε γυναικες με προωρη εμμηνοπαυση. Δεν βελτιωνει ομως την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των παραγομενων ωαριων. Η θεματοθετρια ειναι 33 χρονων και το ωαριο που τελικα κατεβασε πολυ πιθανον καλο. Νομιζω οτι ειναι μια καλη λυση για γυναικες με προωρη εμμηνοπαυση. Με την ποιοτητα τι γινεται???

 

 

ωστόσο, στο παραπάνω βιντεάκι ο εξωσωματικός αναφέρεται και στην ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο γυναικολος υποστηριζει οτι βλετιωνει την ποιοτητα σε ολο το site του και μιλαει για φυσιολογικη συλληψη.

Η πtωση της fsh απο υψηλα νουμερα σε 12 και φυσικη συλληψη νομιζω οτι συμπεριλαμβανει και βελτιωση της ποιοτητας .

 

Εξαλλου ο στοχος μειωσης της fsh σημαινει καλυτερη ωορηξια, καλυτερο ωαριο. Tα αποθεματα ειναι τα ιδια για καθε γυναικα μια δεδομενη στιγμη, ειτε χαμηλη ειτε υψηλη σε εναν κυκλο.

Και γιαυτο μετραμε και συνεχομενους κυκλους, μεραμε lh ,μετραμε οιστραδιολη, μετραμε amh.

Μας εχουν φαει οι μετρησεις και το αποτελεσμα 0 τις περισσοτερες φορες.

 

http://www.neogenesis.gr/el/publications/pof-and-dheagr.html

 

Δυϊδροεπιανδροστερόνη (DHEA)

Είναι ένα ενδογενές στεροϊδές που παράγεται από τη δικτυωτή ζώνη του φλοιού των επινεφριδίων και τα κύτταρα της θήκης των ωοθηκών. Προέρχεται από τη μετατροπή της χοληστερόλης και είναι πολύ σημαντική για το σχηματισμό της τεστοστερόνης πρώτα και της οιστραδιόλης κατόπιν στους περιφερικούς ιστούς. Έτσι λοιπόν, η DHEA είναι μία προ-ορμόνη στη στεροϊδογένεση των ωοθυλακίων. Η συγκέντρωση της DHEA παραμένει υψηλή κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής ηλικίας και ελαττώνεται σταδιακά με την πάροδο των ετών.

 

Παντως κοριτσια αλλα 3 κεντρα το προτεινουν που εμαθα αυτες τις ημερες.. Στο συνολο 5 Και σιγουρα και αλλα κεντρα που δεν το εχω ψαξει.

 

Θελω να ειμαι αισιοδοδοξη, εγω θα το παιρνω ειτε τα καταφερω τελικα να κανω εξωσωματικη ειτε οχι.

Απο τις ορμονες πιστευω λιγοτερο κακο κανουν.

 

Βεβαια θα ηταν καλο να ακουσουμε και εμπειριες κοριτσιων, που εχουν γραψει πολλα μηνυματα , εαν εχουν καταφερει κατι

 

Αν και εμενα και μονο που μου το ειπε ο γιατρος μου μου αρκει.

Τον εχω 6 χρονια γιατρο και ξερω ποσο βαρυτητα εχουν οσα λεει , και ποσο μεσα πεφτει σε καθε διαγνωση , γιατι εχω περασει πολλα δυσκολα.

 

Eδω εχει σχετικες εμπειριες

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2396

 

Οχι ομως τοσο ενθαρρυντικες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...