Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΨΗΛΗ FSH ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


mir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΛΥΓΑΡΙΑ (AGNUS CASTUS)

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το Agnus Castus (λυγαριά, Vitex agnus castus) αποτελεί μέλος της οικογένειας Verbenaceae (βερβένα) και προέρχεται από τη Μεσόγειο και την Ασία. Τα παρασκευάσματα με Agnus Castus διατίθενται στη Γερμανία από το 1950. Διάφορες μελέτες επιβεβαίωσαν τις παραδοσιακές χρήσεις του Agnus Castus για την αντιμετώπιση του πόνου στο στήθος και των γυναικολογικών διαταραχών.

ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΒΟΤΑΝΟΥ

Το Agnus Castus χρησιμοποιείται παραδοσιακά για την αντιμετώπιση των εμμηνορροϊκών και προεμμηνορροϊκών συμπτωμάτων, της δυσμηνόρροιας (πόνοι κατά την έμμηνο ρύση), των ενοχλήσεων λόγω εμμηνόπαυσης και της ανεπαρκούς παραγωγής γάλακτος σε θηλάζουσες γυναίκες.

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ

Μέρος του φυτού που χρησιμοποιείται: ΚΑΡΠΟΣ.

Σκόνη βοτάνου: 0,5-1,0g τρεις φορές ημερησίως.

Για την αντιμετώπιση εμμηνορροϊκών προβλημάτων, συνιστάται η χρήση του βοτάνου από 4 έως 6 μήνες.

ΩΦΕΛΕΙΑ ΛΗΨΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ AGNUS CASTUS

Το Agnus Castus επιδρά θετικά στον έλεγχο και την παραγωγή των ορμονών κατά τις δύο τελευταίες εβδομάδες του εμμηνορροϊκού κύκλου. Στο στάδιο αυτό πραγματοποιείται η ανάπτυξη του ωχρού σωματίου (μικρός θύλακος πλούσιος σε προγεστερόνη), που προετοιμάζει το ωάριο για γονιμοποίηση και τη μήτρα για την έναρξη της κύησης.

Προβλήματα κατά την Έμμηνο Ρύση

Μερικές γυναίκες μπορεί να εμφανίζουν κατά την έμμηνο ρύση συμπτώματα όπως ακανόνιστη και επώδυνη περίοδο, παθήσεις και πόνο στο στήθος, ενδομητρίωση, φλεγμονώδεις ασθένειες της πυέλου, μη φυσιολογική αιμορραγία στη μήτρα και συναισθηματική αστάθεια, γνωστή και ως «έλλειψη του ωχρού σωματίου» (1-3). Το Agnus Castus εξομαλύνει τα επίπεδα προγεστερόνης που εκκρίνονται από το ωχρό σωμάτιο και κατά συνέπεια βοηθά στην αποκατάσταση της φυσιολογικής διεξαγωγής της εμμήνου ρύσης (4,5). Επίσης, το Agnus Castus μετριάζει τα συμπτώματα του PMS (προεμμηνορροϊκό σύνδρομο), συμπεριλαμβανομένης της ευαισθησίας στο στήθος, των κραμπών, των κεφαλαλγιών, ακόμη και της ακμής (6). Έχει αποδειχθεί ότι είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από τη βιταμίνη Β6 (7).

Στειρότητα

Το Agnus Castus συμβάλει στη ρύθμιση των επιπέδων της προλακτίνης, βοηθώντας πιθανώς στην αντιμετώπιση της στειρότητας στις γυναίκες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να σας πω κι εγώ τα δικά μου:

 

FSH 14,4 κ ΑΜΗ 0,9

1η εξωσωματική Ιαν 2012, βραχύ πρωτόκολο με ανταγωνιστή, 300 μονάδες puregon και 1 σκόνη menopur μόνο 2 ωοθυλάκια αριστερά, τζούφια

Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια, μακρύ πρωτόκολο, 300 μονάδες gonal αυτή τη φορά, 2 σκόνες menopur, 8 ωοθυλάκια αριστερά κ 6 δεξιά. Μου μάζεψαν 9 ωάρια κ περιμένουμε πόσα θα προχωρήσουν σε βλαστοκύστες για να προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά Δε ή Τρ.

Αγωνιώ...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου! Και εγώ έχω ψηλή FSH γύρω στο 10,5 και είμαι στο τέλος της τρίτης προσπάθειας.

Πάντως αυτή τη φορά καμμία σχέση με την προηγούμενη!!!! Έχεις κάθε λόγο να είσαι πολύ αισιόδοξη!

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να σας πω κι εγώ τα δικά μου:

 

FSH 14,4 κ ΑΜΗ 0,9

1η εξωσωματική Ιαν 2012, βραχύ πρωτόκολο με ανταγωνιστή, 300 μονάδες puregon και 1 σκόνη menopur μόνο 2 ωοθυλάκια αριστερά, τζούφια

Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια, μακρύ πρωτόκολο, 300 μονάδες gonal αυτή τη φορά, 2 σκόνες menopur, 8 ωοθυλάκια αριστερά κ 6 δεξιά. Μου μάζεψαν 9 ωάρια κ περιμένουμε πόσα θα προχωρήσουν σε βλαστοκύστες για να προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά Δε ή Τρ.

Αγωνιώ...

 

 

καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!....και με μια τεραστια χοριακη!!!

να μην εχεις καθολου αγωνια.....μονο αισιοδοξια κ ολα θα πανε καλα!!!

επειδη ειμαι κ εγω στην ιδια κατασταση με εσενα,ηθελα να σε ρωτησω,γιατι αλλαξες πρωτοκολλο??...αυτο ευθυνοταν για τη χαμηλη ανταποκριση??...αλλαξες και γιατρο???εμενα ο ενας γιατρος μου λεει να ξαναπροσπαθησω με βραχυ τροποποιημενο κ ο αλλος με μακρυ....δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

μπορεις να μου πεις σε ποιο γιατρο εισαι?//...σου εχω στειλει κ π.μ.

και παλι καλη επιτυχια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!....και με μια τεραστια χοριακη!!!

να μην εχεις καθολου αγωνια.....μονο αισιοδοξια κ ολα θα πανε καλα!!!

επειδη ειμαι κ εγω στην ιδια κατασταση με εσενα,ηθελα να σε ρωτησω,γιατι αλλαξες πρωτοκολλο??...αυτο ευθυνοταν για τη χαμηλη ανταποκριση??...αλλαξες και γιατρο???εμενα ο ενας γιατρος μου λεει να ξαναπροσπαθησω με βραχυ τροποποιημενο κ ο αλλος με μακρυ....δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

μπορεις να μου πεις σε ποιο γιατρο εισαι?//...σου εχω στειλει κ π.μ.

και παλι καλη επιτυχια!!!!!!!!!

 

Ρινιώ,

Σου απάντησα το πμ.

 

Γενικά αποφάσισα να "τροποποιήσω" λίγο το πρωτόκολλο, κατά το κέντρο ΓΕΝΕΣΙΣ, που πρότεινε να το γυρίσω σε μακρύ, προτού το ρίξω στους φυσικούς ή τροποποιημένους φυσικούς που μου πρότεινε επίσης κι ένας άλλος εξωσωματικός, ενός φίλου μας γιατρού (MEDIMAL).

Δεν γνωρίζω αν ήταν τυχαία η αλλαγή στην απόκριση (απ΄ ότι κατάλαβα παίζει κι αυτό) ή η τροποποίηση του πρωτοκόλου.

Σε 10-12 μέρες θα μας πει η χοριακή αν αποφασίσαμε σωστά ή όχι.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια που τα λέμε όλα, να σας εκθέσω κι εγώ τις δικές μου τιμές:

 

FSH: 14,4 mIU/mL (στα κόκκινα, Φ. Τ. από3 έως :cool:

LH: 6,1 mIU/mL

Οιστραδιόλη: 27 pg/mL

Προλακτίνη: 17,2 ng/mL

Προγεστερόνη: 0,2 ng/mL

 

Ημερομηνία μέτρησης: 19/03/2012 (4η μέρα του κύκλου - μεσολαβούσε ΣΚ)

 

ΑΜΗ κ Inhibin B είχα μετρήσει στις 17/10/11:

 

ΑΜΗ: 0,9 ng/ml (=χαμηλή γονιμότητα, αντιστοιχεί σε τιμές από 0,3 έως 2,2)

Inhibin 71,8 pg/ml (=χαμηλή , Φ.Τ. από 100 έως 290)

 

 

Από το σχετικό ψάξιμο που έχω κάνει, οι τιμές μου FSH, inhibin B και ΑΜΗ, ανήκουν στην λεγόμενη "γκρι ζώνη", που σημαίνει ότι ναι, αν δώσουμε μια ευκαιρία όλα μπορεί να συμβούν, αλλά πιθανότατα δεν θα έχουμε περιθώριο χρόνου για πολλές προσπάθειες ακόμη.

Απαγορευτικές για προσπάθεια εξωσωματικής θεωρούνται οι τιμές FSH άνω των 25 μονάδων, inhibin B κάτω των 50 κι αν ο όγκος των ωοθηκών μας είναι μικρότερος των 50 ml. Εκεί θεωρείται πως "τον αράπη κι αν τον πλύνεις το σαπούνι σου χαλάς"... και άσκοπη ως εκ τούτου η λήψη ορμονών. Ενδεχομένως να έχουν νόημα οι φυσικοί κύκλοι, ανάλογα και με τις αντοχές της κάθε γυναίκας, γιατί έτσι κι αλλιώς, στο μαγικό κόσμο της γυναικείας αναπαραγωγής, που και που συμβαίνουν και θαύματα...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ότι τελικά έμεινα έγκυος με αυτές - τις "εξευτελιστικές" τιμές ορμονών- σας το είπα?

Καλές χοριακές - σε λίγες ώρες ο πρώτος υπέρηχος.

Κουράγιο κορίτσια!

 

Cristy :lol: ,με γεμίζεις όντως πολύ κουράγιο, γιατι έχω Fsh γύρω sto 20 και AMH 0,30 και σε 2 εβδομάδες περίπου ξεκινάω τις ενέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά...

ο πρώτος υπέρηχος έδειξε: ΤΕΤΡΑΔΥΜΑ

Όσα μου βάλανε, μείνανε ΟΛΑ!!!

Τι να πω, το μόνο που ελπίζω, σε "αυτόματη" - φυσική μείωση γιατί το μυαλό μου έχει αρχίσει και τα παίζει...

Ο άντρας μου είπε ότι είμαι "γυναίκα των άκρων".

 

dany7

Καλή σου επιτυχία!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα!! εχω να γραψω πολυ καιρο,γιατι ηθελα λιγο να ηρεμησω.εχω υψηλη fsh γυρω στα 20,αν θυμαστε.....ο γιατρος μου ειπε εχθες να προχωρησουμε σε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο.δεν υπαρχει λογος να παρω φαρμακα με αυτη την τιμη. μου συστησε τον κανακα! αυτος ειναι στο embyoland( αν το γραφω καλα)εχει καποια κοπελα καποια εμπειρια απο αυτο το κεντρο; θα πρεπει να κανω πρωτα ομως και υστεροσκοπηση.ολα αυτα θα γινουν μετα τον σεπτεμβρη.μπορει να μου καποια κοπελα αν εχει παρομοια εμπειρια;:confused:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω βρε κοριτσια... η fsh δεν μπορει να πεσει με καποια αγωγη;; καπου διαβασα(δεν θυμαμαι ομως που) οτι το σεληνιο βοηθαει ωστε να μειωθει η fsh αλλα να πεσουν και τα αντισωματατο στο θυρεοειδη. γνωριζει καποια κατι;;;;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω βρε κοριτσια... η fsh δεν μπορει να πεσει με καποια αγωγη;; καπου διαβασα(δεν θυμαμαι ομως που) οτι το σεληνιο βοηθαει ωστε να μειωθει η fsh αλλα να πεσουν και τα αντισωματατο στο θυρεοειδη. γνωριζει καποια κατι;;;;

 

Όταν η τιμή της FSH αρχίσει να αυξάνει λόγω ηλικίας, σημαίνει ότι οι ωοθήκες έχουν αρχίσει να παραδίδουν τα όπλα και γι΄ αυτό το λόγο ο οργανισμός εκκρίνει μεγαλύτερες ποσότητες της ορμόνης αυτής, προκειμένου να τις "διεγείρει". Συνήθως το πρόβλημα δεν είναι να "πέσει η τιμή της FSH", αλλά να μπορούν να διεγερθούν οι ωοθήκες από αυτήν... (Τα φάρμακα της διέγερσης - puregon, gonal, altermon, κλπ, αυτήν ακριβώς την ορμόνη περιέχουν, την οποία - μάντεψε- την παίρνουν από μετεμηνοπαυσιακές γυναίκες, οι οποίες την παράγουν σε πολύ μεγάλες ποσότητες).

Δυστυχώς όταν το βιολογικό μας ρολόι χτυπάει το τέλος της αναπαραγωγικής μας ικανότητας, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα και να προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε τον χρόνο που απομένει, με την κατάλληλη για μας θεραπεία. (που μπορεί και να είναι απλά η παρακολούθηση φυσικών κύκλων).

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν η τιμή της FSH αρχίσει να αυξάνει λόγω ηλικίας, σημαίνει ότι οι ωοθήκες έχουν αρχίσει να παραδίδουν τα όπλα και γι΄ αυτό το λόγο ο οργανισμός εκκρίνει μεγαλύτερες ποσότητες της ορμόνης αυτής, προκειμένου να τις "διεγείρει". Συνήθως το πρόβλημα δεν είναι να "πέσει η τιμή της FSH", αλλά να μπορούν να διεγερθούν οι ωοθήκες από αυτήν... (Τα φάρμακα της διέγερσης - puregon, gonal, altermon, κλπ, αυτήν ακριβώς την ορμόνη περιέχουν, την οποία - μάντεψε- την παίρνουν από μετεμηνοπαυσιακές γυναίκες, οι οποίες την παράγουν σε πολύ μεγάλες ποσότητες).

Δυστυχώς όταν το βιολογικό μας ρολόι χτυπάει το τέλος της αναπαραγωγικής μας ικανότητας, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα και να προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε τον χρόνο που απομένει, με την κατάλληλη για μας θεραπεία. (που μπορεί και να είναι απλά η παρακολούθηση φυσικών κύκλων).

Cristy εσυ εξωσωματικη με φυσικο κυκλο εκανες; και αν ναι..που το εκανες αν επιτρεπεται; γιατι με ενδιαφερει.. σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Cristy εσυ εξωσωματικη με φυσικο κυκλο εκανες; και αν ναι..που το εκανες αν επιτρεπεται; γιατι με ενδιαφερει.. σε ευχαριστω!

 

Όχι, δεν έκανα φυσικό.

Πήγα στον Πάντο, στο ΓΕΝΕΣΙΣ και είπαμε ότι θα προσπαθήσουμε μία φορά ακόμη με κανονική διέγερση (300 μονάδες gonal και 2 σκόνες menopur), αλλά μακρύ πρωτόκολλο αντί για βραχύ που είχα κάνει την πρώτη φορά και αναλόγως προχωράμε σε φυσικούς ή τροποποιημένους φυσικούς.

Η όλη πορεία μας διέψευσε ευχάριστα, καθώς φτάσαμε μόνο σ΄ αυτόν τον κύκλο να έχουμε 4 προβλαστοκύστες.

Σήμερα είμαι ακριβώς 8 εβδομάδων έγκυος σε δίδυμα.

(ένα τρίτο εμβρυάκι είναι πολύ πολύ πίσω σε ανάπτυξη και πάει για παλινδρόμηση και ο τέταρτος σάκος παραμένει κενός)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

 

είμαι νέα στο forum αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας πολύ καιρό..

Τον τελευταίο χρόνο (11 μήνες για την ακρίβεια) προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι και καταφέραμε προ 2 κύκλους να μείνω έγκυος με αυτόματη αποβολή στην 5η εβδομάδα, χωρίς να χρειαστεί ευτυχώς απόξεση.Απλώς αδιαθέτησα..είχε προηγηθεί προγεννητικός, 3 γνώμες γιατρών γιατί εγώ από τον 3ο μήνα προσπαθειών έκλαιγα και χτυπιόμουν...όλα άψογα, FSH 4 και όλα τα υπόλοιπα τέλεια (είπαν και οι 3)! Ξαφνικά μετά από αυτήν την αυτόματη αποβολή κι ενώ ο γιατρός μου πε ότι αφού συνέλαβα θα ξανασυλλάβω, η επόμενη περίοδος ήρθε με 5 ημέρες καθυστέρηση. Να σημειώσω ότι είμαι 32 και δεν είχα ποτέ μα ποτέ πλην του μήνα που έκανα σύλληψη (Γενάρη) και του προηγούμενου καθυστέρηση...πάω και κάνω ορμονικές, FSH 16,13 LH 9, τα υπόλοιπα μια χαρά, θυρεοειδή έχω κάνει λόγω κληρονομικότητας, δεν έχω τίποτα...και μου λέει ο γιατρός.."αποκλείεται να συμβαίνει", η κλινική σου εικόνα να είναι γυναίκας 45 ετών ξαφνικά και με απολύτως φυσιολογικούς υπερήχους και ωορρηξίες...συνέστησε επανέλεγχο, μήπως ήταν τυχαία η τιμή, και μετά 3μηνη αναστολή προσπαθειών με τον άντρα μου και Duphaston για 3 μήνες...ορμόνη κατευθείαν...και εάν δε φτιάξει (είπε) εξωσωματική με ειδική αντιμετώπιση για χαμηλής απόκρισης ωοθήκες..όταν τα άκουσα αυτά σε 20 λεπτά απ΄το τηλέφωνο καταλαβαίνετε πως είμαι..ένα σκ κλαίγοντας...αναρωτιέμαι και αν μπορείτε με βοηθάτε..να ρωτήσω κι άλλο γιατρό?να πιστέψω ότι είναι τυχαία?να πάρω κατευθείαν ορμόνη ενώ δεν είχα ποτέ καμία αστάθεια στον κύκλο???δεν ξέρω, μέσα μου δε μπορώ να πιστέψω ότι μέσα σε ούτε ένα χρόνο κι από κει που ήταν όλα τέλεια, μια ορμόνη είναι ικανή να με στείλει για εξωσωματική...και δεν έχω αντίρρηση, όλα για όλους και μέσα στη ζωή αλλά μήπως υπάρχουν προστάδια???μήπως έχει γίνει η εξωσωματική πανάκεια??και αυτό το σκεύασμα που γράφετε (τη λυγαριά) είναι αποδοτικό στην περίπτωσή μου??ευχαριστώ πολύ, καλή τύχη σε όλες:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

είμαι νέα στο forum αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας πολύ καιρό..

Τον τελευταίο χρόνο (11 μήνες για την ακρίβεια) προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι και καταφέραμε προ 2 κύκλους να μείνω έγκυος με αυτόματη αποβολή στην 5η εβδομάδα, χωρίς να χρειαστεί ευτυχώς απόξεση.Απλώς αδιαθέτησα..είχε προηγηθεί προγεννητικός, 3 γνώμες γιατρών γιατί εγώ από τον 3ο μήνα προσπαθειών έκλαιγα και χτυπιόμουν...όλα άψογα, FSH 4 και όλα τα υπόλοιπα τέλεια (είπαν και οι 3)! Ξαφνικά μετά από αυτήν την αυτόματη αποβολή κι ενώ ο γιατρός μου πε ότι αφού συνέλαβα θα ξανασυλλάβω, η επόμενη περίοδος ήρθε με 5 ημέρες καθυστέρηση. Να σημειώσω ότι είμαι 32 και δεν είχα ποτέ μα ποτέ πλην του μήνα που έκανα σύλληψη (Γενάρη) και του προηγούμενου καθυστέρηση...πάω και κάνω ορμονικές, FSH 16,13 LH 9, τα υπόλοιπα μια χαρά, θυρεοειδή έχω κάνει λόγω κληρονομικότητας, δεν έχω τίποτα...και μου λέει ο γιατρός.."αποκλείεται να συμβαίνει", η κλινική σου εικόνα να είναι γυναίκας 45 ετών ξαφνικά και με απολύτως φυσιολογικούς υπερήχους και ωορρηξίες...συνέστησε επανέλεγχο, μήπως ήταν τυχαία η τιμή, και μετά 3μηνη αναστολή προσπαθειών με τον άντρα μου και Duphaston για 3 μήνες...ορμόνη κατευθείαν...και εάν δε φτιάξει (είπε) εξωσωματική με ειδική αντιμετώπιση για χαμηλής απόκρισης ωοθήκες..όταν τα άκουσα αυτά σε 20 λεπτά απ΄το τηλέφωνο καταλαβαίνετε πως είμαι..ένα σκ κλαίγοντας...αναρωτιέμαι και αν μπορείτε με βοηθάτε..να ρωτήσω κι άλλο γιατρό?να πιστέψω ότι είναι τυχαία?να πάρω κατευθείαν ορμόνη ενώ δεν είχα ποτέ καμία αστάθεια στον κύκλο???δεν ξέρω, μέσα μου δε μπορώ να πιστέψω ότι μέσα σε ούτε ένα χρόνο κι από κει που ήταν όλα τέλεια, μια ορμόνη είναι ικανή να με στείλει για εξωσωματική...και δεν έχω αντίρρηση, όλα για όλους και μέσα στη ζωή αλλά μήπως υπάρχουν προστάδια???μήπως έχει γίνει η εξωσωματική πανάκεια??και αυτό το σκεύασμα που γράφετε (τη λυγαριά) είναι αποδοτικό στην περίπτωσή μου??ευχαριστώ πολύ, καλή τύχη σε όλες:):)

 

 

Καλησπερα Eleutheria κι απο εμενα.

Η τιμη της fsh δεν ειναι σταθερη και μπορει να παιζει στα πρωτα σταδια της ΠΩΑ(προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια) . Γι αυτο και για την εξαγωγη συμπερασματων σε καποιες χωρες ελεγχεται σε 3 διαδοχικους κυκλους. Δυστηχως για εμας η υψηλοτερη τιμη απο τις τρεις μετρησεις ειναι αυτη που ισχυει για την γονιμοτητα μας συμφωνα με τους γιατρους γιατι και η εστω μια ανοδικη τιμη της ορμονης υποδηλωνει οτι οι ωοθηκες εχουν μπει σε διαδικασια υπολειτουργιας. Εγω πριν δυο και χρονια ειχα διαδοχικα 12,3/6,8/4,6 αλλα δυστηχως η πρωτη μετρηση θεωρηθηκε η ισχυουσα και οντως στην πορεια αποδειχθηκε οτι εχω πωα. Ημουν τοτε 36. Το ευχαριστο βεβαια ειναι οτι 2,5 χρονια μετα η fsh απλα πηγε 13,5 δηλ δεν ανεβηκε πολυ αλλα απλα η μετρηση της fsh δεν ειναι αρκετη και δεν σημαινει παντα "κακη ποιοτητα" ωαριων αλλα μικροτερη ανταποκριση των ωοθηκων δηλ λιγοτερα ωοθηλακια σε περιπτωση φαρμακ.διεγερσης τους δηλ. κατα την εξωσωματικη. Καταλαβαινω οτι εισαι μπερδεμενη και θα προσπαθησω οσο μπορω να σε ξεμπερδεψω γιατι εχω βρεθει στην θεση σου. Θελω λοιπον να καταλαβεις οτι:

1) πρεπει να διασταυρωσεις την fsh με μια αλλη ορμονη που ονομαζεται amh. Επισης (αν αυτη ειναι χαμηλη) να διασταυρωσεις τις δυο εξετασεις με υπερηχητικο ελεγχο. Αν οντως εχεις πωα , οι ωοθηκες θα εμφανιζουν α) μειωμενο ογκο και β) ελαττωμενα σε αριθμο αωρα ωοθηλακια.

2) υψηλη fsh, χαμηλη amh και γενικα η πωα δεν εχει αποδειχτει αν και ποσο επηρρεαζουν την ποιοτητα των ωαριων (που σημαινει οτι μπορεις να μεινεις εγκυος σε ενα υγιες μωρο) απλα μειωνουν τις πιθανοτητες φυσικης συλληψης και ξεκαθαρα επηηρρεαζουν ΜΟΝΟ την εξωσωματικη γιατι στην φαση της διεγερσης με φαρμακα οι ωοθηκες δινουν πολυ λιγοτερα ωαρια αρα και εμβρυα αρα και εμβρυα που θα επιζησουν (τριων ή πεντε ημερων).

3) πολλες γυναικες εχουν αποκτησει παιδια με πωα ειτε με φυσικο τροπο(πολλες φορες η φυσικη συλληψη ειναι και η πιο ενδεδειγμενη) ειτε με εξωσωματικη( η οποια γινεται κυριως για να κερδισει η γυναικα χρονο μια και δεν εχει πολυ και να μειωσει δραστικα τον χρονο μεχρι την επομενη φυσικη συλληψη πριν ξεμεινει απο ωαρια) οπου και προτιμαται ο φυσικος ή τροποποιημενος φυσικος κυκλος δηλ με λιγα φαρμακα γιατι ετσι επηηρρεαζεται ελαχιστα η ποιοτητα των ωαριων.

Θα σου συνιστουσα λοιπον να τσεκαρεις αυτα, για να αποκλεισεις την πιθανοτητα και " λαθους αποτελεσματος" γιατι κι αυτο το εχω βιωσει . Οσον αφορα τον γιατρο σου η περιπτωση τυχαιου αποτελεσματος δεν παιζει. Τι εννοει ο ποιητης???Το αποτελεσμα ή ειναι λαθος ή σωστο. Επειδη εχω πααααρα πολυ εμπειρια απο...γυναικολογους θα σου πω οτι η διαγνωση και αντιμετωπιση απο το τηλ και τα βαρυγδουπα λογια χωρις πρωτα να ελεγχθουν ολα τα παραπανω ΔΕΝ μου καθεται καθολου καλα. Μετα απο μια βιοχημικη αποβολη, μια παλλινδρομηση στην 8η εβδομαδα απο φυσ.συλληψεις, μια κατεστραμμενη εξωσωματικη απο λαθος γιατρου, απειρα λαθη και απειρες εξετασεις μια ειναι η πιο σημαντικη συμβουλη που θα σου δωσω..ηρεμησε οσο μπορεις, παρε μια βαθια ανασσα, διαβασε και μαθε οσα μπορεις για το προβλημα σου και μετα με ορθανοιχτα ματια ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ "ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ" που θα σε βοηθησει χωρις να σου φαει πολυτιμο χρονο και χωρις να σε εκμεταλευτει σαν αντικειμενο...

Κανε τρεις συνεχομενες εξετασεις και ευχομαι ολοψυχα να ηταν απλως μια λαθος μετρηση! Μην κανεις αλλη μια αλλα τουλαχιστον αλλες δυο μετρησεις για να το διασταυρωσεις...φιλια πολλα και καλη επιτυχια!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

είμαι νέα στο forum αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας πολύ καιρό..

Τον τελευταίο χρόνο (11 μήνες για την ακρίβεια) προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι και καταφέραμε προ 2 κύκλους να μείνω έγκυος με αυτόματη αποβολή στην 5η εβδομάδα, χωρίς να χρειαστεί ευτυχώς απόξεση.Απλώς αδιαθέτησα..είχε προηγηθεί προγεννητικός, 3 γνώμες γιατρών γιατί εγώ από τον 3ο μήνα προσπαθειών έκλαιγα και χτυπιόμουν...όλα άψογα, FSH 4 και όλα τα υπόλοιπα τέλεια (είπαν και οι 3)! Ξαφνικά μετά από αυτήν την αυτόματη αποβολή κι ενώ ο γιατρός μου πε ότι αφού συνέλαβα θα ξανασυλλάβω, η επόμενη περίοδος ήρθε με 5 ημέρες καθυστέρηση. Να σημειώσω ότι είμαι 32 και δεν είχα ποτέ μα ποτέ πλην του μήνα που έκανα σύλληψη (Γενάρη) και του προηγούμενου καθυστέρηση...πάω και κάνω ορμονικές, FSH 16,13 LH 9, τα υπόλοιπα μια χαρά, θυρεοειδή έχω κάνει λόγω κληρονομικότητας, δεν έχω τίποτα...και μου λέει ο γιατρός.."αποκλείεται να συμβαίνει", η κλινική σου εικόνα να είναι γυναίκας 45 ετών ξαφνικά και με απολύτως φυσιολογικούς υπερήχους και ωορρηξίες...συνέστησε επανέλεγχο, μήπως ήταν τυχαία η τιμή, και μετά 3μηνη αναστολή προσπαθειών με τον άντρα μου και Duphaston για 3 μήνες...ορμόνη κατευθείαν...και εάν δε φτιάξει (είπε) εξωσωματική με ειδική αντιμετώπιση για χαμηλής απόκρισης ωοθήκες..όταν τα άκουσα αυτά σε 20 λεπτά απ΄το τηλέφωνο καταλαβαίνετε πως είμαι..ένα σκ κλαίγοντας...αναρωτιέμαι και αν μπορείτε με βοηθάτε..να ρωτήσω κι άλλο γιατρό?να πιστέψω ότι είναι τυχαία?να πάρω κατευθείαν ορμόνη ενώ δεν είχα ποτέ καμία αστάθεια στον κύκλο???δεν ξέρω, μέσα μου δε μπορώ να πιστέψω ότι μέσα σε ούτε ένα χρόνο κι από κει που ήταν όλα τέλεια, μια ορμόνη είναι ικανή να με στείλει για εξωσωματική...και δεν έχω αντίρρηση, όλα για όλους και μέσα στη ζωή αλλά μήπως υπάρχουν προστάδια???μήπως έχει γίνει η εξωσωματική πανάκεια??και αυτό το σκεύασμα που γράφετε (τη λυγαριά) είναι αποδοτικό στην περίπτωσή μου??ευχαριστώ πολύ, καλή τύχη σε όλες:):)

 

Βρε κοριτσι μου, ολα αυτα απο το τηλεφωνο στα ειπε?

 

Ειναι δυνατον απο 4 η fsh να παει στο 16 μεσα σε ενα χρονο?

Εκτος εαν η οιστραδιολη σου ηταν υψηλη και γιαυτο η fsh φαινοταν ψευδως μεσα στα φυσιολογικα ορια. Υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο , αλλα φανταζομαι οτι θα στο ελεγαν οι γιατροι.

Μην στενοχωριεσαι τοσο πολυ, τσεκαρε τα αποτελεσματα παλι, παρε και αλλη μια γνωμη γιατρου εξειδικευμενο σε τετοια θεματα δειχνοντας ολες τις εξετασεις σου και βλεπεις μετα τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

ευχαριστώ πάρα πολύ...οι απόψεις σας συμπίπτουν και με το γιατρό φίλης μου που του έδωσε όλες τις εξετάσεις μου για μια δεύτερη γνώμη (εκείνη την ημέρα που ήμουν χάλια)...της είπε ακριβώς τα ίδια..ότι δεν είναι αυτή ορμόνη που θα καθορίσει την ωοθηκική μου εικόνα, ότι δεν πάει μόνη της αλλά παρέα με άλλη (την ΑΜΗ υποθέτω)..και ότι το σενάριο εξωσωματική στην ηλικία μου και ήδη με μία σύλληψη (έστω και αποτυχημένη) ειδικά χωρίς περαιτέρω έλεγχο να το ξεχάσω..βέβαια ο άνθρωπος δεν έκανε διάγνωση, μια πρώτη γνώμη έδωσε βλέποντας μόνο τις εξετάσεις...έκλεισα σήμερα ραντεβού στο Βλάχο (μπορεί να το ξέρετε, είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας) και από όσο μπορώ να γνωρίζω δεν είναι εκμεταλλευτής ούτε σε στέλνει για εξωσωματική..η θεία μου τον είχε με θρομβοφιλία και στα 40 της και έκανε έναν κούκλο, με απόλυτα φυσιολογική σύλληψη και μετά από μια τραγική (κατ' εμέ) αποβολή!!!!έχω ετοιμάσει όλο το πακετάκι με τις εξετάσεις και θα πάω...θα σας ενημερώσω..μετά από ένα τριήμερο με τον άντρα μου, την έλευση της άνοιξης και ένα υπηρεσιακό ταξίδι στη Χάγη, αποφάσισα ότι αντί να αυτο-τρελαίνω τις ορμόνες μου θα ακούσω και μια δεύτερη γνώμη ίσως και μία τρίτη (είναι το maximum που επιτρέπω στον εαυτό μου), δε θα πάρω φάρμακα, θα προσεύχομαι και θα περιμένω...αν θέλει ο Θεός θα το δώσει...φιλιά πολλά πολλά, θα επανέλθω με νεώτερα και πιο συγκεκριμένα..Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!!:cool::cool::cool:

 

 

 

 

 

 

 

Καλησπερα Eleutheria κι απο εμενα.

Η τιμη της fsh δεν ειναι σταθερη και μπορει να παιζει στα πρωτα σταδια της ΠΩΑ(προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια) . Γι αυτο και για την εξαγωγη συμπερασματων σε καποιες χωρες ελεγχεται σε 3 διαδοχικους κυκλους. Δυστηχως για εμας η υψηλοτερη τιμη απο τις τρεις μετρησεις ειναι αυτη που ισχυει για την γονιμοτητα μας συμφωνα με τους γιατρους γιατι και η εστω μια ανοδικη τιμη της ορμονης υποδηλωνει οτι οι ωοθηκες εχουν μπει σε διαδικασια υπολειτουργιας. Εγω πριν δυο και χρονια ειχα διαδοχικα 12,3/6,8/4,6 αλλα δυστηχως η πρωτη μετρηση θεωρηθηκε η ισχυουσα και οντως στην πορεια αποδειχθηκε οτι εχω πωα. Ημουν τοτε 36. Το ευχαριστο βεβαια ειναι οτι 2,5 χρονια μετα η fsh απλα πηγε 13,5 δηλ δεν ανεβηκε πολυ αλλα απλα η μετρηση της fsh δεν ειναι αρκετη και δεν σημαινει παντα "κακη ποιοτητα" ωαριων αλλα μικροτερη ανταποκριση των ωοθηκων δηλ λιγοτερα ωοθηλακια σε περιπτωση φαρμακ.διεγερσης τους δηλ. κατα την εξωσωματικη. Καταλαβαινω οτι εισαι μπερδεμενη και θα προσπαθησω οσο μπορω να σε ξεμπερδεψω γιατι εχω βρεθει στην θεση σου. Θελω λοιπον να καταλαβεις οτι:

1) πρεπει να διασταυρωσεις την fsh με μια αλλη ορμονη που ονομαζεται amh. Επισης (αν αυτη ειναι χαμηλη) να διασταυρωσεις τις δυο εξετασεις με υπερηχητικο ελεγχο. Αν οντως εχεις πωα , οι ωοθηκες θα εμφανιζουν α) μειωμενο ογκο και β) ελαττωμενα σε αριθμο αωρα ωοθηλακια.

2) υψηλη fsh, χαμηλη amh και γενικα η πωα δεν εχει αποδειχτει αν και ποσο επηρρεαζουν την ποιοτητα των ωαριων (που σημαινει οτι μπορεις να μεινεις εγκυος σε ενα υγιες μωρο) απλα μειωνουν τις πιθανοτητες φυσικης συλληψης και ξεκαθαρα επηηρρεαζουν ΜΟΝΟ την εξωσωματικη γιατι στην φαση της διεγερσης με φαρμακα οι ωοθηκες δινουν πολυ λιγοτερα ωαρια αρα και εμβρυα αρα και εμβρυα που θα επιζησουν (τριων ή πεντε ημερων).

3) πολλες γυναικες εχουν αποκτησει παιδια με πωα ειτε με φυσικο τροπο(πολλες φορες η φυσικη συλληψη ειναι και η πιο ενδεδειγμενη) ειτε με εξωσωματικη( η οποια γινεται κυριως για να κερδισει η γυναικα χρονο μια και δεν εχει πολυ και να μειωσει δραστικα τον χρονο μεχρι την επομενη φυσικη συλληψη πριν ξεμεινει απο ωαρια) οπου και προτιμαται ο φυσικος ή τροποποιημενος φυσικος κυκλος δηλ με λιγα φαρμακα γιατι ετσι επηηρρεαζεται ελαχιστα η ποιοτητα των ωαριων.

Θα σου συνιστουσα λοιπον να τσεκαρεις αυτα, για να αποκλεισεις την πιθανοτητα και " λαθους αποτελεσματος" γιατι κι αυτο το εχω βιωσει . Οσον αφορα τον γιατρο σου η περιπτωση τυχαιου αποτελεσματος δεν παιζει. Τι εννοει ο ποιητης???Το αποτελεσμα ή ειναι λαθος ή σωστο. Επειδη εχω πααααρα πολυ εμπειρια απο...γυναικολογους θα σου πω οτι η διαγνωση και αντιμετωπιση απο το τηλ και τα βαρυγδουπα λογια χωρις πρωτα να ελεγχθουν ολα τα παραπανω ΔΕΝ μου καθεται καθολου καλα. Μετα απο μια βιοχημικη αποβολη, μια παλλινδρομηση στην 8η εβδομαδα απο φυσ.συλληψεις, μια κατεστραμμενη εξωσωματικη απο λαθος γιατρου, απειρα λαθη και απειρες εξετασεις μια ειναι η πιο σημαντικη συμβουλη που θα σου δωσω..ηρεμησε οσο μπορεις, παρε μια βαθια ανασσα, διαβασε και μαθε οσα μπορεις για το προβλημα σου και μετα με ορθανοιχτα ματια ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ "ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ" που θα σε βοηθησει χωρις να σου φαει πολυτιμο χρονο και χωρις να σε εκμεταλευτει σαν αντικειμενο...

Κανε τρεις συνεχομενες εξετασεις και ευχομαι ολοψυχα να ηταν απλως μια λαθος μετρηση! Μην κανεις αλλη μια αλλα τουλαχιστον αλλες δυο μετρησεις για να το διασταυρωσεις...φιλια πολλα και καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κορίτσια να σας πω κι εγώ τα δικά μου:

 

FSH 14,4 κ ΑΜΗ 0,9

1η εξωσωματική Ιαν 2012, βραχύ πρωτόκολο με ανταγωνιστή, 300 μονάδες puregon και 1 σκόνη menopur μόνο 2 ωοθυλάκια αριστερά, τζούφια

Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια, μακρύ πρωτόκολο, 300 μονάδες gonal αυτή τη φορά, 2 σκόνες menopur, 8 ωοθυλάκια αριστερά κ 6 δεξιά. Μου μάζεψαν 9 ωάρια κ περιμένουμε πόσα θα προχωρήσουν σε βλαστοκύστες για να προχωρήσω σε εμβρυομεταφορά Δε ή Τρ.

Αγωνιώ...

ΠΟΛΥ ενθαρρυντική η περίπτωσή σου!!! Εγώ έχω ήδη κάνει δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και τώρα με παρόμοιες τιμές FSH 13-15 και AMH 1.1 προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Έκανα το βραχύ πρωτόκολλο (300 Gonal, 150 pergoveris) με ανταγωνιστή για 13 μέρες και δυστυχώς έχω μόνο 2 μεγάλα ωοθυλάκια (19 και 17) , 1 μικρότερο (13) και 1 που κρύβεται πίσω από το μεγάλο και δεν μπορεί να μετρηθεί. Άλλα δύο που εμφανίστηκαν είναι μικρά. Μεθαύριο πάμε για ωοληψία και φοβάμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το ποσα ωάρια θα βρούνε τελικά, πόσα θα γονιμοποιηθούν και αν τελικά θα καταφέρουμε να φτάσουμε στην εμβρυομεταφορά. Έχει καμία πετύχει με τόσα λίγα ωοθυλάκια???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...