Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Φαίη, ξέρεις γιατί το λέει αυτό η κοπέλα? Για να μπορεί το παιδί να σου μιλήσει και να το καταλάβεις, αν κάτι πάει στραβα (πχ αν του τράβηξε τα μαλλιά η δασκάλα), όχι για κανέναν άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαίη, ξέρεις γιατί το λέει αυτό η κοπέλα? Για να μπορεί το παιδί να σου μιλήσει και να το καταλάβεις, αν κάτι πάει στραβα (πχ αν του τράβηξε τα μαλλιά η δασκάλα), όχι για κανέναν άλλο λόγο.

Σε αυτο συμφωνω και να πω πως κι εγω θα προτιμουσα να μπορει να μου το πει αν γινει το οτιδηποτε..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό το λόγο το λέει μόνο η Τόνια, Φαίη. Για να μπορείς να μαθαίνεις από το παιδί ΤΙ γίνεται εκεί που πάει. Δεν υπάρχει άλλος λόγος.

 

Κι επίσης μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με την ομιλία της... μέχρι το Σεπτέμβρη θα τρίβεις τα μάτια σου και κυρίως... τα αυτιά σου ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

φιστικακι, βρηκες τελικα 1000 λογους για να μην παει το παιδι σου παιδικο ???

αν θες οπωσδηποτε να το στειλεις, φροντισε απλα

1. να τρωει μονο του- χωρις λερωματα παρακαλω

2. να κατουριεται στα διαλειμματα και μονο

3. τα κακα σας σπιτι σας - δε θα χε-----τε εσεις σε ξενο αχυρωνα!!!

4. να ειναι προβατακι γιατι αν ειναι ζωηρο κινδυνευεις να στο στελνουν πισω νωρις

5. να μη μιλαει καν στους νηπιαγωγους - τους κουραζει και δεν ειναι υποχρεωση τους - να απευθυνεται μονο σε βρεονηπιοκομους για οτι θελησει

6. να βρει ενα εξισου εξυπνο και δραστηριο παιδακι να αλληλοβοηθουνται για οτι χρειαζονται

 

αμα μπορεσεις δε -δεν ξερω αν εχεις αγορι η κοριτσι αλλα χρησιμο ειναι στις μερες μας-

να του μαθεις λιγο σκουπα, σφουγγαρισμα και μαγειρεμα - μην εισαι αχρηστη, ασχολησου λιγο με το παιδι σου μην τα περιμενεις ολα απο τους παιδαγωγους - τοτε θα εισαι σουπερ

 

θα το αφηνεις απιτι και οταν γυριζεις απ τη δουλεια θα ειναι ολα λαμπικο και το φαγητο ετοιμο και θα γλυτωνεις και τα λεφτα του παιδικου.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω με ολα αυτα που διαβαζω,καλοι οι νομοι και τα δικαιωματα των εργαζομενων αλλα γιατι εγω νομιζα οτι πανω απο ολα μετραει η παιδκη ψυχη????

 

 

Εχω φτασει 30 χρονων και ακομα θυμαμαι ενα περιστατικο που μου συνεβη στο νηπιο. Εγω ειχα κερδισει χρονια και ημουν το πιο μικρο νηπιο στην ταξη αλλα πηγαινα κανονικα τουαλετα. Μια φορα ζητησα απο την νηπιαγωγο να παω τουαλετα αλλα δεν με αφησε γιατι σε 10 λεπτα θα χτυπαγε το κουδουνι αλλα ελα που εγω δεν αντεξα 10 λεπτα. Κατουρηθηκα πανω μου και αυτη μου φωναζε και εμεινα κατουρημενη μεχρι που χτυπησε το κουδουνι. Ηρθε η μητερα μου και με βρηκε μουσκεμα απο πανω μεχρι κατω να κλαιω γιατι με κοροιδευαν τα παιδακια.

 

Επαθα και ουρολοιμωξη και η μανα μου την περασε γεννιες 14 που δεν με αφησε να παω στην τουαλετα.

 

Καποια πραγματα ειναι ανθρωπινα και μου ειναι αδιανοητο να εισαι εκπαιδευτικος αλλα και μανα και να μην μπαινεις στην διαδικασια να βοηθησεις ενα παιδακι γιατι δεν ειναι στα καθηκοντα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιον παιδικο, εδω προβήματιστηκα αν θα την στειλω λυκειο

 

έλα ρε, θα κάνουμε πιάτσα τα βράδια και θα τα στείλουμε σε ιδιωτικά! Ντου νοτ γουορυ λέμε! :rolleyes::roll:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

ποιον παιδικο, εδω προβήματιστηκα αν θα την στειλω λυκειο

:lol::lol::lol:

Κι εσυ ρε παιδακι μου.... Τι θεματα πας και ανοιγεις???

:lol::lol::lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι επίσης μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με την ομιλία της... μέχρι το Σεπτέμβρη θα τρίβεις τα μάτια σου και κυρίως... τα αυτιά σου ;)

Σου εχω πει ποσο πολυ Σ'ΑΓΑΠΑΩ???? :D:D:D:D:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φαίη έχεις π.μ.

Το ειδα και σου απαντησα! Σε ευχαριστω! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το δικό μου παιδί λοιπόν, δεν θα μείνει σε κανένα σχολείο άρρωστο και βρόμικο Πάντα κάποιος θα υπάρχει σταντ-μπαι να πάει στο σχολείο.

θα μείνει το λιγότερο ένα τεταρτάκι (που θα του φανεί αιώνας) μέχρι να καταφθάσει ο σταντ μπαι

επείσης δεν έχουν όλοι την δυνατότητα του σταντ μπάι χωρίς αυτό να σημαίνει ενοείται ότι είναι κακοί γονείς

 

Τι να κάνω με λίγα λόγια; Να το βγάλω στις βρύσες της αυλής;

σχεδόν όλα τα νήπεια έχουν μια ντουζιέρα και ενοείται πως όλα έχουν ένα νηπτίρα, αλλά οι σιχασιάριδες δεν το βλέπουν

 

Θα κουβαλάει πάντα μαζί του εσώρουχο-παντελόνι;;

τα παιδιά κάθε αρχή χρονιάς τα βάζουν οι νηπιαγωγοί να προμηθεύονται ένα σωρό κόλες, χαρτιά, ψαλίδια, κουτιά ε ας ζητάτε και μια αλαξιά... τόσο απλά...

 

Nα ρωτήσω όμως κ εγώ μερικά πράγματα: ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ; Γιατί άλλοι γονείς παιδιών ΑΜΕΑ θεωρούν αυτονόητο τα παιδιά τους να αυτοεξυπηρετούνται όταν φοιτούν σε νηπιαγωγεία και εδω γίνεται τόσος ντόρος;

καλά τώρα γίνεσαι αστεία αν γίνει ένα ατύχημα (ένα όχι κάθε μέρα) εσύ θεωρείς φυσιολογικό να πάει το τετράχρονο να πλυθεί μόνο του;;;;;; το δικό σου τετράχρονο αυτό κάνει;;;;;;

 

Γιατί δεν δουλεύετε με τα παιδιά σας στο σπίτι;; Γιατί νομίζεται οτι είναι μωρά ενώ είναι παιδιά;

καλά αν ανίγεσαι με τόσο κακία σε μας φαντάσου τι θα ακούνε τα παιδάκια σου (μαθητές σου)

 

καλά το τι έχει να ακούσει η νηπιαγωγός όταν με το καλό πάμε νήπιο (γιατί ούτε προνήπιο θα το στείλω αν είναι να το φροντίζουν άνθρωποι με το δικό σου ποιόν) δεν λέγεται πραγματικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φτυνω το κορφο μου για τον Παιδικο στον οποιο βρισκομαστε!!!!

τιποτα αλλο!!!!!!!!

πριν κατι μηνες η Α περασε μια φαση με τα κακακια της (νομιζω οκτωβρη με νοεμβρη)

δεν ηθελε με τιποτα να τα κανει ουτε σε πανα ουτε σε γιογιο αλλα δυστυχως ...πανω της!!!

ειχε πονεσει ειχε φοβηθει, κατι τετοιο

ε κανεις δε μας εκραξε ακομα και για αυτο (προ-προνηπια ειμαστε)

φαση ητανε και περασε

τωρα τρεχει μοναχουλα της ξανα!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ποιον παιδικο, εδω προβήματιστηκα αν θα την στειλω λυκειο

 

Aκόμα κι εκεί όμως... εσύ απέξω με την καπαρτίνα και τα μαύρα γυαλιά! Δεν ξέρει τι μπορεί να βρει στο δρόμο του το παιδί :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ επίσης έλεγα, για νήπια να τον στείλω στο δημόσιο της γειτονιάς του χρόνου...μήπως να το ξανασκεφτώ? Στον δικό μας τον παιδικό κάνουνε και νήπια!

 

Θα πάω να κόψω κίνηση...απέναντι είναι και η εκκλησία της ενορίας μας που είναι και ο πεθερός μου επίτροπος. Θα ζητήσω εθελοντική εργασία ως βοηθός καντηλανάφτη και το μάτι μου θα το ΄χω καρφωμένο στη νηπιαγωγό!

Link to comment
Share on other sites

Την καπαρτίνα και τα μαύρα γιαλιά στην κυρία! Θα τα χρειαστεί :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιοι θεωρούν φυσιολογικό το να μείνει ένα παιδί με τα σκατά πάνω του και να μην το καθαρίσουν :evil:

Ευτύχώς που τον κρατάνε οι γιαγιάδες και δεν τον έχω αφήσει στα χέρια της κάθε τυχαίας κομπλεξικής

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή έχετε ξεφύγει και οι δύο (τώρα απευθύνομαι και σε σένα ΛΕΝΑ148), κάντε μας τη χάρη κι αφήστε τα σχόλια περί ευθυνών των γονιών και ερωτήσεις τύπου "γιατί δεν δουλεύετε σπίτι σας με τα παιδιά σας", γιατί δεν ξέρετε την ιστορία της καθεμιας μας εδώ μέσα ούτε τι έκανε και τι δεν έκανε για το παιδί της. Άιντε.

 

Βρε δε μαζεβεστε λεω εγω μερικες εδω περα?Που το ειπα εγω αυτο κοριτσι μου?Για παρεθεσετο να μη γινουμε....Αντε γιατι σα πολλα λετε μερικες....Διαβαζετε οτι να ναι κ μπερδευετε τα μηνυματα κ τα προσωπα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

zopiron, δεν έχω καμία διάθεση να παίξω με τις λέξεις. Μου έχουν απευθύνει κ άλλες ερωτήσεις, είναι αργά και το όλο θέμα με έχει κουράσει απο όλες τις απόψεις.

Αν μιλάμε για το δικό μου παιδί λοιπόν, δεν θα μείνει σε κανένα σχολείο άρρωστο και βρόμικο. Πάντα κάποιος θα υπάρχει σταντ-μπαι να πάει στο σχολείο.

 

Απο κει και πέρα επι του πρακτικού: και να θέλουμε να αλλάξουμε λοιπόν το ένα παιδί που χ@@@ πάνω του, πως θα γίνει;; Με τι μέσα να το καθαρίσω;;; Τι να κάνω με λίγα λόγια; Να το βγάλω στις βρύσες της αυλής; Θα κουβαλάει πάντα μαζί του εσώρουχο-παντελόνι;; Αν στο δημοτικό κάνει εμετό πάνω του και εκεί θα κουβαλαει μια αλλαξία; Ποιος σας είπε οτι ένα αγόρι στα 5 θα με αφήσει να το αγγίξω;;; Γιατί να μην κάνω αυτό που μου σύστήνει ο εργοδότης μου(το ΥΠΕΠΘ); Πέρα απο ψυχολογική συμπαράσταση δεν μπορεί να γίνει τιποτα άλλο.

Nα ρωτήσω όμως κ εγώ μερικά πράγματα: ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ; Γιατί άλλοι γονείς παιδιών ΑΜΕΑ θεωρούν αυτονόητο τα παιδιά τους να αυτοεξυπηρετούνται όταν φοιτούν σε νηπιαγωγεία και εδω γίνεται τόσος ντόρος;

Δεν μιλάμε για παιδικό, μιλάμε για νηπιαγωγεία.....έλεος πλέον! Γιατί κολλάτε σε μ@@@ και όχι στην ουσία;; Γιατί δεν σας φτάνει να κάνει κάποιος σωστα τη δουλειά του και το παιδί σας να οφελείται απο αυτήν; Γιατί δεν δουλεύετε με τα παιδιά σας στο σπίτι;; Γιατί νομίζεται οτι είναι μωρά ενώ είναι παιδιά;

 

Αγαπητη μου οι γονεις δεν εχουν ευθυνες για τιποτα......μονο απαιτησεις!!!Και ειδικα απο εσας τις νηπιαγωγους.:lol:Καληνυχτα!

 

:roll::roll::roll::roll::roll:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...