Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαρίστως zopiron!

Η επιμονή σας όμως για εκείνη την μία φορά

 

που θα έχει το παιδί σας πρόβλημα να μην τρέξετε κοντά του

τι είπες τώρα???????????????

πραγματικά πυροδότησε την έκκρηξη μου! Κ εγώ την γνώμη μου είπα...και λυπάμαι αν δεν ακούγεται "όμορφα". Δεν θα έπαιρνα και το θάρρος να σας απαντήσω "έξω απο τα δόντια" αν προηγουμένως δεν σχολιάζατε οτι παίζω με τις λέξεις ναι, γιατί έκανα μια ερώτηση συγκεκριμένη και μου απάντησες για παιδιάτρους και αναπτυξιακές καμπύλες και δεν βάζατε το θέμα επι προσωπικού... δεν έβαλα το θέμα επί προσωπικού, σ' έβαλα στην άλλη όχθη του ποταμού, να φανταστείς και την άλλη πλευρά

 

 

Δεν το πιστεύω, ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή έχετε ξεφύγει και οι δύο (τώρα απευθύνομαι και σε σένα ΛΕΝΑ148), κάντε μας τη χάρη κι αφήστε τα σχόλια περί ευθυνών των γονιών και ερωτήσεις τύπου "γιατί δεν δουλεύετε σπίτι σας με τα παιδιά σας", γιατί δεν ξέρετε την ιστορία της καθεμιας μας εδώ μέσα ούτε τι έκανε και τι δεν έκανε για το παιδί της. Άιντε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απευθύνω τον λόγο στην golden retriever, γιατί η σταση της με ενόχλησε τρομερά.

Είναι η κλασσική και πασίγνωστη στάση που συναντάμε ΜΟΝΙΜΩΣ στο δημόσιο - δεν κουνάμε το δαχτυλάκι μας πέρα από τα απολύτως εκ του νόμου προβλεπόμενα (και αν...) και για όλα τα υπόλοιπα, δεν είμαι εγώ αρμόδια, παρακαλώ απευθυνθείτε αλλού.

 

Για να το ξεκαθαρίσω από την αρχή, μιλάμε για ένα δημόσιο νηπιαγωγείο, όπου δενφοιτούν μόνο 5χρονα, όπως είπες και ξανάπες. Στην ίδια τάξη βρίσκονται και τα προνήπια, τα μικρότερα από τα οποία (γεννημένα Δεκέμβρη του 2006) τον Σεπτέμβριο ήταν 3 ετών και 9 μηνών. Και ρωτώ:

 

1) Είναι τόσο ανήκουστο σε αυτή την ηλικία να μην ελέγχει ακόμα ένα παιδί απόλυτα το θέμα της τουαλέτας, χωρίς ωστόσο να χρήζει παρακολούθησης από ειδικό? Γιατί εγώ στο περιβάλλον μου έχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά σε αγόρια. Και τι πρέπει να κάνει ο γονιός σε αυτή την περίπτωση? Να το κρατήσει άλλον έναν χρόνο στο σπίτι ή να το στείλει σε ιδιωτικό, στερούμενος χρημάτων που δεν του περισσεύουν?

 

2) Δεν αναφέρθηκε πουθενα (γιατί άραγε?) ότι στα δημόσια νηπιαγωγεία υπάρχει και κατι που ονομάζεται διάλλειμα, Δεν είναι υποχρεωμένο το παιδί ούτε να στέκεται με τις ώρες λερωμένο ούτε να ξεγυμνώνεται μπροστα σε όλη την τάξη, αν έχει την τύχη να έχει μια σωστή νηπιαγωγό που θα το οδηγήσει στο διάλλειμα με διακριτικότητα στην τουαλέτα, θα το αλλάξει και θα του πει δυο λογάκια παρηγοριάς. Δεν θα της πάρει περισσότερη ώρα από όση θα της πάρει να τηλεφωνήσει στους γονείς και να τους βάλει να ζητάνε να λείψουνε από τη δουλειά και να τρέχουνε σαν παλαβοί με τη σκέψη στο πώς αισθάνεται το παιδί τους, και θα εχει και τη συνείδησή της πιο ήσυχη, αν διαθέτει κάτι τέτοιο φυσικά.

 

3) Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο να εκδηλώσει αιφνιδίως το παιδί συμπτώματα γαστρεντερίτιδας (όπως συνέβη στον δικό μου γιο τον Σεπτέμβριο και στη βαφτισιμιά μου πριν ένα μήνα), ενώ το πρωί είχε φύγει από το σπίτι μια χαρα. Έχεις την παραμικρή ιδέα πόσο επιβαρυντικό είναι για την ψυχολογία του να μείνει λερωμένος με εμετό και διάρροια στην τάξη με τους συμμαθητές του, ώσπου να ειδοποιηθούν οι γονείς να τα πάρουνε? Πόση προσπάθεια θα χρειαστεί να πειστεί το συγκεκριμένο παιδί να ξαναπάει στο σχολείο? Δεν τα συνάντησες ποτέ αυτά που σου λέω ή τα αντιπαρήλθες με τα γνωστά επιχειρήματα?

 

4) Αυτόν τον παραλογισμό, νήπιο-συνοδεύει-προνήπιο στην τουαλέτα στα δημόσια νηπιαγωγεία δεν τον ήξερα, αλλά σε ευχαριστώ που μου το επεσήμανες. Και ξαναρωτώ: πριν υποστήριξες ότι ΜΟΝΟ οι βρεφοκόμοι έχουν τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να καθαρίζουν τα παιδιά. Αυτό ισχύει μόνο στους παιδικούς, δηλαδή? Στα δημόσια νηπιαγωγεία, αυτομάτως τα 5χρονα αποκτούν αυτές τις ιδιότητες, σε αντίθεση με την ενήλικη δασκάλα τους, που παραμένει αναρμόδια και ανίκανη για κάτι τέτοιο, επειδή δεν έχει πτυχιο βρεφονηπιοκόμου αλλά νηπιαγωγου?

 

Κι επειδή έγινε λόγος και για μολύνσεις κλπ., δηλαδή το νήπιο πρέπει όχι μόνο να βοηθήσει, αλλά να το κάνει και σωστα μην τυχόν και πάθει το προνήπιο καμιά ουρολοίμωξη? Κι αν την πάθει, θα πάνε οι γονείς του προνηπίου να ζητήσουν από τους γονείς του νηπίου το λόγο? ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ, ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ????

 

4)Αφού όλα αυτά θα είναι όχι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση, γιατί δηλαδή είναι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ αδιανόητο να τα κάνει όλα αυτά η νηπιαγωγός 2-3 φορές μέσα στο σχολικό έτος? Επειδή δεν αναγράφεται ρητά στο πτυχίο της? Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο απο όλα δηλαδή, δεν είναι ότι δεν τα κάνετε (οι νηπιαγωγοι), αλλά ότι το θεωρείτε τόσο απόλυτα φυσιολογικό να μην τα κάνετε! Αν παρεκκλίνατε, θα σας πηγαίνανε μέσα για παράβαση καθήκοντος!

 

Ε λοιπόν, σας έχω νέα, κορίτσια. Αυτή η δουλειά πάνω από όλα θέλει ανθρώπους, και όχι πτυχιούχους. Να πλησιάσεις τις ψυχούλες των παιδιών θέλει, να τα εξοικειώσεις με την ιδέα του σχολείου, να σε νιώσουν κοντά τους, και το γνωστικό ζήτημα είναι δευτερεύον. Αν μάθουν να αγαπάνε τους δασκάλους και το σχολείο, τότε θα αγαπήσουν και τα γράμματα. Και ο παιδαγωγός που αφήνει ακάλυπτο το παιδί μια τέτοια στιγμή και πετάει στα μούτρα των γονιών νόμους, εγκυκλίους και διατάξεις, για μένα δεν τον αξίζει αυτόν τον τίτλο. Στράφηκε προς αυτό τα επάγγελμα όχι από αγάπη προς τα παιδιά κι επιθυμία να τους προσφέρει, αλλά είτε επειδή λιγουρεύτηκε το πακετάκι του δημοσίου (τη μονιμότητα, τις διακοπές, τους μισθούς, την ασφάλεια, τη σύνταξη), είτε επειδή (στα χρόνια των δικών μου πανελληνιων) πάτωσε στις εξετάσεις και τα μόρια του αρκούσαν ίσα ίσα για την Παιδαγωγική (η οποία τότε, λόγω επετηρίδας, ήταν στάνταρ από τις τελευταίες επιλογές).

 

Και μη βιαστείτε να μου πείτε, τόσα ξέρεις, τόσα λες. Έχω δουλέψει με μικρά παιδάκια σε φροντιστήριο για αρκετό διάστημα και έβλεπα κάθε μέρα τι ήθελαν από μένα.

 

το κανω quote...οχι μονο επειδη ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με ολα αλλα και για να το διαβασουμε ολοι ακομη μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το πιστεύεις zopiron? Δεν το περίμενες μετά απο το "εσείς πρέπει να διεκδικήσετε αυτά που δεν τολμάμε εμείς για να μην χάσουμε την δουλίτσα μας";

 

Να το πιστέψεις...

 

Έχει ένα ωραίο τραγουδάκι ο Μηλιώκας για την περίπτωση:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Άστα να πάνε στο διαλο... κάθε καρέκλα και χάχας"

 

Ο άνθρωπος έγραφε στίχο όχι αστεία :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απευθύνω τον λόγο στην golden retriever, γιατί η σταση της με ενόχλησε τρομερά.

Είναι η κλασσική και πασίγνωστη στάση που συναντάμε ΜΟΝΙΜΩΣ στο δημόσιο - δεν κουνάμε το δαχτυλάκι μας πέρα από τα απολύτως εκ του νόμου προβλεπόμενα (και αν...) και για όλα τα υπόλοιπα, δεν είμαι εγώ αρμόδια, παρακαλώ απευθυνθείτε αλλού.

 

Για να το ξεκαθαρίσω από την αρχή, μιλάμε για ένα δημόσιο νηπιαγωγείο, όπου δενφοιτούν μόνο 5χρονα, όπως είπες και ξανάπες. Στην ίδια τάξη βρίσκονται και τα προνήπια, τα μικρότερα από τα οποία (γεννημένα Δεκέμβρη του 2006) τον Σεπτέμβριο ήταν 3 ετών και 9 μηνών. Και ρωτώ:

 

1) Είναι τόσο ανήκουστο σε αυτή την ηλικία να μην ελέγχει ακόμα ένα παιδί απόλυτα το θέμα της τουαλέτας, χωρίς ωστόσο να χρήζει παρακολούθησης από ειδικό? Γιατί εγώ στο περιβάλλον μου έχω ακούσει τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά σε αγόρια. Και τι πρέπει να κάνει ο γονιός σε αυτή την περίπτωση? Να το κρατήσει άλλον έναν χρόνο στο σπίτι ή να το στείλει σε ιδιωτικό, στερούμενος χρημάτων που δεν του περισσεύουν?

 

2) Δεν αναφέρθηκε πουθενα (γιατί άραγε?) ότι στα δημόσια νηπιαγωγεία υπάρχει και κατι που ονομάζεται διάλλειμα, Δεν είναι υποχρεωμένο το παιδί ούτε να στέκεται με τις ώρες λερωμένο ούτε να ξεγυμνώνεται μπροστα σε όλη την τάξη, αν έχει την τύχη να έχει μια σωστή νηπιαγωγό που θα το οδηγήσει στο διάλλειμα με διακριτικότητα στην τουαλέτα, θα το αλλάξει και θα του πει δυο λογάκια παρηγοριάς. Δεν θα της πάρει περισσότερη ώρα από όση θα της πάρει να τηλεφωνήσει στους γονείς και να τους βάλει να ζητάνε να λείψουνε από τη δουλειά και να τρέχουνε σαν παλαβοί με τη σκέψη στο πώς αισθάνεται το παιδί τους, και θα εχει και τη συνείδησή της πιο ήσυχη, αν διαθέτει κάτι τέτοιο φυσικά.

 

3) Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο να εκδηλώσει αιφνιδίως το παιδί συμπτώματα γαστρεντερίτιδας (όπως συνέβη στον δικό μου γιο τον Σεπτέμβριο και στη βαφτισιμιά μου πριν ένα μήνα), ενώ το πρωί είχε φύγει από το σπίτι μια χαρα. Έχεις την παραμικρή ιδέα πόσο επιβαρυντικό είναι για την ψυχολογία του να μείνει λερωμένος με εμετό και διάρροια στην τάξη με τους συμμαθητές του, ώσπου να ειδοποιηθούν οι γονείς να τα πάρουνε? Πόση προσπάθεια θα χρειαστεί να πειστεί το συγκεκριμένο παιδί να ξαναπάει στο σχολείο? Δεν τα συνάντησες ποτέ αυτά που σου λέω ή τα αντιπαρήλθες με τα γνωστά επιχειρήματα?

 

4) Αυτόν τον παραλογισμό, νήπιο-συνοδεύει-προνήπιο στην τουαλέτα στα δημόσια νηπιαγωγεία δεν τον ήξερα, αλλά σε ευχαριστώ που μου το επεσήμανες. Και ξαναρωτώ: πριν υποστήριξες ότι ΜΟΝΟ οι βρεφοκόμοι έχουν τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να καθαρίζουν τα παιδιά. Αυτό ισχύει μόνο στους παιδικούς, δηλαδή? Στα δημόσια νηπιαγωγεία, αυτομάτως τα 5χρονα αποκτούν αυτές τις ιδιότητες, σε αντίθεση με την ενήλικη δασκάλα τους, που παραμένει αναρμόδια και ανίκανη για κάτι τέτοιο, επειδή δεν έχει πτυχιο βρεφονηπιοκόμου αλλά νηπιαγωγου?

 

Κι επειδή έγινε λόγος και για μολύνσεις κλπ., δηλαδή το νήπιο πρέπει όχι μόνο να βοηθήσει, αλλά να το κάνει και σωστα μην τυχόν και πάθει το προνήπιο καμιά ουρολοίμωξη? Κι αν την πάθει, θα πάνε οι γονείς του προνηπίου να ζητήσουν από τους γονείς του νηπίου το λόγο? ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ, ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ????

 

4)Αφού όλα αυτά θα είναι όχι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση, γιατί δηλαδή είναι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ αδιανόητο να τα κάνει όλα αυτά η νηπιαγωγός 2-3 φορές μέσα στο σχολικό έτος? Επειδή δεν αναγράφεται ρητά στο πτυχίο της? Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο απο όλα δηλαδή, δεν είναι ότι δεν τα κάνετε (οι νηπιαγωγοι), αλλά ότι το θεωρείτε τόσο απόλυτα φυσιολογικό να μην τα κάνετε! Αν παρεκκλίνατε, θα σας πηγαίνανε μέσα για παράβαση καθήκοντος!

 

Ε λοιπόν, σας έχω νέα, κορίτσια. Αυτή η δουλειά πάνω από όλα θέλει ανθρώπους, και όχι πτυχιούχους. Να πλησιάσεις τις ψυχούλες των παιδιών θέλει, να τα εξοικειώσεις με την ιδέα του σχολείου, να σε νιώσουν κοντά τους, και το γνωστικό ζήτημα είναι δευτερεύον. Αν μάθουν να αγαπάνε τους δασκάλους και το σχολείο, τότε θα αγαπήσουν και τα γράμματα. Και ο παιδαγωγός που αφήνει ακάλυπτο το παιδί μια τέτοια στιγμή και πετάει στα μούτρα των γονιών νόμους, εγκυκλίους και διατάξεις, για μένα δεν τον αξίζει αυτόν τον τίτλο. Στράφηκε προς αυτό τα επάγγελμα όχι από αγάπη προς τα παιδιά κι επιθυμία να τους προσφέρει, αλλά είτε επειδή λιγουρεύτηκε το πακετάκι του δημοσίου (τη μονιμότητα, τις διακοπές, τους μισθούς, την ασφάλεια, τη σύνταξη), είτε επειδή (στα χρόνια των δικών μου πανελληνιων) πάτωσε στις εξετάσεις και τα μόρια του αρκούσαν ίσα ίσα για την Παιδαγωγική (η οποία τότε, λόγω επετηρίδας, ήταν στάνταρ από τις τελευταίες επιλογές).

 

Και μη βιαστείτε να μου πείτε, τόσα ξέρεις, τόσα λες. Έχω δουλέψει με μικρά παιδάκια σε φροντιστήριο για αρκετό διάστημα και έβλεπα κάθε μέρα τι ήθελαν από μένα.

 

Γειά στο στόμα σου... κεντρική Μακεδονία :-D ! Με θαυμασμό το είπα το τελευταίο, μην παρεξηγηθούμε...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε όχι και να παρεξηγηθούμε!:wink: Τιμή μου και καμάρι μου! :-D

 

Να δω όμως αν θα λάβει τον κόπο να μου απαντήσει κι εκείνη στην οποία απευθύνθηκα. ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα:

Για να μην αναγκαστεί μια μάνα να στείλει το παιδί της στο ΔΗΜΟΣΙΟ παιδικό σταθμό (που τον πληρώνουμε όλοι) και για να μην δεχθεί το παιδί τέτοια αντιμετώπιση που προτείνουν οι "επαγγελματίες" και οι πτυχιούχοι του είδους, θα πρέπει

 

να κάνει δίαιτα

να φτιαχτεί

να ντυθεί

και να βγει στο κλαρί

ή να γίνει νυχτοφύλακας

 

έτσι ώστε να δουλεύει νύχτα, και τη μέρα να προσέχει η ίδια το παιδάκι της.

Εσείς που είστε χωρισμένες ή ανύπαντρες μητέρες, πνίξτε τα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον παραλογισμό, νήπιο-συνοδεύει-προνήπιο στην τουαλέτα στα δημόσια νηπιαγωγεία δεν τον ήξερα, αλλά σε ευχαριστώ που μου το επεσήμανες. Και ξαναρωτώ: πριν υποστήριξες ότι ΜΟΝΟ οι βρεφοκόμοι έχουν τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να καθαρίζουν τα παιδιά. Αυτό ισχύει μόνο στους παιδικούς, δηλαδή? Στα δημόσια νηπιαγωγεία, αυτομάτως τα 5χρονα αποκτούν αυτές τις ιδιότητες, σε αντίθεση με την ενήλικη δασκάλα τους, που παραμένει αναρμόδια και ανίκανη για κάτι τέτοιο, επειδή δεν έχει πτυχιο βρεφονηπιοκόμου αλλά νηπιαγωγου?

Κι επειδή έγινε λόγος και για μολύνσεις κλπ., δηλαδή το νήπιο πρέπει όχι μόνο να βοηθήσει, αλλά να το κάνει και σωστα μην τυχόν και πάθει το προνήπιο καμιά ουρολοίμωξη? Κι αν την πάθει, θα πάνε οι γονείς του προνηπίου να ζητήσουν από τους γονείς του νηπίου το λόγο? ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ, ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ????

.

 

Αυτή είναι λοιπόν λογική "made in Greece"!!! Κάπως έτσι σχεδιάζονται οι κοινωνικές /εκπαιδευτικές δομές ... για να μην μιλήσω για τον γενικότερο σχεδιαμό και να πάω σε ένα άλλο σύμπαν το θέμα που έβαλε το Φιστικάκι!!

 

Φιστικάκι λέω να βάλεις ένα επίλογο και να κλειδώσεις το θέμα. Νομίζω τα είπαμε όλα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι από τι παλιές στο forum δεν γνωρίζω καμία περισσότερο από τα λεγόμενα της αλλά ΕΛΕΟΣ.

Με ενδιαφέρουν οι νόμοι μια και είμαι νομικός αλλά

Σε όλες τις δουλειές που έχω κάνει επί τα 23 χρόνια που δουλέυω και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι που έβαζαν μπροστά το δεν είναι υποχρέωσή μου ήταν πάντα αυτοί που δεν είχαν ποτέ σκοπό να δουλέψουν.

Είναι σίγουρο ότι όλοι θέλουμε τα παιδιά μας να βγάλουν την πάνα το συντομότερο. Πολλοί σταθμοί βοηθούν εξαιρετικά σε αυτό.

Είναι αλήθεια ότι γύρω στα 3 τα περισσότερα παιδιά έχουν βγάλει τουλάχιστον την ημερίσια πάνα και άρα δεν πρόκειται καμία παιδαγωγός ό,τι κι αν σημαίνει αυτό να αλλάζει όλη μέρα πάνες.

Είναι εξίσου σίγουρο ότι θα συμβούν και αυτχήματα. Είναι γελοίο κατά τη γνώμη μου να γίνεται τόση κουβέντα για το αυτονόητο. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΗΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΡΩΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΠΤΩΣΗ. Η ΥΓΕΙΑ ΠΡΟΕΧΕΙ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ. ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΣΥΝΑΧΩΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΣ ΕΝΗΜΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

off topic εγω δεν εκανα ποτε. Και μαλιστα ειχαμε και συζητηση με το πρωιν αφεντικο:

 

Π: ολοι καθονται υπερωριες ειναι δεδομενο

Ελλ: δλδ μεχρι ποτε?

Π: 7-8

Ελλ: και τις πληρωνονται?

Π: οχι

Ελλ: εγω δεν καθομαι

Π: δεν γινεται ΟΛΟΙ καθονται

Ελλ: ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ 5 η ωρα ΦΕΥΓΩ

Π: σου περισσευει να μεινεις χωρις δουλεια?

Ελλ: Ναι εσενα σου περισσευει να ψαχνεις καινουργιο τωρα?

Π: --------

 

Εμεινα στην δουλεια 3 χρονια μεχρι που διαλεξα ΕΓΩ να φυγω γιατι ηθελα να μεγαλωσω την μικρη.........

 

Θελω βανιλια σοκολατα με σιροπι σοκολατας παρακαλω πολυ!:mrgreen:

 

ωωωωω αμέσως κυρία μου! :shock::mrgreen:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

οποια μου στειλει το θεμα αρχειο, θα μαθω που μενει :evil:

 

 

17 σελίδες μετά....επιβεβαιώνεται η άποψη μου - που στην έχω πει 300 φορές μέχρι τώρα!!!:evil:

Εφ' οσον υπάρχει η δυνατότητα παιδικός μετά τα 3 και εφόσον το παιδί έχει κατακτήσει 1) λόγο 2) αυτοεξυπηρέτηση στην τουαλέτα 3) αυτοεξυπηρέτηση στο φαγητό....(μήπως θες και την διεύθυνσή μου:twisted:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Τόνια μου την ίδια ρημάδα άποψη βροντοφωνάζω από την πρώτη μέρα που γράφτηκα στο φόρουμ...γραφική θα καταλήξω σε λίγο! Είναι λίγα τα παιδιά που είναι έτοιμα ή ωφελούνται από τον παιδικό πριν τα 3.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν συμβαίνει αυτό σε όλες τις δουλειές μαράκι...

 

και ιδίως όταν ο προϊστάμενος είναι απρόσωπος.....

 

εγώ αγαπούλα μου το ξέρω γι'αυτό στοιχημάτιζα ότι δεν υπάρχει καμιά επαγγελματίας που να μην έχει κάνει ΠΟΤΕ συμβιβασμούς στη δουλειά της!

 

Αλλά η φίλη Elle με έκανε να χάση το στοίχημα :rolleyes:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω όμως κ εγώ μερικά πράγματα: ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ; Γιατί άλλοι γονείς παιδιών ΑΜΕΑ θεωρούν αυτονόητο τα παιδιά τους να αυτοεξυπηρετούνται όταν φοιτούν σε νηπιαγωγεία και εδω γίνεται τόσος ντόρος;

Δεν μιλάμε για παιδικό, μιλάμε για νηπιαγωγεία.....έλεος πλέον! Γιατί κολλάτε σε μ@@@ και όχι στην ουσία;; Γιατί δεν σας φτάνει να κάνει κάποιος σωστα τη δουλειά του και το παιδί σας να οφελείται απο αυτήν; Γιατί δεν δουλεύετε με τα παιδιά σας στο σπίτι;; Γιατί νομίζεται οτι είναι μωρά ενώ είναι παιδιά;

 

λαθος κανεις το θεμα ανοιχτηκε απο μητερα με 3 χρονο (ουτε καν ακομα) και αν λες ΑΜΕΑ με αφορα, και το δικο μου ειναι 3χρονο οποτε δεν μιλησαμε ΠΟΤΕ εμεις για νηπιαγωγεια η παιδικους, ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΥΣ!!!! και το τι κανουμε σπιτι το ξερουμε εμεις, εγω προσωπικα του ειχα βγαλει τις πανες οπως ειπα 1000 φορες και ζητησαν να τις ξαναβαλω!!! και ξανατονιζω ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 3ΧΡΟΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 σελίδες μετά....επιβεβαιώνεται η άποψη μου - που στην έχω πει 300 φορές μέχρι τώρα!!!:evil:

Εφ' οσον υπάρχει η δυνατότητα παιδικός μετά τα 3 και εφόσον το παιδί έχει κατακτήσει 1) λόγο 2) αυτοεξυπηρέτηση στην τουαλέτα 3) αυτοεξυπηρέτηση στο φαγητό....(μήπως θες και την διεύθυνσή μου:twisted:)

 

Μπορεις να μου το επεξηγησεις κι εμενα αυτο? Πραγματικα δεν ειρωνευομαι, ισα - ισα που με ενδιαφερει πραγματικα γιατι κι εγω σκεφτομαι να γραψω τη μικρη παιδικο απο το Σεπτεμβρη που θα ειναι 2,5.

Εμενα ας πουμε που ειναι το 1ο μου παιδι, πως θα ειμαι σιγουρη πως το παιδι μου εχει αποκτησει ικανοποιητικο λογο (γιατι λεξουλες λεει, αλλες με το δικο της τροπο και αλλες καθαρα)? Εφοσον η συγκριση αναμεσα σε αλλα παιδια απαγορευεται (συμφωνα με το οτι το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης), εγω πως θα ειμαι σιγουρη πως ολα βαινουν καλως στο θεμα της ομιλιας?

Πραγματικα με ενδιαφερει πολυ να μαθω γιατι ειμαι γενικοτερα αγχωτικη. Και ενω ειμαι πεπεισμενη πως ο παιδικος θα την ωφελησει, θα ηθελα να ακουσω και μια αλλη αποψη που -ισως- ανατρεψει οσα σκεφτομαι! ;)

Ολες οι αποψεις δεκτες!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στελλα εσενα ηταν πραγματικα απο αλλο ανεκδοτο ο σταθμος.....

 

τεσπα.....

εμενα του χρονου θα μου τα ξανα-παρουνε??????......εχουμε κοψει ημερησιες πανες γιουχουυυυυυυυυυυυυυ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...