Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

φυσικά αν είχε προσωπικό σαν εσένα ούτε εγώ θα την έστελνα!!

 

καληνύχτα!!!!!!!!!!

 

 

 

Αυτο λεω κι εγω,αντε...........ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...Ξαναλέω δεν γδύνουμε παιδιά, δεν καθαρίζουμε παιδιά, λυπάμαι που δεν είναι αυτονόητο, ειδοποιούνται οι γονείς...

Αυτονόητο? Όχι δεν είναι. Για το δικό σου παιδί golden_retriever , θα ήταν? Στην μία και μοναδική περίπτωση...

 

Και γιατι δεν εκανες αναφορα που λειπει εν ωρα υπηρεσιας και που αυτο σημαινει πολλα για τη τηρηση των προβλεπομενων απο το προσωπικο?

Λένα μου, εδώ δεν κάνετε εσείς αναφορά (διαμαρτυρία, καταγγελία, απεργία) για τη τηρηση των προβλεπομενων απο το προσωπικο και μαλώνετε πάνω από τα λερωμένα παιδάκια μας... Δεν λέω παιδάκια σας γιατί συνήθως τα δικά σας τα έχετε μαζί σας στο σχολείο που δουλεύετε...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που διάβασα (ξανά) τον τροποποιημένο νόμο του 2002 (ΦΕΚ 1519/Β`/4.12.2002) συνοψίζω το εξής (για τις μανούλες που πάνε τα παιδιά τους σε Δημόσιο και τι να προσέξουν):

 

Υποχρεωτικό Προσωπικό:

1 Διευθυντής/Διευθύντρια που εκτός όλων των άλλων καθηκόντων που έχει "Απασχολεί τα παιδιά κατά το παιδαγωγικό πρόγραμμα τις ώρες που δεν ασκεί Διοικητικά Καθήκοντα"

 

Για το βρεφικό τμήμα: (απαραίτητο προσωπικό ανά 8 βρέφη)

Βρεφοκόμος

Βοηθός Βρεφοκόμου

 

(άρα μιλάμε για δύο υπαλλήλους ανά 8 βρέφη και γι' αυτό κόψανε τα βρεφικά τμήματα λόγω ΔΝΤ!!!)

 

Για τα 2,5 και άνω: (ανά 25 παιδιά)

Ένα νηπιαγωγό (την οποία ναι μεν ονομάζει έτσι αλλά δέχεται να έχει πτυχίο ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας ή Ανώτερων Σχολών Νηπιοβρεφοκόμων) [αυτολεξί τα γράφω δυστυχώς δεν γίνεται copy paste]

Ένα βοηθό νηπιαγωγού

 

Και για όλο το σταθμό:

Ένα παιδίατρο

Μάγειρα

Δύο καθαριστές

Έναν οδηγό

 

Άρα μιλάμε ότι για ένα σταθμό που λειτουργεί και το κάτω των 2,5 τμήμα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν 10 άτομα προσωπικό (στην περίπτωση που το βρεφικό είναι μόνο 8 παιδιά και τα άνω των 2,5 μόνο 25 αλλιώς προστίθενται αναλόγως).

 

Υπεύθυνες για το άλλαγμα, τάισμα είναι οι Βοηθοί. Και γι' αυτο φυσικά δεν αναφέρεται πουθενά στο νόμο ότι το παιδί πρέπει να αυτοεξυπηρετείται στα τμήματα άνω των 2,5. Αυτό είναι τερτίπι που δημιουργείται από την απουσία του ανθρώπινου δυναμικού που ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να έχει ο σταθμός!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο? Όχι δεν είναι. Για το δικό σου παιδί golden_retriever , θα ήταν? Στην μία και μοναδική περίπτωση...

 

 

Λένα μου, εδώ δεν κάνετε εσείς αναφορά (διαμαρτυρία, καταγγελία, απεργία) για τη τηρηση των προβλεπομενων απο το προσωπικο και μαλώνετε πάνω από τα λερωμένα παιδάκια μας... Δεν λέω παιδάκια σας γιατί συνήθως τα δικά σας τα έχετε μαζί σας στο σχολείο που δουλεύετε...

 

 

Εγω η συμβασιουχος βρεφοκομος που πηγαινα εγκυος στον 7 μηνα με τα ποδια σε παιδικο που απειχε τουλαχιστον 2 χιλιομετρα απο το σπιτι μου μεσα στο καταχειμωνο,ενω μπορουσαν να στειλουν αλλη....εκανα καραμελα οτι μου συνεβαινε εις βαρος της υγειας μου κ του παιδιου μου για να μη με διωξουν απο τη δουλεια γιατι τα 600 τα χρειαζομουν κ ημουν ανασφαλιστη παρακαλω...κ θελεις να κανω το μαγκα για να περνανε ολοι οι αλλοι καλα?Και αν θες να ξερεις το εχω πει κ πιο πανω....το αλλο μου παιδι δε μου επετρεπαν να το εχω στο σχολειο μου,επρεπε να ναι αλλου...Εσεις ειστε αυτοι που εχετε την εξουσια γιατι οτυς πληρωνεται κ πρεπει να απαιτειται....Κ το εχω ξαναπει...εαν σηκωνα κεφαλι...θα μου το περνανε κ θα βαζανε αλλη στη θεση μου δεν ειναι μαγκας...Εμεις παλευουμε...εσεις διεκδικειται γιατιειστε εξουσια...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λένα μου, εδώ δεν κάνετε εσείς αναφορά (διαμαρτυρία, καταγγελία, απεργία) για τη τηρηση των προβλεπομενων απο το προσωπικο και μαλώνετε πάνω από τα λερωμένα παιδάκια μας...

 

θα κάνει μία μάνα/υποψήφια πελάτης που απλώς πήγε για ενημέρωση για το πότε αρχίζουν οι εγγραφές; :rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zopiron Nαι θα είναι αυτονόητο για το δικό μου παιδί! Οχι στα 5 του(!) γιατί αυτό συζητάμε τώρα αλλά απο την ηλικία που πρέπει βία μέχρι 3 έτη. Μπορείτε να ρωτήσετε και τον παιδίατρο σας για να τσεκάρετε ποια είναι τα αναπτυαξιακά δεδομένα.

 

Επίσης για όποιον το ανέφερε: όταν το παιδί μας είναι άρρωστο ΔΕΝ το στέλνουμε στο Νηπιαγωγείο να κολλήσει άλλες 24 ψυχές! Το κρατάμε σπίτι...αλλά μάλλον είναι ψηλά γράμματα αυτά :<

 

Καλό βράδυ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο? Όχι δεν είναι. Για το δικό σου παιδί golden_retriever , θα ήταν? Στην μία και μοναδική περίπτωση...

 

 

Λένα μου, εδώ δεν κάνετε εσείς αναφορά (διαμαρτυρία, καταγγελία, απεργία) για τη τηρηση των προβλεπομενων απο το προσωπικο και μαλώνετε πάνω από τα λερωμένα παιδάκια μας... Δεν λέω παιδάκια σας γιατί συνήθως τα δικά σας τα έχετε μαζί σας στο σχολείο που δουλεύετε...

 

 

και μη μπερδευεσε...εγω τη κανω τη δουλεια μου κ δεν εχω προβλημα...το προβλημα το εχουν οι μονιμες νηπιαγωγοι.....οποτε μη λες τετοια λογια.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω η συμβασιουχος βρεφοκομος που πηγαινα εγκυος στον 7 μηνα με τα ποδια σε παιδικο που απειχε τουλαχιστον 2 χιλιομετρα απο το σπιτι μου μεσα στο καταχειμωνο,ενω μπορουσαν να στειλουν αλλη....

 

εγώ στον 8ο οδηγούσα 30χλμ. την ημέρα για να πάω στη δουλειά μου...αυτό σημαίνει κάτι; :roll:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

τεσπα ...καληνυχτα

και 7 μηνων οδηγουσα επι μια ωρα για να κανω 30 χλμ οδηγηση καθε μερα (συνολο 60 πηγαινε ελα)!

ΦΙΛΙΚΑ!!!!!

 

 

Με αποκολληση πλακουντα απο το 2ο μηνα?Οπως εγω?Που κανονικα επρεπε να μη κουνιεμαι κ ζουσα με το φοβο καθε μερα?Ποιος να τα καταλαβει αυτα?Εγω ειχα μονο υποχρεωσεις.....δικαιωματα?μηδεν....Ολα τα ακουω βερεσε οπως καταλαβαινεται κ φθυνες δικαιολογιες που προβαλουν καποιο....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης όταν το παιδί μας είναι άρρωστο ΔΕΝ το στέλνουμε στο Νηπιαγωγείο να κολλήσει άλλες 24 ψυχές! Το κρατάμε σπίτι...

 

Καλό βράδυ σε όλους.

 

Πάλι μπερδεύτηκες! Μιλάμε για παιδικούς σταθμούς! Και οι αρρώστιες δεν προκύπτουν πάντα στο σπίτι.

 

Εκτός... αν θέλετε να βάλουμε κάμερες σε όλους τους παιδικούς σταθμούς να παρακολουθούμε τι κάνουν τα παιδιά μας και με το που θα αντιληφθούμε ότι κάτι πάει λάθος να επέμβουμε για να το πάρουμε σπίτι. Ναι έτσι γίνεται να έχουμε πιο υγείς παιδικούς σταθμούς... από όλες τις απόψεις :mrgreen:. Εγώ πάντως θα είμαι η πρώτη που θα υποστηρίξω μια τέτοια δική σας πρόταση! :mrgreen: Και φυσικά θα πληρώνω και για την αποστείρωση του χώρου στην περίπτωση που το παιδί μου αρρωστήσει αιφνιδίως στον σταθμό! Θέλετε;

 

Καλό βράδυ ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ στον 8ο οδηγούσα 30χλμ. την ημέρα για να πάω στη δουλειά μου...αυτό σημαίνει κάτι; :roll:

 

 

Δε πηγαινα με αμαξι...με τα ποδια...κι επειδη μπορει να κανω λαθος στα χιλιομετρα...εκανα 40 λεπτα δρομο.Απο ενα χωριο κατεβαινα στη πολη.Δυστυχως δεν εχω τη τυχη να εχω αμαξι

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

maria_s & Γατούλα: τα προβλήματα της εγκυμοσύνης σας δεν αφορούν το παρόν thread :P :p :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Και για να απαντήσω και στο γιατί τα περισσότερα ιδιωτικά νηπιαγωγεία*-παιδ.σταθμοί "αλλάζουν" τα παιδιά με τόση ευκολία θα απαντήσω οτι πελατεία θέλουν...και η γενικότερη λειτουργία τους καμία σχέση δεν έχει με το δημόσιο νηπιαγωγείο και τους σκοπούς του.

*με εξαίρεση αυτά που είναι σε εκπαιδευτήρια

Η διαφορά είναι λοιπόν ότι στα ιδιωτικά θέλουν να είναι ευχαριστημένοι οι γονείς, ενώ στα δημόσια τους είναι αδιάφορο αν είναι ευχαριστημένοι οι γονείς, ας το πάρουν σπίτι ν' αδειάσει η θέση.

Θα στερηθώ λοιπόν και θα το στείλω εκεί που με βλέπουν σαν πελάτη και με θέλουν ευχαριστημένη και που θ' αλλάξουν και το παιδί μου τη μια φορά το χρόνο που θα λουστεί με την ψαρόσουπα. Διαφωνώ ότι δεν μαθαίνουν πράγματα, είμαι πολύ ευχαριστημένη από το πρόγραμμά τους.

Link to comment
Share on other sites

αμα δε θελει ο αλλος να καταλαβει δε θα καταλαβει ποτε!

μηπως πρπει να σου δωσουμε και στοιχεια????

ΟΚ

 

ημουν εγγυος μονογονεας

διδυμη κυηση

πιεση και χαπια πιεσης

διαβητη εγκυμοσυνης και ινσουλινες

ειδικη διατρογη και υπογλυκαιμιες

ωραριο 8 ωρες και 2 ωρες πηγαινε ελα

60 χλμ, η κοιλια μου θα εσκαγε σε λιγο

και ...ΤΕΒΕ (μπουχαχαχαχαχαχα εδω)

μετα σταματησα για 7 μηνες για να μεγαλωσουν, να βρω ανθρωπο να τα φροντιζει

και ολο το καιρο δε πληρωομουνα φυσικα!!!!

 

ξανα φιλικα

ο καθενας εχει μια ιστορια πισω του

 

ουτως η αλλως ολο το Τοπικ εχει γινει ενα μεγαλο οφ-τοπικ πια

 

Ατιμο φυστικι!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι μπερδεύτηκες! Μιλάμε για παιδικούς σταθμούς! Και οι αρρώστιες δεν προκύπτουν πάντα στο σπίτι.

 

Εκτός... αν θέλετε να βάλουμε κάμερες σε όλους τους παιδικούς σταθμούς Καλό βράδυ ;)

 

Oxi δεν μπερδεύτηκα καθόλου. Έχω διαχωρήσει τη θέση μου για παιδικούς και Νηπιαγωγεία. Αναφέρθηκε πιο πάνω οτι ένα παιδί ήταν άρρωστο και το έστειλαν νηπιαγωγείο οπότε τα έκανε πάνω του...Κ λέω λοιπόν αν ήταν άρρωστο θα φαινόταν απο το πρωί που ξύπνησε και κακώς το έστειλαν άρρωστο.. Μη φοβάστε, στο νηπιαγωγείο πλέον τα παιδιά έχουν αντισώματα! Έχουν παει σταθμό απο μωρά!

Link to comment
Share on other sites

maria_s & Γατούλα: τα προβλήματα της εγκυμοσύνης σας δεν αφορούν το παρόν thread :P :p :P

 

α συγνώμη κυρά-Αερικό μου...έχετε δίκιο. Η ΛΕΝΑ τραβάει τα ζόρια, οι υπόλοιπες είμαστε γκόμενες που φτιάχνουμε νύχια και μαλλί :rolleyes:

 

Βρε δε σοβαρευόμαστε λέω γω;;; Α και που είσαι Λένα; Το ότι έχω αμάξι δεν είναι τύχη! Έχω γμθει στη δουλειά 10 χρόνια τώρα δουλεύοντας 12ωρα για να το έχω οκ; :evil::evil::evil:

 

Υ.Γ. Όποια δεν έχει κάνει συμβιβασμούς στη δουλειά της, να βγει να το πει παρακαλώ, θα την κεράσω παγωτό! :rolleyes::twisted:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου πάντως ήρθε σήμερα και την ώρα που ακούγαμε στο ράδιο το Ερετζουμ 31 κ.λπ. μας πήρε από το χέρι (17,5 μηνών) και μας πήγε κοντά στη μουσική για να μας δείξει πως το χορεύουν στο σχολείο! Εμείς ούτε που της το έχουμε τραγουδήσει ποτέ! Ξέρει χρώματα, μετράει με τα δάχτυλα μέχρι το 5, ξέρει σχήματα και από τη στιγμή που συνειδητοποίησε ότι με τις λέξεις επικοινωνούμε κάνει τρελλές προσπάθειες να φτιάξει λέξεις :D Α επίσης έμαθε να κάθεται για να ακούσει ένα παραμύθι!!! Και προχωράμε :D Κι εγώ είμαι ευχαριστημένη Ζέττα και ας το κάνουν για να με κρατήσουν πελάτη (που δεν το κάνουν! αγαπούν πραγματικά τα παιδιά και το αποδεικνύουν καθημερινά με πολλούς τρόπους!).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι λοιπόν ότι στα ιδιωτικά θέλουν να είναι ευχαριστημένοι οι γονείς, ενώ στα δημόσια τους είναι αδιάφορο αν είναι ευχαριστημένοι οι γονείς, ας το πάρουν σπίτι ν' αδειάσει η θέση.

Θα στερηθώ λοιπόν και θα το στείλω εκεί που με βλέπουν σαν πελάτη και με θέλουν ευχαριστημένη και που θ' αλλάξουν και το παιδί μου τη μια φορά το χρόνο που θα λουστεί με την ψαρόσουπα. Διαφωνώ ότι δεν μαθαίνουν πράγματα, είμαι πολύ ευχαριστημένη από το πρόγραμμά τους.

 

Στα δημόσια νηπιαγωγεία μας ενδιαφέρει το παιδί και η εκπαίδευση του. Υπάρχει πλαίσιο-αναλυτικό και έλεγχος του τι και πως γίνεται το κάθε τι. Δεν μας αφορά αν θα το πάρετε καθαρό χτενισμένο με πολλά φρου φρου (βλέπε ξένες γλωσσες, μπαλέτα κτλ)και χειροτεχνείες που το παιδί ποτε δεν θα καταφερνε να κάνει αλλά αν θα είναι ένα παιδάκι που θα έχει αναπτυχθεί πολύπλευρα. Η επιλογή είναι του κάθε γονιού.

Link to comment
Share on other sites

zopiron Nαι θα είναι αυτονόητο για το δικό μου παιδί! Οχι στα 5 του(!) γιατί αυτό συζητάμε τώρα αλλά απο την ηλικία που πρέπει βία μέχρι 3 έτη. Μπορείτε να ρωτήσετε και τον παιδίατρο σας για να τσεκάρετε ποια είναι τα αναπτυαξιακά δεδομένα.

Επίσης όταν το παιδί μας είναι άρρωστο ΔΕΝ το στέλνουμε στο Νηπιαγωγείο να κολλήσει άλλες 24 ψυχές! Το κρατάμε σπίτι...

 

Καλό βράδυ σε όλους.

 

golden_retriever,

 

δεν θέλω να παίξω με τις λέξεις ούτε το σπασμένο τηλέφωνο. Δεν ρώτησα για τα αναπτυξιακά δεδομένα και τους παιδιάτρους.

 

Ρώτησα -

 

το δικό σας παιδί, θα θέλατε να το άφηναν για οποιοδήποτε λόγο και επί 3ωρο, "λερωμένο" - μέχρι να πάρετε άδεια εσείς από τον εργοδότη σας να πάτε να το καθαρίσετε?

 

Έκανα μια τίμια, προσωπική ερώτηση

θα εκτιμούσα μια τίμια, προσωπική απάντηση

 

Για την ιστορία τώρα, δύο επισημάνσεις

- συμφωνώ ότι το άρρωστο παιδί μας δεν το στέλνουμε σχολείο, τόχω εμπεδώσει πλήρως από τις τόσες φορές που χρειάστηκε να κρατήσω τον γιο μου σπίτι (με μεγάλο δικό μου επαγγελματικό κόστος)

- τ' ατυχήματα δεν είναι πάντα προιόν γνωστής ασθένειας

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Μαρή έχεις ρίξει τρελλό γέλιο λέμε εσύ σήμερα! Σα να σε βλέπω ένα πράγμα :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...