Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Αν στο νηπιαγωγείο λερωθεί πάνω του, θα ειδοποιήσουμε τους γονείς και θα έρθουν να το αλλάξουν. Τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο πρέπει να αυτοεξυπηρετούνεται. Όχι δεν θα το αλλάξουμε γιατί απλά δεν είναι η δουλειά μας, αλλά γιατι δεν είναι δυνατόν αφενός να το γδύσουμε(!) και αφετέρου να μείνει ένα τμήμα παιδιών μόνο του χωρίς επίβλεψη μέχρι να αλλάξουμε το παιδάκι που λερώθηκε και πολύ περισσότερο δεν θα γδύσουμε ενα παιδί μπορστα στα άλλα παιδιά. Απο κει και πέρα είναι θέμα των γονιών και των ειδικών να βρουν την αιτία και την λύση στο όποιο πρόβλημα του παιδιού.

 

 

Εαν δουλευες σε παιδικο σταθμο κ ειχες παιδι που φοραγε πανα,που δεν ειναι σωστο,αλλα σε υποχρεωσανε να το εχεις στη ταξη για χ,ψ λογους κ τα εκανε θα του αλλαζες πανα?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εαν δουλευες σε παιδικο σταθμο κ ειχες παιδι που φοραγε πανα,που δεν ειναι σωστο,αλλα σε υποχρεωσανε να το εχεις στη ταξη για χ,ψ λογους κ τα εκανε θα του αλλαζες πανα?

 

Δεν θα δούλευα σε παιδικό σταθμό. Απλο. Θεωρώ οτι η δουλειά μου είναι αποκλειστικά στην εκπαίδευση (νηπιαγωγείο).

Είπαμε όμως...άλλο ρόλο το νηπιαγωγείο άλλο ο παιδικός σταθμός. Μην τα μπερδέψουμε πάλι. Οι εργαζόμενοι του παιδικού προσφέρουν φροντίδα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως υπαρχουν νηπιαγωγοι σε παιδικους σταθμους αυτο δε τις υποχρεωνει να αλλαζουν πανες σωστα?Ειναι εκει να φροντησουν την εκπαιδευση κ οχι να μαθουν σε παιδια να βγαζουν τη πανα,κανω λαθος?Γιατι αυτα εχουν υποθει...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως υπαρχουν νηπιαγωγοι σε παιδικους σταθμους αυτο δε τις υποχρεωνει να αλλαζουν πανες σωστα?Ειναι εκει να φροντησουν την εκπαιδευση κ οχι να μαθουν σε παιδια να βγαζουν τη πανα,κανω λαθος?Γιατι αυτα εχουν υποθει...

 

Αυτό είναι το σημείο που διαφωνούν οι υπόλοιποι γιατί: απο τη στιγμή που είσαι νηπιαγωγός και δουλεύεις σε παιδικό σταθμό με παιδιά μικρότερα του Νηπιαγωγείου ουσιαστικά αναλαμβάνεις ΚΑΙ να τα φροντίζεις γιατί χρειάζονται φροντίδα! Καταλαβαίνεις; Είναι σαν να αναλαμβάνω δουλειά βρεφονηπιοκόμου ο οποίος αναλαμβάνει φροντίδα! Ο ρόλος του σταθμού είναι και αυτός: η φροντίδα για όλα τα παιδιά που φιλοξενεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δούλευα σε παιδικό σταθμό. Απλο. Θεωρώ οτι η δουλειά μου είναι αποκλειστικά στην εκπαίδευση (νηπιαγωγείο).

Είπαμε όμως...άλλο ρόλο το νηπιαγωγείο άλλο ο παιδικός σταθμός. Μην τα μπερδέψουμε πάλι. Οι εργαζόμενοι του παιδικού προσφέρουν φροντίδα...

Μπράβο και δεν το λέω ειρωνικά. Το πρόβλημα δημιουργείται μάλλον γιατί κάποιοι, ενώ είναι διατεθειμένοι να φιλήσουν κατουρημένες ποδιές για να βρουν δουλειά, μετά έχουν πρόβλημα με τα κατουρημένα βρακιά :rolleyes:

 

Και για να είμαι κάπως εντός θέματος. Με αυτά που διαβάσαμε νομίζω ότι το fistikaki την κόρη της θα την πάει κατευθείαν πανεπιστήμιο :mrgreen:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προνήπιο δεν πάνε στα 2,5 - πάνε στα 4

και νήπιο στα 5, σωστά?

 

Προφανώς, αναφέρεστε σε παιδικούς σταθμούς που τελούν χρέη και προνήπιου, δηλαδή δέχονται παιδιά μέχρι και 4 ετών.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το τυπικό του πράγματος. Και θα πάμε και στο ουσιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σημείο που διαφωνούν οι υπόλοιποι γιατί: απο τη στιγμή που είσαι νηπιαγωγός και δουλεύεις σε παιδικό σταθμό με παιδιά μικρότερα του Νηπιαγωγείου ουσιαστικά αναλαμβάνεις ΚΑΙ να τα φροντίζεις γιατί χρειάζονται φροντίδα! Καταλαβαίνεις; Είναι σαν να αναλαμβάνω δουλειά βρεφονηπιοκόμου ο οποίος αναλαμβάνει φροντίδα! Ο ρόλος του σταθμού είναι και αυτός: η φροντίδα για όλα τα παιδιά που φιλοξενεί!

 

 

Και τοτε γιατι τα στελνουν σ εμενα να τα αλλαξω?Εμενα μου εχουν πει μαζι κ η διευθυντρια οτι δεν επιτρεπεται να το καανουν οι ιδιες.Επισης δεν εχουν αλλαξιερες κ.λ.π. κι επισης δε μπορουν να εγκαταλειψουν τη ταξη.Εγω αυτα τα κατανοω κ τα πιστευω κ τα υποστηριζω...αλλα δε νομιζω οτι ο παιδικος υποχρεωνει τη νηπιαγωγο να αλλαξει νηπιο...αφου δεν ειναι δουλεια της αλλα δικη μου

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δούλευα σε παιδικό σταθμό. Απλο. Θεωρώ οτι η δουλειά μου είναι αποκλειστικά στην εκπαίδευση (νηπιαγωγείο).

Είπαμε όμως...άλλο ρόλο το νηπιαγωγείο άλλο ο παιδικός σταθμός. Μην τα μπερδέψουμε πάλι. Οι εργαζόμενοι του παιδικού προσφέρουν φροντίδα...

 

Ευγε!!!! Αυτό ναι! Είναι σωστή αντιμετώπιση!

 

Αυτό είναι το σημείο που διαφωνούν οι υπόλοιποι γιατί: απο τη στιγμή που είσαι νηπιαγωγός και δουλεύεις σε παιδικό σταθμό με παιδιά μικρότερα του Νηπιαγωγείου ουσιαστικά αναλαμβάνεις ΚΑΙ να τα φροντίζεις γιατί χρειάζονται φροντίδα! Καταλαβαίνεις; Είναι σαν να αναλαμβάνω δουλειά βρεφονηπιοκόμου ο οποίος αναλαμβάνει φροντίδα! Ο ρόλος του σταθμού είναι και αυτός: η φροντίδα για όλα τα παιδιά που φιλοξενεί!

 

και ξανά ΕΥΓΕ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

οταν ξαναγυρισω με το καλο στη δουλεια θα πω κι εγω στις νηπιαγωγους να μη μου ξαναφερουν τα παιδια τους αν τα κανουν επανω τους και να τα αλλαξουν μονες τους πανα αφου ειναι υποχρεωμενες να το κανουν επειδη δουλευουν σε παιδικο σταθμο κ οχι σε νηπιαγωγιο....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑ αυτό έχει να κάνει με την θέση που έχεις αναλάβει. Είναι βοηθητική και σου έχουν δώσει αυτό το ρόλο στο σταθμό που δουλεύεις. Και έχει κάποια βάση το οτι εσύ αναλαμβάνεις αυτή τη δουλειά απο τη στιγμή που είσαι εκπαιδευμένη. Σε άλλους σταθμούς έχουν άλλο καθεστός.

 

zopiron ναι, στα 5 νηπιαγωγείο και ένα 10% της τάξης είναι προ-νήπια 4 ετών.

 

DEMS σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Απλά τυχαίνει να είμαι τελειόφοιτη και σε άλλο αντικείμενο οπότε μέχρι να ασχοληθώ με την εκπαίδευση σε μόνιμη βάση έχω την "πολυτέλεια" να εργάζομαι και σε άλλο παραπλήσιο αντικείμενο. Άλλοι συνάδελφοι όμως παλεύουν με την ανεργεία οπότε αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να δουλεύουν σε παιδικούς.

Aeriko με συγκινείς! Περίμενα να με κατσαδιάσετε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τοτε γιατι τα στελνουν σ εμενα να τα αλλαξω?Εμενα μου εχουν πει μαζι κ η διευθυντρια οτι δεν επιτρεπεται να το καανουν οι ιδιες.Επισης δεν εχουν αλλαξιερες κ.λ.π. κι επισης δε μπορουν να εγκαταλειψουν τη ταξη.Εγω αυτα τα κατανοω κ τα πιστευω κ τα υποστηριζω...αλλα δε νομιζω οτι ο παιδικος υποχρεωνει τη νηπιαγωγο να αλλαξει νηπιο...αφου δεν ειναι δουλεια της αλλα δικη μου

 

Καλή μου,

στους παιδικούς σατθμούς προβλέπονται οι εξής ειδικότητες:

Απόφοιτοι του τμήματος βρεφονηπιοκομίας και νηπιαγωγών που αναλαμβάνουν την εκπαίδευση/απασχόληση των παιδιών

και Ειδικό βοηθητικό προσωπικό, απόφοιτοι ΙΕΚ κλπ που αναλαμβάνουν ρόλου βοηθητικό στον ΠΣ.

Το βοηθητικό προσωπικό είναι αυτό που αλλάζει τα παιδιά (από 2,5 και πάνω μιλάμε πάντα, όχι για βρέφη). Εάν για κάποιο λόγο (παράνομα;) δεν υπάρχει το βοηθητικό προσωπικό, τότε την αλλαγή αναγκαστικά την αναλαμβάνει η βρεφονηπιοκόμος/νηπιαγωγός/όποια άλλη έχει το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

οταν ξαναγυρισω με το καλο στη δουλεια θα πω κι εγω στις νηπιαγωγους να μη μου ξαναφερουν τα παιδια τους αν τα κανουν επανω τους και να τα αλλαξουν μονες τους πανα αφου ειναι υποχρεωμενες να το κανουν επειδη δουλευουν σε παιδικο σταθμο κ οχι σε νηπιαγωγιο....

 

Εσύ καλή μου τι ειδικότητα έχεις; Τι σχολή έχεις τελειώσει; Ως τι σε έχιουν προσλάβει; Έχεις δικό σου τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

Aeriko με συγκινείς! Περίμενα να με κατσαδιάσετε...

 

Γιατί καλό μου κορίτσι; Σε αντίθεση με την προσπάθεια να φανεί το αντίθετο, δεν είμαστε ούτε παράλογες ούτε τρελλές :mrgreen:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Για να σε παρει με το μερος της το κανει για να βγαλει εμενα τρελλη:lol:

 

Πραγματικά έχεις πρόβλημα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου,

στους παιδικούς σατθμούς προβλέπονται οι εξής ειδικότητες:

Απόφοιτοι του τμήματος βρεφονηπιοκομίας και νηπιαγωγών που αναλαμβάνουν την εκπαίδευση/απασχόληση των παιδιών

και Ειδικό βοηθητικό προσωπικό, απόφοιτοι ΙΕΚ κλπ που αναλαμβάνουν ρόλου βοηθητικό στον ΠΣ.

Το βοηθητικό προσωπικό είναι αυτό που αλλάζει τα παιδιά (από 2,5 και πάνω μιλάμε πάντα, όχι για βρέφη). Εάν για κάποιο λόγο (παράνομα;) δεν υπάρχει το βοηθητικό προσωπικό, τότε την αλλαγή αναγκαστικά την αναλαμβάνει η βρεφονηπιοκόμος/νηπιαγωγός/όποια άλλη έχει το παιδί...

 

 

Σιγουρα....αλλα γιατι εαν υπαρχει εστω μια βρεφοκομος σε αλλη ταξη λεμε παντα,την υποχρεωνουν να τα αλλαξει αυτη?Με εχουν αναγκασει σε πολλα σχολεια γιατι υποστηριζουν οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα τους και το πιστευω και το κατανοω.Αν μπορουσανε κ ξερανε πως να το κανουν θα τα στελνανε σ εμενα?Αυτη την απορια εχω αλλα κανεις δε μου λεει...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχεις πρόβλημα!

 

 

Χιουμορ.....αν σε χαλαει αγνοησε το!Απλα ηθελα να σπασω το παγο....Δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα...εξ αλλου κ εγω σε μειονεκτικη θεση βρησκομαι οχι σε ευνοουμενη!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα....αλλα γιατι εαν υπαρχει εστω μια βρεφοκομος σε αλλη ταξη λεμε παντα,την υποχρεωνουν να τα αλλαξει αυτη?Με εχουν αναγκασει σε πολλα σχολεια γιατι υποστηριζουν οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα τους και το πιστευω και το κατανοω.Αν μπορουσανε κ ξερανε πως να το κανουν θα τα στελνανε σ εμενα?Αυτη την απορια εχω αλλα κανεις δε μου λεει...

 

Εάν σε έχουν προσλάβει για να κάνεις αυτή τη δουλειά, ναι θα τα φέρνουν σε σένα!

Επίσης, είσαι βρεφοκόμος, τι σημαίνει αυτό; Τι έχεις τελειώσει; Υπάρχει σχολή βρεφοκομίας; Ρωτάω καθαρά από ενδιαφέρον, γιατί δεν το έχοω ξανακούσει.

Επίσης, μπορεί να τε φέρνουν σε σένα γιατί απλά εσύ δέχεσαι να το κάνεις (αν δεν σε ε΄χουν προσλάβει γι' αυτό το λόγο).

Τέλος, μπορεί να το αναθέτουν σε σένα για άλλους καθαρά πρακτικούς λόγους, π.χ. δεν υπάρχει άλλο άτομο να μείνει με τα παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις χιούμορ καλή μου θα έπρεπε να έχεις δεχτεί σε προηγούμενα post το χιούμορ των άλλων και να εχεις εκτιμήσει και τις προσπάθειές τους να "σπάσει" ο πάγος. Δυστυχώς όμως δεν το έκανες... Τώρα είναι αργά διότι είμεθα άνθρωποι και έχουμε και νεύρα τα οποία κάποια στιγμή σπάνε... μαζί με άλλα όργανα του ανθρώπινου σώματος.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

emmaki έχω απορία: οι βρεφονηπιοκόμοι φωνάζουν τη βρεφοκόμο να αλλάξει τα παιδιά; Δηλ η (βρεφο)νηπιοκόμος τα παιδιά της τάξης της δεν είναι υποχρεωμένη να τα αλλάξει; Ετσι απο περιέργεια ρωτάω...

Για αυτο που ρωτάς εσυ: Υπάρχει ΤΕΙ βρεφοκομείας(1) και ΤΕΙ βρεφονηπιοκομίας καθώς και ΙΕΚ βοηθών βρεφονηπιοκόμων(αυτά που βλέπουμε στην tv σπούδασε "παιδαγωγικά" στο ΙΕΚ τάδε)

 

ΛΕΝΑ148 νομίζω οτι πρέπει να μιλήσεις με κάποιον απο το σταθμό να σου πει ποίες είναι οι αρμοδιότητες σου. Χωρίς να έχω ιδέα απο σταθμούς και καθήκοντα αν έχεις αναλάβει τα βρέφη το λογικό είναι να έχεις μόνο αυτά. Τώρα αν δεν παίρνουν βρέφη το λογικό είναι να είσαι εκεί για όλα τα παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε έχουν προσλάβει για να κάνεις αυτή τη δουλειά, ναι θα τα φέρνουν σε σένα!

Επίσης, είσαι βρεφοκόμος, τι σημαίνει αυτό; Τι έχεις τελειώσει; Υπάρχει σχολή βρεφοκομίας; Ρωτάω καθαρά από ενδιαφέρον, γιατί δεν το έχοω ξανακούσει.

Επίσης, μπορεί να τε φέρνουν σε σένα γιατί απλά εσύ δέχεσαι να το κάνεις (αν δεν σε ε΄χουν προσλάβει γι' αυτό το λόγο).

Τέλος, μπορεί να το αναθέτουν σε σένα για άλλους καθαρά πρακτικούς λόγους, π.χ. δεν υπάρχει άλλο άτομο να μείνει με τα παιδιά....

 

 

Δηλαδη στα 5 τμηματα εκ των οποιων το ενα ειναι βρεφικο ,το δικο μου,ειμαι εγω υποχρεωμενη να αλλαζω τα προνηπια που φορανε πανα εγω κ οχι οι νηπιαγωγοι-δασκαλες τους?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

emmaki έχω απορία: οι βρεφονηπιοκόμοι φωνάζουν τη βρεφοκόμο να αλλάξει τα παιδιά; Δηλ η (βρεφο)νηπιοκόμος τα παιδιά της τάξης της δεν είναι υποχρεωμένη να τα αλλάξει; Ετσι απο περιέργεια ρωτάω...

 

ΛΕΝΑ148 νομίζω οτι πρέπει να μιλήσεις με κάποιον απο το σταθμό να σου πει ποίες είναι οι αρμοδιότητες σου. Χωρίς να έχω ιδέα απο σταθμούς και καθήκοντα αν έχεις αναλάβει τα βρέφη το λογικό είναι να έχεις μόνο αυτά. Τώρα αν δεν παίρνουν βρέφη το λογικό είναι να είσαι εκεί για όλα τα παιδάκια...

 

Δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω.....

Υποθέω, όπως είπα, ότι εξαρτάται από τη σχέση εργασίας (για ποιό λόγο την προσέλαβαν), από το τι είναι μια βρεφοκόμος (ίσως είναι απόφοιτη ΙΕΚ, που με βάση το καθηκοντολόγιο είναι η δουλειά της να αλλάζει τα παιδιά), από το αν υπάρχει άλλο άτομο για να προσέξει τα παιδιά την ώρα που αλλάζεται το λερωμένο.....

Δεν ξέρω. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΠΣ, καθώς, όπως και εσύ, πιστεύω ότι ο καθένας στον τομέα του!

Link to comment
Share on other sites

Προνήπιο δεν πάνε στα 2,5 - πάνε στα 4

και νήπιο στα 5, σωστά?

 

Προφανώς, αναφέρεστε σε παιδικούς σταθμούς που τελούν χρέη και προνήπιου, δηλαδή δέχονται παιδιά μέχρι και 4 ετών.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το τυπικό του πράγματος. Και θα πάμε και στο ουσιαστικό.

Επειδή υπάρχει μια διαφωνεία στην ορολογία, εισηγήθηκα να ονομάσουμε τα παιδιά από 2.5 - 3.8 Λιονταράκια

Εγώ εχω τον Σίμπα και την Νάλα

Πέρσι πηγαίνανε σε αυτή την τάξη.

Η βοηθός αλλά και η νηπιαγωγός δεν είχε κανένα πρόβλημα να τα σκουπίζει.(ΕΥΤΥΧΩΣ) Επειδή ήταν τα πιο μικρά και μικροκαμωμένα στην αρχή νομίσαν ότι θα είχαν πανιά, και πάλι μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μια φορά είπα στην δασκάλα να πει στην Νάλα να βάζει "εύκολα" ρούχα γιατί μόνο φορέματα ήθελε, και μου είπε, όχι δεν πειράζει άσε την να βάλει τα φορεματάκια της! Και της είπα, εντάξει αφού δεν έχεις πρόβλημα εσύ με τα καλσόν θα την αφήσω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ΠΣ, καθώς, όπως και εσύ, πιστεύω ότι ο καθένας στον τομέα του!

 

;)

Μακάρι να ήταν έτσι...στις μέρες μας ο καθένας ο,τι δηλώσει είναι....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...