Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Η εκπαίδευση (όχι η παιδεία, γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά) θα είναι πλέον ταξική (περισσότερο από ό,τι είναι τώρα).

Οι τάξεις θα έχουν 35 παιδιά στην καλύτερη περίπτωση, ο δάσκαλος θα κάνει ένα μέσο μάθημα (γιατί δεν μπορείς σε 45 λεπτά να ασχοληθείς εξατομικευμένα με 35 παιδιά όσο και να το θες) και όποιος κατάλαβε, και από εκεί και πέρα, όποιος γονιός έχει την οικονομική δυνατότητα (γιατί έρχονται πολύ δύσκολες μέρες) θα κάνει στο παιδί του ιδιαίτερα για να προχωρήσει. Όποιος δεν μπορεί...

Δυστυχώς επιστρέφουμε με γοργά βήματα 40-50 χρόνια πίσω με αυτή την κατάσταση....

Εμένα ως εκπαιδευτικό με λυπεί πάρα πολύ....

Υποθέτω (και ελπίζω) ότι λυπεί πάρα πολύ και τους γονείς αλλά και όλους τους πολίτες....

ο μεγαλος μου φετος ειναι για προνηπια..αν και περασαμε με το εσπα στο δημοτικο παιδικο σταθμο της περιοχης μας,ευελπιστω οτι θα παρουν προνηπια και αν γινει αυτο θα τον στειλω εκει-μιας και ως τριτεκνη δε θα συμμετεχω στην κληρωση,οπως μουπε η διευθυντρια..

κι ετσι θα αφησω μια κενη θεση για αλλο παιδακι που εχει αναγκη..

ομως πραγματικα ειτε στον παιδικο ειτε στο νηπιαγωγειο εχω τις ενστασεις μου ως προς το ποσο θα κανουν ¨μαθημα¨ τα παιδακια....αναμενονται μεγαλες και διαρκεις απεργιακες κινητοποιησεις...αντε εγω δεν δουλευω,θα τον εχω σπιτι οπως μεχρι τωρα...

οι γονεις ομως που εργαζονται και δεν εχουν καποιον να κρατησει τα παιδια τι θα κανουν??

θελω να καταληξω λοιπον στο οτι και οι νηπιαγωγοι-παιδαγωγοι παρολο που εχουν πολλα δικια,θαπρεπε να μην κανουν πολλες απεργιες..

αλλωστε νομιζω οτι πολυ δυσκολα αλλαζει πλεον κατι...ολα ειναι δρομολογημενα...

ας σκεφτουν λοιπον και τους εργαζομενους που πραγματικα εχουν προβλημα φυλαξης των παιδων τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

εμενα μου ειχανε δωσει το χαρτακι απο το νηπιαγωγειο και εγραφε κιολας αν δε κανω λαθος πανω νηπαγωγειο ταδε νομος ταδε. δε ξερω αν ειναι για ολους το ιδιο υποθετω πως ναι ... αν μπορεις να περιμενεις καμια 10 αρια μερες μπορω να σκαναρω το δικο μου και να στο στειλω. μετα τις 28 αν δε το χεις βρει πες μου...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχανε δωσει το χαρτακι απο το νηπιαγωγειο και εγραφε κιολας αν δε κανω λαθος πανω νηπαγωγειο ταδε νομος ταδε. δε ξερω αν ειναι για ολους το ιδιο υποθετω πως ναι ... αν μπορεις να περιμενεις καμια 10 αρια μερες μπορω να σκαναρω το δικο μου και να στο στειλω. μετα τις 28 αν δε το χεις βρει πες μου...

Γεια σου v & a :-)

 

το ραντεβού με τον παιδίατρο μας είναι αρχές ΣΕΠ συνεπώς έχω χρόνο ... αλλα δεν θυμάμαι καθόλου να λέει πάνω κάτι σαν αυτό που περιγραφεις ...! :-)

πιθανών να μην γλιτώνω την επίσκεψη στο σχολείο :-)

 

σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ συμπλήρωσα αυτό πέρυσι και φέτος αυτό έδινε πάλι η νηπιαγωγός.

 

http://survey.sch.gr/downloads/deltia_ygeias/atomiko%20ygeias%20nhp.doc

 

και σε μας αυτο εδωσαν!

Και πανω που αναρωτιομουν που να το εχω βαλει!

 

Ευχαριστω Αφροδιτακι!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας κατι τετοιο ειναι αλλα σε κακη φωτοτυπια κ νομιζω τωρα που το ξαναβλεπω πως αυτο που λεει για το νομό ειναι σφραγιδα απο πανω που μετα βγηκε φωτοτυπια. Μου φαινεται θα κατεβασω κι εγω αυτο που ναι καθαρο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αναρωτιέμαι! Ξεκινανε 12 Σεπτέμβρη και κανουνε αγιασμό?? Θα μας δώσουνε και λιστα με αγορές που πρεπει να κάνουμε για γραφική ύλη?? Ξέρει καμοιά μαμά να μας ενημερώσει???

GEBnp3.pngcRvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝΕ. ΚΑΙ ΤΗΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΕΤΕ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΨΩΝΙΣΑΜΕ,ΔΩΣΑΜΕ 100 ? Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΟΛΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ.

 

ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

απλοςδευτερα κανουν αγιασμο .μισι ωρα το πολυ..και την αλλη μερα πανε κανονικα..και καποια στιγμη θα σας πουν να δωσετε λεφτ για να παρουν οτι χρειαζονται;)

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝΕ. ΚΑΙ ΤΗΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΕΤΕ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΨΩΝΙΣΑΜΕ,ΔΩΣΑΜΕ 100 ? Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΟΛΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ.

 

ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

 

 

 

Τα 100 Ευρω ειναι για γραφική ύλη για όλη τη χρονια??? Η κατα την διάρκεια του χρονου ξαναχρειάζεται γραφική ύλη??

GEBnp3.pngcRvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι???σημερα μου ειπε μια φιλη οτι για να κρατησουν τον γιο της στο νηπιαγωγιο μεχρι τις 3.30 το μεσιμερι θα πρεπει να τους παει χαρτι απο την δουλεια της(οτι εργαζετε).....ετσι ειναι????

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω και εγω κατι???σημερα μου ειπε μια φιλη οτι για να κρατησουν τον γιο της στο νηπιαγωγιο μεχρι τις 3.30 το μεσιμερι θα πρεπει να τους παει χαρτι απο την δουλεια της(οτι εργαζετε).....ετσι ειναι????

Στις αρχές του Ιουνίου είχε έρθει σχετική εγκύκλιος την οποία όμως μερικές μέρες αργότερα την πήρν πίσω οπότε δεν χρειάζεται να πάει το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν της το ζητησουν ξανα τι κανει????

Σχετικά με το θέμα αναφέρεται ο προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου 2011-2012 (14/6/2011). Μπορεί να τον αναζητήσει και να τους το δείξει, αν και λογικά θα το γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

απλοςδευτερα κανουν αγιασμο .μισι ωρα το πολυ..και την αλλη μερα πανε κανονικα..και καποια στιγμη θα σας πουν να δωσετε λεφτ για να παρουν οτι χρειαζονται;)

 

Εμείς (στο νηπιαγωγείο όπου εργαζομουν) τη μέρα του αγιασμού, μετά τον αγιασμό, καλούσαμε τους γονείς και τα παιδιά στην αίθουσα, ώστε α) να έρθουν τα παιδιά σε μια πρώτη επαφή με την τάξη, β) να κάνουμε κλήρωση για τα προνήπια (αν χρειαζόταν) (και ναι, ήταν πολύ δύσκολο με τα παιδιά μέσα, αλλά δεν υπήρχε άλλη λύση) και γ) να ενημερώσουμε τους γονείς για το πώς θα δουλέυουμε, τι θέλαμε από αυτούς (υλικά, πληροφόρηση για ό,τι μπορεί να συμβεί και να επηρεάσει το παιδί κλπ).

Την επόμενη μέρα, κάναμε ενός είδους προσαρμογή των παιδιών και δεν τα κρατούσαμε στο ολοήμερο, αλλά μόνο μέχρι τις 12, παρουσία και των 2 νηπαιγωγών (πρωινή και απογευματινή). Η "προσαρμογή" μπορεί να συνεχιζόταν και για άλλες 2 ή 3 μέρες, ανάλογα με τα παιδιά. Κάναμε κάποιες πολύ χαλαρές δραστηριότητες γνωριμίας, ζωγραφικής, κανόνες για την τάξη, μαθαίναμε τις ρουτίνες κλπ.

Ουσιαστικά τη 2η εβδομάδα αρχίζει το "κανονικό" πρόγραμμα, καθώς τότε έχουν προσαρμοστεί τα παιδιά και έχουν αρχίσει να αισθάνονται ασφαλή...

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς (στο νηπιαγωγείο όπου εργαζομουν) τη μέρα του αγιασμού, μετά τον αγιασμό, καλούσαμε τους γονείς και τα παιδιά στην αίθουσα, ώστε α) να έρθουν τα παιδιά σε μια πρώτη επαφή με την τάξη, β) να κάνουμε κλήρωση για τα προνήπια (αν χρειαζόταν) (και ναι, ήταν πολύ δύσκολο με τα παιδιά μέσα, αλλά δεν υπήρχε άλλη λύση) και γ) να ενημερώσουμε τους γονείς για το πώς θα δουλέυουμε, τι θέλαμε από αυτούς (υλικά, πληροφόρηση για ό,τι μπορεί να συμβεί και να επηρεάσει το παιδί κλπ).

Την επόμενη μέρα, κάναμε ενός είδους προσαρμογή των παιδιών και δεν τα κρατούσαμε στο ολοήμερο, αλλά μόνο μέχρι τις 12, παρουσία και των 2 νηπαιγωγών (πρωινή και απογευματινή). Η "προσαρμογή" μπορεί να συνεχιζόταν και για άλλες 2 ή 3 μέρες, ανάλογα με τα παιδιά. Κάναμε κάποιες πολύ χαλαρές δραστηριότητες γνωριμίας, ζωγραφικής, κανόνες για την τάξη, μαθαίναμε τις ρουτίνες κλπ.

Ουσιαστικά τη 2η εβδομάδα αρχίζει το "κανονικό" πρόγραμμα, καθώς τότε έχουν προσαρμοστεί τα παιδιά και έχουν αρχίσει να αισθάνονται ασφαλή...

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!

αρα εμμακι κι εγω να περιμενω τον αγιασμο να μου πουν αν θα παρουν τελικα το αγορι μου....παντως την πεμπτη σιγουρα θα παρω τηλεφωνο να δω αν θα παρουν τεςλικα προνηπια....

καλη χρονια σε ολα τα παιδακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εύχομαι να είχατε όλοι ένα καλο καλοκαίρι,η ερώτηση μου είναι η εξής εμείς είμαστε σε φάση που ψάχνουμε για ΣΠΙΤΙ σε άλλη πόλη και συγκεκριμένα ΑΘΗΝΑ απο θεσσαλονίκη γιατί εκει βρήκε ο άντρας μου δουλεια, ο γιος μου είναι γεννημένος στις 15-11-06 και ακόμα δεν τον έχουμε γράψει σε νηπιαγωγείο καθώς δεν έχουμε βρει ακόμα σπιτι στην περιοχη που θελουμε, το γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Θα χάσει το παιδι τη χρόνια η υπάρχει περίπτωση να το πάρουν και λίγο πιο αργά;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εύχομαι να είχατε όλοι ένα καλο καλοκαίρι,η ερώτηση μου είναι η εξής εμείς είμαστε σε φάση που ψάχνουμε για ΣΠΙΤΙ σε άλλη πόλη και συγκεκριμένα ΑΘΗΝΑ απο θεσσαλονίκη γιατί εκει βρήκε ο άντρας μου δουλεια, ο γιος μου είναι γεννημένος στις 15-11-06 και ακόμα δεν τον έχουμε γράψει σε νηπιαγωγείο καθώς δεν έχουμε βρει ακόμα σπιτι στην περιοχη που θελουμε, το γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Θα χάσει το παιδι τη χρόνια η υπάρχει περίπτωση να το πάρουν και λίγο πιο αργά;;;

 

Καλησπερα christinasimon

Κανε ενα τηλεφωνο στο νηπιαγωγειο που ανηκει το παιδι Θεσσαλονικη,και ρωτησε αν μπορεις να τον γραψεις τωρα εδω,και να γινει μετεγγραφη στην Αθηνα αργοτερα,οταν με το καλο βρητε σπιτι εκει.

Ευχομαι καλη ενταξη στην Αθηνα και μια καλη σχολικη χρονια στο παιδακι σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...