Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Να μην υποθέτεις τίποτα. Οπως ξεκάθαρα αναφέρεται από το νόμο, ΔΕΝ ζητείται εξέταση από οφθαλμίατρο.

 

Το μόνο που απαιτείται είναι το :

 

"β. Επίδειξη του βιβλιαρίου ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και η οδοντολογική εξέταση."

 

Δηλαδή κανονικά, αν θέλει κανείς προσκομίζει και το ατομικό δελτίο υγείας των νηπίων....

 

 

Και αν το παιδί έχει κάποιο καρδιακό πρόβλημα, που για κάποιο λόγο δεν το έχει καταλάβει ο παιδίατρος, αλλά που με μια απλή καρδιολογική εξέταση μπορεί να γίνει αντιληπτό;

Αν αυτό το παιδί, που δεν πήγε στον καρδιολόγο, γιατί η μαμά του επέλεξε να μην συμπληρωσει το ατομικό δελτίο υγείας (το οποίο σημειοτέον δεν είναι πρωτοβουλία του σχολέιου, αλλά στέλνεται από το υπουργείο) την ώρα του διαλείμματος που θα τρέχει πάνω άτω πάθει κάτι, ποιός θα έχει την ευθύνη;

Θα την έχει η/ο εκπαιδευτικός που δέχτηκε το παιδί χωρίς να υπάρχουν τα απαιτούμενα χαρτιά! (Όπως και έχει συμβεί σε δημοτικά και σε σχολέια δευτεροβάθμιας. Ευτυχώς, δεν έχω ακούσει να έχει συμβεί σε νηπιαγωγείο, χωρίς να το αποκλείω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Επίσης, ερώτηση κ΄ρισεως.

Αν του χρόνου στο δημοτικό σας ζητήσουν να προσκομίσετε Ατονικό Δελτίο Υγείας (όταν ήμουν εγώ στο σχολέιο μας το ζητούσαν κάθε χρόνο) για να μπορεί να συμμετέχει το παιδί στη γυμναστική, θα το κάνετε;

Και αν η απάντηση είναι θετική, γιατί; Θεωρείτε ότι στο νηπιαγωγείο δεν γίνεται γυμναστική, γιατί δεν υπάρχει ως μεμονωμένο μάθημα που το διδάσκει γυμναστής;

 

Ερωτήσεις κρίσεως....

Link to comment
Share on other sites

Και αν το παιδί έχει κάποιο καρδιακό πρόβλημα, που για κάποιο λόγο δεν το έχει καταλάβει ο παιδίατρος, αλλά που με μια απλή καρδιολογική εξέταση μπορεί να γίνει αντιληπτό;

Αν αυτό το παιδί, που δεν πήγε στον καρδιολόγο, γιατί η μαμά του επέλεξε να μην συμπληρωσει το ατομικό δελτίο υγείας (το οποίο σημειοτέον δεν είναι πρωτοβουλία του σχολέιου, αλλά στέλνεται από το υπουργείο) την ώρα του διαλείμματος που θα τρέχει πάνω άτω πάθει κάτι, ποιός θα έχει την ευθύνη;

Θα την έχει η/ο εκπαιδευτικός που δέχτηκε το παιδί χωρίς να υπάρχουν τα απαιτούμενα χαρτιά! (Όπως και έχει συμβεί σε δημοτικά και σε σχολέια δευτεροβάθμιας. Ευτυχώς, δεν έχω ακούσει να έχει συμβεί σε νηπιαγωγείο, χωρίς να το αποκλείω)

 

Δηλαδή εσύ το παιδί σου το πας στο γιατρό μόνο όταν κάνεις εγγραφή στο σχολείο, ή αν σου το ζητήσει (πάλι το σχολείο), στη μέση της χρονιάς???

 

ΕΛΕΟΣ πια μ'αυτές τις κινδυνολογίες! Ο κάθε γονιός οφείλει (και πιστεύω ότι το κάνει) να επισκέπτεται τον παιδίατρο και πολλές άλλες ειδικότητες ιατρών σε τακτά διαστήματα, οπότε και να γνωρίζει την υγεία του παιδιού του!

 

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ από τους ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ, ούτε από τους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ να μας πούνε ΠΟΤΕ θα πάμε το παιδί μας σε γιατρό!!!

 

Χαλάρωσε λοιπόν, και μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις! Εδώ μιλάμε για την εφαρμογή των νόμων και όχι για προληπτική ιατρική! icon6.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ατομικό δελτίο υγείας είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δείτε ΦΕΚ 895/2005

 

Αναφέρεται:

1. Στις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμις εκπαίδευσης τηρείται, με ευθύνη των διευθυντών τους, ατονικό δελτίο υγείας (ΑΔΥ) των μαθητών.

2. Το ΑΔΥ:

α) έχει προληπτικό χαρακτήρα, αποσκοπεί αποκλειστικά στην προστασία της ζωής των μαθητών και μαθητριών και χρησιμοποιείται ως βασικό στοιχείο στήριξης τους κατά τη συμμετοχή τους στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και γενικότερα στις σχολικε΄ς δραστηριότητες.

β) Καταρτίζεται-συμπληρώνεται με τη φροντίδα των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών-τριων, από ιατρούς των οικείων Κέντρων Υγεάις ή Περιφερειακών Γενικών Νοσοκομείων ή των Ασφαλιστικών φορέων των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες παιδιάτρους και ιατρούς που παρακολουθούν την κατάσταση της υγέιας των μαθητών-τριων.

γ) Πειρλαμβάνει το ονοματεπώνυμο του μαθητή-τριας, το ονοματεπώνυμο του γονέα ή κηδεμόνα, την ημερομηνία ιατρικής εξέτασης και το ιατρικό πόρισμα.

δ) Έχει ισχύ δύο (2) σχολικών ετών για το δημοτικό σχολέιο και τριών (3) για το γυμνάσιο και το λύκειο, αποτελέι δε αναγκαίο συνοδευτικό της ατομικής καρτέλας του μαθητή-τριας. Για το νηπιαγωγείο το ΑΔΥ ισχύει για όλο το χρονικό διάστημα φοίτησης σε αυτό.

ε)....

στ)....

3.....

4....

5. Η παράλειψη κατάθεησς του ΑΔΥ συνεπάγεται τον αποκλεισμό του μαθητή-τριας από το μάθημα της φυσικής αγωγης, στο οποίο θεωρείται αδικαιολογήτων απών καθώς και από άλλες σχολικές δραστηριότητες

 

 

Γιατί όπως έχω πει, οι εκπαιδυετικοί δεν ζητάνε πράγματα "από το κεφάλι τους"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ το παιδί σου το πας στο γιατρό μόνο όταν κάνεις εγγραφή στο σχολείο, ή αν σου το ζητήσει (πάλι το σχολείο), στη μέση της χρονιάς???

 

ΕΛΕΟΣ πια μ'αυτές τις κινδυνολογίες! Ο κάθε γονιός οφείλει (και πιστεύω ότι το κάνει) να επισκέπτεται τον παιδίατρο και πολλές άλλες ειδικότητες ιατρών σε τακτά διαστήματα, οπότε και να γνωρίζει την υγεία του παιδιού του!

 

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ από τους ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ, ούτε από τους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ να μας πούνε ΠΟΤΕ θα πάμε το παιδί μας σε γιατρό!!!

 

Χαλάρωσε λοιπόν, και μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις! Εδώ μιλάμε για την εφαρμογή των νόμων και όχι για προληπτική ιατρική! icon6.gif

 

Διάβασε και το παρακάτω που έγραψα!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!

 

Εντυπώσεις δεν προσπαθώ να δημιουργήσω, δεν έχω κανένα λόγο άλλωστε...

Εντυπώσεις αλλιώς δημιουργούνται, και όχι από την παράθεση εμπεριστατωμένων απόψεων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ατομικό δελτίο υγείας είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Ναι, για τη φυσική αγωγή και τον αθλητισμό, όχι για την εγγραφή στο σχολείο

 

Διάβασε και το παρακάτω που έγραψα!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!!!!!!

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος νόμος που να αναφέρει ότι το υπόψη δελτίο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ για την ΕΓΓΡΑΦΗ των νηπίων και προνηπίων στο νηπιαγωγείο?

 

Εντυπώσεις δεν προσπαθώ να δημιουργήσω, δεν έχω κανένα λόγο άλλωστε...

 

Το να συνεχίζεις να επιμένεις σε κάτι άλλο από αυτό που είναι το θέμα της συζήτησης (τι χαρτιά απαιτούνται από το νόμο για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο) μόνο ως δημιουργία εντυπώσεων μπορεί να το εκλάβει κανείς...

 

Αλλά να σου πω και το άλλο: το δελτίο που αναφέρεσαι, συμπληρώνεται από ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ και μάλιστα λέει ξεκάθαρα πάνω πάνω, ότι:

 

"Σε περίπτωση που o γιατρός κρίνει ότι χρειάζεται παραπομπή σε ειδικό γιατρό (π.χ. οφθαλμίατρο, καρδιολόγο κλπ) ενημερώνει τους γονείς και σημειώνει το γράμμα Π στην ενδεικτική στήλη."

 

Επιβεβαιώνονται λοιπόν ξανά τα λόγια μου ότι η παραπομπή σε οφθαλμίατρο, καρδιολόγο κλπ είναι άλλης ειδικότητας έργο και όχι του νηπιαγωγού, δασκάλου κλπ

 

Τέλος, θα σου πω και ένα παράδειγμα για να καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάμε:

 

Εστω ότι θέλεις να βγάλεις μια άδεια για να χτίσεις ή να επισκευάσεις ένα σπίτι και εγώ (λέμε τώρα) είμαι η μηχανικός που θα ελέγξω το φάκελό σου στην πολεοδομία.

Μπορώ να σου βρω τουλάχιστον καμιά δεκαριά μελέτες και ελέγχους που θα μπορούσες να κάνεις για την ασφάλεια τη δική σου και της οικογενείας σου.

Εσύ λοιπόν τι θα κάνεις? θα δεχτείς να μου φέρεις και όλες τις έξτρα μελέτες που θα σου ζητήσω, οι οποίες τονίζω πως θα είναι χρήσιμες για τη δική σου ασφάλεια, ή θα επιμείνεις να μου προσκομίσεις μόνο ότι ζητάει ο νόμος?icon7.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΔΥ, ναι δεν χρειάζεται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο.

Θα ζητηθεί αργότερα.

Το αργότερα, μπορεί να είναι την πρώτη μέρα του σχολείου, μπορεί τη δεύτερη,

μπορεί και τον Οκτώβρη (εγώ δίνω τα έντυπα μόλις μου τα στείλει η πρωτοβάθμια, γιατί μας τα στέλνουν και είναι διπλότυπα)....

 

Δεν επιμένω, αν δεν θέλεις να καταλάβεις τι λέω.

Απλά για όλους τους άλλους που διαβάζουν, το ότι σήμερα σας ζητούν τα συγκεκριμένα χαρτια για την εγγραφή, δεν σημαίνει ότι τελειώσατε με τα χαρτιά που πρέπει να προσκομίσετε στο σχολείο, προκειμένου το παιδί σας να μπορεί να συμμετέχει σε δραστηριότητες (από γυμναστική-ψυχοκινητική στο νηπιαγωγείο, μέχρι παιχνίδια στην αυλή).

Υπάρχει νόμος που τα ορίζει αυτά και αν δεν γίνουν, πολύ απλά ΔΕΝ συμμετέχουν τα παιδιά.... Το πώς θα εξηγηθεί αυτό στο παιδί, είναι άλλη υπόθεση!

 

Και φυσικά γιατί έχει γίνει αυτός ο νόμος; Γιατί πολύ απλά υπάρχουν γονείς που δεν πηγαίνουν τα παιδιά στο γιατρό, υπάρχουν προβλήματα υγεάις που δεν τα γνωρίζουν οι γονείς είτε από άγνοια είτε από αδιαφορία, και όλα αυτά μπορεί να προκαλέσουν μέχρι και θάνατο σε ένα παιδί (π.χ. τα καρδιακά προβλήματα).

 

 

Και katrin μου, η επιθετικότητα και η ειρωνεία δεν είναι καλό πράγμα! Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα! Προσπαθώ να ενημερώσω τους γονείς για το τι έχουν να αντιμετωπίσουν ΚΑΙ στις εγγραφές αλλά ΚΑΙ στις πρώτες μέρες του παιδιού τους στο σχολείο. Δεν είμαι ούτε εκπρόσωπος του υπουργείου, ούτε τίποτα τέτοιο. Μια νηπιαγωγός είμαι (ούτε καν προϊσταμένη σε νηπιαγωγείο) και μάλιστα ούτε καν σε νηπιαγωγείο πλέον (είμαι σε ΚΕΔΔΥ), που απλά γνωρίζω τη νομοθεσία γιατί, αν θες, έχω αυτή την "λόξα", να διαβάζω δηλαδή τους νόμους. Όποιος διαφωνεί με αυτά που λέω και γράφω, μπορεί πολύ απλά να παραθέσει τον αντίστοιχο νόμο που ανατρέπει αυτόν που παραθέτω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κακό να δηλώσεις ποιός θα παίρνει το παιδί;

Αυτό το ζητούσα πάντα και εγώ!

Μπορεί η δική σου οικογένεια να είναι τέλεια, δεν είναι όμως όλες έτσι!

...

 

Αν και λίγο ειρωνικό το σχόλιο, θα απαντήσω ότι ούτε εμείς είμαστε η τέλεια οικογένεια... Σκέψου ότι οι γονείς δουλεύουμε 8ωρο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) οπότε ένα τρίτο άτομο θα παραλαμβάνει το παιδί μας στις 12:15 ακριβώς! Κι εννοείται ότι θα συμπληρώναμε υπεύθυνη δήλωση για το ποιος θα παραλαμβάνει το παιδί μας, ήταν όμως τόσο επείγον?

Η ένστασή μου ήταν στο ότι αφού μάζεψα όλα τα χαρτιά που μου ζητήθηκαν και τα πήγα την Παρασκευή 10/06 στη νηπιαγωγό (12:30-13:15 δεχόταν γονείς) μου έβγαλε άλλα τόσα που έπρεπε να τα πάω στις 14/06 αποκλειστικά μιας και ήταν η μοναδική εργάσιμη που απέμενε για να ολοκληρωθεί η εγγραφή!!! Στο χαρτί που είχε αφισοκολληθεί έγραφε "εγγραφές 01-21/06" αλλά όοοοοοχι... Αυτό ισχύει μόνο για το δημοτικό! Στο Νηπιαγωγείο μέχρι 14, 15/06 θα έρθουν τα παιδάκια τελευταία μέρα να πάρουν τις εργασίες τους...

Αφού λοιπόν ήθελε άμεσα κι ολα αυτά, γιατί δεν το είπε από την αρχή? Πόσες άδειες θα μπορούσα να δικαιολογήσω στην δική μου εργασία για να κάνω μια εγγραφή στο νηπιαγωγείο?

 

Εγώ πάντως, αυτή θα δείξω στο νηπιαγωγείο το Σεπτέμβρη. Τώρα, το πώς θα το πάρει η νηπιαγωγός, αυτό δεν με ενδιαφέρει.

...

 

Δυστυχώς σε ενδιαφέρει... Το παιδί σου της αφήνεις...

 

Και αν το παιδί έχει κάποιο καρδιακό πρόβλημα, που για κάποιο λόγο δεν το έχει καταλάβει ο παιδίατρος, αλλά που με μια απλή καρδιολογική εξέταση μπορεί να γίνει αντιληπτό;

Αν αυτό το παιδί, που δεν πήγε στον καρδιολόγο, γιατί η μαμά του επέλεξε να μην συμπληρωσει το ατομικό δελτίο υγείας ....

 

Δηλαδή, αν συμπληρωθεί το έντυπο θα γίνει αντιληπτό το καρδιολογικό πρόβλημα του παιδιού? Μια υπογραφή χρειάζεστε απλά και μόνο για να απαλλαγείτε από την ευθύνη σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα! Γραφειοκρατικό κι αυτό...

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το βρίσκω κακό ότι θέλετε να συμπληρωθεί αυτό το έντυπο, όχι όμως ότι θα βοηθήσει ουσιαστικά στο να εντοπιστεί ένα ενδεχόμενο πρόβλημα υγείας!

 

Δηλαδή εσύ το παιδί σου το πας στο γιατρό μόνο όταν κάνεις εγγραφή στο σχολείο, ή αν σου το ζητήσει (πάλι το σχολείο), στη μέση της χρονιάς???

 

ΕΛΕΟΣ πια μ'αυτές τις κινδυνολογίες! Ο κάθε γονιός οφείλει (και πιστεύω ότι το κάνει) να επισκέπτεται τον παιδίατρο και πολλές άλλες ειδικότητες ιατρών σε τακτά διαστήματα, οπότε και να γνωρίζει την υγεία του παιδιού του!

 

 

Υπάρχουν πολλοί γονείς που το κάνουν...

 

 

Και φυσικά γιατί έχει γίνει αυτός ο νόμος; Γιατί πολύ απλά υπάρχουν γονείς που δεν πηγαίνουν τα παιδιά στο γιατρό, υπάρχουν προβλήματα υγεάις που δεν τα γνωρίζουν οι γονείς είτε από άγνοια είτε από αδιαφορία, και όλα αυτά μπορεί να προκαλέσουν μέχρι και θάνατο σε ένα παιδί (π.χ. τα καρδιακά προβλήματα).

 

 

 

Δυστυχώς έτσι είναι...

 

 

Και katrin μου, η επιθετικότητα και η ειρωνεία δεν είναι καλό πράγμα! Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα! Προσπαθώ να ενημερώσω τους γονείς για το τι έχουν να αντιμετωπίσουν ΚΑΙ στις εγγραφές αλλά ΚΑΙ στις πρώτες μέρες του παιδιού τους στο σχολείο. Δεν είμαι ούτε εκπρόσωπος του υπουργείου, ούτε τίποτα τέτοιο. Μια νηπιαγωγός είμαι (ούτε καν προϊσταμένη σε νηπιαγωγείο) και μάλιστα ούτε καν σε νηπιαγωγείο πλέον (είμαι σε ΚΕΔΔΥ), που απλά γνωρίζω τη νομοθεσία γιατί, αν θες, έχω αυτή την "λόξα", να διαβάζω δηλαδή τους νόμους. Όποιος διαφωνεί με αυτά που λέω και γράφω, μπορεί πολύ απλά να παραθέσει τον αντίστοιχο νόμο που ανατρέπει αυτόν που παραθέτω εγώ.

 

Συμφωνώ απολύτως... Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, ίσα ίσα θα έπρεπε να μας ενώνουν τόσα πολλά! Αλλά βρε emmaki... όταν βάζεις τον όρο "νόμος" μπροστά και προσπαθείς να χτίσεις με βάση αυτόν μια σχέση που αφορά παιδιά... Δεν κολλάει, πώς να το κάνουμε?

Όταν λες ότι μοιράζεις υπεύθυνες δηλώσεις στους γονείς ακόμα και για το ωράριο της... τουαλέτας - για να μην πουν μετά ότι δεν το ήξεραν - πως περιμένεις να μην σε δουν σαν μια ακόμα ευθυνόφοβη δημόσια υπάλληλο που το μόνο που θέλει είναι να συμπληρώσει το 4ωρο της και να φύγει?

 

Φαντάζομαι ότι έχεις δει πολλά κι ότι θα έχεις πολλά να διηγηθείς... Δεν είναι όμως όλες οι μαμάδες οι ίδιες... Όπως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι όλες οι νηπιαγωγοί... Εσύ γιατί προσπαθείς να γίνεις ο κανόνας του δημόσιου υπαλλήλου κι όχι η εξαίρεση?

(emmaki, πραγματικά, δεν είναι προσωπικό το μήνυμα, είναι όλα αυτά που θα ήθελα να πω στη νηπιαγωγό του παιδιού μου αλλά δεν... γιατί δεν ξέρω πόσο "ανοιχτή" είναι και δεν θέλω να κάνω πειράματα με το παιδί μου)...:rolleyes::wink:

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΔΥ, ναι δεν χρειάζεται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο.

Θα ζητηθεί αργότερα.

 

Το ΑΔΥ εμένα μου το έδωσαν από τώρα και θα το προσκομίσω συμπληρωμένο icon7.gif

 

Απλά για όλους τους άλλους που διαβάζουν, το ότι σήμερα σας ζητούν τα συγκεκριμένα χαρτια για την εγγραφή, δεν σημαίνει ότι τελειώσατε με τα χαρτιά που πρέπει να προσκομίσετε στο σχολείο, προκειμένου το παιδί σας να μπορεί να συμμετέχει σε δραστηριότητες (από γυμναστική-ψυχοκινητική στο νηπιαγωγείο, μέχρι παιχνίδια στην αυλή).

Υπάρχει νόμος που τα ορίζει αυτά και αν δεν γίνουν, πολύ απλά ΔΕΝ συμμετέχουν τα παιδιά.... Το πώς θα εξηγηθεί αυτό στο παιδί, είναι άλλη υπόθεση!

 

Καμία κοπέλα από εδώ δεν εξέφρασε αντίρρηση να προσκομίσει όσα χαρτιά είναι από το νόμο απαιτητά, οπότε αυτό που λες, δεν έχει κανένα νόημα (αν και ο τρόπος που το έγραψες - ίσως κατά λάθος - είναι, πώς να το πω? κάπως σαν να μας κουνάς το δάχτυλο...)

 

Και φυσικά γιατί έχει γίνει αυτός ο νόμος; Γιατί πολύ απλά υπάρχουν γονείς που δεν πηγαίνουν τα παιδιά στο γιατρό, υπάρχουν προβλήματα υγεάις που δεν τα γνωρίζουν οι γονείς είτε από άγνοια είτε από αδιαφορία, και όλα αυτά μπορεί να προκαλέσουν μέχρι και θάνατο σε ένα παιδί (π.χ. τα καρδιακά προβλήματα).

 

Επίσης κανείς από μας δεν αναρωτήθηκε για ποιο λόγο να χρειάζονται αυτοί οι νόμοι...

 

Και katrin μου, η επιθετικότητα και η ειρωνεία δεν είναι καλό πράγμα!

 

Να που συμφωνούμε και σε κάτι! icon7.gif Απορώ όμως πραγματικά γιατί το έγραψες αυτό το τελευταίο. Δεν νομίζω να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ σημείο σε ό,τι σου έχω γράψει μέχρι τώρα, μα ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, στο οποίο να είμαι απέναντί σου επιθετική ή ειρωνική....Απλή αντιπαράθεση απόψεων κάνουμε, εκτός αν εσύ το εκλαμβάνεις αλλιώς...

 

 

Όποιος διαφωνεί με αυτά που λέω και γράφω, μπορεί πολύ απλά να παραθέσει τον αντίστοιχο νόμο που ανατρέπει αυτόν που παραθέτω εγώ.

 

Μα σου παρέθεσα, όχι μόνο νόμο, αλλά και την απάντηση του ίδιου του υπουργείου, για τα δικαιολογητικά της εγγραφής!!! Αλλά εσύ επιμένεις να τα αγνοείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και λίγο ειρωνικό το σχόλιο, θα απαντήσω ότι ούτε εμείς είμαστε η τέλεια οικογένεια... Σκέψου ότι οι γονείς δουλεύουμε 8ωρο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) οπότε ένα τρίτο άτομο θα παραλαμβάνει το παιδί μας στις 12:15 ακριβώς! Κι εννοείται ότι θα συμπληρώναμε υπεύθυνη δήλωση για το ποιος θα παραλαμβάνει το παιδί μας, ήταν όμως τόσο επείγον?

Η ένστασή μου ήταν στο ότι αφού μάζεψα όλα τα χαρτιά που μου ζητήθηκαν και τα πήγα την Παρασκευή 10/06 στη νηπιαγωγό (12:30-13:15 δεχόταν γονείς) μου έβγαλε άλλα τόσα που έπρεπε να τα πάω στις 14/06 αποκλειστικά μιας και ήταν η μοναδική εργάσιμη που απέμενε για να ολοκληρωθεί η εγγραφή!!! Στο χαρτί που είχε αφισοκολληθεί έγραφε "εγγραφές 01-21/06" αλλά όοοοοοχι... Αυτό ισχύει μόνο για το δημοτικό! Στο Νηπιαγωγείο μέχρι 14, 15/06 θα έρθουν τα παιδάκια τελευταία μέρα να πάρουν τις εργασίες τους...

Αφού λοιπόν ήθελε άμεσα κι ολα αυτά, γιατί δεν το είπε από την αρχή? Πόσες άδειες θα μπορούσα να δικαιολογήσω στην δική μου εργασία για να κάνω μια εγγραφή στο νηπιαγωγείο?

 

 

 

Δυστυχώς σε ενδιαφέρει... Το παιδί σου της αφήνεις...

 

 

 

Δηλαδή, αν συμπληρωθεί το έντυπο θα γίνει αντιληπτό το καρδιολογικό πρόβλημα του παιδιού? Μια υπογραφή χρειάζεστε απλά και μόνο για να απαλλαγείτε από την ευθύνη σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα! Γραφειοκρατικό κι αυτό...

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το βρίσκω κακό ότι θέλετε να συμπληρωθεί αυτό το έντυπο, όχι όμως ότι θα βοηθήσει ουσιαστικά στο να εντοπιστεί ένα ενδεχόμενο πρόβλημα υγείας!

 

 

 

Υπάρχουν πολλοί γονείς που το κάνουν...

 

 

 

 

Δυστυχώς έτσι είναι...

 

 

 

Συμφωνώ απολύτως... Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, ίσα ίσα θα έπρεπε να μας ενώνουν τόσα πολλά! Αλλά βρε emmaki... όταν βάζεις τον όρο "νόμος" μπροστά και προσπαθείς να χτίσεις με βάση αυτόν μια σχέση που αφορά παιδιά... Δεν κολλάει, πώς να το κάνουμε?

Όταν λες ότι μοιράζεις υπεύθυνες δηλώσεις στους γονείς ακόμα και για το ωράριο της... τουαλέτας - για να μην πουν μετά ότι δεν το ήξεραν - πως περιμένεις να μην σε δουν σαν μια ακόμα ευθυνόφοβη δημόσια υπάλληλο που το μόνο που θέλει είναι να συμπληρώσει το 4ωρο της και να φύγει?

 

Φαντάζομαι ότι έχεις δει πολλά κι ότι θα έχεις πολλά να διηγηθείς... Δεν είναι όμως όλες οι μαμάδες οι ίδιες... Όπως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι όλες οι νηπιαγωγοί... Εσύ γιατί προσπαθείς να γίνεις ο κανόνας του δημόσιου υπαλλήλου κι όχι η εξαίρεση?

(emmaki, πραγματικά, δεν είναι προσωπικό το μήνυμα, είναι όλα αυτά που θα ήθελα να πω στη νηπιαγωγό του παιδιού μου αλλά δεν... γιατί δεν ξέρω πόσο "ανοιχτή" είναι και δεν θέλω να κάνω πειράματα με το παιδί μου)...:rolleyes::wink:

 

 

Θα προσπαθήσω να απαντησω συνοπτικά.

1) Οι εγγραφές είναι από 1/6 μέχρι και 21/6 ειδικά για φέτος. Έχει βγει σχετική εγγύκλιος και ενημερώθηκαν (ή πρέπει να έχουν ενημερωθεί) όλα τα σχολεία. Το ΠΔ 200 μιλάει για εγγραφές μέχρι 15/6, αλλά φέτος άλλαξε με υπουργική απόφαση. Άρα οι νηπιαγωγοί κακώς δεν δέχονται μετά τις 15/6.

2) Λογικότατο να γίνονται οι εγγραφές μετά το ωράριο λειτουργίας. Για φαντάσου να πρέπει να κάνεις μάθημα και να έρχονται όλη μέρα γονέις για να κάνουν εγγραφή! Θα έπρεπε να σταματήσει το σχολείο από τη 1/6 και να υπάρχει απλά μια απασχόληση των παιδιών αυτές τις μέρες...

3) Το ότι η νηπιαγωγός κάθεται μετά το ωράριο της για να κένει εγγραφές, όμως βλέπω δεν σχολιάζεται από κανέναν.....

4) Αν γίνει αντιληπτό το καρδιολογικό πρόβλημα (ή το όποιο άλλο πρόβλημα) ο γονιός δεν μπορεί να πει δεν το γνώριζα. ϊσως να χρειαστεί μια φαρμακευτική αγωγή και να διορθωθεί. Το ίδιο και το σχολείο, δεν μπορεί να πει δεν γνώριζα, αλλά θα έπρεπε να προστατεύσει το παιδί.

5) Βάζω τη λέξη "νόμος" γιατί πολλά από όσα λέμε και ζητάμε θεωρούνται ότι τα κατεβάζουμε από το κεφάλι μας. Ναι, αντιληπτό ότι είναι δύσκολο και απαιτεί ώρα και χρόνο. Αλλά δεν τα κατεβάζουμε από το κεφάλι μας!

6) Την υπεύθυνη δήλωση για το ποιός παίρνει το παιδί την χρησιμοποιώ ΚΥΡΙΩΣ τις π΄ρωτες μέρες του σχολέιου, όταν δεν γνωρίζω τα παιδιά και τις οικογένειες. Σκέψου, 25 παιδιά και 25 γονείς έξω από την πόρτα να θέλουν να παραλάβουν παιδιά. Αν κάποιο παιδί το πάρει ο θείος/μπαμπάς/γειτόνισσα που δεν πρέπει να το πάρει, ποιόν θα τρέχει η μαμά; Με το δίκιο της το σχολέιο που τιο έδωσε. Αν εγώ, όμως, δεν έχω δήλωση της μαμάς να δίνω το παιδί μόνο σε 3-4 άτομα, πώς θα πω όχι στον μπαμπά/θείο/γειτόνισσα που το παιδί τους αναγνωρίζει και τους ξέρει;

7) Υπεύθυνη δήλωση ωραρίου. Ξέρεις πόσες φέρνουν τα παιδιά στις 9, στις 10 κλπ; Πόσες θέλουν να τα πάρουν στις 12 από το ολοήμερο ή στις 2; Η δικαιολογία είναι ότι δεν ήξεραν ότι υπάρχει αυστηρή ώρα προσέλευσης και αποχώρησης. Για να μην χαλάμε τις καρδιές μας, για να μην διακόπτουμε το μάθημα, για να μην αναστατωνόμαστε όλοι (παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί) τα ξεκαθαρίζουμε από την αρχή! Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις του στυλ δεν κατάλαβα, υπογράφουν και μια υπέυθυνη δήλωση ότι γνωρίζουν το ωράριο!

:cool: Το αν θα με δουν στην αρχή της χρονιάς ως δημόσια υπάλληλο που θέλει να κάνει απλά το ωράριο της, δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Η άποψη αυτή αλλάζει πολύ εύκολα με τη δουλειά που γίνεται όλη τη χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Μα σου παρέθεσα, όχι μόνο νόμο, αλλά και την απάντηση του ίδιου του υπουργείου, για τα δικαιολογητικά της εγγραφής!!! Αλλά εσύ επιμένεις να τα αγνοείς...

 

Θα μείνω μόνο σε αυτό!

Δεν είπα πουθενά ότι τα δικαιολογητικά εγγραφής είναι διαφορετικά από αυτά που σου απάντησε το υπουργείο!!!! Πουθενά, πουθενά! Μάλιστα τα έχω πει και εγώ άπειρες φορές, και έχω παραπέμψει πολλές φορές και στο ΠΔ που τα ορίζει!

Από εκεί και πέρα, πέρα από αυτά τα δικαιολογητικά που είναι για την ΕΓΓΡΑΦΗ απαιτείται και συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας. Το ΑΔΥ δεν είναι μια "παραξενιά" των ηπιαγωγών, αλλά ορίζεται με νόμο από το υπουργείο (τον παρέθεσα και αυτόν).

Μιλάμε, λοιπόν, για 2 διαφορετικά πράγματα. Τα ιατρικά (και άλλα) δικαιολογητικά της εγγραφής και τη συμπλήρωση του ΑΔΥ από γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

emmaki ολα καλά, αλλά την υπεύθυνη δήλωση για το ωράριο με βάση πιο νόμο την ζητάς, και αν δεν την υπογράψουν τι μπορείς να κάνεις?

Χωρίς παρεξήγηση θα το θεωρούσα προσβλητικό αν μου την ζητούσαν και δεν θα την υπόγραφα. Είναι σαν να συμπεριφέρεσαι σε παιδιά και τους παίρνει όλους τους γονείς η μπάλα αυτό δεν είναι σωστό. Από την στιγμή που το ωράριο καλύπτεται με νόμο τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. Και στο κατω κάτω μπορείτε αν θέλετε να βεβαιωθείτε ότι το ξέρουν να δώσετε μια ενημέρωση ή να το αναρτήσετε στην πόρτα. Αλλά αν μου ζητούσε η νηπιαγωγός να υπογράψω τετοια δήλωση θα ένιωθα ότι μου ζητάει η δασκάλα να πω μάθημα...

Link to comment
Share on other sites

emmaki ολα καλά, αλλά την υπεύθυνη δήλωση για το ωράριο με βάση πιο νόμο την ζητάς, και αν δεν την υπογράψουν τι μπορείς να κάνεις?

Χωρίς παρεξήγηση θα το θεωρούσα προσβλητικό αν μου την ζητούσαν και δεν θα την υπόγραφα. Είναι σαν να συμπεριφέρεσαι σε παιδιά και τους παίρνει όλους τους γονείς η μπάλα αυτό δεν είναι σωστό. Από την στιγμή που το ωράριο καλύπτεται με νόμο τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. Και στο κατω κάτω μπορείτε αν θέλετε να βεβαιωθείτε ότι το ξέρουν να δώσετε μια ενημέρωση ή να το αναρτήσετε στην πόρτα. Αλλά αν μου ζητούσε η νηπιαγωγός να υπογράψω τετοια δήλωση θα ένιωθα ότι μου ζητάει η δασκάλα να πω μάθημα...

 

Δεν το βασίζεται σε νόμο, αλλά το περιλαμβάνω στην δήλωση για την ευθύνη για την προσέλευση, που ορίζεται από το ΠΔ.

Μέχρι τώρα, δεν έχω προβλήματα με γονέις, και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Ίσα ίσα το βρίσκουν και πολύ καλό που περιλαμβάνεται και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ενοχλεί η υπερβολική χρήση των υπεύθυνων δηλώσεων και ποτέ δεν συμπληρώνω κάτι περισσότερο από αυτό που είμαι υποχρεωμένη να κάνω.

 

Αρα αμα δεν γράψουν αυτό με το ωράριο οι γονείς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά ενοχλεί η υπερβολική χρήση των υπεύθυνων δηλώσεων και ποτέ δεν συμπληρώνω κάτι περισσότερο από αυτό που είμαι υποχρεωμένη να κάνω.

 

Αρα αμα δεν γράψουν αυτό με το ωράριο οι γονείς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, έτσι?

 

Ουσιαστικά, ναι, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Αλλά ξαναλέω ποτέ δεν είπα κάποιος γονιός κάτι. Είναι πώς λες κάποια πράγματα και πως τους τα δίνεις. Δεν τα πετάω μέσα στη μούρη τους, αλλά εξηγώ τι είναι το κάθε χαρτί και για ποιο λόγο το θέλω. Αν διαφωνήσει κάποιος, είμαι ανοιχτή σε συζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω μόνο σε αυτό!

Δεν είπα πουθενά ότι τα δικαιολογητικά εγγραφής είναι διαφορετικά από αυτά που σου απάντησε το υπουργείο!!!! Πουθενά, πουθενά! Μάλιστα τα έχω πει και εγώ άπειρες φορές, και έχω παραπέμψει πολλές φορές και στο ΠΔ που τα ορίζει!

Από εκεί και πέρα, πέρα από αυτά τα δικαιολογητικά που είναι για την ΕΓΓΡΑΦΗ απαιτείται και συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας. Το ΑΔΥ δεν είναι μια "παραξενιά" των ηπιαγωγών, αλλά ορίζεται με νόμο από το υπουργείο (τον παρέθεσα και αυτόν).

Μιλάμε, λοιπόν, για 2 διαφορετικά πράγματα. Τα ιατρικά (και άλλα) δικαιολογητικά της εγγραφής και τη συμπλήρωση του ΑΔΥ από γιατρό.

 

Δεν διαφωνούμε πουθενά, διότι (όπως έχω ήδη γράψει και παραπάνω) δεν έφερα καμία αντίρρηση για το ΑΔΥ.

Link to comment
Share on other sites

ok Το θεμα μαλλον εχει ξεφυγει.

 

Έχει ξεφύγει όντως!

Δυστυχώς, βλέπω ότι προσπαθώντας να βοηθήσω χωρίς να έχω κανένα ώφελος, βγαίνω στο τέλος και ότι φταίω!

έχω κάποια εμπειρία την οποία θέλησα να μεταφέρω. Δουλέυω πολλά χρόνια στην εκπαίδευση και κάποια πράγματα τα γνωρίζω (ενώ οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να τα ξέρουν), επίσης είδα ότι κάνοντας και κάποια άλλα πράγματα δουλέυει καλύτερα το σχολέιο.

Δυστυχώς, η προσπάθεια ενημέρωσης δεν έγινε δεκτή.

Σταματάω, λοιπόν, και εγώ.....

 

Μπορεί ο ακθένας να κάνει ό,τι καταλαβάινει και να πηγαινοέρχεται ή όχι (μακάρι) στο σχολέιο.

 

Πολύ καημέρα σας σε όλους και εύχομαι μια καλή νεά σχολική χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να ¨καταγγείλω¨ ένα άλλο θέμα.

Το νηπιαγωγείο της περιοχής μας, έκλεισαν όλες οι θέσεις και δεν γράφουν άλλα παιδάκια.

Εδώ και 2 ημέρες ψάχνω μόνη μου, από νηπιαγωγείο σε νηπιαγωγείο, που θα το δεχτούν και όλοι λένε ότι οι θέσεις έχουν καλυφθεί ??????????

Άλλα μου λένε οι προϊσταμένες των νηπιαγωγείων άλλα η υπεύθυνη παιδείας του δήμου.

Και θέλουν να στείλουν το παιδί σε ένα νηπιαγωγείο από την αντίθετη πλευρά του δήμου….

Είμαστε για τα ανάθεμα !!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω παραπανω, την ιδια απορια ειχα. σημερα αυριο θα παρω το πιστοποιητικο απο το κεπ και θα δω τη διαφορα με τη ληξιαρχικη πραξη.

 

---------------------------------------------------------

 

δεν καταλαβαίνω και γιατι έχουν χρονο ισχυις τα εγγραφα αυτα ....

αν είναι με έκδοση πέραν του 6μήνου δεν τα δέχονται, γενικα σε καμμία υπηρεσια

γελίο, δεν είναι../???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να ¨καταγγείλω¨ ένα άλλο θέμα.

Το νηπιαγωγείο της περιοχής μας, έκλεισαν όλες οι θέσεις και δεν γράφουν άλλα παιδάκια.

Εδώ και 2 ημέρες ψάχνω μόνη μου, από νηπιαγωγείο σε νηπιαγωγείο, που θα το δεχτούν και όλοι λένε ότι οι θέσεις έχουν καλυφθεί ??????????

Άλλα μου λένε οι προϊσταμένες των νηπιαγωγείων άλλα η υπεύθυνη παιδείας του δήμου.

Και θέλουν να στείλουν το παιδί σε ένα νηπιαγωγείο από την αντίθετη πλευρά του δήμου….

Είμαστε για τα ανάθεμα !!!!

Ρώτα στην πρωτοβάθμια τι προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

3) Το ότι η νηπιαγωγός κάθεται μετά το ωράριο της για να κένει εγγραφές, όμως βλέπω δεν σχολιάζεται από κανέναν.....

 

!!!!!!!!!!!!!

Η συγκεκριμένη όπως είδες, έχει "ισοφαρίσει" την μία ολόκληρη ώρα που κάθεται εκτός 4ωρου με το να μην δέχεται εγγραφές την εβδομάδα 15/06-21-06... Επειδή προφανώς έτσι αποφάσισε! Και δεν είναι το μόνο!!! Με τον ίδιο τρόπο, αποφάσισε κι έκοψε έναν δρόμο στην μέση, δλδ οι μονοί αριθμοί της συγκεκριμένης οδού υπάγονται στο νηπιαγωγείο της και οι ζυγοί όχι! Επειδή, προστέθηκε κάποια στιγμή ένας νέος δρόμος με σπίτια όμως στην μία πλευρά του!!! Και είναι ακριβοδίκαιοι (σε αυτό!)... Με λίγα λόγια, τα γειτονόπουλα που μένουν στην ίδια οδό αλλά απέναντι ΔΕΝ θα πάνε στο ίδιο σχολείο!

Κι εν πάση περιπτώσει.... Αν ήθελε να εξυπηρετήσει πραγματικά (δεν είναι υποχρεωμένη σαφέστατα) θα μπορούσε να δέχεται εγγραφές 7μιση με 8 πχ το πρωί... Γιατί το 12:15-13:30 για μένα που δουλεύω σε απόσταση 50 χλμ από την πόλη μου, σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρω άδεια την ημέρα!

 

Τελικά, είμαι σίγουρη πλέον ότι οι υπάρχουν σεμινάρια με τίτλο "πως θα απαντάτε στους ενοχλητικούς γονείς"... Ίδια επιχειρήματα? Και δεν είναι καν η κοινή λογική!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!

κι έκοψε έναν δρόμο στην μέση, δλδ οι μονοί αριθμοί της συγκεκριμένης οδού υπάγονται στο νηπιαγωγείο της και οι ζυγοί όχι!

 

αυτο συμβαίνει και στον δικό μου δρόμο. ο δικος μου δρομος ανήκει σε 3 δήμους. απο το νουμερο 1 εως 15, ανηκουν στην καισαριανη (μονοι-ζυγοί αριθμοί). απο 17 εως τελος ΜΟΝΟ οι μονοί ανηκουν βύρωνα και 16- τελος ΜΟΝΟ οι ζυγοί ανήκουν αθηνα. 3 δημοι, 3 σχολεια διαφρετικα!

δε φταίνε οι νηπιαγωγοί γι αυτό...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι χωρίζονται τα όρια το σχολείων είτε μας αρέσει είτε όχι. Αυτό αποφασίζεται από το δήμο και το γραφείο πρωτοβάθμιας.

 

Όσο για το 7-8 τη μία και μοναδική χρονιά που το επιχείρησα να πάω για εγγραφές απλά έπινα τον καφέ μου νωρίτερα και μόνη μου δεν πάτησε κανείς από τους εργαζόμενους που κόπτονταν.... Εφόσον δεν υπάρχει γραμματέας στα σχολεία και η προϊσταμένη έχει δικό της τμήμα κανονικά (γιατί εμείς δεν είμαστε ούτε δημοτικό ούτε γυμνάσιο τα κάνουμε όλα μόνες μας), η εγγραφές μοιραία θα γίνονται όταν εξυπηρετεί το σχολείο.

 

eleni_k υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποιος άλλος να πάει τα χαρτιά του παιδιού;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...