Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

παντως εγω θεωρω την ληξ.πραξη πιο περιπλοκη να βγει και πρεπει να τη ζητησω απ΄τα κεπ, ενω το πιστοποιητικο μου το δινουν στο δημο σε ενα λεπτο. Η ληξ. πραξη ειναι νομιζω πιο λεπτομερης, αλλα δεν ξερω ακριβως πως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Στο μητρώο νηπίων γράφεται και ο αριθμός δημοτολογίου που υπάρχει στο πιστοποιητικό γέννησης. Για τον αριθμό δημοτολογίου ζητούνται εκ νέου πιστ. γεννήσεως από τα σχολέια σε ήδη εγγεγραμένους μαθητές (αλλ'ακαν λόγω καλικράτη).

Link to comment
Share on other sites

Όπως και νάχει πάντως, τα ΚΕΠ πλέον δεν εκδιδουν πιστοποιητικό γέννησης για τις εγγραφές. Είναι υποχρεωμένα τα νηπιαγωγεία να το ζητήσουν μόνοι τους αυταπάγγελτα. Έτσι μου είπαν στο ΚΕΠ που πήγα χθες. Και όχι μόνο αυτό. Επειδή την εγγραφή πήγε να την κάνει φίλη μου (καθώς εγώ δεν μπορούσα να πάρω άδεια κι άλλη μέρα ) της είπαν πως ναι μεν πρέπει να πάω εγώ να πάρω πιστοποιητικό γέννησης αλλά αν δεν τα καταφέρω (δηλ. αν δε μου δώσον - προφανώς ήξεραν πως πια τα ΚΕΠ δεν δίνουν πιστοποιητικά στους γονείς ) δεν πειράζει θα το βγάλουν αυτοί.....!!!! :evil::evil::evil: Δηλ. γιατί δεν το έκανε αυτό κατευθείαν αλλά έπρεπε πρώτα να στειλει εμένα; Και η φίλη μου "η έξυπνη" (αν και δεν τα βάζω μαζί της, εξυπηρέτηση μου έκανε άλλωστε ) δεν μου το είπε αυτό από την αρχή να φροντίσω να τους πάρω τηλέφωνο να τους ξεκαθαρίσω πως αφού μπορούν κάλλιστα να το πάρουν μόνοι τους να το κάνουν και να μη με πρήζουν.....

Τέσπα... θέλω να πιστεύω πως τελικά την Τρίτη θα καταφέρω να τελειώσω πια με την εγγραφή της κόρης μου (ότι θα μου έπαιρνε τόσες μέρες να βγάλω άκρη με το νηπιαγωγείο δεν το περίμενα πάντως..... δυο βδομάδες προσπαθώ να δω τι ακριβώς θέλουν και σε ποιο νηπιαγωγείο ανήκουμε..... )..... ΕΛΕΟΣ!!!

Στο μεταξύ κάθε νηπιαγωγείο έχει: άλλη ώρα εγγραφής και ζητά διαφορετικά χαρτιά (από γιατρούς). Πχ. σε άλλο νήπιαγωγείο ζητάν και οδοντιατρική εξέταση ενώ σε αυτό που θα παμε δεν θέλουν.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να ζητούν άλλα ιατρικά πιστοποιητικά, γιατί καθορίζονται με συγκεκριμένη εγκύκλιο. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να είναι λίγο πιο διαλακτικοί και να δεχτούν να πάτε τα ιατρικά το Σεπτέμβριο και όχι τώρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να ζητούν άλλα ιατρικά πιστοποιητικά, γιατί καθορίζονται με συγκεκριμένη εγκύκλιο. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να είναι λίγο πιο διαλακτικοί και να δεχτούν να πάτε τα ιατρικά το Σεπτέμβριο και όχι τώρα.

Πράγματι τα δικαιολογητικά είναι συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όμως στο νηπιαγωγείο που τελικά ανήκουμε δεν θέλουν κανένα χαρτί από γιατρό (ούτε καν είπαν ότι το θέλουν το Σεπτέμβριο - εκτός αν μου το ζητήσουν τότε :rolleyes: ) ενώ στο νηπιαγωγείο που απευθύνθηκα στην αρχή ήθελαν χαρτί οδοντιάτρου. Και πριν 2 εβδομάδες που τους είχα πάρει τηλέφωνο για πληροφορίες μου είχαν ζητήσει και χαρτί από καρδιολόγο και οφθαλμίατρο, τα οποία μετά μου ειπαν πως δεν ισχύουν φέτος. Δεν ξέρω.... έχω χάσει πάσα ιδέα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και όμως στο νηπιαγωγείο που τελικά ανήκουμε δεν θέλουν κανένα χαρτί από γιατρό (ούτε καν είπαν ότι το θέλουν το Σεπτέμβριο - εκτός αν μου το ζητήσουν τότε :rolleyes: ) ενώ στο νηπιαγωγείο που απευθύνθηκα στην αρχή ήθελαν χαρτί οδοντιάτρου. Και πριν 2 εβδομάδες που τους είχα πάρει τηλέφωνο για πληροφορίες μου είχαν ζητήσει και χαρτί από καρδιολόγο και οφθαλμίατρο, τα οποία μετά μου ειπαν πως δεν ισχύουν φέτος. Δεν ξέρω.... έχω χάσει πάσα ιδέα.

 

Θα το πω ακόμα μία φορά!

Διάβασε το Προεδρικό Διάταγμα 200 και δες από μόνη σου τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσεις

Για τα προνήπια, συχνά τα χαρτιά τα πάτε αν κληρωθούν από Σεπτέμβρη.

 

Και μη χάνεις πάσα ιδέα, γιατί οι νηπιαγωγοί δεν κάνουν κινήσεις από μόνες τους, αλλά κάνουν ό,τι τους πουν σαπό το γραφείο οι προϊστάμενοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Για την εγγραφή των νηπίων στα νηπιαγωγεία ΔΕΝ χρειάζεται τελικά εξέταση από οφθαλμίατρο.

Ούτε ο προϊστάμενος της κάθε πρωτοβάθμιας, ούτε ο διευθυντής του κάθε νηπιαγωγείου μπορούν να ζητήσουν τέτοια εξέταση, ούτε κάποια άλλη που οι ίδιοι θεωρούν ότι χρειάζεται, πέραν των όσων ορίζει ο νόμος.

 

Μετά από σχετική ερώτηση που έκανα στο αρμόδιο γραφείο του υπουργείου, μου ήρθε η απάντηση και είναι σαφέστατη:

 

 

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

-----

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ---------------------Μαρούσι, 15-6-2011

Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ------------------ Αριθ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π.Ε. ----------------------- Φ.6/ / /Γ1

ΤΜΗΜΑ Γ΄ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

 

ΠΡΟΣ : **************

 

Ταχ. Δ/νση: Ανδρ. Παπανδρέου 37

Τ.Κ. – Πόλη: 151 80 Μαρούσι

Ιστοσελίδα: http://www.minedu.gov.gr

e-mail: [email protected]

Πληροφορίες: Σ.Λαπατά

Τηλέφωνο: 210- 344 2247

 

 

 

Θέμα: «Απάντηση σε έγγραφο»

 

Σε απάντηση του από 10-6-2011 εγγράφου σας, σας γνωρίζουμε ότι τα δικαιολογητικά για την εγγραφή των νηπίων στο Νηπιαγωγείο ορίζονται από το άρθρο 7, παρ. 2 του Π.Δ. 200/98 (ΦΕΚ 161Α).

 

 

 

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

 

 

ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ

 

 

Όπου το άρθρο 7, παρ. 2 του Π.Δ. 200/98 (ΦΕΚ 161Α), ορίζει ως δικαιολογητικά τα παρακάτω (και μόνο):

 

Για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο απαιτούνται:

α. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του νηπίου στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, στο οποίο αναγράφεται

ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης. Για το νήπιο που θα συνεχίσει τη φοίτησή του στο ίδιο νηπιαγωγείο και δεύτερη χρονιά δεν

απαιτείται νέο πιστοποιητικό γέννησης.

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και η οδοντολογική εξέταση.

γ. Υπεύθυνη δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα ή άλλο στοιχείο κατά την κρίση του /της προϊσταμένου /νης του νηπιαγωγείου από το οποίο φαίνεται

η διεύθυνση κατοικίας του νηπίου.

δ. Δήλωση του γονέα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μονο εμενα μου φαινεται γελοιο το να ζητανε οδοντιατρικη εξεταση και οχι οφθαλμιατρου; Γιατι ενα παιδι μπορει να αντιμετωπισει προβλημα στο νηπιο αν δε βλεπει καλα αλλα πχ αν εχει στραβα δοντια η δε ξερω εγω τι αλλο στα δοντια του το οποιο θα πρεπει να ξερει ο νηπιαγωγος δε θα δημιουργησει προβλημα! Μονο εγω εχω αυτη την αποψη;

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλα μονο εμενα μου φαινεται γελοιο το να ζητανε οδοντιατρικη εξεταση και οχι οφθαλμιατρου; Γιατι ενα παιδι μπορει να αντιμετωπισει προβλημα στο νηπιο αν δε βλεπει καλα αλλα πχ αν εχει στραβα δοντια η δε ξερω εγω τι αλλο στα δοντια του το οποιο θα πρεπει να ξερει ο νηπιαγωγος δε θα δημιουργησει προβλημα! Μονο εγω εχω αυτη την αποψη;

 

Για μένα όλα είναι λάθος. Θα έπρεπε το κράτος να στέλνει κλιμάκιο ιατρών να εξετάζει τα παιδιά στο νηπιαγωγείο, αν ενδιαφέρεται για την υγεία τους. Και ας στείλει όποιες ειδικότητες θεωρεί ότι πρέπει (οφθαλμίατρο, οδοντίατρο, καρδιολόγο, ορθοπεδικό, και όποιον άλλο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στο Σύλλογο Γονέων του Νηπιαγωγείου , φέτος το πρώτο παιδί φεύγει για το δημοτικό κ έρχεται φέτος (Σεπ.2011) το δεύτερο μου στα προνήπια.

Η δασκάλα μου είπε ότι θα μπω στην κλήρωση. Από τη στιγμή που είμαι στο Σύλλογο δεν θα' πρεπε να μου πάρει το παιδί; Είπε ότι θα το ψάξει νομικά.

Θα ήθελα όσοι κ όσες γνωρίζετε , να μου πείτε τι τελικά ισχύει ;

Που να ψάξω; Τουλάχιστον ας κάνω μια έρευνα κ ότι γίνει....

 

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει θέμα με τα προνήπια κ όλες οι πλευρές έχουν δίκιο. Θα ήθελα πραγματικά να μάθω κ εγώ αυτούς τους νόμους. Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις προτεραιότητα. Μόνο αν τα παιδιά ήταν δίδυμα ή συνέχιζε να φοιτά το αδελφάκι του. Κοίτα το ΠΔ200/ 1998 κάπου το έχει βάλει η emmaki.Είναι σαφέστατο.

 

Όσο για τους γιατρούς μας στέλνουν ιατρικό δελτίο το οποίο πρέπει να συμπληρώσει γιατρός, λογικά ο παιδίατρος, εκτός κι αν παρατηρηθεί κάτι πολύ ιδιαίτερο που χρήζει παρακολούθησης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις προτεραιότητα. Μόνο αν τα παιδιά ήταν δίδυμα ή συνέχιζε να φοιτά το αδελφάκι του. Κοίτα το ΠΔ200/ 1998 κάπου το έχει βάλει η emmaki.Είναι σαφέστατο.

 

Όσο για τους γιατρούς μας στέλνουν ιατρικό δελτίο το οποίο πρέπει να συμπληρώσει γιατρός, λογικά ο παιδίατρος, εκτός κι αν παρατηρηθεί κάτι πολύ ιδιαίτερο που χρήζει παρακολούθησης.

 

 

Προεδρικό Διάταγμα 200!!!!!!

Το έχω βάλει και εδώ αλλά και αλλού (βλ. Υπόμνημα εκπαιδευτική νομοθεσία) πάνω από 4 φορές (δεν θυμάμαι πόσες).

Εξαιρούνται της κλήρωσης:

1) Τέκνα πολύτεκνων

2) Δίδυμα που το ένα έχει κληρωθεί

3) Τέκνα νηπιαγωγών του σχολείου

 

ΔΕΝ εξαιρούνται αδέρφια

ΔΕΝ εξαιρείται καμία άλλη κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν μας ζητηθηκε μέσω ανακοίνωσης στην πορτα του νηπιαγωγειου και προσκομίσαμε α)βεβαίωση οδοντιατρου, β)βεβαιωση οφθαλμιατρου, γ) πιστοποιητικο γεννησης δ)αντιγραφο λογαριασμου ΔΕΗ και ε) φωτοτυπία τις σελίδες του βιβλιαριου υγειας που αναφερονται τα εμβολια, μας ζήτησε η νηπιαγωγός ΑΜΕΣΑ να της συμπληρώσουμε δύο υπεύθυνες δηλώσεις (μία με τα στοιχεία του νηπίου και μία που ορίζουμε ποιος άλλος εκτός από εμάς θα παραλαμβάνει το νήπιο), τρεις φωτογραφίες και αυτό το έντυπο που αναφέρει η miriki...

 

Όσο για τους γιατρούς μας στέλνουν ιατρικό δελτίο το οποίο πρέπει να συμπληρώσει γιατρός, λογικά ο παιδίατρος, εκτός κι αν παρατηρηθεί κάτι πολύ ιδιαίτερο που χρήζει παρακολούθησης.

 

που όμως θα το πάμε τον Σεπτέμβριο συμπληρωμένο από την παιδίατρο!

 

Το κάθε νηπιαγωγείο έχει την δική του κοσμοθεωρία? Κι αν εγώ πω στη νηπιαγωγό "δεν είμαι υποχρεωμένη να σου φέρω όλα αυτά που ζήτησες" και της δείξω την απάντηση του υπουργείου σε σχετικό ερώτημα που πόσταρε η κατριν παραπάνω, πως θα το πάρει?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέσα στο ατομικό δελτίο υγείας των νηπίων, το οποίο αν και δεν προβλέπεται από το ΠΔ 200, είναι υποχρωτικό με νεότερη υπουργική αποφαση υπάρχουν και γραμμές που αναφέρονται στην οπτική οξύτητα. Τα σχετικά με την οπτική οξύτητα υποθέτω ότι δεν τα συμπληρώνει ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν μας ζητηθηκε μέσω ανακοίνωσης στην πορτα του νηπιαγωγειου και προσκομίσαμε α)βεβαίωση οδοντιατρου, β)βεβαιωση οφθαλμιατρου, γ) πιστοποιητικο γεννησης δ)αντιγραφο λογαριασμου ΔΕΗ και ε) φωτοτυπία τις σελίδες του βιβλιαριου υγειας που αναφερονται τα εμβολια, μας ζήτησε η νηπιαγωγός ΑΜΕΣΑ να της συμπληρώσουμε δύο υπεύθυνες δηλώσεις (μία με τα στοιχεία του νηπίου και μία που ορίζουμε ποιος άλλος εκτός από εμάς θα παραλαμβάνει το νήπιο), τρεις φωτογραφίες και αυτό το έντυπο που αναφέρει η miriki...

 

 

 

που όμως θα το πάμε τον Σεπτέμβριο συμπληρωμένο από την παιδίατρο!

 

Το κάθε νηπιαγωγείο έχει την δική του κοσμοθεωρία? Κι αν εγώ πω στη νηπιαγωγό "δεν είμαι υποχρεωμένη να σου φέρω όλα αυτά που ζήτησες" και της δείξω την απάντηση του υπουργείου σε σχετικό ερώτημα που πόσταρε η κατριν παραπάνω, πως θα το πάρει?

 

 

 

Είναι κακό να δηλώσεις ποιός θα παίρνει το παιδί;

Αυτό το ζητούσα πάντα και εγώ!

Μπορεί η δική σου οικογένεια να είναι τέλεια, δεν είναι όμως όλες έτσι!

Μπορεί σε μια οικογένεια να έχει την κηδεμονία η μαμά και ο μπαμπάς να απαγορεύεται να δει το παιδί. Αν έρθει στο σχολείο ο μπαμπάς, και εγώ δεν το γνωρίζω, και δώσω το παιδί, μετά έμένα θα τρέχουν...

Ή αν έρθει η τάδε "γειτόνισσα" γιατί η μαμά είναι στη δουλειά....

Επίσης, πάντα ζητούσα μια υπέυθυνη δήλωση ότι γνωρίζουν το ωράριο του σχολέιου και ότι θα το σέβονται. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες μαμάδες θέλουν να φέρνουν τα παιδιά όταν ξυπνούν οι ίδιες, άσχετα από την ώρα που ξεκινά το σχολέιο...Τουλάχιστον με αυτή την Υ.Δ. δεν μπορούν να που ότι δεν γνωρίζουν το ωράριο.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ζητάω τα φώτα σας (ιδιαίτερα από τις νηπιαγωγούς του forum)!

 

Το έγγραφο Φ. 12/20/2045/Γ1 /10-1-2011 της Δ/νσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπ. Παιδείας αναφέρει μεταξύ άλλων ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου περιλαμβάνει για το ολοήμερο τμήμα (13:45-14:30) Χαλάρωση - Ύπνος. Τέλος δεύτερης ζώνης (δυνατή η αποχώρηση μετά από αίτηση γονέων).

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικό; Δεν μας είπαν κάτι σχετικό στο νηπιαγωγείο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ζητάω τα φώτα σας (ιδιαίτερα από τις νηπιαγωγούς του forum)!

 

Το έγγραφο Φ. 12/20/2045/Γ1 /10-1-2011 της Δ/νσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπ. Παιδείας αναφέρει μεταξύ άλλων ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου περιλαμβάνει για το ολοήμερο τμήμα (13:45-14:30) Χαλάρωση - Ύπνος. Τέλος δεύτερης ζώνης (δυνατή η αποχώρηση μετά από αίτηση γονέων).

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικό; Δεν μας είπαν κάτι σχετικό στο νηπιαγωγείο!

 

Είναι για τα "νέα" πιλοτικά νηπιαγωγεία, τα οποία δεν γνωρίζω αν λειτούργησαν φέτος ή αν θα λειτουργήσουν του χρόνου (και αν λειτουργήσουν θα είναι λίγα).

Για τα "κανονικά" νηπιαγωγεία (μη πιλοτικά) ισχύει ότι η ώρα αποχώρησης είναι συγκεκριμένη, όπως αυτή καθορίζεται από το Προεδρικό Διάταγμα 200

Link to comment
Share on other sites

Είναι για τα "νέα" πιλοτικά νηπιαγωγεία, τα οποία δεν γνωρίζω αν λειτούργησαν φέτος ή αν θα λειτουργήσουν του χρόνου (και αν λειτουργήσουν θα είναι λίγα).

Για τα "κανονικά" νηπιαγωγεία (μη πιλοτικά) ισχύει ότι η ώρα αποχώρησης είναι συγκεκριμένη, όπως αυτή καθορίζεται από το Προεδρικό Διάταγμα 200

 

Και έρχομαι να διορθώσω αυτό που είπα πριν.

Πρόκειται για το ωράριο που ακολουθείται στα σχολέια που εφαρμόζεται το πρόγραμμα "Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας"/

Πρόκειται για πρόγραμμα χρημαοτοδοτούμενο από το ΕΣΠΑ (Ευρωπαϊκή Ένωση) που λήγει το 2015.

Στόχο έχει την άρση των ανισοτήτων μεταξύ των παιδιών, και εφαρμόζεται σε υποβαθμισμένες περιοχές και σε περιοχές όπου υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί, τσιγγάνοι κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το ΦΕΚ που ορίζει τη λειτουργεία του, καθώς και τα σχολέια εφαρμογής του, 2142/2010 στο www.alfavita.gr/downit.php?id=20831

Link to comment
Share on other sites

Και έρχομαι να διορθώσω αυτό που είπα πριν.

Πρόκειται για το ωράριο που ακολουθείται στα σχολέια που εφαρμόζεται το πρόγραμμα "Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας"/

Πρόκειται για πρόγραμμα χρημαοτοδοτούμενο από το ΕΣΠΑ (Ευρωπαϊκή Ένωση) που λήγει το 2015.

Στόχο έχει την άρση των ανισοτήτων μεταξύ των παιδιών, και εφαρμόζεται σε υποβαθμισμένες περιοχές και σε περιοχές όπου υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί, τσιγγάνοι κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το ΦΕΚ που ορίζει τη λειτουργεία του, καθώς και τα σχολέια εφαρμογής του, 2142/2010 στο www.alfavita.gr/downit.php?id=20831

 

δηλαδη?

δεν καταλαβα.....τι ωρα θα φευγουν τα νηπεια?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη?

δεν καταλαβα.....τι ωρα θα φευγουν τα νηπεια?

 

Εάν το σχολείο ανήκει στα σχολέια όπου εφαρμόζονται οι ζώνες εκπαιδευτικής προτεραιότητας (ΖΕΠ) και μόνο σε αυτά, υπάρχει η δυνατότητα για αποχώρηση πιο μπροστά.

Αλλιώς τα παιδιά φεύγουν από το ολοήμερο στις 15:45

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πιστοποιητικό γέννησης το υπουργείο παιδείας μόλις έστειλε την εξης ανακοίνωση στα γραφεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης:

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=36242

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε νηπιαγωγείο έχει την δική του κοσμοθεωρία? Κι αν εγώ πω στη νηπιαγωγό "δεν είμαι υποχρεωμένη να σου φέρω όλα αυτά που ζήτησες" και της δείξω την απάντηση του υπουργείου σε σχετικό ερώτημα που πόσταρε η κατριν παραπάνω, πως θα το πάρει?

 

Επειδή το κάθε νηπιαγωγείο ΔΕΝ επιτρέπεται να έχει τη δική του κοσμοθεωρία, γι 'αυτό και εγώ έστειλα σχετική ερώτηση στο υπουργείο, αναφέροντας ακριβώς αυτό: ότι μου ζητήθηκε έξτρα δικαιολογητικό η εξέταση οφθαλμιάτρου (και έλαβα την απάντηση που κόπιαρα παραπάνω).

 

Εγώ πάντως, αυτή θα δείξω στο νηπιαγωγείο το Σεπτέμβρη. Τώρα, το πώς θα το πάρει η νηπιαγωγός, αυτό δεν με ενδιαφέρει.

Αν είναι σωστή, θα το πάρει ως ενημέρωση. Αν το πάρει αλλιώς, σημαίνει πως είναι κομπλεξική.

Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ατομικό δελτίο υγείας των νηπίων, το οποίο αν και δεν προβλέπεται από το ΠΔ 200, είναι υποχρωτικό με νεότερη υπουργική αποφαση υπάρχουν και γραμμές που αναφέρονται στην οπτική οξύτητα. Τα σχετικά με την οπτική οξύτητα υποθέτω ότι δεν τα συμπληρώνει ο παιδίατρος.

 

Να μην υποθέτεις τίποτα. Οπως ξεκάθαρα αναφέρεται από το νόμο, ΔΕΝ ζητείται εξέταση από οφθαλμίατρο.

 

Το μόνο που απαιτείται είναι το :

 

"β. Επίδειξη του βιβλιαρίου ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και η οδοντολογική εξέταση."

 

Δηλαδή κανονικά, αν θέλει κανείς προσκομίζει και το ατομικό δελτίο υγείας των νηπίων....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...