Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιγότερο γάλα στο ενα στήθος


Recommended Posts

Πόσες βρεγμένες πάνες έχετε; Βρέχει τουλάχιστον 5 πάνες το 24ωρο; Οι λερωμένες πάνες δείχνουν καλή πρόσληψη γάλακτος αλλά το βάρος όχι. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη ζυγαριά; Οι ζυγίσεις, για να είναι αξιόπιστες, πρεπει να γίνονται όλες με την ίδια ζυγαριά και πάλι λάθη μπορεί να γίνουν. Σε 3 εβδομάδες, το μωρό πήρε περίπου 300γρ. Σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα:

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

είναι οριακά αλλά από την άλλη, λέμε ότι το μωρό αναμένεται να πάρει το βάρος της γέννησης στις 2-3 εβδομάδες, οπότε μπορεί να μην είναι ανησυχητικό ότι πήρε τόσο λίγο. Γι'αυτό καλύτερα να συμβουλευτείς το γιατρό, για να τσεκάρει πόσο περιθώριο έχετε χωρίς το συμπλήρωμα. Αναρωτιέμαι μήπως η γκρίνια στο στήθος σε συνδυασμό με τη μη πρόσληψη βάρους δείχνει παλινδρόμηση - έχετε άλλα συμπτώματα;

Αν βρέχετε ακόμη εκείνες τις 10 πάνες, σημαίνει ότι το μωρό παίρνει αρκετό γάλα αλλά μπορεί να έχεις έντονο αντανακλαστικό έκκρισης και να πνίγεται από τη ροή, γι'αυτό πρότεινα τις διαφορετικές στάσεις.

Τα μωρά περνούν άλματα ανάπτυξης και είναι αναμενόμενη η συμπεριφορά που περιγράφεις με τους συχνούς θηλασμούς. Βάζε το παιδί στο στήθος πριν αρχίσει να κλαίει, το κλάμα είναι η τελευταία και απεγνωσμένη ένδειξη πείνας. Τα μωρά δείχνουν την πείνα τους με ανησυχία και άλλους τρόπους, μόλις το αντιληφθούμε, τα θηλάζουμε. Άφηνε το μωρό στο ένα στήθος όσο θέλει και όταν χάσει το ενδιαφέρον, βάζε το στο άλλο. Φρόντιζε το μωρό να πιάνει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος από τη θηλαία άλω. Όταν δυσανασχετεί, βάζε το να ρευτεί και ξαναπρότεινε το στήθος. Μην αφήνεις πάνω από 3-4 ώρες τη νύχτα χωρίς θηλασμό. Προσπάθησε να ξαπλώνεις μαζί με το μωρό και να το αφήνεις να θηλάζει απεριόριστα.

Το ότι κατεβάζει το συμπλήρωμα δεν σημαίνει και πολλά, γιατί τα μωρά μπορούν να πιουν ό,τι και να τους δώσεις με το μπιμπερό. Η ευκολία όμως του μπιμπερό μπορεί να το απωθεί από το στήθος, γιατί εκεί πρέπει να προσπαθήσει. Το να δίνεις το ξένο συμπλήρωμα χωρίς να κάνεις αντλήσεις μοιραία θα οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής σου και αύξηση του συμπληρώματος = φαύλος κύκλος.

Πες μας και για τις βρεγμένες πάνες και τις άλλες λεπτομέρειες με ίκτερο κτλ και θα πάρεις και επισταμένη γνώμη από την Αγλαΐα, χρειάζεσαι υποστήριξη. Σχεδόν καμιά εδώ μέσα δεν είχε στήριξη και όλες σχεδόν ενημερωθήκαμε από το ίντερνετ και όπως βλέπεις, ξεπεράσαμε την "κάθε αρχή και δύσκολη"

:wink:

 

Εχουμε αρκετες βρεγμενες πάνες το 24ωρο.Οσο για τις ζυγίσεις τις κάνουμε την ίδια ωρα και πάντα νηστικό οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τη ζυγιση. Ικτερο δεν ειχε καθόλου. Οσο για τις συμβουλές που μου δίνεις, τις εχω δοκιμάσει όλες αλλά τίποτα. Για αυτό το λόγο φοβήθηκα και κατεφυγα στο ξένο γάλα. Αυριο μου ζητησε ο παιδίατρος να τον πάρω να του πω και τη σημερινή ζυγιση (κατα τις 8 θα τη ζυγίσω πάλι) για να δούμε τι θα κάνουμε. Ελπίζω να εχει πάρει βαρος αυτές τις 2-3 μέρες που παιρνει και λίγο συμπλήρωμα γιατί αλλιώς θα σαλτάρω!! Ειμαι στα όρια του να κόψω τον θηλασμό τελείως..(Εχω απίστευτα νευρα βραδιάτικα με αυτη την κατάσταση....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περίμενε να σου απαντήσει κι η Αγλαΐα που είναι ειδική. Μην τρελένεσαι από τώρα. Όλα λύνονται με τις κατάλληλες ενέργειες.

 

Xωρίς πλήρες ιστορικό δεν διακινδυνεύω καμία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα

 

Έχω παρατηρήσει ότι το γάλα δεν είναι ίδια ποσότητα και από τα δύο στήθη.

Στην αρχή το θεώρησα λογικό μιας και τίποτα δεν είναι ίδιο στις 2 μεριές του σώματός μας όμως τώρα παρατήρησα τεράστια διαφορά!

 

Το βράδυ για παράδειγμα που η μικρή κοιμάτε 6-7 ώρες το ένα στήθος γίνεται τεράστιο και το άλλο τίποτα.

Το ίδιο και με την άντληση που κάνω στηνδουλειά. Το ένα βγάζει 150 και το άλλο πότε 60 και πότε 80 :shock:

 

Μήπως πρέπει να ανυσηχήσω?

Υπάρχει περίπτωση να κοπεί το γάλα από το 1 μόνο στήθος?

Σε κάθε θηλασμό η μπέμπα τρώει και απο τα 2 στήθη.

 

Συμβαίνει σε καμιά απο εσας να ανησυχίσω?

.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο μια ερώτηση στις δικές σου...

Την ξεκινάς πάντα από το ιδιο στήθος;

 

Είχα προσέξει κι εγώ κάτι τέτοιο. Ξεκινούσα από δεξιά και το αριστερό είχε περισσότερο γάλα. Όταν έκανα εναλλαγές στο από πού θα την ξεκινούσα, ισορρόπισε το πράγμα.

 

Αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό ή αν απλά έτυχε να ρυθμιστεί το στήθος μόνο του (γιατί αυτή ηταν παρατήρηση των πρώτων ημερών μετά τη γέννα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικό είναι (όσο μπορούμε βέβαια να πούμε "φυσιολογικό" κάτι που μετράται με το θήλαστρο, μιας και αυτό δεν αποτελεί απόδειξη της παραγωγής μας).

Μου τύχαινε και μένα στο θήλαστρο το ένα στήθος να ανταποκρίνεται καλύτερα και το προτιμούσα για να τελιώνω με την άντληση γρηγορότερα. Στο σπίτι όμως, έδινα πάντα πρώτα το στήθος που είχε τη "μικρότερη" παραγωγή, για να ισορροπήσω τη κατάσταση.

 

Μόλις τέλιωσα με το θήλαστρο στη δουλειά (και το στρες που αυτό συνεπάγεται), όλα έγιναν φυσιολογικότατα..

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει.Μάλιστα στο αριστερό που έχει και τη μικρότερη ροή παρατηρώ κατά την άντληση ότι βγαίνει με δυσκολία σαν να είναι βουλωμένο και πάντα βγάζω λιγότερα ml.Επίσης ο μικρός ζορίζεται περισσότερο όταν θηλάζει από το αριστερό στήθος.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Και στη δική μας περίπτωση το αριστερό στήθος ήταν λιγότερο παραγωγικό από το δεξί. Ούτε πρηζόταν το ίδιο, ούτε έβγαζα το ίδιο με το θήλαστρο. Να πω την αλήθεια επειδή η μικρή αναπτυσσόταν μια χαρά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, απλά κι εγώ ξεκινούσα πάντα από το αριστερό για να μη σταματήσει εντελώς η παραγωγή ,και έτσι συνεχίσαμε για 1 χρόνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ το παθαίνω ακόμη!

 

Για πρακτικούς λόγους πάντα ξεκινούσα από το αριστερό και τέλος δίνω το δεξί! (επειδή πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος.. με βολευει να τον έχω από δεξιά και να τον ακουμπάω στην κούνια του! )

Το αριστερό από την αρχή ήταν πιό light!!!! αλλά όπως η manoula δεν ασχολήθηκα ειδιαίτερα! εφόσον ο μικρός έβαζε κανονικά κιλά και γάλα υπήρχε...

Τώρα όμως, που μπορεί να μιλάει ο μικρός... παρόλου που τον βάζω στο αριστερό... μόλις πάρει κανά δυό ρουφιξιές... προτιμάει να συνεχίσει από δεξιά, να ευχαριστιέται ροή και ποσότητα και να τελειώνει πιό χαλαρά με το αριστερό!! :lol:

 

Γενικά οι εναλλαγές με βοήθησαν αλλά τώρα έχουμε προτιμήσεις και απαιτήσεις!!! αμέ!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια από τα ίδια, με το δεξί στήθος να είναι εντελώς light και το αριστερό σχεδόν πάντα 'σφιχτό',αν και πατώντας το (το δεξί)μια χαρά συντριβανάκι κάνει

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κ εμένα το δεξί είναι συνήθως νια νια αλλά το αριστερό σφιχτό-σφιχτό!!

Μου είχε πει η αγλαϊα να ξεκινάω από το λιγότερο παραγωγικό. αυτό βοηθάει αλλά επειδή κ οι θηλές είναι διαφορετικές νομίζω ότι η αριστερή το βολέυει καλύτερα κ τρώει πιο αποτελεσματικά....

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια

βλέπω ότι δεν είμαι μόνη μου.

 

Και είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι απο το ένα δεν θα είχα γάλα. :shock:

Θα ξεκινάω και εγώ από το αριστερό με την λιγότερη παραγωγή.

.png
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πώς και πώς να δω αν θα άνοιγε κάποια τέτοιο θέμα, γιατί εγώ έχω αυτό το "πρόβλημα" από τότε που γεννήθηκε ο μικρός! Από το μαιευτήριο πρόσεξα ότι αντλούσα τη διπλάσια ποσότητα από το αριστερό σε σχέση με το δεξί στήθος. Πολύ σύντομα το αντιλήφθηκε και ο γιος μου αυτό και όποτε τον έβαζα από τη δεξιά πλευρά έκλαιγε προκαταβολικά! Τον θήλαζα από το δεξί μόνο όταν ήταν πολύ κουρασμένος και μισοκοιμότανε.

Τώρα που μεγάλωσε, σχεδόν ποτέ δεν θηλάζει από το δεξί, αρνείται πεισματικά! Μόνο και πάλι αν είναι πολύ κουρασμένος τον βάζω στο δεξί και δέχεται να πάρει δύο-τρεις ρουφιξιές.

Αποφάσισα να μην ζορίζω την κατάσταση, αφού δεν θέλει τι να κάνω;

Φυσικά το πρόβλημά μου είναι ότι το αριστερό στήθος είναι αρκετά μεγαλύτερο από το δεξί λόγω του προβλήματος αυτού, και ντρέπομαι το καλοκαίρι να βάζω στενά μπλουζάκια (και δυστυχώς όλα μου τα μπλουζάκια στενά είναι!) :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie δοκίμασες να τον βάζεις στο δεξί όταν τελειώνει από το αριστερό; πάλι το αρνείται; :roll:

 

Μπα, τώρα που μεγάλωσε δεν θηλάζει ποτέ και από τα δύο :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

σου ξυπνούσε παλιότερα τουλάχιστον?:D:D

 

Μέχρι τον χρόνο ξυπνούσε συχνά το βράδυ για θηλασμό. Γύρω στο χρόνο, μια και θα επέστρεφα στη δουλειά, αποφασίσαμε να κάνουμε μια προσπάθεια να σταματήσει το νυχτερινό θηλασμό. Έτσι έφυγα από το κρεββάτι και έμεινε με τον μπαμπά του. Τις πρώτες βδομάδες ξυπνούσε, αλλά πιο αραιά, και άντρας μου του έδινε νερό (ήταν καλοκαίρι) και πιπίλα. Μετά από κανένα μήνα δεν ξυπνούσε καθόλου :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αχ κοριτσια αν ξερει καμια σας τι να κανω ας με βοηθησει!!! μαλλον εχω κανει μεγαλη ζημια στο στηθος μου και δεν μπορω να το διορθωσω. οποως παντα ετσι και μενα το ενα στηθος ειχε περισσοτερο γαλα απο το αλλο, τωρα πια ομως μετα απο 4,5 μηνες αποκλειστικου θηλασμου η κατασταση νομιζω οτι εχει ξεφυγει , το ενα στηθος βγαζει 10ML και το αλλο 200ML. προσπαθω με το θηλαστρο μηπως το ξυπνησω αλλα τιποτα!!!!λετε να "πεθανε" τελειως. κριμα ρε γαμωτο και αν ειχε και αυτο εστω 50-60ml γαλα δεν θα ειχα κανενα προβλημα........

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Θηλασμού
Αλλαγή κεφαλαίων σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλαν το διπλό που παρήγγειλες; Δεν κατάλαβα αν αντλείς αποκλειστικά ή αν βάζεις και το μωρό στο στήθος.

 

Χρειάζονται λίγες μέρες, για να προσαρμοστεί το στήθος στο νέο θήλαστρο. Θα κάνεις τακτικές αντλήσεις και θα βάζεις και το μωρό στο στήθος συχνά, όπως στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού.

Αν μπορείς, κοιμηθείτε μαζί, έστω και για λίγες ώρες, έχοντας το μωρό σε αυτό το στήθος να πιπιλίζει, για να διεγείρει την παραγωγή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

Η μπέμπα μου γεννήθηκε στις 13 Σεπτέμβρη και μέχρι τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά.

Μέχρι πριν 5 μέρες, είχε φτιάξει η μπέμπα πρόγραμμα και έτρωγε απο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα για 5 το πολύ 10 λεπτά.

Όμως τις τελευταίες 5 μέρες δείχνει να μη χορταίνει όταν τρώει απο το ένα στήθος και της δίνω και το άλλο.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι αυτό συμβαίνει με το αριστερό στήθος. Δηλαδή όποτε της δίνω το αριστερό, στο 3λεπτο αρχίζει να κλαίει και σταματάει να τρώει και μόλις τη βάζω στο δεξί συνεχίζει κανονικά...

Τι γίνεται??????? :confused:

Τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή στο αριστερό στήθος????? (και γενικά να την αυξήσω δε με χαλάει!)

Και να αναφέρω οτι η μικρή μου είναι ένα πολύ ανυπόμονο μωρό οπότε και δεν κάθεται και πολύ να περιμένει να κατέβει το γάλα στο αριστερό...

Έχω αγχωθεί...:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...