Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos!... πόνος από δόντια!


Recommended Posts

Ο δικός μας από θέμα γάλατος πάει καλά - Τρώει! Γενικά του αρέσει να φάει πολύ :) Αλλά έχει αρχίσει να γκρινιάζει πολύ, να έχει πολλά σάλια, να κάνει συνεχώς μπαλονάκια μ'αυτά, να βάζει μια το ένα μια το άλλο χέρι στο στόμα.

Θα τον βαφτίσουμε Ραφαήλ, αλλά σκεφτόμαστε να κάνουμε την βάφτιση λίγο αργότερα, να γίνει τουλάχιστον 6 μηνών.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλως ήρθατε στο club...

 

Μάλλον δόντια έχουν τα κουτσούνια σας. Ετσι και μενα 50 ημερών είχε σαλάκια και ελεγα "μπα, σιγα μην είναι δόντια από τόσο νωρίς..." Μέχρι ποτ ήρθε ο γιατρός και το επιβεβαίωσε. Φουσκωναν τα ούλα της γι αυτό και τα σάλια.

 

Καλά κουράγια σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA LENA+SOURLOULOU.

 

EYXARISTO POLI GIA THN APANTISI SOY .

H KSAN8IPI MOY EKTOS APO TA SALIA KAI TO KOKKINISMA TON OYLON TIS, ARXISE NA GINETE KAI EPILEKTIKI STHN POSOTHTA TOY FAGHTOY POY TROEI.

 

ME SKAEI KAI ME PARA POLI YPOMONI PROSPA8O NA TIN TAISO TRAGOYDONTAS THS KAI MILONTAS THS GLIKA.

 

OMOS APO OTI KATALABA O EKNEYRISMOS POY EXEI OFEILETE STIN ARXI THS ODONTOFIIAS THS. MALLON AYTO 8A EINAI. STIS 8 MAIOY EXOYME THN EPISKEPSI STI GIATRO MAS (MIA KAI 8A EXEI KLEISEI TON 3o MHNA). NA DOYME TI 8A MAS PEI KAI EKEINH.

 

SAS EYXARISTO GIA TO KOYRAGIO POY PROSPA8EITE NA MOY DOSETE. EYTYXOS EXO KAI TON ANTRA MOY STO PLEYRO MOY KAI ME BOI8AEI OSO MPOREI KAI ETSI ......... ALLAZOYME BARDIES KAI KOIMOMASTE ENALLAKS.

 

XARHKA POLI POY MPIKA STO CLUB SAS.

PROTI FORA TO XRHSIMOPOIO.

EYXOMAI NA MPORO NA LINO TIS APORIES MOY KAI NA PROSFERO KAI EGO ARGOTERA TIS GNOSEIS MOY STIS NEOTERES MANOYLES.

 

EYXARISTO GIA ALLH MIA FORA KAI 8A XARO POLI NA MOY STELNETE MHNYMATA GIA NA TA LEME .

 

KALH SAS MERA.

a>
Link to comment
Share on other sites

KALHMERA FIN04159.

 

MHPOS 8A VAFTISETE TO GIO SAS STH MYTILHNH STON AGIO RAFAHL?

 

GIATI EMEIS TH DEYTERA 8A VAFTISOYME THN KSAN8IPI MAS STOYS TAKSIARXES STO MANTAMADO THS MYTILHNHS.

 

TI KANEI O GIOS SOY?

POS EINAI SIMERA TA KEFIA TOY?

EMAS APO TO PROI MAS KANEI NAZIA KAI DEN 8ELEI NA FAEI TO FAGHTO THS.

TRIVEI THN PIPILA TOY MPIMPERO THS STA OYLA THS KAI TH GYROFERNEI ARISTERA KAI DEKSIA STO STOMA THS.

ALLA GIA NA FAEI......... TIPOTA. MONO 40 H 50 GRAM.

 

KANOYME YPOMONH GIA NA DOYME POY 8A PAEI AYTO.

KATI MOY LEEI OTI 8A VROYME LYSH KAI 8A TA KATAFEROYME.

 

KALH SYNEXEIA.

KALH YPOMONH.

KALHMERA APO TH MAMA THS KSAN8IPIS (ME LENE ELENH).

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα τον βαφτίσουμε εδώ στην Θεσσαλονίκη.

Σήμερα είχαμε μια από τα ίδια. Γκρίνια, τα χεράκια μεσα στο στόμα, σάλια, κλάμα.... Αλλά από φάει μια χαρά. :)

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες κοιμηθήκαμε στις 6 το πρωί!!!

 

Πολλά σάλια, ήθελε συνέχεια να είναι στο στήθος και με δάγκωνε...

Και μάλλον θα αργήσει να βγει το δόντι, είναι νωρις. Να δω πόσα ξενύχτια θα κάνουμε ακόμα.

Και της είχαμε ήδη δώσει depon και Bexident-bebe.

 

Τα καημενούλια μας πρέπει να πονάνε πολύ....

Link to comment
Share on other sites

kalimera lena.

 

ayti tin alifi poy vazeis sta dontia toy moroy, poios soy tin edose?

 

o paidiatros?

 

einai ximiki i einai fisiki me votana mipos?

 

ego den empisteyome aytes tis kremes kai oyte 8elo na doso depon sto paidi moy. giati na tis doso apo tora farmako? kai ka8e pote prepei na pernei kai se ti posotita?

 

den ksero. exo tis anisixies moy.

 

emeis koimomaste, pros to paron, ta vradia alla exoyme anisixo ipno. "moygrizoyme" sa na ....... poname, sa na zorizomaste.

 

opoy nane kai emas mallon den 8a koimate to vradi.

 

8a doyme.

 

ta leme apo tetarti koritsia, otan 8a epistrepsoyme me to kalo apo ti mytilini, meta ti vaftisi tis ksan8ipis.

 

kalo savatokyriako kai poli ma para poli koyragio kai ypomoni.

na dosete apo ena filaki sta mora sas apo emena.

 

eleni.

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Εμας η μικρουλα αρχισαν να την ενοχλουν τα ουλα απο τον 3ο μηνα αλλα μεχρι και πριν απο ενα μηνα ολα καλα. Ηταν πολυ ησυχη, κανενα προβλημα ουτε στον υπνο ουτε στο φαγητο απλα εβλεπα οτι εβαζε τα χερακια στο στομα. Τωρα ομως και ειδικα τις τελευταιες μερες εχει παρα πολυ εκνευρισμο, δεν τρωει οπως ετρωγε πριν, ξυπναει μεσα στην νυχτα με κλαμα και απο το μεσημερι και μετα γκρινιαζει πολυ. Θυμωνει και ουρλιαζει η μουγκριζει, την πιανει μια τσαντιλα αλλο πραγμα! Πριν 2 μερες που πηγαμε στον γιατρο μας ειπε οτι τα ουλα της ειναι τουμπανο αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε θα σκασουν. Χθες το βραδυ πρωτη φορα κοιμηθηκε μονο 2 ωρες, τις υπολοιπες ωρες κοντευε να σκασει απο το κλαμα η καημενη, ηθελε να κοιμηθει αλλα δεν μπορουσε. Τωρα κοιμηθηκε παλι στις 7 κ μιση το πρωι, τουλαχιστον να ξεκουραστει λιγο. Την ημερα αν και ειναι ζορικα κατι θα κανεις, αλλα το βραδυ δεν περναει η ωρα με τιποτα!

Να φανταστειτε ηθελα να της αλλαξω πανα και κοντευε να μεινει απο το κλαμα, δεν ηθελε να την πειραζω καθολου η να την ξαπλωνω. Το τι παιχνιδια και τραγουδια δοκιμασαμε ολη νυχτα, χαζευε καμια φορα για λιγο και μετα παλι πολυ κλαμα!

Ελπιζω να βγαλει το δοντακι συντομα!

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

η bexident-bebe είναι φυτική, δεν εχει ούτε ζάχαρη, ούτε αλκοόλ. Της την δίνω συνήθως πριν από το τελευταιο γεύμα ή όταν βλέπω σάλια ή ότι με δαγκώνει. Της κάνω και λίγο μασάζ στα ούλα γιαα να ανακουφίζεται. Η mundisal έχει σαλικυλικό (ασπιρίνη). Ο παιδίατρος μου είπε mundisal, αλλά την εβαλα λιγες φορές. Κι εγώ αποφεύγω τα φάρμακα, αλλά και ο ύπνος από την άλλη είναι πολύτιμος για την ανάπτυξή τους...

 

Εχετε δοκιμάσει να βάλετε το δάχτυλο στα δόντια τους να δείτε με τι δύναμη δαγκώνουν; Κοιτάξτε κι αυτό

Είναι μασάζ για τα ούλα τους. Οταν της το κάνω βάζει και το δικό της χέρι μέσα και γελάει με ανακούφιση... Πρέπει να τους κάνει καλό.

 

Υ.Γ Magoul, θες να προσπαθήσεις να γράφεις ελληνικά; Ειναι πιο ευκόλα να τα διαβαζουμε κι αν κάποιος βάλει στην αναζήτηση κάποια λέξη θα βάλει στα ελλήνικά, όχι greeklish, οπότε δε θα βρει τα δικά σου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KALHMERA FIN04159.

 

MHPOS 8A VAFTISETE TO GIO SAS STH MYTILHNH STON AGIO RAFAHL?

 

GIATI EMEIS TH DEYTERA 8A VAFTISOYME THN KSAN8IPI MAS STOYS TAKSIARXES STO MANTAMADO THS MYTILHNHS.

 

στα μερη μας η βαφτιση χαιρομαι........και μενα ο μικρος ετσι σαλια,χουφτα στο στομα και γκρινια εριξα μια ματια μπροστα στα ουλα και ειδα τα 2 μπροστινα δοντακια στα μισα να ανεβαινουν οχι πανω πανω....

Link to comment
Share on other sites

sylvienn78 κουκλί το μωρό σου! Σόρρυ αν χαλάω λίγο το θέμα, αλλά έπρεπε να το πω!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ sardelaki! Και ο Αστερης κουκλος ειναι, μου φαινεται βρηκαμε γαμπρο! :o)

Θυμαμαι την φωτογραφια οταν ηταν νεογεννητο, πω πω ποσο γρηγορα μεγαλωνουν!?

 

Ασχετο, τα emoticons πως τα βαζουμε μεσα στο κειμενο? Τωρα που αλλαξε το συστημα δεν μπορω να το κανω πια.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥΡΛΟΥΛΟΥ

 

ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ. (ΠΟΠΗ ΜΠΕΡΚ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ?)

 

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ, ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ.

ΠΟΛΥ ΛΑΔΙ, ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ, Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩΣΕ ΟΛΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ 3 ΦΟΡΕΣ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΛΑΔΙ (ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ -ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ) ΕΚΑΝΕ ΑΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ............ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤ' ΕΥΧΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΜΑΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΑΝ ΠΟΥΛΑΚΙ.

 

ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΕ, ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΑΙΣΘΗΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ, ΘΑ ΤΗ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

 

ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΧΟΥΦΤΙΤΣΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ..... ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΑΣ.

 

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΕΧΘΗΚΕ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΦΤΥΣΕ.

 

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ (ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΝ, ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ) ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΕΚΕΙΝΗ , ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΗΣ).

 

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ. ΙΣΩΣ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ (ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΗΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΙΣ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΜΑΣ.

(ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΕΤΣΙ?)

 

ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ Η ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ "ΜΠΑΡΜΠΑΔΑΚΙΑ" ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ?

 

ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ

ΕΛΕΝΗ

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

 

να σου ζήσει η νεοφώτιστη magoul. Σου εύχομαι να τα περάσει σχετικά ανώδυνα τα δόντια. Εγώ είμαι άλλη μία νύχτα άυπνη. Πριν λίγο μου έκανε τα χειρότερα... Τσίριζε από τον πόνο και δεν ήθελε ούτε στο στήθος να κάτσει. Το τελευταίο όπλο για τον πόνο δεν έκανε τ’ιποτα. Ρελικά ηρέμησ εκαι με depon, που το μισό το έφτυσε, και με αλοιφή. Ε[πίζω να σκάσει γρήγορα το δόντι να ηρεμήσει....

 

Κι εγώ κλαίω όταν κλαίει, και ο άντρας μου μου λέει ότι είναι λάθος. Πρέπει να με βλέπει δυνατή για να παίρνει κουράγιο γιατί νοιώθει την απελπισία μου. Αλλά μπορείς να το ελέγξεις αυτό; δεν μπορείς...

 

ΥΓ. Τα σχεδιάκια κάτω λέγονται ticker και η φωτογραφία avatar. Φωτο δικιά μου δεν ξέρω πως να βάλω, η φωτο που εχω είναι από site. Δες εδώ για οδηγίες....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26648&highlight=ticker

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥΡΛΟΥΛΟΥ.

 

ΠΗΓΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.

 

ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ, ΜΑΣ ΕΙΠΕ.

ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ , ΛΕΩ ΕΓΩ.

 

ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΟΧΙ".

ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΖΕΙ, ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΙΠΕ.

 

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.

 

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΤΕ? ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ, Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑ.

 

ΕΛΕΝΗ.

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια μας πολλά...

 

Για τις αλοιφές είμαι (ή ημουν, δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει) κατά... Τα χρησιμοποιούμε μόνο σε έκτακτη ανάγκη. Το κακό είναι ότι αυτή η έκτακτη ανάγκη δεν είναι σπάνια... Τις τελευταίες μέρες μας έχει αλλάξει τα φώτα, αλλά ευτυχώς δεν ξαναέκανε το ξύπνημα κάθε μία ώρα... Όταν δεν πιάνει η αγκαλιά, το μασαζάκι, το "οοοοοοο, εεεεεε", οι κρίκοι οδοντοφυίας, το στήθος τότε καταλήγουμε εκεί. Κάθε βράδυ που περνά χωρίς φάρμακο νοιώθω σαν να κατακτάμε ένα μικρό στόχο. Το κακό είναι ότι στους πολ΄λούς πόνους δεν μπορεί ούτε να φάει...

 

Ξέρω ότι κάθε μωράκι αντιμετωπίζει διαφορετικά τους πόνους των δοντιών. Υπάρχουν μερικά που ούτε που καταλαβαίνεις γκρίνια. Μακαρι να μην πονέσει πολύ το δικό σας, εύχομαι να το περάσετε ανώδυνα γιατί σπαράζει η καρδιά σου να το βλέπεις να κλαίει, να πεινάει και να μη μπορεί να φάει, να νυστάζει και να μη μπορεί να κοιμηθεί...

 

Ααα, και προχτες ο γιατρός μας είπε ότι μετά τον 6ο θα σκάσει το πρώτο δόντι!!! Αρα έχουμε τουλάχιστον 2 μήνες μπροστά μας...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ, Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑ.

 

Και ήταν πολύ τρυφερό αυτό... Της έχουμε βάλει μία εικόνα της Παναγίας στη κουνίτσα της που από νεογέννητο την κοιτάει και, ίσως να είναι η ιδέα μου βέβαια, νομίζω πως την ηρεμεί... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το αντιμετωπίζω πολύ αποτελεσματικά με την πιπίλα οδοντοφυΐας Tommy Tippee (στάδιο 1 - ερεθισμένα ούλα) και το gel. Κλαίει σπαρακτικά για λίγο αλλά μετά ηρεμεί και μπορεί να φάει. Μέχρι στιγμής το έχουμε αποφύγει το Depon.

Το μεγάλο πρόβλημα πάντως είναι το σάλιο που τρέχει ποτάμι, δεν προλαβαίνω να αλλάζω σαλιάρες. Το θέαμα ολόκληρης :shock: της μπουνίτσας στο στόμα το έχω πια συνηθίσει .... :wink:

 

http://www.tommeetippee.co.uk/product/gummy_teether_early_teething_/

.png
Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα από τα Premaman, στο Hondo της Ιπποκράτους. Τη βάζεις στο ψυγείο και όταν αρχίσει η γκρίνια-κλάμα της την κρατάς στο στόμα και τη δαγκώνει με μανία.

 

Εγώ πάντως της βάζω πάνω και λίγο gel για καλύτερα αποτελέσματα. Μετά η δικιά μου θέλει επίσης και λίγο κούνημα και περπάτημα μέσα στο σπίτι για να της φύγει τελείως το παράπονο και η τσαντίλα. :wink:

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

 

Και εμείς μια από τα ίδια..Κλάμα, ξενύχτια, γκρίνια, μειωμένη όρεξη και τσαντίλα!!!!

Η οδοντοφυία ξεκίνησε τον 4ο, στον 6ο έβγαλε το 1ο κάτω δοντάκι και μετά από μια εβδομάδα το 2ο. Βάζει όλο το χεράκι της μέσα στο στόμα, της δίνω διάφορα να μασάει (κρίκους οδοντοφυίας,παγωμένα..), όταν έχει έντονη γκρίνια της βάζω λίγη mundisal (η παιδίατρος μου είπε να την αποφεύγω), depon μόνο το βράδυ αν δεν μπορεί να κοιμηθεί. Ξυπνάει κάθε μια,δυο,τρεις ώρες το πολύ. Ηρεμεί με αγκαλίτσα και θηλασμό. Της κάνω μασαζάκι με τα δάχτυλα μου και της αρέσει πολύ!

 

Κουράγιο, υπομονή και θα περάσει.... Αχ τα ζουζουνάκια μας πολύ πονάνε..

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!

 

Και εμείς μια από τα ίδια..Κλάμα, ξενύχτια, γκρίνια, μειωμένη όρεξη και τσαντίλα!!!!

Η οδοντοφυία ξεκίνησε τον 4ο, στον 6ο έβγαλε το 1ο κάτω δοντάκι και μετά από μια εβδομάδα το 2ο. Βάζει όλο το χεράκι της μέσα στο στόμα, της δίνω διάφορα να μασάει (κρίκους οδοντοφυίας,παγωμένα..), όταν έχει έντονη γκρίνια της βάζω λίγη mundisal (η παιδίατρος μου είπε να την αποφεύγω), depon μόνο το βράδυ αν δεν μπορεί να κοιμηθεί. Ξυπνάει κάθε μια,δυο,τρεις ώρες το πολύ. Ηρεμεί με αγκαλίτσα και θηλασμό. Της κάνω μασαζάκι με τα δάχτυλα μου και της αρέσει πολύ!

 

Κουράγιο, υπομονή και θα περάσει.... Αχ τα ζουζουνάκια μας πολύ πονάνε..

 

Welcome to the club...

 

Εμένα ούτε με τον θηλασμό δεν ηρεμεί, ισα-ισα που εκνευριζεται περισσότερο γιατι πρινάει, ξεκινάει να τρώει και την πονάει πιο πολύ. Μεχρι να καταλαβω τι συμβαινει νομιζα οτι με απερριπτε!

 

Ευτυχως τις 2-3 τελευταιες μέρες το αποφυγαμε το φάρμακο... Ειχαμε βέβαια αλλο θεμα: τη ζεστη. Μην ηρεμησουμε καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

η bexident-bebe είναι φυτική, δεν εχει ούτε ζάχαρη, ούτε αλκοόλ. Της την δίνω συνήθως πριν από το τελευταιο γεύμα ή όταν βλέπω σάλια ή ότι με δαγκώνει. Της κάνω και λίγο μασάζ στα ούλα γιαα να ανακουφίζεται. Η mundisal έχει σαλικυλικό (ασπιρίνη). Ο παιδίατρος μου είπε mundisal, αλλά την εβαλα λιγες φορές. Κι εγώ αποφεύγω τα φάρμακα, αλλά και ο ύπνος από την άλλη είναι πολύτιμος για την ανάπτυξή τους...

Nα σου πω κάτι?Από εμπειρεία και μόνο καλύτερα οχι στο mundisal γιατί πέρα απο το σαλικυλικό οξύ περιέχει και αναισθητικό που σκληραίνει τα ούλα...Και μετα τα καημένα πονάνε περισσότερο:-(Η bexident-bebe είναι πολύ καλή αλλά δυστηχώς όπως όλα τα καλά είναι πολύ ακριβή:mad:Κορίτσια υπομονή 20 δόντια είναι θα σκάσουν που θα πάνε ;)Τι να πουμε κι εμείς που βγάλαμε τα 4 πρώτα ταυτόχρονα:shock:Για την αποφηγή παρεξηγήσεων δεν διορθώνω την Λένα + Σουρλουλού την επιβεβαιώνω...
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...