Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos!... πόνος από δόντια!


Recommended Posts

Τα ιδια ακριβως περναμε και εμεις!

Ο μικρος ξυπναει σχεδον καθε 2 ωρες απ τους πονους, του δινουμε depon μια φορα το βραδυ αλλα δεν φαινεται να εχει σημαντικα αποτελεσματα

Πηραμε και μια αλοιφη απ το φαρμακειο με την οποια κανεις μασαζ, την "ξεκινησαμε" απο χθες...ελπιζουμε να παει καπως καλυτερα

Για υπνο φυσικα δεν μιλαμε, το εχουμε ξεχασει το σπορ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ειναι ησυχο το μωρακι θα κρατησει για λιγο μεχρι να σκασει μυτη το πρωτο.Υπομονη κοριτσια. Να σκεφτομαστε οτι και αυτα τα καημενουλια πονανε πολυ.Σκεφτητε να σας βγαζουν το δοντι...Ιιιιιι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά ποια είναι τα συμπτώματα για τα πρώτα δοντάκια? Ο μικρός μου εδώ και 2 εβδομάδες, εκτός από σάλια και χέρια στο στόμα που τα κάνει εδώ και 2 μήνες, είναι μέσα στην γκρίνια, έχει μπούκωμα, τα κακάκια του είναι διαφορετικά, άλλοτε πιο μαλακά, άλλοτε πιο σκληρά καθώς επίσης βγάζει γουλίτσες πιο πολλές απ΄ότι συνήθιζε να βγάζει και πιο αραιές, σαν νεράκι. Ακόμη και το γάλα έχει μειώσει. Έπινε 210 και τώρα πίνει 150 με 180. Σκέφτηκα μήπως περνάει καμια ιωσούλα αλλά δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από το μπούκωμα. Η γιατρός μου λέει πως όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι συμπτώματα δοντιών. Εσείς τι λέτε? Και αν τελικά δεν είναι δοντάκια σε τι μπορεί να οφείλεται τόση γκρίνια και όλα τα υπολοιπά?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααχ

κοίτα να δεις....

κάθε φορά που δεν θα ξέρεις για ποιο λόγο κάτι συμβαίνει στο παιδί, η απάντηση είναι ΔΟΝΤΙΑ!

Ναι, έχει δίκιο η παιδίατρος σου, μπορεί να είναι από τα δόντια

Αυτό όμως ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν σημαίνει κι απαραίτητα ότι σύντομα θα δείτε δόντι.... μπορεί να πάρει και μήνες κι ας έχει αυτά τα συμπτώματα που έχει

Απλά ο συνδυασμός όλων αυτών που γράφεις δεν κρατάει και πολύ καιρό όλα μαζί

Σε λίγο κάτι θα υποχωρήσει... καμια δεκαριά μέρες υπόθεση είναι

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααχ

κοίτα να δεις....

κάθε φορά που δεν θα ξέρεις για ποιο λόγο κάτι συμβαίνει στο παιδί, η απάντηση είναι ΔΟΝΤΙΑ!

Ναι, έχει δίκιο η παιδίατρος σου, μπορεί να είναι από τα δόντια

Αυτό όμως ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν σημαίνει κι απαραίτητα ότι σύντομα θα δείτε δόντι.... μπορεί να πάρει και μήνες κι ας έχει αυτά τα συμπτώματα που έχει

Απλά ο συνδυασμός όλων αυτών που γράφεις δεν κρατάει και πολύ καιρό όλα μαζί

Σε λίγο κάτι θα υποχωρήσει... καμια δεκαριά μέρες υπόθεση είναι

 

Μακαρι να ηταν ετσι.....Απο τον αυγουστο κανω υπομονη κ λεω δοντακια ειναι που θα παει θα εμφανιστουν!Ακριβως το ιδιο με ειπε κ μενα η παιδιατρος,ο μικρος μου ανεβασε κ λιγο πυρετουλι,λεμε που θα παει τωρα θα δουμε αλλα αφαντα τα δοντακια μας.Κ συνεχισουμε να εχουμε μυξουλες,παρα παρα πολλα σαλια κ παρα μα παρα πολυ γκρινια.Κ συνεχιζουμε να ειμαστε στην αναμονη...

mam to be κουραγιο μας!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιμένουμε και μεις το ...αγνοουμενο δόντι :lol:

 

Κοιτα , εγω την ανησυχια και ολα αυτα τα λεω αλμα ανάπτυξης . Αλλοι συμπεριλαμβανομένου και της μαμάς μου , τα λένε δόντια :lol:

 

Πάντως η σειρα σς και μας ειναι ....που θα παει θα σκάσει και το πρώτο δοντάκι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

άσε...κι εμείς εδώ και 3 μέρες πολύ γκρίνια και κλάμα...κι εγώ το φταίξιμο το ρίχνω στα δοντάκια!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ααααααχχχ αυτά τα δόντια...εμείς 9 μηνών πια και τίποτα..τώρα τελευταία δεν τρώει...μπορεί να είναι από αυτό....

Περιμένουμε εναγωνίως να σκάσει.........αν θα σκάσει......

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τρώει τα χέρια της και φωνάζει ταυτόχρονα και όλη την ώρα α! ου! και όλα τα γνωστά! :roll: Εδω και ένα μήνα έχω και λέω εδώ δοντάκι εκεί δοντάκι και να σου χτες ξαφνικα κατι να φέγγει!!! :D:D ψάχνω ψάχνω και τι να δώ ... λιγο άσπρο ίσα ίσα που το βλέπεις σαν κόκος ζάχαρης, άντε να δούμε και το υπόλοιπο... :shock: Τελικά πρέπει να πονάνε πολύ τα μωράκια μας! :cry: και κάτι άλλο, τα δοντάκια κάνουνε και μπούκωμα, γιατί και μένα όλο γργργρ είναι? :?:

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites

άσε...κι εμείς εδώ και 3 μέρες πολύ γκρίνια και κλάμα...κι εγώ το φταίξιμο το ρίχνω στα δοντάκια!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κάτι άλλο, τα δοντάκια κάνουνε και μπούκωμα, γιατί και μένα όλο γργργρ είναι? :?:

 

Με την παιδιατρο που μιλησα με ειπε οτι μπορει να κανει μπουκωμα,να ανεβασει λιγο πυρετουλι,να κοπει η ορεξη για φαγητο κ μπορει να κανει μαλακα κακακια.Εμεις εχουμε ολα τα συμτωματα εκτος απο το τελευταιο,ισως αυτο περιμενουμε για να βγαλουμε δοντακι κ ησυχασουμε!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

τα δοντάκια κάνουνε και μπούκωμα, γιατί και μένα όλο γργργρ είναι? :?:
Ναι! από τα πολλά σάλια... σ΄αυτές τις περιπτώσεις βοηθά και ο φυσιολογικός ορός :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

τί θα γίνει μ΄αυτά τα δόντια ρε κορίτσια; Πολύ γκρίνια και κλάμα...υποθέτω δηλαδή πως είναι τα δόντια αλλά καλού κακού θα περάσουμε και μιά βόλτα από τον παιδίατρο!

Ενώ καθόταν στο ρηλάξ και στο γυμναστήριό του με πολύ μεγάλη χαρά τώρα δεν τα θέλει καθόλου κι όλο γκρινιάζει. Ακόμη και στην αγκαλιά δεν θέλει και πολύ κι έχει ξαφνικά ξεσπάσματα κλάματος :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εμείς δίνουμε ντεπόν πάντως το βράδυ αν δεν ηρεμεί με τίποτε ...κρίμα είναι να υποφέρει. Μέχρι τώρα του δώσαμε δυο βράδυα, χθες βράδυ όχι...βάλαμε αλοιφούλα που πήραμε...σήμερα κάπως καλύτερα από γκρίνια! Φυσικά ακόμη ίχνος δοντιού, αλλά από ό,τι διάβασα εδώ στο Φόρουμ μπορεί να πάρει και μήνες μέχρι να εμφανιστεί! :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κ'εμεις τα ιδια ειμαστε 6,5 μηνων και εχουν φουσκωσει τα κατω και περιμενουμε να σκασουν .κοριτσια πολυ πολυ γκρινια .δεν κοιμαται καθολου . μονο λιγο με depon ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα .αλλα δεν μπορω να της δινω και καθε βραδυ ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μικρός πάει μάλλον για 2. δοντάκι. Σχετικά ήπια πάντως την περάσαμε. Ντεπόν έδωσα μόνο μία φορά. Αυτό πάντως που τον ανακούφηζε και αποσπόύσε και την προσοχή του ήταν κάτι που διάβασα σε ένα βιβλίο (της Στόπαρτ): του έδινα (και του δίνω) ένα καρότο από το ψυγείο, πλυμμένο και ξεφλουδισμένο. Υπό την επίβλεψή μου εννοείται, αν και δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος.Ασε που είχε γέλιο...σαν κουνελάκι ήταν!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις βγαλαμε το πρωτο μας δοντακι με πολυ ανησηχια και πολλες κενωσεις

αραιες τωρα παμε για το δευτερο και παλι τα ιδια, κλαματα το βραδυ ξυπναει καθε 2 ωρες και κλαιει εως το πρωι εχουμε τρελαθει απο την αυπνια και τα νευρα φαση ειναι και θα περασει βεβαια αλλα εως ποτε θα αντεξω δεν ξερω

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

κουράγιοοοο....Εμένα χθες τη νύχτα ξύπνησε 5 φορές με δυνατά κλάμματα. (τελικά ναι, βγήκε το 2. δοντάκι)Ηρεμούσε μόνο με αγκαλιά...σχετικά εύκολα τον έπαιρνε πάλι ο ύπνος...αλλά αυτό το ξανά και ξανά σήκωμα είναι βάρβαρο και για εμάς , ειδικά όταν το μωρό κοντεύει τασ 9,500 γρ...γενικά δεν ξέρω, βρε παιδιά. Μολις πάει να στρώσει τον ύπνο του- όπου "στρωσει" εννοώ ένα μόνο ξύπνημα κατά τη διάρκεια της νύχτας- ξανά μανά τα ίδια. 5 και 6 φορές ξύπνημα. Στην αρχή μου έλεγαν θα στρώσει στις 40 μέρες, μετά στο 3 μηνο, μετά στους 6 μήνες..μήπως με δουλεύουν; :roll:

Πιστεύω και να χρονίσει δεν σημαίνει πως δεν θα ξυπνάει. Και ξαναλέω λοιπόν: Κουράγιοοοοο...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΓΑΛΑΜΕ 2 ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ

ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΚΑΤΩ

ΗΡΕΜΙΣΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ

ΞΑΦΝΙΚΑ ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΣΙΡΙΔΕΣ, ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΙΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣΑΜΕ ΤΗ ΘΥΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ...

ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ????? ΜΙΑ Η ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΙΣΗ ΜΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΙΑ Η ΙΩΣΗ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ...

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ ΜΑΝΑ!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο μενα.εμενα το μικρο μου ειναι 8 μηνων οταν βγαλαμε τα 2 δοντακια απο κατω ειχε πολυ γκρινια αλλα κοιμοτανε τα βραδια τωρα ειναι 3-4 μερες που δεν κοιματε καθολου τη μερα και την νυχτα τιναζεται και κλαιει.το ντεπον δεν της κανει τιποτα η αληφουλα ηρεμη για λιγο και ξανα τα ιδια παλι.την πηγα στη παιδιατρο δεν εχει τιποτα αλλο ειναι φουσκομενα τα ουλα της και γιαυτο και κλαιει.δεν υπαρχει λυση ΥΠΟΜΟΝΗ κοριτσια θα περασει και αυτο.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ....

ΤΡΕΛΛΟ ΚΛΑΜΑ, ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΦΟΡΑ...

ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ, ΝΑ ΠΙΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ, ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΑ.....

ΤΙ ΠΟ ΤΑ !!!!

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΥΟΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ

ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ, ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ, ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ Η ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ

ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΩΣ ΤΙΣ 1 ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΗΠΩΣ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΛΙΓΟ

ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΑΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ....

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΜΑΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ

ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ.... ΟΥΦ...

ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ? ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΟΝΑΝΕ??????

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 75 ΗΜΕΡΩΝ ΜΟΝΟ ,ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΣΑΛΙΑ (που << αφρίζουν >>)ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΤΡΙΒΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ ??

a>
Link to comment
Share on other sites

magoul ο μπέμπης μας έχει τα ίδια συμπτώματα και περίπου την ίδια ηλικία (γεννήθηκε στις 4/2), και γω επίσης αναρωτιέμαι αν είναι τα δόντια...αλλά όλοι μου λένε ότι είναι νωρίς...τι να πω...δεν ξέρω..

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

xristos anesti kai eyxaristo gia ti grigori apantisi soy.

 

i kori moy exei edo kai mia vdomada polla salia, ta opoia einai "afrizonta". episis otan tis dino to mpimpero me ti glosa tis sproxnei tin pipila pros ta oyla tis aristera kai deksia. gia na arxisei na troei kanonika, apo ti stigmi poy 8a exei sto stoma tis to mpimpero, mporei na kanei kai 15 lepta. xoria poy den troei tis posotites poy etroge . tis exei ligostepsei. ola ayta - parallila me ti grinia tis poy exei megalosei - mas kanoyn na anarotiomaste giati na min arxizei siga-siga na mpenei stin periodo tis odontofiias?

 

na sas zisei o mpempis sas. pos 8a ton vaftisete? 8a exoyn mia mera diafora ta mora mas. emeis geni8ikame 3/2 kai tin alli deytera 8a ti vaftisoyme ξανθίππη.

a>
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...