Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που ειναι ο μπαμπας μου?


goody

Recommended Posts

Γενικα το να βλεπει φωτογραφιες, να παιρνει τηλεφωνα που ξερεις οτι δεν θα απαντησει, ολα αυτα ενισχυουν την απορριψη και την απουσια του.

Πολυ κριμα παντως να μην την βλεπει επειδη δεν τα βρισκετε στα οικονομικα! Απο την στιγμη παντως που εχει να τον δει απο τα 2 της ψιλοαπιθανο να της λειπει ο ιδιος, απλα της λειπει ενας μπαμπας οποτε εγω θα προσπαθουσα να ενισχυσω το αντρικο προτυπο. Με τον μπαμπα σου πως τα πανε? Θα μπορουσαν να κανουν κατι οι δυο τους, μια βολτα στις κουνιες, να την παιρνει απο τον σταθμο, να παιζουν κλπ.

Μιλα με ειδικο γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αν ηταν σιγουρο οτι δεν θα τον ξαναεβλεπε τοτε θα σου ελεγα να αρχισεις να κοβεις τα τηλεφωνηματα και ολα αυτα με διαφορες δικαιολογιες αλλα απο οτι καταλαβαινω μπορει να αλλαξει η κατασταση αναμεσα σας.

Παντως μην ανακατεψεις την τωρινη κοπελα του σε ολο αυτο, νομιζω απλα θα οξυνεις τα πνευματα με μια τετοια κινηση. Προσπαθησε να του μιλησεις και φυσικα ζυγισε τι θα ειναι καλυτερο για εσας, αν πρεπει να διαλλεξεις αναμεσα σε διατροφη και επικοινωνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ έχω μπερδευτεί, θα ήθελες να μας διαφωτίσεις λίγο?

Πριν ζητήσεις διατροφή το έβλεπε το παιδί?

Διατροφή τελικά δίνει ή όχι?

Ο λόγος που απομακρύνθηκε είναι το ποσό της διατροφής ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Να σου πω κι εγώ ότι η τωρινή του σύντροφος δεν είναι λύση, πιο πολύ θα τον εξαγριώσεις άμα της μιλήσεις, στον ίδιο πρέπει να μιλήσεις κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω καταλάβει αν το παιδί σου τον ζητάει γιατί τον θυμάται, αν έχει αναμνήσεις με τον μπαμπά και της λείπει δλδ, ή αν τον ζητάει επειδή βλέπει και ακούει άλλα παιδάκια. Εγώ το παιδί μου δε θα το έβαζα σ' αυτή την ψυχολογία, πάρε τηλέφωνο και δεν το σηκώνει....μια, δυο, τρεις, το παιδί θα πληγωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι δούλεψε στο δικό μου παιδί. Εξήγησα πως "η θέση της μαμάς και του μπαμπά ειναι κοντά στο παιδί τους. Δυστυχώς όμως ακόμα κι οι μεγάλοι κάνουν λάθη. Ο μπαμπάς σε αυτή τη περίπτωσή κάνει λάθος που δεν έρχεται συχνά να σε δει. Το γιατί θα τον ρωτήσεις όταν τον δεις (δεν τον ρώτησε ποτέ βέβαια). Είσαι ένα υπέροχο παιδί, με κάνεις πολύ χαρούμενη και περήφανη και οποιος δεν είναι δίπλα σου, αυτός χάνει. Εσύ έχεις εμένα, τη γιαγιά, τον θείο, τη θεία και τα ξαδέρφια σου (δυστυχώς παππούς δεν παίζει) που σε αγαπάμε πολύ πολύ κι είμαστε πάντα δίπλα σου. Ή λοιπόν, θα είμαστε όλοι χαρούμενοι με την υπέροχη κι αγαπημένη οικογένεια που έχουμε ή αν θέλεις μπορουμε να κλαψουρίζουμε και να στεναχωριόμαστε για τον μπαμπά."

Ξεκάθαρα πράγματα. Ίσως όχι όλα μαζί αλλα κάτι απο αυτά σε κάθε αφορμή.

Στην δική μας περίπτωση δεν ζήτησα απο την αρχή διατροφή ΚΑΘΟΛΟΥ (δεν το προτείνω βέβαια) για να μην έχει πάτημα να κόψει επαφές με το παιδί. Παρόλα αυτά μετακόμισε στην άλλη άκρη της Ελλάδας και παίρνει τηλ μια στις 15 και αν...! Άντε βγάλε άκρη...

Για τα αδερφάκια του θα σου έλεγα να τα φέρεις σε επαφή τα παιδιά. Ας έχουν μία επαφή στο τόσο κι όταν μεγαλώσουν θα αποφασίσουν αυτά ποια θα είναι η σχέση τους. Κι εμείς έχουμε έναν μεγαλύτερο αδερφό απο τον μπαμπά που δεν μας αφήνει όμως να έχουμε επαφή μαζί του εκτός κι αν είναι κι ο ίδιος μπροστά, δηλαδή φέξε μου και γλιστρησα...:(

Πάντως είμαι της άποψης πως ναι μεν τα παιδιά δεν χρειάζεται να ξέρουν λεπτομέρειες για το γιατί και πως χωρίσαμε, δεν χρειάζεται να ξέρουν πόσα κιλά μπιιιπ είναι ο μπαμπάς, αλλα πρέπει να ξέρουν τη θέση μας, το σωστό και το λάθος και στην τελική τι είναι η αγάπη και πως εκφράζεται. Αν μεγαλώσω το παιδί μου λέγοντάς του πως ο μπαμπάς σε αγαπάει αλλά.... (σε έχει γραμμένο), ίσως στο μέλλον αγαπήσει κι εκείνο το δικό του παιδί κάπως έτσι...!;)

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μπερδευτεί, θα ήθελες να μας διαφωτίσεις λίγο?

Πριν ζητήσεις διατροφή το έβλεπε το παιδί?

Διατροφή τελικά δίνει ή όχι?

Ο λόγος που απομακρύνθηκε είναι το ποσό της διατροφής ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Να σου πω κι εγώ ότι η τωρινή του σύντροφος δεν είναι λύση, πιο πολύ θα τον εξαγριώσεις άμα της μιλήσεις, στον ίδιο πρέπει να μιλήσεις κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω καταλάβει αν το παιδί σου τον ζητάει γιατί τον θυμάται, αν έχει αναμνήσεις με τον μπαμπά και της λείπει δλδ, ή αν τον ζητάει επειδή βλέπει και ακούει άλλα παιδάκια. Εγώ το παιδί μου δε θα το έβαζα σ' αυτή την ψυχολογία, πάρε τηλέφωνο και δεν το σηκώνει....μια, δυο, τρεις, το παιδί θα πληγωθεί.

 

Πριν ζητήσω διατροφή εμφανιζόταν αραιά και που, κάποια στιγμή αρχισε να μου τα μασάει ενώ ήξερα ότι έχει μεγάλη οικονομική άνεση και στα άλλα του παιδιά δεν είχε κόψει το παραμικρό και αποφάσισα να κάνω αγωγή ώστε να αποφασίσει το διακαστήριο το ποσό που θα πρέπει να καταβάλει.Μόλις του κοινοποιήθηκε η αγωγή στάμάτησε κάθε επικοινωνία και μου είπε ότι για όσο θα τον τρέχω στα δικαστήρια δεν θα βλέπει το παιδί.Από τότε που βγήκε η απόφαση της διατροφής καταβάλει κάθε μήνα το ποσό και είναι εξαφανισμένος

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι δούλεψε στο δικό μου παιδί. Εξήγησα πως "η θέση της μαμάς και του μπαμπά ειναι κοντά στο παιδί τους. Δυστυχώς όμως ακόμα κι οι μεγάλοι κάνουν λάθη. Ο μπαμπάς σε αυτή τη περίπτωσή κάνει λάθος που δεν έρχεται συχνά να σε δει. Το γιατί θα τον ρωτήσεις όταν τον δεις (δεν τον ρώτησε ποτέ βέβαια). Είσαι ένα υπέροχο παιδί, με κάνεις πολύ χαρούμενη και περήφανη και οποιος δεν είναι δίπλα σου, αυτός χάνει. Εσύ έχεις εμένα, τη γιαγιά, τον θείο, τη θεία και τα ξαδέρφια σου (δυστυχώς παππούς δεν παίζει) που σε αγαπάμε πολύ πολύ κι είμαστε πάντα δίπλα σου. Ή λοιπόν, θα είμαστε όλοι χαρούμενοι με την υπέροχη κι αγαπημένη οικογένεια που έχουμε ή αν θέλεις μπορουμε να κλαψουρίζουμε και να στεναχωριόμαστε για τον μπαμπά."

Ξεκάθαρα πράγματα. Ίσως όχι όλα μαζί αλλα κάτι απο αυτά σε κάθε αφορμή.

Στην δική μας περίπτωση δεν ζήτησα απο την αρχή διατροφή ΚΑΘΟΛΟΥ (δεν το προτείνω βέβαια) για να μην έχει πάτημα να κόψει επαφές με το παιδί. Παρόλα αυτά μετακόμισε στην άλλη άκρη της Ελλάδας και παίρνει τηλ μια στις 15 και αν...! Άντε βγάλε άκρη...

Για τα αδερφάκια του θα σου έλεγα να τα φέρεις σε επαφή τα παιδιά. Ας έχουν μία επαφή στο τόσο κι όταν μεγαλώσουν θα αποφασίσουν αυτά ποια θα είναι η σχέση τους. Κι εμείς έχουμε έναν μεγαλύτερο αδερφό απο τον μπαμπά που δεν μας αφήνει όμως να έχουμε επαφή μαζί του εκτός κι αν είναι κι ο ίδιος μπροστά, δηλαδή φέξε μου και γλιστρησα...:(

Πάντως είμαι της άποψης πως ναι μεν τα παιδιά δεν χρειάζεται να ξέρουν λεπτομέρειες για το γιατί και πως χωρίσαμε, δεν χρειάζεται να ξέρουν πόσα κιλά μπιιιπ είναι ο μπαμπάς, αλλα πρέπει να ξέρουν τη θέση μας, το σωστό και το λάθος και στην τελική τι είναι η αγάπη και πως εκφράζεται. Αν μεγαλώσω το παιδί μου λέγοντάς του πως ο μπαμπάς σε αγαπάει αλλά.... (σε έχει γραμμένο), ίσως στο μέλλον αγαπήσει κι εκείνο το δικό του παιδί κάπως έτσι...!;)

 

Σε γενικές γραμμές αυτά της λέω με μόνη διαφορά ότι δεν της έχω πει ότι ο μπαμπάς κάνει λάθος που δεν σε βλέπει αλλά όπως μου είχε πει η ψυχολόγος ότι μερικές φορές οι άνθρωποι κάνουν περίεργα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλιστα.......δεν ξέρω ειλικρινά, εγώ μπορεί να μην ήμουν τόσο ψύχραιμη.......σίγουρα δεν θα την άφηνα να παίρνει τηλέφωνα και να αφήνει μηνύματα, αφού ο μεσιέ δε συγκινείται και δεν τον ενδιαφέρει και δεν του λείπει το παιδί του.....τι να πω.....από κει και πέρα μπορεί να μην έλεγα τη λέξη "λάθος- σωστό" αλλά τα αδέρφια θα ήθελα να τα βλέπει το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.......δεν ξέρω ειλικρινά, εγώ μπορεί να μην ήμουν τόσο ψύχραιμη.......σίγουρα δεν θα την άφηνα να παίρνει τηλέφωνα και να αφήνει μηνύματα, αφού ο μεσιέ δε συγκινείται και δεν τον ενδιαφέρει και δεν του λείπει το παιδί του.....τι να πω.....από κει και πέρα μπορεί να μην έλεγα τη λέξη "λάθος- σωστό" αλλά τα αδέρφια θα ήθελα να τα βλέπει το παιδί μου.

 

Ίσως τελικά θα πρέπει να την αποτρέπω από το να παίρνει τηλ. γιατί κάθε φορά τρώει πόρτα και απογοητεύεται και να επιδιώξω να βλέπει τα αδέλφια της. Είναι πάντως πολύ ζόρικο να βλέπεις το παιδί σου να μιλάει με λαχτάρα για τον πατέρα του και εσύ να μην μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.

Ευτυχώς που έχουμε τον παππού που την λατρεύει και δεν της λείπει το πατρικό πρότυπο.

Είναι ένα πολύ χαρούμενο παιδάκι και πολύ ισορροπημένο ψυχικά όπως μου λένε και οι δασκάλες της στο σχολείο αλλά όταν λέει 'Μου λείπει ο μπαμπάς μου' και 'Όταν δει πόσο μεγάλη κοπέλα είμαι θα τρελαθεί' εκεί μένεις λίγο παγωτό

Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτοσουν το ενδεχομενο να μην διεκδικησεις τη διατροφη δικαστικα? Δεν ξερω ως ποτε την εχεις κατοχυρωσει. Ειναι φυσικα απαραδεκτο να εξαρταται η επικοινωνια του με το παιδι απο αυτο και να σε εκβιαζει ετσι, αλλα ειναι επισης σημαντικο να βλεπει τον μπαμπα της και να μην της μεινει απωθημενο και την επιβαρυνει ψυχολογικα.

Ειναι καλος μπαμπας περα απο τα οικονομικα μεταξυ σας? (ποσο καλος να ειναι βεβαια οταν αντεχει να της το κανει αυτο....)

Link to comment
Share on other sites

Θα σκεφτοσουν το ενδεχομενο να μην διεκδικησεις τη διατροφη δικαστικα? Δεν ξερω ως ποτε την εχεις κατοχυρωσει. Ειναι φυσικα απαραδεκτο να εξαρταται η επικοινωνια του με το παιδι απο αυτο και να σε εκβιαζει ετσι, αλλα ειναι επισης σημαντικο να βλεπει τον μπαμπα της και να μην της μεινει απωθημενο και την επιβαρυνει ψυχολογικα.

Ειναι καλος μπαμπας περα απο τα οικονομικα μεταξυ σας? (ποσο καλος να ειναι βεβαια οταν αντεχει να της το κανει αυτο....)

 

Όλως παραδόξως είναι πολύ καλός μπαμπάς αλλά εντελώς ανισόρροπος σαν άνθρωπος!!!

Τα χρήματα που στέλνει όλα πάνε στο παιδί, έχω συζητήσει το ενδεχομενο να κάνω πίσω στην διατροφή και με ψυχολόγο και με την πρώην του και με την αδελφή του και όλοι μα όλοι που λένε όχι.

Πολύ απλά αυτός παίζει το παιχνίδι του και εάν κάνω κάτι τέτοιο θα έχει καταφέρει για μία ακόμη φορά το δικό του.

Εξάλλου μην νομίζεις ότι πρώτα την έβλεπε με μεγάλη συχνότητα, άντε μια φορά το μήνα. Απλά δεν ήταν εξαφανισμένος

Link to comment
Share on other sites

Πριν ζητήσω διατροφή εμφανιζόταν αραιά και που, κάποια στιγμή αρχισε να μου τα μασάει ενώ ήξερα ότι έχει μεγάλη οικονομική άνεση και στα άλλα του παιδιά δεν είχε κόψει το παραμικρό και αποφάσισα να κάνω αγωγή ώστε να αποφασίσει το διακαστήριο το ποσό που θα πρέπει να καταβάλει.Μόλις του κοινοποιήθηκε η αγωγή στάμάτησε κάθε επικοινωνία και μου είπε ότι για όσο θα τον τρέχω στα δικαστήρια δεν θα βλέπει το παιδί.Από τότε που βγήκε η απόφαση της διατροφής καταβάλει κάθε μήνα το ποσό και είναι εξαφανισμένος

 

εγω θα τολμησω να πω κατι με ολο το θαρρος χωρις να θελω να στεναχωρησω ή να προσβαλλω καποιον. ο πρωην σου ειναι ανωριμος με οτι συνεπαγετε.δεν μπορω να πιστεψω οτι σε εκβιαζει ετσι.εγω αυτα τα ελεγα οταν ημουν 10 χρονων.ααααα δεν μου κανεις αυτο δεν θα κανω και εγω αυτο που θες.πρεπει εκτος του να εισαι ανωριμος να εισαι και πολλα κιλα ...... για να μην θελεις να βλεπεις το παιδι σου.δεν ξερω τι εχει γινει μεταξυ σας και χωρισατε.εμενα παντως με την συμπεριφορα του μου βγαζει μια εκδικητικοτητα που δεν μπορουμε εννοειτε να καταλαβουμε απο που προερχετε.με πληγωσε και αναστεναξα οταν σου ειπε η μικρη να με δει ο μπαμπας για να δει πως μεγαλωσα.εγω θα του ειχα σπασει το κεφαλι.οσο αφορα και μονο το παιδι απο τη στιγμη που εχουν ετσι τα πραγματα και εγω θα απεφευγα να τον ξαναπαρω τηλ μονο και μονο για να μην στεναχωρω αλλο το παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συναισθηματικά είναι εντελώς ανώριμος και εντελώς χειριστικός σαν άνθρωπος.Με παρακαλούσε να κάνουμε παιδί και επειδή δεν είχα ωορρηξία πήγαμε στον γιατρό και έκανα διέγερση ωοθηκών με ενέσεις.Όταν λοιπόν έμεινα έγκυος μου είπε ότι δεν περίμενε να γίνει τόσο γρήγορα και ότι δεν ήταν έτοιμος οπότε αυτό που πρότεινε ήταν να το ρίξω και να συνεχίσουμε να είμαστε μαζί.

Δεν έχω μιλήσει ποτέ άσχημα στην κορη μου για τον πατέρα της και πάντα είμαι με τον καλό το λόγο όταν αναφέρομαι σε εκείνον.Έχω κάνει δεκάδες προσπάθειες να τον πλησιάσω και να συζητήσουμε αλλά δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση.Προσπαθώ και εγώ αλλά και οι γονείς μου με νύχια και με δόντια κάθε μέρα να είναι ευτυχισμένη και να γελάει συνέχεια και όταν στο τέλος της ημέρας αναστενάζει και αναφέρει τον πατέρα της εκεί έρχεται ο κόμπος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, χίλια συγνώμη γι αυτό που θα ξεστομίσω.......αλλά η κουβέντα του παιδιού με έχει τσακίσει! Να μην σε νοιάζει τίποτε άλλο, το παιδί σου πονάει! Ούτε ευγένειες, ούτε "οι άνθρωποι κάποιες φορές δεν κάνουν το σωστό", ούτε ελπίδες μάταιες......

Εγώ θα το ξέκοβα τελείως. Ο μπαμπάς δε θα έρθει. Τελεία. Δε θα απαντήσει, οπότε γιατί να τον πάρεις? Τελεία. Εϊναι μικρή. Ούτε αναμνήσεις έχει μαζί του ούτε τίποτα. Μα τι άνθρωπος Θεέ μου.......Σκέψου το παιδί και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δυστυχώς...

 

Και πάλι συγνώμη, αλλά καμιά φορά και οι ψυχολόγοι και οι λύσεις τους δεν είναι εφαρμόσιμοι σε κάθε άνθρωπο......δλδ το παιδάκι να λέει αυτά που λέει και η ψυχολόγος να λέει να τον παίρνει....δεν το βρίσκω λογικό......επιστήμονας δεν είμαι βέβαια, αλλά βλέποντας ένα παιδί να πικραίνεται κι εγώ απλά να προσπαθώ να μη χαλάσω την εικόνα του @#$% μπαμπά, ε δε θα το έκανα.

Δεν βλέπω και περίπτωση καλυτέρευσης, όπως τα λες, οπότε εγώ σα μάνα δε θα έδινα την παραμικρή ελπίδα στο παιδί. Χειρότερα πληγώνεται περιμένοντας κάτι που δε θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Συναισθηματικά είναι εντελώς ανώριμος και εντελώς χειριστικός σαν άνθρωπος.Με παρακαλούσε να κάνουμε παιδί και επειδή δεν είχα ωορρηξία πήγαμε στον γιατρό και έκανα διέγερση ωοθηκών με ενέσεις.Όταν λοιπόν έμεινα έγκυος μου είπε ότι δεν περίμενε να γίνει τόσο γρήγορα και ότι δεν ήταν έτοιμος οπότε αυτό που πρότεινε ήταν να το ρίξω και να συνεχίσουμε να είμαστε μαζί.

Δεν έχω μιλήσει ποτέ άσχημα στην κορη μου για τον πατέρα της και πάντα είμαι με τον καλό το λόγο όταν αναφέρομαι σε εκείνον.Έχω κάνει δεκάδες προσπάθειες να τον πλησιάσω και να συζητήσουμε αλλά δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση.Προσπαθώ και εγώ αλλά και οι γονείς μου με νύχια και με δόντια κάθε μέρα να είναι ευτυχισμένη και να γελάει συνέχεια και όταν στο τέλος της ημέρας αναστενάζει και αναφέρει τον πατέρα της εκεί έρχεται ο κόμπος.

 

μπραβο σας και ετσι πρεπει.τα παιδια παντα να χαμογελανε.την πρωτη παραγραφο προσωπικα την αφηνω ασχολιαστη λογω του οτι δεν μπορω να μιλησω και να εκφραστω δημοσια ετσι οπως θα επρεπε αν και πανω κατω καταλαβαινεις τι θα ελεγα.και βεβαια ποτε δεν θα πεις στην κορη σου ασχημα λογια για τον μπαμπα της.συνεχιστε την ζωη σας ηρεμα και ευτυχισμενα.ευχομαι καποια στιγμη να μπορεσει να αλλαξει ο ανθρωπος αυτος και να μην ειναι πολυ αργα.μην επιδιωξεις τιποτε.(εγω αυτο θα εκανα).το μονο επισης που σου προτεινω και ενω δεν ειναι της παρουσης αλλα ειναι σημαντικο κοιτα να φτιαξεις και εσυ την ζωη σου.οταν θα βλεπει εσενα το παιδι σου ευτυχισμενη και οχι προβληματισμενη σιγουρα θα ειναι και αυτο περισσοτερο χαρουμενο.δεν ξερω πραγματικα σβηνω και ξαναγραφω γιατι με εχουν πιασει τα νευρα μου.αν τυχει και του ξαναμιλησεις πες του μονο αυτο...το παιδι δεν φταιει σε τιποτα.θελει τον μπαμπα της.σκεψου το εστω και το μια στο τοσο ειναι ακρως σημαντικο.ευχομαι να ειστε παντα καλα:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ με την latina είμαι! είναι κρίμα το παιδί να ελπίζει και να τρώει χυλόπιτα κάθε μα κάθε φορά!

Μπορείς να της το φέρεις και μαλακά, αν θέλεις πχ ο μπαμπάς πήγε να ζήσει στο εξωτερικό πολύυυυυυ μακριά και δεν θα μπορεί να μιλήσει ούτε στο τηλέφωνο. Δεν είναι κρίμα να της λες να τον πάρετε και η μικρή να μην τον βρίσκει ποτέ?

Είναι σα να ρωτούσες εσύ εμάς αν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρείτε μαζί του και μεις να σου λέγαμε "φυσικά, σε αγαπάει, κάνε άλλη μια προσπάθεια" και συ να χτυπούσες το κεφάλι σου στον τοίχο!

Είναι άδικο αυτό το συναίσθημα ματαίωσης για το παιδί και παίρνει λανθασμένα μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Όλως παραδόξως είναι πολύ καλός μπαμπάς αλλά εντελώς ανισόρροπος σαν άνθρωπος!!!

 

Καλός μπαμπάς που δεν βγαίνει στο τηλ να μιλήσει στο παιδί του, δεν γίνεται.:evil:

 

Εγώ θα το ξέκοβα τελείως. Ο μπαμπάς δε θα έρθει. Τελεία. Δε θα απαντήσει, οπότε γιατί να τον πάρεις? Τελεία. Εϊναι μικρή. Ούτε αναμνήσεις έχει μαζί του ούτε τίποτα. Μα τι άνθρωπος Θεέ μου.......Σκέψου το παιδί και μόνο.

 

Και εγώ με την latina είμαι! είναι κρίμα το παιδί να ελπίζει και να τρώει χυλόπιτα κάθε μα κάθε φορά!

Μπορείς να της το φέρεις και μαλακά, αν θέλεις πχ ο μπαμπάς πήγε να ζήσει στο εξωτερικό πολύυυυυυ μακριά και δεν θα μπορεί να μιλήσει ούτε στο τηλέφωνο. Δεν είναι κρίμα να της λες να τον πάρετε και η μικρή να μην τον βρίσκει ποτέ?

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Δεν γίνεται να έχει συνέχεια ελπίδες το παιδί και κάθε φορά να απογοητεύεται και να νιώθει την απόρριψη. Εφόσον μιλάμε για μόνιμη κατάσταση, θα πρέπει και κάπως να βοηθήσουμε το παιδί να το αποδεχτεί. Δεν θα της πεις βεβαια ότι ο μπαμπάς της δεν την αγαπάει και δεν θέλει να της μιλήσει, αλλά κάτι σαν αυτό που λεει η Μαρία.

Εγώ αυτό θα ρώταγα τον ψυχολόγο. Τι να πω στο παιδί ώστε να μην τρέφει συνέχεια ελπίδες που γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι είναι μάταιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται ψεμματα τυπου εφυγε μακρια κλπ απλα οπως ηδη της λες ποιοι αποτελουν την οικογενεια της ετσι θα της διευκρινισεις οτι δεν εχουν ολα τα παιδακια και τους δυο γονεις, ετσι λοιπον κι εσυ δεν εχεις μπαμπα. Ειμαι σιγουρη οτι σε εχει μεσα στην καρδια του και σε αγαπαει και θυμαμαι ποσο καμαρωνε για σενα αλλα για τους δικους του λογους αποφασισε να μην ειναι μερος της οικογενειας μας,δεν ξερω γιατι. Και μετα θα πεις τα κλασικα που λες οτι εχεις μια οικογενεια που σε αγαπαει κλπ κλπ. Το ιδιο ισχυει και για σενα, ο πρωην σου δεν θα ανηκει στην οικογενεια σας πια, οποτε για εμενα καλυτερα να τους βγαλεις ολους εξω απο τη ζωη σας, την πρωην του, τα αδερφια της κλπ. Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.

Υπαρχει και η αλλη εκδοχη βεβαια, αναλογα τα οικονομικα σου και την προσωπικη σου κριση, εφοσον λες οτι ειναι πολυ καλος πατερας και η κορη σου εκφραζει τετοια επιθυμια να τον εχει μπορεις να τον αφησεις να κερδισει το παιχνιδι που παιζει προκειμενου η κορη σου να τον εχει.

Δεν τον ξερω βεβαια οποτε δεν το προτεινω αλλα ειναι μια εκδοχη και αυτο. Εσυ θα κρινεις με βαση το τι ειναι καλυτερο για το παιδι και οχι με εγωισμους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται όπως λέτε και εσείς το καλύτερο είναι να μην τον ξαναπάρει τηλέφωνο αφού θα απογοητευτεί για ακόμα μία φορά και να προσπαθήσω να της περάσω ακόμα περισσότερο ότι δεν υπάρχει μπαμπάς. Όσο για εμένα επειδή κάπου αναφέρθηκε το να ξαναφτιάξω τη ζωή μου δεν έχω το κουράγιο να προσπαθήσω.Η ζωή μου είναι δουλειά-σπίτι και άντε που και που καμια βόλτα.Έχω σταματήσει να βγαίνω εδώ και καιρό και τα ΣΚ είμαι όλη μέρα έξω με την κόρη μου οπότε το βράδυ ξεραίνομαι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και το ενδιαφέρον σας

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.

Υπαρχει και η αλλη εκδοχη βεβαια, αναλογα τα οικονομικα σου και την προσωπικη σου κριση, εφοσον λες οτι ειναι πολυ καλος πατερας και η κορη σου εκφραζει τετοια επιθυμια να τον εχει μπορεις να τον αφησεις να κερδισει το παιχνιδι που παιζει προκειμενου η κορη σου να τον εχει.

 

Πιστεύω ότι θα ήταν λάθος αυτό. Αν ήταν καλός πατέρας δεν θα χρησιμοποιούσε τις οποιες διαφορές έχει με τη γυναίκα του (οικονομικές κτλ) σαν αφορμή για να μην μιλάει στο παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα ήταν λάθος αυτό. Αν ήταν καλός πατέρας δεν θα χρησιμοποιούσε τις οποιες διαφορές έχει με τη γυναίκα του (οικονομικές κτλ) σαν αφορμή για να μην μιλάει στο παιδί του.

 

Λες και τα χρήματα τα χρησιμοποιώ για να κάνω beaute...

Ό,τι δίνει πάει στο παιδί και επίσης αυτά που δίνει είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτά που ξοδεύει για τα άλλα όταν τα σχολεία τους και μόνο κάνουν 12000 τον χρόνο για τον καθένα χώρια τα σκι, θαλάσσια και βουνίσια.

Να τα ξέρεις λοιπον αυτά και εσένα να σου λέει ότι δεν θα κάνει τον σπόνσορα...βρε ουστ

Link to comment
Share on other sites

Λες και τα χρήματα τα χρησιμοποιώ για να κάνω beaute...

Ό,τι δίνει πάει στο παιδί και επίσης αυτά που δίνει είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτά που ξοδεύει για τα άλλα όταν τα σχολεία τους και μόνο κάνουν 12000 τον χρόνο για τον καθένα χώρια τα σκι, θαλάσσια και βουνίσια.

Να τα ξέρεις λοιπον αυτά και εσένα να σου λέει ότι δεν θα κάνει τον σπόνσορα...βρε ουστ

 

Βρε και για beaute να τα ξόδευες, αυτό δεν είναι δικαιολογία για να μην μιλάει στο παιδί του. Ας μην μίλαγε σε εσένα. Το να ξεκόβει ένα μικρό παιδάκι-το παιδί του, είναι απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Βρε και για beaute να τα ξόδευες, αυτό δεν είναι δικαιολογία για να μην μιλάει στο παιδί του. Ας μην μίλαγε σε εσένα. Το να ξεκόβει ένα μικρό παιδάκι-το παιδί του, είναι απαράδεκτο

 

Εύχομαι να τον φωτίσει ο Θεός και να κάνει το σωστό!

Κάθε πρόταση για καλή παιδοψυχολόγο είναι ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα ήταν λάθος αυτό. Αν ήταν καλός πατέρας δεν θα χρησιμοποιούσε τις οποιες διαφορές έχει με τη γυναίκα του (οικονομικές κτλ) σαν αφορμή για να μην μιλάει στο παιδί του.

 

Συμφωνω φυσικα, ποιος (καλος) γονιος αντεχει να μην βλεπει το παιδι του? Και αντεχει η καρδια του να ξερει οτι το παιδι του τον αναζητα και εκεινος κραταει τετοια σταση και πεισμα! Απλα επειδη δεν τον γνωριζω και προσωπικα ειπα αν θεωρει οτι θα ειναι καλος πατερας να σκεφτει και αυτο το ενδεχομενο.

Αλλα ναι perlitsa αν δεν υπαρχει τετοια περιπτωση καλυτερα να βγαλετε τον μπαμπα απο το πλανο, ουτε φωτογραφιες κλπ ολα αυτα απλα την πληγωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Perlitsa, όσο άθλιο και αν είναι, τον λόγο που εξαφανίστηκε ο πατέρας του παιδιού σου τον ξεκαθάρισε, είναι επειδή τον έτρεξες στα δικαστήρια. Αν δεν έχεις ανάγκη την διατροφή εγώ θα έλεγα για τον καλό του παιδιού να προσπαθήσεις να ξαναεπικοπινωνήσετε και να κάνεις λίγο πίσω στην διατροφή και αργότερα βλέπετε πώς πάει. Όπως λέει μια παροιμία "πιάνεις περισσότερες μύγες με το μέλι παρά με το ξύδι".

 

Εγώ βλέπω ότι στην ουσία για να κοντράρετε ο ένας τον άλλο χρησιμοποιείτε το παιδί..δεν είπες πουθένα ότι έχεις ανάγκη αυτή την διατροφή παρα μόνο ότι για τα άλλα του παιδιά ξοδεύει πολύ περισσότερα, λες και είναι διαγωνισμός. Αν πηγαίνεις με τον νόμο, δεν προκειται ποτέ να δώσει παραπάνω από τα νόμιμα, το παιδί σου δεν θα ξαναδεί τον πατέρα του και εσύ θα έχεις συνέχεια πίκρα γιατί για τα άλλα του παιδιά ξοδεύει με το τσουβάλι και για σας ψίχουλα. Είναι πολύ προτιμότερο όμως, για το παιδί πάντα, να αποκατασταθεί η μεταξύ σας επικοινωνία, και για να γίνει αυτό θα πρέπει να κάνεις λίγο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...