Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!!

Να ρωτήσω αν έχει πάρει το μάτι σας αυτήν εδώ (την πράσινη) την κορδέλα σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης:

http://lucas.com.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=816&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

ή έστω και παρόμοια (ψάχνω για πολύχρωμη)... θα με βοηθούσατε πολύ!!!

Επίσης, πανέρι για μπομπονιέρες που μπορώ να βρω φτηνά? Στο τζάμπο δεν είχαν και λέω μήπως ξέρετε τπτ....

Α και μια συμβουλή για φόρεμα... DAK PIU στο citygate στη Γιαννιτσών! Πήγα τις προάλλες για φόρεμα... είχα πάρει πέρσι όταν έγινα νονά από το κανονικό τους μαγαζί 250 ευρώ ωραίο φορεματάκι αλλά δεν ήθελα να δώσω πάλι τόσα... οπότε πήγα τώρα εκεί που είναι τα στοκ τους και πήρα όχι ένα αλλά δύο φορέματα, 49 ευρώ το ένα, ολομέταξα και τα δύο και πανέμορφα, πολύ καλή ποιότητα... εντάξει, είναι παλιά σχέδια αλλά σκασίλα μου μεγάλη!!! Το ένα που πήρα είχε αρχική τιμή 340 (!) ευρώ και το δεύτερο 260... αξίζει να πάτε μια βόλτα μήπως βρείτε κάτι που να σας αρέσει!!!

Αυτά!

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ τα έχω πάρει και με αυτό:

Τιμή χοντρικής:

http://www.kyriacou.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=54&the2id=60&theid=60&open1=54&open2=60&thepid=276&page=1

Τιμή λιανικής:

http://www.123-mpomponieres.gr/p.KORDELES-ORGANTINA-FIOGKAKIA-ME-SYRMA-KOD-900-060-PR-86665.324176.html

 

Έλεος δηλαδή

 

λες για το γνωστο dak επι της κορομηλα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λες για το γνωστο dak επι της κορομηλα???

 

Ναι για αυτό λέω... έχει ένα μαγαζί με στοκ φορέματα και άλλα ρούχα στη Γιαννιτσών στα City Gate, που κατά καιρούς συμφέρουν πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια της Θεσσαλονίκης!!

βαπτίζω και γω την κορούλα μου και προβληματίζομαι για το γλυκό...

Σκέφτομαι να πάρω ζελατίνες και να βάλω μέσα από δύο μάρσιπαν, δύο φιογκάκια στις άκρες και όξω από την πόρτα.. Ξέρει καμια την τιμή τους αν τα παραγγείλω έτοιμα? συμφέρει να τα κάνω μόνη? πολύχρωμες ζελατίνες που θα βρώ? αυτά προς το παρόν...ευχαριστώ!!

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια της Θεσσαλονίκης!!

βαπτίζω και γω την κορούλα μου και προβληματίζομαι για το γλυκό...

Σκέφτομαι να πάρω ζελατίνες και να βάλω μέσα από δύο μάρσιπαν, δύο φιογκάκια στις άκρες και όξω από την πόρτα.. Ξέρει καμια την τιμή τους αν τα παραγγείλω έτοιμα? συμφέρει να τα κάνω μόνη? πολύχρωμες ζελατίνες που θα βρώ? αυτά προς το παρόν...ευχαριστώ!!

 

Καλησπέρα! Με το καλό η βάπτιση σας!

Ζελατίνες θα βρεις σε καλή τιμή απο e-shop με είδη συσκευασίας. Αν πας στο ανάλογο θέμα με τα e-shop, θα βρεις. Απο βιβλιοπωλείο και ζαχαροπλαστείο μπορείς να πάρεις επίσης, αλλά νομίζω θα σου βγουν πολύ ακριβότερα.

Τώρα για τα μαρσιπάν. Η δική μου εμπειρία απο βάπτιση που έχω πάρει μαρσιπάν, είναι ότι ήταν ωραιότατα σε εμφάνιση αλλά απο γεύση...μάπα! Δεν τρωγόταν με τίποτα. Όλοι τα ανοίξαμε με λαχτάρα και τελικά τα πετάξαμε... Ήταν μόνο για το μάτι... Δεν είμαι απόλυτη πάντως, μια και η εμπειρία μου με τα μαρσιπάν περιορίζεται στο γλυκό εκείνης της βάπτισης και σε μια φορά που μας έφεραν κάτι απο το ζαχαροπλαστείο για τα παιδιά με το ίδιο αποτέλεσμα.:wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα μαρσιπάν. Η δική μου εμπειρία απο βάπτιση που έχω πάρει μαρσιπάν, είναι ότι ήταν ωραιότατα σε εμφάνιση αλλά απο γεύση...μάπα! Δεν τρωγόταν με τίποτα. Όλοι τα ανοίξαμε με λαχτάρα και τελικά τα πετάξαμε... Ήταν μόνο για το μάτι... Δεν είμαι απόλυτη πάντως, μια και η εμπειρία μου με τα μαρσιπάν περιορίζεται στο γλυκό εκείνης της βάπτισης και σε μια φορά που μας έφεραν κάτι απο το ζαχαροπλαστείο για τα παιδιά με το ίδιο αποτέλεσμα.:wink:

 

 

Συμφωνώ απολύτως.

Εγώ τρελαινόμουν γι'αυτό το γλυκό από μικρή,αλλά έφαγα και αυτές τις φατσούλες και καμία σχέση στην γεύση.Σαν χόρτο ήταν,εντελώς άνοστο.

Ίσως αν πάρεις τα φρουτάκια από μεγάλο ζαχαροπλαστείο να είναι πιο νόστιμα,αλλά και πάλι είναι ένα γλυκό που αρέσει σε λίγους και δεν θα ικανοποιηθούν όλοι στην βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μμμμμ θα το ξανασκεφτώ...ευχαριστώ κορίτσια για τις παρατηρήσεις σας. Το άλλο που σκέφτηκα είναι γλυκό του κουταλιου...σε μια βιοτεχνία στην βαλαωρίτου βρήκα με 1,30 ευρώ το βαζάκι (διακοσμημένο με χάντρες, πολύ όμορφο) καλή τιμή? τι λέτε?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είχα ακούσει για 1.00 το βαζάκι, οπότε λογικό είναι να ανέβηκε και λίγο...βάλε και την διακόσμηση με τις χάντρες...άρα ναι, είναι καλή τιμή θεωρώ. :D

 

Επίσης, μπορείς να κάνεις και βαζάκι με βανίλια υποβρύχιο. Πιο φρέσκια σαν ιδέα και μπορεί ο κόσμος να το φάει και επιτόπου αν θέλει...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το γλυκό βανίλια το σκέφτηκα και εγώ, είναι αρκετά πρωτότυπο σαν ιδέα! Επίσης στην μεγάλη μου είχα λουκουμάκια και νομίζω πως άρεσαν πολύ. Μήπως ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε γλυκό βανίλια ή πόσο εύκολο είναι να το συσκευάσουμε σε βαζάκια μόνες μας?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites

Υποβρύχιο μπορείς να βρεις στο super market και σε ζαχαροπλαστείο νομίζω. (ίσως και σε κάβα μαζί με τα γλυκά του κουταλιού) Αλλά, πιστεύω ότι δεν θα βγεί μεγάλη διαφορά απο το να το πάρεις έτοιμο βαζάκι απο κατάστημα, γιατί σκέψου ότι δεν θα τα πάρεις σε τιμή χονδρικής, οπότε θα έρθεις μια ή άλλη με την τιμή του καταστήματος. Δεν νομίζω δηλ. ότι αξίζει τον κόπο να το κάνεις μόνη σου, για την τιμή. Εκτός αν απλά θέλεις να το κάνεις, γιατί σ'αρέσει η ιδέα να ασχοληθείς μόνη σου με τα της βάπτισης και να τα καμαρώνεις.:-D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είχα ακούσει για 1.00 το βαζάκι, οπότε λογικό είναι να ανέβηκε και λίγο...βάλε και την διακόσμηση με τις χάντρες...άρα ναι, είναι καλή τιμή θεωρώ. :D

 

Επίσης, μπορείς να κάνεις και βαζάκι με βανίλια υποβρύχιο. Πιο φρέσκια σαν ιδέα και μπορεί ο κόσμος να το φάει και επιτόπου αν θέλει...

ωραία ιδέα!!!:D αλλά πώς ακριβώς γίνεται? το υποβρύχιο δεν είναι αυτό με το κουταλάκι βουτηγμένο σε ένα ποτήρι νερό? θα προσφέρουμε το βαζάκι με το υποβρύχιο και από δίπλα ένα κουταλάκι με ένα ποτήρι νερό?( Σορι για τις βλακώδεις απορίες μου, αλλά κόλλησα:oops:)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία ιδέα!!!:D αλλά πώς ακριβώς γίνεται? το υποβρύχιο δεν είναι αυτό με το κουταλάκι βουτηγμένο σε ένα ποτήρι νερό? θα προσφέρουμε το βαζάκι με το υποβρύχιο και από δίπλα ένα κουταλάκι με ένα ποτήρι νερό?( Σορι για τις βλακώδεις απορίες μου, αλλά κόλλησα:oops:)

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=268075 ποστ #56 είναι ο ένας τρόπος. (δηλ. βαζάκι με κουταλάκι. Αν θέλει κάποιος, ανοίγει και τρώει καμιά κουταλίτσα, αν δεν θέλει, το παίρνει σπίτι.)

δείτε κι εδώ: http://www.google.gr/search?hl=el&biw=1024&bih=610&tbm=isch&sa=1&q=%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C+%CE%B2%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82+%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%B1+%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CF%81%CF%8D%CF%87%CE%B9%CE%BF&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&aq=f&aqi=&aql=&oq=

 

και ο άλλος τρόπος, που δεν βρίσκω τώρα την φωτό, είναι: Σε πλαστικό διάφανο ποτήρι γεμάτο με νερό, βουτηγμένο το κουταλάκι γεμάτο με βανίλια. Τοποθετημένα, έτοιμα επάνω στο τραπέζι με τις μπομπονιέρες. Και προσφέρεται στον κάθε καλεσμένο στην έξοδο του απο το μυστήριο, όπως συνηθίζεται. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ωραία ιδέα!!!:D αλλά πώς ακριβώς γίνεται? το υποβρύχιο δεν είναι αυτό με το κουταλάκι βουτηγμένο σε ένα ποτήρι νερό? θα προσφέρουμε το βαζάκι με το υποβρύχιο και από δίπλα ένα κουταλάκι με ένα ποτήρι νερό?( Σορι για τις βλακώδεις απορίες μου, αλλά κόλλησα:oops:)

 

 

Δυο φορές που το πήρα σε βάφτιση σαν γλυκό,το είχανε σε μεγάλο στρογγυλό βαζάκι,πολύ μεγαλύτερο από αυτά που βάζουμε το γλυκό του κουταλιού.Και τις δυο φορές ήταν από συγκεκριμένο μαγαζί με είδη βάφτισης και δεν είχε κουταλάκι μαζί,κανένας δεν το έφαγε δηλαδή εκείνη την στιγμή.

Άλλες φορές πάλι,το έχω δει σαν ένα έξτρα κέρασμα,σε μικρά σφηνοπότηρα ή πλαστικά ποτηράκια με νεράκι.Τώρα,πώς θα διατηρηθεί αυτό το νερό κρύο,είναι ένα θέμα.

Α...αυτά τα βαζάκια που πήρα ήταν με γεύση λεμόνι το ένα και τριαντάφυλλο το άλλο και η ποσότητα ήταν γύρω στις 7-8 κουταλιές.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανήλθα με νέες απορίες (για το γλυκό ακόμα το σκέφτομαι:-))

Που θα βρώ φθηνά και αξιοπρεπή προσκλητήρια?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανήλθα με νέες απορίες (για το γλυκό ακόμα το σκέφτομαι:-))

Που θα βρώ φθηνά και αξιοπρεπή προσκλητήρια?

 

 

Εγώ θα έφτιαχνα ένα μόνη μου και θα το έδινα σε τυπογραφείο,που βγαίνει και πιο φτηνά.;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις αν μενεις θεσσαλονικη να πας σε ενα τυπογραφειο που ειχα συνεργαστει στο παρελθον στην περιοχη των αμπελοκηπων. εγω εκει εκανα τα προσκλητητρια 300 στον αριθμο σαν καρτ ποσταλ εκπληκτικα. μου εμειναν για να τα αξιοποιησω ως καρτες!!!!!!!!οσον αφορα την δημιουργια μπορεις να της πας ενα αντιγραφο σε φοτο σοπ επαγγελματικο ή απλη εκδοση επεξεργασιας εικονας

κ να δειτε τις οποιες αλλαγες θελετε απο κοντα. αν θελεισ να σου στειλω πμ. θα εξυπηρετηθεις κ απο τις τιμες εξαιιρετικα χαμηλες!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις αν μενεις θεσσαλονικη να πας σε ενα τυπογραφειο που ειχα συνεργαστει στο παρελθον στην περιοχη των αμπελοκηπων. εγω εκει εκανα τα προσκλητητρια 300 στον αριθμο σαν καρτ ποσταλ εκπληκτικα. μου εμειναν για να τα αξιοποιησω ως καρτες!!!!!!!!οσον αφορα την δημιουργια μπορεις να της πας ενα αντιγραφο σε φοτο σοπ επαγγελματικο ή απλη εκδοση επεξεργασιας εικονας

κ να δειτε τις οποιες αλλαγες θελετε απο κοντα. αν θελεισ να σου στειλω πμ. θα εξυπηρετηθεις κ απο τις τιμες εξαιιρετικα χαμηλες!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία του. Σ'ευχαριστώ:-D

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, νομίζω ότι με πιάσανε κότσο και δεν μπορώ να ησυχάσω...

Σήμερα παρήγγειλα τις μπομπο και το γλυκό του κουταλιού από το ίδιο κατάστημα...όλα καλά μέχρι εδώ. Τελευταία στιγμή αποφάσισα να πάρω και τις παιδικές απο εκεί, συγκεκριμένα κάτι φουρφούρια με smarties (ενώ σκεφτόμουν να τις κάνω μονη) γιατί μου είπε ο πωλητής ότι θα μου τα αφήσει 20 λεπτά το ένα λόγω του ότι πήρα πολλά από το κατάστημα. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα η συφοριασμένη. Γιατί στην παραγγελία έγραψε 48 φουρφούρια που κοστίζουν 40 ευρώ, δηλαδή 83,3 λεπτά το ένα. Σημειωτέον η αρχική τιμή ήταν 90 λεπτά το ένα (έτσι μου είπε).

Εγώ εκείνη την ώρα δεν πρόσεξα το δελτίο παραγγελίας (καλό ζώο και εγώ:(). Όταν γύρισα σπίτι και το συνειδητοποίησα πήρα τηλ αμέσως. Μίλησα με έναν άλλο υπάλληλο (έλειπε ο δικός μου) και μου είπε ότι δεν κατάλαβα καλά και ότι η μία 24άδα στοιχίζει 24 ευρώ κανονικά και ότι μου την άφησε 20 ευρώ. Αυτή ήταν η έκπτωσή μου.

Τέλως πάντων μπορεί να μην κατάλαβα καλά εγώ (δύσκολο) . Η έκπτωση όμώς που μου έκανε δεν είναι αστεία? 8 ευρώ μόνο ενώ άφησα στο μαγαζί 600 ευρώ? και για φουρφούρι η τιμή δεν είναι τσουχτερή? Πείτε μου ρε κορίτσια γιατί πάω να σκάσω στην ιδέα ότι με κοροιδέψαν:evil:

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πιο φτηνό που μπορείς να βρεις στα τζάμπο έχει 50 λεπτά.Αν βάλεις και τα σμάρτις,τις κορδέλες,τα τούλια και τα σχετικά,κάπου εκεί βγαίνει η τιμή του,στα 83 λεπτά,να μην σου πω και παραπάνω.

Τώρα,η έκπτωση που σου έκανε είναι όντως ένα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια αν θέλετε για θεσ.κη εγώ νόλις έκανα γάμο-βάφτιση σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ τιμές και κυρίως όλα ωραία κ με γούστο, όπως είπαν όλοι. Κυρίως για νυφικό-προσκλητήρια-μπομπονιερες-στέφανα φωτογράφο έχω νομιζω τις καλύτερες τιμες. όποιος θέλει στοιχεία στείλτε μου πμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου για βοηθηστε με, ψαχνω για δυτικη θεσσαλονικη μπομπονιερες προσκλητηρια. γιατι χρονος μηδεν για τρεξιμο στο κεντρο κ να τα κανω μονη μου τελικα, ονειρο απατηλο........

(παιδικο ραντεβου κ ελεκον ξερει καμια τιμες? εχω ακουσει ειναι ακριβα)

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου για βοηθηστε με, ψαχνω για δυτικη θεσσαλονικη μπομπονιερες προσκλητηρια. γιατι χρονος μηδεν για τρεξιμο στο κεντρο κ να τα κανω μονη μου τελικα, ονειρο απατηλο........

(παιδικο ραντεβου κ ελεκον ξερει καμια τιμες? εχω ακουσει ειναι ακριβα)

 

 

Οι περισσότεροι πάνε στην Πώρρα,είναι στους Αμπελόκηπους,στον κεντρικό δρόμο.Από τιμές δεν έχω ιδέα,αλλά για να προτιμούνε τόσοι πολλοί το συγκεκριμένο μαγαζί,κάτι θα ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω christina, οντως την πωρρα δεν τη σκεφτηκα, εχεις δικιο.. να ρωτησω κ κατι αλλο? μεσα στη στοα στην ερμου ξερετε αν κανουν και μπομπονιερες?? ψαχνω σε κουτακι με καποιο στολιδι πανω..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω christina, οντως την πωρρα δεν τη σκεφτηκα, εχεις δικιο.. να ρωτησω κ κατι αλλο? μεσα στη στοα στην ερμου ξερετε αν κανουν και μπομπονιερες?? ψαχνω σε κουτακι με καποιο στολιδι πανω..

 

 

Ξέρω ότι έχει μπομπονιέρες σε μια στοά που είναι στην Βενιζέλου, ανεβαίνοντας από Τσιμισκή στο αριστερό χέρι,δεν ξέρω πώς ακριβώς λέγεται,αλλά είναι λίγο σκοτεινή.Πρέπει να έχει και καλές τιμές,είχα ρωτήσει κάποτε.

Στην στοά που λες έχει πολλά υλικά,δεν ξέρω αν σου τις ετοιμάζουν,αλλά λογικά ναι.

Link to comment
Share on other sites

Πες και τί ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις,μήπως και έχω κάτι πιο συγκεκριμένο να σου πω.

Επίσης,θα βρεις πολύ καλές τιμές στα μαγαζιά που είναι σε ορόφους στην Φράγκων κυρίως,αλλά και σε κάποια στην Δραγούμη.

Link to comment
Share on other sites

λεω κατι με κουτακι λευκο(μια που ειναι ολα λευκα), φουξ σπαγγο(οχι κορδελα) και ενα μπρελοκακι μεταλλικο κοριτσακι η νεραιδουλα η εν πασει περιπτωσει κατι κοριτσιστικο, θελω κατι να μεινει στον καθενα απο την μπομπο κ αν γινεται να μην ξεπερνουν τα 2ε.. πολλα θελω ε?

 

α, και κατι αλλο τετραγωνο ταρτακι με φρουτα για γλυκακι λεει?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...