Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές μετα τη γεννα... ?


rena

Recommended Posts

Κι εγώ θέλω κορίτσια αλλά φοβάμαι. Ναι μεν δεν νιώθω πόνους στην τομή και νιώθω γενικά καλά αλλά είναι αυτό το μούδιασμα κοντά στην τομή που με ανατριχιάζει ακόμη και στο μπάνιο, και έτσι φοβάμαι...

 

ιιιιιιιιχχχχχχχχχχχ...... ακουγεται καπως..... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ θέλω κορίτσια αλλά φοβάμαι. Ναι μεν δεν νιώθω πόνους στην τομή και νιώθω γενικά καλά αλλά είναι αυτό το μούδιασμα κοντά στην τομή που με ανατριχιάζει ακόμη και στο μπάνιο, και έτσι φοβάμαι...

Αυτό το μούδιασμα εγώ το έχω ακόμα αλλά δεν δήνω πια σημασία με το καιρό το ξεχνάς(το μουδιασμα,όχι το άλλο :twisted::twisted: )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εμένα έχουν περάσει 24 ημέρες. Κι εγώ θέλω, αλλά περιμένω το ΟΚ του γιατρού - μου φαίνεται θα τον πάρω αύριο τηλ. να τον ρωτήσω!! Αφήστε που η περιοχή χρειάζεται επειγόντως αποτρίχωση. Παρεμπιπτόντως, εμένα η τομή με τραβάει ακόμη, αλλά παλεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Όσον αφορά τις επαφές, είπε οκ, αν και μπορεί λέει να παρατηρηθεί ξηρότητα κόλπου. Για την τομή, πάλι, ξέχασα να του το αναφέρω - μάλλον από τη χαρά μου που μου έδωσε το πράσινο φως (τώρα μένει να βρούμε το χρόνο...)! Πάντως, του το είχα πει την προηγούμενη φορά και μου είχε πει να κάνω υπομονή και "να μην υπάρχει φόβος", ό,τι και να σημαίνει αυτό... Θα με δει σε περίπου 2 βδομάδες όμως, οπότε ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμείς το επιχειρήσαμε στις 43-45 μέρες μετά τη γέννα, αλλά τζίφος.

Πονάει η δεξιά μεριά κατά την εισχώρηση, η μεριά δηλαδή που ήταν το ένα κ μοναδικό ράμμα που μου έκανε η γιατρός.

Η πλάκα είναι ότι όταν τη ρώτησα αν μπορούμε να έρθουμε σε επαφή, μου απάντησε " Καλέ, ναί, κάντε ότι θέλετε, είσαι σαν να μην γέννησες".

Και ο πόνος τί θα γίνει ρε παιδιά?

Δεν είναι απλά μια ενόχληση, είναι πόνος, μόνο σε εκείνο το σημείο όμως.

Να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες ακόμα, μπάς κ δε πονάω αν ξαναπροσπαθήσω αργότερα?

Τί λέτε κι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλες τις προγημούμενες δημοσιεύσεις επί του θέματος έτσι ώστε να δω αν κάποια το καθυστέρησε όσο εγώ... 6 μήνες πέρασαν από τον τοκετό και δεν το σκέφτομαι με τίποτα... Τί μου συμβαίνει; Tί κάνω λάθος; θα επανέλθω ποτέ; το ξεχάσαμε;

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα διαβάζοντας αυτές τις σελίδες μου δημιουργήθηκε η απορία αν όλα αυτά που λέτε αναφέρονται σε φυσιολογικό τοκετό ή σε καισαρική ή δεν παίζει ρόλο ?

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με κάποιες κοπέλες στις πρώτες σελίδες που μετράγανε τις μέρες σαν τους φαντάρους. Μόλις σαράντησα και πήγα στον γιατρό μου έδωσε το ΟΚ, και το άθλημα ξεκίνησε αμέσως. Ούτε ένιωσα κανένα ιδιαίτερο πόνο. Μόνο μια μικρή ενοχλήσούλα την πρώτη φορά και τίποτα άλλο. Να σημειώσω ότι θήλαζα και ότι γέννησα με καισαρική.

Κορίτσια τι να πω, ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε και γυνάικες και έχουμε και άλλους ρόλους εκτός της μαμάς και έχουμε και ανάγκες.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολογος μου,μου ειπε τουλαχιστον μεχρι να μου ερθει περιοδος μην περιμενω πολλα πραγματα.θα ειναι λιγο δυσκολα

 

Γιατί στο είπε αυτό; Να υποθέσω ότι θηλάζεις; Επιρρεάζει τελικά ο θηλασμός τη λίμπιντο;

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρωτη γεννα ειχα ορεξουλεσ κανα 15μερο μετα , μας ειπε το οκ ο γιατρος στις 45 μερες , το καναμε πονεσα πολυυυ , εκανα καιρο να επανελθω χωρισ πονο . Στη δευτερη γεννα ειχα ορεξουλες σπο το μαιευτηριο :lol: , παιχνιδακια καναμε κανα 10ημερο μετα και επαφη κανονικα στις 35 μερες περιπου και δεν πονεσα καθολουυυ , η 2η γεννα ηταν σαφως καλυτερη αφου το ιδιο βραδυ εκανα βολτες στο διαδρομο , μιλαω για φυσιολογικο τοκετο και τις 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ώ το έκανα στις 40 μέρες αλλα πονουσα πολύ γιατί ήμουν πολύ στεγνή.Με τον καιρό όμως επανηλθα.Αν και εχω 2,5 μήνες που γέννησα όταν με αγγίζει κατα λαθος ο άντρας μου στην τομή με πονάει ακόμη και τη νοιώθω πολυ ευαισθητη.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια αυτα τα κεφια που τα ειχατε???εγω 50 μερες λοχεια ειχα και το μονο που ηθελα ητανε να κοιμαμαι.....ασε που ημουν και καπως....καπου στις 60 μερες εγινε τελικα...και εγω ημουν με καισαρικη...αλλα θυμαμαι ο γιατρος μου ειχε πει οταν νοιωσει ετοιμη μετα τις 40 που με ειδε.....ειναι φυσιολογικο στην αρχη λογω ορμονων να μην εχεις διαθεση...η Κ.Τ. δε παιζει ρολο...η διαθεση ειναι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω και πάλι μετα τις 40 μέρες γιατι πρέπει να επανέλθουν τα όργανα στη θέση τους.

Σιγουρη όμως δεν είμαι.

 

Συμφωνώ και εμένα αυτή την οδηγία μου είχε δώσει ο γιατρός μου

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου ήταν απόλυτος σ' αυτό το θέμα. Μετά τις 40 μέρες.

Να πω την αλήθεια μου με την τρεχάλα που έτρωγα με κάθε μωρό, το τελευταίο που σκεφτόμουν ήταν το σεξ. Ολο να κοιμάμαι ήθελα...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοντευω 2 μηνες απο τοτε που γεννησα με καισαρικη και ακομη δεν εχουμε κανει τιποτα...βαριεμαι...δεν θελω..φοβαμαι.... :cry:

Την τελευταια εβδομαδα η τομη μου παρουσιασε λιγη αιμοραγια και εχω φοβηθει, αν και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι μεσα στο προγραμμα και αυτο. Καμια αλλη με αιμοραγια στην τομη?οχι πολλη αλλα με φοβησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα κορίτσια!

 

πριν 1 εβδομάδα σαρράντησα και αφού επισκέφτηκα τον γιατρό για να με δει μου είπε πως μπορώ να αρχίσω να εχω επαφές με τον άντρα μου. ελα ομως που για να ''εισέλθει'' θέλει σφυροδρέπανο!μόνωση κανονική!ενω εχω επιθυμία μου τα χαλάει στη πορεία ο πόνος και εννοείται οτι πονάει κ αυτος και δεν τα καταφέρνει. είναι όπως ακριβώς την 1η μου φορά και χειρότερα γιατι τοτε με λίγη προσπάθεια τα είχαμε καταφέρει με τον τοτε αγαπημένο μου. λένε πως μετά τη γέννα υπάρχει ξηρότητα στον κόλπο αλλα και με τον θηλασμό επιδεινώνεται. δεν θηλάζω αποκλειστικά αλλα με μικτή διατροφή και οχι μόνο 10 λεπτά τη φορα πριν το γεύμα. οποτε βρίσκω ευκαιρεία τον βάζω στο στήθος.απογεύματα και πρωινά ολοκληρα τα περνάμε ετσι. ακόμη και τα βράδυα που ξυπναει να φάει τον θηλάζω κι ας παίρνει μπουκάλι.καμια εμπειρία βρε κορίτσια? λεω μήπως μου κανε παρθενοραφη γιατι του ειχα τονίσει μεσα στον πόνο μου να με ράψει αριστοτεχνικα!:)πονούσατε?τα καταφερατε αμέσως?γιααα πειτε

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου σύστησε λιπαντικό οπωσδήποτε και όντως βοηθάει. Απλά θέλει στην αρχή με προσοχή και τρυφερά! αφού και τα ράμματα να έχουν κλείσει έχει περάσει πάρα πολλά αυτή η περιοχή.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα , εγω γεννησα με καισαρικη αλλα η ορεξη ηρθε ποιο νωρις απο τισ 40 μερες οποτε το δοκιμασαμε , δεν πονεσα ιδαιτερα και το ευχαριστιθικαμε πολυ οποτε το σπορ συνεχειζετε μονο οταν πηγα στον γυναικολογο ξεχασα να του πω να μου προτινει κανενα μετρο αντισιληψης για να μην εχουμε και δευτερο απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

ξέρω οτι στην καισαρική ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα, ενω στον φυσιολογικο αστα...τι να κανω, υπομονη, τρυφερα και λίγο λιπαντική την οποία είχαμε αλλα φοβηθήκαμε μήπως εχει λήξει.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι κοριτσια σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα ορεξουλες:oops:..και ευτυχως ειχα και το οκ απο τον γιατρο:-P:razz:..οταν γεννησα και μετα ακριβψς στις 40μερες ςεγινε αν και δεν πονεσα ειχα το αγχος βεβαια λες και ηταν η πρωτη φορα..το μοναδικο που ενιωσα ηταν μουδιασμα αλλα τωρα ειναι ολα οκ.ευτυχως:-D

 

http://www.line_feet_beg_minie_time_1191211200_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

http://www.dev007pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα την πρώτη επαφή μετά απο 40 μέρες.Γέννησα φυσιολογικα αλλα ήταν σαν την πρωτη φορα.Τωρα μετα απο 3,5 μηνες πιστευω οτι εχω επανελθει γιατι δεν ποναω καθολου.Όμως μεχρι τωρα ειχα απορησει κ εγώ.Λεω θα ξέφυγε κανένα ράμμα αλλα τελικά πρέπει να αφήνουμε λίγο το σώμα μας να επανέλθει!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...