Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιστία χείλους ή και υπερώας (λαγόχειλο, λυκόστομα)


Recommended Posts

Σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου. Έχε πίστη.....Αυτό που προέχει τώρα είναι να είσαι ήρεμη στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου και όλα θα πάνε καλά. Εξάλλου η επιστήμη έχει προοδέυσει τόσο πολύ που ελπίζω να βρεθεί και για εσάς η λύση.Υπομονή, και με το καλό να έρθει το μπουμπουκάκι σου που ανθίζει μέσα στην κοιλίτσα σου.

:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα , ονομάζομαι Μαρία και το κοριτσάκι μου έχει λαγόχειλο. Εγώ δεν το γμώριζα κατα την περίοδο της εγκυμοσύνης. Εχουμε προγραμματίσει το χειρουργείο στο ΜΗΤΕΡΑ σε δύο βδομάδες περίπου .Εύχομαι όλα να πάνε καλά και είμαι σίγουρη πως θα πάνε και για τις δυό μας .Να μην ανησυχείς, στην αρχή το σοκ είναι κάπως μεγάλο , αλλά μετά θα κοιτάς το μωρό σου και αυτό δεν θα βλέπεις την σχιστία .Εγω το ξεχνάω ότι το έχει . Πήγαμε και εμείς σε πολλούς γιατρούς και μας διαβεβαίωσαν ότι το θέμα είναι καθαρά αισθητικό και ότι με μια σειρά χειρουργείων θα είναι όλα καλά . Έχω μιλήσει και με άλλους γονείς που είχαν την ίδια εμπειρία , καί μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα . Μην στεναχωριέσαι , αν και καταλαβαίνω την αγωνία σου. Σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωράκι σου και θα δείς οτι όλα θα πάνε καλά . Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε χρειαστέις. Αν θέλεις μπορω να σου στείλω photo της κορούλας μου. Σε φιλώ

FRIENDLY , MARIA

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχομαι να σας πανε ολα καλα και να ρθει γρηγορα η μερα που θα ξεχασετε την στεναχωρια που σας προκαλεσε αυτο το προβλημα.....

 

Να σκεφτεστε οτι συμβαινουν πολυ χειροτερα πραγματα και να χετε μονο θετικες σκεψεις....η αισιοδοξια κανει θαυματα...ευτυχως ειναι απο τις περιπτωσεις που η επιστημη μπορει να βοηθησει πολυ!!!!

 

Ευχομαι οτι καλυτερο σε σας και τα μωρακια σας!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για ακόμα μια φορά! ξέρετε τώρα τελευταία το έχω αποδεχτεί. συμφιλιώθηκα με την ιδέα, είμαι σίγουρη για τον γιατρό που θα χειρουργήσει την μπέμπα, στράφηκα και λίγο προς την εκκλησία και βοήθησε. δεν το περίμενα! μίλησα με κάποιον μοναχό σαν να μιλούσα σε ψυχολόγο και με στήριξε. είναι και ο άντρας μου πλέον πολύ καλός ως προς την στάση του απέναντι στην κατάσταση. τα είχε χαμένα και αυτός στην αρχή και είχαμε γίνει χάλια και οι δύο. Beba το κοριτσάκι σου έχει μόνο λαγόχειλο, έτσι δεν είναι; η μπέμπα μας έχει και στον ουρανίσκο σκισιματάκι όχι μόνο στο άνω χείλος. πάντως εύχομαι καλή επιτυχία. ο γιατρός φαντάζομαι είναι ο στρ....... ; σωστά; είναι πολύ - πολύ καλός. τουλάχιστον έτσι λένε όλοι. εγώ έχω κάποιον άλλο γιατρό. επίσης εξαιρετικός και σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος. η δικιά μου θα χειρουργηθεί την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα της ζωής της στο ιασώ. αν μπορείς beba στείλε περισσότερες πληροφορίες για την επέμβαση. πόσο θα στοιχήσει, πόσο θα πάρει η ανάρρωση, πώς τρέφεται η μπέμπα σου τόσο καιρό και ότι άλλο θέλεις.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για ακόμα μια φορά! ξέρετε τώρα τελευταία το έχω αποδεχτεί. συμφιλιώθηκα με την ιδέα, είμαι σίγουρη για τον γιατρό που θα χειρουργήσει την μπέμπα, στράφηκα και λίγο προς την εκκλησία και βοήθησε. δεν το περίμενα! μίλησα με κάποιον μοναχό σαν να μιλούσα σε ψυχολόγο και με στήριξε. είναι και ο άντρας μου πλέον πολύ καλός ως προς την στάση του απέναντι στην κατάσταση. τα είχε χαμένα και αυτός στην αρχή και είχαμε γίνει χάλια και οι δύο. Beba το κοριτσάκι σου έχει μόνο λαγόχειλο, έτσι δεν είναι; η μπέμπα μας έχει και στον ουρανίσκο σκισιματάκι όχι μόνο στο άνω χείλος. πάντως εύχομαι καλή επιτυχία. ο γιατρός φαντάζομαι είναι ο στρ....... ; σωστά; είναι πολύ - πολύ καλός. τουλάχιστον έτσι λένε όλοι. εγώ έχω κάποιον άλλο γιατρό. επίσης εξαιρετικός και σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος. η δικιά μου θα χειρουργηθεί την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα της ζωής της στο ιασώ. αν μπορείς beba στείλε περισσότερες πληροφορίες για την επέμβαση. πόσο θα στοιχήσει, πόσο θα πάρει η ανάρρωση, πώς τρέφεται η μπέμπα σου τόσο καιρό και ότι άλλο θέλεις.

 

Ολα θα πανε καλα για την κουκλιτσα σας!!!

Η Παναγια ειναι μαζι σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας το ίδιο. dimidana όντως η μπεμπόυλα μου λαγόχειλο και σκίσιμο στο φατνίο. Ο γιατρός είναί ο ΣΤΡ.... όπως σωστά κατάλαβες.Η πρώτη επέμβαση θα γίνει στις 15 Απριλίου. Μας είπε ότι ένα 30-40% χρειάζεται μια διορθωτική επέμβαση σε 1 χρόνο . Επίσης όσον αφορά το σκίσιμο στο φατνίο(ούλο) η επέμβαση θα γίνει πριν βγούν τα μόνιμα δόντια δηλάδη 6-7 χρονών . Στο ενδιάμεσο θα την παρακαλούθεί μια ομάδα γιατρών όπου έιναι εξιδεικευμένοι . Μία συνάδελφος μου έχει αγοράκι με λαγόχειλο και λυκόστομα . Έχει κάνει την επέμβαση και για τα δύο και το παιδάκι είναι κουκλί.Στην αρχή τρεφόταν με ειδικό μπιμπερό αλλά λίγες ώρες μετά την επέμβαση κανονικότατα. Αυτά επιδιορθώνονται , να μην ανησυχεις , θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά . Το κόστος της εγχείρησης είναι περίπου 6000 μαζί με τα νοσήλεια . Ακριβώς θα σου πω σε λίγες μέρες .Ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση είναι ο Λαζ...;;; Αυτή η φιλή μου την είχε κάνει σε αυτόν και έιχε μείνει πολύ ευχαριστημένη ! Σου λέω το παιδάκι της είναι κουκλί. Είχα πάει και εγώ και είμουνα ενδιάμεσα αλλά τελικά επιλέξαμε τον Στρ....Θα σου στείλω νέα , απο την αλλή εβδομάδα . Να προσέχεις τον ευατό σου και να σκέφτεσαι θετκά!!!!!!!!!!!!!!Σε φιλώ ...

FRIENDLY , MARIA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε άλλο τόπικ που άνοιξα ενδεχομένως κάποιες διαβάσατε τα νέα μας. για όσες ενδιαφέρονται όμως συγκεκριμένα για το λαγόχειλο να σας πω ότι όλα πήγαν περίφημα. η μπέμπα γεννήθηκε στις 23-5-08, χειρουργήθηκε στις 25-5-08 από τον πιο καλό ΆΝΘΡΩΠΟ και εξαιρετικό γιατρό που βρήκαμε, τον κύριο Λαζάρου, ο οποίος έκανε καταπληκτική δουλειά και το χείλος της μπέμπας έγινε πανέμορφο. κατά τα άλλα το παιδάκι μας είναι υγιέστατο. κάναμε όλες τις αναγκαίες εξετάσεις και κατάλαβα ότι άδικα ανησυχούσα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. όποια μαμά ψάχνει πληροφορίες για το λαγόχειλο και θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου θα χαρώ να τη βοηθήσω... :P

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι tasuki μου. δεν είναι αυτό το μωράκι μου. αυτό είναι φωτογραφία της anne geddes. και αυτό το μωρό είναι όμορφο αλλά εμένα το δικό μου, μου φαίνεται καλύτερο! :lol: φιλάκια...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε άλλο τόπικ που άνοιξα ενδεχομένως κάποιες διαβάσατε τα νέα μας. για όσες ενδιαφέρονται όμως συγκεκριμένα για το λαγόχειλο να σας πω ότι όλα πήγαν περίφημα. η μπέμπα γεννήθηκε στις 23-5-08, χειρουργήθηκε στις 25-5-08 από τον πιο καλό ΆΝΘΡΩΠΟ και εξαιρετικό γιατρό που βρήκαμε, τον κύριο Λαζάρου, ο οποίος έκανε καταπληκτική δουλειά και το χείλος της μπέμπας έγινε πανέμορφο. κατά τα άλλα το παιδάκι μας είναι υγιέστατο. κάναμε όλες τις αναγκαίες εξετάσεις και κατάλαβα ότι άδικα ανησυχούσα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. όποια μαμά ψάχνει πληροφορίες για το λαγόχειλο και θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου θα χαρώ να τη βοηθήσω... :P

 

 

Mραβο κουκλα μου!!!!! Χαιρομαι πολυ με τα νεα σας!!!!! :D:D:D

 

Δεν ειδα το τοπικ που λες και αναρρωτιομουν πως ειστε..........ολα καλα να σας πανε!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
σε άλλο τόπικ που άνοιξα ενδεχομένως κάποιες διαβάσατε τα νέα μας. για όσες ενδιαφέρονται όμως συγκεκριμένα για το λαγόχειλο να σας πω ότι όλα πήγαν περίφημα. η μπέμπα γεννήθηκε στις 23-5-08, χειρουργήθηκε στις 25-5-08 από τον πιο καλό ΆΝΘΡΩΠΟ και εξαιρετικό γιατρό που βρήκαμε, τον κύριο Λαζάρου, ο οποίος έκανε καταπληκτική δουλειά και το χείλος της μπέμπας έγινε πανέμορφο. κατά τα άλλα το παιδάκι μας είναι υγιέστατο. κάναμε όλες τις αναγκαίες εξετάσεις και κατάλαβα ότι άδικα ανησυχούσα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. όποια μαμά ψάχνει πληροφορίες για το λαγόχειλο και θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου θα χαρώ να τη βοηθήσω... :P
Να το χαιρεστε το μωρακι σας και ειμαι σιγουρη οτι ειναι τοσο ομορφο οσο η ψυχη των γονιων της...!!!Να σας ζησει.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια γνωστη που ο μεγαλος της γιος γεννηθηκε με λαγοχειλο.. φαινεται ομως παρα πολυ πως το παιδι εχει προβλημα.. του εχει αφησει μεγαλο σημαδι η εγχειρηση.

Πριν ομως μια βδομαδα σηναντησαμε μια αλλη κοπελιτσα 17 χρονων με το ιδιο προβλημα... που ομως δεν καταλαβαμε οτι ειχε κατι το κοριτσι.. ενα ανεπεσθητο σημαδακι υπηρχε, φορουσε και κραγιον και δεν φαινοταν τιποτα..

Η διαφορα των δυο παιδιων ηταν απλα ο χειρουργος... την κοπελα την ειχε χειρουργισει ο Φουστανος.. το αλλο το παιδι ενας αλλος γνωστος και αυτος στο χωρο.(δεν θυμαμαι ονομα..)

Μεγαλη σημασια ομως απ΄οτι λεει η φιλη μου αυτη εχει και η περιοδος της αναρρωσης γιατι ο γιος της ηταν πολυ λαιμαργο παιδι και ενω οι οδηγιες που ειχε ηταν να το ταιζει με τη συρριγγα μια μερα δεν αντεξε τα κλαμματα του που πεινουσε και του εδωσε μπιμπερο με αποτελεσμα να ανοιξει το τραυμα..

Οποτε οπου κι αν πατε δωστε ιδιαιτερη προσοχη στο μετα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μετά από αρκετό καιρό χωρίς νέα, δυστυχώς ήρθε η ώρα να σας μιλήσω για ένα ακόμα χειρουργείο. την τετάρτη (5-11) κάνουμε επέμβαση στο ούλο μας στο ιασώ παίδων πάλι με τον κύριο λαζάρου. η επέμβαση που κάναμε στο χείλος μόλις γεννήθηκε είχε απόλυτη επιτυχία έτσι τον εμπιστεύομαι το γιατρό μας. τώρα η μπέμπα έχει πανέμορφο στοματάκι. σε αυτή τη φάση πρέπει να φτιάξουμε και την υποδοχή για ένα-δύο δοντάκια στο πάνω ούλο. ελπίζω να πάνε όλα καλά για άλλη μια φορά. σε αυτό θα βοηθούσε πολύ η καλή σας ενέργεια και οι ευχές σας.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο !! Να πάνε ολα τέλεια για το λουλουδάκι σας :D

Μεσα απο την καρδιά μου τις καλύτερες ευχες , να τελειωσουν ολα γρηγορα και να μην ταλαιπωρηθει πολυ το κοριτσάκι σας !! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν έχουμε παρά λίγες μέρες που έχουμε μπει σε ρυθμό και σας ενημερώνω. (κάλλιο αργά παρά ποτέ)

η επέμβαση κράτησε περίπου 2 ώρες. έγινε στο ιασώ παίδων με γιατρό τον κο Σπύρο Λαζάρου. της έβαλε στο ούλο ένα μόσχευμα που με την πάροδο 3 περίπου μηνών θα γίνει οστό. θα πάψει δηλαδή να θεωρείται μόσχευμα εφόσον δεν θα εντοπίζεται καν. αυτό ήταν το 2ο χειρουργείο που κάναμε και απομένει άλλο ένα για να "σουλουπώσουμε" τη μυτούλα.

τις πρώτες μέρες η μπέμπα ήταν θλιμμένη. δεν έκλεγε, δεν έβγαζε φωνούλες και δεν έπινε παρά 200 περίπου ml τη μέρα συνολικά. δεν ήξερε βέβαια πως να πιεί γιατί της έδινα με την σύριγγα.

ακόμα με την σύριγγα της δίνω αλλά τώρα συνήθισε. θέλει πολύ προσοχή τις 2-3 πρώτες εβδομάδες να μην ζορίσει πολύ το σημείο που είχε το έλλειμα και αποβληθεί το μόσχευμα. για να μην το αποβάλει η ίδια με τα δαχτυλάκια της εξακολουθούμε να προσέχουμε να μην βάζει τα χεράκια στο στόμα και γι αυτό το λόγο της βάζουμε νάρθηκες κάποιες ώρες τις ημέρας που δεν μπορούμε να την παρακολουθούμε (π.χ. στον ύπνο) ευτυχώς σε λίγες μέρες τελειώνει αυτή η φάση της προσοχής.

συνοπτικά αυτά ήταν. τα λέω σε περίπτωση που κάποια κοπέλα αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα και θέλει βοήθεια. εδώ είμαι για όποιες απορίες... αχρείαστη να είμαι εύχομαι.

κλείνοντας ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες εσάς που με στηρίξατε από την στιγμή που το έμαθα, με βοηθήσατε να βρω πληροφορίες και κατάφερα να γεννήσω αυτό το υπέροχο πλασματάκι...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε και να

προσπαθείς να είσαι χαρούμενη

για να χαίρεται και το παιδάκι σου!!

Περαστικά να είναι και να είναι πάντα

καλά το κοριτσάκι σας!!!

996955irm36hiii5.jpg

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

dimidana πολύ χαίρομαι να ακούω ευχάριστα νέα για τη μπεμπούλα σου.

Εύχομαι και προσεύχομαι να πανε όλα καλά μέχρι το τέλος.

Φιλία πολλά στην μπεμπούλα

s_u_01_10151_01_03.gif

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΑΣ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΕ ΑΜΦΟΤΕΡΟΠΛΕΥΡΗ ΣΧΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΚΑΙ ΛΥΚΟΣΤΟΜΑ.

ΕΚΑΝΑ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΣΤΟΝ κ. ΚΟΥΔΟΥΜΝΑΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ, ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΘΑΡΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΑ ΣΧΙΣΤΙΑ?

m0Esp2.png

m0Esp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αγαπητές μαμάδες ή μέλλουσες μαμάδες (ή ακόμα και μπαμπάδες...!),

να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι μια πανευτυχής μητέρα, να συνεχίσω λέγοντας ότι είμαι περήφανη για την μπέμπα μου που είναι τόσο έξυπνη και όμορφη ( ή τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ) και να τελειώσω λέγοντας ότι καμιά σχιστία δεν με κάνει λιγότερο υπερήφανη που είμαι μαμά αυτού του μωρού.

περάσαμε πολλά εγώ και ο άντρας μου περιμένοντας ένα "παιδί με πρόβλημα". άγχος, στενοχώρια, φόβο κ.α. όμως το ίδιο το παιδί μας έδωσε τόση δύναμη και χαρά που νιώσαμε και οι δυό μας ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα για να είναι καλά η μπέμπα μας...

και όντως κάναμε ότι μπορούσαμε. χρεωθήκαμε για να κάνουμε τις επεμβασούλες μας, δουλέψαμε αρκετά για να τα βγάλουμε πέρα, στερηθήκαμε και κάμποσες "ανέσεις" αλλά τώρα είμαστε τρεις δυνατοί άνθρωποι ενωμένοι. μια οικογένεια. μαμά, μπαμπάς και μπέμπα και πολύ ευτυχισμένοι που έχουμε ο ένας τον άλλον.

μπορεί όλα αυτά να μην σας ενδιαφέρουν αλλά τα γράφω πιο πολύ για μαμάδες που έχουν στην κοιλίτσα τους παιδάκια με σχιστία για να μην τρομάζουν όπως τρόμαζα εγώ ακούγοντας μόνο την κακή πλευρά.

λοιπόν ξαναλέω ότι είμαι μια πολύ ευτυχισμένη μαμά!!!

επίσης θα παραθέσω έναν σύνδεσμο που θα σας λύσει αρκετές απορίες σχετικά με το τι είναι η σχιστία. κάποιες φωτογραφίες σε αυτό το site μπορεί να σοκάρουν λιγάκι αλλά είναι πολύ ακραίες περιπτώσεις και μην ξεχνάμε ότι είναι παιδάκια αθώα και γλυκούλικα όπως και αν είναι το μουτράκι τους. το site είναι το :

http://www.craniofacial.org/χειλεουπερωιοσχιστίες.htm

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...