Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιστία χείλους ή και υπερώας (λαγόχειλο, λυκόστομα)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τα μηνύματά σας. είναι πολύ ωραίο να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προσεύχονται για το μωράκι σου. όσο για την συμβουλή να πάω σε άλλους γιατρούς, αφού είχα αυτή την αντιμετώπιση σε μεγάλο νοσοκομείο της επαρχίας ήρθα αθήνα. πήγα στο "αγία σοφία", το "μητέρα" και το "ιασώ" όπου και καταλήξαμε με τον άντρα μου να γεννήσω εκεί μιας και εκεί εργάζεται ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση στο μωρό μας όταν θα γεννηθεί. γενικά έχουμε βάλει τα πράγματα σε μια σειρά. αυτό που μας φοβίζει είναι το μέγεθος του προβλήματος. ακόμα δεν ξέρουμε πως θα φαίνεται το μωρό και αν θα είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα. έχω διαβάσει για παιδάκια που είχα "λυκόστομα" και αυτό τους δημιούργησε προβλήματα ακοής και ομιλίας. δεν ξέρω τι να περιμένω... δεν είναι ότι δεν το αγαπάω το μωράκι. το έχω αγαπήσει από τώρα αλλά ανησυχώ. ποιός ξέρει τι θα αντιμετωπίσει κι αυτό... σε τι κόσμο γεννάμε μωρά; είναι σκληρή η κοινωνία σήμερα και πολλές οι απαιτήσεις.

j5TIp2.png

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλα ..το μονο που θυμαμαι ειναι για για ενα περιστατικο που μου ειχαν πει πριν πολλα χρονια(μιλαμε τωρα για πανω απο 10 χρ)

Ειχε γεννηθει ενα κοριτσακι και ειχε λαγόχειλο ή λυκόστομα ισως και τα δυο..δεν θυμαμαι καλα.

Το θεμα ειναι οτι το παιδακι αν και ταλαιπωρηθηκαν στην αρχη (δυσκολευοντουσαν να το ταισουν κ.α) τελικα καποια στιγμη με καποια χειρουργια το παιδακι ηταν καλα ..και δεν ειχαν πια προβληματα

Εγω το παιδακι δεν το ειδα ποτε....και αυτο απλα μου το ειχαν πει.

Απλα θελησα να στο γραψω επειδη αυτο που ειχα αποκομησει απ την ιστορια ειναι οτι αν ακι ζοριστηκαν στην αρχη..στην συνεχεια...πηγαν ολα καλα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για τις ευχές και την θετική σας σκέψη. τα έχουμε ανάγκη... αφροδίτη, σε ευχαριστώ! θέλω να ακούω για άλλα παιδάκια που τα καταφέρανε και να παίρνω θάρρος. σας φιλώ όλες...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Den ksero polla pragmata gia tis sxisties prosopou tha sou po omos to eksis. Afti ti stigmi pou sou grafo briskome stin Germania giati o mikros mou pasxi apo atrhsia isofagou. To ematha otan imoun 7 minon. Den exo metaniosi oute mia stigmi gia tin apofasi mou. Kai to parakseno ine oti tin dinami mou tin perno apo ton mikro mou Nikola.

Efxome na pane ola kala kai an telika to moraki sou pasxi apo sxistia prosopou se simboulevo na to psaksis to thema oso mporis kai na mi minis mono stin gnomi enos giatrou. Ksero mono oti aftes oi pathisis therapebonte.

Kali dinami

Sheena

A proud mother of 3 children. My little fighter.

Link to comment
Share on other sites

dimidana μόλις τώρα ο άντρας μου είπε ότι έχει ένα ξάδερφο, ο οποίος τώρα είναι 40 χρονών και είχε το ίδιο πρόβλημα, τώρα έχει 3 παιδιά και είναι μια χαρά!!!!!!

 

Εκανε μια σειρά εγχειρίσεων όταν ήταν μωρό, το μόνο κακό της υπόθεσης, αλλά το μόνο κουσούρη που του έχει μείνει τώρα πια μετά την τελευταία εγχείρηση που έκανε στα 19 του, (μόνο και μόνο επειδή ο ίδιος δεν ήθελε να παει και ο γιατρός έλεγε αφήστε τον όποτε θέλει θα έρθει μόνος του) είναι ένα μικρό σημάδι στο πάνω χείλος που απλά δεν τον ενδιέφεραι ποτέ να το φτιάξει!!!!

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλα με το μωράκι σου, δεν είναι εύκολο, αλλά δεν είναι κάτι για να ρίξεις το μωράκι!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη βοήθεια. εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον νικόλα αλλά και δύναμη στη sheena. βλέπεις πάντα τρελαινόμουνα για τα μικρούλια αλλά από όταν έμεινα έγκυος τα αγαπάω όλα πιό πολύ. εν τω μεταξύ κάθε φορά που αισθάνομαι την μπέμπα μας να κουνιέται χαίρομαι που δεν άκουσα την προτροπή του γιατρού και διάφορων γνωστών και φίλων να ξεφορτωθώ, όπως κάποιοι μου είπαν, το μωρό. εύχομαι καμία μαμά να μην ζήσει το δίλημμα που έζησα εγώ. ντρέπομαι που παραδέχομαι ότι σκέφτηκα να μην το κρατήσω αλλά τα δεδομένα που μας έδωσε ο άσχετος γιατρός ήταν τουλάχιστον αποθαρρυντικά. για άλλη μια φορά, σας ευχαριστώ που απαντάτε και με βοηθάτε με τον τρόπο σας η καθεμιά ξεχωριστα.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

περιμένω κοριτσάκι στο τέλος του μάη και ο γιατρός μας είπε τελείως ωμά ότι το μωράκι μας φαίνεται στον υπέρηχο να έχει λαγόχειλο και λυκόστομα.

 

dimidana με το καλό να υποδεχθείτε το μωράκι σας!

 

Λυπάμαι που είχατε αυτή την αντιμετώπιση από το γιατρό σας... Οι σχιστίες χείλου ή/και υπερώας αντιμετωπίζονται χειρουργικά...

 

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα:

 

http://www.mitera.gr/default.asp?pageid=84&langid=1

 

http://www.plastic-surgery.gr/el/44/index.html

 

 

Η σχιστίες αυτές δεν είναι χρωμοσωμική ανωμαλία οπότε στην αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να φανεί τίποτα. Η αμνιοπαρακέντηση μπορεί να διαγνώσει χρωμοσωμικές ανωμαλίες αλλά όχι γονδιακές (τα γονίδια βρίσκονται μέσα στα χρωμόσωμα). Τα μωρά με σχιστίες είναι κατά κανόνα υγιή μωρά και δεν είναι απαραίτητο να βρίσκονται χωριστά από τη μητέρα τους μετά τον τοκετό.

 

Τα μωράκια με σχιστίες υπερώας είναι πιο ευαίσθητα στις μολύνσεις του βλεννογόνου της μύτης και σε ωτίτιδες. Είναι πολύ σημαντικό να προστατευθούν από αυτές γιατί ειδικά οι ωτίτιδες μπορεί να έχουν δυσμενή επίπτωση στην ακοή του μωρού. Κάθε μόλυνση που αποφεύγεται είναι κέρδος για το μωρό που μπορεί να αφιερώσει όλη του την ενέργεια στην ανάπτυξή του.

 

Το μητρικό γάλα με τις ανοσοσφαιρίνες και τους αντιμικροβιακούς παράγοντες που περιέχει είναι ο ιδανικός τρόπος για να προστατευτεί το μωρό. Στην αρχή ίσως να μην είναι ικανό να θηλάσει αλλά θα μπορεί να παίρνει το μητρικό γάλα με όποια μέθοδο ταΐσματος είναι κατάλληλη. Πολύ σύντομα όταν θα μπορεί το μωρό να θηλάσει, οι θηλαστικές κινήσεις θα γυμνάσουν κατάλληλα τους μυες του προσώπου και αυτό θα βοηθήσει επιπλέον το μωρό.

 

Παρά τα ιδιαίτερα πλεονεκτήματα του θηλασμού για τα μωρά με σχιστίες δεν θα βρεις σχεδόν καμία υποστήριξη εκεί που θα γεννήσεις. Το πιθανότερο είναι να βρεις από ελάχιστη και λανθασμένη υποστήριξη μέχρι να σου προτείνουν να διακόψεις τη γαλουχία που δεν έχει καν αρχίσει....

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προετοιμαστείς ώστε να είσαι ικανή μόνη σου να διαχειριστείς την κατάσταση. Αν τελικά σε ενδιαφέρει να χορηγηθεί στο μωρό σου μητρικό γάλα, μπορείς να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (symphony ή lactina)

 

δες εδώ για το που θα τα βρεις και πώς είναι:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

να προτιμήσεις το διπλό σύστημα άντλησης και να ξεκινήσεις αντλήσεις το συντομότερο μετά τον τοκετό. Θα πρέπει να κάνεις 8 αντλήσεις το 24ωρο, 10 λεπτά σε κάθε στήθος, για να καταφέρεις να έχεις πλήρη γαλουχία και να καλύψεις τις ανάγκες του μωρού σου.

 

Εκτός από το νοσοκομείο Αττικόν που υπάρχει νεογνολόγος σύμβουλος γαλουχίας (International Board Certified Lactation Consultant) και μία ειδικευόμενη στην παιδιατρική (νομίζω στο Αγ. Σοφία) δεν θα βρεις πουθενά υπεύθυνη ενημέρωση για το θηλασμό και ειδικά για τη διατήρηση της γαλουχίας με θήλαστρο. Δυστυχώς η παραπληροφόρηση που κυκλοφορεί είναι φοβερή.

 

Αν χρειάζεσαι επιπλέον λεπτομέρειες είμαι στη διάθεσή σου! :)

 

Με εκτίμηση :)

Αγλαΐα Παπαδήμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dimidana εύχομαι από καρδιάς ότι καλύτερο για το κοριτσάκι σας.

Όπως είπαν και τα κορίτσια η λαγοχειλία είναι μια πάθηση που αντιμετωπίζεται πια χειρουργικά, η πλαστική χειρουργική κάνει πλέον θαύματα. Να στε σίγουροι πως πήρατε τη σωστή απόφαση και σε λίγο καιρό θα κρατάτε αγκαλίτσα το μικρό σας θαυματάκι!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dimidana εύχομαι από καρδιάς ότι καλύτερο για το κοριτσάκι σας.

Όπως είπαν και τα κορίτσια η λαγοχειλία είναι μια πάθηση που αντιμετωπίζεται πια χειρουργικά, η πλαστική χειρουργική κάνει πλέον θαύματα. Να στε σίγουροι πως πήρατε τη σωστή απόφαση και σε λίγο καιρό θα κρατάτε αγκαλίτσα το μικρό σας θαυματάκι!

 

:)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Dimidana εύχομαι από καρδιάς ότι καλύτερο για το κοριτσάκι σας.

Όπως είπαν και τα κορίτσια η λαγοχειλία είναι μια πάθηση που αντιμετωπίζεται πια χειρουργικά, η πλαστική χειρουργική κάνει πλέον θαύματα. Να στε σίγουροι πως πήρατε τη σωστή απόφαση και σε λίγο καιρό θα κρατάτε αγκαλίτσα το μικρό σας θαυματάκι!

 

 

Συμφωνω :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Dimidana εύχομαι όλα να σας πάνε καλά και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι. Δεν ήξερα για την περίπτωση για να μπορέσω να πώ τη γνώμη μου, αλλά απ'ότι διάβασα τις γνώμες των άλλων κοριτσιών, δεν είναι κάτι που επηρρεάζει την υγεία του μωρού. Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη σου και θετική σκέψη!!!Όλα θα πάνε καλά! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειλικρινά δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση. είστε όλες υπέροχες!!! ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές σας. θα ήθελα να πω και ένα τεράστιο ευχαριστώ στην aglaia :!: για τις πληροφορίες. είναι πολύ σημαντικό για μένα να θηλάσω το παιδί μου. το έχω συζητήσει και με το γιατρό που θα κάνει την επέμβαση στην μπέμπα και είναι και αυτός απόλυτος στο θέμα του θηλασμού. μου είπε μάλιστα ότι ακόμα και αν η μπέμπα δεν μπορεί να τραβήξει γάλα από μόνη της εμείς θα τη βάλουμε στο στήθος γιατί είναι σημαντικό για την δημιουργία ενός ισχυρού δεσμού ανάμεσα στο μωρό και την μητέρα. όσο για τα όνειρα που σας έλεγα ότι βλέπω... σήμερα μόλις ξυπνήσαμε αφού εγώ είχα κοιμηθεί καλά ο άντρας μου μου είπε ότι είδε την μπέμπα μας στον ύπνο του. είναι και αυτός χάλια. πιο αγχωμένος και από μένα. αυτό βέβαια το αποδίδω στο ότι αυτός δεν αισθάνεται το μωρό συνέχεια ώστε να δεθεί μαζί του και να νιώθει τη χαρά που θα του έδιναν τα σκιρτήματα της κόρης του. τους έχει αδικήσει λίγο η φύση σε αυτόν τον τομέα τους άντρες. σας φιλώ όλες...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι οτι καλυτερο για το μωρακι σου!!!!!

το παιδακι σου θα ειναι μια χαρα απο οτι ξερω απο ενα παιδακι που ειχε το

ιδιο προβλημα με επεμβασεις εχει διορθωθει το προβλημα.

σκεψου θετικα και ολα θα πανε καλα!!!! :D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Dimidana εύχομαι όλα να σας πάνε καλά και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι. Δεν ήξερα για την περίπτωση για να μπορέσω να πώ τη γνώμη μου, αλλά απ'ότι διάβασα τις γνώμες των άλλων κοριτσιών, δεν είναι κάτι που επηρρεάζει την υγεία του μωρού. Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη σου και θετική σκέψη!!!Όλα θα πάνε καλά! :D:D

 

Οι καλύτερες ευχές και απο εμένα.

Να πάνε όλα καλά και πάνω απο όλα να είναι καλά το μωράκι σας :):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι :?: επειδή "ενδέχεται" να έχει λαγόστομα το μωρό (γιατί βέβαια τα υπερηχογραφήματα δεν είναι σίγουρα 100%) , ο γιατρός προτείνει διακοπή της κύησης στον 6ο μήνα κιόλας, χωρίς να υπολογίζεται η πιθανότητα επεμβάσεων για την αντιμετώπιση του προβλήματος??? όντως κατάλαβα καλά?

έχω μεγάλη απορία γι'αυτό....εκτός από το πρόβλημα διατροφής , που σίγουρα είναι μεγάλο αλλά απ'ό,τι κατάλαβα αντιμετωπίζεται, αφήνει κάποιο άλλο "κουσούρι" (καθόλου δεν μου αρέσει ο όρος :evil: ) , που να απαιτεί τέτοια "δραστικά μέτρα" όπως αυτό που προτείνει ο γιατρός???

Link to comment
Share on other sites

γεια motherof2! ο γιατρός εμμέσως πλην σαφώς πρότεινε τη διακοπή συγκεκριμένα στην 24η εβδομάδα άσχετα από το τι θα έδειχνε η αμνιοπαρακέντηση. το θέμα είναι ότι εδώ μιλάμε για το γυναικολόγο που είναι σε θέση να κάνει διάγνωση αλλά κατ εμέ απαγορεύεται να προτείνει εφ όσων δεν είναι γνώστης της διαδικασίας που θα ακολουθηθεί από την στιγμή που θα γεννηθεί το μωρό. μίλησε για 10 - 15 εγχειρήσεις κάτι που στους ειδικούς που μιλήσαμε μετά ακούστηκε τουλάχιστον αστείο. άρα υπολόγισε την πιθανότητα επέμβασης χωρίς ουσιαστικά να γνωρίζει αφού δεν είναι ούτε ωρλας, ούτε πλαστικός κ.τ.λ Όσο για τα "κουσούρια", οι σχιστίες προσώπου μπορεί να σχετίζονται και με κάποια σύνδρομα από ότι έχω βρει και εγώ (όποια πιστεύει ή ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει) αλλά αφού κάναμε την αμνιοπαρακέντηση και μας είπαν ότι είναι ένα φυσιολογικό κοριτσάκι πιστεύω πως δεν έχει κάτι άλλο. αυτό βέβαια δεν είναι σίγουρο. όταν γεννηθεί θα μπορώ να πω με σιγουριά ότι το πρόβλημα βρίσκεται μόνο στο στόμα άλλα έτσι δεν είναι σε όλες τις εγκυμοσύνες; τα μωρά δεν είναι μηχανές που τις παίρνεις με εγγύηση ότι είναι 100% έτοιμα για "χρήση" και καμάρι...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dimidana εύχομαι όλα να σας πάνε καλά και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι. Δεν ήξερα για την περίπτωση για να μπορέσω να πώ τη γνώμη μου, αλλά απ'ότι διάβασα τις γνώμες των άλλων κοριτσιών, δεν είναι κάτι που επηρρεάζει την υγεία του μωρού. Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη σου και θετική σκέψη!!!Όλα θα πάνε καλά! :D:D

 

Οι καλύτερες ευχές και απο εμένα.

Να πάνε όλα καλά και πάνω απο όλα να είναι καλά το μωράκι σας :):):)

 

Πιστεύω ότι απο την στιγμή που η αμνιοπαρακέντηση ήταν καλή, όλα θα πάνε καλά.

Εύχομαι τα καλύτερα :D:D

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ................

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου. Έχε πίστη.....Αυτό που προέχει τώρα είναι να είσαι ήρεμη στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου και όλα θα πάνε καλά. Εξάλλου η επιστήμη έχει προοδέυσει τόσο πολύ που ελπίζω να βρεθεί και για εσάς η λύση.Υπομονή, και με το καλό να έρθει το μπουμπουκάκι σου που ανθίζει μέσα στην κοιλίτσα σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια motherof2! ο γιατρός εμμέσως πλην σαφώς πρότεινε τη διακοπή συγκεκριμένα στην 24η εβδομάδα άσχετα από το τι θα έδειχνε η αμνιοπαρακέντηση. το θέμα είναι ότι εδώ μιλάμε για το γυναικολόγο που είναι σε θέση να κάνει διάγνωση αλλά κατ εμέ απαγορεύεται να προτείνει εφ όσων δεν είναι γνώστης της διαδικασίας που θα ακολουθηθεί από την στιγμή που θα γεννηθεί το μωρό. μίλησε για 10 - 15 εγχειρήσεις κάτι που στους ειδικούς που μιλήσαμε μετά ακούστηκε τουλάχιστον αστείο. άρα υπολόγισε την πιθανότητα επέμβασης χωρίς ουσιαστικά να γνωρίζει αφού δεν είναι ούτε ωρλας, ούτε πλαστικός κ.τ.λ Όσο για τα "κουσούρια", οι σχιστίες προσώπου μπορεί να σχετίζονται και με κάποια σύνδρομα από ότι έχω βρει και εγώ (όποια πιστεύει ή ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει) αλλά αφού κάναμε την αμνιοπαρακέντηση και μας είπαν ότι είναι ένα φυσιολογικό κοριτσάκι πιστεύω πως δεν έχει κάτι άλλο. αυτό βέβαια δεν είναι σίγουρο. όταν γεννηθεί θα μπορώ να πω με σιγουριά ότι το πρόβλημα βρίσκεται μόνο στο στόμα άλλα έτσι δεν είναι σε όλες τις εγκυμοσύνες; τα μωρά δεν είναι μηχανές που τις παίρνεις με εγγύηση ότι είναι 100% έτοιμα για "χρήση" και καμάρι...

 

Dimidana μου, η απάντησή σου με κάλυψε ώς ενημέρωση... εγώ προσωπικά και έχοντας ήδη 2 παιδιά, υπό τις συνθήκες που μου περιγράφεις θα έκανα τα πάντα γι'αυτό το αγέννητο μωράκι, όπως άλλωστε κάνετε και εσείς!!

Εύχομαι ΟΛΑ να πάνε καλά για την υγεία του μωρού σας, από τα βάθη της καρδιάς μου :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Όσο για τα "κουσούρια", οι σχιστίες προσώπου μπορεί να σχετίζονται και με κάποια σύνδρομα από ότι έχω βρει και εγώ (όποια πιστεύει ή ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει)

 

Οντως, αλλά αυτα συνηθως φαινονται στον καρυοτυπο, τον οποιο κανατε μετα την αμνιοκεντηση. Ευχομαι να μην υπαρχει οποιοδηποτε αλλο προβλημα.

 

Θα ηθελα κι εγω να τονισω τη σπουδαιοτητα του μητρικου γαλακτος ως μεσο προληψης μικροβιακων μολυνσεων. Στην αρχη πιθανοτατα θα πρεπει ν'αντλεις με θηλαστρο, αλλά ευχομαι μετα τις εγχειρησεις το μωρο σας να μπορει να θηλασει απευθειας απο το στηθος, πραγμα που θα κανει πολυ πιο απλή και ξεκουραστη τη διαδικασια για σενα.

 

Με το καλο να δεχτειτε το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...