Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

ριζαλευρο τρωει; αν ναι βαλε ρυζαλευρο μαζι με τα φρουτα και σιγα σιγα να το ελατωνεις !μεχρι να συνηθησει τη γευση των φρουτων ,αλλα μπορεις να τα ζεστανεις και λιγο μηπως του ειναι κρυα !!μην ανχωνεσε και μενα η μικρη με τιποτα δεν τα ετρωγε και τωρα τα τρωι κανονικα πρεπει να συνηθησει τη γευση:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ρυζαλευρο μια χαρα το τρωει... και τις 2 ημέρες του έριξα μέσα εκ των υστέρων ρυζάλευρο αλλα ουτε να το φτυσει.. θα το παλέψω λιγες μερες ακομη και θα δω τι θα κανω.. ηθελα να δω αν και τα δικα σας εκαναν τα ιδια κολπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι στο θέμα .. μετά από 10 ημέρες αποτυχημένων προσπαθειών να φάει φρουτόκρεμα (μήλο, αχλάδι) ο παιδίατρος μας είπε να γυρίσουμε στο γάλα και σε καμια 10αρια μερες να ξαναπροσπαθήσουμε :( μιλάμε δοκίμασα τα πάντα, τα ζέστανα τα έκανα πιο πηχτα πιο αραιά, έριχνα ρυζάλευρο τίποτε.. με το που έβλεπε το πιάτο τσίριζε και δεν άνοιγε το στόμα... επειδή σε λίγες μερες θα αρχίσουμε πατάτα,καρότο, κολοκύθι και κοτοπουλο ήθελα να σας ρωτήσω από την πρώτη μέρα δώσατε κανονικό πιατάκι ή λιγο και συμπληρώνατε με γάλα? φοβάμαι μην παρει στραβα και το φαγητό γιατί τα φρούτα από την αρχη ξεκινησα να του δίνω μόνο αυτα και δεν συμπλήρωνα με γαλα...

Link to comment
Share on other sites

εμεις τρωγαμε τη μιση και μετα σφραγιζαμε!!!!τελικα βρηκα τη λυση,στη μιση που αφηνει βαζω μια κουταλιτσα ρυζαλευρο και τελικα τη φαγαμε!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεισ ξεκινησαμε πριν 10 μερες περιπου το μήλο, δεν το τρωει με τιποτα, σημερα εβαλα κ αχλαδι πάλι τα ιδια!

μολις παει να το καταπιει αναγουλιαζει, δακρυζουν τα ματια της κ μπορει ενιοτε να κανει κ εμετο:mad::mad:

δοκιμασα μηλο κανονικο, μηλο γκολντεν, πιο αραιή, τη ζεστανα, τα ίδια:evil::evil:

λεω να παρω σκονη φρουτοκρεμα κ να την κανω μιση μιση, αν δεν φαει ουτε με τη μπανανα!!!

Με τη βανιλια ειμαστε καπως καλύτερα (6 κουταλιεσ γεματες όμως :mrgreen::mrgreen:)

Σήμερα της εδωσα να γλυψει μανταρίνι , του εβγαλα την μεμβρανη και το δαγκωνε και ετρεχαν τα ζουμια, ε μ αυτο τρελάθηκε!!!!!Η παιδιατρος ομως δεν μου ειπε για μανταρίνι, μονο πορτοκαλι, εσεις ποτε δωσατε:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμεισ ξεκινησαμε πριν 10 μερες περιπου το μήλο, δεν το τρωει με τιποτα, σημερα εβαλα κ αχλαδι πάλι τα ιδια!

μολις παει να το καταπιει αναγουλιαζει, δακρυζουν τα ματια της κ μπορει ενιοτε να κανει κ εμετο:mad::mad:

δοκιμασα μηλο κανονικο, μηλο γκολντεν, πιο αραιή, τη ζεστανα, τα ίδια:evil::evil:

λεω να παρω σκονη φρουτοκρεμα κ να την κανω μιση μιση, αν δεν φαει ουτε με τη μπανανα!!!

Με τη βανιλια ειμαστε καπως καλύτερα (6 κουταλιεσ γεματες όμως :mrgreen::mrgreen:)

Σήμερα της εδωσα να γλυψει μανταρίνι , του εβγαλα την μεμβρανη και το δαγκωνε και ετρεχαν τα ζουμια, ε μ αυτο τρελάθηκε!!!!!Η παιδιατρος ομως δεν μου ειπε για μανταρίνι, μονο πορτοκαλι, εσεις ποτε δωσατε:confused:

 

δοκίμασε να βάλεις λίγη μπισκοτόκρεμα ή ρυζάλευρο ή οτι του δίνεις τέλος πάντων. Για να σπάσει κάπως η γεύση. Ή δοκίμασε να βάλεις μπανάνα σε μεγαλύτερη αναλογία. Ή αν βάλεις άλλα φρούτα δοκίμασέ τα ένα κάθε φορα ουτως ώστε αν παρουσιάσει αλλεργία να ξερεις απο τι.

Link to comment
Share on other sites

του ρίχνω και ρυζάλευρο στην φρουτόκρεμα αλλά τίποτε.. μα τα χίλια ζόρια να φάει μισό πιατάκι... από αύριο μας είπε ο παιδιατρος να του βαλω και μπανάνα.. για να δουμε αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες.. χτες που του ξεκίνησα χορτοσουπα με κοτοπουλο εφαγε 3-4 κουταλιες και μετα το σφράγισε το στόμα.. του συμπλήρωσα γαλα.. για να δουμε σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Α καλα αιωωωωνιο προβλημα!Ενα μηνα την τρωμε 2 δεν την τρωμε....και αν φαμε μονο αν εχει ααααανανά (που λεει κι η Τοτα)....αφου ειχα αρχισει απο το πολυ φτυσιμο που εφαγα να της κοβω απλα φρουτα στο χερι, ετρωγε 2 κομματια μηλο και 2 αχλαδι, εστυβα και κανα μανταρινι αν ηθελε να πιει και ως δια μαγειας μετα απο λιγο καιρο (μονο και μονο επειδη η μητερα μου επιμενει γενικα και δεν το αφησε ετσι...) ξαναρχισε να την τρωει...τωρα αυτη τη βδομαδα βεβαια δεν τρωει απολυτως τιποτα, ουτε γαλα, κανα γιαουρτι μονο (το οποιο πριν 2 μηνες το αρχισαμε γιατι τοτε αρχισε να της αρεσει...) Ρε θα μας τρελανουν τελειως αυτα λεμε..........

Link to comment
Share on other sites

του ρίχνω και ρυζάλευρο στην φρουτόκρεμα αλλά τίποτε.. μα τα χίλια ζόρια να φάει μισό πιατάκι... από αύριο μας είπε ο παιδιατρος να του βαλω και μπανάνα.. για να δουμε αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες.. χτες που του ξεκίνησα χορτοσουπα με κοτοπουλο εφαγε 3-4 κουταλιες και μετα το σφράγισε το στόμα.. του συμπλήρωσα γαλα.. για να δουμε σήμερα...

 

Μην απογοητευεσαι παντως, εγω ειχα μεγαλο προβλημα οταν ξεκινησα κρεμες και γενικα στερεα τροφη.Φαγητο ηθελε αλλα κρεμες, φρουτοκρεμες κλπ με τιποτα.Σιγα σιγα θα τρωει ολο και περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

του ρίχνω και ρυζάλευρο στην φρουτόκρεμα αλλά τίποτε.. μα τα χίλια ζόρια να φάει μισό πιατάκι... από αύριο μας είπε ο παιδιατρος να του βαλω και μπανάνα.. για να δουμε αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες.. χτες που του ξεκίνησα χορτοσουπα με κοτοπουλο εφαγε 3-4 κουταλιες και μετα το σφράγισε το στόμα.. του συμπλήρωσα γαλα.. για να δουμε σήμερα...

 

πολύ πιθανό η μπανάνα να κάνει δουλειά...Εγώ αν έτρωγα και της έδινα λίγο σκέτη ξερογλιφώταν:mrgreen:

Στη σούπα εγώ έβαζα και κρεμμύδι γιατί γλυκίζει και ένα κοτσανάκι σέλινο ολόκληρο το οποίο μετα το αφαιρούσα. Έπαιρνε ωραία γεύση. και λίγο λαδάκι στο μούλτι την ώρα που το άλλεθα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 5,5 μέχρι και πριν 20 μέρες που είμασταν 11,5 μηνών μου άλλαξε τα φώτα στη φρουτόκρεμα. ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ. Απελπίστηκα, κάθε μέρα να του φτιάχνω φρουτόκρεμα με όλους του πιθανούς συνδιασμούς. Τελικά κατέληξα στην έτοιμη, από το να μην τρώει καθόλου και καμμιά φορά φρούτα μέσα στο γιαουρτάκι. πριν 1 μήνα βγάλαμε το πρώτο μας δόντι και ξεκίνησα σιγά σιγά να του λιώνω μικρά κομματάκια μπανάνας στο χέρι μου και να του τα βάζω στο στόμα. Η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει κάτι να κάνουμε μην πάθει καμμιά έλλειψη σιδήρου. Είχα σκάσει. Του εφτιαχνα φρούτα μεμονωμένα μέχρι να ανακαλύψω τι δεν του αρέσει. Κανένα αποτέλεσμα σφράγιζε το στόμα του και το πήγαινε πέρα δώθε να μου δείξει την απέχθειά του. Ενα σκατουλι τόσο δά να σε κοροιδευει !!!

Τελικά ένα πρωί του έστιψα 3 μανταρινάκια, έβαλα 1/4 μπανάνα, 1/4 μήλο, 1/4 αχλάδι, 1/4 ακτινίδιο και 2 κουταλιές της σούπας έτοιμη φρουτόκρεμα. ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ !!! Κόντεψα να πηδήξω στο ταβάνι από τη χαρά μου. Εδώ και 20 μερες τρώμε φρουτόκρεμα με αυτόν το τρόπο. Ευτυχώς. Ισως πέρασε την φάση του τι να πω !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 5,5 μέχρι και πριν 20 μέρες που είμασταν 11,5 μηνών μου άλλαξε τα φώτα στη φρουτόκρεμα. ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ. Απελπίστηκα, κάθε μέρα να του φτιάχνω φρουτόκρεμα με όλους του πιθανούς συνδιασμούς. Τελικά κατέληξα στην έτοιμη, από το να μην τρώει καθόλου και καμμιά φορά φρούτα μέσα στο γιαουρτάκι. πριν 1 μήνα βγάλαμε το πρώτο μας δόντι και ξεκίνησα σιγά σιγά να του λιώνω μικρά κομματάκια μπανάνας στο χέρι μου και να του τα βάζω στο στόμα. Η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει κάτι να κάνουμε μην πάθει καμμιά έλλειψη σιδήρου. Είχα σκάσει. Του εφτιαχνα φρούτα μεμονωμένα μέχρι να ανακαλύψω τι δεν του αρέσει. Κανένα αποτέλεσμα σφράγιζε το στόμα του και το πήγαινε πέρα δώθε να μου δείξει την απέχθειά του. Ενα σκατουλι τόσο δά να σε κοροιδευει !!!

Τελικά ένα πρωί του έστιψα 3 μανταρινάκια, έβαλα 1/4 μπανάνα, 1/4 μήλο, 1/4 αχλάδι, 1/4 ακτινίδιο και 2 κουταλιές της σούπας έτοιμη φρουτόκρεμα. ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ !!! Κόντεψα να πηδήξω στο ταβάνι από τη χαρά μου. Εδώ και 20 μερες τρώμε φρουτόκρεμα με αυτόν το τρόπο. Ευτυχώς. Ισως πέρασε την φάση του τι να πω !!!

Με μανταρινια στυμμενα μονο κι η δικια μου την τρωει καλυτερα και εννοειται και ανανα!Και οσο λιγοτερη μπανανα μεσα τοσο το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα έφαγε την φρουτόκρεμαααααααααα!!!!!!!!!!!!! ελπίζω να μην ήταν πρώτη και τελευταία φορά :) μου είπε ο παιδίατρος να του βάλω συνδυασμό μήλο και μπανάνα, δεν πίστευα όταν άνοιγε το στόμα και περίμενε και άλλη κουταλιά! να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια? μου έχει πει να τρώει 1,5 φρούτο.... εγω του έβαλα σήμερα 3/4 μήλο γκολντεν που είναι σχετικά μεγάλο και μισή μπανάνα... δεν έιναι πολύ 1,5 φρούτο? είναι 6,5 μηνών ο μπέμπης... και στην χορτοσουπα μου έχει πει μια πατατα μετρια, κολοκύθι, καροτο και 50γρ. κοτοπουλο.. στα λαχανικά διαλέγω στο μανάβικο τα μικρά αλλά βγαίνει φουλ ενα πιατάκι σχεδόν διπλάσιο από την κρέμα την απογευματινή που την φτιάχνω με 15ml νερό.. εμένα μου φάινεται πολύ η ποσότητα?? εσείς τι δίνετε σε αυτή την ηλικία??? παρεπιπτόντως δεν πίνει ούτε νερό και φοβάμαι θα κορακιάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου ειναι 9,5 μηνων και τρωει 1/2 μηλο, 1 αχλαδι και 1/2 μπανανα οποτε νομιζω πως τρωτε μια χαρα..εξαλλου αν δεν εχετε προβλημα με τα κιλα, δηλαδη δεν εχετε παραπανω κιλακια, δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για την ποσοτητα..μια χαρα ειναι..και μεις στην αρχη ειχαμε προβλημα με την φρουτοκρεμα..με τα χιλια ζορια την ετρωγε..(οταν την ετρωγε!!!!)μετα μολις συνηθισαμε τα φρουτα ειχαμε θεμα με τις σουπιτσες..ευτυχως τωρα τα τρωει ολα!!!

πιατακι εννοεις το παιδικο,ετσι?και μεις τοσο τρωμε!!νερακι γιατι δεν πινει?δεν το θελει?μπορεις να της δωσεις λιγο αραιωμενο χαμομηλακι...εγω ετσι της εδινα γιατι δεν ηθελε το νερο..τωρα κανονικα νερακι!!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

είμαστε λίγο χοντρουληδες... 6 μηνων ήταν 9 κιλά πάνω πάνω στις καμπύλες αλλα και 72 πόντους ύψος οπότε ο παιδίατρος μας λέει απλά χοντρούληδες... αλλά και αυτές τις δύο εβδομάδες που τον έχω ζυγίσει 300 γρ. τα έχει πάρει... πιατάκι ναι το παιδικό ... επειδή το ζυγίζω τρώει γύρω στα 200 γρ. φαγητό... καλά είναι ή είναι πολύ?? νερό του προσφέρω συνεχεια μέσα στην μέρα αλλά το φτύνει

Link to comment
Share on other sites

και μεις τοσο τρωμε!!!200 γρ. φρουτοκρεμα και 200γρ. σουπιτσα και κρεμα το απογευμα της κανω σε 150 ml νερακι!!!εμεις ειμαστε απο τα αδυνατα παιδακια!!!αμαν κανουμε για να παρουμε κανενα γραμμαριο..νομιζω 200γρ. ειναι μια χαρα αλλα ρωτα και τον γιατρο σας για σιγουρα γιατι απο μωρο σε μωρο ειναι διαφορετικα!!!

οταν δεν επινε το νερακι της μου ειχε πει ο γιατρος μας να της δινω χαμομηλακι αλλα αραιωμενο..π.χ. αν σε 100 ml λεει 1 κουταλακι του γλυκου σκονη εγω εβαζα μισο και συνεχεια το μειωνα!!!γιατι και μενα το εφτυνε το νερο οταν ημασταν στην ηλικια σας..τωρα το εμαθε!!

ελπιζω να βοηθησα!!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

το κουνελακι μου ξεκινησε φρουτοκρεμα:P:p:p:p:p εδω γελαμε.οπως και καποιες παραπανω ετσι κ μεις σφραγιζουμε ερμειτικαα τα χειλακια κ γελαμε με κλειστο στομα. βαζουμε μπανανα μηλο αχλαδι κ λιγο ρυζαλευρο.ειπα σημερα να δι=οκιμασω ενα ενα τα φρουτα.εδωσα σκετη μπανανα τιποτα για να δουμε αυριο τι θα γινει.το ρυζαλευρο το τρωει παντως πηρα το βιολογικο της frezyderm που δεν ειναι κ πολυ γλυκο κ το εφαγε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τα περισσοτερα μωρα στην αρχη δεν τρωνε τα φρουτα...αχ εμεις τι περασαμε....!!!!δεν ειμαστε και πολυ φαγανα παιδακια..γινοταν μαχη την ωρα της φρουτοκρεμας...σιγα σιγα το συνηθιζουν ομως..αφου σε καποια φαση ειχα απελπιστει και νομιζα οτι δεν θα το φαει ποτε!!!

θελει πολυ υπομονη και επιμονη στο θεμα του φαγητου!!!εγω κουραστηκα πολυ μεχρι να φτασουμε στο σημειο να τα τρωμε ολα..αλλα εγω επεμενα και ας μην το ετρωγε..καθε μερα τα εφτιαχνα και ας τα πετουσα!!!

RGeJp3.png?lbogrcaW
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγε την φρουτόκρεμαααααααααα!!!!!!!!!!!!! ελπίζω να μην ήταν πρώτη και τελευταία φορά :) μου είπε ο παιδίατρος να του βάλω συνδυασμό μήλο και μπανάνα, δεν πίστευα όταν άνοιγε το στόμα και περίμενε και άλλη κουταλιά! να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια? μου έχει πει να τρώει 1,5 φρούτο.... εγω του έβαλα σήμερα 3/4 μήλο γκολντεν που είναι σχετικά μεγάλο και μισή μπανάνα... δεν έιναι πολύ 1,5 φρούτο? είναι 6,5 μηνών ο μπέμπης... και στην χορτοσουπα μου έχει πει μια πατατα μετρια, κολοκύθι, καροτο και 50γρ. κοτοπουλο.. στα λαχανικά διαλέγω στο μανάβικο τα μικρά αλλά βγαίνει φουλ ενα πιατάκι σχεδόν διπλάσιο από την κρέμα την απογευματινή που την φτιάχνω με 15ml νερό.. εμένα μου φάινεται πολύ η ποσότητα?? εσείς τι δίνετε σε αυτή την ηλικία??? παρεπιπτόντως δεν πίνει ούτε νερό και φοβάμαι θα κορακιάσει!!!

 

Για τόσο μικρό μωρό θεωρώ ότι είναι μια χαρά η ποσότητα που τρώει. Εμένα δεν τρώει πάνω από 150 γρ φρουτόκρεμα τη μέρα. Υπάρχουν και μέρες που τρώει 100 γρ. Τώρα έκλεισε τον 12ο μήνα και τρώει 150 γρ γάλα το πρωί στις 6.30, 100-150 το πολύ φρουτόκρεμα στις 11.30, 250-260 γρ φαγητό το μεσημέρι στις 14.00 και 250-260 γρ φαγητό πάλι το απόγευμα (δεν του δίνω κρέμες) ή 1 1/2 γιαουρτάκι και το βράδυ 240 γρ γάλα.

Πάνω κάτω θα δεις εάν θα του φτάνει η ποσότητα και ανάλογα θα αυξάνεις. Αν εσύ φας 3/4 μήλο και μισή μπανάνα δε θα χορτάσεις ??? Πόσο το δικό του στομαχάκι που είναι τόσο δα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμείς φρουτοκρεμα δεν , εδώ και μιαμιση βδομάδα ξεκινησαμε και έβαλα και μπανανα γιατί μονο με μήλο και αχλάδι αηδιαζε αλλά τίποτα ,,, και βανίλια μέσα ...τίποτα .... να δούμε ευτυχώς άρχισε να τρωει ξανά την βανίλια γιατί την είχε κόψει και αυτή ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...