Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

και εγω στον μπέμπη μου 6 μηνών του δίνω μήλο,αχλαδι και μπανάνα(γιατί δεν σε αφήνει?)από μισά και τα αλέθω με λίγο νερό και δεν μπορω να πω πως τρελένεται και ιδιετερα αλλλά επιμένω.......σε λίγο καιρό θα προσθέσω και λίγο πορτοκάλι....και μια αλλή λύση την οποία όμως την εφαρμόζεις μετά τον 7-8ο είναι στην φρουτόκρεμα να προθθέτεις και 2-3 μπισκότα μιράντα και γίνεται πιο γλυκιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω στον μπέμπη μου 6 μηνών του δίνω μήλο,αχλαδι και μπανάνα(γιατί δεν σε αφήνει?)από μισά και τα αλέθω με λίγο νερό και δεν μπορω να πω πως τρελένεται και ιδιετερα αλλλά επιμένω.......σε λίγο καιρό θα προσθέσω και λίγο πορτοκάλι....και μια αλλή λύση την οποία όμως την εφαρμόζεις μετά τον 7-8ο είναι στην φρουτόκρεμα να προθθέτεις και 2-3 μπισκότα μιράντα και γίνεται πιο γλυκιά...

 

και εγω αυτο κανω βαζω δυο μπισκοτα αλλα και παλι δεν της αρεσει με τιποτα!!και ειμαστε και 10 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

ζαχαρη μη βαλεις..

 

εμενα ειναι 11 μηνων,μεχρι προσφατα ηταν σχετικα αδιαφορη,τωρα συνιθισε κ τρωει καλα.απλα την αφηνω στο 4ωρο να την ταισω για να πεινασει λιγο

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΠΑΝΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ Κ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΕΝΑ ΨΙΛΟΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ,Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΛΟΥΔΑ;

bZA8p2.png

:lol: ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩΡΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟ ΕΤΟΙΜΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΦΥΣΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΑΡΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ,ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ;

bZA8p2.png

:lol: ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩΡΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝΕΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟ ΕΤΟΙΜΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΦΥΣΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΑΡΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ,ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ;

πιστεύω ότι δεν πειράζει αλλά είναι άποψη μου, βάλε μισή φρουτόκρεμα με φρέσκα φρούτα, και το υπόλοιπο μισό με κρέμα βανίλια ή παιδικό γιαούρτι, αν δεν την πολυθες την φρουτόκρεμα εμπορίου...

πάντως η φρουτόκρεμα εμπορίου είναι πολύ ποιο παχυντική από τη μπανάνα, οπότε αν πρέπει να διαλέξεις μεταξύ έτοιμης φρουτόκρεμας και μπανάνας ψυφίζω μπανάνα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ Μ ΜΑΡΙΑΛ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΜΠΑΝΑΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ Κ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΛΙΣΜΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩΣΩ ΜΠΑΝΑΝΑ.ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟ ΒΑΝΙΛΙΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ Κ ΕΙΔΩΜΕΝ!

bZA8p2.png

:lol: ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩΡΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η γιατρός μας είχε απαγορέψει την μπανάνα όταν η μπέμπα μας έκανε δυσκοιλιότητα. Όταν ξεπεράσαμε αυτό το πρόβλημα ξανά βάλαμε μπανάνα στην φρουτοκρεμα. Ένα διάστημα που δεν έτρωγε την φρουτοκρεμα της κάναμε δυο φορές την ημέρα μίση ποσότητα κρέμα ριζάλευρο/βανίλια και μίση φρούτα και έτσι δεν είχαμε πρόβλημα έτρωγε και την κρέμα και την φρουτοκρεμα τελικά. Στα μωρό δεν κάνει να δίνουμε ζάχαρη και αλάτι .Αυτό μας το έχει τονίσει η γιατρός μας την όποια εμπιστευόμαστε. Φρουτοκρεμα ξεκινήσαμε πέντε μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Βρε κοριτσια δωστε και σε μενα τη δολια μανα τα φωτα σας.

Εδω και 3 μερες ξεκινησαμε φρουτοκρεμα μηλο-αχλαδι.

Δε το συζητω τι εχει γινει.....απο τη πρωτη μερα κανανε και τα δυο εμετο, μιλαμε για ρουκετες, με τη πρωτη κουταλια.

Εχθες και σημερα με τα χιλια ζορια φαγανε 2-3 κουταλιες αφου τους ειχα λιωσει μεσα αυτα τα μπισκοτακια τα nutricia και παλι ομως κανανε συνεχως πως θα κανουν εμετο απο την αηδια.

Κρεμες και γιαουρτακια τρωνε κανονικα.Η μικρη βεβαια δεν τρωει τιποτα κανονικα, μολις βλεπει κουταλι ξυνιζει.

Αφου βλεπω λοιπον οτι δεν τρωνε τους δινω και γαλατακι για συμπληρωμα.Ειναι σωστο αυτο?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κατεφυγα στην λυση της μισης φρουτοκρεμας του εμποριου και μισης δικιας μου.Την εκανα και λιγο πιο νερουλη, ο μικρος κουτσοεφαγε 4-5 κουταλιες και μετα το σφραγισε, η μικρη το σφραγισε εξ αρχης και τη παλεψα με το ζορι...οσο παλευεται ενα μωρο που δε θελει να φαει...

Στη συνεχεια προσπαθησα να τους δωσω και γαλα αλλα μαλλον τα ειχαν παρει τοσο πολυ με τη κρεμα που ουτε αυτο ηθελαν...:roll:

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

ε τοτε σταματα την προσπαθεια για καμια 10 μερες και προσπαθεις παλι αργοτερα.για αρχη παντως καντην καπως νερουλη για να τη συνηθισουν σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαυτο εχεις δικιο γιατι αμα μαθουν στο γλυκο μετα δε θα φανε αυτη που κανεις.η κορη μου παντως 2 μηνες ουρλιαζε την ωρα της φρουτοκρεμας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

σαυτο εχεις δικιο γιατι αμα μαθουν στο γλυκο μετα δε θα φανε αυτη που κανεις.η κορη μου παντως 2 μηνες ουρλιαζε την ωρα της φρουτοκρεμας:rolleyes:

 

βλεπουν καλα τα ματια μου....:shock:

καλα εισαι βρε κοριτσι;:-D:wink:

Link to comment
Share on other sites

βλεπουν καλα τα ματια μου....:shock:

καλα εισαι βρε κοριτσι;:-D:wink:

 

:lol: ναι βρε καλα βλεπεις δεν χρειαζεσαι γυαλια:P καλα ειμαι και επεστρεψα δριμυτερη το ασωτο μελος:mrgreen::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΦΑΓΑΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΕΤΡΩΓΕ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΜΗΛΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ Κ ΣΦΡΑΓΙΖΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΧΛΑΔΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΟΝΟ ΑΧΛΑΔΙ,ΜΗΛΟ ΑΧΛΑΔΙ ΜΠΙΣΚΟΤΟ Η` ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΦΕΡΜΟΥΑΡ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΛΥΚΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ.ΑΥΡΙΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ.ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΧΛΙΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΣΚΟΝΗ Ο ΚΕΡΑΤΑΣ ΤΗΝ ΕΦΑΓΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΤΗΝ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΗΠΙΕ ΓΑΛΑ.ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΚΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΚΑΜΜΙΑ 10ΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΦΑΓΕ ΟΛΗ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ Κ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΕΞΗ.ΤΟΝ ΤΑΙΣΑ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΛΙΜΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10:30.ΤΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑ 60 ΓΡ. ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΙΣΟ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΧΛΑΔΑΚΙ ΜΕΤΡΙΟ.ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ 10 ΜΑΣΕΛΕΣ.ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡ4Σ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΘΑ ΤΟΥ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ Κ ΟΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΕΣ ΣΚΟΝΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ.ΤΟΥ ΕΣΤΥΨΑ Κ ΜΙΣΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΩ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΕ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΥΣΗ ΑΝ Κ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΓΛΥΚΟ.ΗΠΙΕ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΡΕΥΤΗΚΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΟΛΟ.ΑΣ ΤΡΩΕΙ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΣΤΩ ΜΕ ΔΥΟ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια βοήθειαααααααααα, από χτες έχουμε θεωρητικά ξεκινήσει φρουτόκρεμα αλλά δεν βλέπω φως.. ο μπέμπης είναι 6 μηνων από τον 5ο μήνα είχαμε αντικαταστήσει ένα γεύμα με ρυζάλευρο.. ο παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε και φρουτόκρεμα και σε κανα δυο εβδομάδες χορτόσουπα... χτες ξεκινήσαμε με μήλο.. μάλλον ο κύριος περίμενε την κρέμα και με το που έφαγε 2 κουταλιές ξίνισε τα μούτρα... δεν άνοιγε το στόμα με τίποτε... συμπλήρωσα με γάλα.. σήμερα με το που είδε το πιατάκι άνοιξε το στόμα με το που κατάλαβε τι είχε το κουτάλι έκλεισε το στόμα και δεν το άνοιξε παρά μόνο για να πιει γάλα... τι να κάνω???? πόσο καιρό σας πήρε εσάς να την φάει την φρουτόκρεμα??? χτες το χτύπησα το μήλο στο μπλέντερ, σήμερα το έτριψα στον τρίφτη τα ίδια αποτελέσματα... επειδή έχει και αλλεργία στο γάλα δεν μπορώ να ρίξω και κανένα μπισκότο να γλυκάνει όπως διάβαζα σε άλλο post.. βοηθειαααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε από τα γκόλντεν μήλα που είναι πιο γλυκούτσικα! Επίσης νόμίζω ότι κάποια μέρα θα το καταλάβει και θα φάει. Τέλος, μήπως να του δώσεις αχλάδι καλύτερα; Δώστο να τογλύψει, να μαθει τη γεύση του και μετά από μια μέρα κάντο με το τρίφτη. Καλή επιτυχία!!!!!!:P

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

αχλαδι μας ειπε μετα από μία εβδομάδα, κάθε φρούτο ξεχωριστα για να ξέρουμε από ποιο είναι αν βγάλει αλλεργία.. θα το παλέψω λίγο με το μήλο και μετα θα περάσω στο αχλαδι..

Link to comment
Share on other sites

αχλαδι μας ειπε μετα από μία εβδομάδα, κάθε φρούτο ξεχωριστα για να ξέρουμε από ποιο είναι αν βγάλει αλλεργία.. θα το παλέψω λίγο με το μήλο και μετα θα περάσω στο αχλαδι..

 

Σωστα ετσι πρεπει.... γιατι δεν προχωρας με μπανανα που συνηθως αρεσει στα μωρα και ειναι και απο τ απρωτα φρουτα που εισαγουμε στην διατροφη τους.

Παντως μην στενοχωριεσαι, σιγα - σιγα θα μαθει να τρωει και τα φρουτακια του, υπομονη θελει και επιμονη, λιγο πολυ, ολες τα αντιμετωπισαμε αυτα.

Παντως αν δεν τους αρεσει κατι γενικα, το αφηνουμε για λιγο καιρο και επειτα το επαναφερουμε στην διατροφη τους, προκειμενου να "θεωρηθει" κανουρια γευση και να τους ξαναπροκαλεσει το ενδιαφερον.

 

Καλη επιτυχια και οπως ειπαμε υπομονη και επιμονη...., θα τα καταφερετε κι εσεις...:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...