Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Να τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις για την papp a!!! Πήγες σε διαφορετικό γιατρό από αυτόν που σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη; Ήταν πιστοποιημένος;

 

Όχι στον ίδιο γιατρό πήγα που με παρακολουθεί και ναι είναι πιστοποιημένος και θεωρείται καλός γιατρός.

Θα πάρω το απόγευμα. Αγχώθηκα λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι στον ίδιο γιατρό πήγα που με παρακολουθεί και ναι είναι πιστοποιημένος και θεωρείται καλός γιατρός.

Θα πάρω το απόγευμα. Αγχώθηκα λίγο...

 

Τα αποτελέσματα της αυχενικής στα έδωσε;

Δεν σου ανέφερε τίποτα για papp a;

Τον πήρες τηλέφωνο;

Κάνεις συμπληρωματικά τον έλεγχο της. Μην αγχώνεσαι!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ειπαν φυλο του μωρου οσες κανατε την αυχενικη διαφανεια?

ναι μας το ειπαν! απλα στην αυχενικη παντα στο λενε με πιθανοτητες ακομα και αν αυτοι το θεωρουν σιγουρο.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της αυχενικής στα έδωσε;

Δεν σου ανέφερε τίποτα για papp a;

Τον πήρες τηλέφωνο;

Κάνεις συμπληρωματικά τον έλεγχο της. Μην αγχώνεσαι!

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση!

 

Ναι μου τα έδωσε.

Πήρα τηλ. και μου είπε και η γραμματέας και ο ίδιος ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται.

Τι να πω... καλά θα είναι ο μικρούλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση!

 

Ναι μου τα έδωσε.

Πήρα τηλ. και μου είπε και η γραμματέας και ο ίδιος ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται.

Τι να πω... καλά θα είναι ο μικρούλης ;)

 

Ροζα διάβασε σε ενα αλλο θέμα κάτι που γράφουν για α τεστ κλπ. Από τι καταλαβα, οι γιατροί πλέον δίνουν σημασία στην αυχενική μόνο και μετά στη β επιπέδου .

Καλή εγκυμοσύνη και μην ανησυχείς!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ροζα διάβασε σε ενα αλλο θέμα κάτι που γράφουν για α τεστ κλπ. Από τι καταλαβα, οι γιατροί πλέον δίνουν σημασία στην αυχενική μόνο και μετά στη β επιπέδου .

Καλή εγκυμοσύνη και μην ανησυχείς!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Είμαι ήδη στη διαδικασία ανάγνωσης. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Είμαι ήδη στη διαδικασία ανάγνωσης. :)

 

Πάντως μην μπερδεύεσαι, άλλο πράγμα είναι η papp-a και άλλο το α-test. Την papp a κανονικά την ζητάνε μόνο αν η αυχενική έχει κάποιες ενδείξεις που χρειάζονται περαιτέρω ψάξιμο. Άλλο αν συνηθίζεται να δίνουμε αίμα για papp a έτσι κι αλλιώς..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την Τρίτη κάναμε και εμείς αυχενική, κράτησε μισή ώρα και κάτι. Κάναμε αρχικά κοιλιακό υπέρηχο, στην πορεία κολπικό και μετά πάλι κοιλιακό... όλα καλά και με πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα για σύνδρομο down! Μάθαμε και το φύλο του μωρού... αγοράκι!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας! εγω μπαινω πρωτη φορα και θα ηθελα να μαθω πιστοποιημενους γιατρους στην καρδιτσα και την λαρισα(ιασω και πανεπιστημιακο) για την αυχενικη διαφανεια. οποιος γνωριζει κατι ας μ ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας, εγω στις 24/7 εκανα την αυχενικη διαφανεια και βγηκε καλη και η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω την papp a. παρολα αυτα θα ηθελα να μαθω αν οντως δεν χρειαζεται η να την κανω για σιγουρια;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, εγω στις 24/7 εκανα την αυχενικη διαφανεια και βγηκε καλη και η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω την papp a. παρολα αυτα θα ηθελα να μαθω αν οντως δεν χρειαζεται η να την κανω για σιγουρια;

 

η γιατρος σου ειναι στη λιστα?κ γιατι το λεω αυτο papp a κ αυχενικη διαφανεια μαζι σε πιστοποιημενο εργαστηριο εχουν 95% ευαισθησια σαν εξεταση

http://www.doctorvasiliadis.gr/msidepappa.html

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος σου ειναι στη λιστα?κ γιατι το λεω αυτο papp a κ αυχενικη διαφανεια μαζι σε πιστοποιημενο εργαστηριο εχουν 95% ευαισθησια σαν εξεταση

http://www.doctorvasiliadis.gr/msidepappa.html

 

οχι δεν ειναι στη λιστα. τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι στη λιστα. τι να κανω;

 

αρα δε σου εκανε αυχενικη διαφανεια!!!!απαραδεκτη κατα τη γνωμη μου.να σου λεει πως σου εκανε κατι κ να μην στο εχει κανει.στο κατω κατω αφορα την υγεια των παιδιων μας.πως παιζουν ετσι?εφοσον δεν εχει υπογραψει χαρτια τι τη νοιαζει?θα πρεπει να τη κανεις την εξεταση αν εχεις τα χρονικα περιθωρια εστω τον υπερηχονα δουνε αν ειναι καλα το μωρο.βρες καποιο πιστοποιημενο στον τοπο σου κ πηγαινε

Δες εδω απο επισημο φορεα http://www.embryomitriki.gr/category.php?cat_id=6

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια. Νεα μανουλα κ εγω στο πρωτο μου παιδακι κ νεα στην παρεα σας...καλως σας βρηκα λοιπόν! !!!

Εν συντομια να σας πω οτι εχω κλεισει τον 2ο μηνα....εμεινα στο κρεβατι αναγκαστικά λογω αποκολληαης σακου αλλα ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι το μπεμπακι ειναι μια χαρα.

Εχω ραντεβου μαζι του σε 2 εβδομαδες....θα κλεινω την 10η κ μου ειπε οτι θα ορίσουμε την αυχενικη διαφάνεια. Μου ειπε λοιπον οτι συνεργαζεται με τον κ.κανελλοπουλο που ειναι στην λιστα σας απο οτι ειδα. Εχει καμια κοπέλα εμπειρια απο τον γιατρο αυτο?? Επισης ειναι υποχρεωμενοι να μας δωσουν το cd? Μπορουμε να το ζητήσουμε? ? Να το συζητησω με το γιατρο στο επόμενο ραντεβού? Βοηθήστε με γιατι έχω πελαγωσει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι στην 11 εβδομάδα και σε μια εβδομαδα εκλεισα ραντεβού στο Σωτηριαδη για αυχενική, αυτό που με παρεξένεψε είναι ότι δεν κανει ο ιδιος και την αιματολογικη εξεταση, αλλα ουτε και τη γραφει..αρα θα πρεπει να παω σε δικο μου αιματολογο...και τα αποτελεσματα ποιος θα τα εξετασει ο γυναικολογος που πηγαινω; κανονικα δεν επρεπε αυτος που κανει την αυχενικη να κανει και την αιματολογικη και να μας πει για το αποτελεσμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας ειμαι 7 εβδομαδων και η γιατρος μου μου ειπε να παω για να ορισουμε αυχενικη στις 26/09 μου ειπε οταν ρωτησα ποσο κοστιζει 30ευρω!!!!μου φανηκαν λιγα γιατι εχω ακουσει τρελα ποσα..ποια η γνωμη σασ???

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας ειμαι 7 εβδομαδων και η γιατρος μου μου ειπε να παω για να ορισουμε αυχενικη στις 26/09 μου ειπε οταν ρωτησα ποσο κοστιζει 30ευρω!!!!μου φανηκαν λιγα γιατι εχω ακουσει τρελα ποσα..ποια η γνωμη σασ???

 

μακρια απο τετοιους ιατρους.1ο θα δεις αν ειναι το ονομα της στη λιστα αν οχι στην ουσια σου λεει πως σου κανει μια εξεταση χωρις να σου την κανει. κ εσυ ως μη γιατρος δε ξερεις αν σου λεει αληθεια. δες τη λιστα κ βρες καποιο γιατρο που ειναι μεσα στην περιοχη σου. αν σου κανει αυχενικη τοτε θα σου κανει κ β επιπεδου

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο τετοιους ιατρους.1ο θα δεις αν ειναι το ονομα της στη λιστα αν οχι στην ουσια σου λεει πως σου κανει μια εξεταση χωρις να σου την κανει. κ εσυ ως μη γιατρος δε ξερεις αν σου λεει αληθεια. δες τη λιστα κ βρες καποιο γιατρο που ειναι μεσα στην περιοχη σου. αν σου κανει αυχενικη τοτε θα σου κανει κ β επιπεδου

 

ειναι η καλυτερη στην περιοχη μου ολες εδω ερχονται..που θα τη βρω τη λιστα???αχ αγχωθηκα τωρα...μου ειπε οτι ειναι τοσο γτ συμπιπτει και ο υπερυχοσ μαζι π ειναι 35 και τις εχει πιο χαμηλες τις τιμες

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι η καλυτερη στην περιοχη μου ολες εδω ερχονται..που θα τη βρω τη λιστα???αχ αγχωθηκα τωρα...μου ειπε οτι ειναι τοσο γτ συμπιπτει και ο υπερυχοσ μαζι π ειναι 35 και τις εχει πιο χαμηλες τις τιμες

 

Αυχενική διαφάνεια https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

β επιπέδου https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

doppler https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6

 

einai μεγαλο ψεμα.αν ηταν στη λιστα χαζη ηταν να μη θελει να παρει 120 ευρω?ζητησε της να σου υπογραψει χαρτι οτι σου εκανε αυχενικη διαφανεια κ ειναι ολα καλα.τι προφασιζονται θεε μου!δεν ειναι τιποτα να μπεις στη λιστα αν ξερεις να κανεις αυχενικη διαφανεια δινει απλα εξετασεις.απο που εισαι?μηπως καποια κοπελα εχει κανει σε καποιο ιατρο

Link to comment
Share on other sites

Αυχενική διαφάνεια https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

β επιπέδου https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

doppler https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=6

 

einai μεγαλο ψεμα.αν ηταν στη λιστα χαζη ηταν να μη θελει να παρει 120 ευρω?ζητησε της να σου υπογραψει χαρτι οτι σου εκανε αυχενικη διαφανεια κ ειναι ολα καλα.τι προφασιζονται θεε μου!δεν ειναι τιποτα να μπεις στη λιστα αν ξερεις να κανεις αυχενικη διαφανεια δινει απλα εξετασεις.απο που εισαι?μηπως καποια κοπελα εχει κανει σε καποιο ιατρο

 

απο κομοτηνη ειμαι...η γιατροσ λεγεται πραπα ευαγγελια αν καποια μανοθλα γνωριζει ας μου πει

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο κομοτηνη ειμαι...η γιατροσ λεγεται πραπα ευαγγελια αν καποια μανοθλα γνωριζει ας μου πει

 

με μια γρηγορη ματια ειδα πως δεν ειναι μεσα στη λιστα οποτε δεν μπορει να σου κανει αυχενικη διαφανεια https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1. και τα 30 ευρω ειναι παρα πολλα για καποιον που δε ξερει να κανει την εξεταση.βεβαια μετα παιζουν και αλλα πως θα την εμπιστευτεις για την υπολοιπη παρακολουθηση?

Δε ξεερω αν ειναι καποιος απο κομοτηνη στη λιστα.Αλεξ/πολη σιγουρα θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

απο κομοτηνη ειμαι...η γιατροσ λεγεται πραπα ευαγγελια αν καποια μανοθλα γνωριζει ας μου πει

 

 

Κοπέλα μου πήγαινε στην Αλεξανδρούπολη, ο μόνος πιστοποιημένος είναι ο Ξενιτίδης (θα τον δεις στη λίστα), εκπληκτικός γιατρός και καλές τιμές. Αν χρειάζεσαι κάτι στείλε μου πμ για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειδα και τον μαινα μεσα στη λιστα αν δεν κανω λαθος..το θεμα ειναι μηπως εγω καταλαβα λαθοσ οτι ειναι 30 ευρω αλλα και παλι ξερω πολλες κοπελες που πανε σε αυτην..α και κατι αλλο η μητερα μου ειναι νοσηλευτρια και μου ειπες πως για την ηλικια μου δεν πρεπει να κανω αυχενικη γιατι την κανουν σε κοπελεσ πανω απο 30 ποια η γνωμη σας/...

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειδα και τον μαινα μεσα στη λιστα αν δεν κανω λαθος..το θεμα ειναι μηπως εγω καταλαβα λαθοσ οτι ειναι 30 ευρω αλλα και παλι ξερω πολλες κοπελες που πανε σε αυτην..α και κατι αλλο η μητερα μου ειναι νοσηλευτρια και μου ειπες πως για την ηλικια μου δεν πρεπει να κανω αυχενικη γιατι την κανουν σε κοπελεσ πανω απο 30 ποια η γνωμη σας/...

 

 

Εγώ είμαι ακριβώς 30 και την αυχενική δεν πρόλαβα να την κάνω λόγω του ότι υπολόγισα λάθος τις εβδομάδες και όταν πήρα για ραντεβού ήταν αργά. Από τότε αγχώθηκα πολύ και έψαξα τα πάντα. Τελικά έκανα αιματολογικές εξετάσεις για να μου πουν πώς όλα αυτά προσεγγίζουν τις πιθανότητες για κάποια σύνδρομα (down, τρισωμία 21 κτλ). Θα σε συμβούλευα να βρεις κάποιο γιατρό που να εμπιστεύεσαι απόλυτα σε συνδυασμό με τη μητέρα που είναι μέσα στο επάγγελμα και να ακολουθείς τις οδηγίες τους. Ψάχνοντας μόνη σου θα τρελαθείς... Εδώ άλλες θα σου πουν να κάνεις από το πρωί μέχρι το βράδυ εξετάσεις και άλλες ότι είναι πεταμένα λεφτά.

Εάν όμως αποφασίσεις να την κάνεις, τότε θα πρέπει να βρεις πιστοποιημένο γιατρό άσχετα με τιμές κτλ. Εάν δεν είναι στη λίστα δεν είναι πιστοποιημένος άσχετα αν πηγαίνουν όλες εκεί. Κι εγώ μπορώ να σου πω από Αλεξανδρούπολη πολλά ονόματα που είναι παλιοί με μεγάλη πελατεία κτλ που όμως δεν πρέπει να κάνουν Α-Β-Γ επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...