Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή οι συμμαθητές σας είχαν σχέσεις γενικά; 

εγώ δεν είχα καμία σχέση μέχρι τα 25 σχεδόν, στο σχολείο γιατί δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να έχω, στη σχολή γιατί όσο κι αν το επεδίωκα, δεν προέκυπτε (εντάξει το φιλολογικό δεν είναι και η πιο κατάλληλη σχολή για να βρεις φίλο). Δηλαδή δεν είναι ότι δεν το έκανα από επιλογή, απλώς δεν υπήρχε άτομο για να το κάνω...

 

Με εκπλήσσει αυτό που λέτε για το σχολείο πάντως, γιατί δεν κάναμε καν τέτοιες συζητήσεις. 

Το πιο σοκαριστικό που συνέβαινε στο σχολείο μου ήταν που μια συμμαθήτριά μας κάπνιζε, το οποίο δικαιολογούσα στο μυαλό μου επειδή ήταν 17 ήδη στην Α Λυκείου (από εξωτερικό)!  Πραγματικά σε άλλο συμπαν ήμουν όπως φαίνεται! 

 

Εγώ έκανα πρώτη σχέση στην Α' Λυκείου για λίγους μήνες, χωρίς επαφές όμως. Υπήρχαν ζευγάρια συμμαθητών μου που είχαν σχέση σε όλο το Λύκειο, με επαφές κανονικά, κρυφά από τους γονείς ωστόσο. Μια φίλη μου είχε pregnancy scare στο καλοκαίρι μεταξύ α' και β' λυκείου.

 

Εγώ τον άντρα μου τον γνώρισα μια μέρα μετά την λήξη των πανελληνίων, δύο μήνες μετά ξεκίνησε η σχέση, 3 μήνες μετά ξεκινήσαμε επαφές...από τότε έσπασε το καλούπι βέβαια :) δεν κοιτάξαμε δεξία - αριστερά κανένας από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή οι συμμαθητές σας είχαν σχέσεις γενικά; 

εγώ δεν είχα καμία σχέση μέχρι τα 25 σχεδόν, στο σχολείο γιατί δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να έχω, στη σχολή γιατί όσο κι αν το επεδίωκα, δεν προέκυπτε (εντάξει το φιλολογικό δεν είναι και η πιο κατάλληλη σχολή για να βρεις φίλο). Δηλαδή δεν είναι ότι δεν το έκανα από επιλογή, απλώς δεν υπήρχε άτομο για να το κάνω...

 

Με εκπλήσσει αυτό που λέτε για το σχολείο πάντως, γιατί δεν κάναμε καν τέτοιες συζητήσεις. 

Το πιο σοκαριστικό που συνέβαινε στο σχολείο μου ήταν που μια συμμαθήτριά μας κάπνιζε, το οποίο δικαιολογούσα στο μυαλό μου επειδή ήταν 17 ήδη στην Α Λυκείου (από εξωτερικό)!  Πραγματικά σε άλλο συμπαν ήμουν όπως φαίνεται! 

 

Όχι, δεν είχαν όλα τα παιδιά σχέσεις στο σχολείο, από όσο γνώριζα τότε 3-4 κορίτσια σε μια τάξη με καμιά 15αριά, αλλά δεδομένου ότι δεν είχα οικειότητα να κάνω τέτοια κουβέντα με όλες, υποθέτω λογικά και άλλες τόσες; Στο Πανεπιστήμιο νομίζω ότι το μετά το 1ο-2ο έτος ήταν μάλλον η εξαίρεση. Προφανώς όχι πάντα για λόγους άποψης, αν δε σου αρέσει κανείς ή δεν κάτσει η σχέση, εντάξει λογικό είναι να πας και 20 και 25.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εντάξει εσένα είναι μικρούλα ακόμα, είναι δύσκολο η τέτοια συχνότητα, εννοείται ότι αν είστε αγαπημένοι (που από αυτά που λες είστε) υπάρχει κατανόηση.Κ εγώ ακόμα δεν έχω επανέλθει από τη γέννα κ είμαστε τόσο κουρασμένοι στο τέλος της μέρας που ζήτημα να καταφέρουμε να κάνουμε 1 φορά την εβδομάδα αλλά κατά τα άλλα μια χαρά είμαστε. Κ άσε που κ εγώ κομπλαρω με τα παιδιά σπίτι, όταν κάνω έχω μονίμως τα αφτιά μου στο δωμάτιο που κοιμούνται κ έτσι δεν μπορώ να το ευχαριστηθω ιδιαίτερα. Άσε που ο μικρός ακόμα ξυπνάει το βράδυ κ σχεδόν πάντα τυχαίνει ενώ πάμε να κάνουμε να ξυπνήσει κ να πάω να τον θηλάσω η ενώ τελειώσουμε να πλένομαι στα γρήγορα για να πάω σε αυτόν πάλι!

 

Καλά δεν είναι μικρή, είναι 2. Και όπως είπα παραπάνω, τον πρώτο χρόνο κάναμε πιο συχνά, μετά μου βγήκαν αυτά.

 

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Είναι και το άλλο βέβαια, εγώ για τον εαυτό μου που έκανα πρώτη φορά σ...ξ στα 17, θυμάμαι ότι μου πήρε κάποια χρόνια πειραματισμού να συνδεθώ απόλυτα με τον σύντροφό μου και το σώμα μου, να καταλάβω τις προτιμήσεις μου και να αρχίσω να απολαμβάνω συστηματικά την επαφή. Οπότε, εάν εσύ ξεκίνησες επαφές στα 25 και μάλιστα όχι σε μακροχρόνια σχέση (άρα όχι με πολλές χρονικά ευκαιρίες αυτών των απαραίτητων πειραματισμων), μετά γνώρισες τον άντρα σου και ήρθε και σχετικά γρήγορα η εγκυμοσύνη και ό,τι αυτή συνεπάγεται, είναι εν μέρει λογικό να έχεις μπλοκάρει.... 

 

Ήμασταν μαζί 3μισι χρόνια όταν ήρθε η εγκυμοσύνη. Απλά το μεγαλύτερο διάστημα δεν μέναμε μαζί γιατί χτίζαμε το σπίτι και δεν θέλαμε να νοικιάζουμε και άλλο. Έτσι συνολικά πριν την εγκυμοσύνη είχαμε μείνει μαζί κάνα τετράμηνο-πενταμηνο. Αλλά ισχύει αυτό που λες, όπως και η εξάσκηση.

 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

το πρωκτικο ηταν κτ που σκεφτομουν σαν παραδειγμα.εννοειται δ υπαρχει κανενας λογος κ ουτε θα το ελεγα ποτε σε ενα παιδακι ουτε δημοτικου,αλλα.στο λυκειο πχ δ πρεπει να ξερει οτι αν γινει θα πρεπει κ εκει προφυλακτικο;ε δ θα πας ξαφνικα να μιλησεις στο 15χρ.στο ενδιαμεσο εχετε κανει συζητησεις για τα πιο απλα,για να θελει κ τοτε να μιλησετε

οπως κ για την υπογονιμοτητα.μπορει να μην αντιμετωπισε προβλημα η μαμα μου,η εγω,αλλα θα ηθελα να ακουσω κ την αλλη πλευρα.οχι μονο κηρυγμα να μην μεινω εγκυος μικρη-ανυπαντρη.η για ατυχεις εγκυμοσυνες,να μην ειμαι στο συννεφακι μου απλα οταν εμεινα πρωτη φορα,παρολο που τελικα δ ειχα αποβολη περασαμε καποιες δυσκολιες

(κ ναι κ πριν 17χρ κ το πρωκτικο ηταν πολυ συνηθισμενο.κ εγω σε παραλληλο συμπαν μαλλον)

η δικη μας 7ημερη παλι...τελειως διαφορετικη

 

Καλά το πρωκτικό δεν θα μου περνούσε καν από το μυαλό σαν πιθανότητα να το κάνει. Ή γενικά ότι το κάνουν ζευγάρια. Νομίζω πως αν με ρωτούσε θα έλεγα ακριβώς αυτό, ότι δεν είναι κάτι που γίνεται στην πραγματική ζωή. Αν του πεις τόσο άνετα ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνει πρωκτικό δεν είναι σαν να του βάζεις την ιδέα ότι μπορεί να το κάνει και δεν τρέχει τίποτα; Επίσης κι αν το κάνει δεν θα το κάνει στο σχολείο υποθέτω (καλά καλά ακόμα θα προσπαθεί να μάθει το κανονικό) οπότε μετά ως φοιτητής δεν είναι κοινή λογική το πλύσιμο; Δεν θα έχει τύχει ποτέ να ακούσει ας πούμε για την ουρολοίμωξη που μπορεί να πάθεις αν δεν σκουπιστεις καλά; Οπότε από εκεί δεν προκύπτει ότι προσέχεις και στο πρωκτικό, αν υποθέσουμε ότι κανεις;

Και για υπογονιμότητα και αποβολές κλπ υποθέτω ότι όλο και κάτι τέτοιο θα έχει συμβεί στην οικογένεια ή φίλους οπότε το παιδί θα το έχει ακούσει ούτως ή άλλως, δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κάτσεις να οργανώσεις συζητηση. Εμένα ας πούμε είχε αποβάλει η θεία μου όταν ήμουν γυμνάσιο, οπότε ήξερα. Γενικά αυτή η λογική ότι τα παιδιά δεν ξέρουν τίποτα κ όλα πρέπει να κάτσουμε να τα οργανώσουμε σαν συζητηση μου κάνει λίγο εντύπωση. Και δεν εννοώ από παραπληροφόρηση φίλων και ίντερνετ αλλά από πραγματικά παραδείγματα που έχουν συμβεί.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή οι συμμαθητές σας είχαν σχέσεις γενικά; 

εγώ δεν είχα καμία σχέση μέχρι τα 25 σχεδόν, στο σχολείο γιατί δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να έχω, στη σχολή γιατί όσο κι αν το επεδίωκα, δεν προέκυπτε (εντάξει το φιλολογικό δεν είναι και η πιο κατάλληλη σχολή για να βρεις φίλο). Δηλαδή δεν είναι ότι δεν το έκανα από επιλογή, απλώς δεν υπήρχε άτομο για να το κάνω...

 

Με εκπλήσσει αυτό που λέτε για το σχολείο πάντως, γιατί δεν κάναμε καν τέτοιες συζητήσεις. 

Το πιο σοκαριστικό που συνέβαινε στο σχολείο μου ήταν που μια συμμαθήτριά μας κάπνιζε, το οποίο δικαιολογούσα στο μυαλό μου επειδή ήταν 17 ήδη στην Α Λυκείου (από εξωτερικό)!  Πραγματικά σε άλλο συμπαν ήμουν όπως φαίνεται! 

 

Κι εγώ έχω απορία αν είχαν σχέσεις. Εγώ μόνο 2-3 ζευγαρακια θυμάμαι να φιλιούνται στα διαλείμματα και ήταν τα ζευγαρακια του σχολείου, η εξαίρεση που ήξεραν όλοι. Η άλλη απορία μου είναι όταν λέτε ότι γινόταν σ...ξ στα 17 εννοείτε διείσδυση ή τα υπόλοιπα; Γιατί όλες μου οι φίλες, κι εγώ, που ήμασταν και μεγαλύτερες, και ειδικά αν δεν μέναμε μαζί, μας πήρε μήνες σχέσης να φτάσουμε στο κανονικό όταν ήμασταν παρθένες λόγω πόνου κλπ και γενικά μέχρι να "πάρουμε μπρος" και μέχρι τότε γίνονταν τα υπόλοιπα, στα 17 πώς στο καλό το καταφέρνανε τόσο γρήγορα; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Όχι ένταση δεν υπάρχει. Απλά μου το έχει πει ότι θα ήθελε αλλά ότι εντάξει δεν μπορεί να με πιέσει γιατί αυτό είναι να το ευχαριστοουνται και οι δύο. 

κ αυτο που λες δεv ειvαι κ πολυ καλο για μια σχεση vα ξερεις. Αυτες οι υποχωρησεις ειvαι ζωτικης σημασιας δηλαδη αv δεv ειvαι απλως η κουραση καποιωv μηvωv που απλα θα Αλλαξει δεv ακουγετε ωραιο vα σου λεει ο συvτροφος σου θελω πιο πολυ αλλα μηv σε πιεζω . 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κι εγώ έχω απορία αν είχαν σχέσεις. Εγώ μόνο 2-3 ζευγαρακια θυμάμαι να φιλιούνται στα διαλείμματα και ήταν τα ζευγαρακια του σχολείου, η εξαίρεση που ήξεραν όλοι. Η άλλη απορία μου είναι όταν λέτε ότι γινόταν σ...ξ στα 17 εννοείτε διείσδυση ή τα υπόλοιπα; Γιατί όλες μου οι φίλες, κι εγώ, που ήμασταν και μεγαλύτερες, και ειδικά αν δεν μέναμε μαζί, μας πήρε μήνες σχέσης να φτάσουμε στο κανονικό όταν ήμασταν παρθένες λόγω πόνου κλπ και γενικά μέχρι να "πάρουμε μπρος", στα 17 πώς στο καλό το καταφέρνανε τόσο γρήγορα; 

 

 

 

Εγώ προσωπικά για κανονικές επαφές μιλάω, στα 17,5 περίπου, μετά από 3 μήνες από τα "υπόλοιπα". Προφανώς και μετά την πρώτη φορά υπήρξε αρκετός καιρός μετάβασης σε σταθερά ικανοποιητικές επαφές, σε μας 2-3 χρόνια περίπου, μέχρι τα 20 περίπου το είχαμε βρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

κ αυτο που λες δεv ειvαι κ πολυ καλο για μια σχεση vα ξερεις. Αυτες οι υποχωρησεις ειvαι ζωτικης σημασιας δηλαδη αv δεv ειvαι απλως η κουραση καποιωv μηvωv που απλα θα γυρισει δεv ακουγετε ωραιο vα σου λεει ο συvτροφος σου θελω πιο πολυ αλλα μηv σε πιεζω . 

 

 

Επειδή είμαι μεγαλύτερη και πλέον με ένα γάμο που τελείωσε, και επειδή έχω και πάρα πολλές φίλες με σχέσεις και γάμους που τελείωσαν, χωρίς να θέλω να είμαι αρνητική, αν δεν υπάρχει πια έλξη σε ένα γάμο, ή υπάρχει αιτία εξωτερική (θέμα υγείας, πολλές υποχρεώσεις κλπ) ή τελικά ο γάμος δεν πάει καλά. Οπότε δε θα το προσπέρναγα και θα το έψαχνα. Αν απλά είναι ένα ζευγάρι με χαμηλή λίμπντο και οι δύο, όλα καλά. Αν όμως ο ένας νιώθει ότι του έχει περάσει η επιθυμία (δεν εννοώ παροδικά) και ο άλλος όχι, επειδή δε ζούμε πια στο 50 (ευτυχώς) καλό είναι κανείς να το ψάξει νωρίς (είτε οργανικά, είτε ψυχολογικά). Δεν μπορεί να παρακαλά ο ένας για επαφές 40 χρόνια ούτε ο άλλος να τον αποφεύγει. Και δε σημαίνει ότι κάποιος "φταίει", η έλξη των πρώτων μηνών είναι συνηθισμένο να σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

κ αυτο που λες δεv ειvαι κ πολυ καλο για μια σχεση vα ξερεις. Αυτες οι υποχωρησεις ειvαι ζωτικης σημασιας δηλαδη αv δεv ειvαι απλως η κουραση καποιωv μηvωv που απλα θα γυρισει δεv ακουγετε ωραιο vα σου λεει ο συvτροφος σου θελω πιο πολυ αλλα μηv σε πιεζω . 

 

 

Δεν κατάλαβα τίποτα. Εξήγησέ μου λίγο καλυτερα τι εννοείς. Ότι πρέπει να υποχωρήσω εγώ και να κάνω κι ας μην θελω; Ή ότι δεν πρέπει εκείνος να υποχωρεί και πρέπει να με πιέζει περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν κατάλαβα τίποτα. Εξήγησέ μου λίγο καλυτερα τι εννοείς. Ότι πρέπει να υποχωρήσω εγώ και να κάνω κι ας μην θελω; Ή ότι δεν πρέπει εκείνος να υποχωρεί και πρέπει να με πιέζει περισσότερο;

Ότι πρέπει να είστε ανοιχτοί στη κουβέντα σας, να μιλήσεις με έναν γιατρό να δεις αν είναι οργανικό, και αν δεν είναι εκεί η λύση, να αναζητήσεις με έναν ψυχολόγο τι θα κάνεις. Δε σε τραβά αυτός ο άντρας πια αλλά είναι ταμπού  η κουβέντα, κάτι κάνει ή δεν κάνει και σε ενοχλεί, τον βλέπεις σαν συγκάτοικο και ελπίζεις να του περάσει, κάτι άλλαξε, απλά τον ξεπέρασες, δε σε τράβαγε ποτέ αλλά το θεωρούσες μικρό πρόβλημα; Αν είναι κούραση ή ορμόνες, δεν τρέχει κάτι. Αν είναι πιο μόνιμο, έτσι γάμος δεν πάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Επειδή είμαι μεγαλύτερη και πλέον με ένα γάμο που τελείωσε, και επειδή έχω και πάρα πολλές φίλες με σχέσεις και γάμους που τελείωσαν, χωρίς να θέλω να είμαι αρνητική, αν δεν υπάρχει πια έλξη σε ένα γάμο, ή υπάρχει αιτία εξωτερική (θέμα υγείας, πολλές υποχρεώσεις κλπ) ή τελικά ο γάμος δεν πάει καλά. Οπότε δε θα το προσπέρναγα και θα το έψαχνα. Αν απλά είναι ένα ζευγάρι με χαμηλή λίμπντο και οι δύο, όλα καλά. Αν όμως ο ένας νιώθει ότι του έχει περάσει η επιθυμία (δεν εννοώ παροδικά) και ο άλλος όχι, επειδή δε ζούμε πια στο 50 (ευτυχώς) καλό είναι κανείς να το ψάξει νωρίς (είτε οργανικά, είτε ψυχολογικά). Δεν μπορεί να παρακαλά ο ένας για επαφές 40 χρόνια ούτε ο άλλος να τον αποφεύγει. Και δε σημαίνει ότι κάποιος "φταίει", η έλξη των πρώτων μηνών είναι συνηθισμένο να σβήνει.

 

Καλά δεν είπα ότι μου πέρασε για πάντα ή δεν νιώθω έλξη για τον άντρα μου. Έχω γράψει αρκετές φορές πώς ακριβώς το νιώθω. Τις πιο πολλές μέρες καμία σεξουαλική επιθυμία, σαν να μην έχω γεννητικά όργανα, χαχα, αλλά αγκαλίτσες φουλ, δηλαδή δεν είναι προσωπικό θέμα με τον άντρα μου, και ο Κλούνεϊ να μου την έπεφτε δεν θα του καθόμουν (γι'αυτο και λέω για ορμονικό) και κάποιες φορές που θέλω μεν μπαίνει μπροστά το αν είναι ωραία εικόνα γονέων το σ..ξ και ειδικά οι περίεργες στάσεις ξερω'γω. Άλλες φορές όμως γίνεται, δεν έχω θέμα, και θέλω και ξεπερνάω αυτές τις σκέψεις, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά δεν είπα ότι μου πέρασε για πάντα ή δεν νιώθω έλξη για τον άντρα μου. Έχω γράψει αρκετές φορές πώς ακριβώς το νιώθω. Τις πιο πολλές μέρες καμία σεξουαλική επιθυμία, σαν να μην έχω γεννητικά όργανα, χαχα, αλλά αγκαλίτσες φουλ, δηλαδή δεν είναι προσωπικό θέμα με τον άντρα μου, και ο Κλούνεϊ να μου την έπεφτε δεν θα του καθόμουν (γι'αυτο και λέω για ορμονικό) και κάποιες φορές που θέλω μεν μπαίνει μπροστά το αν είναι ωραία εικόνα γονέων το σ..ξ και ειδικά οι περίεργες στάσεις ξερω'γω. Άλλες φορές όμως γίνεται, δεν έχω θέμα, και θέλω και ξεπερνάω αυτές τις σκέψεις, μια χαρά.

 

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με ψυχολόγο, μόνη σου. Οι αγκαλίτσες δεν έχουν καμία σχέση με τη σεξουαλική επιθυμία. Και το λέω και εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ότι πρέπει να είστε ανοιχτοί στη κουβέντα σας, να μιλήσεις με έναν γιατρό να δεις αν είναι οργανικό, και αν δεν είναι εκεί η λύση, να αναζητήσεις με έναν ψυχολόγο τι θα κάνεις. Δε σε τραβά αυτός ο άντρας πια αλλά είναι ταμπού  η κουβέντα, κάτι κάνει ή δεν κάνει και σε ενοχλεί, τον βλέπεις σαν συγκάτοικο και ελπίζεις να του περάσει, κάτι άλλαξε, απλά τον ξεπέρασες, δε σε τράβαγε ποτέ αλλά το θεωρούσες μικρό πρόβλημα; Αν είναι κούραση ή ορμόνες, δεν τρέχει κάτι. Αν είναι πιο μόνιμο, έτσι γάμος δεν πάει καλά. 

 

Μα τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει, τα έγραψα πολλές φορές. Τον αγαπάω τρελα τον άντρα μου, πολλές φορές τον αγκαλιάζω, τον χαϊδεύω, φιλιομαστε. Καθαρά με το σ...ξ είναι το θέμα. Όχι με τον άντρα μου, γενικα. Και είπα και ότι αυτό το νιώθω εδώ και λίγους μήνες, όχι καιρό. Πάλι όμως ερχόμαστε στη γενικευση "αν δεν σε πειράζει το να μην κάνεις σ...ξ μια βδομάδα έχεις πρόβλημα" που προσωπικά μου φαίνεται αγχωτικό. Φάσεις είναι αυτά. Πότε θες πότε δεν θες. Ποιος ορίζει δηλαδή ότι το να συμβαίνει πολλές φορές τη βδομάδα είναι φυσιολογικό και το να γίνει πχ δύο φορές τη μια βδομάδα, την άλλη βδομάδα καθόλου, την άλλη άλλες 2-3 φορές, μετά 2 βδομάδες χωρίς και την άλλη πάλι 1-2 φορές δεν είναι φυσιολογικό; Γιατί πρέπει να υπάρχει συνέχεια συχνότητα για να είναι φυσιολογικό; Δεν είπα ότι δεν γίνεται ποτέ ή ότι δεν με ελκύει ο άντρας μου. Προφανώς το να μην κάνεις για μήνες είναι τελείως άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν κατάλαβα τίποτα. Εξήγησέ μου λίγο καλυτερα τι εννοείς. Ότι πρέπει να υποχωρήσω εγώ και να κάνω κι ας μην θελω; Ή ότι δεν πρέπει εκείνος να υποχωρεί και πρέπει να με πιέζει περισσότερο;

λεω πως καποια στγμη ο αvτρας σου θα ξεvερωσει. Δεv λεω vα πιεστεις απλα λεω vα βρεις τροπο vα λυσεις το θεμα. Ισως χρειαζεσε βιταμιvες ισως καποια οικιακη βοηθο για vα μηv κουραζεσε ισως λιγο  γυμvαστικη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει, τα έγραψα πολλές φορές. Τον αγαπάω τρελα τον άντρα μου, πολλές φορές τον αγκαλιάζω, τον χαϊδεύω, φιλιομαστε. Καθαρά με το σ...ξ είναι το θέμα. Όχι με τον άντρα μου, γενικα. Πάλι όμως ερχόμαστε στη γενικευση "αν δεν σε πειράζει το να μην κάνεις σ...ξ μια βδομάδα έχεις πρόβλημα" που προσωπικά μου φαίνεται αγχωτικό. Φάσεις είναι αυτά. Πότε θες πότε δεν θες. Ποιος ορίζει δηλαδή ότι το να συμβαίνει πολλές φορές τη βδομάδα είναι φυσιολογικό και το να γίνει πχ δύο φορές τη βδομάδα, την άλλη βδομάδα καθόλου, την άλλη άλλες 2-3 φορές, μετά 2 βδομάδες χωρίς και την άλλη πάλι 1-2 φορές δεν είναι φυσιολογικό; Γιατί πρέπει να του συνέχεια συχνότητα για να είναι φυσιολογικό; Δεν είπα ότι δεν γίνεται ποτέ ή ότι δεν με ελκύει ο άντρας μου. Προφανώς το να μην κάνεις για μήνες είναι τελείως άλλο πράγμα.

 

Αχ σα να ακούω τον εαυτό μου χρόνια πριν :)

Δεν το λέω για να σε προσβάλω. Δεν είπα ότι έχεις πρόβλημα.

 

Σενάριο Α: Δεν ταιριάζεις στη σεξουαλική επιθυμία με τον άντρα σου. Δε φταίει κανείς. Αγαπιέστε, έχετε έλξη αλλά είστε ασύμβατοι. Μπορεί και να λύνεται, μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα ένας ειδικός θα βοηθούσε.

Σενάριο Β: Δεν σου αρέσει. Δε σου άρεσε ποτέ πραγματικά, απλά  είχες μάθει ότι σχέση = γάμος, ή βιαζόσουν για παιδί και δε σου φάνηκε σοβαρό ότι δε σε τραβάει. Ή σε τράβαγε και βασικά σου πέρασε. Πολύ συνηθισμένο και θέλει ειλικρίνεια με τον εαυτό σου, και εδώ πας στον ψυχολόγο που λέγαμε, με ανοιχτό μυαλό. Και το σκέφτεσαι σοβαρά και είσαι τίμια με τον εαυτό σου, γιατί αν δε σου αρέσει - αρέσει, και για εσένα είναι άδικο.

Σενάριο Γ: Υπάρχει προσωρινό αίτιο. Ορμονικό ας πούμε. Οπότε μιλάς με γιατρό.

Σενάριο Δ: Έχεις κάποιο ψυχολογικό τραύμα που τώρα σου βγήκε και μιλάς με ειδικό να δεις τι θα κάνεις, γιατί θα ήθελες να κάνεις επαφές αλλά κάτι δε σου βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει, τα έγραψα πολλές φορές. Τον αγαπάω τρελα τον άντρα μου, πολλές φορές τον αγκαλιάζω, τον χαϊδεύω, φιλιομαστε. Καθαρά με το σ...ξ είναι το θέμα. Όχι με τον άντρα μου, γενικα. Και είπα και ότι αυτό το νιώθω εδώ και λίγους μήνες, όχι καιρό. Πάλι όμως ερχόμαστε στη γενικευση "αν δεν σε πειράζει το να μην κάνεις σ...ξ μια βδομάδα έχεις πρόβλημα" που προσωπικά μου φαίνεται αγχωτικό. Φάσεις είναι αυτά. Πότε θες πότε δεν θες. Ποιος ορίζει δηλαδή ότι το να συμβαίνει πολλές φορές τη βδομάδα είναι φυσιολογικό και το να γίνει πχ δύο φορές τη μια βδομάδα, την άλλη βδομάδα καθόλου, την άλλη άλλες 2-3 φορές, μετά 2 βδομάδες χωρίς και την άλλη πάλι 1-2 φορές δεν είναι φυσιολογικό; Γιατί πρέπει να υπάρχει συνέχεια συχνότητα για να είναι φυσιολογικό; Δεν είπα ότι δεν γίνεται ποτέ ή ότι δεν με ελκύει ο άντρας μου. Προφανώς το να μην κάνεις για μήνες είναι τελείως άλλο πράγμα.

Μα δεv ειπαμε vα το καvεις καθε μερα . Απλα vα γιvετε συχvα ωστε ο αλλος vα μηv εχει το παραποvο. το 2 φορες τομηvα  παvτως ειvαι λιγο αvτικειμεvικα  για εvα ζευγαρι 30 χροvωv .

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Μα δεv ειπαμε vα το καvεις καθε μερα . Απλα vα γιvετε συχvα ωστε ο αλλος vα μηv εχει το παραποvο. το 2 φορες τομηvα  παvτως ειvαι λιγο αvτικειμεvικα  για εvα ζευγαρι 30 χροvωv .

 

Και δε γίνεται με το ζόρι επίσης. Απλά θα τον σιχαθείς. Πρέπει να αναζητήσεις  το γιατί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Και δε γίνεται με το ζόρι επίσης. Απλά θα τον σιχαθείς. Πρέπει να αναζητήσεις  το γιατί.

ε vαι με το ζορι  οχι πρεπει vα θες κ εσυ. Κ δεv λεμε vα εισαι πτωμα κ vα πεις οκ τρογωvτας ερχετε η ορεξη μιλαμε vα μηv θες για θεωρητικους λογους οπως λεει η Little οτι δεv θελει γιατι το σκεφτετε σαv γοvιος .. αυτο ειvαι λιγο προβληματικο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσβάλλομαι, αλίμονο, συζητηση κάνουμε. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω, γιατί είναι λίγο υπερβολικά αυτά που λέτε και κυρίως δεν ισχύουν. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σενάριο Α: Δεν ταιριάζεις στη σεξουαλική επιθυμία με τον άντρα σου. Δε φταίει κανείς. Αγαπιέστε, έχετε έλξη αλλά είστε ασύμβατοι. Μπορεί και να λύνεται, μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα ένας ειδικός θα βοηθούσε.

Σενάριο Β: Δεν σου αρέσει. Δε σου άρεσε ποτέ πραγματικά, απλά  είχες μάθει ότι σχέση = γάμος, ή βιαζόσουν για παιδί και δε σου φάνηκε σοβαρό ότι δε σε τραβάει. Ή σε τράβαγε και βασικά σου πέρασε. Πολύ συνηθισμένο και θέλει ειλικρίνεια με τον εαυτό σου, και εδώ πας στον ψυχολόγο που λέγαμε, με ανοιχτό μυαλό. Και το σκέφτεσαι σοβαρά και είσαι τίμια με τον εαυτό σου, γιατί αν δε σου αρέσει - αρέσει, και για εσένα είναι άδικο.

Σενάριο Γ: Υπάρχει προσωρινό αίτιο. Ορμονικό ας πούμε. Οπότε μιλάς με γιατρό.

Σενάριο Δ: Έχεις κάποιο ψυχολογικό τραύμα που τώρα σου βγήκε και μιλάς με ειδικό να δεις τι θα κάνεις, γιατί θα ήθελες να κάνεις επαφές αλλά κάτι δε σου βγαίνει.

 Από όλα αυτά μόνο το σενάριο Γ είναι πιθανό να ισχύει. Στο Α, όχι, ούτε ο άντρας μου έχει τόσο έντονη επιθυμία σε σημείο να καταπιέζεται. Οκ θα ήθελε λίγο πιο συχνά αλλά λίγο καιρό να μην κάνει μπορεί να περιμένει. Όπως είπα και οι δύο ήμασταν για χρόνια χωρίς σχέση-επαφές οπότε δεν το έχουμε τόσο δεδομένο. Απλά όταν το συζητάμε (ανοιχτοτατα, δεν ξέρω γιατί πιστεύετε ότι δεν το συζητάμε) έχει πει ότι στον γάμο ή σχέση που συζεις κανείς σίγουρα κάθε βδομάδα. Αλλά αφού η γυναίκα του (ή κοπέλα του) δεν έχει όρεξη κάποια στιγμή δεν θα περιμένει; Δεν μιλάμε να περάσουν μήνες χωρίς. Ο καθένας θα περίμενε το σύντροφό του αν τον αγαπά.

Το σενάριο Β επίσης όχι, γιατί όταν έχω όρεξη μια χαρά τον θέλω.

Το Γ είπαμε είναι πιθανό και το Δ ίσως σχετίζεται με αυτό που λέω για την εικόνα των γονέων αλλά δεν το λες και τραύμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει, τα έγραψα πολλές φορές. Τον αγαπάω τρελα τον άντρα μου, πολλές φορές τον αγκαλιάζω, τον χαϊδεύω, φιλιομαστε. Καθαρά με το σ...ξ είναι το θέμα. Όχι με τον άντρα μου, γενικα. Και είπα και ότι αυτό το νιώθω εδώ και λίγους μήνες, όχι καιρό. Πάλι όμως ερχόμαστε στη γενικευση "αν δεν σε πειράζει το να μην κάνεις σ...ξ μια βδομάδα έχεις πρόβλημα" που προσωπικά μου φαίνεται αγχωτικό. Φάσεις είναι αυτά. Πότε θες πότε δεν θες. Ποιος ορίζει δηλαδή ότι το να συμβαίνει πολλές φορές τη βδομάδα είναι φυσιολογικό και το να γίνει πχ δύο φορές τη μια βδομάδα, την άλλη βδομάδα καθόλου, την άλλη άλλες 2-3 φορές, μετά 2 βδομάδες χωρίς και την άλλη πάλι 1-2 φορές δεν είναι φυσιολογικό; Γιατί πρέπει να υπάρχει συνέχεια συχνότητα για να είναι φυσιολογικό; Δεν είπα ότι δεν γίνεται ποτέ ή ότι δεν με ελκύει ο άντρας μου. Προφανώς το να μην κάνεις για μήνες είναι τελείως άλλο πράγμα.

 

Το θέμα είναι να υπάρχει η επιθυμία βρε κορίτσι, όχι η συχνότητα. Να μην εγκατασταθεί αυτή η -προς το παρόν προσωρινή- αποστροφή που φαίνεται να έχεις ως προς το σ...ξ. Κατά τα άλλα φυσικά και είναι πολυ συνηθισμένο σε πολλά ζευγάρια, έναν μήνα να κάνουν 2-3 φορές την εβδομάδα και τον επόμενο 1 φορά τον μήνα με το ζόρι και όλα τα ενδιάμεσα. 

 

Στην δική μου περιπτωση ας πούμε που - όπως και στους περισσότερους φαντάζομαι- συνήθως έχω επαφές τα Σ/Κ που είμαστε πιο ξεκούραστοι και χαλαροί, αν τύχει και αδιαθετήσω μεσοβδόμαδα και επειδή έχω έντονες ενοχλήσεις και πόνους 2-3 μέρες πριν την περίοδο + αίμα για 8 μέρες σίγουρα, προφανώς μπορεί να περάσουν 2 εβδομάδες και παραπάνω χωρίς επαφές.

 

Επομένως, δεν υπάρχει περίπτωση να σου πω "αν δεν σε πειράζει το να μην κάνεις σ...ξ μια εβδομάδα έχεις πρόβλημα", περισσότερο θα σου πω αυτό που μάλλον και μόνη σου έχεις διαπιστώσει, ότι δηλαδή κάτι σε έχει μπλοκάρει...you are in your head που λένε και καλό είναι να το λύσεις πριν εγκατασταθεί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν προσβάλλομαι, αλίμονο, συζητηση κάνουμε. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω, γιατί είναι λίγο υπερβολικά αυτά που λέτε και κυρίως δεν ισχύουν. 

 

 Από όλα αυτά μόνο το σενάριο Γ είναι πιθανό να ισχύει. Στο Α, όχι, ούτε ο άντρας μου έχει τόσο έντονη επιθυμία σε σημείο να καταπιέζεται. Οκ θα ήθελε λίγο πιο συχνά αλλά λίγο καιρό να μην κάνει μπορεί να περιμένει. Όπως είπα και οι δύο ήμασταν για χρόνια χωρίς σχέση-επαφές οπότε δεν το έχουμε τόσο δεδομένο. Απλά όταν το συζητάμε (ανοιχτοτατα, δεν ξέρω γιατί πιστεύετε ότι δεν το συζητάμε) έχει πει ότι στον γάμο ή σχέση που συζεις κανείς σίγουρα κάθε βδομάδα. Αλλά αφού η γυναίκα του (ή κοπέλα του) δεν έχει όρεξη κάποια στιγμή δεν θα περιμένει; Δεν μιλάμε να περάσουν μήνες χωρίς. Ο καθένας θα περίμενε το σύντροφό του αν τον αγαπά.

Το σενάριο Β επίσης όχι, γιατί όταν έχω όρεξη μια χαρά τον θέλω.

Το Γ είπαμε είναι πιθανό και το Δ ίσως σχετίζεται με αυτό που λέω για την εικόνα των γονέων αλλά δεν το λες και τραύμα.

 

Θα έλεγα να μιλήσεις με ψυχολόγο. Εσύ, όχι και οι δύο. 

Δεν ξέρω πώς το φαντάζεσαι, αλλά είναι και απαίσιο να νιώθεις ότι θα έπρεπε να θες να έχεις επιθυμία και να μην έχεις, και να νιώθεις ότι δε σε θέλουν.

Καμία σχέση δεν έχει το να είσαι single και να μην κάνεις προφανώς επαφές, και να είσαι σε σπβαρή σχέση και να μην έχεις ιδιαίτερη επιθυμία ή να μην έχει ο άλλος ιδιαίτερη επιθυμία.

Δεν εννοώ ότι θα σε αφήσει γιατί δεν θες. Εννοώ ότι αν αυτό τραβήξει για χρόνια, είτε με τον έναν ή τον άλλον να υποχωρεί, θα σιχαθείτε τη σχέση σας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Μα δεv ειπαμε vα το καvεις καθε μερα . Απλα vα γιvετε συχvα ωστε ο αλλος vα μηv εχει το παραποvο. το 2 φορες τομηvα  παvτως ειvαι λιγο αvτικειμεvικα  για εvα ζευγαρι 30 χροvωv .

 

Εγώ είμαι 31, ο άντρας μου 45. Και δεν είπα ότι όλους τους μήνες είναι 2 φορές, οπως επίσης όλο αυτό δεν έχει διαρκέσει μήνες, μετά το καλοκαίρι ξεκίνησαν όλα αυτά, πιο πριν μια χαρά. Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι συστηματικά 2 το μήνα. Είναι για ένα διάστημα και όχι πάντα μόνο τόσο.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Και δε γίνεται με το ζόρι επίσης. Απλά θα τον σιχαθείς. Πρέπει να αναζητήσεις  το γιατί.

 

Ούτε γίνεται με το ζόρι. Όταν γίνεται θέλω πραγματικά. Νομίζω το έχετε θεωρήσει λίγο ότι δεν θέλω ποτέ ή ότι όταν κάνω το κάνω με το ζόρι για να τον ικανοποιήσω ενώ δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ είμαι 31, ο άντρας μου 45. Και δεν είπα ότι όλους τους μήνες είναι 2 φορές, οπως επίσης όλο αυτό δεν έχει διαρκέσει μήνες, μετά το καλοκαίρι ξεκίνησαν όλα αυτά, πιο πριν μια χαρά. Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι συστηματικά 2 το μήνα. Είναι για ένα διάστημα και όχι πάντα μόνο τόσο.

 

 

Ούτε γίνεται με το ζόρι. Όταν γίνεται θέλω πραγματικά. Νομίζω το έχετε θεωρήσει λίγο ότι δεν θέλω ποτέ ή ότι όταν κάνω το κάνω με το ζόρι για να τον ικανοποιήσω ενώ δεν θέλω.

Ε τοτε οπως σου ειπε κ Deena απλα προσπαθησε vα μηv εγκατασταθει. Μηv το θεωρησεις φυσιολογικο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ είμαι 31, ο άντρας μου 45. Και δεν είπα ότι όλους τους μήνες είναι 2 φορές, οπως επίσης όλο αυτό δεν έχει διαρκέσει μήνες, μετά το καλοκαίρι ξεκίνησαν όλα αυτά, πιο πριν μια χαρά. Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι συστηματικά 2 το μήνα. Είναι για ένα διάστημα και όχι πάντα μόνο τόσο.

 

 

Ούτε γίνεται με το ζόρι. Όταν γίνεται θέλω πραγματικά. Νομίζω το έχετε θεωρήσει λίγο ότι δεν θέλω ποτέ ή ότι όταν κάνω το κάνω με το ζόρι για να τον ικανοποιήσω ενώ δεν θέλω.

 

Κορίτσι μου μίλησε με έναν ειδικό. Η σχέση σας έχει έτσι κι αλλιώς μια ασυνήθιστη δυναμική, δεν είναι καλό να βάζεις προβλήματα κάτω από το χαλί. Και αυτός θα βγάλει ανασφάλειες και εσύ, αν χρονίσει η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι με τον ειδικό! Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το κουράζουμε άλλο γιατι απλά δεν μπορούν να το κατανοήσουν όσοι από πάντα το έκαναν με μεγάλη συχνότητα και το θεωρούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας όπως αναπνέουν, τρώνε και πίνουν. Για εμάς δεν ήταν έτσι ποτέ, ούτε μεταξύ μας ούτε παλιότερα με άλλους, οπότε δεν τίθενται αυτά τα ακραία "θα σιχαθειτε τη σχέση σας", " δεν θα πάει καλά ο γάμος" κλπ. Οκ ναι προφανώς περνάω μια περίεργη φάση που τη διερευνώ και τη συζητάμε, δεν τη χώνουμε κάτω από το χαλί, αλλά από αυτό μέχρι αυτά που λέτε, που θα ίσχυαν αν δεν με ειλκυε ή αν για μήνες δεν καναμε τίποτα ή αν αυτές οι σκέψεις μου υπήρχαν για καιρό, υπάρχει απόσταση.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν εννοώ ότι θα σε αφήσει γιατί δεν θες. Εννοώ ότι αν αυτό τραβήξει για χρόνια, είτε με τον έναν ή τον άλλον να υποχωρεί, θα σιχαθείτε τη σχέση σας. 

Σε όλες τις σχέσεις όμως δεν γίνεται πάντα και οι δύο να θέλουν ταυτόχρονα. Γίνεται υποχώρηση. Θα τύχει είτε ο ένας να κάνει το χατίρι του άλλου ενώ νυστάζει, είτε ο άλλος να δει ότι άλλος νυστάζει κ να μην επιμείνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ούτε γίνεται με το ζόρι. Όταν γίνεται θέλω πραγματικά. Νομίζω το έχετε θεωρήσει λίγο ότι δεν θέλω ποτέ ή ότι όταν κάνω το κάνω με το ζόρι για να τον ικανοποιήσω ενώ δεν θέλω.

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειvαι απλα οτι σε αυτο το θεμα τεμπελιαζεις.. οχι οτι δεv θες αλλα θεωρεις δεδομεvο  κ το εχεις αφησει λιγο στη μοιρα του. οπως ολα σε μια σχεση θελουv προσπαθεια κ αvαvεωση. Αμα τα θεωρησεις δεδομεvα γιvοvται ρουτιvα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειvαι απλα οτι σε αυτο το θεμα τεμπελιαζεις.. οχι οτι δεv θες αλλα θεωρεις δεδομεvο  κ το εχεις αφησει λιγο στη μοιρα του. οπως ολα σε μια σχεση θελουv προσπαθεια κ αvαvεωση. Αμα τα θεωρησεις δεδομεvα γιvοvται ρουτιvα .

 

Ναι μπορεί κι αυτό, αλλά εντάξει θα αγχωνόμαστε κ θα το βάζουμε σε πρόγραμμα κι αυτό; Υποτίθεται ότι είναι κάτι αυθορμητο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...