Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

Peony, δεν την παίρνεις ένα τηλεφωνάκι, να τη ρωτήσεις πόσο θα σου έπαιρνε τώρα, για να είναι μαζί σου και στη 2η καισαρική?

Εμένα πάντως δεν θα μου φαινόταν υπερβολικό. Οι διπλανές μου στο δωμάτιο είχαν και οι 2 δική τους μαία (η μια μάλιστα ήταν σε 2ο τοκετό) και έβλεπα ότι τις βοηθούσαν πολύ. Εγώ ήμουν μόνη μου, περιμένοντας να με βοηθήσει η κάθε "τυχαία" της βάρδιας...Τρέχα γύρευε...!

Τα 350Ε που λες μου φαίνονται καλή τιμή (με δεδομένο ότι θα σε βοηθούσε σε περίπτωση φ.τ.), οπότε τώρα -λογικά πάντα- θα πρέπει να σου ζητήσει λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα σε ολες.

Εγώ περιμένω να γεννήσω τον Μάιο αλλά έχω μπερδευτεί με το τι να κάνω με την μαία. Πείτε μου καμιά συμβουλή...πιστεύετε οτι χρειαζόμαστε μαία , μας βοηθάει?

Επίσης τα μαθήματα ανωδυνου τοκετού που γίνονται απ'τις μαίες θεωρείτε ότι είναι βοηθητικά, απαραίτητα ή τελείως περιττά?

Τέλος εκτός απ'τον τοκετό η μαία σου δίνει παραπάνω οδηγίες για μετέπειτα?

Πραγματικά έχω άγχος γιατί δεν υπάρχουν "οδηγίες χρήσεις" για ένα μωρό. Κι αν κάνω κάτι λάθος?

 

Καμμια φορα καταλαβαινεις αν χρειζοσουν ή οχι μαια εκ του αποτελεσματος:)

Τι εννοω? αν καποια ειχε πολυ ευκολη γεννα, βγαζει το συμπερασμα οτι η μαια ηταν περιττη και συμβουλευει και αλλες να μην παρουν.

Αν καποια κανει 20 ωρες να γεννησει (οπως η γραφουσα) θυμαται τη μαια ως προσωπο ιερο:P

Το συμπερασμα μου απο πολλες περιπτωσεις που εχω δει, παρακολουθησει ή και βιωσει ειναι το εξης:

Εαν οικονομικα σου ειναι ευκολο, καλο ειναι να εχεις τη δικη σου μαια.

Για πολλους λογους.

Θα σε βοηθησει στις ωδινες, στην εξωθηση, στην προετοιμασια, στο θηλασμο, στη φροντιδα του μωρου, αλλα και σε οτιδηποτε τυχον χρειαστεις στο μαιευτηριο, ειδικα στην προετοιμασια και στις ωδινες.

Αν πχ γεννησεις σε ιδιωτικο, οι μαιες του μαιευτηριου ειναι μεν πολυ εξυπηρετικες, αλλα στην ουσια εισαι μονη σου.

Μη φανταστειτε οτι ο γιατρος ειναι συνεχως πανω απο το κεφαλι σου.

Εμενα 20 ωρες ηταν εκει, αλλα πηγε και για υπνο ο ανθρωπος.

Η μαια ομως ηταν συνεχως διπλα μου, με επλενε, με βοηθουσε, με ενθαρρυνε, στην τελικη κουτσομπολευαμε κιολας και περασανε οι ωρες.

 

Απο κοστος τωρα. Εμενα τη μαια την πληρωνε ο γιατρος, ηταν δικη του.

Της εδωσα ομως κι εγω ενα δωρο απο μονη μου.

Κατα τ' αλλα καπου στα 300 ευρω παιζει η αμοιβη με ολα μεσα. Προετοιμασια, ωδινες, τοκετος, μαθημα και βοηθεια στο θηλασμο, επιδειξη για τη φροντιδα του μωρου.

 

Τα μαθηματα με βοηθησαν πολυ αφου δεν γεννησα με καισαρικη.

Επισης μου εδειξε και για μετα, αλλα ειχα ενημερωθει πολυ και απο σχετικο βιβλιο για τη φροντιδα του μωρου. Για το θηλασμο μονο ενα βιβλιο θα στα "πει" σωστα, της παιδιατρου Πατσουρου "θηλασμος, μια υπεροχη σχεση". Αν σε ενδιαφερει ο θηλασμος, διαβασε το πριν γεννησεις και Ο,ΤΙ και να σου λενε, εσυ κοιτα το βιολι σου και θηλαζε.

 

Οταν πηγα στο σπιτι με το μωρο, ενιωσα ξαφνικα μια φοβερη σιγουρια. Ειπα ειναι της φυσης να γεννησω, οπως το κρατανε αυτες θα το κρατησω κι εγω στα χερια μου, θα το ταισω, θα το ντυσω, θα το φροντισω.

Δεν σου λεω οτι ολα ειναι περιπατος, αλλα (ελεος πια) δεν ειναι και αστροφυσικη:D

Μια χαρα θα τα καταφερεις. Το "κλειδι" ειναι η ψυχραιμια και η αγαπη!

Με το καλο:D

 

Εγώ γέννησα με καισαρική, το ήξερα από πριν οπότε θεώρησα ότι η παρουσία μαίας θα ήταν περιττή. Το μετάνιωσα όμως, 1ον γιατί κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας και του χειρουργείου έννιωσα πολύ μόνη μου και 2ον γιατί οι μαίες στο Ιασώ, ενώ στην πλειονότητά τους ήταν καλές και εξυπηρετικές, δεν με βοήθησαν με τον θηλασμό (η κάθεμια μου έλεγε τα δικά της!). Με δεδομένα λοιπόν και τα δικά μου 'θέματα' (πληγωμένες θηλές, μικρή παραγωγή, κλπ.), δεν κατάφερα τελικά να θηλάσω το μωρό μου, αν και το ήθελα πολύ!

Τώρα στο δεύτερο σκέφτομαι να πάρω κάποια μαία, αν και πάλι με καισαρική θα γεννήσω, όμως θα ήθελα να μου βάλουν το παιδί στο στήθος αμέσως, και μετά να έχω κάποια παραπάνω βοήθεια με τον θηλασμό, μήπως και αυτή τη φορά τα καταφέρω καλύτερα.

Έχει κάποια κοπέλα χρησιμοποιήσει μαία ενώ ήξερε ότι πάει για καισαρική? πόσο μπορεί να κυμαίνεται το κόστος σε τέτοια περίπτωση?

 

Ακριβως για τους λογους που περιγραφεις, πιστευω οτι η μαια χρησιμευει ακομα και στην καισαρικη.

Αν φυσικα δεν ειναι για καποια δυσβαστακτο το κοστος.

Για την περιπτωση του θηλασμου ειδικα, θα προτιμουσα μια μαια απο το συλλογο "ευτοκια", γιατι αυτες ξερουν σιγουρα τι τους γινεται με το θηλασμο και ετσι δε θα κινδυνευσεις να πραπληροφορηθεις παλι.

Υπαρχει παντως και η περιπτωση, να διαβασεις ενα βιβλιο σαν το παραπανω και μολις γεννησεις, απλα να βαζεις συνεχεια το μωρο στο στηθος, απαγορευοντας τους να δωσουν οτιδηποτε αλλο στο μωρο, ζητωντας βοηθεια μονο για την τοποθετηση και κλεινοντας τα αυτια σου σε ολους.

Ακομα και σ' εμενα που στα γραφω:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή λευτεριά σε όσες περιμένουν τα μωράκια τους!

Εγώ γέννησα πριν 5 μήνες περίπου με καισαρική στο Ιασώ. Ο γιατρός μου συνεργάζεται με μια φανταστική μαία η οποία ήταν μαζί μου στο χειρουργείο και δεν ένιωθα μόνη μου, με βοήθησε πολύ ψυχολογικά που ήταν εκεί και μου κρατούσε το χέρι, κάναμε και πλάκα και ούτε που το κατάλαβα. Μόλις βγήκε το μωρό μου το ακούμπησε στο στήθος και μου κρατούσε το κεφάλι για να μπορώ να το κοιτάω χωρίς να ζορίζομαι (το χειρουργικό τραπέζι δεν είχε μαξιλάρι). Μετά ερχόταν κάθε μέρα στο δωμάτιο και με βοήθησε πολύ με το θηλασμό. Είχα επίπεδες θηλές και πέτρωσε το στήθος μου το 3ο 24ωρο σε πολύ άσχημο βαθμό. Η αμοιβή της ήταν 300 ευρώ (350 για το φυσιολογικό τοκετό).

Μπορώ να πω όμως ότι έμεινα ευχαριστημένη από όλες σχεδόν τις μαίες στο Ιασώ, ήταν όλες πολύ πρόθυμες να βοηθήσουν, θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κοπελίτσα που είχε έρθει μαζί μου στο μπάνιο 4 το πρωί και μου έκανε μασάζ αποσυμφόρησης, γιατί από τους πόνους δεν μπορούσα να το κάνω μόνη μου! Επίσης, όταν ο μπέμπης δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή (ήταν επίπεδη και το στήθος σκληρό σαν καρπούζι), μία άλλη μου τον ξεκινούσε με μπιμπερό και μετά τον άλλαζε ταχυδακτυλουργικά και έπιανε! Το κακό ήταν ότι όντως η καθεμιά έλεγε τα δικά της, αλλά με λίγο από όλα τα καταφέραμε. Εγώ πιο πολύ έχω άχτι την παιδίατρο του Ιασώ που ερχόταν κάθε μέρα σαν τον μπαμπούλα πάνω από το κρεβάτι μου να δει πόσο συμπλήρωμα πήρε ο μικρός, γιατί είχε γεννηθεί μικρούλης και ήθελε ενίσχυση - έλεγε αυτή. Ήταν και πανύψηλη και με έπιανε η ψυχή μου! Οι μαίες ποτέ δεν με πίεσαν για συμπλήρωμα, μου έφερναν πάντα το θήλαστρο στην ώρα του και το μωρό όποτε το ζητούσα. Γενικά είχα καλή εμπειρία. Πληροφοριακά ήμουν στον τρίτο όροφο σε 4κλινο.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η μαια μου ακουγεται πολυ καλη ιδεα γιατι ουτε μαθηματα ανωδυνου εχω κανει αλλα θελω και παρα πολυ να θηλασω. Μια βοηθεια την ωρα του τοκετου ειναι οτι πρεπει. Αλλα και μετα τον τοκετο η μαια ειναι συνεχεια μαζι μου στο δωματιο? Σαν αποκλειστικη δηλαδη? Θα με βοηθησει στο θηλασμο? θα μου δειξει πεντε πραγματακια για την περιποιηση του μωρου μου?

Θα γεννησω στο Ελενα τον Απριλιο με την κ. Γεωργιαδου, σε εκεινη πρεπει να απευθυνθω γαι να μου βρει μια μαια? Ποσο κοστιζει η βοηθεια τουσ περιπου? Ξερει καμμια?? ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Βοηθεια:shock:

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σας πω για την Μαρια Ζεππου που ξεγεννά στο ΜΗΤΕΡΑ...

Ειναι το πιο αφοσιωμένο άτομο που ξερω στη ζωη μου...ξερει πολύ καλά το αντικείμενο της -μετά απο τοοοοοοσε γενες...-και ειναι υπέρμαχος του θηλασμού...Πολύ ομως...Παααααααρα πολύ....

 

Αυστηρή εκει που πρέπει και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χιουμοριστας εκεί που ταιριάζει...

 

Εχει μπει στο Μητέρα Κυριακή απόγευμα και εχει φύγει Πέμπτη μεσημέρι...

 

Αξιολογότατος ως άνθρωπος και απόλυτα συνεργάσιμη...

 

 

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalhmeraaaaaa! δυστυχώς η μαια του γιατρου μου την ημερα που θα γεννάω θα εχει διδυμα στο ιασω...γεννάω στο γαια γυρω στις 26 ιουνίου... εχετε να μου συστήσετε κάποια καλη μαια και σασ παρακαλώ αν ειναι εφικτο...ΟΧΙ φωνακλού και αποτομη γιατι τα μπηγω ευκολα?

Merci

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Η μαια μου ακουγεται πολυ καλη ιδεα γιατι ουτε μαθηματα ανωδυνου εχω κανει αλλα θελω και παρα πολυ να θηλασω. Μια βοηθεια την ωρα του τοκετου ειναι οτι πρεπει. Αλλα και μετα τον τοκετο η μαια ειναι συνεχεια μαζι μου στο δωματιο? Σαν αποκλειστικη δηλαδη? Θα με βοηθησει στο θηλασμο? θα μου δειξει πεντε πραγματακια για την περιποιηση του μωρου μου?

Θα γεννησω στο Ελενα τον Απριλιο με την κ. Γεωργιαδου, σε εκεινη πρεπει να απευθυνθω γαι να μου βρει μια μαια? Ποσο κοστιζει η βοηθεια τουσ περιπου? Ξερει καμμια?? ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Βοηθεια:shock:

 

 

Καλημέρα!

ρώτα τη Γεωργιάδου αλλά επειδη εκει κρατει μια δημοσιουπαλληλιστικη αντίληψη μπορεί να την πατήσεις, παντως πιστευω οτι θα μπορούσες να απευθυνθείς στις σύμβουλους θηλασμού και να πεις οτι θελεις καποια να ειναι κοντα σου ή αν εχουν καποια μαια να σου προτείνουν. Ισως και το κεντρο φυσικου τοκετου να εχει μαια να σου προτείνει ασχετως που δε θα γεννήσεις εκεί. Βλεπεις οι καλοι γνωρίζονται μεταξύ τους!

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθησει στο θηλασμο?

 

Θα σε βοηθήσει μόνο μία που ξέρει. 99 στις 100 παρόλα τα λεγόμενά τους δεν ξέρουν οπότε δεν είναι τόσο εύκολο. Απευθύνσου στο σύλλογο θηλασμού για μαία σχετική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σας πω για την Μαρια Ζεππου που ξεγεννά στο ΜΗΤΕΡΑ...

Ειναι το πιο αφοσιωμένο άτομο που ξερω στη ζωη μου...ξερει πολύ καλά το αντικείμενο της -μετά απο τοοοοοοσε γενες...-και ειναι υπέρμαχος του θηλασμού...Πολύ ομως...Παααααααρα πολύ....

 

Αυστηρή εκει που πρέπει και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χιουμοριστας εκεί που ταιριάζει...

 

Εχει μπει στο Μητέρα Κυριακή απόγευμα και εχει φύγει Πέμπτη μεσημέρι...

 

Αξιολογότατος ως άνθρωπος και απόλυτα συνεργάσιμη...

 

 

 

Καλημέρα! Κι εγώ την Μαρία είχα μαία στις 2 τελευταίες γέννες μου (η τελευταία στις 10/11/09) κι έχω να πω πως είναι ΦΟΒΕΡΗ!!! Αν δεν ήταν η Μαρία αυτή τη στιγμή δε θα θήλαζα! Ήταν η μόνη που πίστευε ότι μπορώ να τα καταφέρω. Μάλιστα στην προηγούμενη γέννα μου μπήκαμε μαζί στο μαιευτήριο Τρίτη βράδυ στις 12:30 για να γεννησω Τετάρτη απόγευμα :!: στις 4:30 δυστυχώς με καισαρική λόγω περιτύληξης στο λώρο. Τέλος πάντων το μόνο που έχω να πω είναι πως ήταν εκεί δίπλα μου όλες τις ώρες, ξεχνώντας τα δικά τις προβλήματα κι υποχρεώσεις (είχε προβληματα υγείας ο πατέρας της), δίνοντάς μου συνεχώς κουράγιο και φροντίζοντας να περάσουν όσο πιο γρήγορα μπορούσε αυτές οι ώρες. Την ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και προσεύχομαι στο Θεό να την έχει πάντα καλά για να βοηθά όσες περισσότερες γυναίκες μπορεί :!:

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ρώτα τη Γεωργιάδου αλλά επειδη εκει κρατει μια δημοσιουπαλληλιστικη αντίληψη μπορεί να την πατήσεις, παντως πιστευω οτι θα μπορούσες να απευθυνθείς στις σύμβουλους θηλασμού και να πεις οτι θελεις καποια να ειναι κοντα σου ή αν εχουν καποια μαια να σου προτείνουν. Ισως και το κεντρο φυσικου τοκετου να εχει μαια να σου προτείνει ασχετως που δε θα γεννήσεις εκεί. Βλεπεις οι καλοι γνωρίζονται μεταξύ τους!

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σε βοηθήσει μόνο μία που ξέρει. 99 στις 100 παρόλα τα λεγόμενά τους δεν ξέρουν οπότε δεν είναι τόσο εύκολο. Απευθύνσου στο σύλλογο θηλασμού για μαία σχετική.

 

Θα ξεκινησω απο τωρα να ψαχνω για να βερω μια καλη!! Σας ευχαριστω ολες!!!:P

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 8/2/2009 στο Μητέρα και εμεινα πολύ ευχαριστημένη από τις μαίες. Βέβαια αυτό οφείλεται στο γιατρό μου που ήταν πολύ απαιτητικός και τις είχε σούζα. Δεν είχα κάνει μαθήματα τοκετού και δεν ήξερα πως να σπρώξω κτλ. Με βοήθησαν στο μέγιστο βαθμό. Εσπρωχνα 3 ώρες με τη βοήθειά τους, γιατί το παιδί ήταν ψηλά και τυλιγμένο με το λώρο. Ο γιατρός δεν ήθελε καισαρική εφόσον ερχόταν κανονικά. Ηθελε όμως υπομονή. Είχα την προισταμένη των μαιών δίπλα μου και 2 μαίες να με βοηθούν και να με καθοδηγούν. Δεν δώσαμε τα 300άρια που ακούω. Εδωσαν 50 ευρώ οι γονείς μου όταν πήγαν το παιδί και 50 ευρώ ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εγώ την Μαρία είχα μαία στις 2 τελευταίες γέννες μου (η τελευταία στις 10/11/09) κι έχω να πω πως είναι ΦΟΒΕΡΗ!!! Αν δεν ήταν η Μαρία αυτή τη στιγμή δε θα θήλαζα! Ήταν η μόνη που πίστευε ότι μπορώ να τα καταφέρω. Μάλιστα στην προηγούμενη γέννα μου μπήκαμε μαζί στο μαιευτήριο Τρίτη βράδυ στις 12:30 για να γεννησω Τετάρτη απόγευμα :!: στις 4:30 δυστυχώς με καισαρική λόγω περιτύληξης στο λώρο. Τέλος πάντων το μόνο που έχω να πω είναι πως ήταν εκεί δίπλα μου όλες τις ώρες, ξεχνώντας τα δικά τις προβλήματα κι υποχρεώσεις (είχε προβληματα υγείας ο πατέρας της), δίνοντάς μου συνεχώς κουράγιο και φροντίζοντας να περάσουν όσο πιο γρήγορα μπορούσε αυτές οι ώρες. Την ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και προσεύχομαι στο Θεό να την έχει πάντα καλά για να βοηθά όσες περισσότερες γυναίκες μπορεί :!:

 

Xαιρομαι πολύ που το βλέπεις και εσυ...

Ναι ειχε προβληματα με τον πατέρα της...οντως...ξεχνάει να φυγει αυτη η κοπέλα απο εκει μεσα...!!!!!!!!!!!ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ!!!!!!

Χαιρομαι πολύ που πηγαν οοολα κατευχήν και σε βοηθησε η Μαρία...

Τον 2ο τον θυλασα λόγω της Μαρίας...και μιας αλλης φιλης μου απο το Χαμογελο του παιδιου...

Απιθανες και οι 2 !!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iha ashimi ebiria...den me voithisan katholou ke malista se sinergasia me ton yiatro me esproxan stin kesariki....

Pera aftou me travixan toso apotoma meta tin kesariki pou akoma i mies tis kilias itan halari ke pige oli i dinami se diplano mi ke skistike o tenodas ke akoma ipofero 1 hrono meta....iha ponous kesarikis+ to skisimo...den afisan tipota orthio!

vasika vgika travmatias meta ti genna!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με ολο το σεβασμο , αλλα επειδη διαβασα σχεδον ολα τα ποστ του θεματος αυτου θα σας πω το εξης (επειδη ειμαι μαια κ εχω δουλεψει κ σε δημοσιο κ σε ιδιωτικη κλινικη κ ως ψυχοπροφυλακτρια παραλληλα) :

 

Μην γενικευετε καταστασεις (ολες οι μαιες ειναι χαλια ή ολες οι μαιες ειναι τελειες) . Η καθε μαια εχει το δικο της χαρακτηρα κ πανω απ΄ολα πρεπει να προσαρμοζεται στις καταστασεις/γιατρους/γονεις που εχει να "αντιμετωπισει" κ φυσικα πανω απ' ολα στο πρωτοκολλο της κλινικης/νοσοκομειου που εργαζεται. Εργαζομαι σε μαιευτικη κλινικη της επαρχίας που ειναι τοσο υπερ του μητρικου θηλασμου οσο δεν παει αλλο. Ειδα την Αννα να αναφερει για κοριτσια διετους, για ταισμα των πιο φωνακλαδικων νεογνων , για μαιες που βαριουνται κλπ Αννα ειδα οτι εισαι συναδελφος κ αυτο ειναι που με κανει να στεναχωριεμαι ακομη περισσοτερο με τα δικα σου posts . Επειδη προφανως εργαστηκες καπου που δεν ηταν κ πολυ υπερ του θηλασμου ή που δεν προλαβαιναν να ειναι δεν σημαινει οτι παντου ειναι ετσι.

 

Απο την δικη μου εμπειρια εγω εχω να σας πω οτι εξαρταται καθαρα απο την μητερα το αν θα αρχισει κ εν συνεχεία αν θα εδραιωθει ο μητρικος θηλασμος (αποκλειστικος ή οχι) . Εχω δει πολλες μανουλες να κοβουνε τον θηλασμο επειδη ερχοντουσαν με την αλυγιστη πεποιθηση "Εγω θα θηλασω ο,τι κ να γινει" με μηδαμινη ενημερωση μονο κ μονο γιατι τους ειπαν ετσι οι μαναδες/πεθερες/κουμπαρες τους , χωρις να γνωριζουν ουτε τα βασικα (οτι δηλαδη για να θηλασεις αποκλειστικα το νεογνο πρεπει να μπαινει οσο το δυνατον περισσοτερο στο στηθος) . Συγκεκριμενα ειχα ενα περιστατικο το οποιο τα ειχε βαλει με ολες τις μαιες της κλινικης επειδη πριν καν κλεισει το δευτερο 24ωρο απαιτουσε αποκλειστικο θηλασμο χωρις συμπληρωμα και νομιζε οτι το μωρακι της το κανουμε εμεις να κλαιει για να την κανουμε να σταματησει τον θηλασμο (!!!!) κ ελεγε συνεχως "το παιδι μου θηλασε κανονικα (οπου κανονικα βλ 10 λεπτα λιγο "σμουτσ-σμουτσ" απο καθε στηθος) . Πρεπει να ξυπνησει σε 3 ωρες ξανα ! Κατι το κανετε κ κλαιει!!!!" Οταν της εξηγησαμε οτι τις πρωτες 3 μερες η μανουλα δεν εχει την παραγωγη αγελαδας κ οτι αν θελει αποκλειστικο πρεπει να το θηλαζει οσο το δυνατον πιο συχνα για να ενεργοποιηθει το αντανακλαστικο του θηλασμου , μας εβγαζε τρελες κ οταν την διαβεβαιωσε κ ο νεογνολογος της οτι ετσι ηταν τα πραγματα εκοψε με την μια τον θηλασμο γιατι αφενος μεν δεν ηθελε να περιμενει να κλεισει την 3η - 4η μερα ωστε να κατεβασει μια καπως ικανοποιητικη ποσοτητα γαλακτος κ αφετερου δεν ηθελε να ξυπναει τα βραδια καθε 1,5 ωρα που της πηγαιναμε το μωρακι για να θηλασει!!!!!

 

Οσο για το συμπληρωμα επειδη ακουστηκαν πολλα (βλ τα ταιζουν για να εχουνε το κεφαλι τους ησυχο) ενα εχω να σας πω : Χτυπιομασταν 3 ημερες για αποκλειστικο θηλασμο σε μωρακι που δεν ειχε πιει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ (μετα απο επιθυμια της μητερα φυσικα) ξενο γαλα , με προσθετο ερεθισμο θηλης μεσω θηλαστρου κ οταν ηρθε ο παιδιατρος την τριτη μερα μου εβαλε μια ποστα που ομοια της δεν εχω ξαναφαει "Εισαι σοβαρη?" μου λεει "Το παιδι ειναι αφυδατωμενο (λογικο ειναι βρε γιατρε αφου δεν εχει φαει τιποτα), εχει ανεβασει ικτερο (ακομη πιο λογικο , την 3η με 4η ημερα κανει τις μεγαλυτερες τιμες ο ικτερος) κ εχει χασει 350 γραμ (αυτο δεν το αναλυω καν...)!" . Οταν του εξηγησα τον προγραμματισμο για τον αποκλειστικο μονο που δεν με χαστουκισε! "κ τι με νοιαζει εμενα?" μου λεει . "Αμα ανεβει ο ικτερος πανω απο 12mg/dl βρες καραβι να φυγεις!" . Οταν του τονισα πως ειναι επιθυμια της μητερας κ αν ανησυχουσε για κατι επρεπε να ενημερωσει την μητερα πρωτιστως μου απαντησε το κορυφαιο : "Η μητερα ειναι πελατισσα . Δεν θα κατσω εγω να μαλωσω μαζι της. Δικη σου δουλεια ειναι να της πεις οτι πρεπει να δινουμε συμπληρωμα . Κ αμα δεν θελει θα του δινεις κρυφα!!!!"

Περιττο να σας πω οτι εγω ενημερωσα την μητερα για το τι ανησυχουσε τον γιατρο , χωρις φυσικα να της πω για το κρυφο ταισμα , (αυτος εφυγε με νευρα κ μουρμουριζοντας) η μητερα ηταν ανενδοτη κ το βραδακι που ξαναηρθε ο παιδιατρος κ της μιλησε ,αυτη τη φορα φωναξε κ τον γυναικολογο της για να μου την ξαναπουνε παρεα ΟΤΙ ΤΑΡΑΖΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ!!! :shock:

 

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ....

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Katerina....ektimo to gegonos oti iparhoun mees pou ipostirizoun tin gineka eno o ginekologos/nosokomio ohi,,,alla distihos prepi na akolouthoun tis odigies tou...vevea emena- yiati ke ego epagelmatias ime, ohi vevea stin meeftiki- ean mou elege o yiatros tromaxe tin gineka na tis kano kesariki, den nomizo oti ithika tha borousa na to kano...idika gnorizotas oti perno sto lemo mou tin igia ke to mellon enos anthropou. afto pou simveni idika me tis kesarikes sto 80% ine ilikrina anithiko. Anatrihiazo mono stin idea na xanagenniso stin athina ke na 'adimetopiso' ta gousta tou kathe yiatrou-den iparhi periptosi na to kano oute demeni. Giati signomi,,,milame pleon yia gousta,,,den bori to 80% ton ellinidon na ine distokes-eleos. I ebistosini mou apo afta pou epatha ke afta pou ida ehi katastrafi. Ine dropi afto pou ginete eis varos ton ginekon ke tis igias tous ke iparhi efthini ke apo plevra nosokomiou/ginekologou alla ke meas.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα σε όλους!

 

είμαι στην 13η εβδομάδα κυήσεως και σε ένα μήνα θα μετακομήσω στο Βόλο...

 

Δεν είμαι από εκεί και δεν έχω ιδία από γιατρούς ούτε από μαίες για μαθήματα ανώδυνου και θηλασμού.

 

έχει να μου συστήσει κανένας κάποιον γιατρό (θα προτιμούσα στο δημόσιο νοσοκομείο να γεννήσω) ή κάποια μαία για μαθήματα;

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ είχα μαία, στο Έλενα έχεις όποια μαία έχει βάρδια...δεν έχω να θυμάμαι και πολλά.....μονο άσχημα για να πώ την αλήθεια.ευτυχώς που ήταν ο άντρας μου μέσα.........

Κατα τα αλλα όσες μαίες γνώρισα στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής είχαν τρομερό κομπλεξ με τους γυναικολόγους και τους παιδιάτρους (ειδικα μια πήγα να την ρωτήσω αν τα λεει αυτά επειδή δεν κατάφερε να σπουδάσει ιατρική!!!). Οτι οι μαιες θα επρεπε μονο να ξεγεννούν (οκ αν γεννούσαμε στα χωραφια.είπαμε πάμε μπροστα...) και τη ρώτησα αν είχε επιπλοκές (καισαρική κλπ τί θα έκανε και δεν μου απάντησε..........)

Επίσης ότι όοολοι οι παιδίατροι είναι κατά του θηλασμού γιατί τα παίρνουν(οκ από μερικά γάλατα ναι) αλλά λες να θελουν όλοι εκτος από τις μαίες το κακό των παιδιών μας???

Οταν πάντως έχω γυναικολογικό πρόβλημα ή παιδιατρικής φύσης τους γιατρούς παίρνω.πρέπει να καταλάβουν οτι ο ρόλος τους είναι να βοηθούν και οχι να το παίζουν γιατροί.......

Η μια μαια που φώναζα για βοήθεια στο θηλασμό (εγραψα και αλλού την τρομακτική εμπειρία μου) με απαξίωνε κι όλας που της ζητούσα βοήθεια λες και είχε τίποτα σημαντικότερο να κάνει!!

Α μα πια!!!!!!! Τα είπα και ξέσκασα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας είμαι καινούριο μέλος σε αυτο το σαιτ και ήθελα να σας πω πως είμαι μαία και εγώ...πρόσφατα γέννησα ένα αγοράκι και εγώ στο Αττικό νοσοκομείο...όσον αφορά τις μαίες έχετε σε πολλά δίκιο...δυστυχώς όλα είναι στον άνθρωπο και στον χαρακτήρα του...οι μαίες κανονικά πέρα απτον τοκετό το σπουδαιότερο κομμάτι που αναλαμβάνουν είναι η επικοινωνία με τη γυναίκα και η συμβουλευτική.......

Link to comment
Share on other sites

στη δική μου περίπτωση, ενώ είχα πει στη μαία βάρδιας να με ξυπνήσει τη νύχτα να θηλάσω το μωρό..δεν με ξύπνησε..και του έδωσε συμπλήρωμα την πρώτη και δευτερη νύχτα.κατάλαβα ότι προφανώς βαριόταν και της ήταν πιο ευκολο να του φτιάξει γάλα και να το βάλει για ύπνο.εγώ όπως καταλαβαίνεται ..πτώμα..είχα μείνει ήσυχη ότι θα με ξυπνήσει και κοιμόμουν του καλού καιρού!την τρίτη όμως νύχτα..είχα έννοια.ξυπνάω...και πάω στην αίθουσα με τα νεογνά να δω το μωράκι μου..να το ταίσω..!!κορίτσια..δεν θα το πιστέψετε..δεν ήταν καμία μαία εκεί!!τα βρέφη ήταν μόνα τους!!!!!!!!!έψαχνα άνθρωπο μέσα στο μαιευτήριο...ψυχή!!μόνο μανούλες!και τελικά κοιμόντουσαν μέσα στο χειρουργείο!έπαθα σοκ και ζήτησα να έχω το μωρό στο δωμάτιό μου.εξάλλου σε μιαμιση μέρα θα φευγαμε.βέβαια..από το φόβο μου...και την μεγάλη ευθύνη..καταλαβαίνετε..πρωτη φορά μόνη μου..με το βρέφος..δεν έκλεισα μάτι!τι νομίζετε?και αυτό επάγγελμα είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα ....οντως με αυτα που διαβαζεις εδω τρομαζεις για κατι το οποιο ειναι σημαντικο για εμας τις νεες μαμαδες και ειναι πολυ αδικο αυτο να γινεται.....εγω θα εχω την μαια του γιατρου μου την οποια δεν την εχω γνωρισει αν και θα το ηθελα πολυ ( θα το επιδιωξω παντως).Ασε που ειναι εξωφρενικο τα τοσα πολλα λεφτα που ζητανε (250 ευρώ) αλλα γ..... την αναγκη μας.Γενικα τι τιμες ζητανε???

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εγώ να επιλέξω τη μαία που θέλω ή αναγκαστικά πρέπει να έχω τη μαία που συνεργάζεται ο γιατρός μου; Αν συνεργάζεται βεβαια μιας και δεν ξέρω αν εχει κάποια...Ο γιατρός μου ειναι ο Χασιάκος.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι μαιες με βοηθήσω πολυ. Στον τοκετο ήταν περίπου 10 ώρες διπλα μου και έφυγε όταν ανεβηκα στο δωμάτιο. Ο γιατρός μου, σαν βοηθούς έχει μαιες. Ο γιατρός μαζί με τη μαια ήταν διπλα μου σε όλη τη γέννα. Κυρίως η μαια. Και μετα, οι μαιες του νοσοκομείου με βοήθησαν παρα πολυ με το θηλασμο.

Εγώ φωναξα και στο σπίτι μαια. Μεγάλη η βοήθεια τους.

Αλλα ο γιατρός χρηαζεται. Εγώ ρώτησα τη μαια μου και μου είπε ότι μπορούν οι μαιες να οργανικών. Ο τοκετος, μου είπε, είναι μια φυσιολογική διαδικασία. Αλλα αν υπάρξει μια επιπλοκη; Και γι' αυτό δεν ειναι υπέρ της γεννας στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ....οντως με αυτα που διαβαζεις εδω τρομαζεις για κατι το οποιο ειναι σημαντικο για εμας τις νεες μαμαδες και ειναι πολυ αδικο αυτο να γινεται.....εγω θα εχω την μαια του γιατρου μου την οποια δεν την εχω γνωρισει αν και θα το ηθελα πολυ ( θα το επιδιωξω παντως).Ασε που ειναι εξωφρενικο τα τοσα πολλα λεφτα που ζητανε (250 ευρώ) αλλα γ..... την αναγκη μας.Γενικα τι τιμες ζητανε???

εγω γεννησα περυσι τον νοεμβριο του 2009 και γεννησα με καισαρικη.βοηθησε και η μαια του γιατρου.με βοηθησε και με τον θηλασμο,και μου ειπε και πολλα πραγματα,μιας και ηταν το πρωτο μου παιδι....μολις ομως μου ειπε την τιμη ,γιατι δεν μου την ειχε πει απο την αρχη,μου ελεγε συνεχεια οτι μην ανησυχω και θα τα βρουμε,επαθα πλακα.....500 ολοκληρα ευρω μου ζητησε απο τον αντρα μου και δεν του εδωσε και αποδειξη..φυσικα δεν μπορουσαμε να πουμε τιποταγια την τιμη,τα πληρωσαμε..αλλα μολις πηγα σπιτι το ειδα πιο ψυχραιμα και την πηρα τηλ. και της ζητησα τουλαχιστον την αποδειξη..τωρα που το σκεφτομαι επρεπε τελικα να της πω και καμια κουβεντα αλλα ελα που ειναι βοηθος του γιατρου μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...