Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 2010


Recommended Posts

Αρα ηταν θεμα του υπαλληλου... δεν εχει να κανει ...ΑΜΑ ΖΗΤΗΘΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ Ο/Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.

Εκτος και ΑΝ το εχεις ξαναπαρει το επιδομα και το εχεις καταθεσει στο παρελθον.

ΕΓΩ περσυ που το εδινα το επιδομα το ζητουσα γιατι εγω δεν θελω να περασω κανεναν ελεγχο....ειναι απλα τυπικο για τον φακελο σου απλα για αυτον τον λογο το θελουν και μονο για κανεναν αλλον, για να σουν οτι ειναι στρατιωτικος , οτι ειναι δημοσιους υπαλληλος αυτοι ειναι οι λογοι Σοφια και κανενας αλλος..

 

 

Δεν εχω ξαναπαρει επιδομα...Τι να σου πω τωρα...Το μονο δικαιολογητικο που ειχε να κανει με το συζυγο ειναι κοινη ΥΔ οτι δεν το παιρνει εκεινος, αλλα ουτε κι αυτο μου το ζητησαν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

31/1/2011 ειναι η τελευταια μερα καταθεσης των δικαιολογητικων.

Σοφια τοτε ο υπαλληλος απλα το προσπερασε.

Εσυ τα χρηματα τα πηρες? τοτε ασε τον υπαλληλο αν καααααποτεεε του το ζητησουν να το ψαχνει ;);)

 

Link to comment
Share on other sites

31/1/2011 ειναι η τελευταια μερα καταθεσης των δικαιολογητικων.

Σοφια τοτε ο υπαλληλος απλα το προσπερασε.

Εσυ τα χρηματα τα πηρες? τοτε ασε τον υπαλληλο αν καααααποτεεε του το ζητησουν να το ψαχνει ;);)

 

Σωστα!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από πόσο καιρό παίρνεις το επίδομα αν καταθέσεις τα χαρτιά σου?

 

Αν τα καταθεσεις πριν τις 12:00 το μεσημερι θα τα δεις στον λογαριασμο σου την ιδια μερα μετα τις 18:00 αλλιως την επομενη το μεσημερι με την εντολη πληρωμης της επομενης μερας...

 

Εγώ μέχρι πέρσι τα κατέθετα στο ΚΕΠ της περιοχής μου και όντως κάνουν περίπου 3 μήνες. Μπορώ να τα καταθέσω στον ΟΑΕΔ απευθείας ? ή για την Αθήνα πρέπει υποχρεωτικά να πάμε στα ΚΕΠ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μέχρι πέρσι τα κατέθετα στο ΚΕΠ της περιοχής μου και όντως κάνουν περίπου 3 μήνες. Μπορώ να τα καταθέσω στον ΟΑΕΔ απευθείας ? ή για την Αθήνα πρέπει υποχρεωτικά να πάμε στα ΚΕΠ?

 

Ο λογος που πανε στα ΚΕΠ ειναι και καλα για να μην περιμενουν στην ουρα... και γιατι δεν περνουν αδεια το πρωι για να πανε να τα καταθεσουν.Λογω οτι τα ΚΕΠ λειτουργουν και τ'απογευματα.

Μπορεις να πας στον ΟΑΕΔ που ανηκεις και να τα καταθεσεις και η πληρωμη γινεται μεσα σε 1 το πολυ 2 μερες.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Φυσικά και θα προσπαθήσω να πάω στον ΟΑΕΔ. Πρέπει όλα τα δικαιολογητικά να τα έχω και σε φωτοτυπία ? Έτσι μου είπαν απο το ΚΕΠ αλλά πέρσι μου τις δώσανε πίσω και δεν κρατήσανε καμία.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περα απο την ταυτοτητα σου και τα ενσημα ολα τ'αλλα πρεπει να προσκομιστουν σε φωτοτυπιες γιατι θα τα κρατησουν στον φακελο .... {πολλες υπηρεσιες δεν θελουν να τα κρατανε για να μην φορτωνονται χαρτια -ετσι το δικαιολογουν- γνωμη μου να τα εχετε για να μην σας ταλαιπωρησουν και τρεχετε για φωτοτυπιες}

και να εχετε και το προσφατο εκκαθαριστικο σας γιατι οσοι δεν εχουν γραφτει ξανα χρειαζονται το ΑΦΜ σας...

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωι στον ΟΑΕΔ και έκανα την αίτηση. Δεν είχε καθόλου κόσμο. Τα μόνα που μου κράτησαν ήταν η βεβαίωση του εργοδότη, η ΥΔ, αντίγραφο του εκκαθαριστικού και την φωτοτυπία του βιβλιαρίου του Εθνικής. Όλα τα άλλα μου τα έδωσαν πίσω. Ρώτησα πότε θα μπουν τα λεφτά και μου είπε πως έστειλε αμέσως την εντολή και τους έχουν πει πως σε 10 μέρες μπαίνουν τα λεφτά. Πάντως για καλό και για κακό θα ρίξω αύριο μία ματιά στην τράπεζα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς που υπάρχει και το parents και μαθαίνουμε από τα κορίτσια και τίποτα γιατί εγώ μέχρι πέρσι πήγαινα στα ΚΕΠ και περίμενα 3 μήνες για τα λεφτά. Πάντως ο καλύτερος μήνας για συναλλαγές με το δημόσιο είναι ο Αύγουστος. Χθες στον ΟΑΕΔ Αμπελοκήπων στην Αθήνα δεν υπήρχε ψυχή, τελείωσα μέσα σε 5 λεπτά.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κατεθεσα σημερα και ειναι 279 ευρω....Ελπιζω Φωτεινη να μπουν συντομα οπως ειπες......:-)

γιατι ηξερα οτι ειναι 315 ευρω και απο αυτα εκοψαν οι μ@&&@&&ς????:evil:

Link to comment
Share on other sites

εμεις περσι πηγαμε οαεδ και τα πηραμε την ιδια μερα τωρα στα κεπ πηγαμε και δωσαμε τα χαρτια και δεν ηξερα οτι κανουν τοσο η υπαλληλος ειπε οτι 1 μηνα πανω κατω:eek:...αφηστε που φετος ηρθε ελενγχος στην δουλεια του συζυγου αν οντως δεν παιρνει επιδομα παιδιου απο την δουλεια:shock:...πραγμα καλο που συμαινει λιγοτερες απατες και λιγοτερες σπαταλες του δημοσιου χρηματος... αλλα θα μου πεις θα τους σωσουν τα 300 η 400 ευρω οταν στην βουλη γινετσι της ποπης.:evil:

Link to comment
Share on other sites

εμεις περσι πηγαμε οαεδ και τα πηραμε την ιδια μερα τωρα στα κεπ πηγαμε και δωσαμε τα χαρτια και δεν ηξερα οτι κανουν τοσο η υπαλληλος ειπε οτι 1 μηνα πανω κατω:eek:...αφηστε που φετος ηρθε ελενγχος στην δουλεια του συζυγου αν οντως δεν παιρνει επιδομα παιδιου απο την δουλεια:shock:...πραγμα καλο που συμαινει λιγοτερες απατες και λιγοτερες σπαταλες του δημοσιου χρηματος... αλλα θα μου πεις θα τους σωσουν τα 300 η 400 ευρω οταν στην βουλη γινετσι της ποπης.:evil:

 

γιατι ηξερα οτι ειναι 315 ευρω και απο αυτα εκοψαν οι μ@&&@&&ς????:evil:

 

Το θεμα ελενα μου εινα ποτε θα αξιωθει το ΚΕΠ να τα παει στον ΟΑΕΔ και ποτε ο ενας η δυο υπαλληλοι εαν υπαρχουν στην καλυτερη περιπτωση προλαβουν να τα ελεγξουν για να τα περασουν και να τα πιστωσουν :(:(

 

Εγω περσυ πληρωνα μεχρι τον Απριλιο αιτησεις που ειχαν καταθεσει στα

ΚΕΠ τον Οκτωμβριο και τα φερανε σ'εμας τον Ιανουαριο λιγο πριν ληξει το προγραμμα... και ημουν μονη μου και δουλευα και απογευματα για να προλαβω και να μπορεσω να γυρισω στο ποστο μου:?

σε μερικες υπηρεσιες ειναι πικρα μεγαλη... εμεινα εγκυος την καλυτερη εποχη παντως οπως παει και το βλεπω :P:p:p:p

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου παρακαλώ???

 

εγώ πέρυσι (2009) ήμουνα σε άδεια μητρότητας. Δικαιούμαι επίδομα? Και τι χαρτί θα τους δώσω σαν βεβαίωση εργοδότη?

Ο 2ος γιος μου γεννήθηκε Μάιο 2009.

Επίσης είμαι σε διάσταση με το σύζυγό μου και τα παιδιά είναι σε αυτόν ασφαλισμένα στο βιβλιάριο του ΙΚΑ του.

Link to comment
Share on other sites

υπογραφουν και οι δυο γιατο ποιος θα εισπραξει τα χρηματα...οποτε το συζυτατε...... οποιος απο τους δυο σας εχει τα παιδια φανταζομαι..εμας επειδη ειμαι στο 6μηνο ειπαμε να τα παρει συζυγος......αλλα εσεις ειστε αλλη περιπτωση το ξερω....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα παιδι κι ειμαι εγκυος.... γενναω σε ενα μηνα.......

επιδομα παιδιου παιρνω μονο για το ενα παιδι.... σωστα;;;;;;;;

 

Περιμενε να γεννησεις με το καλο και αφου ασφαλισεις το νεογνο τοτε στειλε τον συζυγο σου στον ΟΑΕΔ να κανει την αιτηση και για τα 2 .. θα παρεις για το ενα λολοκληρο τον χρονο και για το αλλο μια αναλογια απο την ημερα που γεννηθηκε μεχρι και τελος του χρονου....

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να γεννησεις με το καλο και αφου ασφαλισεις το νεογνο τοτε στειλε τον συζυγο σου στον ΟΑΕΔ να κανει την αιτηση και για τα 2 .. θα παρεις για το ενα λολοκληρο τον χρονο και για το αλλο μια αναλογια απο την ημερα που γεννηθηκε μεχρι και τελος του χρονου....

 

μμμμ.... καπως ετσι το σκεφτομουν κι εγω....

η ενσταση μου ηταν αν αυτο το επιδομα ισχυει για το 2009, τη χρονια που περασε η για το 2010 που διανυουμε.....

 

θα κανω αυτο που λες...... μια χαρα!!!!!!!!!!

σ ευχαριστω πολυ :-P :razz: :-P :razz:

Link to comment
Share on other sites

Και τα βιβλιαρια των παιδιων και αυτουνου που τ'ασφαλιζει σε πρωτοτυπα και σε φωτοτυπια

Στην κοινη δηλωση {τωρα αυτο ειναι και θεμα υπηρεσιας στην δικιας μασ δει ισχυει } δεν χρειαζεται να ειναι επικυρωμενη... απλα να την εχετε συπληρωσει και να την εχετε υπογραψει.

Τα ενσημα σε αναλυτικο λογαριασμο απο το ΙΚΑ ξερετε ενα σεντονι που βγαζει το ΙΚΑ με ολα σας τα ενσημα

 

Απο τον συζυγο σου θελουν μονο ενα χαρτι εστω της μισθοδοσιας του που να δειχνει οτι δεν περνει το επιδομα απο την υπηρεσια του .. απλα τυπικο ειναι αυτο

 

εισαι στο ταμειο ανεργιας???Ο συζυγος σου ειναι στο ΙΚΑ? Αν δεν εισαι στο ταμειο δεν μπορεις να το παρεις εσυ αν ο συζυγος σου ειναι στο ΙΚΑ μπορει να το παρει αυτος

 

 

Αν όμως ο συζυγος ειναι στο ικα,αλλα το παιδι ειναι ασφαλισμενο στο τεβε,απο την πλευρα της μαμας δηλαδη,τοτε τι γινεται;το παιρνει το επιδομα ο συζυγος;

Link to comment
Share on other sites

εμενα που τα κατεθεσα χτες μου ειπαν τελος της αλλης βδομαδας...για 2 παιδια 295,80

 

Ακουσα οτι τα χρηματα θα μπουν μετα τις 17 αυγουστου για επιδοματα οπως πολυτεχνους οικογενειακα.κ.α...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως ο συζυγος ειναι στο ικα,αλλα το παιδι ειναι ασφαλισμενο στο τεβε,απο την πλευρα της μαμας δηλαδη,τοτε τι γινεται;το παιρνει το επιδομα ο συζυγος;

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ...

μμμμ.... καπως ετσι το σκεφτομουν κι εγω....

η ενσταση μου ηταν αν αυτο το επιδομα ισχυει για το 2009, τη χρονια που περασε η για το 2010 που διανυουμε.....

 

θα κανω αυτο που λες...... μια χαρα!!!!!!!!!!

σ ευχαριστω πολυ :-P :razz: :-P :razz:

ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2010 ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2009

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...